Surse oficiale: Traian Basescu nu a plecat pana la aceasta ora spre Bruxelles. O vizita a sefului statului la Bruxelles nu a fost notificata institutiilor UE

de A. Neagu, L. Parvu     HotNews.ro
Joi, 28 iunie 2012, 11:18 Actualitate | Politic


O vizita a presedintelui Traian Basescu la Bruxelles  in cursul zilei de joi sau o eventuala prezenta a sefului statului in cladirea Consiliului European nu a fost notificata oficial pana la aceasta ora institutiilor UE, anunta Mediafax, citand surse oficiale. De asemenea, presedintele Basescu nu a plecat pana la aceasta ora spre Bruxelles, au mai precizat sursele citate.

Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca o varianta ar fi actionarea in instanta a premierului Victor Ponta, pentru faptul ca acesta si-ar fi arogat atributiile presedintelui de reprezentant al statului.

Potrivit deciziei definitive si cu caracter "general obligatoriu" al deciziei adoptate miercuri de Curtea Constitutionala, "in exercitarea atributiilor constitutionale, presedintele Romaniei participa la reuniunile Consiliului European, in calitate de sef al statului. Aceasta atributie poate fi delegata de catre presedintele Romaniei, in mod expres, primului-ministru".

Sursele citate au precizat ca nu exista acest "mandat expres" acordat lui Victor Ponta.

De altfel, Traian Basescu ii atrasese atentia lui Victor Ponta, intr-o scrisoare transmisa primului ministru, ca participarea la summitul european din 28-29 iunie, fara aprobarea presedintelui si in lipsa unei delegari "exprese" de reprezentant al statului roman echivaleaza cu "o insusire a unei atributii constitutionale a presedintelui Romaniei de catre primul-ministru".

"Va atrag atentia asupra faptului ca absenta unei aprobari exprese din partea Presedintelui Romaniei cu privire la mandatul de participare la reuniunea Consiliului European din 28-29 iunie 2012, coroborata cu lipsa delegarii exprese a Primului ministru in calitate de reprezentant al statului roman, va echivala, din punct de vedere juridic, cu o insusire a unei atributii constitutionale a Presedintelui Romaniei de catre primul-ministru".

  • Administratia Prezidentiala nu a comunicat programul pentru ziua de joi al sefului statului
Departamentul de Comunicare Publica al Administratiei Prezidentiale nu a comunicat pana la aceasta ora un program public al sefului statului pentru astazi.

Totodata, Bogdan Oprea, purtatorul de cuvant al presedintelui Basescu, nu a putut fi contactat in aceasta dimineata, el avand telefonul inchis.

Oprea a declarat, miercuri seara, raspunzand unei intrebari, ca nu comenteaza ipoteza vehiculata in presa despre intentia sefului statului de a renunta la deplasarea la Bruxelles pentru participarea la Consiliul European de joi si vineri, pentru a evita o situatie similara cu precedentul polonez din 2008, cand presedintele de atunci, Lech Kaczynski, si premierul Donald Tusk s-au prezentat amandoi, dar separat, la o reuniune a Consiliului European, dupa o disputa asemanatoare cu cea din Romania in ultimele saptamani.

"Nu comentam nimic", a declarat Oprea, pentru MEDIAFAX, intrebat daca Basescu a avut deja o discutie miercuri dupa-amiaza sau urma sa aiba in cursul serii cu premierul Ponta pe tema reprezentarii la Bruxelles.

Bogdan Oprea a mentionat miercuri ca nu comenteaza nici decizia Curtii Constitutionale, care a decis ca presedintele Romaniei participa la reuniunile Consiliului European, in calitate de sef al statului, aceasta atributie putand fi delegata de catre acesta, in mod expres, primului-ministru.

