Ion Iliescu spera ca PDL nu va repeta soarta PNT-CD. O forta de opozitie este necesara in democratie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 iunie 2012, 12:44 Actualitate | Politic


Ion Iliescu spera ca PDL nu va repeta soarta PNT-CD, care nu a mai reusit sa intre in Parlament dupa guvernarea CDR, argumentand ca "o forta de opozitie este un aspect necesar in democratie".

"Unii au facut comparatie cu situatia PNTCD. Dar eu sper sa nu fie asa. Pentru ca o contrapondere, o contraputere, o forta de opozitie este un aspect necesar in democratie. Daca se vor gasi minti lucide, care sa traga si concluzii din experienta de pana acum, chiar si cu acest 11 la suta obtinut, ei pot constitui un factor activ care sa declanseze o noua dezvoltare", a declarat Ion Iliescu, pentru Gandul.info.

Presedintele de onoare al PSD a precizat ca succesul inregistrat de USL in alegerile locale "e meritat si rapunde unei asteptari din partea populatiei, pentru o politica noua, apropiata de nevoile ei".

"Sigur ca este greu, pentru ca asteptarile vor fi mari", a adaugat el.

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a vorbit recent, la B1 TV, despre "obiectivul PNL de a scoate din scena politica Partidul Democrat.

"Membrii PNL si multi simpatizanti isi aduc aminte ca in 2010 am candidat cu o motiune care vorbea explicit despre obiectivul PNL de a scoate din scena politica partidul democrat. Ceea ce se intampla astazi, inclusiv deschiderea usilor, contribuie la indeplinirea acestui obiectiv, de distrugere a PDL. Consider ca este o masura de igiena politica, de bun augur pentru politica romaneasca", a spus Crin Antonescu, la sfarsitul lunii aprilie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2606 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    pai in 90 (Marţi, 12 iunie 2012, 12:51)

    dan [anonim]

    Cine era fericit cu 80 % fsn ,acum vrei dreapta politica ?
    Cam cate procente sa aibe ca sa fi fericit 10% e ok?
    Nu mai scapam odata de ciuma asta comunista.
    • -6 (10 voturi)    
      vezi ca PSD e FDSN.. FSN e PDL... (Marţi, 12 iunie 2012, 13:01)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui dan

      tot FSN ar trebui sa fie in opozitie.. dar .. ca la noi la nimeni..
      • -4 (8 voturi)    
        ia cu - ca spui adevar dureros ! (Marţi, 12 iunie 2012, 13:53)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

        !!
    • +9 (11 voturi)    
      Posibil, dar putin probabil... (Marţi, 12 iunie 2012, 13:53)

      Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Pentru alegerile parlamentare din toamna vor vota si romanii din afara granitelor, ale caror voturi au mers preponderent catre partidele de dreapta. Cum PNL numai de dreapta nu mai este si cum randurile celor din afara granitelor s-au cam ingrosat (vezi datele ultimului recensamant), majoritatea voturilor vor merge catre PDL. Sper ca alegerile din toamna vor fi ceasul 12 pentru electoratul si partidele de dreapta, sper ca se vor trezi la realitate si se vor mobiliza. Altfel dreapta va disparea (presupun ca pentru multi ani de acum inainte) din peisajul politic romanesc, cu consecinte greu de imaginat acum in ceea ce priveste democratia in aceasta tara. Mai sper ca societatea civila sa protesteze, inclusiv in strada, fata de proaspata votata lege electorala, sa ceara introducerea VOTULUI DE BLAM pe buletinele de vot, sa se coalizeze in jurul oamenilor de valoare (masurata nu in bani ci in calitatea prestatilor).
      • -5 (7 voturi)    
        da' de cand (Marţi, 12 iunie 2012, 14:42)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Gambeta

        democratii inseamna "de dreapta"? :D
        Sau... au deturnat sensul? :P
        • +2 (2 voturi)    
          Pentru Condruta (Marţi, 12 iunie 2012, 15:02)

          Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Nu faceam referire strict la titulatura partidului ci la actiunile partidului, la platforma politica. Chiar presupunand prin absurd ca pozitionarea unui partid pe scena politica e data strict de titulatura sa, poti observa L-ul la finalul acesteia.
        • 0 (0 voturi)    
          Doamne fereste (Marţi, 12 iunie 2012, 16:21)

          manipulantu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Nu, liberalii sunt de dreapta in stanga! Chiar nu sesizezi ca nici ilici nu mai considera pnl -ul de dreapta?
          Daca nu stii ce inseamna cu adevarat, sa ne fereasca Al de sus de partidul stat.
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 12 iunie 2012, 14:43)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Scena politica romaneasca reprezinta cu fidelitatea mentalitatea romanilor. Partea rea este ca in 22 de ani raportul comunisti vs anticomunisti este cam acelasi: 80% vs 20%. Partea buna este ca cei 80% o duc la fel de prost ca in Mai '90. Partea rea este ca sufera si ceilalti 20%. Partea buna este ca suntem in UE si nu mai pot comunistii sa isi faca de cap prea mult la conducerea tarii, ca vine FMIul in control si ne taie cascavalul daca nu suntem ascultatori.

      Concluzia: salvarea Romaniei vine din strainatate. Noi nu suntem in stare ca popor sa ne delimitam de mentalitatea se sclavi iobagi.

      Traiasca Globalizarea!
      • 0 (2 voturi)    
        Hazliule (Marţi, 12 iunie 2012, 17:48)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Marcu

        Cand in 2004 aia 80% de comunisti au votat cu Presedintele Tau a fost bine, nu ?
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 12 iunie 2012, 14:46)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Inca ceva: Tov. Iliescu, nu va faceti griji ca vom avea curand PSD la putere si PNL in opozitie. E doar o chestiune de timp pana cand cei doi carlani se vor lua la cearta pe ciolan ...
  • +23 (23 voturi)    
    Uraaaa ! (Marţi, 12 iunie 2012, 12:53)

    math [utilizator]

    Efectiv mi-au dat lacrimile. Dnul iliescu merita Premiul Nobel pentru pace, el este adevaratul reprezentant al poporului, oameni ai muncii de la orase si sate, erou intre eroi.

    Pentru Dnul Antonescu propun sa il trimitem la finala K1 din Japonia, Este un razboinic viteaz si imparabil. Meciurile sunt seara deci are timp sa se trezeasca/dezmorteasca. Va primi si scutire de la COR (comitetul olimpic) pentru absentele din parlament.
  • +23 (23 voturi)    
    dixit ilici. (Marţi, 12 iunie 2012, 12:54)

    gigi n [anonim]

    O pasa cat de darnic esti.Vorbesti de acea opozitie care avea in birouri arme,droguri si masini de tiparit bani falsi.Ce ar fi sa ne lasi !!!
    • +4 (4 voturi)    
      imagine! (Marţi, 12 iunie 2012, 14:26)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui gigi n

      e necesar PDL in viziunea lui Ilici, ca sa nu semene parlamentul cu Marea Adunare Nationala. PS. Marea Adunare Nationala NU avea doua camere. Deci de ce nu renuntam la Senat?
  • +11 (11 voturi)    
    Aoleo. (Marţi, 12 iunie 2012, 12:56)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Grav, daca tot Ion Iliescu spune chestia asta.
  • -1 (7 voturi)    
    Iliescu,un politician adevarat. (Marţi, 12 iunie 2012, 12:56)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Numai un profesionist isi ajuta adversarul sa fie mai puternic decat el. Dar nu poti deveni profesionist pana nu matrasesti macar un adversar, nu?
  • -8 (14 voturi)    
    chiar daca nu imi place sa recunosc... (Marţi, 12 iunie 2012, 12:57)

    Gigi [anonim]

    Ilici are dreptate. Nu ar fi ok sa nu mai fie cineva destul de puternic in opozitie.
    • -3 (3 voturi)    
      - (Marţi, 12 iunie 2012, 13:33)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Câţi ani ai? 14-15 cumva? Nu cred că ai apucat perioada post-revoluţie.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu te inflama (Marţi, 12 iunie 2012, 14:02)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui aurel

        Aurel, ceea ce spune Gigi se refera la faptul ca in democratie este absolut normal sa existe opozitie.

