Premierul Victor Ponta se adreseaza marti Parlamentului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 12 iunie 2012, 8:47 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta urmeaza sa sustina marti, la ora 15:00, in sedinta camerelor reunite ale Parlamentului, o declaratie pe teme de politica interna si internationala, anunta Agerpres. Premierul anunta, pe 21 mai, ca va solicita Birourilor permanente ale celor doua Camere ale Parlamentului convocarea unei sedinte comune in care acesta sa se adreseze Legislativului, care sa dea apoi un mandat in privinta reprezentarii Romaniei la reuniunea Consiliului European din 28 iunie.

"Eu voi respecta orice decizie a Parlamentului, asa cum a respectat si domnul presedinte Basescu decizia de a demite guvernul Ungureanu, chiar daca nu a facut cu placere acest lucru", declara Ponta la vremea respectiva.

De altfel, declaratii pe acest subiect a facut premierul si luni, cand a sustinut ca ideea de a nu informa Parlamentul in legatura cu discutiile la nivel european a reprezentat "o anomalie si o malformatie", context in care a afirmat ca marti in Parlament doreste o revenire la raporturile normale dintre institutii.

"Faptul ca in ultimii trei ani nici Guvernul, nici Parlamentul nu au avut niciun cuvant de spus intr-o zona esentiala pentru Romania, cum este zona afacerilor europene - practic, UE tine de politica interna -, faptul ca de trei ani, Parlamentul nu a fost nici macar informat cu ce se discuta la nivel european, faptul ca Guvernul nu era in niciun fel implicat era o anomalie si o malformatie constitutionala, democratica si europeana. (...) Noi ne dorim sa readucem institutiile la functionarea lor normala. Nu poti sa nu implici Parlamentul in decizii atat de importante si le-am reiterat si o sa le prezint si maine", a subliniat Ponta.

Premierul a precizat ca marti va face o declaratie politica in Parlament privind cele cinci obiective care reprezinta "prioritatea absoluta pe plan european a Guvernului USL": "In perioada urmatoare, Romania va avea cinci teme importante pe agenda europeana. In primul rand, aderarea la Spatiul Schengen. La Consiliul ministrilor de Interne toate semnalele pe care le-am primit sunt imbucuratoare. De asemenea, avem problema - si o vom rezolva cu bine - a prezentarii raportului MCV pe ultimii cinci ani, problema absorbtiei fondurilor europene, acolo unde am luat si luam masuri pentru a opri orice fel de sanctiune din partea CE asupra Romaniei. Situatia foarte importanta dezbatuta de primii ministri la Bucuresti privind bugetul Uniunii Europene, inclusiv alocarea resurselor pentru Romania in perioada 2014-2020 si problema la nivel european de adoptare a unui pact de crestere economica si creare de locuri de munca care sa insoteasca tratatul de guvernanta fiscala", a detaliat Victor Ponta.

Pe de alta parte, Ponta afirma, pe 6 iunie, ca in Parlament se va exprima pentru "depolitizarea" televiziunii publice si pentru "protejarea banilor publici".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1408 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    ponta si reprezentarea (Marţi, 12 iunie 2012, 9:03)

    freemistake [anonim]

    Parlamentul nu are prin constitutie responsabilitati de a da mandate de reprezentare catre premier.
    La Consiliu se va duce Basescu, si de data asta Presedintele va utiliza strict toate caile constitutionale in relatia cu parlamentul si premierul! Mai vedem noi daca la parlamentare vor mai obtine USL acelasi scor....ca la locale.
    • +7 (11 voturi)    
      Daca nu suspenda presedintele,suspenda Constitutia (Marţi, 12 iunie 2012, 10:01)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui freemistake

      si tot ii vor face pe plac lui Ponta...Alegatorii conteaza din ce in ce mai putin, mai ales intre scrutinuri. Devin interesanti doar ca masa de manevra si presiune, in rest...

