Victor Ponta: Poate ca in 2016 vom reveni la sistemul de vot in doua tururi, e mai corect

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2012, 20:31 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta s-a pronuntat marti in favoarea revenirii la sistemul de vot in doua tururi de scrutin, afirmand ca un astfel de sistem ar fi 'mai corect', la putin timp dupa ce Parlamentul a aprobat votul uninominal pur, intr-un singur tur, in urma unei intiative semnate de el si de Crin Antonescu.

"In mod indiscutabil, candidatul care este in functie (...) pleaca cu un avantaj clar fata de ceilalti fiind un singur tur de scrutin. El pleaca cu 10%-20% in fata, ceea ce nu e corect. (...) Poate ca in 2016 revenim la sistemul cu doua tururi de scrutin, care e totusi mult mai corect", a declarat Ponta la Prima TV, citat de Agerpres.

El a sustinut ca alegerile se vor desfasura in mod corect, iar institutiile statului actioneaza ca arbitrii, "nu tin nici cu USL, nici cu PDL".

Pe de alta parte, Ponta a afirmat ca este posibil ca USL sa obtina si 60% din voturi.

"O sa profitam de o greseala strategica facuta de PDL. Ei, incercand sa ascunda necazurile din trecut, nu candideaza decat in putine judete sub numele de PDL si portocaliu, asa incat pe 10 iunie, cand se vor aduna rezultatele, va fi USL (...) poate cu 60% vot politic. PDL va fi foarte jos, pentru ca dupa aceea va veni alianta pentru nu stiu care, apelul de la Neamt al domnului Pinalti sau altceva, deci diferenta va fi uriasa intre USL si a doua forta clasata", a explicat Victor Ponta.

Acesta s-a aratat increzator in prezenta la vot, afirmand ca oamenii vor veni sa voteze "pentru ca e o perioada de efervescenta"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10038 vizualizari

  • +85 (89 voturi)    
    e ponta un idiot? (Marţi, 29 mai 2012, 20:37)

    io [anonim]

    Sau doar mie mi se pare?
    Cu ce a gresit tarisoara asta sa merite astfel de "conducatori"?
    • +37 (43 voturi)    
      In 2016 vei fi in puscarie Ponta! (Marţi, 29 mai 2012, 21:00)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui io

      Oameni buni, tineti minte ce va spun eu astazi: Ponta va fi in puscarie in 2016!!!
      Vom trai si vom vedea!!!
      • -11 (13 voturi)    
        uninominalul pur a fost promovat de base!!!!! (Miercuri, 30 mai 2012, 8:56)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ati uitat?
        Cine a tipat ca vrea votarea oamenilor nu a listelor? Base si tot PDL-ul in cor.
        Acum, ca sunteti urati de populatie, vreti sa va ascundeti pe liste.
        ma uit aici cata indignare....dar de ce nu ati reactionat asa la prima propunere pentru uninominal, venita de la ai vostrii?
        Uninominalul a fost votat si la referendumul ala cu valoare electorala (cel care l-a promovat era candidat la acele alegeri, in acest fel avea campanie electorala in cabina de votare, atunci cand puneai stampila si pe propunerea lui superpopulista)....
        Asa, putina rusine, chiar nu aveti?
        • +12 (14 voturi)    
          rusine tie (Miercuri, 30 mai 2012, 9:29)

          skyradio [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          daca ai fi citit putin, uninominalul lui base era in alta formula!
          • +5 (5 voturi)    
            nu trebuie (Miercuri, 30 mai 2012, 14:10)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