        Ca o spune Iliescu, asta e alta mancare de peste, ca sa zic asa...
      • -3 (5 voturi)    
        am apucat si perioada respectiva... (Marţi, 12 iunie 2012, 14:12)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui aurel

        dar aici vorbeam de ideea de a nu mai avea opozitie si de a avea unanimitate, ca atunci nu mai ai doar majoritate. Lasa-ma cu ce a facut Ilici, cu sedii vandalizate, acuze de droguri si bani falsi etc. cacaturi securiste la care toti am pus botul atunci. Vorbeam de ideea in sine de a nu mai exista opozitia. Esti mult prea obtuz sa intelegi anumite lucruri. Banuiesc ca ai votat parlamentul unicameral cu cei 322 de viteji, la indemnul carmaciului si acum raportezi totul la ideea marelui referendum. Hai mars.
        • 0 (0 voturi)    
          Sfanta inocenta (Marţi, 12 iunie 2012, 18:40)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          Uiti ca USL nu este un partid, ci o alianta de partide. Care alianta se va destrama aproape sigur dupa alegerile parlamentare, pentru ca interesele lor nu se prea pupa. Asa ca ar fi doua partide, PSD si PNL. Problema e ca ambele partide sunt la fel de javre. Iar PDL, javra si el, va fi un catelus incapabil sa lupte cu gigantii. Asa ca mos Ilici vrea opozitie, dar vrea o opozitie impotenta, care sa latre de dupa gard, dar sa nu aiba capacitatea de a le da peste degete cand se Mang-leste sau Standford-este.
          • 0 (0 voturi)    
            PNL+PSD....apa+ulei (Marţi, 12 iunie 2012, 21:06)

            Columbo [utilizator] i-a raspuns lui Closed

            Si eu zic la fel, deocamdata USL-ul savureaza la unison victoria obtinuta... dar de fapt USL-ul reprezinta un amestec de ulei si apa.... insa apa se va raci pe parcurs iar uleiul se va slei, -cand vor aparea nemultumiri, divergente, conflicte, etc, -"ajutati" si de Basescu care deja a iesit din barlog si se ia cu Ponta de piept..., pe urma va apare MRU ca si o noua alternativa pt. clasa politica si ii va atrage selectiv pe cei din PDL, PNL, si pe multi altii de valoare, de USL se va alege praful...
  • +8 (10 voturi)    
    lege electorala (Marţi, 12 iunie 2012, 12:57)

    narcis [anonim]

    Cu uninominal pur si cu USL, PDL se va disipa de tot. Cele 50% ale USL devin 80-85% printro simpla lege (sa vedem daca va fi declarata constitutionala, desi baiul e ca nu e democratica, excluzand de la reprezentare mase largi de cetateni). Iar PDL va lua intre 5-10%, restul la UDMR (care are un blat cu PSD, asa si cum are si cu UNPR). Deci daca pe bunica Iliescu il doare de viitoarea opozitie, atunci sa ii roage pe carlanii de la USL sa renunte la lege si sa revina la o reprezentare proportionala a optiunilor electorale.
    • +4 (6 voturi)    
      uninominalul pur e bun... (Marţi, 12 iunie 2012, 13:21)

      Dorelus [anonim] i-a raspuns lui narcis

      .. insa doar daca o sa fie in doua tururi, atunci intr-adevar va consolida doua forte politice OPUSE una celeilalte, nu una singura in detrimentul oricarei forme de opozitie.
      Inainte se propusese uninominal pur, in doua tururi, ca la primari, si iata ca USL a facut aproape asa, uninominal pur ca la primari, modificand inainte la primarii sa fie intr-un singur tur.
      • +4 (4 voturi)    
        In plus... (Marţi, 12 iunie 2012, 14:53)

        Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui Dorelus

        Din forma initiala a legii s-au scos lucruri esentiale ca pragul electoral si interzicerea traseismului politic. Amandoua ar fi contribuit la crearea in timp a doi poli politici, mari si suficienti de puternici sa guverneze singuri atunci cand populatia le-ar fi acordat votul. Aliante impotriva firii cum este USL nu si-ar mai fi avut rostul. Nici partide ca PC, UNPR, PP-DD, PNG, PRM. Dar cum Crin este pur si simplu orbit de postul de presedinte, cum UDMR-ul s-a temut ca poate ramane pe dinafara, cum minoritatilor li s-a asigurat in noua forma a legii reprezentarea in Parlament, indiferent de scorul pe care il obtin in alegeri, cum PC-ul s-a temut ca va disparea, au votat forma legii propusa de PSD, forma care le-a convenit tuturor, mai putin PDL-ului, care se vede astfel pus in situatia de a fi maturat de pe scena politica. Sper ca legea va fi totusi blocata la Curtea Constitutionala suficient timp incat daca trece de aceasta si presedintele este obligat sa o promulge, sa nu mai fie timp pentru aplicarea ei, la 30 zile de la publicarea in MO.
    • -5 (7 voturi)    
      afara din politica ! (Marţi, 12 iunie 2012, 13:25)

