Valeriu Zgonea (PSD): Propunerea lui Cezar Preda privind motiunea e haioasa si distractiva, dar nu are sanse

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:33 Actualitate | Politic


Liderul grupului PSD din Camera Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, sambata, pentru Mediafax, ca propunerea avansata de democrat-liberalul Cezar Preda privind initierea unei motiuni de cenzura in luna iunie este haioasa si distractiva, el apreciind insa ca un astfel de demers este lipsit de sanse. Zgonea a adaugat ca demersul PDL de a initia si depune o motiune de cenzura la circa trei saptamani de la pierderea puterii este unul rusinos, el apreciind ca democrat-liberalii ar trebuie sa se ocupe de propria campanie.

"Demersul este rusinos. La trei saptamani dupa ce au pierdut puterea, noi abia acum descoperim frauda si hotiile din ministere. Ar trebui sa se gandeasca daca pe 10 iunie mai iau 10% din voturi", a afirmat Zgonea. El si-a exprimat convingerea ca o eventuala motiune de cenzura, daca va fi depusa, nu va intruni numarul necesar de voturi pentru a fi adoptata.

"Preda e haios. Ar trebui sa se ocupe de campania sa. E distractiv, e ca la ᅡCopiii spun lucruri trazniteᅡ. Iar Sulfina Barbu e candidatul anonim de la Sectorul 4", a mai afirmat social-democratul.

Deputatul PDL Cezar Preda a declarat, sambata, pentru Mediafax, ca democrat-liberalii trebuie sa introduca, la inceputul lunii iunie, motiune de cenzura, el acuzand "interventia brutala in justitie" a Cabinetului Ponta si prezenta in Guvern a unor oameni cu probleme de imagine si de probitate morala.

Intrebat la ce se refera cand acuza interventia brutala a guvernarii in justitie, Cezar Preda a precizat ca are in vedere ce s-a intamplat la Inspectoratul de Stat in Constructii, la subiectul numirii lui Serban Nicolae, fost senator PSD, ca secretar de stat in Ministerul de Interne, dar si la faptul exista "oameni din Guvern care sunt datori la oameni de afaceri", el dandu-l ca exemplu pe ministrul Agriculturii,  Daniel Constantin.

Presedintele Organizatiei de Femei a PDL, Sulfina Barbu, a declarat, tot sambata, pentru Mediafax, ca propunerea deputatului PDL Cezar Preda privind introducerea unei motiuni de cenzura poate fi discutata, luni, la sedinta BPN al partidului.

Vicepresedintele PDL Traian Igas a declarat, la randul sau, ca Guvernul Ponta "s-a remarcat printr-o rautate nemaiintalinita" si este obligatia opozitiei actuale de a-l sanctiona printr-o motiune, prin care sa scoata in evidenta faptul ca majoritatea promisiounilor nu au fost respectate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1287 vizualizari

  • -19 (19 voturi)    
    "rautate nemaiintalnita" (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:44)

    vio [anonim]

    Mi-amintesc "bunatatea" ce se citea pe chipul triumfator al lui Traian Basescu in mai 2010 cand a anuntat la TV ca scade salariile si pensiile !!
    Triumfa efectiv!
    Asta cum s-o numi ?!
    • +3 (5 voturi)    
      hmm (Duminică, 27 mai 2012, 0:24)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Păi, crin tocmai ce-a declarat că base ar fi promis că va curge numai lapte şi miere... Pe cin' să cred io acumaşa, pe tine sau pă crin? :D
      • -1 (1 vot)    
        pai, TB a promis inainte de alegerile din 2008 !!! (Duminică, 27 mai 2012, 8:06)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Salariile si pensiile le-a retezat in 2010 !!!!!!!!!!
        Sustinatorii portocalii uita ce trebuie de fiecare data, asa-i ?!
        Si tu ai uitat ?!
      • 0 (0 voturi)    
        Se pregatesc de ofensiva portocalii-verzi (Luni, 28 mai 2012, 11:17)

        Radu Mihai [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Dupa ce si-au schimbat blana nu si naravul, se pregatesc de ofensiva din ultimele zile ale alegeriilor. Dar nu au luat in calcul ca acest guvern chiar va face treaba!
  • +22 (22 voturi)    
    pentru voi e haios si distractiv... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:51)

    popcorn monta [utilizator]

    sa va bateti joc de justitie...usl+ist nenorocit....
  • +24 (24 voturi)    
    rusinos (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:53)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    ceea ce face PSD este rusinos, si-au batut joc de justitie, de invatamant.
    • 0 (0 voturi)    
      parere (Luni, 28 mai 2012, 12:01)

      jeje2 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Sunt comici astia din pdl,cum sa depuna ei o motiune,ca sa ce..., sa ceara bani pt campanie pt altceva nu ar avea de ce,nu este de competennta lor sa conduca guvernul Romaniei.
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Luni, 28 mai 2012, 12:07)

      cojocariu alexandru [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      domeniul justitiei si invatamantul au avut de suferit tocmai de pe urma guvernarilor PDL. de domnul funeriu va amintiti?
  • +21 (21 voturi)    
    sanse (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:56)

    dorel [anonim]

    valeriu zgonea nu este vorba de sanse, ci de esenta problemei
  • +21 (21 voturi)    
    Este clar ca lumina zilei... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 20:11)

