Victor Ponta: Nu stau cu o persoana acuzata in functie sa o apar doar pentru ca este de la USL / Nu spun ca nu vor mai fi asemenea situatii, doar ca mai putine decat in guvernarea PDL

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 13:39 Actualitate | Politic


Victor Ponta la Iasi
Foto: Hotnews
Premierul Victor Ponta a declarat, joi, in timpul unei conferinte de presa a USL sustinute la Iasi, ca Guvernul nu ii va apara pe cei aflati in functii de conducere si care comit acte de coruptie. "Nu stau cu o persoana acuzata in functie sa o apar doar pentru ca este de la USL", a declarat Victor Ponta precizand ca in astfel de situatii cei vinovati vor fi eliberati imediat din post. Seful Executivului a adaugat ca nu poate spune ca astfel de episoade nu vor mai avea loc, insa este sigur ca ca vor fi mai putine decat in guvernarea PDL.

Premierul a informat ca, joi, va avea loc la Ministerul Justitiei prima reuniune a Platformei de cooperare a administratiei publice centrale, la care va lua parte. Seful Executivului a precizat ca tema intalnirii va Strategiei Nationale Anticorupti, o strategie a fostului Guvern pe care actuala guvernarea a preluat-o "pentru ca nu toate lucrurile facute de fostele guvernari sunt rele".

"Sunt si lucruri bune pe care noi le ducem mai departe. Este un mesaj de la mine ca am si determinarea si cunostintele profesionale, pentru ca asta imi este meseria, dar am si puterea politica de a lua imediat masuri impotriva celor din administratie care sunt acuzati de fapte de coruptie. Nu spun ca nu vor mai fi asemenea situatii. Sunt convins si trebuie sa fie mult mai putine decat in guvernarea PDL, dar spre deosebire de fosta guvernare eu am puterea politica si dorinta de a lua imediat masuri. Nu stau cu o persoana acuzata in functie sa o apar doar pentru ca este de la USL. Ceea ce cred ca e o schimbare fundamentala, eu nu ii apar, ii eliberez imediat din functiune. Nu apar pe nimeni pe criteriul ca e de la mine din partid sau ca e din alianta", a declarat Victor Ponta.

Premierul Victor Ponta va participa, joi, la prima reuniune a Platformei de cooperare a administratiei publice centrale, care are loc la sediul Ministerului Justitiei, informeaza Mediafax.

La reuniunea platformei de cooperare a administratiei publice centrale vor participa principalii coordonatori anticoruptie din fiecare institutie publica invitata, iar lucrarile vor fi conduse de ministrul Justitiei, Titus Corlatean.

Pe agenda reuniunii se regasesc teme precum stadiul implementarii strategiei la nivelul fiecarei institutii, dificultatile intampinate in acest proces, stadiul elaborarii planurilor sectoriale, precum si metodologia de monitorizare a strategiei.

Potrivit agentiei citate, pana la sfarsitul acestui semestru, toate institutiile publice trebuie sa elaboreze propriile planuri sectoriale anticoruptie. De asemenea, acestea trebuie sa comunice Ministerului Justitiei situatia privind implementarea masurilor preventive si a indicatorilor de evaluare prevazuti in Strategia Nationala Anticoruptie 2012 - 2015.

Platformele de cooperare sunt constituite potrivit Strategiei Nationale Anticoruptie 2012 - 2015 si asigura monitorizarea implementarii strategiei la nivel tehnic. Acestea sunt conduse de un presedinte si sunt convocate cel putin o data la doua luni.


V. Ponta despre taxa de solidaritate

Cu cazia vizitei la Iasi, premierul Victor Ponta a mai vorbit si despre calcularea taxei de solidaritate pe care Guvernul ar urma sa o introduca sectorului bugetar.

"Deocamdata am cerut Ministerului de Finante sa primesc o evidenta cu numarul de persoane. In al doilea rand, vreau sa fac o analiza calitativa, pentru ca un profesor universitar care dupa foarte multi ani ajunge sa aiba un venit brut care in final ramane net la 4500 lei cred ca merita acei bani si nu trebuie impozitat. Cand ne referim la tot felul de consilieri si sefi de Rovinari, Turceni sau alte institutii ale statului, acolo cred ca trebuie reglementata problema veniturilor obtinute de cei ce lucreaza in zona bugetara", a declarat seful Executivului precizand ca aceasta taxa ar trebui sa se aplice si celor care primesc aceste venituri de la societati cu capital majoritar sau integral de stat.

