Traian Basescu a discutat duminica, la Chicago, cu vicepresedintele companiei Chevron

de Narcis Anton     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2012, 2:47 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu s-a intalnit, duminica, la Chicago, cu Ian MacDonald, presedinte al Consiliului de Afaceri Romano-American (AMRO) si vicepresedinte al Chevron, precum si cu Eric Stewart, secretarul executiv al Consiliului de Afaceri Romano-American, anunta Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Administratiei Prezidentiale, discutiile au facut referire si la insemnatatea transferului in Romania de experienta dobandita de compania Chevron in exploatarile de gaz de sist din Statele Unite, atat din punct de vedere al aspectelor de protectie a mediului, cat si din perspectiva contributiei la dezvoltarea tarii noastre.

Seful statului a spus ca recenta infiintare a Consiliului de Afaceri Romano-American (AMRO), din care fac parte 12 companii multinationale cu sediul in SUA, este de bun augur si poate avea un potential de stimulare a investitiilor americane in tara noastra si de promovare a imaginii Romaniei in mediile de afaceri si politic din America.

"In cadrul intrevederii, reprezentantul companiei petroliere Chevron a vorbit despre cooperarea bilaterala in domeniul noilor tehnologii de exploatare a resurselor energetice, tema care, de altfel, se regaseste si printre domeniile prioritare mentionate in cadrul Declaratiei Comune privind Parteneriatul Strategic pentru secolul XXI intre Romania si Statele Unite ale Americii, adoptata cu ocazia vizitei la Washington, in septembrie 2011, a domnului presedinte Traian Basescu', precizeaza sursa citata.

Seful statului a avut si o intrevedere cu senatorul republican al Statului Illinois domnul Chris Lauzen, care este de origine romana.

"Seful statului a pledat in favoarea ridicarii vizelor americane pentru cetatenii romani care calatoresc in Statele Unite ale Americii, iar senatorul Chris Lauzen l-a asigurat de intregul sau sprijin in vederea realizarii acestui obiectiv. Un accent deosebit in timpul convorbirii a fost pus pe cooperarea in domeniile economic, investitional si de comert. Au fost discutate aspecte referitoare la dezvoltarea de proiecte in sectorul agricol, in domeniul transferului de tehnologie, in gestionarea deseurilor, precum si la modalitatile de eficientizare a sistemului universitar romanesc", informeaza Administratia Prezidentiala.

Seful statului si senatorul Chris Lauzen au discutat despre modalitatile prin care Romania ar putea sa-si intensifice exporturile de produse agroalimentare, dar si despre noi instrumente care sa permita asigurarea finantarii pentru achizitia de tehnologie in fermele mici si mijlocii romanesti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3670 vizualizari

  • -1 (27 voturi)    
    sa intelegem (Luni, 21 mai 2012, 9:19)

    caius [anonim]

    ca s-a dus sa-si ia tainul?
    • -2 (22 voturi)    
      chevrom= plata vizita obama ? (Luni, 21 mai 2012, 9:51)

      maria [anonim] i-a raspuns lui caius

      Asa isi plateste basescu vizita la Obama ?
    • +2 (2 voturi)    
      Cel de la Chevron e si presedintele AMRO (Luni, 21 mai 2012, 16:39)

      Senatorul US Lazin-Moldovan [anonim] i-a raspuns lui caius

      Presedintele Basescu s-a intalnit cu presedintele AMRO si cu secretarul executiv ai acesteil organizatii importante pt afacerile romano-americane.

      Presedintele este si in boardul Chevron, ca vice, evident presa romana a speculat imediat concidenta, fiind subliniate doar chestiunile legate de Chevron. Dar nu trebuie uitat ca AMRO poate impulsiona legaturi de afaceri care sa aduca contracte de miliarde, e absolut necesara utilizarea influentei acestor americani.

      De aceea presedintele Basescu s-a intalnit si cu senatorul republican Lauzen, care declara recent dupa o vizita in tara noastra ca are "100% sange romanesc".

      Bunicii lui Lauzen au emigrat toti 4 din zona Satu Mare, de la Istrau si Viile, sate de romani greco-catolici (Lauzen e membru al Bisericii Romane Unite cu Roma din USA).

      Din partea tatalui familia se numea Lazin iar din partea bunicii Moldovan (are o verisoara in Istrau, Otilia Ardelean).

      Tatal senatorului si-a "americanizat" numele in "Lauzen" si Chris impreuna cu cei 4 copii sunt toti perfect integrati in societatea americana, respectati acolo de comunitatea romaneasca.

      Lauzen face vizite in mod regulat in Romania si este foarte apreciat in sat la Istrau. A si fost decorat in 2006 de Basescu, este un om care ajuta Romania acolo, in USA.