      un [anonim] i-a raspuns lui narcis

      Tocmai partidul pe cale de disparitie a tot urlat (prin basescu) ca vor 300 de parlamentari si uninominal.
      Eu sunt de acord sa fie 300 de parlamentari si uninominal pur.
      Ca eu sa pot sa-l aleg pe acela care ma reprezinta, nu un partid.Asa vor intra in parlament si independenti si extremisti si alti politicieni care au primit intr-adevar acele voturi.Asta inseamna democratie.
      Faptul ca din cei 300 maxim 30 vor fi pedelisti, ma lasa rece, isi merita soarta.
      Este adevarat ca e nevoie de opozitie, dar pedeleul TREBUIE SA DISPARA de pe scena poltica.Nesimtirea, tupeul si hotia au fost ridicate la rang de virtute de catre acest partid.
      • +2 (4 voturi)    
        e nevoie de opozitie... (Marţi, 12 iunie 2012, 13:44)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui un

        Si cine sa fie aia? Ca vad ca Iliescu plange pe umarul PDL-ului nu al PNL-ului....
        Oare de ce?
  • +12 (14 voturi)    
    Nene kagebist, PDL a obtinut 23% la aceste alegeri (Marţi, 12 iunie 2012, 12:58)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Avand un vot politic de aproape 23% la locale si fiind al doilea partid ca numar de primari, aproape dublu decat PNL si dupa aceste alegeri, bolsevicul care a distrus Romania ar trebui sa aiba grija de PNL, care s-a varsat de tot in PSD. Practic PNL a disparut, a luat practic mai putin ca la alegerile din 2008 la votul politic, cu toate taierile operate de PDL, ceea ce inseamna ca este lipsit de credibilitate.
    Mai vorbim dupa parlamentare bolsevicule!!!
    • -3 (7 voturi)    
      Nu te-ai plictisit? (Marţi, 12 iunie 2012, 13:54)

      Garm [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Sa tot clamezi o infrangere rusinoasa ca fiind o mare victorie? Cei 20% ai pdl-ului sunt doar pe hartie, in realiatte PDL are un singur CJ in toata tara, in capitala sunt dezastru. Iar PNL are mai multi primari ca PDL, daca ii numeri atat pe cei care au candidat singuri, cat si pe cei care au candidat sub sigla USL, dar din partea PNL. Asa ca las-o mai incet ca ne-ai plictisit deja.
    • +1 (1 vot)    
      15%=26%? Efectul Roberta (Marţi, 12 iunie 2012, 17:46)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ce invata pedeleii de la Roberta: 15%=26%. Halal!
      Dupa ce scor a scos pedeleu` la aceste alegeri, tare mi-e teama ca n-o sa mai avem cu cine vorbi dupa parlamentare, asa ca, mai bine comentati maxim acum, domnul meu...
  • +3 (5 voturi)    
    Iliescu si Antonescu... (Marţi, 12 iunie 2012, 12:59)

    ciubex [utilizator]

    Nu l-am simpatizat niciodata pe Iliescu, dar ii da acum o lectie de democratie lui Antonescu. Chiar daca pe la spate intentiile pot fi aceleasi (de a il infrange pe adversar), Iliescu intotdeauna a avut o atitudine diplomata.
    Antonescu imi pare mai mult un personaj de mahala, necizelat politic si diplomatic, care se afla pe valul simpatiei populatiei.
    De asemenea nici Basescu nu mi se pare demn de o functie in care diplomatia si vorbele impaciuitoare trebuie sa fie mereu folosite in discursuri.
    Asadar daca o sa ajunga Antonescu presedinte (asta doar daca se fac anticipate, ca in 2014 nu o sa mai aiba sanse) vom avea alt presedinte jucator, numai ca de asta data va fi jucat de PSD-PC (chair daca-i PNL-ist) care mereu va fi cu atitudini distructive fata de ceilalti.
    In concluzie mai avem mult pana sa fim condusi de oameni politici care sa aiba atitudini pozitive, constructive.
    Tot timpul se va pune accent pe distrugerea inamicului si acapararea functiilor care ajuta la impartirea cascavalului.
  • +6 (6 voturi)    
    Fosila vrea actiune (Marţi, 12 iunie 2012, 13:06)

    nano2k [utilizator]

