Victor Ponta: Am premonitii, ca Basescu: Ecaterina Andronescu va fi ministru

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2012, 12:38 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, marti, raspunzandu-le jurnalistilor care l-au intrebat despre interimatul de la Ministerul Educatiei si despre propunerea pentru acest portofoliu, ca nu a luat inca o decizie, spunand apoi ca are si el premonitii, precum Basescu, ca Ecaterina Andronescu va fi ministru.

"Comisia (de la Ministerul Educatiei - n.r.) era formata de Funeriu tot ca o arma impotriva profesorilor cu care avea el razboaie - cu Marga, cu Andronescu - ca Funeriu a stat ministru ca sa se razboiasca cu Marga si cu Andronescu. Si va spun ca domnul Marga e ministru si ca doamna Andronescu va fi ministru, ca sa rezolvam cu Funeriu si cu razboaiele lui", a spus Ponta, intr-o conferinta de presa, citat de Mediafax.

Solicitat sa dea detalii despre incheierea interimatului la Ministerul Educatiei si despre nominalizarea Ecaterinei Andronescu drept ministru, Ponta a raspuns: "O sa va comunic decizia".

"Nu am vorbit cu nimeni deocamdata. Aseara m-am intors la 23.30. Am si eu premonitii, ca si Basescu, stiti cum - nu doar Basescu stie cu o saptamana inainte ce se va intampla. Incep sa am si eu premonitii", a spus Ponta.

El a adaugat ca nu a luat inca o decizie in privinta portofoliului Educatiei.

"Nu am hotarat inca, o sa ma hotarasc si o sa fac propunerea", a spus Ponta.

Ioan Mang, nominalizat pentru postul de ministru al Educatiei dupa ce persoana propusa initial, Corina Dumitrescu, a fost retrasa de premierul Victor Ponta in urma unor probleme legate de CV-ul acesteia, a demisionat in 16 mai in urma acuzatiilor de plagiat care i-au fost aduse.

Premierul Victor Ponta anunta ca Ioan Mang a solicitat sa fie eliberat din postul de ministru al Educatiei, cerere pe care a acceptat-o pentru a-i permite acestuia ca, fara presiunea portofoliului, sa "restabileasca adevarul" in urma acuzatiilor de plagiat.

Interimatul la conducerea ministerului este asigurat de catre ministrul delegat pentru Dialog Social, Liviu Pop, urmand ca in termenul legal de 45 zile sa fie nominalizat un alt ministru.

Ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, declara, joi, ca nu i s-a propus sa ramana la conducerea institutiei si dupa sfarsitul lunii iunie, cand ar urma sa ii expire mandatul.

Liviu Pop, fost secretar general al Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), a intrat in componenta cabinetului Ponta ca ministru delegat pentru Dialog Social.

















4788 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    Haha (Marţi, 19 iunie 2012, 12:52)

    Closed [anonim]

    Istoria se repeta. Oare de cate ori poate fi pacalit poporul roman in fix aceeasi maniera?
    • +23 (23 voturi)    
      hmm (Marţi, 19 iunie 2012, 12:55)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui Closed

      Ai fi surprins!
      • +12 (12 voturi)    
        Mda (Marţi, 19 iunie 2012, 13:38)

        lol [anonim] i-a raspuns lui B.Dan

        Sa speram ca reusim sa il dam afara din politica la timp pana nu se ingroasa gluma.
        • +8 (8 voturi)    
          looool (Marţi, 19 iunie 2012, 15:10)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui lol

          Ambramburica , Garantat Vanghelie !!!
    • +17 (17 voturi)    
      de foarte multe ori (Marţi, 19 iunie 2012, 13:00)

      Tachita [anonim] i-a raspuns lui Closed

      Din pacate pentru o parte a lui care poate fi pacalita foarte greu o alta parte a poporul roman poate fi pacalita de foarte multe ori.
      Intrebarea e: cat la suta e una si cat la suta e alta?
    • +13 (13 voturi)    
      din pacate de multe ori, (Marţi, 19 iunie 2012, 13:04)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Closed

      dupa cum vezi...
    • +10 (10 voturi)    
      (Marţi, 19 iunie 2012, 13:31)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Closed

