Victor Ponta despre acuzatiile de plagiat: Sursa anonima la revista Nature este Daniel Funeriu; sunt masuri securiste/ Singurul repros care mi se aduce este ca nu am pus autorul in subsolul paginii si l-am pus la sfarsit ca bibliografie/ Nu-mi dau demisia din functia de premier

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 19 iunie 2012, 8:51 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a sustinut o conferinta de presa marti dimineata, in care a venit cu lucrarea sa de doctorat, pe care le-a prezentat-o jurnalistilor. Ponta a declarat ca el a trecut la bibliografie autorii despre care Nature scrie ca i-ar fi plagiat si singurul lucru de care poate fi acuzat este ca nu i-a trecut in subsolul paginii, sustinand ca, daca a gresit, va raspunde in fata unei comisii. Premierul a precizat presei ca este dispus sa renunte la titlul de doctor daca se va stabili ca a gresit. "Whistle-blower-ul, sursa anonima este domnul consilier Daniel Funeriu, care s-a dus personal si a discutat cu revista Natura si le-a spus cum am plagiat eu lucrarea de doctorat," a afirmat Ponta. Premierul a declarat ca presedintele Basescu apeleaza la "masuri securiste", insa sustine ca va merge in continuare la Bruxelles si ca "nu cedeaza la astfel de atacuri".
  • HotNews.ro a transmis LIVE TEXT principalele declaratii ale premierului

Victor Ponta:

  • Lucrurile stau in felul urmator: Asta este cartea, teza mea de doctorat. La bibliografie sunt trecuti inclusiv autorii pe caream fost acuzat ca i-am plagiat.
  • Dl Diaconu, Dl Vasile Cretu, profesori de drept, pentru ca la drept e dificil sa inventezi lucrurile spre deosebirte de matematica, fizica , chimie, poti sa scrii despre institutii care exista deja.
  • Cel pe care sunt acuzat ca l-am plagiat, ambasadorul Diaconu, a scris o prefata extrem de elogioasa.
  • Imi cer iertare profesorilor din comisie dar nu aveam cum sa stiu acum 10 ani cu ce sa va ocupa presedintele Basescu.
  • Lucrarea dl. Diaconu are 30 de pagini, este o lucrare f buna, in care se face o scurta descriere. Eu in 410 pagini am plagiat 30 de pagini, e o performanta.
  • Am cartea, am cartile, ma prezint la Comisia de specialitate si sunt gata sa dau explicatiile necesare.
  • Inteleg ca singurul repros care mi se aduce este ca nu am pus autorul in subsolul paginii si l-am pus la sfarsit ca bibliografie. 
  • Titlul de doctor nu imi aduce niciun fel de beneficiu, nu predau la niciun fel de facultate, nu primesc niciun leu in plus. Daca este o problema nu tin foarte mult (la titlu - n.r.). Pana cand presedintele Basescu nu v-a atras atentia ca sunt doctor in drept nu cred ca m-ati auzit vreodata facand caz de aceasta titulatura
  • Whistle-blower-ul, sursa anonima este Dl consilier Daniel Funeriu, care s-a dus perosnal si a discutat cu revista Natura si i-a spus cum am plagiat eu lucrarea de doctorat. Ar fi anormal daca nu ar fi vorba de Traian Basescu.
  • Fiecare persoana este fie amenintata, fie santajata. 
  • Sunt eu cel mai tanar prim-ministru, dar iata ca tot a facut el un dosar. 
  • Dl Funeriu s-a executat dupa ce dl. Basescu facea ironii cu "dottore"
  • Este o batalie, uneori mai publica, uneori mai ascunsa. Astea sunt metode securiste, cu dosare in strainatate.
  • Relatia mea institutionala continua, relatia personala nu s-a stricat, nu mai avea ce sa se strice.
  • Face parte din ceea ce mi-am asumat cand am intrat in aceasta batalie, ma astept sa mai apara un dosarel.
  • Nu este placut, nu sunt foarte linistit, dar sunt hotarat.
  • Nu stiu care e sanctiunea, dar sunt gata sa mi-o asum. Sper sa ma cheme comisia, pentru ca pe dl. Mang nu l-a mai chemat.
  • Intrebat despre demisie: Demisia din ce? Din functia de doctor?
  • Eu nu stiu de ce presedintele Basescu nu s-a obsinuit cu mine, ca eu nu cedez la astfel de atacuri. 
  • Pe cine pot sa dau in judecata? Dl Funeriu are o sarcina, nu poti sa te superi pe cel care executa ordinul dl. presedinte. 
  • Dl Basescu totdeauna scoate un biletel roz, un dosar. Eu mi-am sustinut teza in 2003. Atunci era primar. Va dati seama ca are un serviciu care se ocupa de asta, care probabil este platit din bani publici, ceea ce sigur ca ma enerveaza. 
  • Domnul presedinte Basescu trebuie sa stie ca merg la Bruxelles.
  • Am un singur exemplar pe care il trimit dl Basescu cu dedicatie si o sa ii scriu: 'Dl presedinte, mai incercati'
  • Ce sa fac acum, sa ma apuc sa ma razbun pe dl Basescu? Atata stie, atata face.
  • Stiti cum e - domnului presedinte, daca ii dai o carte s-ar putea sa se simta jignit.
  • Despre ICR: Nu am luat institutul de la presedintie sa il ducem la guvern. In Senat, incepand cu dl Blaga, sunt toti cei care vor asigura transparenta. Nu zis nimeni despre schimbarea lui Patapievici.
  • Cred ca dl Mihai Razvan Ungureanu va fi un lider bun al opozitie. Si eu daca eram in opozitie probabil mergeam sa ma leg de ceva impotriva puterii. (Mihai Razvan Ungureanu a participat la protestul de la ICR - n.red.)
  • Romania are de pierdut daca nu este reprezentata la consiliul european de cei care pun in practica masuri economice si sociale. Stiu si locul unde trebuie sa stau - intre prim-ministrul Finlandei si prim-minsiturl Austriei - deci nu este loc de presedinte acolo.
  • Despre Hidroelectrica nu vreau sa vb foarte mult pt ca maine este o decizie a instantei. Incepem sa gasim documente privind pretul energiei de export, semnate de dl Adriean Videanu. Sunt convins ca DIICOT si DNA vor lamuri.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















23191 vizualizari

  • +108 (124 voturi)    
    Pe surse (Marţi, 19 iunie 2012, 8:58)

    buncrestin [utilizator]

    ...cica nu isi da demisia, indiferent daca se dovedeste plagiatul sau nu. Ba dimpotriva, s-a ambitionat si mai tare.
    • +73 (83 voturi)    
      Sursa (Marţi, 19 iunie 2012, 9:48)

      muzule [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      iata plagiatul lui Tonta, e vorba de sute de pagini, nu de 30, pe alocuri sint schimbate usor frazele, deci incercarea de furt e clara:

      http://www.scribd.com/doc/97463472/18/Pagina-13
      • +26 (30 voturi)    
        Nu cred ca e furt (Marţi, 19 iunie 2012, 12:13)

        Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui muzule

        Este o lucrare remixata ... Dj. Ponta featuring Dj.Adi Vargatu'.
        • +11 (15 voturi)    
          daca nu i-a anuntat (Marţi, 19 iunie 2012, 12:29)

          IM [utilizator] i-a raspuns lui Florin Cj

          .. daca nu a anuntat autorii "originalului" oricum furt se considera ;)
          • -3 (7 voturi)    
            nu-i adevarat (Marţi, 19 iunie 2012, 14:23)

            Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui IM

            Ce intelegi prin "anuntat"?

            Trebuia doar sa-i citeze, atat. Problema e daca i-a citat sau nu. Revista Nature spune ca nu. Poate pune cineva un scan cu bibliografia, sa vada toata lumea.
            • +3 (3 voturi)    
              Bibliogafia e una, (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:18)

              Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

              citatul e alta: stii,chestia aia intre ghilimele, sau eventual cu un numar de indice care e explicat in subsol sau cel mult la sfarsitul capitolului...
            • +4 (4 voturi)    
              Stii ce inseamna sa citezi? (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:37)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

              Nu inseamna sa-i pui doar in bibliografie. Nu te fa ca nu stii...
    • +109 (117 voturi)    
      Demisia Ponta, demisia!!! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:54)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Ponta: "Basescu e de vina ca eu am plagiat si tot el este de vina ca am fost prins!!!"
      Ponta este total compromis, decredibilizat total pe plan international si terminat ca om politic!!!
      • +40 (44 voturi)    
        Demisia, ultima solutie!!! (Marţi, 19 iunie 2012, 10:27)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ponta: "Basescu e de vina ca eu am plagiat si tot el este de vina ca am fost prins!!!"
        Daca nu mai vreti acest premier total compromis la conducerea guvernului roman, votati-ma!!!
      • -51 (53 voturi)    
        :) (Marţi, 19 iunie 2012, 10:37)

        Carpe diem [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Omorati-l in piata publica.Executati-l.
        Nu-l lasati.Asa.

        Ponta este vinovat ca a disparut flota si ca nu ne viziteaza nici aia din Africa de cand e Baselu president.

        Da, da
        • +12 (12 voturi)    
          :) (Marţi, 19 iunie 2012, 15:43)

          Uzu_buzu [utilizator] i-a raspuns lui Carpe diem

          linisteste-te si accepta: ponta a fost prins cu matza-n sac. mai clar nu se poate. este un om necinstit, dovedit necinstit. ce mai vrei ? vrei sa spui ca el e de fapt necinstit doar in acest caz, ca a vrut sa devina doctor pentru bilnele tarii, si ca el de fapt e un ... relaxeaza-te ...
        • +2 (2 voturi)    
          Nu-l intrebati pe Vacaroiu? (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:22)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Carpe diem

          .. ca el si min. Theodoru sunt cei care in fapt au vandut flota (vezi raport parlamentar Raymond Luca-PNL). Da' daca tot vreti s-o cautati la Cotroceni, poate va ajuta Hasotti la cercetari, ca le are cu arheologia, pe toate planurile...si cu sapaturile, evident.
      • +10 (12 voturi)    
        ... (Marţi, 19 iunie 2012, 13:37)

        Veetor [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Tocmai asta (banuiesc) ii si ideea. Nu neaparat de a-l forta sa demisioneze. Sunt convins ca, la cat e de berbec, sunt zero sanse sa demisioneze.

        Ideea e sa-l decredibilizeze. Pana la alegerile din toamna mai are suficient timp la dispozitie sa-l puna in ipostaze dificile, de unde nu prea are cum sa iasa. Si cand va da chix, oamenii il vor taxa. Sper.
    • +56 (58 voturi)    
      Scoala ilici kgb (Marţi, 19 iunie 2012, 10:34)

      Angoasat [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Lenesul istetz stie sa minimalizeze impactul atunci cand este prins cu mata'n sac .. poti minimaliza incalcarea unor reguli sau a legilor prin gargara ieftina, dar asta nu schimba cu nimic faptul ca ti-ai obtinut o diploma prin furt oricat de mic ar fi
    • +24 (24 voturi)    
      Sofismele lui Ponta (Marţi, 19 iunie 2012, 12:28)

      ZoonPolitikon [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Sofismul: „Silogism sau raționament corect din punct de vedere formal, dar greșit din punct de vedere al conținutului (fiind bazat pe un echivoc, pe utilizarea aspectelor neesențiale ale fenomenelor etc.), adesea folosit pentru a induce în eroare.” (DEX online).

      Tot din DEX aflam ca sofismul ignoratio elenchi
      consta „în a demonstra o altă teză decât cea propusă inițial.” (citat din Dex online).

      Mai este si sofismul atacului la persoana, cand raspunzi persoanei nu cu un argument, ci cu atacuri de genul: critica tine de masuri securiste etc. etc.

      Ponta este intrebat daca a plagiat si spune ca Basescu il ataca, Funeriu l-a „lucrat” la revista Nature etc. etc. De fapt, singurul lucru pe care el trebuie sa il spuna raspicat e daca plagiat sau nu. Restul e sofism.

      Intr-o oarecare masura Ponta recunoaste ca a plagiat, pentru ca spune: „Inteleg ca singurul repros care mi se aduce este ca nu am pus autorul in subsolul paginii si l-am pus la sfarsit ca bibliografie.”
      Orice licean stie ca, daca recurgi la un text si nu faci imediat trimiterea acolo unde ai folosit textul, e plagiat. Faptul ca mentionezi la bibliografie nu este suficient (asa pot foarte usor lasa impresia ca ideile altuia sunt ideile mele originale).
    • +6 (6 voturi)    
      Contributors. (Marţi, 19 iunie 2012, 14:02)

      subway [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Comentariu interesant preluat de pe Contributors.ro. Sper sa nu fiu acuzat de plagiat :))

      "Ronis ot Astria spune:
      19/06/2012 la 13:04

      Atentie mare! Sunt 2 Diaconu implicati in acest caz; Dumitru Diaconu (cel plagiat) si Ion Diaconu (cel cu prefata la o carte si nu la lucrarea de doctorat cum a lasat sa se inteleaga ponta).
      Un simplu search pe Net dupa info relativ la Dumitru & Ion Diaconu indica de ce nu vor reclama niciodata cei doi plagiatul lui Ponta. Si fara reclamatia celui plagiat (facuta in timp util!), nu exista (doar in RO!) niciun plagiat… (care, btw, in cazul ponta este limpede precum apa de izvor)."
    • +5 (5 voturi)    
      Ca să îi fie clar și lui Ponta (Marţi, 19 iunie 2012, 17:30)

      camillus [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Nu, faptul că autorul pe care l-ai plagiat ți-a scris prefața nu te exculpă pe tine, ci îl inculpă pe el. Fie nu a citit lucrarea, fie a fost complice la impostură și fraudă.

