Europarlamentarul PNL Ramona Manescu: Primele discutii la Bucuresti ale lui Phillip Gordon vor avea loc cu reprezentantii USL

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 august 2012, 15:06 Actualitate | Politic


Ramona Manescu
Foto: AGERPRES
Europarlamentarul PNL Ramona Manescu a afirmat, sambata, ca asistentul-secretar de stat al SUA pentru probleme europene si euroasiatice Philip Gordon, care va efectua duminica o vizita in Romania, va avea primele discutii cu reprezentatii Uniunii Social Liberale."Gordon va veni aici in calitate oficiala si primele discutii le va avea cu administratia, cu oficialii romani si acestia sunt USL. Cu siguranta primele discutii pe care le va avea domnul Gordon le va avea cu reprezentantii USL," a spus Manescu, citata de Agerpres.

Ea a afirmat ca presedintele suspendat "Traian Basescu, prin sustinatorii dumnealui in diferite structuri ale statului dezinformeaza la nivel international" si ca "i se pare absolut normal ca SUA si UE sa vrea sa afle care este situatia in realitate si sa vrea sa discute cu oficialii romani, deci cu membrii USL care pot clarifica situatia".

"Consecintele pentru Romania sunt deja grave. Suntem mereu in discutia oficialilor internationali. S-au facut deja o serie de valuri si de dezinformari care nu au dus decat la deteriorarea imaginii Romaniei la nivel international. Autorul moral al acestei dezinformari este domnul Traian Basescu", a spus europarlamentarul liberal.

Ramona Manescu a explicat ca USL, cand se afla in Opozitie, "nu s-a dus in exterior sa spuna ca in Romania nu este democratie, ca Romania trebuie monitorizata".

"Am incercat sa ne rezolvam problemele de politica interna in interior. Ca sa exporti problemele de politica interna in exterior este inacceptabil. Aceasta afecteaza foarte grav imaginea Romaniei si capacitatea Romaniei de a-si rezolva propriile probleme. Noi nu am procedat ca Traian Basescu pentru ca am dorit sa pastram o anumita tinuta la nivel international", a mai spus Ramona Manescu.

Philip Gordon va efectua duminica, 12 august, o vizita in Romania, avand planificate intalniri cu inalti oficiali guvernamentali si cu membri ai societatii civile si comunitatii de afaceri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2497 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ba da (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:14)

    Supastar [utilizator]

    Ramona Manescu a explicat ca USL, cand se afla in Opozitie, "nu s-a dus in exterior sa spuna ca in Romania nu este democratie, ca Romania trebuie monitorizata".

    BA DA!
    • +1 (1 vot)    
      Jigneste SUA (Duminică, 12 august 2012, 9:15)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui Supastar

      Prin afirmatii de genul asta jigneste SUA, astia au aici ambasadori, detasati si spioni incat stiu mai bine decat tine ce ai mancat aseara, cum crezi ca poate sa ii intoxice cineva, cum crezi ca poate fi dezinformati.
      Va asigura ca SUA stie cel mai bine situatia din Romania, stie planurile USL mai bine decat USL insasi
  • +5 (5 voturi)    
    minte cu nerusinare ca si Ponta (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:16)

    Cristiann80 [utilizator]

    Iata ca, America este realmente ingrijoarata!!

    Departamentul de Stat American condus de Hillary Clinton trimite un Emisar la Bucuresti, ingrijorati fiind de guvernul Ponta!!


    Am ajuns de rasul mapamondului cred ca si tarile bananiere vor trimite observatori sa vada cu ochii lor ce guvern avem, adica ce guvern nu avem, deoarece noi nu l-am vrut si nu-l vrem!