    Jimmy Hoffa [anonim]

    de ce a dorit USL-ul sa vina la guvernare numai uitandu-te la numirea lui Daniel Constantin la Agricultura (cum va putea sa apere interesele ministerului in procesul impotriva stapanului sau?), la numirea lui Grajdan la ISC care, aproape instantaneu, a comunicat ICCJ ca institutia condusa de el nu a suferit niciun prejudiciu in speta "Trofeul Calitatii" (dosar in care Adrian Nastase, unul din mentorii lui Victor Ponta, a fost condamnat in prima instanta la 2 ani de inchisoare cu executare), la propunerile ratate pentru Ministerul Educatiei (oare cand s-a mai intamplat sa o comiti de doua ori pana sa propui pe cineva care sa nu fie contestat?). Si lista poate continua cu droaia de revocari si numiri in functie a unor "agreati" ai USL-ului in fruntea unor institutii ale statului. Cam asta este activitatea "celui mai cinstit Guvern de dupa 1989" (a spus-o chiar Victor Ponta) in cele 3 saptamani de guvernare.
  • +20 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 26 mai 2012, 20:18)

    polonyca [anonim]

  • +14 (14 voturi)    
    Este cat se poate de clar... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 20:22)

    Jimmy Hoffa [anonim]

    de ce a dorit USL-ul sa vina la guvernare numai uitandu-te la numirea lui Daniel Constantin la Agricultura (cum va putea sa apere interesele ministerului in procesul impotriva stapanului sau?), la numirea lui Grajdan la ISC care, aproape instantaneu, a comunicat ICCJ ca institutia condusa de el nu a suferit niciun prejudiciu in speta "Trofeul Calitatii" (dosar in care Adrian Nastase, unul din mentorii lui Victor Ponta, a fost condamnat in prima instanta la 2 ani de inchisoare cu executare), la propunerile ratate pentru Ministerul Educatiei (oare cand s-a mai intamplat sa o comiti de doua ori pana sa propui pe cineva care sa nu fie contestat?). Si lista poate continua cu droaia de revocari si numiri in functie a unor "agreati" ai USL-ului in fruntea unor institutii ale statului. Cam asta este activitatea "celui mai cinstit Guvern de dupa 1989" (a spus-o chiar Victor Ponta) in cele 3 saptamani de guvernare.
  • -13 (13 voturi)    
    Mai avem putina rabdare, (Sâmbătă, 26 mai 2012, 20:43)

    Cornel [anonim]

    Credeti ca se pot face minuni in trei saptamani ?S
  • +11 (11 voturi)    
    lista traseistilor din parlamentul rusinii! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 21:24)

    manda [anonim]