"Imediat ce am toata analiza, cantitativa si calitativa, voi putea spune exact. Mai doresc sa adaug un lucru, si anume ca dorinte legitime de a face bine, de a reduce taxe, impozite, exista si la ministri si la reprezentantii politici, exista, dar, repet, nici un fel de decizie referitoare la politica fiscal-bugetara nu se ia decat dupa ce avem aceasta analiza, inclusiv taxa de solidaritate, dar si dupa discutiile cu partenerii nostri", a tinut sa precizeze premierul.

Premierul Victor Ponta a declarat, marti, la Prima TV, ca analizeaza posibilitatea introducerii unei taxe de solidaritate de 16%, aplicate veniturilor bugetare si pensiilor de peste 4.500 de lei pe luna, potrivit Agerpres. Seful Executivului a precizat ca taxa de solidaritate ar urma sa se aplice, daca se va decide, din anul 2013, numai pe suma care depaseste pragul de 4.500 de lei, nu pe intregul venit. Premierul a precizat ca taxa nu se va aplica zonei private, pentru ca aceasta "deja a suferit" destul de pe urma crizei economice.


Premierul despre ansamblul urbanistic Palas

Prim-ministrul Victor Ponta a participat, joi, si la inaugurarea ansamblului urbanistic Palas, alaturi de primarul municipiului Iasi, Gheorghe Nichita, şi dezvoltatorul Iulius Group. Seful Executivului a declarat ca a verificat situatia juridica a complexului si ca a venit "cu inima impacata" la inaugurare. Potrivit premierului, complexul Palas "inseamna o alta fata pentru Iasi, inseamna locuri de munca si foarte multe taxe si impozite pentru Primaria Iasi".

"Inainte de a veni am cerut primarului toate actele cu privire la situatia juridica. Daca citesc o parte din presa aflu ca e un lucru ingrozitor ce s-a intamplat aici. Daca citesc o alta parte din presa aflu ca e cel mai important proiect edilitar din Moldova. Nu stiu daca exista un alt proiect, in alte orase din tara, la fel de mare. Mi-a aratat foarte clar care sunt deciziile instantei si am venit ca jurist si ca prim-ministru. cu inima impacata, sa inaugurez acest proiect care inseamna o alta fata pentru Iasi, inseamna locuri de munca si foarte multe taxe si impozite pentru Primaria Iasi. Am facut aceasta verificare inainte sa vin", a declarat Victor Ponta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2402 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Mai putine in USL? (Joi, 31 mai 2012, 13:48)

    nano2k [utilizator]

    Vreau statistica si cifrele pe care se bazeaza Ponta.
    De unde stie el ca "e mai putini" la USL decat la PDL?

    Plus, intrebare de baraj. Dupa ce legi crede Ponta ca sunt mai putine persoane "certate cu legea" in USL decat in PDL? Dupa legile PSD-ului, cele care permit prescrierea faptelor? Cele care permit de fapt impingerea unui proces pe teme procedurale pana la momentul in care faptele se prescriu?

    Asa da, daca niciun proces nu se va mai judeca pe problema de fond, pe fapte, ci se va judeca numai pe baza procedurilor (nu ca asta nu ar fi important), atunci niciun român nu va mai putea fi dovedit ca infractor. In felul asta da, USL-ul poate curata clasa politica.
    Tot inainte, tovaras!
    • -2 (2 voturi)    
      situatie tipica (Joi, 31 mai 2012, 16:00)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      iti dau un nume sustinut cu tarie de T Basescu si PDL timp de ani intregi chiar daca toti stiau ca are bube cat casa: SORIN BLEJNAR!!! de ce sa il sustina atat de mult cand se stia ca este bagat in afaceri necurate ( de la vami si pana la returnari ilegale de TVA) ??? Pt ca pusculita este importanta.. daca PDL si T Basescu ( impreuna cu marea luptatoare anti-coruptie M Macovei) nu si-ar fi datorat functiile si campaniei sustinuta cu bani de la personaj nu ar fi facut scut pt Blejnar.. hai sa terminam cu minciunile astea cu aia-s hoti si ai nostrii sunt breji caci pana vom termina noi filozofia pe aceasta tema tare imi este ca o sa ajungem si noi propritati ale acestor hoti
      • +3 (3 voturi)    
        Subscriu (Joi, 31 mai 2012, 16:05)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Nici eu nu am inteles prea bine cum a fost cu Blejnar...
        Personal nu cred ca PDL "e curati" si altii "e murdari". Nici macar nu sunt membru in vreun partid...