  • Ponta la Bruxelles
Premierul Victor Ponta a plecat joi dimineata spre Bruxelles, insotit de ministrul de Externe si de cel al Afacerilor Europene. Delegatia premierului s-a ucat intr-un avion de linie Tarom, care a fost garat in fata salonului oficial al aeroportului. Dupa ce au urcat jurnalistii, la avionul aflat in fata salonului oficial au fost aduse de la terminalul aeroportului, cu un autobuz, si celelalte persoane care au cumparat bilet pentru cursa Tarom spre Bruxelles.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10850 vizualizari

  • -42 (60 voturi)    
    Scenariu SF (Joi, 28 iunie 2012, 11:21)

    voda.tepes [utilizator]

    Nu a plecat pentru ca el este deja acolo :)
  • +54 (64 voturi)    
    Sper sa nu fi cedat. (Joi, 28 iunie 2012, 11:25)

    mman [utilizator]

    Nicidecum nu se pune problema ca cel mai destept cedeaza... NU ACUM!!!!
    Romania are nevoie de Basescu acolo, e singurul care poate sa ne reprezinte interesele.
    Ponta reprezinta interesele clientelei politice!!!!
    • -21 (25 voturi)    
      pragmatism (Joi, 28 iunie 2012, 12:13)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mman

      Mazeta: - domnule presedinte, cel mai destept cedeaza? T.B.: - Nici vorba, fiecare cu sticla lui!
    • -22 (26 voturi)    
      mai bine Ponta (Joi, 28 iunie 2012, 12:25)

      samm [utilizator] i-a raspuns lui mman

      Ce ne reprezinta Basescu ? N-ai vazut ca se invartea ca un koi intr-o caldare cand se ducea pe acolo , se ducea degeaba, ca ala mic Boc nu l-am vazut vreodat sa declare ca Basescu la informat cu ceea ce a fost pe acolo , io cred ca a facut bine Ponta ca sa dus , basesku oricum se ducea degeaba se ducea bou si venea vaca .
  • -63 (69 voturi)    
    Bășinescu a prins frică de Ponta. SOS! (Joi, 28 iunie 2012, 11:34)

    The Knight [utilizator]

    Din analiza de azi a unor reporteri reiese că Bășinescu a cam fost prins complice în cazul de corupție al liderului PDL. Asta explică de ce nu se prezintă el la Bruxelles. Oricum nu avea ce căuta un președinte printre prim-miniștri acolo. Ne mai făceam și de râs. Dar hopa.. după ce ați strigat ca fraierii după o fantasmă, vă veți trezi într-o realitate crudă: Bășescu vostru a fost un falsor, v-a manipulat și mințit. El va fi suspendat, judecat și trimis la pușcărie pt un minim de 5 ani. Justiția nu trebuie să devină sclavul dreptei fasciste și a unui președinte șmenar de Constanța, ci ea trebuie sa se supună realității și dorinței poporului. Hai Bășescu, la pușcărie.
    • +41 (43 voturi)    
      SI DACA...? (Joi, 28 iunie 2012, 12:17)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      Si daca, nea Knighte, e mai complicat? Daca si dl. Ponta va trebui sa raspunda, asa, ca toti romanii de rand, pentru incalcarea legii? Daca Basescu prefera sa nu faca Romania de ras punandu-se la mintea unui om bolnav ? Daca romanii (nu e cazul dumitale, desigur) se vor trezi din nou? Daca mai sunt si oameni intregi la cap in Romania? Daca mineriada "khmerilor rosii" va esua lamentabil? Daca Gadea face gripa? Daca....?
      • -16 (18 voturi)    
        Cu respect, nea GavriLache (Joi, 28 iunie 2012, 12:55)

        The Knight [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

        Dacă și cu parcă. Într-o lume a realității palpabile, tu preferi să iți imaginezi ipostaze false. "Daca mai sunt si oameni intregi la cap in Romania".. Această atestare te declară din start drept fascist. I-ai omorâ pe 80% dintre români, doar pt. că ei nu gândesc ca tine. Felicitări, așa făcea și Hitler.
        • 0 (0 voturi)    
          Esti total, (Joi, 28 iunie 2012, 13:59)

          LauraBalaura [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

          dar total pe langa subiect!
        • +4 (4 voturi)    
          Usor cu fascismul pe scari! (Joi, 28 iunie 2012, 14:06)

          GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

          Prietene Knight, ia-o usor cu fascismul fiindca s-ar putea sa descoperi, curand, ca a fost frate cu comunismul! Cand spun "daca mai sunt si oameni intregi la cap in Romania?' e evident, pentru majoritatea, ca ma refer la faptul ca s-ar putea sa descoperiti, tu si khmerii tai rosii para, ca prosteala nu merge intotdeauna, ca atunci cand cineva iti acorda credit ar trebui sa ai bunul simt sa nu te urinezi in capul lui, ca atunci cand tipi ca te sugruma dictatoru' sa nu ataci fara elementara rusine toate institutiile care nu-ti sunt pe plac etc. Daca, inca o data, oamenii vor intelege mai repede decat credeti voi care este adevarata fata a "khmerilor rosii"? Oamenii cu cap pot fi manipulati mai greu! O poti face o data, de doua ori, dar se poate si la nesfarsit? Si de unde-ti veni cu " i-ai omori pe romanii..."? Deocamdata, prin ceea ce fac si puterea pe care o au, cel mai potential dusman al romanilor ramane...guvernul Ponta! Noi dam din gura si tancurile khmerilor rosii calca peste cadavre, nea Knighte!
    • +16 (18 voturi)    
      Aha! (Joi, 28 iunie 2012, 12:18)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      deci asa vi se transmit voua stirile, prin mediile de militanti "anti-fascisti" si "anti-logica". Interesant...
    • +17 (19 voturi)    
      Din ciclul (Joi, 28 iunie 2012, 12:44)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui The Knight

      Asta este din ciclul noi nu gandim noi suntem comunisti
    • +5 (7 voturi)    
      Da.. (Joi, 28 iunie 2012, 13:17)

      anca_g [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      ..de Ponta ti-e frica asa cum ti-e frica de un om instabil mintal...Daca Basescu nu merge la Bruxelles nu va fi pentru ca va ceda in fata lui Ponta, ci pentru ca isi da seama ca nu e in beneficiul Romaniei sa tensioneze si mai mult situatia, Ponta isi va da in continuare singur cu stangul in dreptul, si va demonstra inca o data, asa in fata intregii Europe, cam ce fel de specimen este, sa nu mai existe dubii. Apoi va avea, cred, niste surprize la intoarcere.
  • -51 (55 voturi)    
    Presedintele Basescu (Joi, 28 iunie 2012, 11:35)

    Stirilede Astazi [anonim]

    Ce tare esti cand esti Presedinte ! Poti sa te faci mic sa nu stie nici nevasta'ta pe unde umbli. Cred ca Basescu s-a ascuns in umbra lui Boc. Nu merge el unde nu are ce cauta... dar isi prosteste aplaudacii pentru a vedea daca ii mai sunt loiali. Hahaie si ragaie, mai verifica un pic lichidu din instalatie ( a se citi whisky on the rocks )
  • +53 (57 voturi)    
    Ctrl+V ponta (Joi, 28 iunie 2012, 11:35)

    st-an [utilizator]

    DEMISIA

    acum nu mai are dreptul (nu ca ar fi avut pana acum dreptul sau motiv) sa ceara suspendarea presedintelui, el trebuie suspendat pentru ca a incalcat constitutia si nu a tinut cont de decizia CCR
    • +20 (22 voturi)    
      :)) (Joi, 28 iunie 2012, 12:15)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui st-an

      Ponta tremura tot acolo, nu stie de ce n-a venit si Base si ii e teama de ce-l asteapta aici.

      Sa fiu in locul lui Ponta, as tremura si eu...
  • -44 (54 voturi)    
    separarea puterilor (Joi, 28 iunie 2012, 11:35)

    Mazeta [utilizator]

    Mazeta: - Domnule presedinte, Romania are un singur scaun la CE. L-ati cedat lui Victor Ponta? T.B.: - N-are decat, locul de sub masa nu mi-l ia nimeni!
    • -4 (8 voturi)    
      chapeau :)) (Joi, 28 iunie 2012, 13:03)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      buna gluma :)
      din pacate adevarata
    • +8 (10 voturi)    
      glume clasa a treia (Joi, 28 iunie 2012, 13:04)

      liberal adevarat [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ce glumite penibile de clasa a treia. dupa privit gadea indelungat se pare ca apare o boala degenerativa...
  • +37 (45 voturi)    
    alt scenariu (Joi, 28 iunie 2012, 11:36)