      De n ori... Cand masele duc lipsa unui minim de educatie, asta se intampla.
      Ne aflam intr-un cerc vicios ce nu va fi rupt in urmatorii 10-20 de ani. Nu poti veni cu un proiect politic bazat pe adevar si sa te astepti sa fii votat. Nu le poti spune oamenilor ca nu sunt bani pt ca sunt prosti si lenesi, ca tara e asa cum e pt ca voteaza de 22 de ani niste corupti incompetenti, ca societatea e la pamant pt ca tigania predomina peste tot.
      Nu poti castiga asa, si din motivul asta, acei oameni care chiar ar putea schimba ceva, refuza sa se implice....iar cei care totusi o fac, sunt folositi pe post de carpa de sters pe jos (ex. Funeriu, MRU).
      Daca ai nervii, vointa si nebunia necesara, poti sa ramai si sa te lupti...daca nu, lumea e mare si frumoasa.
    • +5 (5 voturi)    
      Ipoteza (Marţi, 19 iunie 2012, 14:40)

      XtrO [utilizator] i-a raspuns lui Closed

      As raspunde intrebarii dumneavoastra cu o vorba din batrani: "Poti minti pe toata lumea putin timp sau poti minti putina lume tot timpul. Dar nu poti minti pe toata lumea tot timpul". Ramane ca realitatea sa dovedeasca aceasta ipoteza.
  • +11 (11 voturi)    
    ministru educatei (Marţi, 19 iunie 2012, 12:53)

    maria [anonim]

    Nu sunt comentarii pentru ca nu mai mira pe nimeni prostiile debitate si duse la indeplinire de catre primul ministru.Conduce tara de la televizor.Doamne chiar u au o lista de profesori USL-listi mai cu staif decat aceasta doamna reesapata.Va fi numita a treia oara pentru ca activista din Malavat trebue sa execute sarcinile.Este experta in epurari,este activista PCr si isi face aceasta treaba bine.La dansa nu este obligatorie pensionarea? NIMENI NU ESTE MAI PRESUS DE LEGE Vad ca dasa este mai presus.In 2oo1 a modificat tot ce se putea di ce a facut Marga,acum sunt prieteni.Vai de sistemul educational pe mana cui va ajunge.
  • +10 (10 voturi)    
    Copy-Paste e cam dezastru .... (Marţi, 19 iunie 2012, 12:53)

    anonim [anonim]

    Cum poti sa conduci o tara doar cu ura catre Basescu ? Tovarase Copy-Paste, ceva lucruri bune ? Ceva nou pe la pravalie ? Ceva bun pentru tara ?
    Vai si amar cu Copy-Paste la conducere, vai si amar de tara asta.
    • +8 (8 voturi)    
      vrei ceva nou? (Marţi, 19 iunie 2012, 13:31)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      discutii cu OMV pentru preluarea la pachet a lui Hidroelectrica.Pretul? MOKA. Multumit?
  • +10 (10 voturi)    
    speram sa nu! (Marţi, 19 iunie 2012, 12:54)

    cet [utilizator]

    Speram sa nu se adevereasca aceasta premonitie! Ca sa nu mai amintim de esecurile din trecut, e de ajuns doar exemplul initiativei de anul trecut, cand a propus ca facultatile sa ii admita si pe cei respinsi !! la Bacalaureat...
  • +21 (23 voturi)    
    lupul (Marţi, 19 iunie 2012, 12:55)

    cotora [utilizator]

    pui lupul (ecaterina andronescu) paza la oi
  • +28 (34 voturi)    
    Pacat , mare pacat de viitorul copiilor nostri ... (Marţi, 19 iunie 2012, 12:55)

    nicu [anonim]