            sa citeasca varianta lui base. o stie.
            el trebuie doar sa dezinformeze.
            deh, scoala de la frunze are destui absolventi.
        • +9 (11 voturi)    
          deci nu Crin zbiera? (Miercuri, 30 mai 2012, 10:02)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          il confund pe Crin cu Basescu intr-un discurs care nu are doua saptamani? Referinta la Anglia nu a facut-o Crin? Cu doua OMISIUNI care schimba totul: in Anglia, daca nu esti parlamentar nu devii demnitar (adica nu ajunge doar vointa sefului de partid), iar seful partidului castigator devine automat prim-ministru (te da partidul jos, nu mai esti prim-ministru). Compara asta cu legea din RO si vezi (daca te ajuta onestitatea sau daca solda e in intarziere si esti revoltat). Mai mult, din cauza adaugarii artificiale a unui deputat al minoritatii din colegiu fara sa fi fost votat, nu va trece la CCR (nu te inflama, decizia e veche de OPT ANI). Iar vorbind de rusine, cine esti tu sa faci ceva pe aprox. 4 milioane de romani care au votat pozitiv la acel referendum? cine e Ponta? cine e PSD?
    • +35 (39 voturi)    
      sistem de vot prost, dar le convine (Marţi, 29 mai 2012, 21:23)

      reosi [anonim] i-a raspuns lui io

      Acum o saptamana deputatii USL au votat trecerea la uninominal pur intr-un singur tur. De ce? De ce daca recunosc ca sistemul este prost si nedemocratic? Simplu, pentru ca ii favorizeaza.
      Nemernicii!
    • +13 (17 voturi)    
      Ce parere aveti despre Victor Ponta? voting script (Marţi, 29 mai 2012, 21:43)

      Petre [anonim] i-a raspuns lui io

      Cautati pe net intrebarea online ( Ce parere aveti despre Victor Ponta? voting script ) si raspundeti la ea. Nu uitati sa adaugati cuvintele voting script pentru ca altfel se gaseste mai greu.
    • +21 (25 voturi)    
      cred ca e atat de plecat ,incat si ai lui il vor (Marţi, 29 mai 2012, 22:12)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui io

      incuiat in cas!cum poate un om politic extraordinar sau ordinar sa fie atat de bitong cum se spune in Ardeal,incat sa dea pe trompa asa o prostie!schimbam legea electorala dupa cum vrem noi sa fim interesanti!ca de frumos ,si porcu e mai elegant !
    • +18 (22 voturi)    
      nu e deloc idiot.. (Marţi, 29 mai 2012, 23:03)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui io

      dar am mari rezerve fata de alegatorii din Targu Jiu care l-au trimis in parlament din primul tur, cu peste 50% din voturi.
    • +4 (4 voturi)    
      Io (Miercuri, 30 mai 2012, 7:54)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui io

      in felulasta pe ponta si ai lui nu ii mai prinde toamna la putere.Numai la MCV daca ne referim si este de ajuns!
    • +7 (7 voturi)    
      nu neaparat idiot (Miercuri, 30 mai 2012, 8:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui io

      spera insa ca in 2016 va fi doar partidul unic, cosmetizatul comunism psd-ist, cand vom avea o alta mare adunare nationala.
      de ochii lumii vor fi doua scrutinuri, ca sa dea aparenta de democratie, una cam ca cea afisata si de ceausescu.
    • +8 (8 voturi)    
      Raspunsul e... DA! (Miercuri, 30 mai 2012, 9:52)

      shadow_2 [anonim] i-a raspuns lui io

      Si ca sa raspunsi la a doua intrebare voi cita dintr-un mail primit azi:

      Un tânăr mergea pe jos printr-un sat şi la un moment dat decide să ia o pauză.
      Se aşează pe o bancă, unde se afla un om mai în vârstă şi încep, firesc,
      să vorbească despre ţară, guvern, despre legiuitori şi cei asemenea lor.
      Domnul îi spune tanarului:
      - Eu îi compar pe parlamentari şi pe alţii asemenea cu o broasca ţestoasă
      aşezată pe un stâlp.
      Intrigat, tânărul ii spuse:
      - Eu nu înţeleg aceasta analogie ... Ce vreţi să spuneţi, domnule?
      Domnul a explicat:
      - Dacă te plimbi prin ţară şi vezi cumva o broască ţestoasă stând in echilibru pe capătul de sus al unui stalp de gard, ce poţi să te-ntrebi?
      Văzând nedumerirea de pe faţa tânărului, continuă cu explicaţia:
      - În primul rând: Nu intelegi cum A AJUNS acolo.
      - În al doilea rând: Nu poţi să crezi că STĂ acolo.
      - In al treilea rând: Ştii sigur că nu ar fi putut SĂ AJUNGĂ ACOLO SINGURĂ.
      - In al patrulea rând : E clar că N-ARE CE CĂUTA ACOLO.
      - In al cincilea rand : Eşti convins de faptul că aceasta NU VA FACE NIMIC FOLOSITOR cât timp stă acolo.
      Concluzia: singurul lucru raţional ar fi s-o ajuţi să coboare, iar ca să o ajuţi să coboare trebuie să fii ACOLO, la VOT.