    timur [utilizator]

    iese circ cu Bruxelles. Ponta a spus sus si tare ca el merge la Bruxelles orice ar fi. ca are mandat de la Guvern si Parlament. a plecat azi dimineata spre Buruxelles doar ca sa nu para ca e fraier dar nu are nici o intentie sa mearga la Consiliu. Basescu nu o sa plece spre Bruxelles pentru ca nu e pe lista cu delegatia oficiala transmisa ilegal Consiliului de Marga
    si uite asa o sa ramanem fara reprezentant la Consiliu

    la intoarcerea de la Bruxelles cred ca ii asteapta surprize neplacute pe Marga si pe Ponta
    • +22 (24 voturi)    
      Şi mie mi se pare (Joi, 28 iunie 2012, 12:19)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui timur

      Şi mie mi se pare un pic dubioasă tăcerea lui Băsescu. Dacă lista trimisă de el guvernului era una, iar Ponta & Co au modicat-o şi au trimis-o modificată la UE, mi se pare că-l paşte un dosar penal pe Ponta (mai ales ţinând cont şi de ce a spus CCR-ul ieri).

      Oricum, aştept cu nerăbdare un comunicat de la preşedenţie.
      • -18 (20 voturi)    
        prostia nu doare esti fericit (Joi, 28 iunie 2012, 12:33)

        samm [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        Bai frate basist , Basescu merita puscarie, si o sa vezi ca o sa ii duci chiftele la Rahova, cum ii duce acum lui Nastase, Ponta , nu vezi ca Basescu e de vina , se ducea la Consiliul Europei BOU SI SE INTORCEA VACA . Mai dal dreak si pe Basescu de taran prost, sa ma pish pe chelia lui de idiot ca din cauza lui a venit Ponta la putere ca Basescu e un mare cretin si un idiot .
        • +13 (15 voturi)    
          ce limbaj... (Joi, 28 iunie 2012, 12:44)

          DavidM [utilizator] i-a raspuns lui samm

          De aia mi-e sila de tine si de conducatorul tau iubit, plagiatorul ponta.
  • +26 (30 voturi)    
    . (Joi, 28 iunie 2012, 11:36)

    adi.i [utilizator]

    Ar fi culmea sa nu se prezinte niciunul. Ponta de frica faptului ca incalca legea, iar Basescu sa-i lase calea deschisa sa o incalce.
    • +2 (12 voturi)    
      E de-al meu Ponta! (Joi, 28 iunie 2012, 12:21)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      N-am niciun dubiu ca va incalca orice lege ca sa-si atinga tinta...iar daca reuseste toata clasa politica va fi la picioarele lui.
  • +54 (58 voturi)    
    f bine (Joi, 28 iunie 2012, 11:40)

    boierash [utilizator]

    e un plan f bun.
    de ce sa mearga de vreme ce MAE a blocat demersurile de inregistrare la CE, iar ponta i-a luat locul ?
    Dar, saptamana viitoare vor fi depuse doua plangeri penale noi: una pt marga andrei, ref la abuz in serviciu si una pt ponta victor pt uzurpare drepturi de reprezentare a statului.
    in plus, basescu nici nu se expune la nerespectarea deciziei parlamentului si isi justifica plangerile prin decizia CCR.

    ponta va trebui intre timp sa faca fata situatiei la bruxelles: protestele anuntate, statutul sau de plagiator inca la carma unui guvern, mandatul sau fara validare constitutionala, participarea la balciul din jurul unui condamnat pt coruptie la nivel inalt. Nu e cam mult pt un biet jurist mediocru si infam ?
    • +22 (24 voturi)    
      Atentie! (Joi, 28 iunie 2012, 12:21)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui boierash

      Atentie, dl.Ponta nu se va putea prevala de o DECIZIE/HOTARARE a Parlamentului fiindca, pur si simplu, ea nu exista! Parlamentul a facut o simpla declaratie, recomandare, fara putere de lege! Si asta fiindca si parlamentarii si-au dat seama ca nu pot emite o hotarare/decizie pentru ca ar fi nelegala si usor desfiintata!!!
  • +9 (17 voturi)    
    :) (Joi, 28 iunie 2012, 11:41)

    Xorciser [utilizator]

    Cel mai destept cedeaza?
  • +43 (47 voturi)    
    Inceputul sfarsitului (Joi, 28 iunie 2012, 11:41)

    Victorie [utilizator]

    Basescu renunta la prezenta la Consiliu pentru a evita o situatie penibila cauzata de inconstienta lui Ponta iar Ponta este arestat la intoarcere pentru asumarea de insusiri neconstitutionale.