    Au ajuns la putere prin lovitura parlamentara, mituind niste oameni slabi, avizi de bani si bunastare fara sa faca nimic. Treziti-va fratilor ca e de rau!!!! Trebuie opriti acesti doi bolnavi psihic, altfel ne ingroapa de vii!!! Si asa Cacarau a declarat ca suntem morti peste 57% din alegatorii d epe listele permanente!!!!!!
  • +29 (31 voturi)    
    Alta gaita (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:17)

    XtrO [utilizator]

    "Europarlamentarul Ramona Manescu: Gordon va (veni?) aici in calitate oficiala si primele discutii le va avea cu administratia, cu oficialii romani si acestia sunt USL. Cu siguranta primele discutii pe care le va avea domnul Gordon le va avea cu reprezentantii USL". Asa, si? Ce sa intelegem de aici, ca USL-ul va incerca sa il abureasca si pe asta asa cum incearca (evident, munca in zadar) si pe cei din CE? Alta proasta care vorbeste tampenii in loc sa faca ceva util pentru tara asta....
    • 0 (0 voturi)    
      primele ca primele (Duminică, 12 august 2012, 16:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

      ultima impresie conteaza :)

      jos iliescu si clica usl !
  • +18 (22 voturi)    
    NaNaNa (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:21)

    Ralu75 [utilizator]

    Foarte activa acesta distinsa ''doamna'' in ultimul timp...
  • +25 (27 voturi)    
    Zau? (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:22)

    Grasul [utilizator]

    "nu s-a dus in exterior sa spuna ca in Romania nu este democratie, ca Romania trebuie monitorizata".
    Si in Parlamentul european domnii Ponta si Antonescu de ce s-au dus?
    Si doamna Rovana Plumb de ce a cerut oprirea fondurilor europene cu aceeeasi ocazie?
    Sau acelea nu se pun?
    • +3 (3 voturi)    
      memorialul durerii in cot (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:50)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      Alta mirandolina care ne crede prosti. Blondo, nu toti avem memoria asa scurta ca votacii vostri, alde "papa si, trabajo no"...
    • +3 (3 voturi)    
      poate are dreptate (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:10)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      Circul din februarie a fost probabil organizat in haznalele lui felix, acolo se paote face orice, de la epurare etnica, inscenari, insulte si injurii in direct pana la hartii compromitatoare... n-ar fi rau sa se vada unde au fost masluite si hotaririle CCR.
  • +4 (4 voturi)    
    memoria scurta.... (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:29)

    dadan [utilizator]

    Ramona Manescu a explicat ca USL, cand se afla in Opozitie, "nu s-a dus in exterior sa spuna ca in Romania nu este democratie, ca Romania trebuie monitorizata".

    Minciuna marca USL:

    http://www.youtube.com/watch?v=QKai8bh00aQ&noredirect=1

    No comment , oamenii astia ne cred prosti pe toti, ei fac tot felul de magarii dupa care dau vina pe Basescu... incredibil, ireal, si totusi se intampla in Romania... romani treziti-va....
  • +4 (4 voturi)    
    ******** (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:49)

    Cataleya [utilizator]

    Si asta e motiv de lauda?
    Cu cine ati vrea sa discute daca nu cu Puterea?
    Tocmai asta trebuie sa va dea de gandit.
    Ca daca USA ar anunta ca se va adresa PDL-ului pt a clarifica criza politica, USL ar trebui sa se bucure, in sensul ca PDL e de vina.
    Dar fiinta asta, se lauda acum ca americanul va discuta cu USL.
    Pai tocmai asta e problema si buba!
    Deh...USLamul e plin de "inteligenti" :)
  • +2 (2 voturi)    
    Minciuni (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:54)

    ciprianmarius [utilizator]

    Daca imi aduc bine aminte, asta - iarna, USL a avut o conferinta la Parlamentul European avand ca subiect lipsa democratiei in Romania si tendintele dictatoriale ale guvernului PDL si ale lui Traian Basescu. Atunci USL actiona patriotic iar Rovana Plumb solicita activarea art. 7 si susendarea dreptului e vot al Romaniei in Consiliul European.
    In alta ordine de idei: acesta doamna este sotia lui Rares Manescu si este europarlamentar, ca si Adina Valean, sotia lui Crin Antonescu. De ce presa se refera numai la Elena Basescu?
  • +2 (2 voturi)    
    Uslasii au mintea scurta... (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:58)

    timp tamp [utilizator]