      VIITOARELE ALEGERI SA LE FACEM BINE. SA NE-NGRIJIM CA NICI UN ANIMAL SĂ NU AJUNGĂ PE STÂLP
  • +60 (64 voturi)    
    Ciuma USL-ista (Marţi, 29 mai 2012, 20:38)

    bla [anonim]

    Daca e mai corect de ce nu o aplicati de acum din moment ce v-ati apucat sa modificati legile electorale in interesul vostru?

    De ce v-a durut undeva de rezultatele unui Referendum prevazut in Constitutie si la care 80% din romani au cerut reducerea numarului de parlamentari la 300 si parlament unicameral?

    Epurarea politica pe care o practicati este corecta?
    • -16 (22 voturi)    
      Despre referendum (Marţi, 29 mai 2012, 21:25)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui bla

      - 80% din romanii prezenti la vot, nu din toti romanii cu drept de vot si in niciun caz din toti cei 18 milioane de romani.
      - la acelasi referendum s-a cerut si votul uninominal.
      • +6 (8 voturi)    
        minti prin omisiune (Miercuri, 30 mai 2012, 8:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

        votul uninominal era existent, in forma care a permis perdantilor pnl-isti ca tariceanu si antonescu sa acceada in parlament de pe locul 3.
        votul uninominal de la referendum era in varianta alegerii din 2 tururi de scrutin in cazul in care nu era ales un parlamentar cu 50%+1 din primul tur.
        ceea ce invoci este gaselnita usl-ista, a treia varianta (nu cea de la referendumul invocat de tine).
        q.e.d.
      • +3 (5 voturi)    
        ? (Miercuri, 30 mai 2012, 8:18)

        silviu [anonim] i-a raspuns lui HP

        Da e drept dar tot asa de drept e ca acum au modificat si legea prin care se poate demite presedintele tarii cu 50% +1 din participantii la vot. De ce, cand e vb de demiterea presedintelui se ia in seama vointa a jumatate plus unu din cei prezenti la vot iar cand e vb de reducerea numarului de parlamentari acei 80% nu sunt bagati in seama. Nu ti se pare cam ciudata chestia asta? Iar in privinta votului uninominal, intradevar s-a votat la referendum dar in nici un caz dintr-un singur tur de scrutin. Si inca ceva. Dupa ce la un referendum s-a votat si reducerea numarului de parlamentari dar si sistemul de vot (uninominalul) , alesii USL aleg doar ce le convine lor pentru a pune din nou mana pe ciolan. Foarte tare asta, nu? Dar unii ca tine ori sunt prea uituci ori sunt prea imbacsiti de antene si nu mai gandesc si cu capul lor.
  • +47 (51 voturi)    
    mai bine sa nu mai votam (Marţi, 29 mai 2012, 20:39)

    Agarici [anonim]

    Il facem pe Ilici imperator, pe Nastase primministru pe viata, pe Stanoiu o ungem zeita dreptatii si mai vedem noi. Ponta repeta cu alte cuvinte o maxima vangheliana:
    • +18 (22 voturi)    
      Complet impotriva!! (Marţi, 29 mai 2012, 20:57)

      anar1975 [utilizator] i-a raspuns lui Agarici

      TREBUIE sa votam, chiar daca pe buletinul de vot scriem doar o... injuratura! Daca se vor trezi cu 4 milioane de injuraturi pe 4 milioane de buletine de vot, poate ca vor incepe sa isi puna intrebari... Desi, la cat sunt de lipsiti de inteligenta, ma indoiesc...
      • +4 (6 voturi)    
        binenteles ca (Miercuri, 30 mai 2012, 8:12)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

        trebuie mers la vot.
        cine stie daca nu cumva votul uninominal pur nu se va intoarce impotriva lor?
        ce a postat @Agarici e un pamflet, ca sa zicem asa.
  • +42 (48 voturi)    
    Sugestie.... (Marţi, 29 mai 2012, 20:41)

    gigel [anonim]

