Gyorgy Frunda, la RFI: Declaratia Parlamentului nu are efect juridic, trebuie un al doilea pas. Sunt convins ca Basescu va merge la Bruxelles

de RFI Romania     RFI
Miercuri, 13 iunie 2012, 11:08 Actualitate | Politic


Romania trebuie sa fie reprezentata intotdeauna de premier la Consiliul European. Declaratia de marti a Parlamentului nu este obligatorie din punct de vedere juridic, ci doar politic. Se impune un al doilea pas, adica o hotarare a Legislativului pe aceasta tema. Altfel, Traian Basescu va merge la Bruxelles, a declarat la RFI senatorul UDMR, Gyorgy Frunda.

"La Consiliul European, Romania trebuie sa fie reprezentata intotdeauna de seful Guvernului, de primul-ministru. Uniunea Europeana nu este subiect de drept international public. O reprezentare a statului inseamna ca presedintele republicii sa reprezinte tara noastra cu un alt subiect de drept public international, adica cu un alt stat in relatii bilaterale, cu o organizatie care are acest statut, Natiunile Unite, NATO, de exemplu, dar UE nu este un subiect de drept public international. Comisia Europeana, unde trebuie sa mearga premierul este un factor decizional interguvernamental, care adopta doua tipuri de acte juridice: directivele si deciziile Comisiei Europene. Aceste directive si decizii urmeaza a fi aplicate de fiecare stat membru, potrivit propriei Constitutii, fie de Parlament, prin adoptarea legilor, fie prin Guvern, pentru ca sunt hotarari guvernamentale interguvernamentale", a declarat Frunda, la RFI.

Intrebat daca a fost o greseala ca pana acum Romania a fost reprezentata de presedinte, Frunda a raspuns: "Da, a fost o interpretare personala a presedintelui, care a decis ca el participa, iar aceasta participare nu a fost pusa sub semnul intrebarii constitutionale de fostii prim-ministrii de pana acum".

Citeste in intregime pe RFI.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1854 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Lipsa de credibilitate (Miercuri, 13 iunie 2012, 11:29)

    Marius [anonim]

    D-le Frunda, din pacate atata timp cat va negociati votul pe interese personale si nu in numele maghiarimii nu mai veti credibilitate. USL-ul a reusit sa invinga si ultimul "dig" politic care a fost UDMR-ul. Cred ca tocmai de aceea rolul Presedintelui trebuie sa creasca si nu sa scada, caci toti maghiarii au nevoie de o reprezentare in UE si nu doar aceia care voteaza UDMR-ul. N-ati facut decat sa impartiti maghiarimea in doua asa cum a procedat USL-ul cu romanii. In plus nu inteleg ce drept aveti sa interpretati tratatul european atata timp cat UE nu este parte a politicii dambovitate ci invers? Eu il vad pe Basescu in urmatoarea ipostaza: un grup de soferi zgubilitici, inflacarati de goliciunea fetelor din masini (blonde desigur) depasesc cu mult viteza legala si sunt opriti de un politist. Si soferii fiind mai multi incep sa negocieze cu politistul in afara legii. Politistul refuza spaga iar soferii "incalziti" decid sa-l elimine pe politistul care aplica legea. Intamplator in acest caz politistul este Basescu. Va imaginati o tara fara "un politist"? Ati putea cadea chiar dvs. victima unor astfel de soferi!
    • +1 (1 vot)    
      o mica completare (Miercuri, 13 iunie 2012, 16:04)

      Nadia [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Ati sesizat cu cata "competenta " comenteaza dl. Frunda reprezentarea la Consiliul European? Cine citeste cu atentie intelege ceva foarete clar. Dl. Frunda NU A CITIT NICIODATA LEGISLATIA care prevede functionarea Consiliului European. Autointitulandu-se "expert in orice" din datator cu parerea ca un nimeni se supraestimeaza in profesor, expert, maestru, eminenta..... in drept.
  • +7 (11 voturi)    
    Frunda (Miercuri, 13 iunie 2012, 11:44)

    gabriel4west [anonim]

