Vladimir Tismaneanu si Ioan Stanomir, indepartati de la conducerea Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului. Remus Cernea si Liviu Harbuz, consilieri de stat

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2012, 19:49 Actualitate | Politic


Vladimir Tismaneanu
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta l-a eliberat pe Vladimir Tismaneanu din functia de presedinte al Consiliului Stiintific al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului Memoria Exilului Romanesc, printr-o decizie semnata miercuri, informeaza Mediafax. Seful Executivului a decis si eliberarea din functie a lui Ioan Stanomir din postul de presedinte executiv al Institutului.

Postul de presedinte executiv al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului a fost preluat de istoricul Dan-Andrei Muraru, pana in prezent secretar al Centrului de Studii asupra Comunismului si Postcomunismului.

Demiteri si eliberari din functie in urma sedintei de Guvern de miercuri

Premierul Victor Ponta a decis, miercuri, eliberarea din postul de secretar de stat in Ministerul Sanatatii a profesorului Adrian Streinu-Cercel. In locul lui a fost numit, la propunerea Partidului Conservator, Razvan Teohari Vulcanescu.

Intr-un comunicat de presa postat pe site-ul Guvernului se arata ca prim-ministrul Victor Ponta a semnat, miercuri, o serie de alte eliberari din functie:

  • Dorina Danielescu - din functia de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor;
  • Rodica Mioara Toth - din functia de vicepresedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor;
  • Balla Tullia Imola - din functia de vicepresedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor.

De asemenea, primul-ministru Victor Ponta a semnat o serie de decizii privind revocarea din functii:

  • Matei Mircea Leontin - din functia de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Autoritatii Nationale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice;
  • Marian Proorocu - din functia de vicepresedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului;
  • Abos Gabriel - din functia de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului;
  • Lorincz Csilla - din functia de vicepresedinte, cu rang de subsecretar de stat, al Administratiei Fondului pentru Mediu;
  • Gheorghe Popescu - din functia de presedinte, cu rang de secretar de stat, al Administratiei Fondului pentru Mediu.

Remus Cernea si Liviu Harbuz, numiti consilieri de stat

Tot miercuri, Primul-ministru Victor Ponta a semnat si o serie de alte numiri in functii:

  • Mihail Faca - presedinte, cu rang de secretar de stat, al Agentiei Nationale pentru Protectia Mediului;
  • Doru Ciocan - presedinte, cu rang de secretar de stat, al Autoritatii Nationale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice;
  • Dan Lucian Vladescu - presedinte, cu rang de secretar de stat, al Autoritatii Nationale pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice;
  • Eugen Orlando Teodorovici - consilier de stat in cadrul Aparatului propriu de lucru al primului-ministru;
  • Liviu Harbuz - consilier de stat in cadrul Aparatului propriu de lucru al primului-ministru;
  • Remus Cernea - consilier de stat in cadrul Aparatului propriu de lucru al primului-ministru;
  • Natalia Elena Intotero - secretar de stat la Departamentul pentru Romanii de Pretutindeni;
  • Marius Alexandru Dunca - vicepresedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor;
  • Marcel Bogdan Pandelica - vicepresedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor;
  • Bogdan Cristian Nica - presedinte al Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor;
  • Mihai Turcanu - presedinte, cu rang de secretar de stat, al Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor;
  • Rodin Traicu - secretar de stat la Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri.

Victor Ponta a semnat decizia privind exercitarea atributiilor presedintelui Administratiei Fondului pentru Mediu de catre Gheorghe Papuc, pana la numirea presedintelui institutiei si decizia privind exercitarea, cu caracter temporar, a functiei publice vacante, din categoria inaltilor functionari publici, de secretar general al Ministerului Apararii Nationale de catre Claudia-Mioara Manea.



Citeste mai multe despre   

















12024 vizualizari

  • +58 (68 voturi)    
    O sa-l numeasca pe Iliescu (Miercuri, 23 mai 2012, 19:56)

    tescau [anonim]

    Ca le stie pe astea cu comunismul. Hoti ati vrut, pe cei mai buni hoti i-ati primit. Welcome to USL Country!
    • +1 (5 voturi)    
      e unu unu mai bun care a crescut de mic! (Miercuri, 23 mai 2012, 22:20)

      Nu_vom_ierta_si_nu_vom_uita [utilizator] i-a raspuns lui tescau

      http://www.jurnalul.ro/observator/locotenent-protest-piata-universitatii-scrisoare-deschisa-613470.htm

      RUSINEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • -5 (5 voturi)    
        Caz tipic de invidie comunista ! (Joi, 24 mai 2012, 9:39)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Nu_vom_ierta_si_nu_vom_uita

        Well ... avem de-a face cu un caz tipic de invidie comunista.

        Un pui de politruc local, de curand incaltat, cooptat de conducerea de varf prin casatoria cu fata unui sef de la partid - se razbuna pe un pui de politruc internationalist, cu pedigree de brigadisti spanieli, a carui ocupatie de capetenie a devenit odata cu strecurarea de cealalta parte a zidului - datul din casa.

        Recunoastem pe dl. Tismaneanu in pozitia de "brigadist-pui", deloc vai de mama lui, occidentalizat, acum persecutat de un exponent actual al "salamului cu soia" pe care nu l-ar fi mancat impreuna cu dl. Tismaneanu.

        Well ... paguba in ciuperci ... despre "performantele" clasei politice romanesti nu prea mai avem ce afla de la dl. Tismaneanu, caci avem si noi si ochi si urechi si mai ales minte, sa judecam de unii singuri.

        Despre "performantele" d-lui Ponta - asisderea ! In fapt nu este deloc "micul Titulescu" ci devine pe zi ce trece "micul Adrian Nastase", strecurat in politica prin patul nevestei - fiica de nomenclaturist comuist.

        Dl. Tismaneanu a "luat-o" - deoarece nu sa- alaturat rapid noii putori, in stilul propriu promovat de parinta d-sale si de tovarasii acestora.

        Sa speram ca fenomenul continua dupa sceanariul obisnuit - cu contra masuri impotriva lui Ponta Kinte.

        In incheiere le dorim celor doi comuisti -pui ... "întărâtă-i drace !" şi la mai mare ... demisionare (sic!) reciprocă !

        "Patria şi Dreptul Meu!"
        .
        • +2 (2 voturi)    
          oooo (Joi, 24 mai 2012, 12:44)

          hollow [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

          Buna ziua domnu' Vadim, veniti des pe-aici? V-am recunoscut stilul...
    • 0 (6 voturi)    
      Venim, furam, am plecat (Joi, 24 mai 2012, 5:46)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui tescau

      Sper ca Remus Cernea numit consilier de stat nu e nebunul ala fugit de acasa, fara meserie, care vroia sa fie presedintele Romaniei.