      Urmatorul pas va fi sa se prevada in Constitutie ca un presedinte ales poate fi demis daca scade sub x% in sondaje.
      • +4 (6 voturi)    
        Sondaje (Marţi, 12 iunie 2012, 11:47)

        LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Doar dupa sondajele facute de Antena 3, sunt singurele obiective, cu o manga (in loc de marja, pentru ca vechiul ministru a stabilit noi standarde "stanford") de eroare +-50%
    • -7 (9 voturi)    
      simplu, parlamentul este institutia nr.1 in democr (Marţi, 12 iunie 2012, 10:12)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui freemistake

      in democratie (dar nu a incaput in titlu si nici in mintea basescului).
      In parlament este reprezentata vointa legislativa a cetatenilor tarii, a tuturor.
      presul reprezinte 50 % din votantii lui 2009 (daca admitem ca au fost alegeri corecte) si...cati? nici 10% (conform cu sondajele) acum.
      Si, daca se discuta probleme care tin de guvernare, ce face basescu acolo?
      Se baga singur in seama, ca ceilalti am vazut ca-l evita ca pe o broasca raioasa.
      • +3 (3 voturi)    
        Ce mai ramane daca eliminam traseistii ? (Marţi, 12 iunie 2012, 12:41)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Vointa poporului de acum 4 ani mai are vreo 30% in Parlament, pentru ca parlamentarii se muta de colo-colo dupa cum le dicteaza interesele si voteaza tot dupa interese (personale sau ale partidului actual la care au aderat), fara nicio legatura cu electoratul datorita caruia au ajuns acolo.

        Traseismul este cel mai mare scuipat in obrazul electoratului pe care-l poate "produce" un ales...

        Fara traseisti n-ar fi ramas la putere PDL in ultimii ani, n-ar fi fost demis guvernul Ungureanu si nu s-ar mai schimba majoritatea in Parlament dupa cum bate vantul...

        Regula corecta ar fi pierderea mandatului la schimbarea partidului, daca respectivul personaj a fost ales pe liste, nu independent sau uninominal. Are curaj cineva sa propuna asta ? Nu cred Si-ar taia prea multi craca de sub picioare...
      • -1 (1 vot)    
        Lasa propaganda rosie! (Marţi, 12 iunie 2012, 13:18)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Nu exista nici 1, nici 2, nici 3. Sunt citeva institutii care se completeaza si se controleaza reciproc.
        Lasa-ne!
      • -2 (2 voturi)    
        Ai norma (Marţi, 12 iunie 2012, 13:57)

        catri81 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        intreaga la postat ? Cand iti iei concediu ca m-am saturat de ineptiile tale.
      • +1 (1 vot)    
        clica de derbedei Nu parlament (Miercuri, 13 iunie 2012, 8:41)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        clica de derbedei Nu parlament
    • -4 (8 voturi)    
      Cine trebuie sa reprezinte Romania la CE!! (Marţi, 12 iunie 2012, 12:05)

      anghel [anonim] i-a raspuns lui freemistake

      Draga anonimule,vad ca esti bine vaccinat,cu otrava basesciana desigur,eu zic sa m-ai studiezi putintel constitutia,asa buna rea cum este ea acum,Romania nu este republica prezidentiala,asa cum ar vrea basescu,asa ca d-lui ar cam trbuii sa mai ia un pic de pauza,inaintea suspendarii,ca sigur asta urmeaza si in alta ordine de idei,sper sa gasesti antidotul la infestarea ta cu otrava basesciana!!!
      • -1 (1 vot)    
        SI TU (Marţi, 12 iunie 2012, 14:08)

        catri81 [utilizator] i-a raspuns lui anghel

        sa il gasesti pentru cea rosie.. E buna si hartia igienica daca nu ti-ai inghitit inca cuvintele.
  • +7 (13 voturi)    
    CV Victor Ponta ?! (Marţi, 12 iunie 2012, 9:19)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=7&cam=2&leg:
    Stiri : Politicianul Ponta, «corigent» la cariera universitara

    Data : 03/10/2007
    Categoria : Intern Toate stirile din categoria Intern

    Tånarul pesedist Victor Ponta si-a construit o adevarata cariera universitara pe baza unui sir de ilegalitati. In postura de cadru didactic, acesta a «ars» o serie de etape, obtinånd cel putin dubios mai multe titluri.

    Despre Victor Ponta se poate spune ca este unul dintre putinii tineri din PSD care a reusit sa tina pasul cu greii din acest partid. Daca la capitolul activitate politica Ponta sta foarte bine, nu acelasi lucru se poate spune despre el atunci cand vine vorba de cariera universitara.

    http://www.eghid.ro/Actualitatea/NewsDetail.aspx?NewsID=14081
    • 0 (2 voturi)    
      "politicianul" Ponta (Marţi, 12 iunie 2012, 13:48)

      anonymous [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      este cazul tipic de racolare....stiu "baietii" astia de la rasarit ..adik GRU .
  • +6 (12 voturi)    
    Ponta este inconstient. (Marţi, 12 iunie 2012, 9:37)

    mircea [anonim]