    Vai, vai, vai ... Vai si amar de capul nostru ...
    Mai oameni buni, dupa cum vad, voi nu va lasati pana nu duceti la capat opera de demolare completa a sistemului romanesc de invatamant ! Chiar nu mai aveti oameni competenti in materie de educatie in USL in afara de Abramburica ?!!! Hmmm... Probabil ca ne meritam soarta ... Vai si amar de capul nostru ...
  • +31 (35 voturi)    
    Din nou Andronescu! (Marţi, 19 iunie 2012, 12:55)

    smc [utilizator]

    Fantastic, hoasca comunista care a distrus educatia, din nou la butoane!
    • +6 (6 voturi)    
      doar (Marţi, 19 iunie 2012, 13:17)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui smc

      are alt sau alte persoane aceast a gasca ?
  • +9 (9 voturi)    
    TEST (Marţi, 19 iunie 2012, 13:00)

    teebee [utilizator]

    Ca sa nu o mai muste ca datile trecute, dl. Ponta nu mai anunta direct musteriul pe care-l propune de ministru, il sugereaza doar, astfel incat curiosii sa se napustesca pe google sa-l verifice. Daca iese ok, il numeste, daca nu, sugereaza altul... Daca o mai gasi...
  • +8 (8 voturi)    
    de fapt, ce mai conteaza... (Marţi, 19 iunie 2012, 13:00)

    Dedalus [utilizator]

    Ma intreb daca mai traiesc ministrii din Guvernul PCR in 1989. Ca daca da, nu ar fi mai simplu sa ii punem pe ei?

    De fapt, sunt convins ca de vina este lacomia oamenilor de partid care vad in functiile de ministru si secretar de stat doar posibilitati de imbogatire si de satisfacere a propriului orgoliu.

    Din nefericire, invatamantul romanesc a atins inca de acum 4-5 ani punctul de la care intoarcerea nu mai e posibila, asa ca nu putem decat sa asteptam dezastrul, pentru a putea incepe un sistem de invatamant pe baze noi.

    Tot raul spre bine. Doamana Andronescu va grabi probabil acest dezastru, si, fara gluma, asta e bine.
  • +9 (9 voturi)    
    Gata (Marţi, 19 iunie 2012, 13:07)

    ticbis [utilizator]

    Deci te scapa asta si de acuzatia de plagiat?
    Ca o cred in stare!
  • +9 (9 voturi)    
    REPEDE (Marţi, 19 iunie 2012, 13:09)

    Daniels22026 [utilizator]

    Domnul Victor Ponta, certat cu spiritul stiintific, are "promonitii" legate doar de doamna Ecaterina Andronescu, regina invatamintului universitar de slaba calitate, si mama loazelor care copiaza la bacalaureat, dar totusi vor sa intre la facultate, chiar daca n-au absolvit bacalaureatul.

    Dar eu n-am "premonitii" legate de actualul prim ministru. Ci bun simt si logica elementara. Asa cum mie nu-mi plac plagiatorii, sint sigur ca multi alti romani nutresc aceleasi simtaminte fata de impostura intelectuala. Fara sa-mi folosesc intens mintea, sint sigur ca prim-ministrul Romaniei va disparea din functie in luna Iunie 2012. Deoarece plagiatul este evident! Scandalul este evident, in crestere, si-i afecteaza inclusiv pe aliatii nostrii europeni si NATO. Ponta trebuie sa dispara REPEDE! E o rusine pentru toata lumea buna, nu doar pentru Romania.
  • +9 (9 voturi)    
    Victorase, devi foarte nesuferit (Marţi, 19 iunie 2012, 13:09)

    Captain Obvious [utilizator]