      Nu, nu ai copiat doar 30 de pagini dintr-o lucrare, ci mai mult de 200 de pagini din trei lucrări diferite.

      Nu, pentru a evita plagiatul nu ar fi fost suficient să menționezi în note de subsol lucrările din ai copiat. Orice text citat trebuie marcat cu ghilimele. De asemenea, orice parafrază trebuie marcată ca atare. Și chiar dacă ai fi respectat toate regulile de citare, o lucrare alcătuită în cea mai mare parte din citări și parafraze este în continuare un plagiat.

      Nu, nu e suficient să renunți la titlul de doctor în caz că plagiatul tău este sancționat oficial. Nu poți rămâne prim-ministru dacă ți-ai construit cariera profesională prin fraudă.
  • +88 (94 voturi)    
    Ştiu despre ce-i vorba (Marţi, 19 iunie 2012, 9:01)

    ampersand [utilizator]

    Ne va arăta invitaţia primită de la Rompuy :D
  • +112 (124 voturi)    
    Intrebari necesare pentru dl Ponta (Marţi, 19 iunie 2012, 9:02)

    dookuhaka [utilizator]

    1. De ce ia schimbat pe toti membrii componenti ai echipei de etica a Ministerului Educatiei (sau cum s-o fi chemand)? E vorba de comisia care se ocupa cu evaluarea lucrarilor de doctorat sau licenta pentru a verifica originalitatea lor si pentru a descoperi eventualele plagiate!
    2. De ce a refuzat reactualizarea abonamentelor Ministerului Educatiei la arhiva Reuters? Este arhiva care indosariaza toate lucrarile de doctorat si de licenta din lume, din orice domeniu de activitate.
    3. Mai are fata sa dea binete liderilor europeni in Consiliul Europei dupa ceea ce s-a publicat in revista Nature si in Frankfurter Algemeine Zeitung?
    • +31 (33 voturi)    
      Cu liderii aia nu face poze, (Marţi, 19 iunie 2012, 10:56)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

      e cert, ca aia tin la reputatia lor! Mai interesant va fi ce la va raspunde ziaristilor straini, da poate face antrenament cu Dl. Diaconu cum sa-i scuipe...Asta pt. imbunatatirea brendului de tara!
      • +4 (4 voturi)    
        da (Marţi, 19 iunie 2012, 14:51)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        SIMPLU! Fiind plagiator de meserie va copia raspunsul lui Severin(asta nu-l va acuza sigur),va mai acuza cativa de atac politic si gata,vapleca in concediu nelimitat cu acesta!
    • +3 (3 voturi)    
      da (Marţi, 19 iunie 2012, 14:48)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

      De ce...de ce...? Pentru ca a avut si el mai multe"vise" in care se facea ca cineva il fugareste,incerca sa alerge mai tare,dar culmea,nu putea! Si atunci a mers si el la un "talmacitor"de vise sa-l lumineze acesta! Odata luminat, a trecut la ridicatul "barierelor" in calea acestuia! Necazul lui este ca acestea sunt din "plistiren expandat"si nu-i sunt de nici un folos! Cat despre fata,are tupeu cat incape,numai ca fata lui va vedea dosul europenilor!
  • +39 (61 voturi)    
    Onoarea Pontacului (Marţi, 19 iunie 2012, 9:08)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sunt sigur ca o sa isi dea demisia.
    • +56 (62 voturi)    
      onoarea? (Marţi, 19 iunie 2012, 9:55)

      kitaiu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ha ha ha, ce tare imi place gluma ta!
      • +2 (2 voturi)    
        da (Marţi, 19 iunie 2012, 14:53)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui kitaiu

        Ai dreptate:asa cum da pisica inapoi ceea ce a inghitit,asa isi va da si Ponta demisia!
  • +97 (107 voturi)    
    Ca de obicei, Basescu e de vina.... (Marţi, 19 iunie 2012, 9:13)

    CalinM [utilizator]

    Premierul Ponta Copy-Paste a declarat astazi ca daca nu ne-am dat seama asa o sa functioneze Romania urmatorii patru ani.
  • +35 (49 voturi)    
    Wow! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:15)

    Iorest [utilizator]

    Îşi dă demisia?! Deja?! Renunţă la Pater Patriae pe viaţă?
  • +56 (68 voturi)    
    asteptam (Marţi, 19 iunie 2012, 9:17)

    un domn [utilizator]

    demisia conashului victor..e mai bine asa...si langa el sa il asiste plangand felix aka puss in boots
  • +63 (77 voturi)    
    Vă aşteptaţi la o demisie? (Marţi, 19 iunie 2012, 9:20)

    vlad alexandru [utilizator]

    Hai să fim serioşi! Va propun să jucăm Bingo pe cuvinte. Eu mizez pe: dezinformare, joc, josnic, Traian, Băsescu, preşedinte, Bruxelles, suspendare. Ah, să nu uit cuvântul joker: "plagiat". Trofeul cel mare: circ de calitate.
  • +75 (85 voturi)    
    opa... (Marţi, 19 iunie 2012, 9:20)

    dum_i [utilizator]

    S-a trezit de dimineata...

    Nea ponta, demisia si la gara...du-te si te pupa cu primarul ala penal pe care l-ai votat la alegeri
  • +69 (79 voturi)    
    Cine se scuza... (Marţi, 19 iunie 2012, 9:22)

    DacianDraco [utilizator]

    Eu in 410 pagini am plagiat 30 de pagini, e o performanta.
    • +36 (40 voturi)    
      restu...de unde suuunt... (Marţi, 19 iunie 2012, 9:51)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui DacianDraco

      Baseeee, vezi ca n-ai gasit de unde am copiat grosu :)))
  • +70 (76 voturi)    
    Da-l in judecata! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:30)

    Klaus_ [utilizator]

    Poate o fi Daniel Funeriu cel care a scris articolul din Nature. Poate ca Basescu l-a pus sau poate doar a stiut cu cateva zile mai devreme ca urmeaza un scandal de plagiat. Conteaza prea putin
    Problema de fond e ca Ponta are o lucrare de doctorat care e copiata in proportie de 50%. Nu cred ca un personaj care plagiaza e reprezentativ pentru Romania. Despre asta vorbim aici, despre caracterul personajului. Ca e sau nu doctor e mai putin important, putea sa n-aibe nici macar diploma de facultate (Steve Jobs nu a terminat o facultate). Important e ca acum 10 ani a furat, a furat ... un ou.
    • +14 (16 voturi)    
      Rece, rece... (Marţi, 19 iunie 2012, 10:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      cum se spunea la un jos de cautat. Puteai sa-l suspectezi pe Funeriu daca era revista franceza sau japoneza.
      Da' daca zicem ASE; cald, cald.. mai cauta, da' pe langa casa..
    • +25 (27 voturi)    
      un ou a furat (Marţi, 19 iunie 2012, 11:01)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      in `89 cand la Paris, unde a fost ajutat de o familie prietena cu mama sa si dupa "aglomeratia din `89" a fugit peste noapte cu patru geamantane (ale familiei,bineinteles, pline cu obiectele acesteia). Intre timp ar fi trebuit sa raspunda in cazul Panait si probabil in multe alte cazuri. Deci azi a furat un bou. Este cel mai impertinent personaj pe care l-a avut Romania in politica.
    • +14 (18 voturi)    
      dar bun e Funeriu! (Marţi, 19 iunie 2012, 11:59)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      a devenit expert in drept international (un fel de "dottore") si cunoscand bine bibliografia a descoperit plagiatul. (parca era chimist?) . Iar revista Nature e un fel de ziarul Zarva (unde scrie senatorul USL Georgica Severin) si publica tot felul de chestii ce pot ajunge in tribunal. Iar Frankfurter pune botul, Reuters e implicat in conspiratie.... PS. Ce ne facem daca la Consiliul EUropean, VikTor Orban, ca sa platesca numai o parte din marlaniile lui Ponta o sa refuze sa dea mana cu un plagiator? sau va spune cu voce tare ca, "presedintele Ungariei, SUSPECTAT de plagiat si-a dat demisia. Tu de ce esti aici?"
      • +3 (3 voturi)    
        da (Marţi, 19 iunie 2012, 14:59)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        Iata asa cum spui tu,dar daca isi mai echivaleaza si studiile,va darama USL-ul singur,fara Basescu! Ha,ha,aha...
  • +60 (68 voturi)    
    Aialalti e de vina :) (Marţi, 19 iunie 2012, 9:31)

    Catch 22 [utilizator]

    Il ascult pe Ponta. Cica nu e plagiat. Insa "stim noi" ca Funeriu e denuntatorul anonim, stim "ca Base a dat ordinul" fiindca "se stie" ca "Base santajeaza, toata lumea stie" etc. Treaba e in felul urmator: de fiecare data subiectele de gwenul asta le discuta presa, politicienii, VIPurile etc; de data asta as vrea ca presa sa cheme UN SPECIALIST, daca se poate, UN ACADEMICIAN CU DOCTORAT LA OXFORD.
    • +16 (18 voturi)    
      Oxford? (Marţi, 19 iunie 2012, 10:50)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

      Sigur nu la "Standford"?
    • +21 (23 voturi)    
      Mang este sursa anonima (Marţi, 19 iunie 2012, 11:20)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

      Ponta stie dar nu spune, ca defapt... sursa anonima este Prof. Univ. Dr docent Ioan Mang! In incercarea acestuia de a-si mai lua inca un doctorat in drept, Mang s-a suparat ca Ponta ii luase si aceasta sursa de inspiratie.
  • +56 (62 voturi)    
    du-te la comisiea Mupets... (Marţi, 19 iunie 2012, 9:32)

    strelka [utilizator]

    daca esti cu adevarat cinstit, accepta o comisie INDEPENDENTA , care sa dea un verdict corect, nu una numita politic chiar de tine....Sincer sint surprins ca mai ai curajul sa rostesti Mang, stii povestea vorbitul despre funie in casa spanzuratului...
    • +3 (3 voturi)    
      plagiat (Marţi, 19 iunie 2012, 13:13)

      grivei [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      O comisie din Ministerul Educatiei, minister care este subordonat Primului Ministru. Care va fi rezultatul verificarii referitor la plagiat , desi este vizibil pt. toata lumea. Dari Ponta citeaza cativa autori, de unde se inspira, dar una este sa iei anumite idei cu gandirea si cuvintele tale si alta este Copy Paste, fara sa-i citezi imediat sau in subsolul paginii ?
  • +67 (75 voturi)    
    A recunoscut (Marţi, 19 iunie 2012, 9:33)

    Daniels22026 [utilizator]

    HotNews, va rog sa completati articolul. Domnul Ponta a precizat ca in domeniul juridic nu se pot face inventii ca ramurile stiintifice consacrate (fizica, matematica, etc.).

    Implicit domnul Ponta recunoaste ca elemntele de noutate ale lucrarii sale de doctorat NU EXISTA. Daca lucrarea dinsului n-ar fi plagiat, tot n-ar putea fi iertat. Teza de doctorat nu este lucrare de diploma (de liceu sau facultate). Elementele de noutate stiintifica sint obligatorii pentru a devenii doctor, in orice stiinta.

    Chiar in timp ce scriu, Ponta repeta: "la drept nu inventezi formule noi". Cum a ajuns prim-ministru, un om care nu intelege ce inseamna teza de doctorat?!

    Se impune demisia imediata a premierului. Dupa ce ii lipsesc cunostinte elementare de vocabular stiintific, continua sa-i acuze pe cei care i-au descoperit plagiatul, absenta elementelor de noutate si impostura absoluta.
  • +68 (76 voturi)    
    Descurcăreţu' (Marţi, 19 iunie 2012, 9:33)

    Iorest [utilizator]

    Ponta, dragule, nu ne interesează cine te-a dat la "Nature". Discutăm nu despre asta, ci despre plagiatul tău. Mă uit pe alte site-uri şi, vorba aia, un ochi râde şi unul plânge: constat că şi dintre agramaţii care-l susţineau, acum şi-au schimbat părerea şi îl condamnă. Dar mai constat că sunt alţii care minimalizează furtul intelectual, neînţelegând ce înseamnă asta. Trebuie făcută o campanie de presă susţinută şi de durată, ca oamenii să înţeleagă ce e acela furt intelectual. Uitaţi cum dezinformează Ponta şi cum priveşte lucrurile (zice că a furat 30 de pagini şi asta i se pare nesemnificativ). De la elevi se începe, ei sunt primii cărora li se pare legitim "să se descurce" aşa.
    • +24 (30 voturi)    
      plagiat (Marţi, 19 iunie 2012, 9:53)

      Smartdjs [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

      Aici e dovada ca e plagiat lucraea da dottore al lui Ponta
      http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf

      traim in romania
      http://www.b1.ro/stiri/politica/vezi-probele-plagiatului-de-care-este-acuzat-premierul-victor-ponta-31059.html
  • +51 (59 voturi)    
    !!! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:33)

    CMD [utilizator]

    TONTA,DEMISIA din functia de premier;dar se pare ca prietenii mei au avut dreptate ,"il are gros"
  • +59 (67 voturi)    
    :)))) (Marţi, 19 iunie 2012, 9:33)

    mosnicolae [utilizator]

    Ce tare! La stiinte exacte poti "inventa", la drept, nu :))) Excelent. Cred ca l-a consiliat vanghele care este la replica asta. Nu sa-ti dai demisisa din functia de doctor, pe aia pastreaz-o, esti doar unul dintre nenumaratii "doctori in stiinte" de 2 bani - te poti alatura celor cu doctoratul de la univ. Poplaca de Sus - pune-ti diploma in rama. Sa-ti dai demisia din functia de premier, asta ar trebui sa faci daca ai avea o urma de bun simt. Funeriu nu se pricepe la drept si nu cred ca avea timp sa scormoneasca atat prin maculatura ta.
  • +56 (64 voturi)    
    penibil (Marţi, 19 iunie 2012, 9:34)

    skyradio [utilizator]

    esti penibil si jalnic! nu te-a santajat nimeni cu atat mai putin esti amenintat! te citez "Eu in 410 pagini am plagiat 30 de pagini, e o performanta"
    • +13 (15 voturi)    
      chiar penibil... (Marţi, 19 iunie 2012, 11:10)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      E ca si cum duci mortul sa-l incinerezi dar din lipsa de bani il perpelesti putin. O rusine nationala. Asta sa ne reprezinte in lume?
  • +52 (60 voturi)    
    Doctorat (Marţi, 19 iunie 2012, 9:35)

    Jeu [utilizator]

    Chiar daca lucrarea de doctorat a fost preluata in mare parte din lucrarile celui care i-a scris prefata, cu acordul acestuia, tot este foarte grav fiindca o lucrare de doctorat implica ca tu sa muncesti si sa ai o contributie proprie de peste 90 la suta, cel putin, si doar sa citezi cateva exemple din alti autori, iar in lucrarea lui am inteles ca este mai mult de jumatate copiata din munca altora. Pai asta nu mai este doctorat ci conspect.
    • +36 (42 voturi)    
      este 90% copiata (Marţi, 19 iunie 2012, 10:01)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Jeu

      50% este copiata de la alt autor si restul am inteles ca sunt legi copiate cuvant cu cavant.