      Toate tarile incearca sa aiba legaturi bune cu congresmeni americani cu origini etno-lingvistice si cultural-religioase pe teritoriul respectivelor state, iata ca reuseste si Romania sa descopere un astfel de descendent roman din diaspora americana.
  • -4 (26 voturi)    
    plata in avans (Luni, 21 mai 2012, 9:48)

    gustav [anonim]

    "In cadrul intrevederii, reprezentantul companiei petroliere Chevron a vorbit despre cooperarea bilaterala in domeniul noilor tehnologii de exploatare a resurselor energetice, tema care, de altfel, se regaseste si printre domeniile prioritare mentionate in cadrul Declaratiei Comune privind Parteneriatul Strategic pentru secolul XXI intre Romania si Statele Unite ale Americii, adoptata cu ocazia vizitei la Washington, in septembrie 2011, a domnului presedinte Traian Basescu', precizeaza sursa citata.

    Acesta sa fie pretul pe care Romania trebuie sa-l plateasca pentru vizita in SUA a pres-ului? Cam scumpa vizitarea Biroului Oval. Recentul consiliu ANRO constituit exclusiv din transnationale il trage de urechi pe Basescu pentru ca nu se presteaza serviciile platite in avans. Nici nu se obosesc sa mai traga perdeaua, saraca tara...
  • -1 (25 voturi)    
    De fapt (Luni, 21 mai 2012, 9:54)

    Prostu [anonim]

    Probabil ca a primit strategia de explicat romanilor de ce trebuie sa faca Chevron (si nu numai ) profit in Romania , de ce trebuie sa accepte barladenii (si nu numai) poluarea arealului , de ce e bine sa vindem tot ,de ce e bine sa platim exorbitant la altii pentru propriile noastre resurse (a se vedea ce "ieftina" e benzina in Romania - ca petrol avem slava Domnului) ,de ce industria romaneasca e bine sa ramana distrusa , de ce romanii e bine sa plece ca slugi in west , de ce tara e bine sa fie depopulata , intelectualitatea romana injosita , soldatii romani sa moara in Irak si Afganistan...........................
    Noua ordine politica si economica mondiala o cere !
    Iar prezidentul nostru e un mare jucator mondial ! A se revedea secventa cu Sarkozy.
    Se pare ca pentru romani spune: "Sa traiti bine" (ha-ha-ha) ! Acolo doar :"Sa traiti" !
  • -5 (17 voturi)    
    :)) (Luni, 21 mai 2012, 10:04)

    catalin_mattei [utilizator]

    Nastase a avut Bechtel.. de ce sa nu aiba si Basescu Chevronul sau?.. ce?.. este este mai fraier?
  • -1 (25 voturi)    
    S-a razboit cu americanii!! (Luni, 21 mai 2012, 10:09)

    Nicolae [anonim]

    In mod sigur Basescu a pledat pentru o metoda cit mai prietenoasa cu mediul, el fiind un ecologist inrait (Rosia Montana si Cuprumin stiu de ce...) dar la un moment dat a vazut un ordin de plata de la Chevron catre un offshore al lui basescu (alta transa) si deodata exploatarea gazelor de sist a devenit prietenoasa cu mediul iar basescu si-a dat seama ca este in interesul mediului si al romanilor sa vina americanii sa ne distruga natura!! E clar ca marinarul s-a dus sa-si ia cascavalul, asa cum a facut toata viata, de cind repara nave la Anvers pe spagi imense, de cind a vindut flota, de cind a fost primarul care nu a facut nimic (in afara de spaga) si presedinte intr-o perioada in care Romania s-a indatorat de la 25 miliarde euro la 100 miliarde euro dar in economie s-au vazut numai taieri - ca sa le ramina lor mai multa spaga!!
    • +7 (13 voturi)    
      Te-am ginit (Luni, 21 mai 2012, 10:46)

      Gigi Kent [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Eu cred ca tu tii cu rusii :)
      • -1 (9 voturi)    
        M-ai prins! (Luni, 21 mai 2012, 11:07)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Asa este! Sunt un filosovietic inrait, un adept taliban al comunistilor - eventual un kgb-ist. Mare noroc cu pro-americanul spagar basescu, acest David Copperfield al fondurilor publice si al spagilor grase. Este mai dihai ca un aspirator de mare putere - pe unde trece el nu mai ramine nici un fir de spaga. Insa este si el generos cu sclavii lui - le mai arunca oase si tigancii Udrea, panaramelor Anastase/Boagiu/Sulfina... si fruntasilor ciorditori Negoita (cel cu 6 vile - una pe lacul Como - vecin cu Berlusconi),Blaga, Berceanu, Videanu, acesti mari maestri in sifonarea banului public - probabil si ei niste pro-americani inraiti!!!
  • -2 (10 voturi)    
    Haimana ori presedinte? (Luni, 21 mai 2012, 11:02)

    atom [anonim]

    Dca presa nu a mai informat privind amploarea manifestatiilor antichevron de la barlad, asta nu inseamna ca seful statului nu cunoaste acest lucru. Probabil ca exploatarea gazelor de sist in Romania este una dintre realizarile cu care va putea zice ca lasa ceva in urma... O fi asta presedinte ori doar o haimana?