    Ar mai chema o data minerii si deh, pt asta e nevoie de adversari puternici, sa incaseze bine.
  • +2 (4 voturi)    
    Toamna (Marţi, 12 iunie 2012, 13:08)

    LoveRomania [utilizator]

    Pana la toamna oamenii vor vedea ca promisiunile USL sunt un fum, si se vor simti mai saraci, cei care au rate au simtit asta din prima luna, si e posibil ca trendul sa fie invers
  • -2 (2 voturi)    
    Gura pacatosului ,adevar graieste. (Marţi, 12 iunie 2012, 13:09)

    mircea [anonim]

    Iliescu,are realizat faptul ca poti spune adevarul ,fara ca cineva sa te sanctioneze,ceia-ce Ponta si Antonescu in teribilismul lor infantil nu recunosc.Dictatorul Basescu a creat conditiile afirmarii tutoror fara oprelisti,fara pumni in gura.Cred ca de aceia si sunt deritati Ponta si antonescu.Se asteptau ca veniti la guvernare sa gaseasca situatia din timpul lui Nastase.Pumnul in gura si la bulau.Constata ca nu pot opri oamenii sa se exprime liber si din acesta cauza devin aroganti,amenintatori si nesimtiti.Nu stiu ce au facut astia in opozitie,dar adevarul este ca nu au inteles nimic si au fost manevrati de altii.Acum sunt manevrati de aceiasi indivizi si cand vor sa fie independenti isi frang gatul cu declaratii imbecile si tupeiste.
  • +5 (5 voturi)    
    Care opozitie? (Marţi, 12 iunie 2012, 13:10)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Nu sunt ei si putere si opozitie?
    unde s/a mai vazut comunist si liberal in aceeasi barca?
    A, poate nu sunt liberali!
    Atunci sunt impostori!
    Tataie, lasa/ne! Ai un loc asigurat in iad! Copii aia in 89 au murit ca sa poata sa se incalece mazare si pentru ca vaghelie sa aibe ceas de 126.000 euro?!
    Scuza/ma dar si coliva am sa ti/o scuip!
    Javra comunista!
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Marţi, 12 iunie 2012, 17:50)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Au murit ca EBA sa fie in PE si fiica cea mare sa aibe apartament de 1 mio. EUR.
      • 0 (0 voturi)    
        Aham (Marţi, 12 iunie 2012, 18:48)

        Closed [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Deci, faptul ca altii au facut (posibile) manareli inseamna ca tre' sa-l iertam pe Ilici pentru crime, pentru mizeriile pe care le-a fatat si pentru jegul pe care l-a protejat dupa ce-a acaparat puterea? Bravo, Bibicule, la mai mare.
        • 0 (0 voturi)    
          De la Bibicul (Marţi, 12 iunie 2012, 19:15)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Closed

          TataOmidu' a spus doar pentru ce anume au murit tinerii. N-am facut decat sa completez lista. N-am zis ca trebuie sa-l iertam pe Ilici. Si nici pe Basescu ;)
  • +5 (5 voturi)    
    Iliescu vs. Antenescu (Marţi, 12 iunie 2012, 13:10)

    C.T.C [utilizator]

    Pana si Kgb-escu e cu 10 clase peste Antenescu analizand declaratiile amandurora :)
  • +5 (5 voturi)    
    Ilici mare dreptate are !!! (Marţi, 12 iunie 2012, 13:15)

    anonim [anonim]