      Trebuie sa i se retraga titlul academic, a plagiat-furat.
    • +17 (19 voturi)    
      o mica corecţie (Marţi, 19 iunie 2012, 10:45)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui Jeu

      contribuţia propie trebuie sa fie 2 treimi din teza de doctorat, o treime reprezentand stadiul actual al cercetarilor din tema pe care o abordezi.
  • +72 (80 voturi)    
    'Doctorul, PONTA (Marţi, 19 iunie 2012, 9:35)

    Irist [utilizator]

    Solutia:
    Ordonanta de urgenta: Revista NATURE trece in subordinea Senatului.
  • +70 (78 voturi)    
    INCREDIBIL!!! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:35)

    Audit [utilizator]

    atât tupeu nu am văzut în viaţa mea! şi am un număr de ani.

    intelectualitate, formatori de opinie, vă urez somn uşor! iată ce monstru aţi scos pe piaţă!
    • 0 (0 voturi)    
      "TONTA" - TOATA SCâRBA ! (Joi, 21 iunie 2012, 11:53)

      ariana bebe [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      Imi este rusine ca noi "popor care inghite tot " suntem reprezentati de un dobitoc care minte , dezinformeaza , dezbina cu rânjetul pe buze ... a la Nea' Nelu ! E de vina Steaua Polara si musuroiul de furnici , troleibuzele de pe strada si oricine atcineva in afara de el , pentru toate mizeriile cu care vine in fata noastra... habar nu are chinul invatatului si al documentarii , si e atat de candid cu zambetul lui infantil ...
      Hal de barbati !
      RUSINE ! Acesti "fini intelectuali " care fura ORICE : fonduri , munca intelectuala ... ei sunt mai presus decat NOI , mai presus de lege.
      Indiferent de apartenenta politica , cine fura sa plateasca ! SI SA AIBA BARBATIA SA RASPUNDA PENTRU FAPTELE LUI !!!
      ASA E DREPT !
      TOATA SCâRBA victor ponta !
      RUSINE !
  • -70 (78 voturi)    
    Super Ponta !!! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:36)

    Montesquieu [utilizator]

    Dom'le tre' sa recunosc, Ponta a crescut extraodinar in ultima vreme.
    Lejeritatea discursului, capacitatea oratorica si forta argumentatiei cu care raspunde acuzatiilor arata ca basescu si-a cam gasit nasu'.

    Recunosc, imi depaseste toate asteptarile.

    Geoana n-a putut, Nastase n-a vrut; Ponta in schimb poate si vrea.
    basescule, vine tavalugu' peste tine!

    Revin asupra argumentelor:

    - e absurda pretentia ca o carte de 30 de pagini a fost plagiata intr-una de 400 de pagini
    - autorul a fost mentionat in bibliografie chiar daca n-au fost trecute note de subsol (in 2003 nu exista norma de impunere a notelor de subsol)
    - lucrarea este de natura juridica tehnica. in domeniul dreptului nu merge cu inventii, doar cu norme juridice.

    Ponta 1 - Basescu 0
    • +39 (43 voturi)    
      argumente ? (Marţi, 19 iunie 2012, 10:05)

      romaya [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Ponta zice ca in domeniul dreptului nu se poate plagia pentru ca "nu merge cu inventii,doar norme juridice"... iar Mang ne explica cum n-a putut el plagia pentru ca formulele matematice sunt aceleasi dintotdeauna , nu pot fi inventate ..Oprescu n-a plagiat pentru ca bolile-s de cand lumea ...
      Asadar ,dupa capu' lor ,in niciun domeniu nu se poate plagia ..
    • +18 (20 voturi)    
      Nu te mai forta! (Marţi, 19 iunie 2012, 10:56)

      obosita [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Faza asta l-a prins cu pantalonii in vine! Degeaba a iesit la atac acum pentru ca piatra este aruncata si face valuri! A crezut ca toti sunt tampiti si intelectualii pe care are atata ura sunt toti in starea de somnolenta a lui Antonescu.ei, s-a dovedit ca nu este asa si inca odata s-a dovedit ca buturuga mica poate asturna carul mare. Nu-i cauta scuze pentru furt! Domnul Diaconu din a carui lucrare s-a inspirat la greu a scris aceea carte cu 4 ani mai devreme si totusi in subsolul fiecarei pagini are trecuti autorii si operele citate. La domnul Ponta se pomeneste de Diaconu intre altii la sfarsit in bibliografie ca si cum era cantitate negiljabila!
      Sa treci pe la casierie sa-ti incasezi diurna pentru ziua de azi 'domnu' Montesquieu
    • +9 (11 voturi)    
      stii ca nu conteaza??? (Marţi, 19 iunie 2012, 12:05)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Presedintele Ungariei a DEMISIONAT pe SUSPICIUNEA de plagiat. Idem un ministru al Germaniei. Daca perceptia internationala (FAZ, Reuters, Nature) este ca e suspect de plagiat, restul nu mai conteaza: nici ce zici tu, nici ce zice instructorul tau de partid, nici angajatorul tau, nici Comisia de Etica a lui Liviu Pop, nici ce se zice pe Bd.Kiseleff. [preiau de pe un alt blog] ce te faci daca, in public, cu voce tare, Viktor Orban il intreaba pe Ponta ce cauta la Consiliul European cu suspiciunea de plagiat in spate? [preiau si asta] Viktor Orban ii va plati lui Ponta numai o parte a marlaniilor scrise de Ponta despre Orban.
  • +28 (36 voturi)    
    Adevarul despre plagiat (Marţi, 19 iunie 2012, 9:39)

    Smartdjs [utilizator]

    Aici e dovada ca e plagiat lucraea da dottore al lui Ponta
    http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf

    traim in romania
    http://www.b1.ro/stiri/politica/vezi-probele-plagiatului-de-care-este-acuzat-premierul-victor-ponta-31059.html
  • +58 (66 voturi)    
    nature (Marţi, 19 iunie 2012, 9:40)

    kojiro [utilizator]

    Se pare ca Ponta confunda in continuare revista Nature cu Libertatea, Click, Cancan......
    Daca face BBC-ul documentar despre subiect si Ponta o sa zica ca e tot mana lu Basescu.
  • +59 (67 voturi)    
    cata ipocrizie.... (Marţi, 19 iunie 2012, 9:40)

    TDragos [utilizator]

    Aceasta este tara in care traim...trisorii si „copiatorii” ajung la ciolan iar oamenii de valoare nu au nici o sansa.
    Intr-o tara civilizata o persoana publica care a furata/ plagiat isi da demisia. La noi totul este luat la misto. Ce exemplu sa dai copiilor? Ne-am pierdut absolut toate reperele si valorile.

    Cazul acesta este evident, nu este vorba ca nu a trecut textul in ghilimele ci faptul ca zeci de pagini sunt absolut identice cu lucrarea profesorului.
    Titlul de doctor a ajuns o banalitate si cred ca cei care si-au luat titlu pe bune trebuie sa faca un pas in fata si sa-i arate cu degetul pe trisori indiferent de culoarea lor politica.

    Oricum avem de a face cu un guvern care a facut cele mai multe gafe intr-un interval de cateva saptamani...vezi numiri la educatie si alte acuze de plagiat, cazul TVR, ICR, insolventa Hidroelectrica etc.

    Nu inteleg de ce nu se implica oamenii de valoare si de ce multi prefera sa devina „presul” unor hoti.
    • +24 (26 voturi)    
      este simplu domnu Dragos. (Marţi, 19 iunie 2012, 10:27)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      Oamenii de valoare nu se implica pentru ca sistemul politic actual, bazat pe minciuna, smecherie, santaj si hotie, nu permite afirmarea acestora.
      S-a format o clasa politica transpartinica a carei interese sun mai presus de orice si care pentru a-si realiza scopurile meschine este capabila de toate marseviile.
      Doar inlaturand, prin votul nostru, actualii politicieni si inlocuindu-i cu independenti, care nu au mai facut parte din structura politica, vom mai ameliora cat de cat situatia.
      Cel mai bine ar fi inlocuirea acestui sistem politic cu un altul nou, bazat pe legile contractului intre alesi si alegatori, care sa garanteze sub presiunea santiunilor indeplinirea tuturor promisiunilor din campania electorala.
      • +3 (11 voturi)    
        Ba chiar mai simplu decat atat. (Marţi, 19 iunie 2012, 12:08)

        ValT [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        S-a implicat Nicusor Dan, matematician eminent, cu doctorat la Sorbona. Si, in cateva zile, a devenit "omul lui Udrea", "cine-i anonimul asta, de vrea la primarie", "cal troian" al nustiucaror analfabeti, "Nicusor la brutarie" etc. etc. Cam asta se intampla cand se implica un om de valoare.
  • +65 (73 voturi)    
    Plagiat evident (Marţi, 19 iunie 2012, 9:41)

    snoookie [utilizator]

    Incredibil cat de fatarnici pot fi unii oameni "Inteleg ca singurul repreos care mi se aduce este ca nu am pus autorul in subsolul paginii si l-am pus la sfarsit ca bibliografie. " EVIDENT ca in momentul in care citezi un autor il pui in " " si apoi cu referinta in josul paginii. Sunt lucruri de BUN SIMT pe care le stiu si copiii de liceu nu un doctor in drept. Si asa imaginea invatamantului nostru era praf, dupa atatea scandaluri riscam sa nu ni se mai recunosca in strainatate nici diplomele luate pe drept. RUSINE!!! Nici macar demnitatea de a-si da demisia nu o are!!!!
  • +55 (63 voturi)    
    Hotul tot hot ramane.... (Marţi, 19 iunie 2012, 9:41)

    echos [utilizator]

    Doar ca la noi au si tupeu sa se considere "cinstiti"!
    PS1: ce noroc au unii, cica nici la "comisie" nu-l cheama
    PS2: ce vremuri in 2003, cand te forta Basescu sa plagiezi...
  • +55 (63 voturi)    
    Liber la COPIAT !! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:42)

    mirceasteffan [utilizator]

    Deci poti copia orice, pagini intregi, daca ai pus la bibliografie e OK.
    Nu conteza ca pui alaturi fragmente din lucrarile altora, jumatate de teza, daca ai spus de unde ai copiat este in regula !