    Pababibam!
  • +38 (42 voturi)    
    primul ministru sa se duca (Joi, 28 iunie 2012, 11:43)

    trecatoru [utilizator]

    nu ma deranjeaza daca se duce primul ministru in loc de presedinte acolo, atat timp cat nu se duc pt poze. Ma deranjeaza faptul ca Ponta inca e prim-ministru. Nu-mi place un astfel de prim-ministru.
  • +45 (49 voturi)    
    Poanta de gratie (Joi, 28 iunie 2012, 11:44)

    d_b [utilizator]

    Pontaluta draga, grija mare, Baselu nostru e plin de poante, te face mat in curand cu poanta de gratie.
    I always bet on TB!
  • +41 (45 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 28 iunie 2012, 11:45)

    zet [anonim]

  • +38 (40 voturi)    
    ****** (Joi, 28 iunie 2012, 11:45)

    Cataleya [utilizator]

    Ponta va ajunge de rasul Europei si al intregii lumi democratice. Asta e doar inceputul!
  • +34 (38 voturi)    
    Surprinzator! (Joi, 28 iunie 2012, 11:47)

    Iulian72 [utilizator]

    Cu un pokerist asa de valoros langa el, dl.Ponta nu a fost avertizat cu privire la cacealma...?
  • +31 (35 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 28 iunie 2012, 11:47)

    polonyca [anonim]

  • +33 (37 voturi)    
    strategia e clara (Joi, 28 iunie 2012, 11:51)

    Gobelin [utilizator]

    Pentru intalnirea de azi, Ponta a fortat nota.
    Pentru cele viitoare, planul e evident: MO trecut la guvern, decizia CCR nu va aparea ever sau va aparea abia dupa ce Basescu va fi suspendat de Parlament.
    Oameni buni, cine-i dictachiorul in tara asta?
  • +36 (38 voturi)    
    pasagerii tarom (Joi, 28 iunie 2012, 11:51)

    DrInOrice [utilizator]

    sper ca l-au huiduit copios pe Tonta
  • +30 (32 voturi)    
    nu-i nimic (Joi, 28 iunie 2012, 11:51)

    lulisor [utilizator]

    are toata motivele sa-l inhate pentru subminarea puterii. :D
    i-a facut-o big time
  • -25 (31 voturi)    
    Surse politice au declarat... (Joi, 28 iunie 2012, 11:52)

    Neculai_ [utilizator]

    Ce inseamna 'surse politice' ? Exista si persoane care stau in spatele acestor surse? De exemplu si primarul din Lehliu Gara poate fi o sursa politica. El v-a comunicat ce sa scrieti?
    Nu mai plangeti ca nu s-a dus omul la Bruxelles ca oricum nu statea nimeni cu el de vorba. Cateodata mai face pe clownul de rade si Merkalita, dar in rest este total ignorat si se plimba cu coada intre picioare (pardon cu mainile in buzunare) aiurea printre participanti.
    Parerea mea este ca s-a 'torpilat' aseara impreuna cu prietenul Jack Daniels si inca nu s-a trezit din matoleala.
    • +2 (4 voturi)    
      esti... dus! (Joi, 28 iunie 2012, 13:31)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Neculai_

      Ce glume de analfabet, la care nu rad decat betivii asistati de la sate, pe care ii gasesti in vreun "bardezi" plin de colb pe mese...
      Cine va sta de vorba cu un plagiator bai inteligentule? ponta a furat, si-a insusit titlul de doctor in dept pe baza unei infractiuni penale, pe baza de minciuna. Cum poate un asemenea infractor sa garanteze seriozitate in Institutiile Europene?