      In rest... same old shit. Venim la putere, ne punem oamenii nostri sa furam bine impreuna.
      • -4 (4 voturi)    
        vremuri noi (Joi, 24 mai 2012, 11:11)

        ioan emanoil [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Remus Cernea este unul din cei mai interesanti oameni intrati in politica... oricum, testul este Rosia Montana si indepartarea udmr-istilor de la putere... daca Ponta opreste crima de la Rosia Montana si le taie aripile ungurilor alunecosi, o sa aiba nu numai votul meu dar si al multor patrioti adevarat...
        aceaste pendulare a multimii, mereu impotriva cuiva, foarte rar cu idei constructive pentru Romania, este boala care-i maninca pe cei cu timp mult dar fara curiozitae critica...
        nu m-am uitat niciodata la numele partidului din care face cineva parte, ma uit la ceea ce face pentru interesul national... aceasta graba in a judeca pe fiecare in graba, nu face bine nimanui, dar in primul rind celui care judeca...
    • -5 (7 voturi)    
      Las' ca le stia si Valodea (Joi, 24 mai 2012, 9:53)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui tescau

      Si din familie si din propria activitate din tineretea sa revolutionara.
    • 0 (0 voturi)    
      PIATA UNIVERSITATII (Sâmbătă, 26 mai 2012, 14:59)

      Vernescu Iaon [anonim] i-a raspuns lui tescau

      Cei din Piata universitatii, care a-ti stat asta iarna in frig, iata pentru cine ati strigat si ati indurat frigul iernii. Ar fi cazul sa va reactivati cat nu e prea tarziu.
  • -4 (30 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 mai 2012, 19:58)

    Veetor [utilizator]

    Inca un set de "ghimpi" inlaturati... asteptam sa vedem cine urmeaza :)
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Joi, 24 mai 2012, 8:19)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui Veetor

      Pentru cei care nu s-au prins, ilustram modul de gandire al USL-ului :|
  • +46 (56 voturi)    
    USL-intoarcere la comunism (Miercuri, 23 mai 2012, 20:01)

    Oana [anonim]

    Nu stiu de ce dar am impresia ca guvernul acesta condus de Ponta isi bate in fiecare zi cate un cui in picior , prin aceste demiteri .
  • +38 (54 voturi)    
    adio (Miercuri, 23 mai 2012, 20:13)

    vasile [anonim]

    si nu am cuvinte. epurare, epurare , epurare...
    sa il puna pe tata Ilici la sefia institutului, ca poate asa ne lamurim cum e cu sinergia faptelor si cine a intinat bla bla bla.
    PS: ca urez distractie placuta, in 4 luni plec din tara asta.definitiv.
    • +46 (58 voturi)    
      si cand o sa fii departe... (Miercuri, 23 mai 2012, 20:36)

      moni [anonim] i-a raspuns lui vasile

      ... o sa te doara la fel de tare ce se intampla in Romania.

      Eu sunt plecata de 12 ani din tara si ma doare ingrozitor cand ma gandesc ca Romania se va infunda din nou in rahatul din anii '90. De-abia incepuse sa ridice un pic capul. Shit!
      • +16 (28 voturi)    
        sorry (Miercuri, 23 mai 2012, 20:46)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui moni

        dar cat inca sunt tanar si mai am puterea si curajul sa o iau de la zero TREBUIE SA PLEC. nu ca as duce-o aici rau, ba din contra. dar .. e prea multa mojicie si marlanie.si simt nevoia sa respir un aer normal, indiferent ce voi face acolo. pana acum cateva zile oscilam.. dar.. ura, valiza si la gara.aici nu mai e de stat.
        • +14 (18 voturi)    
          Dintr-o măgăreaţă în alta (Miercuri, 23 mai 2012, 21:25)

          Iorest [utilizator] i-a raspuns lui vasile

          Îmi pun aceleaşi probleme, iar Moni are mare dreptate (de fapt depinde de modul de a gândi): în ţară sau afară, te afectează la fel de mult măgăriile care se petrec, ba în străinătate te afectează în plus şi gândul că regimul banditesc, la fel ca regimul comunist în trecut, te-a silit să-ţi părăseşti "acasa" cu tot farmecul cu toate amintirile ei. Tind şi eu să-mi pierd speranţa că la noi se mai poate face ceva, tocmai pentru că e un dezechilibru: ca să fii cu capul pe umeri, trebuie să fii educat. Iar la noi avem moşnegii iliescieni care aşa vor muri, avem oamenii maturi şi needucaţi care comentează la Antene, apoi avem retarzii din şcoală şi din facultate, care nu ştiu decât să se pozeze în oglindă, să dea pozele pe facebook şi să implore like-uri. Atât timp cât majoritatea va fi needucată (sau nu va avea simţul realităţii), indivizii ăştia procopsiţi acum cu guvernarea vor face ce vor, că-i manipulează cum manipulezi pisica cu bucata de peşte.

          Citeam articolele prof. Tismăneanu. Am citit că şi trecutul tatălui său se împleteşte profund cu comunismul, dar Dumnezeu ştie ce şi cum. Cert e că în locul unui prof. univ., Institutul va fi condus acum de un doctorand...
        • +17 (21 voturi)    
          moni are dreptate (Miercuri, 23 mai 2012, 21:29)

          deutscher [anonim] i-a raspuns lui vasile

          si eu sunt inca tanar, si eu am luat-o de la zero. Dar familia e inca in tara. Si pt asta o sa vezi ca o sa suferi cand o sa citesti astfel de stiri. Sau cand cand vorbesti cu ai tai pe net si ii vezi ca de la zi la zi se descurca din ce in ce mai greu, desi muncesc de dimineata de la 6 pana seara la 8-9 (poate asta e greseala lor: muncesc cinstit si platesc taxele la zi, ca sa sustina putorile asistate social).
          Singura sansa e ca tinerii si oamenii cu ceva minte in cap sa iasa masiv la vot, ca sa compenseze milogii care stau cu mana intinsa dupa 1L de ulei si 1kg de zahar la schimb pt un vot. Milogii prosti sunt cei pe care comunistii astia se bazeaza. Cei pt care se aplica vorba cu "tara (usl) te vrea prost".
      • -13 (17 voturi)    
        oare (Miercuri, 23 mai 2012, 20:59)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui moni

        Noi suntem in tara si nu ne este mai bine sub Base si echipa. Nu stiu ce cap a ridicat Romania dar oricum nu era al nostru. Tot o tara nedezvoltata este fata de Europa.
      • +15 (15 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 23 mai 2012, 22:37)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui moni

        ...din pacate cam asa e.
        Legaturile nu se rup peste noapte.
        Stiu o gramada de romani peste ocean si despre niciunul nu pot spune ca e indiferent la ce se intampla in tara.
      • 0 (2 voturi)    
        ca sa ne aflam in vorba.... (Joi, 24 mai 2012, 15:35)

        Mnmn [utilizator] i-a raspuns lui moni

        Vorbiti fara sa stiti despre ce vorbiti. Si Tismaeanu a fost un pui de pcr-ist. Cititi si documentati-va inainte de a comenta. NU mi se pare persoana potrivita in astfel de functie dupa ce lucrarea sa de diploma s-a numit "Noua Stângă și Școala de la Frankfurt". Ghici despre ce este vorba in ea!? Evident ca nu din cauza ca nu era potrivit functiei a fost demis, dar asta e deja altceva. Si nu am nici cea mai mica simpatie pentru Ponta sau gasca lui, dimpotriva!
    • +30 (34 voturi)    
      Eu nu plec (Miercuri, 23 mai 2012, 20:57)