    Sa ne traiasca plagiatorii.
    Asa vom fi recunoscuti in lumea academica !
    • +5 (7 voturi)    
      excelent (Marţi, 19 iunie 2012, 12:02)

      unnene [utilizator] i-a raspuns lui mirceasteffan

      l-ai demontat pe ponta in 2 fraze simple.
    • 0 (0 voturi)    
      ..poti, dar nu ajungi Doctor... (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:30)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui mirceasteffan

      ... o lucrare care nu are in majoritate contributii originale si concluzii proprii nu te califica sa obtii un doctorat. Altfel ar copia toti si ar pune ghilimele..
  • -40 (50 voturi)    
    Cred ca amandoi au dreptate (Marţi, 19 iunie 2012, 9:42)

    Adi_rus [utilizator]

    Si Ponta dar si Basescu au dreptate. Nu cred ca un corespondent strain de la o revista atat de prestigioasa precum Nature ar fi publicat o "petarda" fara sa verifice inainte. Pe de alta parte se stie ca Ponta l-a avut pe Nastase indrumator la doctorat. Vi-l imaginati pe Nastase facandu-si griji cu scrupulozitate pentru copy/paste? Sa fim seriosi. Omul e corupt pana in maduva oaselor si in plus in Romania mai toti profesorii si doctoranzii plagiau deci de ce ne-ar surprinde Ponta?
    Pe de alta parte si Ponta cred ca are dreptate. Corespondentul ala n-ar fi aflat daca un baiat cu ochii albastri nu i-ar fi suflat informatia. Si da, baietii aia sunt platiti din bani publici, dar nu pentru a face astfel de lucruri, mai ales nu pentru a interveni in lupta politica. Eu pot sa inteleg ca ai sentimente de simpatie pentru fostul sef MRU de la SIE si ca ti-e antipatic Ponta ca i-a luat locul, dar cand incalci o limita legala trebuie sa platesti pentru ca tu esti pus acolo de statul roman pentru altceva.
    De aceea ce sper eu sa faca actualul prim-ministru si majoritatea lui din parlament e sa reglementeze si mai strict activitatea si controlul serviciilor secrete. S-a ajuns deja la un nivel la care baietii, mai ales ofiterii superiori nu mai au nici o limita. Deasupra lor e doar cerul, D-zeu. Ar trebui sa-i ascultati pe unii cum vorbesc despre prim ministrii sau parlamentari. Daca ii prinzi intr-un moment de maxima sinceritate iti vor spune ca ei sunt adevaratii stapani ai tarii iar politicienii doar niste actori trecatori, care vin, isi fac numarul pe scena cativa ani, isi iau onorariul, mai mult sau mai putin functie de cat de bine stiu sa fure si apoi dispar. Asta e filosofia lor. Dar filosofia asta n-are nimic in comun cu conceptul de stat modern, de stat democratic in care puterea e a poporului si de stat de drept in care toti respecta legea.
    • +29 (33 voturi)    
      dovada aici (Marţi, 19 iunie 2012, 9:57)

      Smartdjs [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      Aici e dovada ca e plagiat lucraea da dottore al lui Ponta
      http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf

      traim in romania
      http://www.b1.ro/stiri/politica/vezi-probele-plagiatului-de-care-este-acuzat-premierul-victor-ponta-31059.html
    • +38 (46 voturi)    
      postacul (Marţi, 19 iunie 2012, 10:04)

      vikingul [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      intr-un stat modern Ponta isi dadea azi demisia, jumatate de guvern nu era de loc numit, nu se puteau schimba toti sefii si institutiile cum a facut Ponta de cand e prim ministru si Nastase era de mult timp si pentru mult timp dupa gratii.

      daca serviciile secrete sunt implicate, nu pot decat sa le felicit ca deconspira impostorii si nu sunt aserviti guvernului ci poporului!

      sper doar ca si folosofia procurorilor si judecatorilor este sa ii bage in puscarie pe corupti. doar atunci vom avea un stat de drept si modern.
    • +17 (21 voturi)    
      Serviciile (Marţi, 19 iunie 2012, 10:39)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      Rolul serviciilor este sa apere poporul roman de cei care il tradeaza, de cei care atenteaza la siguranta natiunii, cei care blocheaza sau franeaza evolutia poporului.
      Ponta nu este oricine este primul ministru, si un astfel de om nu trebuie sa fie santajabil, crezi ca serviciile straine nu au studiat bine de tot istoria lui Ponta, ca nu stiu ce a mancat dimineata de cand a intrat in politica?

      Ea sa te gandesti un pic ca vine si spune cineva de la KGB si spune, da un decret prin care amani instalarea scutului anti racheta sau facem public ca ai plagiat lucrarea de doctorat?

      Ce crezi ca ar fi facut ponta in astfel de situatii?

      Nu cumva serviciile ar trebui sa se ocupe si pentru prevenirea unor astfel de situatii.

      Oricum dupa ce a devenit o moda gasirea plagiatorilor sunt o multime de tineri ce au acces la bazele de date care au inceput sa scotoceasca prin lucrarilor "marilor profesori" din fruntea tarii
    • +1 (1 vot)    
      Demisia !! (Marţi, 19 iunie 2012, 18:00)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Adi_rus

      Cred si sper ca romanii din strainatate care au lucrat din greu sa-si obtina doctorate si nu au nimic de pierdut au fost implicati. Si ptr asta merita felicitati...Daca Funeriu sau serviciile au avut partea lor de implicare este mai putin important. De fapt, chestia asta nu este de domeniul serviciilor. . Oricum, sint de parere ca Ponta trebuie sa isi sfirseasca cariera. Este de departe cel mai mare impostor in postura de PM.
      Iar explicatiile lui nu sint numai puerile ci denota o lipsa de intelegere a lumii academice din care pretinde ca face parte. Este la acelasi nivel intelectual cu Vanghelie sau Robert Negoita numai ca extrem de tupeist arogant si deci mai periculos. Enough is enough, Dle Ponta!
  • +50 (58 voturi)    
    Firul rosu al intamplarilo (Marţi, 19 iunie 2012, 9:43)

    irinel99 [utilizator]

    - Mang a plagiat, in mai putin de o saptamana presa l-a ingropat de viu.
    - Ponta ciuleste urechile si isi da seama ca nu e de gluma.
    - mai apar cateva informatii despre alti plagiatori - USL si PDL.
    - Ponta incepe sa transpire( stie el ce stie)
    - Miscarea fulger, foarte importanta la momentula cela - SHIMBAREA RAPIDA A COMISIEI DE ETICA. NEAPARAT. ( presimtea furtuna, era cosntient de ceva)
    - Acum ne dam seama ca aceasta mutare nu avea nimic de a face cu cazul Mang (neinteresant)
    - Ponta, poate constient fiind, ca acest consiliu e singura institutie care il poate demola, in caz ca se descopera "ceva" - o desfiinteaza.
    - Academia Romana, nu a vrut sa intre in joc atunci, in cazul Mang. Logic vorbid, care institutie culturala din Romana ar fi abilitata si capabila sa se pronunte intr-un caz de furt intelectual - Exact ICR(doar o prezumtie).
    -Ultima lovitura - mazilirea ICR (asa ca sa fie el sigur ca nu se intampla nimic daca se descopera acel "ceva" - de care a inceput sa ii fie firca dupa scandalul Mang.
    ..... va las pe dvs sa va imaginati capatul firului rosu al intamplarilor....E dem de scris o carte .... Romania e de rasul lumii.
  • -46 (52 voturi)    
    acum se justifica (Marţi, 19 iunie 2012, 9:45)

    evoque [utilizator]

    atitudinea lui basescu din iesirea publica cu privire la plecatul la ce.
    Metehnele scolilor securiste mascate sub politica de dreapta.
    Daca se si dovedeste ca neechivalatul funeriu sta in spatele revistei atunci presedentia este efectiv penebila.
    • +12 (16 voturi)    
      pan-atunci, delecteaza-te cu asta (Marţi, 19 iunie 2012, 10:10)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20120618_0336/1.jpg
      • -11 (17 voturi)    
        ziare, reviste, bla, bla-uri (Marţi, 19 iunie 2012, 10:39)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        eu unul pe ce spune si scrie presa nu mai dau doi bani iar pe politicieni nici atat.
        Indiferent care este configuratia putere- opozitie ziaristii si alte specii care chipurile vorbesc in numele adevarului sunt platiti de putere sau opozitie.
        Adevarul nu este nici la basescu si nici la ponta, adevarul este in degradarea nivelului de trai al romanului si al degradarii societatii, pentru ca de integritate, moralitate nici unul nu este indreptatit sa vorbeasca.
        • +12 (14 voturi)    
          Anti-coruptie (Marţi, 19 iunie 2012, 11:44)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Degradarea nivelului de trai se datoreaza lasitatii. Libertatea economica in Romania (ca in multe alte tari) este strangulata de coruptie, furt si birocratia. Aceasta din urma, birocratia, incurca adesea intentionat (si citeodata din prostie) itele legale, taxele, impozitele, etc.

          Inceperea unei afaceri in Romania (ca in multe alte tari) nu este un simplu risc economic. Este un risc moral! Toti potentialii investitori, mici sau mari, se tem de coruptie, de hotia centrala sau locala, de incurcaturile legale sau cele ilegale.

          Statul nu poate intretine cetatenii. dar ii poate incuraja sincer catre actiuni economice, prin simplificarea drastica a birocratiei, prin reducerea numarului de taxe si impozite, prin continuitate legislativa, prin traditie de seriozitate si bun simt. Astfel, noi cetatenii, riscind mai mult, si doar din punct de vedere economic (nu si moral!) ne vom da de lucru unii altora, vom plati impozite mai mari la stat, cu totii vom fii mai puternici si mai buni.

          Esenta e sa NU MAI FURAM! Sau macar sa nu mai furam atit de mult. Si sa incepem cu bacalaureatul: sa nu mai copiem. Iar doctoranzii, sa aduca elementele de noutate in cercetarile lor, nu sa-si copie maimutareste lucrarile unii dupa altii.
          • +3 (3 voturi)    
            cultul "furtisagului" (Marţi, 19 iunie 2012, 14:19)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            de tot felul are la noi radacini adanci cultivate cu succes in ani comunismului si expandate fara jena din '89 incoace.
            Indiferent cine si cum a stat la putere a facut acest lucru doar pentru a profita pentru el si gasca lui.
            Indiferent cu ce culoare au vopsit gardul partidelor, politicieni au facut ce au stiut iar noi ca si popor continuam sa ne plangem pe la colturi si nu avem atitudine.
            Institutiile statului nu functioneaza pentru cetatean, ele deservesc un sistem clientelar extrem de bine pus la punct.
    • +30 (32 voturi)    
      Impreuna (Marţi, 19 iunie 2012, 10:35)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Presedintele tarii are OBLIGATIA morala de a dezvalui coruptia si a o trimite spre justitie. Impostura trebuie demascata, chiar daca aceasta vizeaza cele mai inalte functii din stat.

      Spre deosebire de presedintii Iliescu si Constantinescu, presedintele Basescu chiar foloseste informatiile, serviciile de informatii si lupta pentru curatirea sistemului de coruptie si impostori. Tot spre deosebire de presedintii anteriori, Basescu ma face sa ma simt mindru, caci traiesc intr-o tara in care scade coruptia. Nu este doar meritul presedintelui, ci este si meritul altor institutii ale statului, este si meritul romanilor. Iata ca impreuna putem fi mai buni.
    • +14 (16 voturi)    
      Prietene (Marţi, 19 iunie 2012, 11:56)

      irinel99 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ar trebui sa ii multumesti lui Funeriu, daca el a facut asta, ca a scos la iveala lucrul asta, dar in prostia ta, nu intelegi ce inseamna asta pentru imaginea Romaniei.
      Tot ce s-a intamplat e fenomenal, opera politica cea mai de seama, tind sa cred ca, basescu si-a dat doctoratul cu aceasta lovitura.
      Ponta al tau, a vrut sa il injunghie pe la spate pe Base, dar cand te joci cu focul, te arzi.....
  • +40 (46 voturi)    
    Tanar si nelinistit (Marţi, 19 iunie 2012, 9:45)

    AlexCodrescu [anonim]

    Bibliografie, sursa de informare e una, exprimare absolut identica, paragrafe intregi identice pana la virgula, e alta. Sa inteleg ca ati uitat doar sa puneti corespunzator ghilimelele si sa dati o nota in josul paginii, corect ? Mici scapari. Intelegem - doar nu e vorba de fizica sau de matematica. Acolo sunt formule pe care le mai poate scrie omul si altfel, mai schimba fontul, alfabetul, dar in drept este altfel. Cum a formulta domnul Diaconu, asa ramane. Sapat in piatra si in lucrarea dumneavoastra de doctorat.
  • +38 (44 voturi)    
    oare cat??? (Marţi, 19 iunie 2012, 9:46)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Oare cat timp ne-o mai servesc pe asta cu Basescu in sus, Basescu in jos???

    Asuma-ti omule respnsabilitatea pentru faptele tale... nu conteaza cine e sursa ...supune-te verificarilor comisiei de etica ... pe care sigur o vei schimba :))

    si daca esti gasit vinovat ... demisioneaza
  • +51 (55 voturi)    
    Bruxelles (Marţi, 19 iunie 2012, 9:47)

    DavidM [utilizator]

    Noi insistam sa mergi la Bruxelles! Sa fii mai puternic si mai nesimtit decat coelgu tau Adi Severin (un si mai mare doctorand), iar cand iti spune Dna Merkel :"Hallo dottore ponta!" tu sa crezi ca e de bine ..... :)))
  • +32 (36 voturi)    
    Hai Victoras! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:48)

    B.Dan [utilizator]

    Hai Victoras, ciocu' mic si joc de glezne!
    • +1 (1 vot)    
      Vorba asta e plagiat (Marţi, 19 iunie 2012, 16:32)

      doario [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      E a mea. O stiu de 25 de ani, de pe timpul lu' ne Nicu (raposatu). de mine e zisa... PLAGIAT SE CEAHAMA! :)))
  • +34 (38 voturi)    
    Da, dar mai este o problema .. (Marţi, 19 iunie 2012, 9:48)

    clandestin [utilizator]

    revista Nature nu este un ziar gen Cancan pe care il cumperi cu 2 lei, are o reputatie mare, desigur totul se cumpara si totul se vinde.
    Asteptam cu intereres rezultatul comisiei.

    Bafta.
    • +25 (29 voturi)    
      "Asteptam cu intereres rezultatul comisiei" (Marţi, 19 iunie 2012, 10:14)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui clandestin

      Eu as zice "Asteptam cu interes componenta comisiei" :))
  • +31 (35 voturi)    
    DEMISIE URGENTA (Marţi, 19 iunie 2012, 9:48)

    edif [utilizator]

    Nu mai suportam atata bataie de joc, nu suntem retardati mintal domnule Ponta. Va rugam sa faceti imediat gestul de onoare si sa ne scutiti de inca o imensa rusine.
  • +40 (44 voturi)    
    Demisia ! (Marţi, 19 iunie 2012, 9:49)

    VI10 [utilizator]

    Aveți un tupeu extraordinar ! Ați făcut de râs Universitatea din București si România peste tot în lume.

    Bine a făcut Funeriu, dacă el a făcut, este inacceptabil să fim conduși de impostori. Rușine să vă fie, știindu-vă un impostor nu aveați de ce să acceptați să conduceți PSD-ul și cu atât mai puțin Guvernul României.