      Basescu, inainte de toate este patriot, este presedintele noustru, noi l-am ales... a facut gafe minore, dar este presedintele nostru!!! Nu vine ponta sau iliescu sa ne spuna ei ca trebuie suspendat!!!
      ponta ar lua procente negative la alegeri prezidentiale.
      Comentarii ca ale tale nu fac decat sa ma gandesc cat de redusi sunt unii ca tine...
      • 0 (0 voturi)    
        popas-Postac de servici (Joi, 28 iunie 2012, 14:06)

        Neculai_ [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        Glumele sunt pentru voi postaci platiti de-ai Kiorului. Esti ata de impiedicat la minte ca nici pe astea nu le intelegi. Apropo nu mai cere la Hotnews IP meu ca s-ar putea sa nu-l primesti. In al doilea rand nu ma sperii cand vreun idiot care se crede destept incearca vreo intimidare. Uite si IP meu : 72.21.81.85
        Multe succesuri la cautare!
  • +46 (50 voturi)    
    Un cetăţean care a votat intotdeauna! (Joi, 28 iunie 2012, 11:53)

    Vival [utilizator]

    Chiar dacă ratează participarea la summitul european preşedintele Băsescu primeşte de la mine un plus pentru că a evitat un posibil moment penibil pentru România şi pentru că nu s-a lăsat prins în jocul aventuros al sfidătorului de lege...
    Cât priveşte decontul, sper să nu-i rămînă dator derbedeului..... şi totul după legile, bune sau rele, pe care încă le mai avem!
  • +29 (31 voturi)    
    o sa plece (Joi, 28 iunie 2012, 11:54)

    Analfabet [utilizator]

    E invitat la PPE.
    Problema e ca decizia CCR nu a fost publicata in MO, pentru ca a "furat" Guvernul institutia Monitorului Oficial si o sa publice decizia cand vrea el.
  • +32 (36 voturi)    
    fază (Joi, 28 iunie 2012, 12:01)

    methylique [utilizator]

    Îl lasă pe Ponta să se scufunde pe mâna lui... Mai ales că nu reprezintă legal România.
    Sunt curios dacă știe de ce s-a dus acolo, dacă știe ce să discute. :))
  • +15 (21 voturi)    
    Cred ca sta acasa (Joi, 28 iunie 2012, 12:05)

    omezu [utilizator]

    Conform EVZ ''Premierul Victor Ponta a fost confirmat oficial la lucrările Consiliului European. Acesta a primit însemnele oficiale de şef al delegaţiei."
    Pe ponta (cu p) sper sa-l intampine mascatii si duba politiei la intoarcere!
  • +14 (18 voturi)    
    Se pregateste (Joi, 28 iunie 2012, 12:05)

    Cel [anonim]

    Probabil asteapta sa vada ce greseli mai face ponta, astfel incat sa il infunde definitiv.
    Urmeaza la somn somnoroasa cu ochi de broasca, ipocritul pseudo liberal CRIN
  • +16 (20 voturi)    
    Ma intreb... (Joi, 28 iunie 2012, 12:10)

    hahalera [utilizator]

    ce-o mai coace Basescu, ca sunt sigur ca nu sta el cu mainile-n san. Daca reuseste sa-i tina in sah pana la alegeri pe uselei, cred ca iar ii va "ciurui", ca s-o mai satura si gloata de atatea lamentari... acu inca e multa lume dezorientata, multi neintzelegand ce exact se intampla, care tot asteapta sa vada ceva concret. Basescu este perceput de poporul "telenovelist" ca fiind un "balaur cu sapte capete" cu care, "razboinicii luminii" ponta si crin se lupta sa-l doboare. Insa daca useleii astia nu fac decat sa se rafuiasca cu Basescu pana la alegeri, incalcand orice norme ale bunului simt, in conditiile in care au majoritate parlamentara zdrobitoare si isi subordoneaza din ce in ce mai multe institutii, lumea se va zaharisi incet, incet, contabilizand o noua "tzeapa" politica la activ.
  • +8 (12 voturi)    
    tara destabilizata (Joi, 28 iunie 2012, 12:13)

    Kepler [utilizator]