      Trident [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Sa plece ei. Sobolanii astia rosii.
      Eu voi ramane si voi lupta. Am ales! Vorbesc serios!
      Cred ca am o datorie fata de aceasta tara si vreau sa o platesc in aceasta viata.
      Daca voi reusi sa determin cateva sute de oameni sa nu-i voteze pe tradatorii astia de neam si de tara voi considera ca am facut un prim pas in aceasta directie.
      Dumnezeu sa binecuvanteze Romania!
      • +6 (10 voturi)    
        asa credeam si eu... (Miercuri, 23 mai 2012, 22:40)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui Trident

        cu datoria aia de tara, cand in 96 rupeam perechi de bascheti sa-i fac campanie lui milica si sa lamurim prostimea.. ce a urmat.. se stie. asa ca.. mi-a ajuns.
        • +1 (1 vot)    
          asa credeam si eu (Joi, 24 mai 2012, 16:51)

          cbogdan [anonim] i-a raspuns lui vasile

          Si eu tot asa naiv ..........
      • +17 (17 voturi)    
        t t t t t t t t t (Miercuri, 23 mai 2012, 22:44)

        Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui Trident

        are cineva o mitraliera? spalam, dezinfectam si ne vedem de drum!
        • +3 (5 voturi)    
          Nu este nevoie ... se mananca intre ei ... (Joi, 24 mai 2012, 9:43)

          Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

          Pentru comuisti nu este nevoie de mitraliera, se mananca intre ei si se omoara cu ranga unii pe altii.

          Pentru marii lideri se mai foloseste si toporul (vezi cazul Trotki), insa pentru cei de teapa lui Ponta, Tismaneanu, Patapievici, "colegii" lor de partid folosesc pe scara larga ranga.

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
      • +3 (3 voturi)    
        Eu m-am intors (Joi, 24 mai 2012, 11:35)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Trident

        dupa 34 de ani si regret ca oamenii inteligenti pleaca, din pacate, tocmai cand incepuse sa se intrezareasca o speranta. Si ai dreptate Trident, asa cum ei au reusit sa incropeasca "Pta Universitatii" pangarind-o pentru cativa techini, tot asa cred ca putem purcede si noi la o reactie care ar trebui sa fie fireasca. Acum 34 de ani (in regimul Ceausescu) am luat atitudine impreuna cu cativa prieteni si i-am infrant. Multi au spus : ce curaj ati avut! Astazi spun eu : ce curaj au avut toti sa ramana!
  • +51 (61 voturi)    
    S.O.S. (Miercuri, 23 mai 2012, 20:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Vladimir Tismaneanu este expert in istoria comunismului si a comunistilor. Prin eliminarea profesorului, USL-ul face un pas ideologic semnificativ catre Moscova.

    Fara nici o exagerare, libertatea noastra e in pericol! Ca si Basarabia. Ca si orientarea pro-UE si NATO a tarii.
    • +16 (20 voturi)    
      + (Miercuri, 23 mai 2012, 21:03)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Am vazut decizia de eliberare din functie a respectivilor insa nu am vazut o motivatie.
      Ne poate lamuri un cititor mai documentat daca sunt posibile aceste demiteri fara un motiv serios si argumentat ?
    • -12 (24 voturi)    
      Este expert in istoria comunismului (Miercuri, 23 mai 2012, 21:46)

      Corinteni [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      in mod sigur, tinand cont ca parintii lui au fost militanti comunisti. Printre cei mai aprigi.
      • +9 (13 voturi)    
        si ce daca? (Joi, 24 mai 2012, 1:42)

        ginel [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

        Ce noi suntem comunisti, sa dam oamenii afara ca parinti lor au fost chiaburi?
      • +10 (12 voturi)    
        mai citeste, tinere! (Joi, 24 mai 2012, 10:08)

        Archaeon [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

        Pune manuta si mai citeste o carte, de exemplu vreuna din cele ale lui Tismaneanu si dup-aia vorbeste de parintii lui comunisti. Crezi ca daca parintii au o orientare, tu, copilul lor nu poti avea o alta orientare? Ti-o zic din proprie experienta, cum e sa ai parinti/rude dobitoci care sa creada tot in rahatul rosu...
        Si inca ceva, ca sa propovaduiesti binele, nu trebuie sa cunosti si raul?!!!
        Fiecare om are dreptul la o parere, insa oamenii care "se dau" dupa altii, sunt pe o granita subtire intre parerea lor si cei fara coloana vertebrala...
        Acu, urmatorul pas este numirea lu' t'oashu Ilici la conducerea institutului, urmarind de altfel chir propriul meu principiu :D

        Asa ca, impusca-m-as cu clestele de scos cuie!
      • +2 (2 voturi)    
        cu atat mai mult... (Joi, 24 mai 2012, 11:37)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

        merituos.
    • 0 (6 voturi)    
      Mai calm (Joi, 24 mai 2012, 6:54)

      Svejk [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Hai,dom'le,sa nu ne isterizam.Evident,profesorul Tismaneanu este o somitate in domeniu,dar de cand politicienii romani tin cont de competenta?Pe de alta parte,Romania nu are o orientare pro NATO si UE. E membra NATO si UE! Ca sa nu mai fi "pro" o organizatie din care faci parte,trebuie mai intai sa iesi din ea.Ori,varianta asta e o aberatie.E pur si simplu vorba de "ii dam afara pe ai lor,ca sa ii punem pe ai nostri",bineinteles chiar daca ai nostri sunt mai prosti ca ai lor.
      • +4 (4 voturi)    
        Nevoia (Joi, 24 mai 2012, 10:42)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Svejk

        Dragul meu, nevoia leaga in mod previzibil pe cei nevoiasi de stapinii resurselor.

        Apropierea Bucurestiului USL-ist de Moscova este si ideologica, vezi doar declaratiile lui Marga ca prima dovada. Dar daca te poti indoi justificat de apropierea oficiala a celor doua capitale, nu poti nega ispita teribila pe care o exercita resursele mafiei moscovite. Guvernul USL-ist va intra mai devreme sau mai tirziu in criza financiara, iar mafiotii rusi vor fi pregatiti sa ofere in secret o mina de ajutor "dezinteresata".