        Totusi, te asigur ca e greu de comparat merele rosii cu portocalele... dar, asa cum zici, vorba lunga, saracia omului...
  • +16 (16 voturi)    
    Dara daca imi este si prieten/sef/sponsor ... (Joi, 31 mai 2012, 13:51)

    Adrian C. [utilizator]

    ... atunci poate ca stau (cu o persoana acuzata in functie sa o apar). Sau prieten al prietenilor mei.
  • +17 (17 voturi)    
    sugestiva poza din prezentare! (Joi, 31 mai 2012, 13:58)

    leopold [anonim]

    Canutza om sucit,cel mai cinstit guvern,imaculatul premier.Gogosile astea dau savoarea acestei guvernari de maxima incompetenta.
  • +12 (12 voturi)    
    Cohones (Joi, 31 mai 2012, 14:02)

    bunicu [anonim]

    ponta daca ai asa ceva , dal afara pe nastase adrian din partid , si atunci o sa te cred:) , cu simpatie, unul caruia ii se acreste cand o aude pe rovana plumb vorbind (" o sa avem grija, o sa facem tot ce trebuie" , ce pana lui vantu' ati facut pana acum?")
  • +18 (18 voturi)    
    pana acum ai demonstrat exact contrariul (Joi, 31 mai 2012, 14:04)

    tibirk [anonim]

    Intr-o luna de zile ai avut situatii penibile cam cate ar fi avut PDL intr-un an...pe cine crezi ca prostesti?
    • +13 (13 voturi)    
      el spera ca ne "ponteste" (Joi, 31 mai 2012, 14:34)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui tibirk

      pe toti
      • +1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 1 iunie 2012, 12:13)

        anabela [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Acum isi dau seam ca nu numai ca nu mai au nici o sansa, cei din USL nu se descurca si se afla intr-o accelerata cadere libera, din moment ce pana si Ponta si-a pierdut cumpatul ,criminalul !!!Bursa a scazut ,euro aexplodat!ne asteapta o situatie neagra din cauza nenorocitilor din Usl Care au furat pana nu au mai putut...
        .
      • +1 (1 vot)    
        .... (Vineri, 1 iunie 2012, 12:15)

        dalia [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Incapabilitatea isi spune cuvaantul Tind sa cred ca Felix este papusarul care dirijeaza din umbra marionetele puse sub numele aliantei USL. Nu-mi vine a crede ca Ponta nu poate lua o decizie de capul lui si sta ca si cum ar astepta sa-i sufle cineva ce sa faca….Acum ne dovedeste cat este de ,,inteligent’’ o acuza pe Udrea...cand el a furat cel mai mult dintre toti...Nu mai face fata guvernarii si se simte frustrat din acest motiv incearca sa minimalizeze realizarile Elenei.
    • +9 (9 voturi)    
      Probabil ca ii numara ca-n Caragiale .... (Joi, 31 mai 2012, 14:36)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui tibirk

      Cu recordul de 6 situatii dezastruoase in care s-a pus guvernul ponta in doar o lune de guvernare, fara sa mai mentionez ca au deja doua legi DECLARATE NECONSTITUTIONALE, doar retarzii, pardon, telespectatorii de Halena 3 mai pot crede cand ii minte baietul asta in fata fara sa clipeasca.

      Tineti minte, doar o luna a trecut ... mai sunt 5!

      Time is ticking ..... or is it a bomb?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 1 iunie 2012, 12:11)

      simona [anonim] i-a raspuns lui tibirk

      Daca ar fi fost PONTA la guvernare in ultimii ani Romania sigur ar fi ajuns in situatia Greciei unde vijelia crizei ne ar fi ingropat.Ponta nu va face decat sa aduca tara in pragul falimentului …a facut foarte multe promisiuni pe care este imposibil sa le onoreze ele fiind exagerate
  • 0 (8 voturi)    
    Palas Iasi? (Joi, 31 mai 2012, 14:07)

    andi d. [anonim]

    de ce nu dati nici o stire cu inaugurarea complexului Palas de la Iasi? este totusi cel mai mare complex de acest fel din afara capitalei? Numai stiri din Bucuresti dam? Chiar daca e controversat, rebuie data o stire, in care sa punctati si bunele si relele.
  • +10 (10 voturi)    
    Pe bune??? (Joi, 31 mai 2012, 14:08)

    Marionette [utilizator]

    Adica sa inteleg ca politicienii nu ar fi interpusii marioneta ai hotilor, banditilor, ucigasilor si violatorilor din tara??? Poate am trecut intr-o alta dimensiune, dar in lumea din care vin Ponta nu era decat o marioneta a jefuitorilor si violatorilor, proxenetilor, ucigasilor, si la fel toti politicienii.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 1 iunie 2012, 12:20)

      mioara [anonim] i-a raspuns lui Marionette

      Piticul e disperat...dupa ce ca singura lui ocupatie in afara de furat bineinteles si de mintit...este sa priveasca disperat catre adevaratii politicieni si sa fabuleze...mai nou a facut o obsesie pentru Elena Udrea .
  • -4 (6 voturi)    
    vom vedea (Joi, 31 mai 2012, 14:10)