    Demisia !!
  • +36 (40 voturi)    
    incredibil tupeu... (Marţi, 19 iunie 2012, 9:49)

    Garda de Fier Vechi [utilizator]

    .... daca pana acum speram ca mai exista un strop de ratiune, observ ca infantilul asta arunca acuze politice si pe cei de "afara". E clar, ori in toamna nei ia naiba de tot, ori iese razboi civil...
  • +44 (46 voturi)    
    Subsol si bibliografie (Marţi, 19 iunie 2012, 9:50)

    Dune [utilizator]

    >> La bibliografie sunt trecuti inclusiv autorii pe care am fost acuzat ca i-am plagiat

    >> Inteleg ca singurul repros care mi se aduce este ca nu am pus autorul in subsolul paginii si l-am pus la sfarsit ca bibliografie


    Cu citarile din alte opere lucrurile stau asa:

    1. Citatele scurte ( 2 - 3 randuri): sursa se precizeaza la inceputul sau la finalul citatului, NU in subsolul paginii si nici la bibliografie.

    2. Citatele lungi se scriu cu un font mai mic, fara ghilimele; la fel sursa se precizeaza la inceputul sau la sfarsitul citatului (cutare a scris in lucrarea nu-stiu-ce aparuta in anul nu-stiu-cat la editura nu-stiu-care), NU in subsol si nici la bibliografie.

    3. Citatele se folosesc doar daca se justifica (de exemplu citez ceva ca sa critic sau sa analizez).

    4. Si daca parafrazez ideile altora trebuie sa pun ghilimele si sa spun de unde am luat idea.

    Exista alte reguli in Romania ?
    • +1 (1 vot)    
      Eventual o lucrare originala? (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:34)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Dune

      Cu sau fara ghilimele, nu trebuie sa ai o contributie originala la o lucrare, mai ales de doctorat? Altfel ne copiem unii pe altii in veacul veacului..
  • +46 (50 voturi)    
    esti un impostor (Marţi, 19 iunie 2012, 9:54)

    vikingul [utilizator]

    Domnule Ponta, nu ne intereseaza cine te-a prins ca ai plagiat. Te bagi mai mult in mocirla cand te iei de cel care a expus si a incercat sa schimbe sistemul cocalar de a trece BAC-ul si a face facultatea pe banda rulanta.

    Si mai iei cu tine in mocirla si invatamantul si guvernul Romaniei. Daca esti nevinovat si integru, ia da-ti tu demisia, curata-te de rahat si apoi mai incearca o data. Daca reusesti te voi vota sigur! Daca nu esti doar un "academician doctor inginer, savant de renume mondial", crescut de indrumatorul de lucrari penale Nastase (pe care se pare ca incerci sa il faci scapat cu schimbarile tale) si tatuca Iliescu.

    Dar am vazut toti dovezile si poti sa o lasi balta. Daca esti prins cu 200 de pagini copiate, celelalte 200 nu mai au nici o valoare. Daca ai furat doar jumatate nu insemna ca te iertam ca ai avut bun simt sa nu furi tot! Tot hot esti si vrem sa stim acum daca nu cumva ai copiat si la BAC!
  • +44 (48 voturi)    
    Minciuna are picioare scurte! (Marţi, 19 iunie 2012, 10:00)

    abcde [utilizator]

    Cat tupeu sa zica ca se supune investigatiilor Comisiei Nationale de Etica, careia i-a schimbat componenta acum 10 zile. Vezi articolul lui Vladimir Tismaneanu de pe Contributors.ro
  • +40 (44 voturi)    
    comandata pe net (Marţi, 19 iunie 2012, 10:02)

    vasilestan [utilizator]

    Ponta n-a plagiat. Si-a comandat lucrarea pe net. De unde era sa stie ca e copy-paste, acum a aflat si el.
  • +34 (38 voturi)    
    Victoras sti bine ca ai plagiat (Marţi, 19 iunie 2012, 10:03)

    1st_gica [utilizator]

    De altfel chiar tu ai spus " la drept e dificil sa inventezi lucrurile " atunci teza ta de doctorat ce sa vrut ? un comentariu critic al altor lucrari probabil la randul lor plagiate ?
    Eu nu cred ca tre sa-ti dai demisia ptr asta, doar poate ptr ca vrei sa ne prostesti pe toti.
    Nu vreau sa fiu rau , dar pana acum nu am vuzat decat ambiti personale, si mai putin rezultate.

    cu respect

    Gica
  • +36 (40 voturi)    
    Ponta si caracterul romanesc (Marţi, 19 iunie 2012, 10:06)

    myx4ever [utilizator]

    I-auzi mai, cica 30 de pagini, ce-s alea din 410?! :))
    Prietenee, aici nu mai e vorba nici cine ti-a citit rahatu ala de lucrare, nici cine a constatat furtul, nici cine ti l-a publicat, nici ca Base isi batea <> de tine...ii vorba ca tu si multi ca tine, doctori facuti sub supravegherea lu' Nastase, d-aia ca Mischie, scoliti pe la Herculane, Targu Jiu si Petrosani, voi nu meritati nici santuri sa sapati! Nici de aia nu sunteti buni!
    Ce conteaza din toata afacerea asta ii ca vi se poate dovedi caracterul josnic, de hoti, care si cand sunteti prinsi cu mana in borcan ziceti ca nu erati voi de vina;
    V-a trebuit la toti sa fiti doctori, v-a trebuit scoli de rahat si acum ne mai miram de ce nu-s in stare nici 50% sa ia bacu. De aia, din cauza celor ca voi care cred ca 30 de pag ii nimica toata. Ca v-ati invatat si ati invatat pe altii sa fure, orice! Numai pe smen, potlogarii si furtisaguri.
    Succes, sa vad cum te scoti si din asta. O sa vina aia la Bruxelles si-o sa-si dea coate pe la spate cand te vor vedea, or sa te arate cu degetul peste tot si tu o sa te faci mic intr-un rand in spate, doar doar o sa treci neobservat!
  • +42 (46 voturi)    
    Premierul Manga ............. (Marţi, 19 iunie 2012, 10:06)

    MountThor [utilizator]

    Hotul asta , dovedit fara tagada (RECUNOASTE CHIAR EL INFRACTIUNEA !!! ) , crede (ca si bietul ala de Gadea ) ca revista "Nature" nu trebuie sa se ocupe de un plagiat in domeniul juridic ci de natura si de "Animal Planet" , este clar ce nivel de "dottore" are mincinosul si escrocul asta patentat .........

    Se vede "scoala " manglitorului suprem al Romanicii , Bombonelul -El Insusi !
  • +45 (49 voturi)    
    Ponta e pe langa subiect! (Marţi, 19 iunie 2012, 10:06)

    ticbis [utilizator]

    Aia de la Nature au analizat doua texte, unul al lui Ponta si unul al lui Diaconu. Concluzia lor a fost ca aproape 300 de pagini ale ambelor lucrari coincid pana la virgula.
    De unde 30 de pagini ale lucrarii originale a lui Diaconu? Adica aia de la Nature sunt idioti? Nu cumva pontacul ne-a prezentat doar o sinteza, textul unei conferinte facute de catre Diaconu?
    Pe mine nu ma intereseaza cine a trimis materialele la Nature. Putea fi Basescu, putea fi Funeriu, putea fi Papa de la Roma sau puteam fi chiar eu! Pe mine ma intereseaza daca e plagiat sau nu, iar daca este plagiat, cer ca Ponta sa-si dea demisia din functia de PM si sa fie decazut din drepturile academice!
  • +39 (43 voturi)    
    *********** (Marţi, 19 iunie 2012, 10:06)

    Cataleya [utilizator]

    "Singurul repros care mi se aduce este ca nu am pus autorul in subsolul paginii"

    Pai tocmai asta inseamna plagiat, dle Ponta. Cand citezi pe cineva si nu-i pui numele in subsolul paginii. Ca degeaba scrii la sfarsit o insiruire de nume si spui ca aia ti-au folosit drept bibliografie!
    dar de la Ponta n-avem cum sa asteptam altceva decat marlanie si jigodism!
  • +34 (38 voturi)    
    Dotore (Marţi, 19 iunie 2012, 10:10)

    CraciunOvidiu [anonim]

    De furat ne-au furat toti, dar parca nimeni nu ne ia mai de prosti pe cat ne ia Ponta.
    Plecati si nu mai candidati!!
  • -29 (35 voturi)    
    ICR si restul (Marţi, 19 iunie 2012, 10:11)

    MARTORUL [utilizator]

    Propunere: sa se emita o OUG prin care celor disponibilizati de la ICR sa primeasca 36 de salarii pe care le au scrise in actele de numire!
    Sa punem in stanga artistii, scriitorii promovati de domnul Patapievici personal, sa punem in dreapta artistii si scriitorii de valoare din Romania omisi de domnul Papapievici, sa nu mai tragem linie, sau sa tragem, vorba lui Sorescu!?
    Cea mai faina greva: sa nu te prezinti la Senat pentru ca nu te-a demis Ponta si sa faci greva pentru ca salariul tau si veniturile tale sunt peste cele ale profesorilor, etc.! Sa stai in greva pana se privatizeaza ICR! Ca oricum e condusa ca o feuda personala! Purtati papioane, artisti romani nepromovati de ICR! E usor sa fi mare pe banii de la buget!!
  • +36 (40 voturi)    
    un fleac (Marţi, 19 iunie 2012, 10:12)

    marmota carcotel [utilizator]

    D-l Ponta a facut printre altele o afirmatie uluitoare:
    "Eu nu stiam ca trebuia sa pun ghilimele si sa trec in nota de subsol autorul. Astea sunt conventii de dupa 2003".
    Adicatelea mon-cher, citatul si ghilimelele sunt niste noutati in domeniu...... este absolut penibil sa nu cunosti niste reguli elementare ( fiica-mea e in clasa a V-a si stie care este diferenta dintre o bibliografie si un citat )....
    as fi curioasa care este teza de licenta a d-lui Ponta..poate se retrage si din functia de licentiat al facultatii de drept..hihi
  • +20 (24 voturi)    
    Si inca ceva ................ (Marţi, 19 iunie 2012, 10:16)

    MountThor [utilizator]

    Cind si-a dat seama Cirlanum Manga , ca e groasa rau , si-a scos din CV ,referintza la "stagiul de pregatire" efectuat in martie - iunie 2000 -:

    "Master în Drept Penal Internaţional la Universitatea din Catania, Sicilia-Italia" !

    Dar , ca si idiotul ala de Mang , "memoria" internetului este infinita !!

    Iata dovada ca si-a periat CV-ul si si-a scos minciuna cu care putea sa fie prins ! Din nou ! !!

    http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde/stiri-calde/victor-ponta-cv-si-declaratie-de-avere-document-83654.html
  • +11 (17 voturi)    
    alta publicatie scrie despre Ponta (Marţi, 19 iunie 2012, 10:18)

    Vlad-I [utilizator]

    http://www.emol.com/noticias/internacional/2012/06/18/546313/primer-ministro-rumano-acusado-de-plagiar-tesis-de-doctorado.html
  • +24 (30 voturi)    
    stati linistiti (Marţi, 19 iunie 2012, 10:19)

    irinel99 [utilizator]

    O sa anunte Pontacul, ca insasi lucrare care a aparut in revista Nature nu e lucrarea lui, e o lucrare contrafacuta de oamenii lui Basescu, carea avea o masina de falsificat documente primita de la dezertorul Pacepa din America(USLasii habar nu au cine e Pacepa, presupun).....si la fel ca pe vremea de apoi, cand se falsificau documente pentru a dezinforma, Basescu a confectionat totul artificial.
    Abia astept varianta.
    PS: cel mai usor e sa dai vina pe dusman pentrua te apara, sincer ma asteptam la altceva de la Ponta, il credeam mai destept, dar e PROST BATA. Nu i-a cerut nimeni sa zica cine a dat informatia, ca basescu e de vina, i se cer explicatii asupra TEXTULUI si el o arde in continuu cu Funeriu, Basescu si altii.
  • -12 (22 voturi)    
    doctorat (Marţi, 19 iunie 2012, 10:19)

    MARTORUL [utilizator]

    In drept daca nu copiezi nu realizezi nimic. Esti obligat sa copiezi: hotararile ICCJ, Curtii Constitutionale, teoria judiciara. Nici un judecator nu te va aprecia pentru originalitate, ci pentru ca ai invocat o hotarare pronunta de instanta suprema. Domnul Stoica, avocat, stie lucrul acesta si il practica, la fel domnul Predoiu. De fapt avocatii, notarii utilizeaza copiatul ca meserie de baza si nu o fac ei, ci secretarele, ca este mai usor! Programele legislative permit acest lucru, sunt instalate modele de cereri, hotarari date de instantele de judecata, doar se face copy/paste si marele case de avocatura incaseaza bani grei, ca munca originala, ca daca ar fi sa aiba onorarii pentru copiat...
    • +2 (2 voturi)    
      doctorat ? (Marţi, 19 iunie 2012, 14:18)

      mures [utilizator] i-a raspuns lui MARTORUL

      Probabil pentru texte unde nu se se trece cineva ca autor. Si eu folosesc o cerere standard pentru concedii, o semnez, dar asta nu ma face autor!