        Primele victimele ale politicii USL-iste vor fi fratii nostri basarabeni. Nu trebuie sa fi Mafalda ca sa intelegi ca Rusia isi va lua imediat ceea ce crede ca i se cuvine pe gratis: Basarabia
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e chiar exact (Joi, 24 mai 2012, 12:24)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Svejk

        Poti fi membru NATO si UE dar cu orientare si simpatii catre Rusia. Calitatea formala de membru nu garanteaza influenta politica intr-o tara. Intreaga gasca politica de la putere este aservita Moscovei si ostila valorilor EU/NATO. Se vede din furia de a schimba si distruge tot ceea ce insemna fond. Ramanem cu forme golae ocupate de agenti de influenta straini, ai unei puteri ce doreste desfiintarea sau controlul total al statului Roman si al resurselor sale. Istoria e clara in aceasta privinta.
    • 0 (2 voturi)    
      DE ACORD CU S.O.S. (Joi, 24 mai 2012, 19:26)

      florian [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cand Raed Arafat a fost stigmatizat de d-l Basescu, romanii s-au revoltat, probabil pe buna dreptate. Dar cand este indepartat prof. Tismaneanu? ... S-ar putea ca de aici sa i se infunde d-lui Ponta. Sunt necesare luari de pozitie fata de demiterile fara precedent facute de actualul premier.
  • +40 (52 voturi)    
    normal (Miercuri, 23 mai 2012, 20:15)

    Soljenitin [utilizator]

    Tismaneanu este un critic foarte acid la adresa lui tonta. Prost care o mai vota USL!
  • +38 (46 voturi)    
    "Restauratio in Integrum" ! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:17)

    Andy Latimer [utilizator]

    Vorba lui Marin Preda : " se intoarce Era Ticalosilor" , adica a Nemernicilor... Iar la vara ,la Costinesti, se va asculta numai..."Gavarit Radio- Stantzia Otdah"... "Tot inainte pionieri, tovarasi, oameni ai muncii ,de la orase si sate"... Urmeaza Tovarashu Socaciu, la tvr, sa faca "bine" sa dispara filmele "vrajmasilor anglo- americano-sionisti" , ce le sta ca un ghimpe "patriotzilor nostri uselishti"...
  • +38 (44 voturi)    
    ponta trebuie oprit (Miercuri, 23 mai 2012, 20:17)

    Omu [anonim]

    Nu stiu cum, dar trebuie oprit pana nu ne da inapoi in tmip cu 15 ani.
    • +12 (14 voturi)    
      nu doar cu 15 ani (Miercuri, 23 mai 2012, 22:37)

      kkciosuldelahamangia [anonim] i-a raspuns lui Omu

      asta vrea sa ne duca in perioada tineretii tov. ilici, in perioada nationalizarilor, reeducarilor si a colectivizarii.
      atentie, epidemie de capuse rosii !
  • +34 (42 voturi)    
    si uite asa se relanseaza economia.... (Miercuri, 23 mai 2012, 20:19)

    dodu [anonim]

    Creeand noi locuri de munca...
    in 10 ani vom lucra cu totii la "stat"...
    • -12 (26 voturi)    
      mai bine (Miercuri, 23 mai 2012, 20:36)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui dodu

      decat la patronii care se poarta ca stapanii de sclavi, mai bine la stat; faptul ca patronul bubuie de avere iar angajatii sunt saraci nu e deloc un pas inainte pentru societate.
      • +14 (22 voturi)    
        Vezi Coreea de N (Miercuri, 23 mai 2012, 21:21)

        Gamma [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Acolo nu mai au patroni de zeci de ani si au cam inceput sa se manance unii pe altii la propriu (a fost o stire in sensul asta de curand).

        In alta ordine de idei cred ca anul asta o sa fie ultimele alegeri relativ libere pentru o buuuna peroada de timp de acum incolo . Aveti grija ce faceti cu aceasta sansa .
      • +9 (17 voturi)    
        A lucra nu este obligatoriu , e facultativ (Miercuri, 23 mai 2012, 21:48)

        ogi [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Nimeni nu te obliga sa lucrezi la patron .
        Deschideti o firma si fa bani . Apoi vorbim .
        Atiata timp cit patronii isi platesc taxele si impozitele care-i problema ta ce fac ei cu profitul lor .
        Dar 1 milion de carti de munca la privat tin in spate o natiune de 20 milioane de oameni . Statul nu produce plus valoare ci doar consuma .
        Gindeste la frazele de mai sus si poate vei intelege situatia tarii .

        Dar nu asta e subiectul in cauza ci inlocuirea persoanelor care demasca personajele sinistre din istoria rosie a RO .
        Nu sint fan Tismaneanu dar se vede clar ca prezenta lui Tismaneanu devine cel putin incomoda . Noroc ca exista internetul mai puternic decit o bomba atomica .
        AMR-ul lui Ponta a inceput si nu cred ca-l prinde toamna in functie .
  • +38 (44 voturi)    
    Remus Cernea (Miercuri, 23 mai 2012, 20:20)

    MirceaA [utilizator]

    asta nu era ecologistul ala verde, sau era un comunist deghizat care sa duca de nas o gramada de prosti?
    • +23 (29 voturi)    
      culmea ecologiei (Miercuri, 23 mai 2012, 20:33)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Mă tem că da!... Foarte frumos, n-am ce zice! Ecologia bate adeseori spre roşu, ce să-i faci! Omul în cauză era, într-adevăr, confuzionist prin vocaţie.
    • +4 (10 voturi)    
      ala este (Miercuri, 23 mai 2012, 22:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      si ce injuraturi luam pe forum cind spuneam cine e de fapt. Cernea, alistar, mircea toma, oengisti adevarati, de pdsr subventionati.
    • +1 (1 vot)    
      Vagabonzi profitori (Joi, 24 mai 2012, 18:16)

      Imberba Romanie [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Remus Cernea e un tip fara meserie, taica-su a fost mare securist. Remus nu a terminat o facultate, nu a avut niciodata vreun job, s-a obisnuit de mic sa traisca doar din bani de NGO, dobanditi pe proiecte, cheltuiti in vacante in strainatate, iar acum din functii de "consiliere". Vom auzi mult de el de acum incolo, ca deja s-a obisnuit cu banii nemunciti din politica. Astia-s oamenii.
  • +23 (31 voturi)    
    destituirea domnului tismaneanu si a conducerii in (Miercuri, 23 mai 2012, 20:22)

    fodor nicolaie [anonim]

    sa il puna sef pe bolseuvicu de iliescu de la care a invatat ptolitica comunista de epurare a cadrelortrat
  • +18 (24 voturi)    
    Normal (Miercuri, 23 mai 2012, 20:22)

    V.R. [utilizator]

    Acuma doar nu se astepta d-l Tismaneanu sa fie intampinat cu flori de Ponta, dupa toate criticile aduse.
  • +25 (31 voturi)    
    s-a demascat ....pe fata! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:24)

    lol [anonim]

    si o sa-l numeasca cu voia Dvs. pe ultimul de pe lista .. tov. Ion Iliescu.( aplauze si chiuituri )..cea mai autorizata persoana pentru continuarea procesului de condamnare a comunismului in Romania !!...
    de acum incolo institutia se va numi Institutul de albire, scrobire si parfumare a binefacerilor comunismului in scumpa noastra patrie sub comanda partidului unic...
  • +30 (36 voturi)    
    Tov. Ponta si epurarile in masa (Miercuri, 23 mai 2012, 20:27)

    uluit [utilizator]

    Daca mineriadele lui Iliescu, erau axate pe violenta fizica a "minerilor", Ponta da lovitura dupa lovitura statului de drept, sugrumand democratia prin simularea dreptului majoritatii.

    Am aflat cu stupoare din presa, despre ultimele decizii politice, ale auto-instalatului guvern Ponta.
    Cu certitudine s-au inceput epurarile politice ale persoanelor incomode, ale celor care nu le canta in struna, ale celor care nu se aliniaza majoritatii USL.

    USL urmeaza aceeasi formula comunista a restauratiei "dusmanilor de clasa".

    Ma ingrozeste ceea ce observ... de curand, am citit cum s-au dat ordinele de reducere a personalului din Posta Romana si care erau criteriile (politice) de dat afara.

