UPDATE: Legea votului uninominal pur este neconstitutionala in intregime. Care sunt efectele asupra scenei politice?

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iunie 2012, 17:20 Actualitate | Politic


Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a admis miercuri contestatia PDL si a decis ca Legea votului uninominal pur este neconstitutionala in intregime, anunta Agerpres. Camera Deputatilor adoptase in 22 mai proiectul de lege privind introducerea votului uninominal majoritar intr-un tur. Legea a fost adoptata cu 180 de voturi pentru, 30 de voturi impotriva si 26 de abtineri (deputatii UDMR).

UPDATE 19.15 Decizia Curtii Constitutionale cu privire la Legea uninominalului pur, prin care aceasta a fost declarata neconstitutionala, a fost luata cu unanimitate de voturi, informeaza CCR.

--------------------------------------------

UPDATE 18.15: Vezi efectele deciziei Curtii Constitutionale asupra sanselor la alegerile din toamna ale USL, PDL si PP-DD (autor: sociologul Barbu Mateescu)

--------------------------------------------

UPDATE 18.04: In urma deciziei CCR, alegerile parlamentare din toamna se vor desfasura, cel mai probabil, pe sistemul din 2008 care prevede votul mixt, proportional. Surse din interiorul USL au precizat pentru HotNews.ro ca nu mai este timp pentru a trece o noua lege lectorala, avand in vedere ca sesiunea se incheie saptamana viitoare.

--------------------------------------------

Proiectul respins de Curtea Conctitutionala prevedea ca alegerile parlamentare sa se desfasoare in sistem uninominal majoritar intr-un singur tur, astfel incat sunt declarati invingatori cei care reusesc sa obtina cele mai multe voturi in colegiile in care candideaza.

Totodata, legea declarata neconstitutionala majoreaza numarul de parlamentari cu maxim 10 prin introducerea unui amendament care prevede ca in judetele unde exista comunitati minoritare cu reprezentare mai mare de 7%, minoritatea respectiva sa primesca un mandat de parlamentar in plus.

Proiectul de lege a fost initiat de liderii USL Victor Ponta si Crin Antonescu.

PDL a contestat, la sfarsitul lunii mai, la Curtea Constitutionala modificarile aduse de USL legii electorale.

Deputatul democrat-liberal Sulfina Barbu sustinea, la acea vreme, ca legea votului uninominal majoritar, adoptata in Camera Deputatilor, incalca in principal articolul 2, alineatul 1 din Constitutia Romaniei, "care consfinteste ca suveranitatea nationala a poporului se exercita prin referendum, lucru de care USL nu a tinut cont".

"Prin cresterea numarului de parlamentari si pastrarea celor doua Camere ale Parlamentului, USL nu respecta rezultatele referendumului din 2009 si vointa cetatenilor de a reduce numarul de parlamentari, precum si de a modifica structura Parlamentului", afirma deputatul PDL.

Sulfina Barbu preciza ca prin modificarile aduse legii electorale, "USL creste numarul parlamentarilor la minimum 481 si nu tine cont de Constitutie, care spune ca numarul de parlamentari se stabileste prin legea electorala, in raport cu populatia tarii, incalcandu-se astfel articolul 62 alineat 3 din Constitutie".

"Conform ultimului recensamant, populatia Romaniei a scazut cu un numar considerabil", a explicat Barbu.

Deputatul PDL a mai precizat ca un alt motiv de contestare la Curtea Constitutionala este dat de faptul ca USL, prin modificarile aduse legii electorale, "incalca normele constitutionale privind principiul reprezentativitatii si egalitatii in drepturi". "Avem, pe de o parte, inegalitate intre cetatenii din diferite judete, pentru ca la o populatie egala numarul de mandate va fi diferit, adica majorat in functie de ponderea unei minoritati", explica Sulfina Barbu.

PDL a reclamat si faptul ca prin noua lege a uninominalului se incalca si normele reprezentativitatii, "pentru ca numarul de mandate nu va fi stabilit in baza reprezentativitatii, ci in raport cu ponderea minoritatilor, la un prag stabilit in mod aleatoriu la 7%".