    Atentie la sensul cuvintelor. Stie el ce spune cand zice asta. Nu e de gluma. Adica, USL nu mai are opozitie. Adica un partid de stanga nu mai are opozitie, adica PNL a fost absorbit de tot in PSD.
    Crin, crinutule ... vai si amar de ideologia liberala.
    Te-ai dat cu comunistii.
    O sa vezi matale la alegerile generale. Daca o sa iei macar 5% din ce va lua USL-ul mare minune.
    Ideea e ca atunci cand o sa va rupeti, o sa iti dai seama ca nici in parlament nu vei intra.
    Chiar poate e mai bine asa. Poate ca e momentul ca acest partid sa se autodistruga si sa lase locul altuia tanar si valid din punct de vedere doctrina.
  • +4 (4 voturi)    
    eminescu (Marţi, 12 iunie 2012, 13:18)

    adriana [anonim]

    Conservatorii au incercat ani indelungati de zile a carpi o cladire a carei temelie chiar e o mare greseala. Astfel i-am vazut ca, inspaimantati de delapidarile de bani publici, de plastografii liberale s.a. au botezat crimele delicte, ca sa vie inaintea tribunalelor, adica inaintea unor oameni care aveau constiinta greutatii crimelor; au voit sa reduca prefecturile, au redus primariile la sate, pentru a putea controla mai de aproape pe primari, notari si perceptori. Erau pe calea de a infiinta scoli reale si de meserii, in care sa intre progenitura acestei generatii corupte si sa invete ceva cu care sa se poata hrani… As! De a doua zi cum au venit libealii, au suflat in ele si au disparut ca si cum nu ar fi fost de cand lumea eminescu.citat
  • +2 (4 voturi)    
    ? (Marţi, 12 iunie 2012, 13:39)

    I [utilizator]

    PDL-ul e nr. 1 la primari chiar si dupa o criza globala. USL-ul are mai multi doar pentru ca este o alianta. Luate separat nici PSD si nici PNL nu sunt mai tari ca PDL-ul.
    • 0 (0 voturi)    
      eroare (Marţi, 12 iunie 2012, 15:28)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui I

      citeste hotnews:


      nr. primari:

      USL - 1.283
      PDL - 484
      PSD - 369
      PNL - 260
      UDMR - 199
      • 0 (0 voturi)    
        eroare... (Marţi, 12 iunie 2012, 15:36)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui mihai

        lipsesc primarii obtinuti de PDL in aliante....
  • +5 (5 voturi)    
    E bun asa (Marţi, 12 iunie 2012, 13:40)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Daca da voie Iliescu sa existe o opozitie, atunci sa existe.
    PDL poate exista, ii da Iilici voie

    O marete conducator, iti multumim pentru generozitatea cu care ne incantati.
  • +3 (3 voturi)    
    pai unde e PNL-ul??? (Marţi, 12 iunie 2012, 13:42)

    dodu [anonim]

    pai unde e PNL-ul adevarata "forta de dreapta" a Romaniei?
    Ca eu vad ca Iliescu plange pe umarul PDL-ului... ;)
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 12 iunie 2012, 14:24)

    ion voicu [anonim]

    ionica la puscarica!
  • +3 (3 voturi)    
    Antonescu (Marţi, 12 iunie 2012, 14:35)

    Pink Panther [anonim]

    Bai, eu cred ca Antonescu a fost abuzat de Basescu.

    Bai Crin, depune si tu o plangere la parchet, vii cu dovezi, n-are rost sa ne chinui pe la TV repetand obiectivul (singurul paremi-se al vietii tale): "eliminarea PDL si Basescu".
  • +4 (4 voturi)    
    Ucigasul (Marţi, 12 iunie 2012, 14:44)

    Vasile [anonim]

    Din cauza acestui ucigas am fost nevoit sa-mi parasesc tara si s-o iau de la zero printre straini. Sa-mi parasesc familia prietenii si tara in care m-am nascut. Miine se implinesc 22 de ani de la prima mineriada iar ticalosul asta in loc sa se ascunda si sa-si tina pliscul are tupeu sa-si arate iar rinjetul bolsevic in fatza noastra.
    Iliescule mai ai putin si o sa dai ochii cu cei pe care i-ai omorit, o sa dai socoteala in fatza lui Dumnezeu, iar pe ala nu-l poti pacali cu limba de lemn invatata acolo la sediile KGB din Moscova. Rusine sa-ti fie ticalos ordinar !
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 12 iunie 2012, 14:51)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Vasile, nu din cauza lor ai plecat, ci din cauza celor 80% dintre alegatori care l-au votat in Mai '90. Suntem responsabili cu totii pentru soarta noastra!
    • 0 (0 voturi)    
      Serios ? (Marţi, 12 iunie 2012, 17:51)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Te-a urcat el in autocar ?
  • 0 (2 voturi)    
    eroare de greseala... :D (Marţi, 12 iunie 2012, 14:50)