    Daca si in acest moment, romanii de bun simt, nu realizeaza ceea ce li se pregateste. Atunci nu mai avem nicio sansa sa ne mai revenim ca popor.
  • +28 (36 voturi)    
    e strigator la cer! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:28)

    Iuliana [anonim]

    As vrea sa vad o discutie televizata dintre papitoiul victorios Ponta si eminentul profesor Tismaneanu, unul dintre putinii intelectuali care a luat mereu atitudine fata de derapajele de la democratie din Romanie.
  • +20 (28 voturi)    
    A inceput dictatura mediocritatii (Miercuri, 23 mai 2012, 20:31)

    Craii de curte veche [anonim]

    iertatine d-ule tismanaru a inceput dcitatura mediocritatii asta este romania un felde rusia dar mai mica. totul trebuie sa vina de la tatuca. ce sa faca discipolul lui bombonel? ce i se dicteaza de socru? sau de dragnea? ce scoala are dragnea ?a furaciunii incepe marea furaciune si devalizarea statului. romanii trebuie sa ia atitudine in strada ca altfel vom deveni victimile bolnavilor ponta si pogonici
  • +19 (25 voturi)    
    se intorc bolsevicii (Miercuri, 23 mai 2012, 20:33)

    gege [anonim]

    se intoarce bolsevismul in romania, nu ca ar fi fost prea absent, dar acum vine tare si vine in forta.
    E de plecat urgent..daca se instaleaza astia...s-a terminat!
  • +21 (27 voturi)    
    Rusine !!! (Miercuri, 23 mai 2012, 20:43)

    Proletarul [anonim]

    Jos guvernul neo-comunist in frunte cu tovarasul Ponta si aghiotantul lui Nea Antonescu !!!
    Vai de Romania noastra...
  • -3 (11 voturi)    
    com (Miercuri, 23 mai 2012, 20:59)

    nel [anonim]

    Foarte corect d-nule Ponta dar ce faci cu excrocul de Patapievici.
  • -3 (11 voturi)    
    bravos (Miercuri, 23 mai 2012, 20:59)

    hep [anonim]

    afara cu toate lichelele
  • +9 (13 voturi)    
    Dar el nu face numiri politice nu asa zicea? (Miercuri, 23 mai 2012, 21:03)

    adi [anonim]

    in loc de Ponta ar trebui sa-i spunem Pinonta cu prefixul de la Pinochio. Mincinos ordinar. Zilele trecute se umfla in pene ca el nu-i schimba pe politrucii cu PDL cu politrucii USL. Ca gata cu politizarea. Vax albina.
    Lasa ca scapa el Nastase cu achitare si o sa vezi tu Pinochio. Ca pe o masea stricata te arunca si se inscauneaza el si sef la PSD si presedinte. Si o sa-si puna premier unu din generatia lui gen Hrebenciuc sau Cozmanca.
  • +8 (12 voturi)    
    actiune (Miercuri, 23 mai 2012, 21:05)

    Silviku [anonim]

    profita de fumigenlele electorale. Trebuie sa luam atitudine impotriva acestor jafuri si epurari politice. Opozitia in fata calculatorului nu e suficienta, trebuie luata atitudine in strada. Dupa alegeri trebuie sa iesim in strada sa protestam impotriva acestui guvern de marionete
    • 0 (0 voturi)    
      actiune (Joi, 24 mai 2012, 20:12)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Silviku

      dragii mei romani...am citit multe comentarii,sunt la fel de ingrijorata de ce va urma,speram ca MRU va face ordine dar au avut grija sa-l dea jos.Eu am deja o varsta,toti tinerii din tara si starinatate luati atitudine,nu va lasati furata democratia si libertatea,trebuie sa traiti in tara voastra,faceti ceva nu stati nepasatori ,nu comentati doar pe net.......faceti cevaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!! va fi vai de tarisoara noastra!
  • -10 (22 voturi)    
    Foarte bine. Afara cu latraii pedelisti ! (Miercuri, 23 mai 2012, 21:36)

    ghbgjgjjjgf [anonim]

    Pe mine m-au enervat tot timpul articolele prafuite ale acestui individ, prin care " dezgropa mortii" sa le vada carnetul de partid. Sa fie clar , a fost o epoca nici mai buna dar poate nu mai rea decat cea actuala si incep sa cred din ce in ce mai mult asta.
    Au fost milioane de stramutati si sute de mii de deportati iar acum sunt milioane de emigranti, au fost mii de oameni anchetati , cu averile luate si acum bancile au luat mii de case si averi si sute de oameni s-au sinucis datorita lipsurilor, au fost fabrici si ateliere confiscate iar acum sunt mii de fabrici inchise si resurse vandute strainilor.
    Sincer pentru mine nu mi se pare o societate mai buna decat precedenta , vezi coruptia , somajul, bataia de joc a politicienilor, mafiile de toate felurile de la cea tiganeasca din cartierele periferice pana la mafiile bancare, sau politice.
    Articolele lui Tismaneanu care crede el ca infiereaza comunismul semana mult cu vorba romaneasca " Se arunca in urma trenului" .
    E adevarat ca multi au suferit nedreptati si abuzuri imense dar altii sufera aceste abuzuri si nedreptati acum.
    Nu era normal ca Tismaneanu sa "rezolve" problemele trecutului pe banii prezentului asa ca au procedat foarte bine cu indepartarea lui.
    • +5 (13 voturi)    
      o clipa (Miercuri, 23 mai 2012, 21:57)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ghbgjgjjjgf

      Intrebati-va daca in perioada comunista ati fi putut scrie asa ceva, sau vorbi asa ceva. Ati fi infundat puscaria probabil impreuna cu alti membri ai familiei. Probabil sunteti tanar si faceti comparatii in necunostinta de cauza. Cat priveste demiterea d-nului Tismaneanu, e o pierdere pentru toata societatea romaneasca. Chiar si pentru Ponta, desi nu realizeaza.
      • -4 (8 voturi)    
        "Pierderi" din astea tot inainte (Joi, 24 mai 2012, 0:00)

        gcfafaffhfcch [anonim] i-a raspuns lui ion

        Pierdere o fi (pentru cine?) dar prejudiciu sigur nu este asa ca mai vreau pierderi din astea !
    • +11 (15 voturi)    
      Exterminările de atunci şi emigrările de azi (Miercuri, 23 mai 2012, 22:02)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui ghbgjgjjjgf