    MihneaR [utilizator]

    sa vedem si faptic cum vor sta lucrurile !
  • +13 (13 voturi)    
    cîteva nume de inși pe care ar trebui să-i excludă (Joi, 31 mai 2012, 14:11)

    A.C. [anonim]

    Păi trei sferturi din PSD ar trebui să dispară dacă Ponta ar respecta ce spune.
    Dar trei sînt cap de listă clar:
    Adrian Năstase
    Liviu Dragnea
    Radu Mazăre
    • +6 (6 voturi)    
      cu alte cuvinte... (Joi, 31 mai 2012, 14:56)

      eTester [anonim] i-a raspuns lui A.C.

      Cu alte cuvinte Ponta spune ca: I-am dat jos pe talharii din PDL ca sa punem la conducere hotii din USL. Ciudata schimbare de discurs... acum cateva saptamani sustinea total alceva...
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Vineri, 1 iunie 2012, 12:24)

        linda [anonim] i-a raspuns lui eTester

        Toate au explodat ....Ponta si a incarcat buzunarul lasandu ne acum sa ne luptam iar cu vremuri de calvar..Multi dintre voi adormitii poprului pe care Ponta ,,vrea sa i lumineze’’..ati vrut Ponta ,ati vrut USL.. Acum suportati conseciintele ..platiti taxe duble..benzina de doua ori mai scumpa...Nu vedeti ca acum Ponta nu stie ce sa mai faca sa si scoata camasa..nu are de unde sa ia fonduri..
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Vineri, 1 iunie 2012, 12:22)

      rares [anonim] i-a raspuns lui A.C.

      Pentru nimeni nu s au marit salariile si pensiile!
      Guv Boc a fost apreciat pt asta la Bruxelles!
      Dar Lenea i a facut ;pe unii sa il vada pe Ponta o salvarea au asteptat de la comunistii din USL sa ii serveasca pe tava.Asa va trebuie..l ati votat acum crapati de foame ...Acum vede cat de greu este la guvernare si ca nu are cum sa faca rost de bani de nicaieri..incearca sa dea vina pe cei din Pdl...cine il mai crede pe acest nenorocit care a furat si a mintit ca sa ajunga la putere?
  • +12 (12 voturi)    
    Poanta e blonda (Joi, 31 mai 2012, 14:13)

    ElGreco [utilizator]

    Pai mai nea Pinocchio Poanta ia enumera tu situatia aia din PD-L sau hai sa ne aducem aminte de trio-ul vesel Mang, Dumitrecu plus pacaliciul de Alistar si asta pentru inceput ca se pregateste pleiada de martafoi puscariabili pe ia-ti plantata in sgg si in structura de stat....
  • +13 (13 voturi)    
    sigur ca da! imediat! (Joi, 31 mai 2012, 14:18)

    postacu [anonim]

    "Nu stau cu o persoana acuzata in functie sa o apar doar pentru ca este de la USL"
    La fel cum s-a intamplat si in cazul Mang nu-i asa?
    "cei vinovati vor fi eliberati imediat din post". "Imediat" insemnand dupa ce presa urla vreo saptamana-doua in fata dovezilor mai mult decat evidente, timp in care premierul si tot USL-ul isi arata increderea in nevinovatia celui acuzat pentru ca "noi il cunoastem foarte bine" argumentul suprem pentru dovedirea nevinovatiei in justitia din viziunea PSD. Si dl. Ponta spune acel "imediat" cu atata nevinovatie, de parca tocmai acum ar fi fost instalat prim ministru pentru intaia oara si pana in secunda precedenta am fi avut un alt premier care nu a reactionat "imediat" prin eliberarea din post a celor acuzati de fapte incompatibile cu pozitia ocupata. Si mai vrea sa-l si credem!? Eu unul nu pot! Probabil as avea nevoie de mai multe sesiuni de training intensiv la Intact Media Academy ca sa-l pot suspecta de credibilitate.
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta daca n-ar fi fudul, (Joi, 31 mai 2012, 14:35)

    mircea [anonim]