    Nu cred ca Ponta este constient de ce se intampla in Europa si in lume.Ponta nu-i constient nici in ceia-ce priveste propria functie,cea de premier.Crede ca poate zbura pe luna pe o coada de matura.Are chef de plimbari si primiri oficiale.Fudulia parvenitului.
  • +8 (14 voturi)    
    444 (Marţi, 12 iunie 2012, 9:53)

    marcel [anonim]

    Domnule, comunistii astia toti sunt nebuni ? Deschideti mai multe spitale pentru nebuni si umpleti-le cu PSD-isti ! Vad ca indeplineste ordinele cu strictete ale taticului ILIESCU !Infricosator de paranoic.Ce o sa faci Ponta la alegeri, o sa te bati cu ANTONESCU ? Este clar ca tu nu visezi decat sa ajungi PRESEDINTELE ROMANIEI. Ne mai pricopsim dupa Ceausescu si Iliescu cu un alt paranoic numit PONTA !
    Voi nu sunteti decat niste dementi.
  • +5 (13 voturi)    
    Domnule Presedinte lasati-l sa se faca de ras (Marţi, 12 iunie 2012, 10:02)

    Rammy [utilizator]

    Avand in vedere rezultatul alegerilor,romanii vor sa fie reprezentati de tonta la Consiliul European.Domnule Presedinte,va rog lasati-l sa se duca.Asta am ales,asta meritam.
    • +2 (6 voturi)    
      De acord, pina la un punct! (Marţi, 12 iunie 2012, 10:15)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

      Sunt de acord cu tine ca s'ar putea face de ras; dar nu ar trebui lasat sa faca asta pentru ca ne'ar face rau noua, tuturor romanilor. Si asta nu e in regula!
    • -1 (3 voturi)    
      Il las (Marţi, 12 iunie 2012, 11:20)

      basescu [anonim] i-a raspuns lui Rammy

      Draga Rammy. Pentru ca m-ai rugat asa frumos, il voi lasa. Cu respect, Basescu.
  • +4 (8 voturi)    
    Romania , tara cu dictatura parlamentara (Marţi, 12 iunie 2012, 11:02)

    ogi [anonim]

    Cind Presedintele greseste poate fi demis , cind Guvernul greseste poate fi demis , cind Parlamentul greseste NU poate fi dizolvat decit intr-o singra situatie pe care ei stiu sa o evite.
    " Prietenii stiu de ce " dar ... pina cind ???
    • +1 (3 voturi)    
      Pana cand vom decide noi prin referendum (Marţi, 12 iunie 2012, 13:04)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ogi

      Propuneri:
      1. Dupa referendumul pentru suspendarea presedintelui pleaca ori presedintele, ori Parlamentul.
      2. Cand 10% din parlamentari sunt cercetati penal (cu acordul colegilor, adica e clar ca "au comis-o")
      3. Dupa declararea ca avand elemente neconstitutionale a 5% din legile votate in plen (adica atunci cand incalca in mod flagrant si repetat Constitutia)
      • +1 (3 voturi)    
        Corect .Cea ce ai spus e doar virful (Marţi, 12 iunie 2012, 14:26)

        ogi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Doar la noi se poate . Avem parlamentari cercetati si condamnati penal dar ei voteaza legi in continuare . Absurd . Culmea tot ei striga ca nu sint lasati in pace si sint intimidati .

        La ultimul referendum toti cetatenii Romaniei au VOTAT/HOTARIT reducerea nr de parlamentari LA CCA 300. Rezultatul 0000000 , ei fac ce le trece prin cap fara sa raspunda sub nici o forma .
        Si atunci stau si ma intreb este sau nu DICTATURA PARLAMENTARA ??? in Romania .
  • +2 (4 voturi)    
    La 15.00 ??? (Marţi, 12 iunie 2012, 12:41)

    Aldrin [anonim]

    asa matinal? sigur pogonici nu ajunge !
  • 0 (0 voturi)    
    exagerati mereu (Marţi, 12 iunie 2012, 13:25)

    sabo [utilizator]

    ase va adresa ...se se se!!1 de ce nu va exprimati corect?
    VA E GREU! "SE VA"!...
    O SA ...ETC
  • +2 (4 voturi)    
    Nu ma reprezentati voi pe mine niciodata (Marţi, 12 iunie 2012, 13:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Tinind cont ca nu reprezinta nici macar un sfert din populatia Romaniei, uslasii sa se duca sa reprezinte Romania, acolo, in tiganiile unde au fost votati, nu la UE. Ce fitze si figuri au analfabetii!
    Cum ar zice Banciu: Nu ma reprezentati voi pe mine niciodata bah! Da?