      Matale omiţi o chestie: datorită exterminărilor din timpul comunismului au plecat acum milioanele din ţară. Care e legătura? Elitele au fost eliminate, aşa că au rămas să facă politică hoţii şi neisprăviţii, care evident că nu au făcut dulce traiul românilor. Aşa că, monşer, a răsfoi hârţoage prăfuite înseamnă a-ţi cunoaşte istoria, pt. a te feri de ea. Zilele trecute hotnews a scris despre Corneliu Coposu. Scriam şi atunci că dacă ne-am aminti zilnic de cei 17 ani de puşcărie ai lui Corneliu Coposu sau de destinul tragic al atâtor oameni verticali, care nu au făcut compromis în faţa satanei bolşevice, ne-am regăsi demnitatea şi puterea de a rezista gunoaielor de azi.
      • -5 (7 voturi)    
        Elitele trebuie recunoscute de altii nu afirmate ! (Miercuri, 23 mai 2012, 23:43)

        gjbcbxfcxx [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        Daca membrii unui grup se numesc intre ei oameni de calitate si elita nu inseamna ca si sunt o elita.
        Sincer grupul asta cu Patapievici, Tismaneanu etc mie nu mi se pare deloc elita si nici macar intelectuali. Tineti minte de expozitia de la New York acea cu calutul roz si zvastica pe el , eu cred ca aceea a fost o manifestare maxima a acestei asa zis elite , adica au dat tot ce pot ei mai bun, ori pentru asta sa mai primeasca si bani este cam prea mult. Eu as cere si ce au primit oficial si neoficial inapoi.
        • +3 (3 voturi)    
          Jertfele anticomuniste (Joi, 24 mai 2012, 9:43)

          Iorest [anonim] i-a raspuns lui gjbcbxfcxx

          Dragul meu, ca orice simpatizant USL, ţi se bulucesc gândurile şi-ţi afectează recea cumpăn-a gândirii. Reciteşte postarea mea, cu aceste detalii: vorbind despre elite, mă refeream la politicienii interbelici şi intelectualii morţi în închisorile comuniste. Mă refeream şi la cei care, în urma torturilor, au cedat fizic şi/sau psihic, astfel încât, după ieşirea din închisoare, şi-au dus zilele fără să mai poată face ceva, ori chiar au colaborat cu regimul.

          Aşa ne-au distrus comuniştii elitele, ne-au eliminat toţi oamenii care erau verticali şi nu voiau să colaboreze. În comunism nu se mai putea regenera această categorie care dă direcţie şi rezistenţă unei naţiuni. Am ieşit din comunism cu o nouă clasă superioară, formată din foştii activişti: care a turnat mai mult, avea poziţie mai bună. Aşadar: azi ducem cu noi crimele făcute de comunişti. Să ne gândim la ei, că tot e Ziua Eroilor, şi să ne întoarcem la ei cu sfinţenie, căci tăria lor, retezată la Sighet, Piteşti, Jilava etc., ne poate redeştepta conştiinţa şi ne poate da nouă tărie. Citeşte pe Wikipedia despre generalul Arthur Văitoianu şi Iuliu Maniu. Reţine şi că părinţii actualilor uslaşi l-au lăsat pe marele nostru om de cultură Constantin Rădulescu-Motru, la peste 80 de ani, fără mijloace de trai - vieţuia din cheta făcută de foştii studenţi, el, care fusese academician şi era părintele generaţiilor interbelice. Ascensiunea PSD înseamnă renegarea acestor jertfe, ceea ce înseamnă că e un blestem meritat.
        • 0 (0 voturi)    
          Tocmai grupul are recunoastere (Joi, 24 mai 2012, 12:36)

          tyty [anonim] i-a raspuns lui gjbcbxfcxx

          Internationala, in lumea academica si politrucii gen Mang, Marga, Antonescu nu. Ca mai exista indivizi spalati pe creie ce sa sustina aberatii (cai roz pe pereti) e o vina a sistemului primar de educatie. Unde macar bunul simt ar fi fost de invatat.
    • +1 (1 vot)    
      Relativizarea crimelor (Joi, 24 mai 2012, 12:30)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ghbgjgjjjgf

      Este o ticalosie moral mai de condamnat decat crima ca atare. Aceste false echivalari intre un regim criminal si democratie unde ai voie sa alegi (chiar si pe imbecili ca Ponta sau Antonescu) conducatorii, fac parte din arsenalul ticalosiei. Astfel de sofisme minciunoase trebuie combatute. In fond pentru cei ce cred in faptul ca e tot una (in general ratati frustrati ce in comunism se simteau protejati) exista optiunea de a emigra in Korea N sau Cuba.
  • +9 (21 voturi)    
    Demis chiar de ziua dlui Liiceanu (Miercuri, 23 mai 2012, 21:41)

    Camelian Propinatiu [anonim]

    Dl Tismaneanu cunoaste nu numai ceausismul, ci si, foarte din interior, dejismul. Raportul privind condamnarea comunismului ii poarta numele. In plus, avea capacitatea de a integra cercetarea româneasca a bolsevismului in cercetarea mondiala. Premierul Ponta l-a demis chiar de ziua dlui Liiceanu fara a se gândi ca grabeste in an electoral o unificare a opozitiei intelectuale sau macar o consolidare a ei.
  • -4 (16 voturi)    
    USL face la fel ca PDL.... (Miercuri, 23 mai 2012, 21:44)

    costica [anonim]

    Isi pune oamenii peste tot, la fel a facut Boc cu OUG 37/2009 !!!
    Boc a inceput, USL continua, ca doar n-or fi prosti sa-i lase pe oamenii PDL sa continue !!
    Daca PDL va castiga in toamna(cum spune Dna Udrea, ca deja romanii regreta PDL!!), o sa vedem cum PDL ii va inlocui p-astia numiti de USL cu oamenii PDL !!!
    Ca in 2009 !!!
    Pleaca unii, vin altii, tot un drac pentru Romania...
    • 0 (2 voturi)    
      Dar (Joi, 24 mai 2012, 6:01)

      BuLiGaS [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Admit că asta e logica cinică a politicii, pe care o urmeaza orice partid ajuns la guvernare. Dar macar sa fi avut naibii grija pe cine pun in loc. Macar de dragul pastrarii aparentelor sa puna si ei oameni cu o oarece reputatie, oarece prestigiu. Dar după povestea de la educație .... m-am convins!
  • +7 (15 voturi)    
    lepra rosie (Miercuri, 23 mai 2012, 21:52)

    arthur [anonim]

    ce ma nedumireste pe mine acum este lipsa totala de reactie a unor oameni de la care chiar aveam pretentii!!! ma refer aici la cei trei intelectuali anticomunisti liiceanu, patapievici si plesu. daca regretul lor a fost ca in perioada comunista au frecat menta la rece fara sa ia atitudine impotriva sistemului criminal, ma intreb acum, cu stupoare, ce oare mai asteapta acum ca sa ia atitudine?! ar fi poate o ocazie perfecta ca ei sa isi spele oarecum pacatul de a fi tacut malc sub dictatura comunista. dar cine stie?! ... poate un vinisor sau o sueta cu ambasadorul frantei este mai interesanta! imi aduc aminte de cum s a rasculat nea badica liiceanu impotriva monei musca prin celebra sa scrisoare. da, e usor sa faci pe cocosul e este vorba de o cucoana, fie ea si fosta securista. se pare ca la dumnealor riscul este foarte calculat. trist, nu?! ...
  • +8 (14 voturi)    
    Micul Ceausescu (Miercuri, 23 mai 2012, 22:00)

    adv [anonim]

    Toti acesti oameni demisi pe criterii politice de catre Ponta ar trebui sa-si uneasca fortele( cati sunt 100/200/300) si sa actioneze guvernul Ponta in instanta si sa ceara daune foarte mari.

    I-as hartui apoi in instante internationale, cu presa dupa mine, pana in panzele albe!

    Situatia este ingrijoratoare. In acest ritm vor incepe represariile si asupra jurnalistilor incomozi.