Deputatul democrat-liberal afirma ca in sesizarea inaintata CCR, PDL a mentionat si incalcarea articolului 62, alineat 2 din Constitutie care reglementeaza faptul ca organizatiile minoritatilor nationale, care nu intrunesc in alegeri numarul de voturi pentru a fi reprezentate in Parlament, au dreptul la un loc de deputat, in conditiile legii electorale.

Instituirea in noua lege a unor reguli distincte intre notiunile de minoritate nationala si minoritate locala creeaza confuzie, a spus Sulfina Barbu, iar, pe de alta parte, "se permite ca minoritatea sa fie reprezentata proportional, in schimb majoritatea este lipsita de o reprezentativitate reala, conducand la derapaje antidemocratice".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16340 vizualizari

  • +86 (96 voturi)    
    hahahahaha (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:23)

    sucaa [utilizator]

    dumnezeule, de o saptamana incoace, usl-ul este facut K.O. :))
    nimic nu le merge, decat ca apar la televiziunile unui turnator si tipa toata ziua ca basescu este dictator :))
    • +71 (81 voturi)    
      Adio USL!!! (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:46)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Pur si simplu USL e facut praf de Presedinte, in conditiile in care USL are toate institutiile statului la picioare, mai putin DNA, CSM, CCR si ANI.
      Felicitari domnule Presedinte, sunteti ultimul bastion in fata tavalugului bolsevic al USL, fara dumneavoastra am ajunge in lumea a treia, ca in America de Sud sau vreun satelit al Rusiei!
      SLAVA DOMNULUI!!!
      • -16 (22 voturi)    
        penibilule! (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:08)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ai face o excelenta cariera de 'vadim' pentru basescu ...

        daca nu intelegi , sa ceri lamuriri ...
        • +14 (20 voturi)    
          vrei lamuriri (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:51)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          priveste discursul lui ponta si compara-l cu cel al lui vadim din perioada 2000-2003.
          o sa ramai surprins cat de multe asemanari gasesti.
          asa ca las-o ca deja vede toata tara ca pnta este pus sa rupa tot si sa puna mana pe tara.
          • -7 (9 voturi)    
            nu e (Miercuri, 27 iunie 2012, 21:25)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            asemanare .

            dar e o mare asemanare intre vadim dinnainte de 89 si acest eugenia care tot slaveste in scris .
        • +4 (6 voturi)    
          poate te trezesti... (Miercuri, 27 iunie 2012, 22:41)

          de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          pana la toamna
          • -1 (1 vot)    
            Se joaca dur, murdar, fara nici o jena (Joi, 28 iunie 2012, 10:02)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui de_la_tara

            Toate institutiile sunt folosite, pe fata, in lupta politica.
            Institutiile intrate in sfera USL, sunt, incet, incet, "depolitizate" cu oamenii lor si intra in lupta cu Cotroceniul.
            Institutiile controlate de Cotroceni lupta , de mult, cu USL, au un avantaj major ca au deja multe dosare gata, pregatite sa fie aruncate, la momentul oportun in lupta.
            Oamenii Cotroceniului sunt , inca,peste tot.
            In 8 ani, cu ajutorul guvernelor pe care le-a condus personal ( primministrii erau avatarurile lui) si mai ales cu ajutorul serviciilor secrete (mult mai multe decat SRI si SIE), si-a pus oameni devotati 100% oriunde ar prinde bine.
            Curtea Constitutionala este un exemplu, uite ce bine prinde.
            ANI si DNA sunt partea vizibila a icebergului, asa , pentru spectaculozitate.
            Partea cea mai importanta lucreaza in subteran, cu ofiteri mascati in jurnalisti, politicieni, manageri, tehnocrati, functionari ...judecatori, politisti, doctori...

            Ceausescu moare de ciuda acolo, in cazanul lui, cand vede ca mimand democratia poti sa controlezi mult mai bine o tara.
            Ce fraier a fost....
      • 0 (0 voturi)    
        lol (Joi, 12 iulie 2012, 9:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        deci usl are toata institutiile statului mai putin cele care conteaza ... care le are pdl...
        genial...
    • +42 (44 voturi)    
      O completare (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:06)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      K.O. o sa-i facem noi la toamna! ;)
    • +32 (36 voturi)    
      .... (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:15)