    Domnule Ponta, mai mult ca probabil 80% din viitorul parlament o sa fie alaturi de dv in virtutea acestei legi.Sugestia mea e sa se faca alegeri o data la 20-30 de ani si daca e posibil Crin presedinte pe viata. Mult succes -o sa va urmaresc la Fapt Divers din strainatate.
    • +15 (19 voturi)    
      Termina cu prostiile aste manipulatorii! (Marţi, 29 mai 2012, 21:03)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Nu va avea nici un 80%, va avea mult sub 50%! Veti vedea! Aceasta USL va fi aruncata de popor ca nici un alta alianta din istoria Romaniei!
  • +36 (40 voturi)    
    Mai bine sa-l facem pe Ilici imparat (Marţi, 29 mai 2012, 20:41)

    agarici [anonim]

    pe nastase sa-l facem primministru pe viata si pe hrebenciuc, bufonul curtii rozalii. Ponta repeta in alte cuvinte o intelepciune a lui Vanghele catre este. El zice: AM O OPINIE DAR NU SUNT DE ACORD CU EA.
  • +41 (45 voturi)    
    Da băieți așa va fi dacă nerozii vă vor vota acum (Marţi, 29 mai 2012, 20:44)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Da băieți așa va fi dacă nerozii vă vor vota acum .
    Să sperăm că se vor trezi din Somnul Cel de Moarte !
  • +35 (39 voturi)    
    Un vierme..... (Marţi, 29 mai 2012, 20:45)

    Cataleya [utilizator]

    Atat!
    • -5 (7 voturi)    
      cine zice, ala este, ca magarul din poveste (Miercuri, 30 mai 2012, 8:48)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ce limbaj, ce argumente.....de la o doamna?
  • +28 (32 voturi)    
    >< (Marţi, 29 mai 2012, 20:48)

    guru [anonim]

    tururi de pantalon...poate.
    de aia ati schimbat toata politia si a ramas numai toba in galantar.

    N'est pas, Ianache?
  • +37 (41 voturi)    
    Io-s tâmpit? Sau... (Marţi, 29 mai 2012, 20:50)

    Tiamntius Raptor [anonim]

    Că nu pricep: de ce ACUM îi dau înainte cu o lege INcorectă?!! Și dacă și-au dat seama că-i incorectă legea, de ce n-o corectează?!
    Că timp ar mai fi berechet!
    • +15 (19 voturi)    
      Ai rabdare ! (Marţi, 29 mai 2012, 22:56)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui Tiamntius Raptor

      Legea cu uninominalul pur au votat-o ei, dar acesti "ei" nu sunt singuri in tara asta. Acum legea e la Curtea Constitutionala si chiar daca trece mai este Basescu care trebuie sa o promulge. Asa ca e cale lunga pina va intra in vigoare, iar Ponta oare chiar crede ce spune? Parerea mea este ca el se afla intr-un vis, acum frumos pentru el, dar se va trezi in noiembrie si..........direct in opozitie!
  • +36 (38 voturi)    
    doua tururi (Marţi, 29 mai 2012, 20:52)

    dan2 [anonim]

    Nu e tarziu nici acum!
  • +41 (45 voturi)    
    Si cat e de infatuat! (Marţi, 29 mai 2012, 20:55)

    Cataleya [utilizator]