    Societatea civila, bloggeri , ong.uri , oameni simpli- nespalati pe creier, trebuie sa facem ceva cat inca mai exista o sansa!
  • -5 (15 voturi)    
    Tismaneanu (Miercuri, 23 mai 2012, 22:46)

    Dan [anonim]

    De citit pentru toti "anticomunistii" :

    Biography
    Born in Braşov, Vladimir Tismăneanu is the son of Leonte Tismăneanu(Leon Tismensky), an activist of the Romanian Communist Party since the early 1930s, and Hermina Marcusohn, a physician and one-time Communist Party activist, both of whom were Jewish and Spanish Civil War veterans. His father, born in Bessarabia and settled in the Soviet Union at the end of the 1930s, worked in agitprop structures, returning to Romania at the end of World War II, and becoming, under the communist regime, chair of the Marxism-Leninism department of the University of Bucharest. Progressively after Gheorghe Gheorghiu-Dej acted against Ana Pauker, the Tismăneanus were sidelined inside the Romanian nomenklatura; in 1960, Leonte Tismăneanu was stripped of his position as deputy head of Editura Politică.[1][2][3]
    Vladimir Tismăneanu grew up in the exclusive Primăverii quarter of Bucharest. During his years of study at the Lyceum No. 28, which was then largely attended by students belonging to the nomenklatura, he was in the same year as Nicu Ceauşescu, son of communist leader Nicolae Ceauşescu, as well as the children of Leonte Răutu, Nicolae Doicaru and Silviu Brucan.[4]

    Cat a trait pe aici, adica 1981, nu l-a deranjat ca locuia in Primaverii, ca tatal sau era Seful editurii Politice, ca a facut liceul 28(destinat copiilor nomenclaturii), ca era bun prieten cu Nicu Ceausescu.
    Tupeul caracteristic semintiei din care face parte !
    • -2 (10 voturi)    
      vechii si noii comunisti (Miercuri, 23 mai 2012, 23:28)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui Dan

      "anticomunismul" d-lui Tismaneanu, la fel ca si cel al domnului Liiceanu, sunt "anticomunisme" de vremuri bune. nu i-au impiedicat, in anii '80, sa se bucure de favorurile regimului sau de bursele in strainatate. nu tine de semintie, ci de oportunism. e o trasatura frecventa la oameni, mult mai frecventa decat coloana vertebrala.
      asa ca avem un fost comunist, pe vremea "aia", devenit "anticomunist" dupa ce a iesit din tara comunista, inlocuit de partidul unui "dizident", chipurile, de pe vremea aia, reintors la naravul comunist dupa revolutie.

      iar daca practicile psd-ist-jefuitoare sunt sinistre, nu inseamna ca activitatea d-lui Tismaneanu la Institutul de ingropare a anticomunismului :D ar avea de ce sa fie regretata. doar pentru ca tipii joaca in tabere diferite? sa fim seriosi.
      niciun progres nu a fost facut in privinta recunoasterii luptei anticomuniste din Romania. cei care au avut in familie detinuti politici stiu foarte bine ca mortii lor nu exista, din punctul de vedere al statului roman. cel mult, ti se va confirma faptul ca au fost inchisi. stiu pe cineva care, in anul 2011, era reclamant intr-un proces contra statului roman pentru ca bunicul sau, anihilat intr-o inchisoare comunista, sa fie reabilitat si sa nu mai figureze ca si "criminal".
      figuri fundamentale ale luptei anticomuniste - Ion Gavrila Ogoranu sau Paul Goma - au fost ignorate de catre institutul condus de d-l Tismaneanu. asta in conditiile in care d-l Goma este probabil cel mai important oponent al regimului ceausist si, cu siguranta, intelectualul roman cu cele mai puternice luari de pozitie impotriva regimului comunist ceausist. e drept, e si cel care a avut cel mai mult de suferit din cauza aceasta - si nu doar inainte de revolutie, ci si dupa.

      in contextul acesta, d-l Tismaneanu a fost, ca si cei care, desigur, ii vor urma, un gropar al istoriei anticomunismului romanesc. iar faptul ca s-a imbracat cu haine de miel antibolsevic nu-l face mai putin lup.
      • +2 (4 voturi)    
        ptr. Ioana (Joi, 24 mai 2012, 9:19)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui ioana

        Asa este. Numai cei care au avut inaintasi care au suferit dupa anii '48 inteleg. Bunicii mei(din partea mamei) au fost "saltati" in martie '49 si dusi in alta localitate aplicandu-li-se pe buletin celebra stampila rotunda D.O. (domiciliu obligatoriu).
        Cineva din familia Tismaneanu a "beneficiat" de astfel de stampile ?
        Ca urmare dl. Tismaneanu sa binevoiasca sa ne "slabeasca" cu judecatile sale de valoare si parerile atot stiutoare !
        • +1 (1 vot)    
          :D (Joi, 24 mai 2012, 18:22)

          ioana [anonim] i-a raspuns lui Dan

          problema d-lui Tismaneanu nu e ca face pe atotstiutorul, ci ca practica fix discursul invatat de la inaintasii sai bolsevici: demascarea agresiva a "dusmanului", asimilarea deloc fina, echilibrata sau intelectuala a tuturor celor cu alte opinii la tabara "comunistilor", elogierea dincolo de limitele suportabilului ale celor din propria tabara, cenzurarea oponentilor si multe de acelasi soi.

          nu as imputa nimanui ca a avut parinti bolsevici, nici macar ca a fost la randul lui un comunist fervent. se intampla. dar cand iti da lectii de morala un personaj care, investit cu rolul de condamnator oficial al comunismului alege sa elimine din istoria miscarii anticomuniste romanesti un personaj ca Paul Goma...
          cand acelasi personaj, chipurile cu solide cunostinte politice, reduce aberant orice socialism la comunism, si, confunda socialismul cu gainareala autohtona marca psd...
          atunci re-devine bolsevicul de odinioara - nu vad nicio diferenta intre practicile d-lui Tismaneanu si ale altora ca el, practici de stabilire a unui arbitrar monopol "intelectual" - si practicile celor care acum, heirupist, ii inlocuiesc. reprezinta toti aceeasi oroare - nici macar nu se mai numeste comunism, ci pur si simplu IMORALITATE.

          p.s. si eu cunosc comunismul nu din non-activitatea d-lui Tismaneanu, ci din patimile propriei familii. dar sunt sigura ca exista foarte multi oameni care, desi nu au avut, direct, victime ale inchisorilor comuniste in familii, pot distinge intre ipocrizia unui Tismaneanu si moralitatea radicala a d-lui Paul Goma.
    • +1 (7 voturi)    
      serios? (Joi, 24 mai 2012, 0:47)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      tu erai mai breaz la 18 ani?! ma indoiesc. Plus ca omul a scris care i-a fost viata, nu l-am vazut sa se ascunda. Ai ceva impotriva ideilor lui? spune-ne si noua.
      • +2 (4 voturi)    
        SERIOS (Joi, 24 mai 2012, 9:00)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui I

        Nu ai inteles nimic. Nu-i nimic "mergi" mai departe.
  • +6 (6 voturi)    
    sa nu sarim peste numele mai putin sonore (Joi, 24 mai 2012, 0:29)

    linkeu [anonim]