      non-stop [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      :P ponta este un om infrant deja, stie si el asta. treaba e ca votul popular conteaza acum mai mult decat infrangerea lui. daca nu avem o politica de opozitie de calitate, vom fi infranti noi. parerea mea!
    • +20 (22 voturi)    
      Ha, ha, ha! (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:28)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Plagiatori, hoti, mincinosi, prosti, nervosi cu nervii, inculti, hoti, ...
      Si pentru ca toate astea si inca multe altele, trebuia sa poarte un nume,
      Li s/a spus usele!
      Nu e plagiat, o parte este Nichita Stanescu!
      (Pentru toti aia care s/ar gandi ca,,,,)
    • +21 (23 voturi)    
      dictator (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:49)

      dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Daca Basescu era dictator, ei nu mai aveau dreptul la cuvant si aparitii pe sticla.
      Nici un amarat de substantiv nu mai stiu sa il foloseasca intru`un context corect.
      Banuiesc ca tot Basescu e de vina.
    • +13 (13 voturi)    
      nu zi hop... (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:54)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Ponta a zis ca pleaca la Bruxelles desi CCR zice ca nu... la fel de bine poate sa schimbe din nou legea electorala si si cand se reuneste parlamentul in toamna...
      Plus ca sistemul asta struto-camila mixt nu e in nici un caz mai bun.. sa nu uitam ca au ajuns in parlament unii de pe locul 3-4.. fara nici o transparenta in modul in care s-a decis acest lucru.
    • +13 (13 voturi)    
      USL, analfabeta la legi, ca si Ponta si Nastase. (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:02)

      horia_m [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      de ce sa ne miram ca USL face astfel de gafe monumentale in proiectele de legi pe care le propune? Nu e logic? Daca e condusa de oameni ca Nastase si Ponta, care scriu/supervizeaza lucrari de doctorat in DREPT, copiate grosolan...
      PSD-ul e format dintr-o multime de pseudo-juristi, comunisti si fii de comunisti, care sunt cam la fel de rationali pe cat sunt de incoruptibili.
    • 0 (0 voturi)    
      deci (Joi, 12 iulie 2012, 9:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      "Preşedintele PE a remarcat însă în acelaşi timp că membrii Consiliului European nu au fost la fel de critici ca acum şi în 2009, când preşedintele Traian Băsescu a refuzat să nominalizeze un prim-ministru din partea majorităţii parlamentare de atunci, alegându-l pe Emil Boc în locul lui Klaus Johannis.

      "Pentru mine, standardele duble sunt inadmisibile", a spus Schulz."

      chestii de genu asta nu ajung pe acest site...
      normal ca e facut KO usl... daca tot ce zic europenii interpretati cum vreti voi...
      se vede o diferenta CLARA intre antene, hotnews si o presa obiectiva si bine-intentionata... gen mediafax
  • +54 (58 voturi)    
    ok... (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:24)

    Herod [anonim]

    hai ca mai sunt cateva de anulat si pe urma poate se potolesc cei doi balauri pontanescu si se apuca sa faca si ei ceva pentru romania. adica sa munceasca ca mai au vreo 2-3 luni de munca nu de intins mana...
  • -29 (39 voturi)    
    Recomandare (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:26)

    georgeb [utilizator]

    Va recomand sa cititi aceasta opinie: http://www.contributors.ro/reactie-rapida/conflictul-politic-%C8%99i-judecata-cur%C8%9Bii-constitu%C8%9Bionale/

    Ramane de vazut care este justificarea CCR, dar putin probabil sa fi gasit un motiv intemeiat. Dupa cum zice dl Damian foarte bine, deciziile CCR trebuie sa fie bazate pe constitutie, nu au voie sa fie politice.

    Daca CCR a luat (inca) o decizie politica, e pacat. Nu ca as fi de acord cu legea in cauza. E posibil ca CCR sa se fi folosit de propria jurisprudenta: recomandarile Comisiei de la Venetia.
    • +12 (12 voturi)    
      O alta recomandare! (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:29)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      Nu te lua dupa uslasi, nu fii uslas si o sa vezi totul mult mai clar!
      Daca esti, ... esti pierdut!
      Mai devreme sau mai tarziu... rahova (bombonel stieeeee!) te paste!
      • -5 (7 voturi)    
        da , fi basist ! e viitorul ! (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:15)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        si trecutul si orice ....
        • +4 (6 voturi)    
          roaga-te (Miercuri, 27 iunie 2012, 21:05)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          sa fie asa, ca altfel ramii somer, nu mai are varanul voiciorescu nevoie de postaci.
    • +2 (2 voturi)    
      Decizie politica luata in unanimitate? (Joi, 28 iunie 2012, 16:58)

      Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      Esti doar ignorant sau postac sau ambele.
  • +56 (60 voturi)    
    Inca una! (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:29)

    Mih. [utilizator]

    USL trece la...incasare.
    Cat mai multe, pana la pierderea definitiva a meciului!
    Ponta, demisia!
    Jos guvernul USL, guvernul rusinii!
    • -2 (6 voturi)    
      aici sunt de acord . (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:16)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Mih.

      primesc la greu .

      f bine , daca sunt imbecili si nu stiu ce sa faca , sa primesca ce merita !

      pacat ca nu au oameni mai inteligenti la varf ...
  • +43 (47 voturi)    
    traiasca alesii locali... (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:30)

    DrInOrice [utilizator]

    care au apucat aceasta furaciune... cum era, cum zicea PSD, cu legimitatea???
    • -5 (7 voturi)    
      uiti cine a facut acea furaciune ? (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:16)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      pdl
  • +49 (53 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:34)

    Mofliu [utilizator]

    Doar nu o sa stea asta in calea lu' Ponta. Ce conteaza o decizie a CC? Vin ei la putere si desfiinteaza pe oricine e impotriva.
    • +4 (4 voturi)    
      De ce sa o desfiinteze? (Miercuri, 27 iunie 2012, 22:32)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui Mofliu

      O sa propuna ca CCR sa treaca in subordinea Guvernului. Si s-a rezolvat problema !
  • -45 (55 voturi)    
    consecventa (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:38)

    Montesquieu [utilizator]

    deci pdl a contestat la ccr legea propusa chiar de ei?

    asta da consecventa :)
    • +47 (51 voturi)    
      esti pe dinafara trepadus uslas (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:44)

      adrian_s [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      "Proiectul de lege a fost initiat de liderii USL Victor Ponta si Crin Antonescu. "
      • +9 (11 voturi)    
        Corect in parte (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:30)

        Trident [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

        Montesquieu nu este trepadus USL. Montesquieu nu este nimic, pur si simplu.
        • +4 (4 voturi)    
          Unde e Mazeta? (Miercuri, 27 iunie 2012, 22:33)

          Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui Trident

          E in concediu?
      • -5 (9 voturi)    
        Prietene... (Miercuri, 27 iunie 2012, 19:34)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

        ...eu zic sa nu faci pe prostul ca nu iti sade bine.

        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12322317-cum-pozitionat-partidele-politice-ultii-ani-fata-sistemul-vot-uninominal-pur.htm

        http://www.ziare.com/bucuresti/stiri-actualitate/proiectul-ponta-antonescu-privind-uninominalul-identic-cu-unul-pdl-din-2010-3021401

        Votul uninominal pur este o idee basista luata in brate de portocalii dragi tie cand erau pe cai mari. Acum ca nu mai sunt pe cai mari au baga contestatie la CCR.
        • +4 (6 voturi)    
          scuze, prietene (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:28)

          Napi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Exista adepti sau contestatari ai uninominalului pur in toate partidele. Din cate am inteles, unul din criteriile de neconstitutionalitate a fost incalcarea principiului reprezentativitatii; alte articole pe aceasta tema insista pe motivul, de asemenea neconstitutional, ca sunt mai putin de 6 luni pana la alegeri.
          • -2 (4 voturi)    
            si totusi (Miercuri, 27 iunie 2012, 22:08)

            Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Napi

            PDL chiar are depusa in Parlament o initiativa legislativa identica. Scuze, apape identica pentru ca a celor de la PDL e si mai putin reprezentativa pentru ca nu prevede niciun fel de mecanism e compensare pentru minoritati. Si chiar acelasi lucru il sustineau domnii Boc si Basescu pana sa piarda PDL guvernarea.
      • +1 (3 voturi)    
        inteligentule ... (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:18)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_s

        el vorbeste despre fostul uninominal pur (primarii, etc) .

        esti scalv sau ignorant ?
    • +13 (15 voturi)    
      PDL este consecvent cu hotararea poporului (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:45)

