Crin Antonescu a cumparat anul trecut un apartament de 205 mp si a luat un credit de 120.000 de euro

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 iunie 2012, 20:29 Actualitate | Politic


 documente
Presedintele PNL, senatorul Crin Antonescu, a achizitionat anul trecut un apartament de 205 metri patrati in Capitala, si-a redus economiile cu circa 200.000 de euro si, in plus, a contractat un credit de 120.000 de euro pe o perioada de 10 ani, potrivit celei mai recente declaratii de avere, completate pe 12 iunie, transmite Mediafax.

Apartamentul cumparat de Antonescu in 2011 este situat in Sectorul 1 din Bucuresti, fiind achizitionat in cota egala cu sotia sa, Adina Valean. Aferent apartamentului, presedintele PNL a achitionat si un loc de parcare de 31 de metri patrati.

In acelasi timp, din conturile bancare ale lui Antonescu lipsesc aproximativ 200.000 de euro. Astfel, daca in 2011 liderul PNL declara 271.676 de euro, 8.309 dolari si 5.973 lei, anul acesta conturile sale s-au redus la 78.806 euro, 8.442 dolari si 7.750 lei. In plus, Antonescu si-a deschis un nou cont, care figureaza in valuta cu 231 de coroane daneze.

De asemenea, presedintele PNL a contractat un credit de 120.000 de euro, pe o perioada de zece ani, de la Unicredit Tiriac Bank.

Liderul liberal si-a pastrat aceleasi trei masini, un autoturism Dacia din 2004, si doua autovehicole marca BMW. De asemenea, Antonescu mentioneaza bijuterii de 18.000 de euro, ca si in urma cu un an de zile.

El a pastrat totodata apartamentul situate in sectorul 3 din Bucuresti, cumparat in 2001, de 96 de metri patrati, in timp ce sotia sa a pastrat casa din comuna Drajna (Prahova) de 84 de metri patrati, dar si terenul aferent de peste 3900 de metri patrati.

Anul trecut presedintele PNL a avut venituri de 50.784 de lei, reprezentand indemnizatia de senator.

Totodata, sotia sa, europarlamentarul Adina Valean, a beneficiat de o indemnizatie de 74.445 de euro, la care se adauga dirune de 36.286 de euro si sumele obtinute pentru transport de la Parlamentul European de 71.189 de euro. De asemenea, la veniturile familiei s-au adaugat pensia de urmas a fiicei lui Antonescu, de 4.200 de lei si alocatia de 504 de lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3692 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    si (Vineri, 15 iunie 2012, 20:46)

    unu [anonim]

    ce ne intereseaza pe noi averea in amanunt a lui Antonescu ?
    • +2 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 7:37)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui unu

    • +4 (6 voturi)    
      Pai ne intereseaza in amanunt. (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 9:20)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Acest parlamentar PUTUROS, cu TONE de absente in parlament, face un credit de 120.000. De unde acesti bani?
      • +1 (3 voturi)    
        Pai nu mai (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 13:21)

        yvon [anonim] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        inteleg nimic,cum dracu,doamne iarta-ma nu te duci la munca si esti platit gras,eu daca lipsesc una sau doua zile imi taie salarul ,la trei zile imi desface contractul de munca.Asta nu se duce cu ani la munca si ia bani cu sacu.duca-se pe pustiii!
    • +3 (5 voturi)    
      Are o rata nesimtita de 1500euro/luna (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 10:02)

      marinica [anonim] i-a raspuns lui unu

      E platit de Latrina Tv sa baleasca pana dupa miezul noptii.
      "Totul despre ei, mister despre noi!" Crizel Halal Antifonescu
    • +2 (4 voturi)    
      Credit de 3 mil (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 15:33)

      unu [anonim] i-a raspuns lui unu

      Mai stie cineva de creditul de 3 mil euro a lui Udrea?
  • +12 (14 voturi)    
    fantastic (Vineri, 15 iunie 2012, 21:16)

    dum_i [utilizator]

    Si toate astea vin de la un om care nu a muncit o zi in viata lui.

    Ia ziceti domnu Presedinte, cum faceti? Cinstit si curat ca si dumneavoastra banuiesc, nu?
  • +7 (9 voturi)    
    Am vazut odata cu cabinetul Ponta (Vineri, 15 iunie 2012, 21:24)

    Clop [utilizator]

    reactia lui C.A. cand erau prezenti jurnalistii de la Evenimentul zilei. ( la declaratia comuna de presa).

    Nu ma intereseaza ce giumbuslucuri cu Tiriac face C. Antonescu, presedintele PNL, in declaratia sa de avere etc.

    Ma intereseaza, pentru binele romanilor, ca omul asta epuizat de asteptare in momentul de fata, in dezideratul sau de a fi candva presedintele, sa nu ajunga niciodata la sefia tarii noastre.

    Atat ma intereseaza.
  • +7 (9 voturi)    
    saracul! (Vineri, 15 iunie 2012, 21:24)

    aurel.k [anonim]

    Bietul BUGETAR!
  • +9 (11 voturi)    
    Gura mare (Vineri, 15 iunie 2012, 21:46)

    Mr John [anonim]

    Repetentul are ambitii mari, ii place luxul dar s-a adaptat..treptat a devenit lenes istetz..e platit din gargara care o face zi de zi la curtea lui felix
  • +10 (12 voturi)    
    Somnul (Vineri, 15 iunie 2012, 21:49)

    Vizitiul [utilizator]