    Rodin Traicu - manager Nuclear Montaj (membru al grupului Tender), fost PSD, fost PD, baron de Mehedinti. Citat dintr-un articol pe net despre cum sa nu ne vindem tara: "Era nevoie de un scenariu care sa motiveze impingerea in mainile capitalului strain a unor intrepinderi foarte rentabile din domeniul energiei, iar agentii de vanzare au fost FMI, Banca Mondiala, Comisia de la Bruxelles. [...] FMI, BM si ceilalti demolatori ai energeticii romanesti [...]". Succes la negocieri cu sus-numitii!
  • +1 (7 voturi)    
    "bravo" Ponta! (Joi, 24 mai 2012, 0:48)

    I [utilizator]

    esti cel mai iubit fiu al tarii!
  • +1 (3 voturi)    
    gauck e presedinte, pe cand vt ? (Joi, 24 mai 2012, 8:45)

    pronto! [anonim]

    Domnul Tismaneanu se afla in situatia de a culege roadele stradaniilor sale asidue de cercetare, aprofundare si depasire a crimelor comunismului in Romania - este imbrancit de la belvedere a sa de instanta omnivalabila printr-o manevra grosiera in cel mai pur stil proletar. Rafuiala cu trecutul cu ajutorul trambitelor si surlelor de la Washington este menita sa ramana o partida de box a umbrelor, creste teancul de opere destinate prafului secular, dar in teren zburda in voie nalucile trecutului.
    Rezultatul este si mai daramator cand pivotul luptei cu comunismul arunca, lipsit de suflare cum se intampla dupa o directa la stomac, ceva de genul "functie neremunerata" - cand faci un lucru nu pentru a astupa gurile flamande ale pruncilor, treaba te inghite si mai nemilos cu piele si par, cu atat mai jalnica frumoasa vedere asupra inefectivitatii. Alte tari foste fratesti, alte abordari, alte rezultate.
  • +3 (3 voturi)    
    Deci Remus Cernea nu este verde... (Joi, 24 mai 2012, 9:58)

    Sting [utilizator]

    ...pana la urma. Hm... ce surpriza.

    Oricum, aceasta lista a oamenilor demisi se merita pastrata, este greu sa identifici oameni seriosi iar asta mi se pare o cale foarte buna.
  • +2 (4 voturi)    
    Vladimir Tismaneanu (Joi, 24 mai 2012, 10:46)

    ionita [anonim]

    Un lucru clar PDSR nu mai vrea ca Tismaneanu sa scurme ca gaina si sa scoata la iveala chiar tot rahatul facut de comunisti,inca le pute si ar mai stirni ceva pasiuni pe la pensionari.
    Eu cred ca rusii au fost mai destepti ,au facut chiar un canal TV ,se chiama NOSTALGIA in care fostii isi descarca ofullll.
  • +1 (1 vot)    
    s-a ajuns Remusica (Joi, 24 mai 2012, 11:02)

    dumi [anonim]

    Sub vechiul regim, intrase intr-un nemeritat con de umbra. Azi, soarele a rasarit pe strada sa. Ponta i-a gasit un rost. E un tanar de viitor, ecologist, secularist.
  • +3 (3 voturi)    
    Un nou episod din farsa criminala (Joi, 24 mai 2012, 12:32)

    Ioan Rosca [anonim]

    Comentariile publicului la demiterea lui Tismaneanu arata cit de mare este neputincioasa deruta a romanilor, in fata tranzitiei criminale. Sigur ca e vorba de un cameleon odios, agent al unor interese antiromanesti, impus de axa Washington-(Tel Aviv)- Moscova (aliatii, care au terminat al 2-lea razboi mondial cu genocidul din Europa de Est), sustinut de ramura PDL a FSN-ului,care a simulat "condamnarea comunismului". Dar de aici pina la a te bucura de revenirea la cirma a aripii FSN fatis procomuniste- e un drum pe care numai naivii incurabili il pot strabate. Ca unul care am incercat sa combat diversiunea Tismaneanu (vezi Apelul pentru infiintarea CRVC, din 8 mai 2005) si sa silesc justitia sa-si demaste complicitatea (vezi procesul 3095/2/2012 de la Curtea de Apel, in care miine se da pronuntarea in dosarul genocidului comunist) semnalez impotmolirea generala in iluzii, aparente, farse si facaturi. Nici macar Marius Oprea nu a facut cu adevarat ceva pentru condamnarea celor care au impiedicat condamnarea criminalilor comunisti, dupa 1989. Credeti ca USL-ul lui Iliescu si Roman va permite deblocarea anchetei penale deschisa contra lor, la parchetul ICCJ? E jalnica bucuria chibitilor ca rotativa criminala mai face un pas de dans, calcind in picioare adevarul, dreptatea si tara. Ioan Rosca
    • -2 (2 voturi)    
      De Tismaneanu am auzit, dar de Ioan Rosca, NU (Joi, 24 mai 2012, 19:51)

      florian [anonim] i-a raspuns lui Ioan Rosca

      D-le Ioan Rosca,
      De prof Tismaneanu stie jumatate de planeta, dar de dvs n-am auzit pana acum. Articolele d-lui Tismaneanu si materialul scris la condamnarea comunismului le-am citit, biografia si C.V.-ul si le-a facut cunoscute. Afirmatia dvs ca Tismameanu este agent al unor interese atiromanesti, in opinia mea, va deconspira pe dvs ca "agent conspirationist" (n-a existat si nu exista o axa Washinton - Tel Aviv - Moscova; cum puteti vorbi despre aceasta axa la terminarea celui de-al doilea razboi mondial, cand statul Izrael s-a reinfiintat in 1948?)
  • -1 (1 vot)    
    urmeaza Patapievici de la ICR (Joi, 24 mai 2012, 13:15)

    Teodor G [anonim]

    :-)
    • -1 (1 vot)    
      cum ? (Joi, 24 mai 2012, 17:03)

      cbogdan [anonim] i-a raspuns lui Teodor G

      Cum, nu l-a demis inca ? Ma mir ............
  • -2 (2 voturi)    
    Bravo !!! (Joi, 24 mai 2012, 18:18)

    Cornel [anonim]

    Bravo Ponta pentru trimiterea la plimbare a lui Tismineski si prietenului lui la fel de comunist.Mai taiati-le din slariile de la stat acestor trintori care se dau intelectuali pe bloguri,TVR si ziare fara tiraj..
    Punctul 1 trebuie sa fie "luati-le banii si sursele de finatare de la stat".sa-si produca singuri bani,daca pot,sa plateasca taxele legale si mai vorbim noi daca mai au chef de politica si intelectualism.
    Punctul 2. Taiati-le angajarile multiple la stat : de exemplu secretara la CNCIR Buc. si Director de IT la o sucursala ARR + secretar general PDL sector 2.Sau sofer la CNCIR Buc. si consilier la Sectorul 2 (cu 55.000 lei/an incasati) - pentru edificare cautati declaratiile lor de avere publice. Asa se stopeaza aglomeratia pe sosele si furturile continue din buget numai pentru "cei alesi",care nu se mai satura cu un singur salariu..