    Ramona Manescu a explicat ca USL, cand se afla in Opozitie, "nu s-a dus in exterior sa spuna ca in Romania nu este democratie, ca Romania trebuie monitorizata".
    Nenorociti tara cu tampeniile voastre si aveti impresia ca ramaneti nepedespiti!
  • +3 (3 voturi)    
    gura mare (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:22)

    gsmart123uk [utilizator]

    se vede destul de clar ca are gura mare :))))) ca toti usl-isti de altfel,ei fact toate magariile posibile si tot ei striga,Doamne voi chiar credeti ca ROMANI or sa mai inghita mult mirsavia voastra? sinteti in stare sa va negati si parinti doar doar veti cistiga .Ce nu ati invatat este ca roata este ROTUNDA,si cind s-o intoarce sa vedeti ce rau va loveste.Minciuna are picioare scurte iese la iveala intodeauna ca uleiul in apa.Ati facut cele mai josnice manevre mai mult decit au fost facute in ultimi 20 de ani.Mai aveti tupeul sa spuneti ca o faceti ptr binele tarii?va doare asa rau burta ca oamneni nu au ce pune pe masa copiilor sa manince?va doare ca oameni nu au servici? va doare ca sint oameni batrani, care au facut ceva ptr aceasta tara,ca nu au un loc cald unde sa doarma? etc....exemplele pot continua la nesfarsit dar voi sinteti prea incuiatai prea bolsevici sa vedeti cit rau ati facut acestei tari.Sint Roman si sint mandru de asta nimeni nu o sa imi ia demnitatea pe care o am si respectul ptr valori adevarate,respectul care se invata in cei 7 ani de acasa.Se pare ca acoloti bolsevici au lipsit deacasa in acea perioada....
  • +9 (9 voturi)    
    Cu cine vorbim (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:54)

    oilman [utilizator]

    Evident ca vor 'vorbi' cu USL. Domnisoara Manescu are dreptate: H. Clinton l-a trimis ca sa ii avetizeze pe autorii loviturii de stat (E.G. : USL) ca au mers prea departe si e timpul sa dispara.
    • +2 (6 voturi)    
      Cu tot respectul, (Sâmbătă, 11 august 2012, 18:31)

      Kute [utilizator] i-a raspuns lui oilman

      E.G. nu este corect utilizat aici şi nici nu se ortografiază cu majuscule. În context, probabil aţi dorit să fosoliţi i.e. care înseamnă "respectiv" şi nu "de exemplu", care este adevăratul sens al lui e.g. (expresia latinească exempli gratia).
      Cu comentariul sunt aboslut de acord! :)
      • +3 (3 voturi)    
        e.g. (Sâmbătă, 11 august 2012, 19:16)

        Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Kute

        E.g. se foloseste in engleza si franceza pentru "de exemplu". Cum este vorba de abrevierea unei expresii latine, exempli gratia, nu vad de ce nu s-ar utiliza si in limba romana. Confuzia intre e.g. si i.e. este, se pare, uzuala.
        • -1 (1 vot)    
          Erata (Sâmbătă, 11 august 2012, 19:34)

          Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

          Nu citisem ca lumea cele doua comentarii. De aici interventia mea pripita.
  • +9 (9 voturi)    
    luati d-na Manescu (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:56)

    Ruhe [utilizator]

    http://www.youtube.com/watch?v=TCkyGdzZoqI
    nu-i decat d-na Rovana Plumb intr-o conferinta in care a spus c-a cerut la CE sanctionarea Romaniei, nu mai departe de ian. 2012.
    Sau era tot in gasca lui Basescu si intre timp s-a mutat la PSD, ca la cum se misca astia de unii la altii e greu sa le mai tii si socoteala.
  • +11 (11 voturi)    
    asa a iesit in cafea sau in carti? (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:02)

    DonDan [utilizator]