    Codruta N [utilizator]

    Pai, daca dispare PD, atunci PNL isi va lua rolul in serios - si va trece in opozitie, ce? asta e problema? Adica isi inchipuie cineva ca exista pe lumea asta "unanimitate"? "Opozitia, daca nu e "facuta", se naste ea, nu e nevoie sa isi faca lumea griji pentru asta - si cu atat mai mult, mos Ilici >:)
    • +1 (1 vot)    
      pnl-ul nu mai exista demult (Marţi, 12 iunie 2012, 16:39)

      grig [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Pentru cei cu idei de dreapta , pnl-ul nu mai este credibil! Discutam despre cei ~ 20% cu adevarat de dreapta!
      Tara lasata in colaps dupa guvernare, aliante cu turnatori si urcarea in banca ciumei rosie - aceste actiuni nu vor fi uitate.
      Discutam de adeptii dreptei si nu de cei cu mentalitate de sluga cersetoare.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 12 iunie 2012, 15:21)

    Loukoumada [utilizator]

    Si eu sper ca tu, Ilici sa ajungi in inchisoare . Imi doresc sa nu mori pana nu vei fi facut o zi de puscarie!
  • 0 (0 voturi)    
    Opozitie ? (Marţi, 12 iunie 2012, 15:55)

    Vasile [anonim]

    Ilici vrea o opozitie pe care s-o controleze tot el asa cum a facut cu PNL si PNT-CD. Si-a infiltrat securistii acolo si i-a manipulat asa cum a vrut el. Tzapu s-a dat batut asa a declarat el dar de fapt el si-a vazut de propiile interese. Singurul care a fost o opozitie pentru Ilici si shleatka lui de kaghebisti a fost Basescu de a tabarit toata mafia bolsevica pe el cu toate armele din dotare.
  • 0 (0 voturi)    
    Am si eu platforma (Marţi, 12 iunie 2012, 16:16)

    Tepes [anonim]

    Sa-l scot din viata politica pe Crin Antonescu si cu aceasta plaforma vreau sa candidez independent la alegerile din toamna. Din punctul meu de vedere ca fost student de Top 10 nu pot accepta ideea ca un fost student repetent sa candideze la presedentia Romaniei si pe care in lipsa informatiilor romanii l-ar si putea vota.
  • 0 (0 voturi)    
    Democratia iliesciana? (Marţi, 12 iunie 2012, 16:20)

    Anonimul [anonim]

    Care democratie bunico. Pupilii si camarazii tai au facut tot posibilul sa omoare PDLul si acum vii tu salvatorul natiunii sa salvezi PDLul? Esti nu numai penibil dar esti si semil mincinos. Mai minte omul dar voi uslasii mintiti si cand taceti. Tovarase ilici ai omorat o data in 89 mii de romani acum tovarasii tai urmand exemplul tau vor sa omoare milioane. Vei vedea ca ai creat nu un monstru ci sute de monstri. Monstri bolsevici .
  • 0 (0 voturi)    
    nemernicie!!!!! (Marţi, 12 iunie 2012, 16:56)

    asada [utilizator]

    Trebuie sa fii un mare ticalos ca sa vorbesti de PNT-CD ,cand tu esti responsabil de ce sa intamplat cu acest partid.Tu ai fost acela care la-i inpanat cu securisti pentru al submina din interior.Tu ai fost acela care ai adus minierii ,le-ai distrus sediile , le ai vanat liderii[ Coposu,Diaconescu,Ratiu si ceilalti].Tu iti bateai joc prin Dinescu si toata liota cu care inpanzise-si FSN si cladirea parlamentului, de toate lucrurile serioase gandite si propuse de cei care vroiau un viitor democratic adevarat si nu unul original pentru tara.Criminalii nu au avut niciodata macar bunul simt sa taca.