    Tot Frunda este cel care dezleaga problema. Bravo. De unde se trage concluzia ca ar trebui ca in Constitutie sa se scrie explicit ce inseamna " presedintele reprezinta " ca sa nu se mai lase loc la confuzii si interpretari in fct de cheful fiecaruia.
  • +10 (10 voturi)    
    O definitie mai simpla... (Miercuri, 13 iunie 2012, 11:51)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/european-council/index_ro.htm

    "Reuniunile Consiliului European sunt întâlniri la nivel înalt în cadrul cărora liderii UE iau decizii privind priorităţile politice generale şi iniţiativele majore. În mod normal, se organizează 4 astfel de reuniuni pe an, prezidate de un preşedinte permanent."

    Cine este LIDER in Romania ?

    Seful GUVERNULUI, sau seful STATULUI ?
  • +13 (13 voturi)    
    pe bune? (Miercuri, 13 iunie 2012, 11:53)

    javier [utilizator]

    chiar asa a zis? "Comisia Europeana, unde trebuie sa mearga premierul este un factor decizional interguvernamental, care adopta doua tipuri de acte juridice: directivele si deciziile Comisiei Europene" ???!!!

    la Comisia europeana nu merge premierul, sunt comisari (care nu reprezinta o tara, ci sunt responsabili pe un anumit domeniu)

    Comisia europeana e diferita de Consiliul european (unde merg reprezentantii statelor) care e diferit de Consiliul Uniunii Europene (unde merg ministri).
    Consiliul european nu adopta nicio legislatie. Consiliul (Uniunii Europene) adopta impreuna cu Parlamentul european regulamente si directive. Comisia Europeana nu adopta legislatie, ci are initiativa legislativa.

    Una din modificarile aduse prin tratatul de la Lisabona este ca UE a capatat personalitate juridica si a devenit subiect de drept international.

    se pare ca a avut dreptate domnul presedinte, astia nici macar nu citesc tratatele.
  • +13 (13 voturi)    
    Nu e treaba lui frunda (Miercuri, 13 iunie 2012, 12:01)

    Dana [anonim]

    Ca lumea sa nu bage de seama ca a fost învins umilitor la alegeri pt primăria Tirgu Mureș iese cu declarații pe care nu i le-a cerut nimeni.mai gyuri, prea mult tupeu,nu e frumos
  • +11 (11 voturi)    
    In politica (Miercuri, 13 iunie 2012, 12:24)

    kibbitz [utilizator]

    nu exista numai alb si negru. Grosul problemelor se incadreaza in zona gri. In zona asta gri activeaza si Frunda. Este un jurist bun, are relatii bune cu alianta USL si il admira pe Ponta - vezi un mai vechi interviu la RFI. A fost in conflict deschis cu Basescu, cerand iesirea UDMR de la guvernare. A preluat cauza luptei impotriva ANI - rol pentru care probabil ca a avut un sprijin tacit din partea tuturor parlamentarilor deranjati de agentia in cauza. A pierdut in schimb spijinul maghiarilor din Tg, Mures - vezi rezultatul alegerilor de duminica. Acum vocifereaza cel mai vehement pe problema reprezentarii tarii in UE. Concluzie: locul lui Frunda ar fi in USL nu in UDMR.
  • +6 (6 voturi)    
    Confuzii peste confuzii (Miercuri, 13 iunie 2012, 12:45)

    Gogu [anonim]

    Roiesc confuziile in capul lui Frunda. Uniunea Europeana ESTE subiect de drept international. Acum se pune problema reprezentarii in Consiliul European, NU in Comisia Europeana. Halal jurist!
    • -1 (1 vot)    
      Frunda (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:07)

      gabriel4west [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Da, dar este suubiect de drept international derivat, nu public - reprezinta cele 27 de state in relatia cu tertii fata de Uniune. E mai greu de priceput pt tine. Ceea ce spui tu este ca pt mine, Romania, care sunt subiect de drept international public -Uniunea Europeana este un TERT - cand de fapt eu sunt parte integranta din acest subiect de drept derivat. deci Frunda are perfecta dreptate. Mai citeste. Cum spune maestrul Basescu - mai invata.
  • +4 (4 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 13 iunie 2012, 12:49)

    melcul_naravas [utilizator]