      Cred ca aici este vorba de "drepturi de autor", fie ca este vorba de drept, fizica sau muzica lucrurile sunt similare.
  • +24 (28 voturi)    
    măi Ponta (Marţi, 19 iunie 2012, 10:20)

    Kvothe [utilizator]

    Nu ne intereseaza ..că Basescu .. că Funeriu .. E normal ca opoziţia să aducă la cunoştinţă chestiuni de genul, deci suntem curiosi sa vedem daca intradevar ai plagiat ceva in teza respectiva !
    • +10 (12 voturi)    
      de exemplu (Marţi, 19 iunie 2012, 10:43)

      snoookie [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

      http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf
  • +29 (35 voturi)    
    Ofer recompensa (Marţi, 19 iunie 2012, 10:22)

    LoveRomania [utilizator]

    Ofer recompensa pentru gasirea Onoarei Lui PONTA.
    Gasirea onoarei lui Ponta ar echivala cu descoperirea vietii pe Marte, din acest motiv este atat de importanta.
    Gasitorului ii oferim postul de prim ministru, pana acum au cautat aceasta onoare, SRI-ul MOSAD-ul, CIA, MI5 si alte cateva servicii, congresul mondial al oamenilor de stiinta se va reuni sa gaseasca onoarea domnului prim ministri Ponta, nimeni nu o poate gasi, ultima sansa este sa o gasim sub perna domnului Iliescu, vom apela la KGB.
  • +41 (45 voturi)    
    devine periculos acest individ (Marţi, 19 iunie 2012, 10:23)

    nico3 [utilizator]

    (a trebuit sa-mi creez cont pt acest post).
    Am urmarit toata declaratia lui Poanta. Incredibil si alarmant de la cap la coada. Deci, daca pui autorii din care ai plagiat la urma, nu-i nici o problema. Mai mult daca unul din ei iti scrie si prefata, e beton. Nu erau normele care sa specifice cum sa plagiezi corect la momentul ala. Un chimist (de renume, ce-i drept) si dreptul. 30p din 400 e nimic. Adica acest individ vrea sa spuna ca in ciuda materialului de pe net (http://media.tvrinfo.ro/other/201206/oglinda-vp-2003-teza_94614100.pdf) el nu a facut nimic "ilegal sau imoral". Incredibil. Adica tb sa fii de drept sa verifici cu sw de plagiat (exista free la aproape toate univ din Vest). Apoi toata aceasta aruncare de mocirla si neobrazare si securist la Base. Incredibil. Cand de 3 ani antenele numai cu asta se ocupa: mocirla, impertinenta, zvonuri. Eu cred ca Poanta a facut in loc de doctorat cu Bombo, un curs de 3 ani de Stefan Gheorghiu completat cu DIE ca stie sa arunce exact ce-l caracterizeaza la altul. Singurul lucru de care profita real este ca este pe val la alegatori (din cauza crizei). Este periculos la cub acest individ. Cred ca trebuie forte din societate mult mai unite pt a rasturna grupa asta de indivizi, Poanta, Sova, Corla si sa vezi ce or veni, Crin, Voicu, etc.
    • +23 (27 voturi)    
      si eu tot asa (Marţi, 19 iunie 2012, 10:34)

      myx4ever [utilizator] i-a raspuns lui nico3

      Si eu mi-am facut cont special ca sa comentez pe marginea subiectului; Ii incredibil ce poate sa scoata asta pe gura...si mai mult, sa ai si tupeu sa spui ca tot Base face scandal cand toate haznaleleTV ani la randul n-au facut altceva decat sa arunce cu cacao in dreapta si stanga!
      • +15 (17 voturi)    
        cred ca trebuie o alta abordare cu acesti indivizi (Marţi, 19 iunie 2012, 11:09)

        nico3 [utilizator] i-a raspuns lui myx4ever

        Mai mult, ne spune ca ce daca e sa fie plagiat (un student este eliminat din univ daca e cazul), el renunta oricum la titlu, dar PM tot ramane (sic Base). In credibil. Un om in stat (PM, ministru, presedinte, parlamentar) este prins cu plagiat si el continua sa-si puna semnatura intelectuala pe documente ale statului, ca de poporul ii da dreptul !! Pe ce continent suntem ? Ce facem cu elevii si stud nostri pe care ii certam daca o fraza seamana prea mult cu a unuia dintr-un citat ? Cred ca acesti indivizi, formati puternic la scoli de dezinformare (gen SG, Felix motanul, antene), nu pot fi opriti decat printr-un efort comun, altfle fie ca e Base sau altul singular, vor gazi o caldare de noroi sa i-o toarne in cap. Vezi sfarsitul, ehe, adica tot a gasit el ceva (nu chiar la Base, dar pe langa), cu Videanu. Ehe, si cate va mai gasi. Pai asta vrem si noi sa gaseasca unde se duc banii si sa-i aduca din nou la normal, dar nu cu ICR sau Grajdean, ci cu evazionisti, cei care au facut ilegalitati, etc.
  • +35 (41 voturi)    
    Basescu i-a scris lucrarea (Marţi, 19 iunie 2012, 10:26)

    marioara1 [anonim]

    D-l Ponta,

    Problema, din pacate , nu este asa de simpla pe cat ai dori sa para , iar conferinta de presa nu se ridica, nici pe departe, la nivelul celui mai tanar prim ministru, doctorand in drept.

    Plagiatul inseamna furt intelectual. Si publicarea unei carti pe baza lucrarii de licenta inseamna furt intelectual si foloase necuvenite din drepturi de autor.

    Astazi toate ziarele din Europa au preluat stirea si este pe prima pagina a tuturor ziarelor importante. Colegii unor romani care au transpirat prin scoli si s-au zbatul sa castige respectul breslei in care lucreaza, citesc despre plagiatul primului ministru in metrou si ne baga pe toti in aceeasi oala!

    Politica implica riscuri iar daca ai puncte slabe bineinteles ca adversarii le folosesc. Guttemberg si Pall Schmitt au fost demascati tot de catre adversari politici

    Pisica este la mataluta in ograda. AI PLAGIAT SAU NU , asta va trebui sa ne demonstrezi. In cazul in care ai plagiat trebuie sa-ti dai demisia si sa-l numiti pe Antonescu prin ministru, asa cum procedeaza orice demnitar in orice tara europeana, in clubul carora pretindem ca suntem! Pana una alta , nu prea e indicat sa mergi la Consiliul European.

    Comisia de etica NU prezinta credibilitate fiind in subordinea indirecta a pers. suspecta de plagiat.
    Nici Academia Romana , dovedind ca este influentata politic si raspunde la comenzile primului ministru.

    Trebuie gasita solutia. Plagiatul inteleg ca nu este atat de grav ca si furtul unor active ale statului pe usa din fata, ramane insa FURT INTELECTUAL .
    • +6 (8 voturi)    
      erata (Marţi, 19 iunie 2012, 11:26)

      nocomment [utilizator] i-a raspuns lui marioara1

      erata: nu ponta numeste prim ministru. ala e ales de presedinte.
  • +24 (26 voturi)    
    mai, ponta... (Marţi, 19 iunie 2012, 10:30)

    ampersand [utilizator]

    Vad ca devii foarte popular, te vad prezentat de Reuters, de Associated Press, de DPA, de Vocea Rusiei, de Huffington Post, ba chiar si de Kansas Online (trebuie sa-l trimiti acolo pe Marga, sa faca or-di-ne!)

    Bucharest (dpa) - An international science weekly on Monday accused the new Romanian premier, Victor Ponta, of plagiarizing large sections of his doctoral thesis. (dpa kl bb vos Authors: Kathrin Lauer, Boris Babic)

    BUCHAREST (Reuters) - Romania's new prime minister, Victor Ponta, has been accused by an anonymous whistleblower of copying large parts of his doctoral thesis without attribution, the journal Nature reported on Monday. (Reporting by Sam Cage; Editing by Kevin Liffey)

    BUCHAREST, Romania (Associated Press) - A scientific journal says that Romania's new prime minister has copied large swathes of his doctoral thesis without proper attribution.

    BUCHAREST, Romania — A scientific journal says that Romania's new prime minister has copied large swathes of his doctoral thesis without proper attribution. (Huffington Post)
  • +29 (33 voturi)    
    Ponta acuza... (Marţi, 19 iunie 2012, 10:36)

    Angibonanga [utilizator]

    Inteleg ca are motive sa-l blameze pe Basescu dar nu vad ca aduce nici o proba a acuzatiilor, atat pentru impricinat cat si pentru Funeriu. Tot ce spune e bazat pe supozitii, pe deductii fara baza factuala pana acum. Sau simpla barfa este indeajuns ca dovada in Romania de azi? Ipotezele trebuie, totusi, probate. In fata legii, ceea ce spune Ponta reprezinta nimic altceva decat nimic.
    Pe de alta parte, chiar daca are dreptate, care e problema? "The onus of proof" (ca nu a plagiat) ii apartine acum lui Ponta. Indiferent cine a raportat presupusul plagiat sau ce motive avea, acuzatia e grava, iar documentele publicate pe internet arata ca exista mai mult de 30 de pagini reproduse mot-a-mot.
    Exista mai multe metode de a indica un citat intr-o teza sau un articol (care se vrea) stiintific de orice fel. Ele sunt standardizate international si pot fi gasite tot pe internet, la dispozitia tuturor. Daca Ponta nu a utilizat nici una dintre ele, chiar daca autorii din care a copiat stiau si si-au dat acordul (fie si tacit) copierii din productiile lor, teza lui Ponta tot plagiat se numeste. Dura lex, sed lex.
    Iar daca Ponta tot doreste sa se duca la acel meeting al Consiliului European, imaginati-va o intrunire de sefi de stat (sau guvern) unde toti au avut pe masa inaintea intalnirii articolele din Allgemenie Zeitung si Nature, impreuna cu probele comparative aparute deja pe web-site-uri romanesti.
    Sa dovedeasca ca n-a trisat sau sa plece. Altfel, fie ne asumam impostura la nivel national (ceea ce nu e departe de adevar), cu mandrie si speranta ca ne va duce candva undeva (unde, Doamne?), fie inghitim galusca si incepem sa facem ceva.
    Greu, greu, greu... Cand citesc asemenea lucruri incepe sa-mi fie rusine de mine, de ceea ce as fi putut deveni si ma bucur ca am plecat. Chiar daca sufletu-mi plange...
    • +18 (20 voturi)    
      sa nu-ti mai planga (Marţi, 19 iunie 2012, 10:49)

      myx4ever [utilizator] i-a raspuns lui Angibonanga

      ca tu si eu si altii plecati din tara sufera pt ca acasa n-au avut loc de astia...
      • 0 (0 voturi)    
        foarte adevărat (Marţi, 19 iunie 2012, 15:32)

        vlad alexandru [utilizator] i-a raspuns lui myx4ever

        .
  • +16 (20 voturi)    
    Papa (Marţi, 19 iunie 2012, 10:50)

    Palax [utilizator]

    Tonta e timpul sa lase functia de premier.
  • +17 (19 voturi)    
    Dle Ponta (Marţi, 19 iunie 2012, 10:50)

    gb [utilizator]

    Deobicei cand cineva te face prost incerci prin ceea ce faci sa-i demonstrezi contrariu. Dv prin ceea ce faceti nu faceti decat sa confirmati afirmatiille. Poate totusi incercati sa va detasati de persoana dlui Basescu, nu faceti decat sa deveniti din ce in ce mai penibil
  • +18 (20 voturi)    
    in presa internationala (Marţi, 19 iunie 2012, 10:50)

    marioara1 [anonim]

    Austria:
    http://derstandard.at/1339638269772/Fehlende-Quellenangaben-Plagiatsvorwuerfe-gegen-rumaenischen-Ministerpraesidenten-Ponta

    Elvetia:
    http://www.20min.ch/ausland/news/story/Plagiat-Skandal-nun-auch-in-Rumaenien-29544667

    Germania:
    http://www.taz.de/Vorwuerfe-gegen-Victor-Ponta/!95636/

    Pe fluxul de stiri Yahoo in limba germana:

    http://de.nachrichten.yahoo.com/plagiatsvorw%C3%BCrfe-gegen-rum%C3%A4niens-regierungschef-ponta-055132584.html

    UK:
    http://www.guardian.co.uk/world/2012/jun/19/romanian-prime-minister-plagiarism?newsfeed=true

    US:
    http://www.globalpost.com/dispatch/news/regions/europe/120618/romanian-prime-minister-victor-ponta-accused-plagiarizing-phd-th
  • +16 (18 voturi)    
    A aparut stirea si pe BBC in dimineata asta (Marţi, 19 iunie 2012, 10:50)

    BaiatuDinPopor [utilizator]

    link http://www.miamiherald.com/2012/06/19/2856702/romanian-pm-accused-of-plagiarism.html
  • +19 (21 voturi)    
    Tipic de Romanica.... (Marţi, 19 iunie 2012, 10:54)

    icu [utilizator]

    Unde ati mai vazut in Romanica ca un ,,ciolanar" in speta Ponta sa-si dea demisia ???? Obicei neaos tipic romanesc sa mori cu ciolanul in brate, iar pt grselile tale intodeauna este de vina altul in speta Basescu !!!! Asa ca propun d-lui ,,prim plagiator " Ponta ,sa formeze un guvern de plagiatori , ca sa fie complect cu tot tacamul !!!!! Sic, asta asa ca sa facem in ciuda Europei , sa le aratam noi ce ,,obraz gros avem" !!!!!
  • +13 (15 voturi)    
    Vrem comosie academica de analiza a plagiatul ! (Marţi, 19 iunie 2012, 10:56)

    slider [utilizator]

    Ca si in cazul lui manga vrem o comisie academica care sa analizeze in termen de 5 zile daca este plagiat sau nu! Ce manga era mai prost si ponta mai destept ?
  • +12 (14 voturi)    
    ponta (Marţi, 19 iunie 2012, 11:01)

    antiuslasi [utilizator]

    plagiat numele tau este ponta
  • +15 (17 voturi)    
    asta nu e nimic....check this (Marţi, 19 iunie 2012, 11:01)

    Gelum [utilizator]

    Victor Ponta: Doamna Andronescu va fi ministru :

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/victor-ponta-doamna-andronescu-va-fi-ministru-987602.html