    Asteptam cu mare curiozitate evolutiile urmatoare.
  • +9 (13 voturi)    
    ????? (Joi, 28 iunie 2012, 12:23)

    daniel-c [utilizator]

    cum va fi primit oare plagiatorul sef de guvern de ceilanti lideri europeni??? Sunt curios.
  • +25 (29 voturi)    
    PRESEDINTELE A INTELES (Joi, 28 iunie 2012, 12:24)

    Trident [utilizator]

    Traian Basescu , presedintele Romaniei, a inteles situatia.
    Experienta si inteligenta sa net superioara acestui om de o infantilate politica evidenta l-a determinat sa ia cea mai inteleapta hotarare renuntand in a mai merge la Bruxelles.
    Insa, aceasta prezenta fortata a premierului la CE in mod cert nu va ramane fara urmari.
    Este bine ca Romania, probabil, va suferi mai putin-depinde ce va debita tanarul comunis pe acolo.
    Pentru el, premierul nefast al Romaniei, ucrurile cu siguranta vor lua insa o turnura total neplacuta, care, este drept, prin ricoseu, va afecta si Romania.
    Presedintele, in acest caz va fi nevoit sa-i deschida un proces pentru ca este cat se poate de limpede premierul Romaniei a incalcat grav legea.
    Lucrurile pot lua o amploare deosebita in Romania din acest moment putandu-se intampla ORICE.
    Nu pot sa inchei, acest ultim comentariu al meu pe acest sit ( ultim pentru ca de maine voi trece la actiune pentru ca nu pot sta cu mainile incrucisate si sa ma rezum in a posta pe aici) fara a spune:
    1. Inconstienta marii majoritati a bugetarilor si a pensionarilor din Romania a adus tara pe marginea prapastiei.
    2. Restauratia comunista de tip mafiot este in plina desfasurare.
    3. Daca nu ne trezim Romania in doi ani va fi o tara extrem de trista si...intunecata.
    4. Hotnews iti multumesc. Ne vom revedea curand dar nu in anonimat.

    DUMNEZEU SA BINECUVANTEZE ROMANIA.
    • -13 (15 voturi)    
      Mai Trident dar fioros te mai dai.. (Joi, 28 iunie 2012, 12:40)

      Neculai_ [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      Ameninti pe aici ca vei trece la actiune. Foarte bine faci tataie, dar ai grija cand te lupti cu sticla sa nu te ranesti cumva din greseala si sa devi mai handicapat decat esti.
      Vorbesti de inteligenta net superioara a lui base?
      Care inteligenta bre? Ai tras ceva in dimineta asta? El dispune de o smecherie nativa golaneasca si nimic mai mult. Nu s-a dus la Bruxelles ca l-au prins astia cu vreo treaba si ii este frica sa nu-l faca tovaras cu Nastase.

      Hai noroc si iesi la vedere, la lupta , vreau sa zic.
      Iti doresc succesuri!
      • +2 (4 voturi)    
        intrebare (Joi, 28 iunie 2012, 13:34)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Neculai_

        Hotnews ar putea sa ne spuna daca acest Neculai scrie din vreun sediu USL? Vreun IP, ceva?
    • +12 (14 voturi)    
      De acord cu ce spui 1000 % (Joi, 28 iunie 2012, 12:41)

      Geo777 [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      Sper sa ne trezim acum!!!
    • -3 (5 voturi)    
      Nu ai inteles nimic (Joi, 28 iunie 2012, 13:21)

      samm [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      1. Pe buza prapastiei a dus tara, oamenii cu gandirea obtuza ca a ta.
      2. Mafia in Romania exista si nu are legatura cu comunismul.
      3. Intunecata si trista e mintea ta , trebuia sa te trezesti mai demult , nu vezi ca esti superficial ca toti ceilalti.
      4. Si mai da-te aia mea, ca spui lucrurile prost si nu il mai linge in kur pe Basescu.
  • +15 (19 voturi)    
    Meeting de protest (Joi, 28 iunie 2012, 12:30)

    mman [utilizator]

    Sper sa se organizeze cat mai curand actiuni de protest!
    Trebuie corectata cat mai repede situatia. Forta civica e singura capabila.
    • -2 (6 voturi)    
      Ai perfecta dreptate mman (Joi, 28 iunie 2012, 12:53)