      Roman_1918 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      PDL a contestat neaplicarea referendului aprobat de popor in 2009 privind parlamentul unicameral si un numar de maxim 300 de parlamentari.
      • -4 (8 voturi)    
        mai aromane ... (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:24)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_1918

        pdl , a fost la putere si nu a facut nimic in legetura cu 'dorinta poporului' ... de fapt , a ignorato !

        asa ca lasa minciunile mizerabile !
  • +14 (24 voturi)    
    Mafalda zice că (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:39)

    sicmar [utilizator]

    simultan cu alegerile generale vor fi:
    - referendum pentru demiterea preşedintelui;
    - referendum pentru adoptarea unor mădificări ale Constituţiei printre ele fiind modificarea compunerii CCR în sensul că judecătorii vor fi desemnaţi, pentru un an, prin tragere la sorţi, dintre membrii ÎCCJ.
  • +40 (44 voturi)    
    ? (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:41)

    aricipogonici [utilizator]

    nu-s jurist, insa dupa 1 luna si jumatate de guvernare, nu am vazut decat INCALCARI ale legii fundamentale:constitutia. Oare nu exista nici o institutie a statului care sa se sesizeze si sa inceapa urmarirea lu' tonta? Adica asta iasa pe sticla si sfideaza curtea constitutionala si ramane nepedepsit? Asta o fo procuror???? cum dracu cand habar nu are de lege si de separarea puterilor in stat? Pentru asta nu tre sa iesim in strada?
  • +43 (47 voturi)    
    e vreo lege ca ponta sa fie dat jos (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:43)

    anonimm [utilizator]

    daca nu respecta constitutia ? pe bune.
    • +10 (10 voturi)    
      !!! (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:22)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui anonimm

      Il rezolva Basescu in urmatorea perioada!
    • +11 (11 voturi)    
      EXISTA (Miercuri, 27 iunie 2012, 19:23)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui anonimm

      se numeste votul nostru, al celor ce mai gandim, care ne mai respectam si care nu ne lasam intoxicati de A3. EXISTA!!!! Romani, ROMANIA e a noastra nu a USL!!
  • +23 (27 voturi)    
    ce bine ca mai sunt oameni cu coloana in tara asta (Miercuri, 27 iunie 2012, 17:56)

    edif [utilizator]

    Felicitari judecatorilor, obstacolele in calea instalarii bolsevice vin exact de unde nu se asteapta. Rusine plagiatorului Ponta si repetentului Antonescu, DEMISIA
  • +26 (30 voturi)    
    adevar (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:00)

    asada [utilizator]

    Justitia nu trebuie sa se lase intimidata de nimeni si sa taie in carne vie!!!!! Am vazut niste imagini in care impostorul Corlateanu aceasta sluga preaplecata a lui Nastase, se ratoia la procurorul general si la ceilalti, in acea sedinta in care se discuta despre disfunctionalitatile de la arestarea stapanului sau. Ce ma bucurat a fost atitudinea procuroarei ,care la pus la punct de nu s-a vazut .Indemnurile presedintelui facute in nenumarate randuri de a nu se lasa intimidati si a avea curajul sa faca justitie cu adevarat ,a inceput sa dea roade. Au capatat incredere si curaj ,pentru ca aproape 8 ani guvernele aflate la putere{ Boc si Ungureanu } nu au facut nici un fel de presiune asupra lor si nu au acoperit matrapazlicurile propriilor membri de partid .
    • +12 (12 voturi)    
      complectare (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:35)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui asada

      Cu toate ca astazi nu este marti {trei ceasuri rele}ci miercuri, ziua aceasta trebuie tinuta minte!!! Marele dottore a luat trei suturi in fundul lui de vadana de iau clantanit dintii din gura.Partea proasta pentru el, dar si pentru noi este ca a inceput sa-i placa teribil si consecvent in prostia lui, nu va renunta la aceasta placere.
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:26)

    I [utilizator]

    se poate face totul dintr-un singur tur, dar alegatorii ar trebui sa voteze cu doi candidati: prima preferinta si a doua. Numaratoarea voturilor s-ar face mai greu dar se poate realiza usor daca se voteaza electronic.
  • +6 (6 voturi)    
    mai urmeaza (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:31)