    Pai anul asta am avut 3 prim-ministri si nu se stie de nu l-om avea si pe al 4-lea pana la sfarsitul anulului. Presedintele a ramas acelas in timpul asta.
  • +3 (5 voturi)    
    Gogu (Miercuri, 13 iunie 2012, 12:57)

    miki [anonim]

    Deoarece la scoala,limba romana a fost limba straina acest domn nu intelege sensul cuvintului REPREZINTA din Constitutie.Ca un bun crestin ,ce sa fac, i-l iert daca dumnealui nu stie bine romaneste .De altfel ,ne intrebam si azi ce cauta UDMR ca formatiune politica in Parlamentul Romaniei?
  • +2 (4 voturi)    
    Circumstante atenuante! (Miercuri, 13 iunie 2012, 13:09)

    ticbis [utilizator]

    Va rog sa-l scuzati pe Frunda ca nu intelege termenul romanesc de "reprezentare" inscris in Constitutie.
    Asta pentru ca, pe langa faptul ca are mari lacune de intelegere a limbii romane, chestie perfect scuzabila pentru un ungur care se straduieste sa "vorbeste romaneste", nu prea da el nici doua parale pe Romania, pe constitutia acesteia, pe poporul roman, sau pe imnul si drapelul tarii noastre!
    Dl. Frunda este trist, pentru ca este trist sa nu ai o tara a a ta, Ungaria nu te vrea, Romania iti pute, adica esti "fara de tara". In traducere ungureasca "bozgor".
    Porecla asta si-au facut-o singuri, romanii n-au nicio contributie!
    In rest, in politica romaneasca, le merge bine, asa cum le merge bine curvelor inca de acum 3000 de ani!
    • +3 (3 voturi)    
      parere (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:15)

      Biku Sef [anonim] i-a raspuns lui ticbis

      1.Sun roman neaos, ceea ce nu ma impiedica insa sa-l apreciez pe Frunda. Urmarindu-i aparitiile publice vreme de peste 20 de ani, mi se pare cel mai decent politician din Romania. Are argumente, discurs echilibrat, fara accente xenofobe, militeaza pentru dialog. Pentru a inflama putin spiritele compatriotilor - imi doresc (desi este imposibil) sa am un presedinte pe tiparul lui Frunda.
      2. De ce sa dai comentarii aiurea ca sa te afli in treaba cand habar nu ai ce este acela Consiliu European, Consiliul Europei sau Comisia Europeana? Cum sa spui ca statele sunt reprezentate de comisarii europeni, cand ei sunt "tehnocratii UE"/guvernul UE care actioneaza pentru intreaga uniune si nu trebuie sa aibe preferinte (nici macar informale) fata de un stat sau altul??? Cum sa vorbesti de Consiliul Europei (organizatie internationala care cuprinde si state non-ue) ca fiind parte din UE???

      Prea multa ignoranta si dispret pentru informare...Dramatic este ca informatia se gaseste pe toate gardurile...
  • +2 (2 voturi)    
    Asa ne trebuie (Miercuri, 13 iunie 2012, 14:07)

    Mihai [anonim]

    Daca nu stim sa dam legi simple si clare. Este un exemplu tipic de incalcare a constitutiei. Ce te poti astepta de la politicienii de pe malul dimbovitei.
    Si uite asa mai pierdem din incredere in fata europei. aveau dreptate americanii cind au afirmat ca romania este un stat cu democratie functionala - functioneaza democratia functie de interesele politicienilor.
    tov frunda sa lase vrajeala si sa se retraga pina nu va fi prea tirziu.
    Ar trebui sa mai invete si politicienii nostri din ce se mai intimpla prin tarile vestice si sa aplice si la noi in tara.
    Va doresc o zi excelenta!