    Felicitari, restauratia e completa.
  • +15 (21 voturi)    
    furt intelectual (Marţi, 19 iunie 2012, 11:03)

    cotora [utilizator]

    "doctore" ponta, nu conteaza ca ai copiat o pagina sau 300, tot plagiat este, furt intelectual, nu conteaza daca te-a parat funeriu sau basescut, tot plagiat este, tot furt intelectual, nu conteaza daca s-a descoperit acuma sau daca se descoperea peste 10 ani, tot plagiat este, tot furt intelectual
    "doctore" ponta, altii muncesc, studiaza, cerceteaza 50 de ani ca sa devina doctor in domeniul lor
    degeaba te-ai suparat pe basescu si mergi la bruxelles, tot plagiator esti, esti un hot intelectual, s-ar putea ca occidentalii sa nu stea de vorba cu tine
  • +10 (14 voturi)    
    la universitate (Marţi, 19 iunie 2012, 11:10)

    judecatorul [utilizator]

    toata lumea
  • +13 (17 voturi)    
    nature (Marţi, 19 iunie 2012, 11:17)

    judecatorul [utilizator]

    eu propun sa scoatem in afara legii revista cae a lui BASESCU
    • +8 (8 voturi)    
      nu e nevoie (Marţi, 19 iunie 2012, 12:23)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui judecatorul

      cu un OUG, o trece in subordine.
  • +13 (19 voturi)    
    e plagiat, chiar daca a pus la bibliografie (Marţi, 19 iunie 2012, 11:25)

    andimi [utilizator]

    IN orice tara normala din lume, a copia fara a da in subsol nota se cheama PLAGIAT! Si daca a pus nota, dar a pus ghilimelele tot PLAGIAT se cheama.
    Dar de, comisia de etica s-a schimbat intre timp, in ea sun politehnisti, nu oameni de drept sau litere, asa ca astia sunt in stare sa il scoata curat si urcat! Tara anormala, bazata pe furt, asta avem.
  • +13 (15 voturi)    
    Academia sa il cerceteze (Marţi, 19 iunie 2012, 11:25)

    James Bond [utilizator]

    Sa ceara Ponta sa il ancheteze Academia Romana!!
    • -11 (15 voturi)    
      s-a pus (Marţi, 19 iunie 2012, 11:44)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      s-a pus la dispozitia oricarui tip de cercetari.. Cam fasaita incercarea cu plagiatul.. asa. seamana cu cea facuta de Ciuvica la Codruta Covesi.. arata ca toti isi au ciuvicii lor
  • +16 (22 voturi)    
    Sa mearga. (Marţi, 19 iunie 2012, 11:29)

    Gipsi [utilizator]

    Sa mearga la Bruxelles, o sa-l arate toti ceilati cu degetul pe la colturi. "auzi bah, ala e premierul roman, plagiatorul, pfff!! hihihih".
    Asta o sa faca Ponta la Consiliul Europei.
    O sa demonstreze ca avem o tara condusa cu tupeu de niste impostori.
  • -12 (20 voturi)    
    penibil (Marţi, 19 iunie 2012, 11:43)

    catalin_mattei [utilizator]

    penibila incercare de sah mat dat la usl.. cu asa masuri Basescu doar va reusi sa prabuseasca si mai rau PDL.. deja incepe sa semene situatia cu cea de la PNTcd
    • +13 (17 voturi)    
      Penibila, nepenibila (Marţi, 19 iunie 2012, 12:03)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Penibila, nepenibila, tot Ponta iese sifonat din treaba asta.
      Deja se aduna cam multe la fundul lui: Mang, Grajdan, impostoarea de la Educatie care a absolvit la Stadford, acum ICR, analfabetul de Pop, acum chiar diploma lui de doctor. Nu-l vad bine, sincer.
      Sper ca nu a uitat ca inca exista intelectuali romani, si in Romania si in Diaspora. :-/
  • +15 (19 voturi)    
    citat dintr-un mare clasic (Marţi, 19 iunie 2012, 12:03)

    unnene [utilizator]

    "Masina lor de furat voturi a functionat mai bine"

    Sursa: Victor Ponta
  • +5 (9 voturi)    
    DACA (Marţi, 19 iunie 2012, 12:06)

    zmeurat [utilizator]

    aseara si-ar fi dat demisia in direct la tv avea asigurata si functia de presedinte, pe linga faptul ca ar fi fost primul dintr-un sir lung de indivizi si individe (indiferent de culoarea politica)care ar fi avut ce se cheama "coloana"........dar asa.......
  • -13 (15 voturi)    
    Basescu la ultimele zvarcoliri (Marţi, 19 iunie 2012, 12:36)

    deceneus [utilizator]

    toti postacii agramati au sarit sa il acuze pe Ponta ca a furat ... asta probabil pentru ca ei nu au scris niciodata o lucrare de diploma sau vreo teza de doctorat.

    acuzatia de plagiat e naiva … orice lucrare stiintifica ( fie ca e o simpla lucrare de diploma sau o teza de doctorat) porneste de la o baza de cunostiinte existenta si aduce un plus care este contributia autorului… nimeni nu reinventeaza roata …

    iar la Ponta sunt trecute in bibliografie toti autorii, unul din ei chiar prefatandu-i lucrarea. Si ma indoiesc ca vreunii din postacii pdl e in stare sa analizeze contributia proprie a lui Ponta in acea lucrare .. asta o pot face numai specialistii... de notat ca si revista Nature nu acuza de plagiat ea insasi, ci mai degraba citeaza surse care aduc aceasta acuzatie.

    Cel care o sa piarda din chestia asta e doar Basescu … desi nu cred ca mai are mare lucru de pierdut.
    • +12 (12 voturi)    
      reguli (Marţi, 19 iunie 2012, 12:54)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Citat:
      "iar la Ponta sunt trecute in bibliografie toti autorii,"

      Comentariu:

      Nu este suficient. Daca a preluat prin copiere, paragraful trebuie pus in ghilimele si trebuie facuta trimitere directa la autor, in subsol sau prin referinta.
      • +5 (5 voturi)    
        plagiat (Marţi, 19 iunie 2012, 14:13)

        Marian_1961 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Dupa teoria lui Victoras poti copia in intrgime lucrarea cuiva, ii treci numele la bibliografie si se cheama ca esti doctor.
    • +7 (7 voturi)    
      Am scris o lucrare de doctorat (Marţi, 19 iunie 2012, 13:51)

      c_brat [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Asa ca iti spun ca exista o sectiune de analiza a lucrarilor publicate pana la acel moment dat.

      Idei preluate din alte parti trebuiesc incluse in asa fel incat autorul original sa poata fi usor identificat.

      Altfel, se considera ca sunt ideile tale originale sau viziunea ta asupra unor fapte.

      Nu nu inventam roata, dar contributia personala si baza de la care pornesti trebuie sa fie usor identificata.

      Din cauza oamenilor ca Ponta s-a ajuns in Romania ca doctoratul sa nu mai insemne nimic, asta este si motivul pentru care se debaraseaza de titlu asa usor.
    • +9 (9 voturi)    
      Da, asa e (Marţi, 19 iunie 2012, 15:03)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Numai fanii PSD au scris lucrari de doctorat, in frunte cu doamna absolventa de "Stadford" si Mang si Marean Vanghelie.
      Nu am sa inteleg niciodata cu ce va prostesc impostorii astia de ii aparati cu atata ardoare. Macar cei despre care spuneti voi ca suntem cu Basescu, mereu ii recunoastem si greselile.
      Dar nu e cazul, cei mai multi care scriu sustin doar... adevarul. Asta e buba.
  • +9 (11 voturi)    
    plagiat (Marţi, 19 iunie 2012, 12:40)

    cotora [utilizator]

    "doctore" ponta, nu conteaza cine te-a parat, funeriu sau basescu, tot plagiator esti, tot hot intelectual esti, nu conteaza ca s-a descoperit acuma sau se descoperea peste 10 ani, tot plagiat este, tot furt intelectual este, altii muncesc, studiaza, cerceteaza 50 de ani, ca sa devina doctori in domeniul lor, mie mi s-a parut dubios, ca tu, la 30 de ani ca varsta, sa devii doctor in drept, nu ca ar trebui sa-ti dai demisia din functia de premier, ci chiar sa iesi din viata publica
  • +8 (10 voturi)    
    totusi (Marţi, 19 iunie 2012, 12:45)

    Dedalus [utilizator]

    Citat:

    "Inteleg ca singurul repros care mi se aduce este ca nu am pus autorul in subsolul paginii si l-am pus la sfarsit ca bibliografie."

    Comentariu:

    Atunci cand intr-o lucrare copiezi un paragraf, acel paragraf trebuie pus intre ghilimele si autorul citat in josul paginii unde se afla paragraful respectiv.

    Aceasta este o regula academica universal acceptata, de la care nu exista derogari.

    Daca domnul Ponta sustine ca a pus autorul la bibliografie si nu a facut trimiterea respectiva, sau daca nu a pus ghilimele, ceea ce a facut este plagiat.

    L-as sfatui sa taca din gura daca nu stie regulile de citare academica. Nu face decat sa confirme acuzatiile prin ceea ce spune.

    Si l-as mai sfatui sa consulte un avocat, iar daca avocatul respectiv ii spune ca a plagiat e mai bine sa demisioneze.
    • +4 (10 voturi)    
      plagiatul -> definitie (Marţi, 19 iunie 2012, 13:12)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      pai poate nu a citat cuvant cu cuvant , poate a mai schimbat pe ici pe colo ... sau a facut un rezumat pe unele sectiuni ....insa nu asta e important pentru ca asa cum spuneam in orice domeniu exista o baza de cunostiinte de la care pleci ...


      ceea ce le scapa tuturor postacilor este de fapt esentialul: care este contributia proprie a lui Ponta? ce aduce el nou fata de baza teoretica existenta? In asta sta valoarea lucrarii , or asta poate fi analizat doar de un specialist in domeniu ...

      Plagiatul apare atunci cand plusul de valoare pe care pretinzi ca il aduci, este de fapt preluat de la altcineva si nicidecum cand te folosesti de cunostiintele existente intr-un anumit domeniu ...care probabil se studiaza in facultate de catre toti stundentii.
  • +5 (5 voturi)    
    long live.... Wikipedia (Marţi, 19 iunie 2012, 13:11)

    mv [utilizator]

    Austria - Federal Parliamentary republic ( http://en.wikipedia.org/wiki/Austria ... http://en.wikipedia.org/wiki/Federal_republic )
    Finlanda - Parliamentary republic ( http://en.wikipedia.org/wiki/Finland ... http://en.wikipedia.org/wiki/Parliamentary_republic )
    Romania - Semi-presidential republic ( http://en.wikipedia.org/wiki/Semi-presidential_system )

    In a Semi-presidential republic... the powers that are divided between president and prime minister can vary greatly between countries. In France, for example, in case of cohabitation when the president and the prime minister come from opposing parties, the president is responsible for foreign policy and the prime minister for domestic policy...
    • +3 (3 voturi)    
      Mediocropedia (Marţi, 19 iunie 2012, 13:29)

      Angibonanga [utilizator] i-a raspuns lui mv

      OK, dar constitutia Romaniei ce spune? Exista vreo decizie care specifica distribuirea atributiilor in caz de "coabitare"? Daca nu, atunci precedentele au prioritate in absenta deciziei unei curti superioare, in speta Curtea Constitutionala. Daca specificarile lipsesc, vedem inca o data ca nu suntem capabili decat de incropeli, la fel ca si doctoratul lui Ponta.
  • +8 (8 voturi)    
    SA PRECIZAM TERMENUL DE DICTATOR (Marţi, 19 iunie 2012, 13:15)

    lamationairetia [utilizator]

    Pornesc de la folosirea termenului , [DICTATURA[/b], in diverse situatii,/ discutii/comentarii astfel incat ar fi bine sa stim ce inseamna. Dl Ponta il foloseste ades referindu-se la presedintele Basescu.

    "Prin dictatură se înțelege un regim politic în care societatea nu mai dispune de mecanisme capabile să controleze puterea politică și, prin urmare, un popor este condus forțat de către o persoană, un partid, sau un grup de oameni." (WIKIPEDIA)
    DICTATÚRĂ, dictaturi, s. f. 1. (În Roma antică) Demnitatea, puterea, autoritatea exercitată de un dictator. 2. Instituție politică, putere de stat în care o persoană (sau un grup de persoane) este învestită cu autoritate nelimitată prin legi și adesea bazată pe violență ( DEX)."

    Deoarece se doreste indepartarea presedintelui Basescu, acuzat fiind ca actioneaza ca un dictator, eu pun urmatoarele Intrebari:
    1. Ce instrumente constitutionale are Basescu pentru a actiona ca atare- ca DICTATOR-( in trecut si in prezent)
    2. Ce institutii ale statului au fost dirijate fortat in sensul dorit de presedintele Basescu.( Exista rapoarte ale conducatorilor acestor institutii, adresate Curtii Constitutionale pentru a reclama acest tip de abuz?)
    3. Exemple concrete de actiuni din care sa rezulte ca si-a depasit atributiile constitutionale si a exercitat o conducere fortata a poporului
    4.Cum a fost prejudiciat poporul roman in urma acestor actiuni.
  • +9 (9 voturi)    
    funeriu (Marţi, 19 iunie 2012, 13:20)

    Marian_1961 [utilizator]

    Din conferinta de presa a lui Victoras reiese ca Funeriu este un om de ultima speta, deci acuzele aduse de acesta sunt false. Tot asa daca o prostituata raporteaza o crima, aceasta(crima) nu a avut loc
  • +7 (9 voturi)    
    MINIMALIZARE (Marţi, 19 iunie 2012, 13:23)

    lamationairetia [utilizator]

    dl Ponta minimalizeaza in acest moment tot ce tine de domeniul intelectual responabil;
    -ICR care nu conteaza decat daca lauda USL , altfel n-are nici-o valoare,
    -tezele de doctorat si regulile lor sunt doar niste anexe de CV,
    - comisiile care atesta corectitudinea unor lucrari stiintifice pot fi schimbate cum vor " muschii 'dansului,
    etc.
    Am adus in discutie doar chestiuni recente.
    Mi-e teama ca ne intoarcem cu pasi repezi la " moarte intelectualilor".
    Propun ca forurile competente ale UE sa fie sesizate privind incalcarea flagranta a legilor facuta intr-un parlament ilegal, constituit "dupa ureche" in majoritate, prin mituire, santaj, presiune,fara votul popular.
    In loc sa ne lamentam, trebuie sa luam pozitie oficiala, legala .
    • +3 (5 voturi)    
      De acord (Marţi, 19 iunie 2012, 13:47)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui lamationairetia

      Ce vrei sa zici prin pozitie oficiala? Avem noi vreun statul ca sa facem asta?