    Vad ca toti ies pe sticla si isi dau cu parerea, iar dupa se vaita ca din cauza "dictatorului" nu pot guverna si se duce de rapa totul. Stimabila in ce calitate isi da cu parerea care va fi ordinea primirilor? Si la o adica ce importanta are? E grav ca au trimis pe cineva la noi. Am senzatia ca isi inchipuie ca occidentalii se uita doar pe emailurile primite de la "dictator". Pentru informare sa stiti ca imaginea proasta incepe de acum vreo 2 luni cu plagiatul lui Tonta. Iar jumatatea lui, presedintele de plus cu nume de floare nu ajuta prea mult. De ce nu il trageti mai bine de manecutza pe Crinuletz ca prea se ia in serios. Omul este un surogat de presedinte, adica este interimar. Nu cred ca intelege prea bine despre ce e vorba. Nu e vorba ca nici distinsa europarlamentara nu pare decat sa vrea sa se auda vorbind
  • +9 (9 voturi)    
    Romania in NATO (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:10)

    Daniels22026 [utilizator]

    Un simpatizant USL-ist mi-a explicat senin zilele trecute ca liderii USL sint deasupra legilor si a Constitutiei, intrucit ei, USL-stii sint majoritari. Se pare ca inconstienta USL-istilor simpli este contagioasa, pina la nivelul cel mai inalt al liderilor USL.

    Philip Gordon vine la Bucuresti sa constate, sa confirme administratiei americane ceea ce se poate vedea usor. Philip Gordon nu va da nimanui note, deoarece Romania trebuie sa ramina in NATO, chiar dupa excluderea din UE.

    De fapt, daca n-am face parte din UE, toate criticile s-ar limita la presa. Politicienii din lumea civilizata ar evita sa mai emita pareri despre noi, intrucit este mare nevoie de Romania in NATO.
  • +9 (9 voturi)    
    Daca Basescu... (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:28)

    matache [utilizator]

    ... reuseste sa "dezinformeze" atat de bine si este si crezut, cred ca ati face bine sa il lasati mai repede inapoi la Cotroceni, avand in vedere ca nimeni nu crede "informarile" voastre USL-iste... ce sa-i faci, nu toi se uita la antenele voiculesciene.
    Pana la urma cine are credibilitate, USL-ul sau Basescu? Tot timpul ati sustinut ca Basescu nu are fata in fata liderilor internationali... acum spuneti ca el este crezut... hehe.
  • +9 (9 voturi)    
    Reprezentantul SUA a venit sa dreaga borsul (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:48)

    bacovia2012 [utilizator]

    Distinsa Doamna europarlamentarul PNL Ramona Manescu,emisarul Presedintelui SUA vine in Romania sa ,,drega borsul otravit,, pe care-l USL, secondat de serviciile secrete rusesti, il ofera POPORULUI ROMAN!!
  • +9 (9 voturi)    
    USL va rog trezirea (Sâmbătă, 11 august 2012, 17:52)

    vasile78 [utilizator]

    Cand incep sa vina oameni din Departamentul de Stat al SUA la Bucuresti sa se informeze, treaba nu sta de loc roza pentru Romania. USL va rog sa va dati 2 pasi in spate si sa va schimbati atitudinea. E stupida, periculoasa si anti tara.
  • +5 (5 voturi)    
    Uslamista europeana (Sâmbătă, 11 august 2012, 18:54)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Ca guvernul numara alegatorii dupa desfasurarea unui proces electoral pentru ca rezultatul dezavantajeaza coalitia la putere e tot dezinformare? Ca CCR, in loc sa tina cont de rezultatele referendumului raportate de autoritatea electorala, a dat o luna si jumatate Guvernului sa refaca listele si a mentinut starea de interimat a functiei prezidentiale, e tot dezinformare? Ca CCR a dat, la somatia parlamentului, avizul sau privind suspendarea Presedintelui Romaniei in 24 de ore, iar la validarea rezultatelor referendumului amina cu 45 de zile decizia, e tot dezinformare? Bisht.
  • +8 (8 voturi)    
    Banc cu blonde (Sâmbătă, 11 august 2012, 19:04)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Inaltul oficial american nu vine dupa dezinformarea lui Basescu, ci dupa informatiile primite de la Ambasada Statelor Unite in Romania. Asa functioneaza o tara si o diplomatie normale la cap. Ca europarlamentara traieste in tara Antenelor, e problema ei.
  • +5 (5 voturi)    
    USL=PARTIDUL-STAT? (Sâmbătă, 11 august 2012, 20:03)