    In ce mod perfid incepe sa vorbeasca asta populatiei. O sa isi dea arama pe fata foarte curand baiatul asta. Sper sa il vada populatia votanta
    • 0 (0 voturi)    
      Dar si-a dat arama pe fata la o ora (Marţi, 19 iunie 2012, 23:16)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      dupa ce s-a vazut inscaunat "prem-ministru" Chiar si o doza minima de bun simt, este mai mult decat suficienta, pentru a vedea ce lepre avem acum pe cap.
      Eu sper ca populatia sa treaca repede, dar repede peste acel " nu imi vine sa cred" si sa -i desfiinteze la alegeri. Pentru ca din pacate nu cred ca mititelul copy-lescu , acest plagiator rosiatic, cu pielea prea de echiderma, sa-si recunoasca nimicnicia si sa isi dea demisia. Din pacate noua oranduire us-lasha, nu cunoaste notiunea de onoare
  • +9 (9 voturi)    
    necioplit (Marţi, 19 iunie 2012, 13:10)

    vindicomvs [utilizator]

    nu inteleg cum un prim ministru se poate adresa presedintelui printr-un limbaj de maidan, meltenesc, spunandu-i direct "basescu". Este de bun simt sa ai macar un pic de respect fata de institutia prezidentiala macar ca exemplu dat societatii. Il doare gura sa spuna "domnul basescu"? Acum nu mai e in opozitie ci e prim ministru si trebuie sa se poarte ca atare.
  • +9 (9 voturi)    
    wow...la mai mare "dottore"... (Marţi, 19 iunie 2012, 13:11)

    neuronu'stingher [anonim]

    chiar ma intrebam cand o scoti de la naftalina pe Abramburica...acum-i momentul.

    Apropo, in useleul-psedeul-pneleui ala, Abramburica pare unicul om "mai acatarii"??? chiar nu gasiti tpe nimeni cat de cat acolo, mai de doamne-ajuta (asta e un sfat prietenesc).

    Abramburica-regina invatamantului romanesc
  • +9 (9 voturi)    
    true story (Marţi, 19 iunie 2012, 13:13)

    VictorM [utilizator]

    Anul trecut, cand era rector al Politehnicii, "doamna" Andronescu mi-a negat dreptul de a da admitere pe motiv ca am studiat la privat si sa ma duc la ei pentru master, ca eu n-am ce cauta acolo si nu ma pot compara cu studentii lor. Printr-un accident birocratic nu numai ca am dat admiterea dar am terminat si primul an de master si ma tin chiar mai bine decat unii colegi, ingineri licentiati.
    Multumesc "doamnei" Andronescu!

    p.s.: hotnews, v-am contactat privind episodul asta anul trecut dar nu v-a interesat.
  • +8 (8 voturi)    
    si predicat (Marţi, 19 iunie 2012, 13:17)

    Rasmus [utilizator]

    omul are o obsesie: Basescu!
    Ori ce l-ar intreba lumea, ori ce subiect ar aborda, are doar un cuvant pe buze: Basescu.
    Cred ca este frustrarea unui neica nimeni fata de o personalitate, fie ea buna sau rea
    Cred ca obsesia asta il leaga asa strans de Crin
  • +7 (7 voturi)    
    Si eu am o premonitie (Marţi, 19 iunie 2012, 13:19)

    Romulus [anonim]

    Si eu am o premonitie
    Ca anul asta, nu am sa emigrez (iar), ci le vom da foc...
    Ca anul asta nu vor mai chema ei nici minerii, nici galeriile de fotbal ci vom venii noi, cei care am mai venit si alta dat, dar am uitat sa cerem diplome si spagi...
    Ca daca altii nu au vrut ridice tepe desi trebuia, ne vom ridica noi...
    Ca daca nimic din ce am spus mai sus nu se va intampla, ne meritam soarta...
  • +6 (6 voturi)    
    Premonitie de 2 lei (Marţi, 19 iunie 2012, 13:21)

    Leon [anonim]

    Premonitia asta o avea orice copil de 4 ani cind il vedea pe ministrul interimar al educatiei. Ala nu era interimar degeaba. Ii tinea locul cald unicei, de neinlocuitei si inegalabilei Abramburici.
  • +6 (6 voturi)    
    Fabricile de diplome (Marţi, 19 iunie 2012, 13:29)