    Amet Aledin
    CONSTANŢA

    Buciuta Ştefan
    MARAMUREŞ

    Firczak Gheorghe
    HUNEDOARA

    Ganţ Ovidiu Victor
    SIBIU

    Grosaru Mircea
    BOTOŞANI

    Ibram Iusein
    CONSTANŢA

    Ignat Miron
    TULCEA

    Longher Ghervazen
    SUCEAVA

    Manolescu Oana
    SUCEAVA

    Merka Adrian-Miroslav
    BIHOR

    Mircovici Niculae
    TIMIŞ

    Pambuccian Varujan
    ARGEŞ

    Păun Nicolae
    GALAŢI

    Popov Duşan
    TIMIŞ

    Radan Mihai
    CARAŞ-SEVERIN

    Vainer Aurel
    NEAMŢ

    Zisopol Dragoş Gabriel
    GALAŢI

    Dumitrescu Liana
    NEAMŢ


    Barna Maria Eugenia
    TIMIŞ

    Bostan Emil
    NEAMŢ

    Ciuhodaru Tudor
    IAŞI

    Iordache Luminiţa
    IAŞI

    Mazilu Constantin
    VÂLCEA

    Nicolicea Eugen
    MEHEDINŢI

    Oprea Gabriel
    ILFOV

    Sârbu Marian
    VASLUI

    Steriu Valeriu-Andrei
    OLT

    Tabugan Ion
    CARAŞ-SEVERIN

    Tărâţă Culiţă
    NEAMŢ

    Ţaga Claudiu
    TIMIŞ

    Ţurea Răzvan
    PRAHOVA

    Vasile Aurelia
    BUCUREŞTI

    Frunzulică Doru-Claudian
    OLT

    Soporan Vasile Filip
    CLUJ


    Adomniţei Cristian Mihai
    IAŞI

    Almăjanu Marin
    TELEORMAN

    Andon Sergiu
    BUCUREŞTI

    Atanasiu Teodor
    ALBA

    Berci Vasile
    MARAMUREŞ

    Bordeianu Dan
    VASLUI

    Bot Octavian
    BIHOR

    Buda Viorel-Vasile
    SATU-MARE

    Budurescu Daniel-Stamate
    BUCUREŞTI

    Buican Cristian
    VÂLCEA

    Calimente Mihăiţă
    ARAD

    Cazan Mircea Vasile
    SIBIU

    Câmpeanu Mariana
    HUNEDOARA

    Chiţoiu Daniel
    GIURGIU

    Chiuariu Tudor-Alexandru
    BACĂU

    Ciucă Liviu-Bogdan
    GALAŢI

    Cristian Horia
    TIMIŞ

    Dobre Ciprian Minodor
    MUREŞ

    Dobre Victor Paul
    GALAŢI

    Donţu Mihai-Aurel
    BRAŞOV

    Dragomir Gheorghe
    CONSTANŢA

    Dumitrică George Ionuţ
    TELEORMAN

    Fenechiu Relu
    IAŞI

    Florea Damian
    BUCUREŞTI

    Gabor Gheorghe
    BRAŞOV

    Gavrilescu Graţiela Leocadia
    PRAHOVA

    Gerea Andrei Dominic
    ARGEŞ

    Gorghiu Alina-Ştefania
    BUCUREŞTI

    Hogea Gheorghe
    CARAŞ-SEVERIN

    Holban Titi
    BUZĂU

    Horj Pavel
    MARAMUREŞ

    Irimescu Mircea
    SUCEAVA

    Lupu Mihai
    CONSTANŢA

    Motreanu Dan-Ştefan
    CĂLĂRAŞI

    Nicolăescu Gheorghe-Eugen
    CĂLĂRAŞI

    Orban Ludovic
    BUC
  • -11 (11 voturi)    
    musai... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 21:25)

    realgorj [anonim]

    Musai sa introduceti motiunea in iunie. Dupa aia, e mai greu din puscarie sa introduci motiuni ...
  • +14 (14 voturi)    
    Rabdare sa ai tu (Sâmbătă, 26 mai 2012, 21:43)

    secu [anonim]

    Cand maretele lor realizari au fost: o ordonanta neconstitutionala, numiri cu canteac sau chiar cu iz penal, leu prabusit, inundatii neadministrate si limbaj de marlani... Nu te poti astepta la nimic bani.
    De ce sa suport ingamfarea lor pe banii mei?
    Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
    Cainii cu covrigi in coada nu au venit din prima secunda. In 7 ani de opozitie au avut timp sa-si cunoasca bine oamenii.
  • +16 (16 voturi)    
    mare e prostia unora.. (Sâmbătă, 26 mai 2012, 22:02)

    cosminrs [utilizator]

    pai voi ati avut voie si ceilalti nu?
    O motiune de cenzura trebuie depusa si votul trebuie facut secret. Asa cum ati urlat voi ca cei de la putere mor de frica si de aceea nu ii lasau pe parlamentari sa voteze... ceea ce chiar nu a fost ok.. sa va vad pe voi acuma la motiunea de cenzura sa lasati toti parlamentarii sa voteze si sa lasati votul secret.
    Motiunea e haioasa... De parca ale voastre nu erau mai haioase. Scopul unei motiuni e sa se vada sustinerea parlamentara a unui guvern.. Daca nu exista.. adio guvern. Simplu. Asa merge democratia. Sau va e frica?
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Luni, 28 mai 2012, 10:57)

    mihaela roman [anonim]

    Motiunea pe care vor sa o initieze cei de la pdl nu are nici o sansa! PD-istilor va temti de actuala guvernare si nu stiti cum sa scapati de ei? Va dau eu o solutie:afara din scena politica,cu voi!!
  • 0 (0 voturi)    
    Aberatii (Luni, 28 mai 2012, 12:33)

    mihaelaroman [utilizator]

    De ce cei de la pdl nu isi vad de campania electorala si abereaza in halul asta? Guvernul Ponta se doveste unul foarte bun intr-o perioada foarte scurta, se vede ca este performant, asa cum nu au fost niciodata guvernele portocalii.