    Mai sunt inca 6 luni pana la alegeri iar el deja ne povesteste cum va schimba el lumea, peste 4 ani!
    Cat e de penibil acest individ......
  • -5 (13 voturi)    
    Da,asa este bine..si acum si in viitor (Marţi, 29 mai 2012, 20:55)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Nu-mi place uninominalul intr-un singur tur, am spus-o, mi se pare prea dur.
    Am fost mirat, ca sa nu spun dezamagit de promovarea lui de catre USL.,
    Apoi, am citit , cu mintea deschisa, argumentele.
    Mda, acum este potrivit, aduce mai multe avantaje decat dezavantaje.
    Ne scapa, sau limiteaza patrunderea in parlament a unor facaturi politice.
    Ne place, sau nu, daca vrem sa facem politica va trebui sa alegem intre 2, maxim 3, formatiuni politice.
    Dreapta, stanga, eventual centru (desi...ce este centrul?).
    Este o curatenie necesara.
    Va aduceti aminte de precursorul parlamentului, nici nu-mi mai aduc aminte cum se chema, in care au fost introduse alaturi de partide mari si serioase (in intentiile lor cel putin)o droaie de partide de apartament, cu un singur rol: sa impiedice inchegarea unor dezbateri atat de necesare acelui moment, crucial pentru drumul pe care alegeam sa mergem mai departe.
    Facaturi din astea sunt lansate si acum, cu acelasi scop: diverisunea, demobilizarea electoratului confuzat.
    Da, uninominalul "pur" ne poate scapa de multe asemenea ciudatenii dubioase.
    Partide conduse de dubiosi ca Vadim, Becali, Dan Diaconescu, Mihai Ungureanu nu au sanse sa mai fie votate, daca votam persoanele promovate de ele...
    Mai tarziu....daca intram in normal, trebuie sa gasim o cale pentru ca noi formatiuni, aparute natural, nu din laboratoarele serviciilor secrete, sa aiba o sansa sa convinga electoratul.
    • -2 (2 voturi)    
      In niciun caz votul uninominal nu este democratic! (Miercuri, 30 mai 2012, 8:06)

      Captain Planet [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      prea multe virgule...
  • +15 (19 voturi)    
    imi place ca e vertical, exact ca inainte de (Marţi, 29 mai 2012, 21:00)

    rakleta [utilizator]

    .... a fi premier.
    O sa dam, o sa facem, dar o sa ....
    Noua nu ne place. dar o sa ...
    Nici noi nu vrem, dar o sa ...

    Pe cand: nu ne place si facem acum sa ... noi nu vrem si schimbam acum sa .... ?

    Inca se mai crede la Antene, poanta buna n-am ce zice,
  • +11 (15 voturi)    
    regal de comedie, (Marţi, 29 mai 2012, 21:10)

    gaga [anonim]

    zilnic, mai ceva ca poanta zilei de odinioara. Incep sa astept cu nerabdare (n-as fi crezut ca e posibil) fiecare zi si fiecare declaratie a primului pontac al Romaniei. Sunteti de tot rasul.
  • +13 (17 voturi)    
    Apel la 112 (Marţi, 29 mai 2012, 21:15)

    durul [utilizator]

    Primul ministru e cu capul !
  • +14 (18 voturi)    
    adica (Marţi, 29 mai 2012, 21:18)

    me [anonim]

    Mai pe scurt, furam alegerile astea si dupa aia mai vedem noi, poate schimbam inapoi la un sistem de vot corect
  • +15 (19 voturi)    
    Nu mai pot! (Marţi, 29 mai 2012, 21:20)

    Shock [utilizator]

    Oameni buni, ma uit in oglinda si incerc sa imi dau seama daca sunt in regula sau este ceva aiurea in jurul meu. Sunt eu idiot? Inteleg ca politica este curva dar sa mergi atat de departe cu aberatiile... este sinucidere. Sper din tot sufletul sa se trezeasca romanii sa-si dea seama ca totul nu este decat o gluma sinistra. Oare anii astia au trecut degeaba? Chiar nu intelegem nimic?
  • +14 (18 voturi)    
    Un om ocupat (Marţi, 29 mai 2012, 21:26)

    catalin [anonim]

    Cred ca Ponta e un om foarte ocupat ,in fiecare zi trebuie sa :demita pe cei care i-a numit cu o zi inainte,sa se dezica de ce a zis cu o zi inainte ,apoi numeste alti oameni ,da alte declaratii...s-apoi a doua zi o ia de la capat ....
    • +4 (4 voturi)    
      ai uitat ceva (Miercuri, 30 mai 2012, 8:49)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui catalin

      ai uitat de interviuri si conferinte de presa zilnice.
  • +12 (16 voturi)    
    Ura! (Marţi, 29 mai 2012, 21:27)