    Ruhe [utilizator]

    sa fie neconstitutionala legea referendumului si li s-au luat cam toate jucariile...
  • +14 (14 voturi)    
    Cum e posibil????? (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:34)

    Cote [utilizator]

    Cum e posibil ca o lege sa treaca de parlament si apoi C.C. sa o declare neconstitutionala.... Dar camerele nu au comisii juridice, in comisiile juridice nu sunt juristi sau nu au parte de consultanta de specialitate? Cofetari care se apuca sa faca sudura. Faptul ca legea e intoarsa de C.C. ii descalifica nu pe cei ce au propus-o (aia sa fie sanatosi la ei acasa) ci pe cei ce nu au atras atentia ca e neconstitutionala inainte sa o treaca prin vot. Vai de mama lor!
    • +8 (8 voturi)    
      comisie juridica? (Miercuri, 27 iunie 2012, 19:24)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Cote

      acea comisie voteaza ce i se spune de la partid. Nu spune cum zice partidul, AFARA!!
      • -5 (7 voturi)    
        sau (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:27)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        asa face CC , asculta ordinele "sefului" .
    • +9 (9 voturi)    
      stai linistit ! (Miercuri, 27 iunie 2012, 19:34)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui Cote

      care-i problema ta ? nu vezi ca marele magistrat a propus-o ? cine sa mai spuna ca e cum e ? sa-i dea afara de la ciolan ?
      dar am impresia ca au fost muscati de capuse , ca tot sunt la moda , caci isi dau non-stop cu tifla-n cap ! halal doctor . oare si-a dat doctoratul in neputinta si nestiinta ?
  • +12 (12 voturi)    
    nu va bucurati (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:41)

    andimi [utilizator]

    nu va bucurati prematur, deja USL-ul a dat dovada de nesimtire si arata ca nu le pasa de democratie, ci de propriile interese. Sunt in stare sa vina si la vara numai sa obtina puterea suprema!
  • -3 (5 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 27 iunie 2012, 18:48)

    invalidprotocol [utilizator]

    Nu prea inteleg de ce se bucura lumea.

    Uninominalul pur dintr-un singur tur nu este o solutie perfecta sau 100% corecta, dar parca ar fi fost totusi mai buna decat varianta curenta, care permite celor clasati pe locul 2-3 sa intre in parlament.

    In plus avea avantajul major ca ramaneam cu 2-3 partide mari. Scapam cat de cat de aliante, de discutii, de compromisuri etc... Acum o sa intre PP-DD in parlament. Chiar e motiv de bucurie?

    Pe de alta parte modificarea legii inainte de alegeri e clar o porcarie. Poate asta e motivul.

    Sper ca macar la alegerile urmatoare sa avem totusi uninominal pur, din doua tururi etc... Insa probabil pentru asta trebuie sa fie avantajat partidul aflat atunci pe val, ca altfel 0 sanse :(
    • +8 (8 voturi)    
      explicatia e simpla (Miercuri, 27 iunie 2012, 19:13)

      AndreeaK [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

      uninominalul pur este o utopie. In cazul uninominalului este posibil ca in parlament sa ajunga cineva care a fost ales cu numai 1% din voturi, datorita numarului foarte mare de candidati, astfel celelate 99% din procente nu vor fi reprezentate deloc, sau posibilitatea ca numarul parlamentarilor sa creasca pentru a acoperii toate optiunile votantilor. Uninominalul pur functioneaza atunci cand ai un numar mic de partide - 2 sau 3 - care au o masa mare de aderenti fiecare, astfel ca atunci toate grupele vor fi reprezentate.
  • +6 (6 voturi)    
    Amenda (Miercuri, 27 iunie 2012, 19:48)

    xan [utilizator]

    Ar trebui aplicata 'amenda pentru necunoasterea constitutiei tarii' fiecarui parlamentar care voteaza pentru o lege care se dovedeste ulterior neconstitutionala. 10% din salariu ar trebui sa ii invete sa citeasca macar odata constitutia inainte sa voteze prostii.
  • -2 (6 voturi)    
    acum nu e atunci .... (Miercuri, 27 iunie 2012, 20:07)

    adrian8 [utilizator]

    deci uninominalul penru primarii a fost .... ?

    probabil constitutional , ca a fost propus de PDL .

    ce impartiali si obiectivi ...