    Nu este nici-un ministru,secretar de stat,directori,dintre cei numiti recent de Ponta sa nu fie suspiciuni de incalcari ale legii si cu alte interese decat binele tarii si Ponta se lauda.A uitat de ministrii educatiei schimbati mai des decat sosetele si nici actualul nu-i un inger.De Corlatean,Marga,Daniel Constantin,Ioan Rus,etc.ce sa mai spunem?
    • 0 (0 voturi)    
      pai Mirciulica (Joi, 31 mai 2012, 16:05)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      sa il punem domnule pe Sorin Blejnar.. sau pe secretara lui, baiatul ala disparut.. apropo.. ce face realitatea de care tot spuneai impreuna cu ei?.. oups.. usl=pdl= aceasi mizerie
  • +9 (9 voturi)    
    ponta (Joi, 31 mai 2012, 14:38)

    sile [anonim]

    Da' cu persoane acuzate din partid poate sta ?
  • +7 (7 voturi)    
    Asa... asa... ! (Joi, 31 mai 2012, 14:39)

    Nicolae Ionescu [anonim]

    Din cate vad in poza, se clatina bine tov. Ponta. Asa da !
  • +8 (8 voturi)    
    Cacialma ! (Joi, 31 mai 2012, 14:42)

    Anonimul [anonim]

    Guvernarea Tonta nu este altceva decat o cacealma. Chiar ne crede orbi, sau tampiti acest carlan?
    Cum poate spune ca el, ei nu acopera infractorii? Catalin Voicu, Nastase (BOmbonel) Oprisan,Mazare
    Nica, si lista continua ce sunt? Calugari? Sfinti? Toti fara exceptie au dat cu subsemnatul pe la DNA. Toti fara exceptie sunt INFRACTORI de drept comun. Ce e Felix cu care sunteti infratiti altceva decat un turnator dovedit cu acte si sentinte judecatoresti? Tu si socru tau ce este? Raspopitul dn. Sarbu a furat cat cuprinde cat a fost la Agricultura si dupa. Unde crezi tu ca traim? Nu traim in aceias tara? Nu vedem, nu simtim pe pielea noastra binefacerile voastre? Nu ne mai prosti .
  • +7 (7 voturi)    
    Simti nevoia? (Joi, 31 mai 2012, 15:02)

    Pink Panther [anonim]

    Am inteles ca MRU a dat un raspuns "atipic" la o intrebare de-al lui Cristoiu (eu n-am vazut emisiunea).

    Deci, as dori sa-l intreb pe Ponta: Simti nevoia?

    Mai pe intelesul USL-asilor, nu stiu de ce dar USL-ul simte din ce in ce mai pregnant nevoia de a se justifica!

    Valabil si la presa USL-ista.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu stau cu o persoana acuzata in functie sa o apar (Joi, 31 mai 2012, 15:28)

    mercedes [utilizator]

    ci stau cu aceste persoane si pentru ca avem multe cheltuieli, sediile noastre au fost puse sub sechestru, avem cheltuieli pentru campanie iar buzunarele noastre sunt goale dupa atatia amar de ani in opozitie.
    • -2 (2 voturi)    
      de cine vorbesti? (Joi, 31 mai 2012, 16:03)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

      de S Blejnar si PDL+ Basescu?
  • +3 (3 voturi)    
    mircea diaconu (Joi, 31 mai 2012, 15:46)

    snowflake [utilizator]

    Mircea Diaconu iti spune ceva mai pontacule? Este acuzat de incompatibilitate. De ce mai este in functie?

    Una zice alta face.
    • -2 (2 voturi)    
      iti spune ceva..??? (Joi, 31 mai 2012, 16:02)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      iti spune ceva numele Sorin Blejnar? A fost personajul cel mai aparat de PDL si T Basescu chiar daca toata presa vuia de neregulile patronate de acesta.. sa lasam atunci jocuri politice si sa facem curat de sus pana jos indiferent ca e pdl sau usl
  • +3 (3 voturi)    
    :)) (Joi, 31 mai 2012, 16:25)

    unnene [utilizator]

    cel mai premier eficient: asta da cativa talhari/gainari pedelisti afara/zi si ii inlocuieste cu mafioti titrati de scoala veche, lanseaza candidaturi ale unora care isi bat mamele (asa le trebuie ca s-au apucat sa-i conceapa), mai lanseaza candidatul cutitaru din barbulesti :)) (fost cersetor in spania). asta ne asteapta cu papusile cretinul&adormitul, sforarii stim cine sunt. huooo tzi-ai reaq cu usl-ul vostru
  • +1 (1 vot)    
    Oare de ce nu se pot micsora salariile nemeritate (Joi, 31 mai 2012, 20:36)

    hic sunt leones [utilizator]

    si trebuie gandit un sistem de taxare suplimentara?
    Firmele pentru care lucrez eu mi-au modificat salariul fara probleme legale si in plus si in minus, statul de ce nu poate, acolo unde se impune?