    Shock [utilizator]

    "Daniel Dăianu se retrage din postul de consilier de stat al premierului Ponta din motive personale" - hai ca se poate! Vreau sa vad cum ramane Hrebe sa cante disperat la mai multe instrumente in timp ce Ponta da din bici si Antonescu sta in poponet pe jos dand din mana plictisit. Iliescu tzatzaie nemultumit la scena suprarealista. Nastase topaie la fereastra ca sa vada si el ceva si repeta disperat: "vreau sa va ajut si eu, fireste".

    O lume mahnita asista siderata la spectacolul asta. Este momentul cand incepem sa vedem, sa intelegem. Va rog. Se poate?
  • +10 (14 voturi)    
    pff! (Marţi, 29 mai 2012, 21:43)

    EuInsumi [utilizator]

    ce magari!
  • +13 (17 voturi)    
    sistemul de vot in doua tururi?? (Marţi, 29 mai 2012, 21:45)

    Ariona [anonim]

    Sigur ca da, pentru ca acum ii avantajeaza uninominalul pur intr-un singur tur si in 2016 ii avantajeaza cel cu 2 tururi.
  • +14 (18 voturi)    
    NE FACE PROSTI INFATA (Marţi, 29 mai 2012, 21:55)

    pointless man [utilizator]

    Bolsevic 100%
  • +12 (16 voturi)    
    avem nevoie de un premier... (Marţi, 29 mai 2012, 22:33)

    ilien [utilizator]

    Asta e confuz rau. De trei saptamani e intr-o continua campanie electorala iar tara asta trebuie condusa. Asa ceva nu se mai poate, e timpul sa ne trezim si sa alegem corect la toamna ca altfel ne reintoarcem la anii '90.
  • +10 (14 voturi)    
    Victor Ponta (Marţi, 29 mai 2012, 22:53)

    zorro [anonim]

    D-ule Ponta,vad ca ati inceput a ma dezamagi!....probabil din cauza ca va bagati in anumite lucruri care se vad si va trage in jos!.....stiti la ce ma refer!....ne luati si d-voastra de prosti!....aici votati uninominalul pur ,dupa care veniti si spuneti ca in 2016 veti reveni la 2 tururi!....eu zic cel mai bine,pe liste de partid si in cate tururi este nevoie pina se obtine 51 la 0/0!....sa te simnti ca esti ales!....cu uninominalul asta se vede ce oameni au intrat in parlament!.....vedeti ce faceti,ca se cam adevereste ce spune PDL-ul de d-voastra si tare imi e frica ca-n toamna luati teapa!...un pensionar......
    • +2 (4 voturi)    
      Abia a inceput a va dezamagi?! (Miercuri, 30 mai 2012, 8:36)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui zorro

      A trecut prea mult timp!
      Asta este o dezamagire din nascare.
      Ca orice comunist, de altfel!
  • +10 (14 voturi)    
    doamne, cat tupeu!!! (Marţi, 29 mai 2012, 23:00)

    edif [anonim]

    De la Dej Romania nu a mai avut parte de un lider atat dispretuitor, arogant si meschin.
  • +12 (16 voturi)    
    Tara Arde (Marţi, 29 mai 2012, 23:14)

    io [anonim]

    Stiu ca am mai pus intrebarea asta, dar ma vad nevoit sa o repet. Nenea Ponta e tembel?! Parca tocmai recent au aprobat cu surle si trambite noul mod "democratic" de votare!
  • +11 (15 voturi)    
    "Mult mai Corect"! (Marţi, 29 mai 2012, 23:25)

    RaduBT [utilizator]

    Adjectivul "corect" exprima calitati absolute si nu are grad de comparatie. Insa cui sa-i zici, din cauza relativismului moral Ponta nu intelege nici macar termenul, conceptul de "corectitudine"..