    Gigel [anonim]

    Vor avea din nou materie prima. Vom avea printr noi doctoranzi fara diploma de bac. Vor intra in anul 1 de facultate chiar inainte de a incepe liceul-bani sa iasa.
    • +1 (1 vot)    
      domnule.. (Marţi, 19 iunie 2012, 15:36)

      horia1962 [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      o intrebare de bun simt se pune aici.....oare PARINTII care platesc acesti bani,nu poarta CEA MAI MARE CULPA in a alimenta aceste fabrici de diplome????oare nu din dorinta acerba ca progenitura sa detina diploma universitara,parintele plateste oricat,oricum,oriunde???daca e sa judecam logic,traim intr-o societate unde primeaza cererea si oferta.....deci cum se spune prin popor: nu e prost cine cere,e prost cine da...ar fi interesant de abordat si problema finantatorilor acestor universitati,adica..PARINTII aspirantilor la o diploma universitara.
  • +5 (5 voturi)    
    125 (Marţi, 19 iunie 2012, 13:30)

    Marcel [anonim]

    Andronescu a dat mii de diplome false.Acum trebuia sa fie in Puscarie.Si tu Ponta ar trebui sa fi in Puscarie pentru ca si tu ai plagiat.Pentru plagiat se ia maxim 5 ani de Puscarie. De ce Mang si cealalta savanta RECTOR inca la Dimitrie Cantemir nu sunt in PUscarie ? Asa va functiona Justitia, Ponta in Romania ? Lasandu-i pe toti USL-isti infractori liberi ???
  • +5 (5 voturi)    
    Pontocratia (Marţi, 19 iunie 2012, 13:33)

    A_Ior [utilizator]

    Nesimtit pana la capat. Confunda mistocareala si replicile de toata jena cu inteligenta. Gretos pur si simplu pentru o persoana chiar tanara si care nu a fost, teoretic, incercat greu de comunism. Dar se pare ca vrea sa ii intreaca pe cei mai nenorociti comunisti pe care i-a avut si ii are tara.
  • -5 (7 voturi)    
    bai fratilor (Marţi, 19 iunie 2012, 13:35)

    pontacul [anonim]

    Voi nu intelegeti ca orice ar spune Base nu conteaza,scopul final este sa fie suspendat si odata cu asta va fi liniste.
    GATA nu se mai poate cu metode securistice.
    Legat de ministerul invatamantuli Andronescu e mai citita si mai corecta decat toti pupincuristii precum Funeriu.
    Tot sariti de cur in sus la orice voma prezidentiala, wow "dottore"ce adanc a spus-o ,dupa o sticla de tarie.
    USL castiga in toamna tot cu tot cu papioanele voastre si sper ca odata cu asta si "hotnews"in ghilimele cum va place voia sa nu fie plagiat ,va disparea.
  • +5 (5 voturi)    
    Premonitie (Marţi, 19 iunie 2012, 13:38)

    Trojan.H [utilizator]

    Premonitia mea este ca vom vorbi in scurt timp de FOSTUL prim-ministru Ponta.
    Daca nu, ne vom hotari destinul in strada.
  • +5 (5 voturi)    
    Hai sa cercetam lucrarile... (Marţi, 19 iunie 2012, 13:48)

    triciupa [utilizator]

    ... Stiintifice publicate de Andronescu. Cu siguranta ca a plagiat cam tot ce a prins, construindu-si cariera universitara pe furt si impostura. Andronescu e un alt mang si modul in care a avansat in ierarhia universitara e de notorietate in Politehnica. Este obligatoriu sa clarificam parcursul profesional al lui Andronescu inainte sa ajunga (din nou) ministru al educatiei. E necesar sa refuzam ferm un ministru cu nivelul intelectual al lui Vanghelie si moralitatea lui Nutu Camataru.