    andryo [utilizator]

    daca un europarlamentar confunda STATUL cu PARTIDUL ..nu imi ramane decat sa plec din Roamania:

    " Gordon va veni aici in calitate oficiala si primele discutii le va avea cu administratia, cu oficialii romani si acestia sunt USL"
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca minti, doamna (Sâmbătă, 11 august 2012, 20:30)

    Cami2012 [utilizator]

    PRIMELE DISCUTII le va avea cu ambasadorul american , asa ca doamna usl-ista MINTE !
  • +1 (1 vot)    
    ramonei (Duminică, 12 august 2012, 10:43)

    hmara [utilizator]

    Draga fata. este logic ce spui. Nu este mare chestie si nu trebuie sa te umfli in pene ca se va disxcuta cu voi. Sinteti partidul majoritar la putere, deci este normal sa se discute cu voi primii. Daca era la putere PP-DD , se discuta cu PP-DD. daca era alt partid , se discuta cu acela. Deci nu ai spus mare lucru. Stiu, pt. voi este mare lucru, dar mai mare lucru era daca aia veneau pt. alte treburi, nu sa discute cu voi despre magariile ce le faceti. Deci, ar trebui sa va fie rusine, chiar asa netoata esti? Cum poti sa te mandresti cu asta. Ar trebui sa mentionezi altceva. Ca cei ce vin la discutii, vor avea discutii si cu Societatea Civila. Adica sunt oameni echilibrati, vor sa auda si alte pareri. Acest lucru va lipseste voua si electoratului vostru. Sinteti o sleahta de uzurpatori si nemernici, secondati de 7 mil de indivizi asistati si fara gandire proprie, care nu au capacitatea de a asculta si parerea altora, si ceea ce se afla dincolo, nu doar dincoace. Rusine sa-ti fie. Apropo, iti sta mai bine bruneta. dar poate stii tu ceva, de iti schimbi des culoarea parului.
  • +1 (1 vot)    
    poate ne spune tanti asta (Duminică, 12 august 2012, 11:04)

    visio [utilizator]

    cum e cu liberalizarea pietei muncii pentru romani; pentru asta isi ia o carca de bani; despre dezinformare, etc, tanti asta e bine sa stie ca plagiatul devine penal cand esti functionar public; imaginea Romaniei a fost grav deteriorata datorita plagiatorului sef, Victor Ponta; oricine este asociat cu victor ponta va raspunde in fata legii; pana atunci, tanti asta sa ne spuna o data fixa la care romanii vor avea drepturi depline in UE; sau mai bine ii dam noi o data fixa, nu de alta, insa noi ii platim salariul; deci, sa stabilim o data fixa...sa zicem 30 noiembrie 2012; suntem in UE de 5 ani si romanii nu au liber la piata muncii; suntem dispusi sa asteptam pana la ziua noastra; dupa aceea, stabilim criterii de performanta la fel ca la orice firma particulara; ai performante, iti iei banii; nu ai performante, lasi locul altuia...
  • 0 (0 voturi)    
    Din partea unei cucoane.. (Duminică, 12 august 2012, 22:40)

    AliKimiku [utilizator]

    ..care in afara de politica nu are nici-o meserie nu ma asteptam la altceva.
    Sictir !
  • +2 (2 voturi)    
    daciana (Luni, 13 august 2012, 11:55)

    skyradio [utilizator]

    cu cine va discuta Mr. Gordon prima si prima data?
    mai repeta te rog!
    asta este daca pui botu' la sucurile lui daciana!