    E greu la deal. :)
  • +9 (13 voturi)    
    Noapte Buna, Tovarase Ponta ! (Miercuri, 30 mai 2012, 0:13)

    Aristotelis Famagusta [anonim]

    Nu aveti staif Tovarase Ponta, nu aveti clasa, orice-ati face, nu merge si pace... Nu aveti stofa de ministru...
    Plecati si lasati pe altcineva sa conduca tara asta...Va bateti joc de romani, sunteti un incompetent in fruntea celui mai prost Executiv din 1989 incoace...
  • +9 (13 voturi)    
    Democratia rosie (Miercuri, 30 mai 2012, 1:04)

    nirolf [anonim]

    Intre urmatorii pasi ai USL va fi si reducerea ponderii votului romanilor din strainatate.
  • +4 (4 voturi)    
    PONTA - OFICIAL (Miercuri, 30 mai 2012, 8:28)

    livius [anonim]

    1. Marim salariile cu 8%.
    2. Cursul valutar a crescut cu 6% in 60 de zile. Sa ajunga banii de rata la banca.
    3. Poate mai marim salariile odata in decembrie, daca avem bani.
    4. Pana atunci, sigur marim pretul energiei cu 5%.
    5. A mai sesizat cineva o masura concreta si corecta de crestere a economiei ? Treaba e clara, banii erau putini, incearca sa recupereze ce s-a distribuit deja de catre pdl si gata. dupa alegeri, om vedea...
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru cine este "corect"? (Miercuri, 30 mai 2012, 8:52)

    mircea [anonim]

    Ponta se crede vesnic la putere.Dupa ce ,ca a obtinut puterea in mod fraudulos,nu prin alegeri,acum vrea sa ne dea lectii de democratie.Este atat de lipsit de bun simt Ponta asta,incat nu merita sa-i mai dam ocazia sa ne insulte cu sfaturile lui de om puturos.La auzit careva pe Ponta,vorbind despre munca?Nu cred ca stie ce este munca si se numara printre cei care considera ca societatea trebuie sa munceasca ,sa-i asigure lui prosperitate.
  • -1 (1 vot)    
    media de minusuri (Miercuri, 30 mai 2012, 9:12)

    bogdanb777 [utilizator]

    Mi se pare tare ciudat ca majoritatea mesajelor au 4 minusuri spre deosebire de alte stiri, in care subiectul nu e atat de clar.
  • +2 (2 voturi)    
    7 tururi! (Miercuri, 30 mai 2012, 9:31)

    skyradio [utilizator]

    ca la turul ciclist al italiei! sau ca la procesul lui bombo!
  • +1 (3 voturi)    
    Cum ? (Miercuri, 30 mai 2012, 10:13)

    Nicolae Ionescu [anonim]

    Cu siguranta Iliescu se pricepe sa caracterizeze persoanele printr-un singur cuvant. Ce "carlan" p r o s t !!! Cah !!!
  • +2 (4 voturi)    
    pai nu e timpul pierdut (Miercuri, 30 mai 2012, 11:11)

    sorin [anonim]

    il roaga pe Basescu sa intoaca legea la parlament, si o modifica acolo.
    Sou poate vorbea de tururile pantalonilor... si acolo intr-adevar e mai bine cu 2 decit cu 1.
  • +2 (2 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 30 mai 2012, 15:18)

    copilotu' [anonim]

    Incredibil, daca n-am sti cati ani are, cuvantul care-l caracterizeaza este SENIL.
    Poate daca venea de la Marga as fi inteles. Adica, atunci va fi bun, acum nu e. Nu-mi vine sa cred ca romanii vor vota mizeria asta care se numeste USL, in frunte cu cei doi agarici. Sper ca pana in noiembrie s-o tina tot asa, din gafa in gafa poate se trezesc romanii si le trag o smetie.
  • +1 (1 vot)    
    reprezentativitate! (Miercuri, 30 mai 2012, 15:51)

    geo [anonim]

    avand in vedere faptul ca cetatenii nu mai sunt interesati de votare, exista posibilitatea ca primarul, chiar si la orase, sa fie ales cu o reprezentativitate insignifianta. de aceea ar trebui reanalizata problema alegerilor cu un singur tur
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 30 mai 2012, 21:32)

    gigiduru88 [utilizator]

    sa vedem cum or sa decurga localele de pe 10 iunie !!!