      Important e sa nu ne lasam manipulati. Daca trecem cu vederea plagiatul asta, pot sa ne calce si in picioare ca nu vom zice pas.

      Si eu am impresia ca vor sa isi castige electoratul pe 'ura de clase'

      Proletari din toate colturile, uniti-va :))
      • +2 (2 voturi)    
        Avocatul poporului (Marţi, 19 iunie 2012, 15:18)

        lamationairetia [utilizator] i-a raspuns lui abcde

        pentru abcd:
        Avocatul poporului, este o institutie care ar trebui sa se manifeste, de asemeni acele ONG-uri care se pretind in slujba cetatenilor, sa atace legal la organismele competente din UE.
        Daca doar vorbim pe forum-uri nu-i suficient.
  • +8 (10 voturi)    
    dex lex (Marţi, 19 iunie 2012, 13:45)

    dis.indis [utilizator]

    "jigodie penală expr. (deț.) om care nu se ține de cuvânt / care nu-și respectă angajamentele. "
    sursa:http://dexonline.ro

    Atribut cu care il innobilez pe domnul Victor Ponta, Primul Ministru al Romaniei cu ocazia dovedirii faptelor dumnealui de plagiat si a refuzului domniei sale de a demisiona din functie.

    "atributul" nu-mi apartine ci a sursei citatate
  • +11 (11 voturi)    
    da (Marţi, 19 iunie 2012, 14:28)

    hot news [utilizator]

    Domnule "premier",presedintele Ungariei,exact pentru acelasi lucru a demisionat si i s-a retras si titlu de doctor! Domnia voastra, care nu sunteti un plugar oarecare din Daramata,nu cred ca nu ati inteles cum stau lucrurile.Un pic de onoare se mai "poante" recupera! Am pus ghilimelele de rigoare sa nu ma acuze cineva de plagiat! Continuati sa mergeti la Bruxelles,caci nu se stie pana cand va mai circula"trenul"acesta! Constat d-le "premier" ca pe niciunul din siteurile preocupate de plagiatul dv.,nici un pupincurist uselist nu va sare in ajutor! Au inceput, cumva,sa paraseasca sobolanii corabia? Sa va mai dau un sfat:atunci cand mergeti la mare,musai pe sub pantaloni trebuie sa aveti chiloti adecvati! Daca va stiti"fara",stati acasa caci riscati sa va vada "boborul"protuberanta! Si inca un sfat:nu va puneti cu Basescu (este tare al dracului),s-a mai pus unul si acum are abonament la un scaun in tribunal!
  • +7 (7 voturi)    
    Zi-i Ponta si trage apa ... (Marţi, 19 iunie 2012, 14:31)

    puricelu [utilizator]

    O fi doctor, nu zic nu... Nu stiu daca a plagiat. Se prea poate. Insa un lucru e sigur: habar nu are ca nu poate sa demisioneze din ceea ce se numeste "doctor" intrucat acest cuvant defineste o titulatura si nu o functie ! A ajuns sa fie doctor si sa nu stie acest lucru. Ce ne mai mira celelalte lucruri pe care vrea sa le faca: intrarea in faliment a societatii Hidroelectrica pentru a fi cumparata pe bani putini de niste oameni care nu fac nimic doar stiu sa speculeze ascuzandu-se in spatele altora ! Cica vrea sa faca dreptate... Halal dreptate !
    • +8 (8 voturi)    
      corect (Marţi, 19 iunie 2012, 14:36)

      draq [utilizator] i-a raspuns lui puricelu

      Ceilalti ministri au fost fortati sa demisioneze in momentul in care au fost acuzati de plagiat. Corect ar fi ca si lepra asta sa renunte la functie. Atitudinea lui nu face decat sa demonstreze inca o data ca atata timp cat USL e la putere nu se va face dreptate
  • +6 (6 voturi)    
    contributia personala (Marţi, 19 iunie 2012, 14:56)

    lamationairetia [utilizator]

    Daca ne uitam la populatia votanta inveninata de Antene , sa nu ne miram de nimic.
    Subcultura isi face un drum tot mai larg, cu concursul nemijlocit al TV, iar acum se puncteaza definitoriu prin gura PM: doctoratul nu face 2 bani.
    Ceea ce se stie cu certitudine, este ca in urma inscrierii la DOCTORAT, se propune un subiect care va fi sustinut de care doctorand care isi aduce CONTRIBUTIA PERSONALA. Fara aceasta contributie, lucrarea respectiva este doar o RETRANSCRIERE din diversi autori a subiectului. Indiferent de domeniul in care se face de teza de doctorat, nu se poate discuta decat de originalitate.
    Minimalizarea acestui subiect este extrem de grava, in aceasta perioada in care avem nevoie de valori autentice, de referinte morale, iar PM face confuzii teribile intre onestitate si discursul politic de circumstanta.
  • +9 (9 voturi)    
    mai jos de atat nu se poate (Marţi, 19 iunie 2012, 14:57)

    apoliticus [utilizator]

    intamplator am ascultat astazi declaratiile lui Ponta la TV. Cu mare durere in suflet constat ca discursul politic in Romania a atins fundul baltii, mai jos nu se poate, mai multa mocirla ar fi de neconceput. Acesta nu este discurs politic ci limbaj si atitudine de mahala ce isi au locul in Studiourile Antenelor sau chiar OTV. Acest prim ministru nu ma reprezinta si mi-e rusine cu el! Imi pun speranta in oamenii putini care mai pot salva ceva in tara asta: MRU, Macovei, Funeriu spre exemplu
    • +3 (3 voturi)    
      ba se poate (Marţi, 19 iunie 2012, 15:23)

      lamationairetia [utilizator] i-a raspuns lui apoliticus

      ba se poate, daca stam doar si ne lamentam.
      Acest PM se comporta dictatorial, fara pic de bun simt, trateaza acest popor ca pe niste obedienti carora le arunca cate o pomana. Este incalificabil . Lasat asa, va face ce vor muschii lui, pentru ca are un guvern si un parlament ( ilegitim, acesta), care-i sunt unelte fidele.
  • +6 (6 voturi)    
    Raspuns in fata (Marţi, 19 iunie 2012, 15:19)

    Draky [utilizator]

    Probail va trebui sa dea raspunsuri in fata mai multor comisii...
    Oricum e degradant doar sa fii suspectat de asa ceva!
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu preluat de pe Contributors.ro. (Marţi, 19 iunie 2012, 15:46)

    Uzu_buzu [utilizator]

    "Ronis ot Astria spune:
    19/06/2012 la 13:04

    Atentie mare! Sunt 2 Diaconu implicati in acest caz; Dumitru Diaconu (cel plagiat) si Ion Diaconu (cel cu prefata la o carte si nu la lucrarea de doctorat cum a lasat sa se inteleaga Ponta)."
  • +4 (6 voturi)    
    degeaba a precizat la bibliografie (Marţi, 19 iunie 2012, 15:46)

    Trebonius [utilizator]

    Tot plagiatura e, din moment ce nu a mentionat ca textul ce cuprinde mai bine de jumatate din lucrare este de fapt un citat. Adica a copiat sute de pagini lasand sa se inteleaga ca sunt ideile lui, iar la final a aruncat autorii plagiati la bibliografie, sa aibe o scuza in caz ca se descopera frauda.
    Demisia !!!
  • +4 (4 voturi)    
    Mai draga Ponta (Marţi, 19 iunie 2012, 16:46)

    doario [utilizator]

    Tara te vrea afara! Nu pot sa spun ca tara te vrea prost, lucru care deja nu se mai poate, mai mult de atat... Ponta nu a facut altceva, decat sa demonstreze ca razbunarea este arma prostului si.... s-a intors impotriva lui... ca doar e a prostului... Jos Guvernul Ponta!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa nu uitam de porumbeii lui Ponta !!!!!!!!!!!!! (Marţi, 19 iunie 2012, 16:56)

    CristaPop [anonim]

    ce spunea VP in 2008

    http://www.youtube.com/watch?v=ya5uuYB91So

    In mod sigur nu se impedica de un plagiat. Are nazuite mult mai mari :)
  • +3 (3 voturi)    
    citari (Marţi, 19 iunie 2012, 17:26)

    mateihotnews [utilizator]

    Citarile se fac in cuprinsul lucrarii, de regula prin indicarea numelui/numelor autorilor si a anului publicatiei. La bibliografia de final apar obligatoriu doar acele lucrari la care s-a facut trimitere in cuprins (acesta este rolul bibliografiei de final).

    Foarte, foarte rar apar citate luate cuvant cu cuvant intr-o lucrare de cercetare, care se pun intr-adevar intre ghilimele. De regula se preia ideea, se reformuleaza/adapteaza in context iar in paranteza se indica sursa ideii (autorul, anul).
  • +4 (4 voturi)    
    cel cu numaratul oualor (Marţi, 19 iunie 2012, 19:41)

    ctoma [utilizator]

    Nu spune nimeni nimic de responsabilitatea morala(infractionala?) a lui Adrian Nastase,coordonatorul lucrarii de doctorat. El este cel care i-a dat bibliografia,si tot el cel care i-a zis ce trebuie sa scrie ! Ma indoiesc de faptul ca Ponta a fost in stare sa scrie o lucrare de 300 de pagini (nu 400 cate afirma il dottore). in concluzie,cine este in masura sa- stranga de "oo" pe Nastase,ca sa aflam adevarul?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu vad comentariile (Marţi, 19 iunie 2012, 20:00)

    denvarel [utilizator]

    Buna seara.
    In versiunea mobila a websiteului, atat in cea mini cat si in webkit, precum si in aplicatia de iphone nu apar comentariile la majoritatea articolelor. Ciudat ca la unele articole apar o parte, cum este cel cu discutia online cu MRU.
    Acest comentariu este scris doar pentru a atrage atentia echipei dumneavoastra tehnice si nu trebuie publicat. Multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      Poate pentru ca ... (Marţi, 19 iunie 2012, 22:59)

      Florin J. [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      acea companie care iti da internet pe dispozitivul mobil are un mic programel acolo care permite accesarea articolelor noi doar in faza lor initiala cand au foarte putine comentarii sau de loc.
      Paginile nu vor mai fi servite direct de pe serverul unde are sediul ziarul respectiv ci din memoria cache a furnizorului de internet pentru telefonul tau care nu e altul decat compania de telefonie unde esti conecta.

      Asta nu e o stire ci o varianta de scenariu perfect posibila si implementabila la nivel de operator de telefonie pe baza unor restrictii impuse de serviciile secrete la ordinul celor interesati. Treaba mult mai usor de implementat la o scara mai larga cu cat sunt mai putine servicii care ofera telefonie mobila la nivel de tara.
      Sa nu uitam ca piata de telefonie are o penetrare sociala mult mai mare decat cea a utilizatorilor de PC care se conecteaza la internet.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e de la operatori (Miercuri, 20 iunie 2012, 10:11)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Florin J.

        Legatura la net este verificata atat prin 3g cat si prin wifi.
        Cu 2 telefoane: 1 iphone, 1 android, rezultatele sunt identice, folosind atat browserul android cat si dolphin pentru android, de asemenea pentru iphone atat browserul cat si programul special de stiri al lui hotnews nu afiseaza commenturile.

        Problema nu este de la ISP, este de la baza de date Hotnews a versiunii mobile. Se pare ca setarile ei de cache dau chix.
  • +1 (1 vot)    
    tupeu de borfas :) (Miercuri, 20 iunie 2012, 5:50)

    Bibicool [utilizator]

    Gangania asta de fost procuror "de nadejde" vorbeste de "masuri securiste"??? Activistu' tot activist, chiar daca isi schimba culoarea din rosu in... rosu. Scuze, greseala mea :)

    Se viseaza probabil zmeu. "Nature" are un statut si o prestanta la care toti nenorocitii astia de politicieni de la noi, impreuna, nu pot spera sa o atinga.

    Tupeu de borfas... scuze, procuror.
    • 0 (0 voturi)    
      TUPEU DE BORFAS (Joi, 21 iunie 2012, 12:01)

      ariana bebe [utilizator] i-a raspuns lui Bibicool

      Ce vina au procurorii ceilalti ... Sigur le e rusine ca "TONTU" face parte din breasla lor ... Si eu invat acum la a treie facultate... cum sa copiez... cum sa fur ? Merg acolo ca sa aflu , sa imi largesc orizonturile , sa discut ...
      Are si un master in Italia ... facut prin posta sau e-mail sau e-learning ... ? Dar e de vina Funeriu !
      Oameni fara valoare care dezbina , mint , inseala si fura ... ! Acesta este exemplul pe care il dau ei !
      RUSINE !
      TOATA SCâRBA !