      Neculai_ [utilizator] i-a raspuns lui mman

      I-al pe Trident(ala ce iese din anonomat) si organizati voi doi asa o actiune de protest la birtul din colt pana o sa corectati situatia. Si eu cred ca asa nu se mai poate. Forta voastra civica este capabila de lupta chiar daca ar fi sa luptati de sub masa. Iesiti chiar acum ! Nu mai asteptati ca se termina berea. Iti doresc si tie ca si lui Trident succesuri in lupta voastra dreapta pentru propasirea neamului. Voi sunteti speranta si viitorul nostru!
    • +1 (3 voturi)    
      Piata Universitatii! (Joi, 28 iunie 2012, 13:11)

      liberal adevarat [utilizator] i-a raspuns lui mman

      cati mai suntem, cum om fi noi, fascisti, de dreapta, noi si doar noi suntem sansa Romaniei, sub Basescu, sub MRU, sub Macovei
  • +15 (17 voturi)    
    prejudiciu imens de imagine! (Joi, 28 iunie 2012, 12:46)

    mman [utilizator]

    USL aduce un prejudiciu imens de imagine a Romaniei!!!

    Dupa povestea cu fost prim ministru condamnat si care a incercat sa se sinucida
    Apoi cu plagiarea lucrarii de doctorat a actulalului premier.
    Acum scandalul cu plecarea la Bruxelles.

    Tot ce a fost cladit cu eforturi si sacrificii mari de guvernele anterioare, este spulberat in cateva luni de acest copil rasfatat.

    RUSINE PSD si PNL!!!! Nu veti primi votul meu in veci!
  • +5 (7 voturi)    
    O fi stat la clasa economica? (Joi, 28 iunie 2012, 12:57)

    congovisa [utilizator]

    Cat bagaj a avut voie?
    A avut toaleta privata sau a facut pipi la un loc cu taranii?
    Sau a stat la piloti cumva ? Ca doar e copilot si el.
  • -11 (13 voturi)    
    bravo Ponta (Joi, 28 iunie 2012, 13:11)

    Montesquieu [utilizator]

    inevitabilul s-a produs: Ponta a mers la Bruxelles, basescu a ramas acasa (cauza de atacuri cerebrale pentru sustinatorii lui oranj :) )

    asta inseamna normalitate: decat un presedinte fara mandat de negociere si fara atributii in domeniu, mai bine un prim-ministru cu putere de decizie.

    ce-ar fi putut face basescu acolo? s-ar fi hlizit de unu singur ca de obicei, ar fi dat gaura-n open-bar si-ar fi venit acas' mahmur si suparat pe restu' de "sefi de stat si de guverne" ca iar nu l-au bagat in seama. asta se intampla de fiecare data.

    Ponta in schimb va negocia in numele Romaniei si conform limitelor mandatului date de Parlament.
    bv victor!
  • 0 (0 voturi)    
    rasfat sau comunist? (Joi, 28 iunie 2012, 13:46)

    puicaiotu421284528240537 [utilizator]

    am inceput sa recuperam din obiceiurile democratice cate ceva, nu suficient, dar totusi ceva si vine ponta sa desfiinteze absolut tot ce am recuperat. probabil crede ca suntem aceeasi de dinainte de 1989. e foarte suparat pe noi si ne invata el minte cum trebuie sa te p
    orti cu comunistii si cu marea adunare nationala a lui. acest parlament este m.a.n in toata regula. am ceva ani si tin minte toate acestea si nu mai suport sa vad alti comunisti care iti baga pumnul in gura si ce vezi ca e alb trbuie sa spui ca este negru ca asa vrea muschii lor. ar trebui sa ne gandim bine ce facem, nu este vorba de un copil rasfatat, este vorba de o adevarata restauratie comunista. ATENTIE MARE.
  • +1 (1 vot)    
    "INCA NU A CANTAT GRASANA" (Joi, 28 iunie 2012, 13:54)

    RokoRo [anonim]

    In locul lui Ponta, nu as desface inca sampania. Basescu nu va merge la Bruxelles, dar "grasana nu a cantat inca"