    Se plateste cu 50.784 lei/an :) Aviz amatorilor.
  • +12 (14 voturi)    
    un nou sistem de creditare? (Vineri, 15 iunie 2012, 22:03)

    giac [anonim]

    cu salariul de 50 000 lei cum poti acumula atatea ? cum poate lua credit cu manadat de 4 ani? muzeograf e pana la urma .
  • +13 (15 voturi)    
    da (Vineri, 15 iunie 2012, 22:08)

    alex [anonim]

    cu ce a garantat creditul? cu viitorul mandat de presedinte?
  • +10 (12 voturi)    
    somnul, e productiv ! (Vineri, 15 iunie 2012, 22:09)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    incaseaza indemnizatia de senator, premiantul la absente ?
  • +5 (9 voturi)    
    bogata lume saraca (Vineri, 15 iunie 2012, 22:30)

    maria [anonim]

    Dovada cea mai elocventa despre ce face politica din oamenii care nu au facut altceva decat politica in Romania
    In tarile cu valori erarhizate si reguli bine stabilite , oamenii intra in politica cand au bani si fiindca au bani ,si ncidecum ca sa faca bani
    Asta este un exemplu care explica pe intelesul tuturor dece noi cei multi ,fara sa meritam ,o ducem prost Poate doar fiindca am muncit cu adevarat .
    Pana cand aceasta clasa(inca pregatitoare )politica ,care uita de unde a plecat ,nu va avea un standard de viata comparativ cu cel al populatiei ,bineanteles pastrand proportiile ,si va fi in situatia de a spune da-mi Doamne ce n-am avut ca nu stiu ce m-a gasit ,nu ne va fi bin .
  • -9 (13 voturi)    
    Crin Antonescu a cumparat anul trecut un apartamen (Vineri, 15 iunie 2012, 22:37)

    geea [anonim]

    Nu inteleg care este scopul acestei stiri, Ori faceti reclama pentru banci, ori il suspectam deja de ceva...!/?
  • +11 (13 voturi)    
    Chiulangiul si dublul repetent (Vineri, 15 iunie 2012, 22:38)

    florin [anonim]

    "Anul trecut presedintele PNL a avut venituri de 50.784 de lei, reprezentand indemnizatia de senator."
    Chiulangiul si dublul repetent nu a stat decat cateva ore prin Parlament, pe banii nostri.
  • +11 (15 voturi)    
    curiozitate (Vineri, 15 iunie 2012, 23:01)

    carcotasu [anonim]

    sunt curios in ce baza i-a acordat banca un credit pe 10 ani cand el nu are nici un venit sigur, si ce conditii de creditare are. Probabil a primit o dobanda preferentiala, nu ca "pulimea", vorba lui Nastase. Pentru un lucru similar fostul presedinte al Germaniei a demisionat.
    • -7 (9 voturi)    
      asa ca Udrea? (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 0:20)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui carcotasu

      sau de UDrea nu ziceam nimic? Despre cum a reusit ea sa vand in plina criza imobiliara un teren la un pret de doua ori mai mare decat pretul pietei..
      De dobanzi preferentiale primita de la banca cu care lucra ea la minister..Da pentru ceva similar fostul presedinte al Germaniei a demisionat.
      • +1 (1 vot)    
        udrea (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 8:28)

        carcotasu [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        ziceti si de ea, n-as avea nimic impotriva sa-i vad colegi de celula, eventual mai schimba impresii despre creme si coafuri, trece timpul mai usor.
  • +14 (16 voturi)    
    nani (Vineri, 15 iunie 2012, 23:20)

    antonov [anonim]

    restu' in conturile gru..tovarisci antonov..somn usor
  • +3 (5 voturi)    
    antonescu presedinte,ca sa fie (mai rau)ca inainte (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 5:56)

    gica43 [utilizator]

    Oricum,nu va avea nici o problema cu vreo banca pentru returnarea sumei,pentru ca probabil banii provin de la banca ”Voiculescu -felix”
  • -3 (5 voturi)    
    Senzational (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 9:01)

    Crv [anonim]

    Ioana Basescu a cumparat un penthouse cu 1 milion de euro cu banii jos!!!
    Extraordinar de senzational: Hotnews demonstreaza in fiecare zi ca totdeauna se poate mai jos cand e vorba de lipsa de deontologie!!!
  • 0 (4 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 10:37)

    gogu [anonim]

    la fiica-sa ii vine postasul cu o pensie ceva mai mare decat la 1000000 de pensionari si nici macar nu are dreptul la asa ceva
  • +2 (4 voturi)    
    o pereche (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 13:55)

    puric de otel [utilizator]

    Dar castigurile de la poker nu le declara,sau acolo ii intra numai o pereche ?
  • +1 (3 voturi)    
    oinrebare (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 14:28)

    NICOSTIN [anonim]

    SI VILA DIN MOGOSOAIA?????????????????????ai nu se pune??????
  • +1 (3 voturi)    
    plata -la cassieria lui Voiculescu- (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 18:18)

    kj [anonim]

    Presedintele PNL Crin Antonescu, a spus, intr-o emisiune, ca schimbarea lui Horia Roman Patapievici din fruntea Institutului Cultural Roman este o prioritate a Romaniei, intrucat acesta era un propagandist al fostei Puteri. “Aud pedelisti ca e criza, asta era prioritatea tarii?’ Da, asta era prioritatea tarii. In momentul in care propagandisti de 2 lei au fost cocotati in fruntea unor institutii, pentru a improsca cu noroi, a face propaganda, da”, a declarat Antonescu. In opinia sa, trecerea ICR in subordinea Senatului, dupa ce fusese subordonat Presedintiei, este “absolut nimerita, astfel propagandistii nu vor mai primi bani de la Guvernul USL ca sa-I laude”.
  • +2 (4 voturi)    
    Si cat a castigat? (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 18:41)

    aaa [anonim]

    Si cat a castigat in perioada asta?
    De unde are banii astia, ca a "lucrat" doar la stat de cand cu Revolutia?