Corespondenta din Chicago

VIDEO Cum s-au purtat Traian Basescu si Andrei Marga la o intalnire cu romanii din Chicago cu o zi inaintea summit-ului NATO

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 20 mai 2012, 9:05 Actualitate | Politic


Traian Basescu, la Chicago
Foto: Administratia Prezidentiala
Relatia tensionata dintre presedintele Traian Basescu si ministrul de externe Andrei Marga a cunoscut un nou episod, sambata seara, la Chicago, in timpul unei intalniri cu cateva zeci de romani la hotelul The Drake, unde este cazata delegatia Romaniei. Pentru prima data de la instalarea Guvernului Ponta, cei doi merg impreuna la un eveniment de politica externa: summit-ul NATO, care incepe oficial duminica. Cu Marga alaturi, Traian Basescu a declarat ca “seful politicii externe este seful statului roman”, a subliniat in repetate randuri ca “parteneriatul strategic este cu SUA” si s-a limitat sa spuna despre Federatia Rusa ca “este vecin”.
  • In timp ce Andrei Marga isi explica declaratiile despre Vladimir Putin, seful statului a plecat de langa ministrul de externe, intorcandu-i spatele si vorbind in mod ostentativ cu cineva din sala. A preferat sa faca poze cu un copil si nu parea catusi de putin interesat de explicatiile ministrului Marga.
  • In fata unei adunari evident pro Basescu, ministrul de externe a parut sa bata in retragere in razboiul declaratiilor pe tema celui care decide in politica externa, afirmand ca “presedintele este cel care, conform Constitutiei, are întreaga autoritate în acest domeniu'
Tensiunile dintre cei doi s-au manifestat inca din ziua depunerii juramantului, cand Traian Basescu a refuzat in prima faza sa-i intinda mana lui Andrei Marga. Ulterior, ministrul de externe a explicat ca seful statului i-a reprosat comparatia cu Mussolini facuta in timpul audierii in Parlament, insa a spus ca afirmatiile sale au fost scoase din context.

Surse diplomatice au declarat pentru HotNews.ro ca, dupa acest episod, Traian Basescu ar fi dorit ca ministrul de Externe, Andrei Marga si ministrul Apararii, Corneliu Dobritoiu, sa nu mearga la Chicago, cerand sa fie insotit doar de Seful de Stat Major si  de consilierii de la Cotroceni insa de nimeni altcineva din partea Guvernului. In cele din urma, pentru a evita un conflict deschis,Traian Basescu ar fi acceptat coabitarea pe durata summit-ului NATO cu cei doi ministri din Guvernul Ponta, care s-au si aflat in avionul prezidential.

Inainte de intalnirea cu romanii din Chicago, programul presedintelui a inclus si o vizita la Biserica Ortodoxa Sfintii Constantin si Elena din Chicago, la care ministrii Marga si Dobritoiu nu au participat.  Prezenta la acest eveniment a fost, la randul ei, extrem de redusa. Cativa romani au sustinut ca “nu s-a stiut ca vine Basescu la Biserica”. Traian Basescu a luat in brate, la sfarsitul slujbei, un copil si s-a folosit de prilej pentru a spune ca "tanjeste dupa un nepotel".

A doua intalnire din program, la care au participat cateva zeci de romani din Chicago, a inceput sambata seara la orele 19.00. Discursul presedintelui a durat mai bine de o ora. Traian Basescu a fost aplaudat si felicitat in mai multe randuri. I-au fost puse mai multe intrebari din public, insa abordarile critice au fost cvasi-absente.

Potrivit surselor HotNews.ro, precizarile presedintelui Traian Basescu referitoare la politica externa au fost facute fara ca seful statului sa cunoasca noul atac al premierului Victor Ponta pe tema reprezentarii externe.

Victor Ponta a declarat, sambata, la lansarea candidatilor USL pentru judetul Cluj: “Pe domnul Marga l-am rugat sa mearga la Chicago, impreuna cu presedintele tarii, pentru ca stiti ca presedintele tarii merge in general in strainatate si nu reprezinta pe nimeni, decat pe el. M-am gandit sa fie acolo doi ministri - dl Marga si dl Dobritoiu - ca sa inteleaga partenerii nostri internationali ca exista oameni seriosi in Romania. Asa ca va rog sa-l scuzati, e vina mea ca nu se afla aici in acest moment. Sunt convins ca drumul pana la Chicago va fi extrem de lung pentru domnul presedinte Basescu".

Ce a spus Traian Basescu pe tema politicii externe la intalnirea cu romanii de la Chicago:
  • In ce priveste relatia cu Statele Unite: Este o relatie pe care eu am mizat dincolo de apartenenta noastra la UE. Pentru securitatea Romaniei am considerat ca parteneriatul strategic cu Statele Unite este unul de esenta si pentru prima data in istorie poate da Romaniei siguranta de a se dezvolta in libertate. Miezul securitatii noastre este, dincolo de institutiile statului roman, parteneriatul cu Statele Unite. Un parteneriat strategic pe care l-am agreat cu presedintel Obama chiar anul trecut. Un parteneriat care nu vizeaza numai securitatea Romaniei, ci si un parteneriat care vizeaza si educatia, si cultura si, mai ales, transferul de tehnologie. Nu numai tehnologie militara dar si tehnologie industriala.
  • Dupa agrearea parteneriatului nostru strategic s-au activat in Romania firme ca Exxon, Chevron. Fordul, iata, din luna iunie, va produce cel mai modern automobil de mic litraj in Romania. Sunt alte firme ca Smithfield si alte firme care opereaza pe piata romaneasca. Acest parteneriat nu este destinat sa ne aduca numai securitate ci si transfer de tehnologie si sprijin pentru ca Romania sa-si dobandeasca securitatea energetica. Deci, pentru noi relatia cu Statele Unite este o miza majora.
  • Nu cooperam numai in Afganistan, cooperam extrem de strans si in lupta antiterorista, sunt parteneri ce au avut succese ce pot fi prezentate mai putin dar ne-am legat unii de altii in a ne proteja popoarele in lupta anti-terorista. In cateva cuvinte, tara in care lucrati si traiti este unul din partenerii nostri de cursa lunga mai ales ca parteneriatul strategic agreat cu presedintele Obama se numeste parteneriat pentru Secolul 21. Maine, parteneriatul nostru strategic pe probleme de securitate va fi consfintit si la nivel NATO. Pentru prima data in istoria sa Romania va fi aparata si de orice atatc cu rachete, deci ceea ce construim impreuna este temeinic, in folosul ambelor tari.
  • Seful politicii externe a statului roman este seful statului român. Deci, parteneriatul strategic este cu SUA. Federatia Rusa ne este vecin, avem interese economice si de securitate în zona dar parteneriatul nostru definitiv, parteneriatul nostru strategic este cu Statele Unite, plus calitatea de membri ai Uniunii  Europene. Din acest punct de vedere v-a raspuns cea mai autorizata voce a statului român
Ce a raspuns Andrei Marga la intrebarea unui roman din sala, care cerea sa-i explice declaratiile admirative fata de Rusia si Putin:
  • S-a extras un fragment dintr-o depozitie la Parlament. Si nici din depozitie, dintr-o întrebare pusa la parlament. Depozitia a fost axata pe problemele de politica externa a României si am spus acolo: fundamental este ca România sa fructifice avantajele apartenentei la NATO si ale calitatii de membru al Uniunii Europene. Aceasta este o achizitie istorica a Romaniei la care au aspirat multe generatii
  • Sigur am pus întrebarea. Oare în relatia cu America folosim, dincolo de excelentele relatii politice, militare, folosim destul prezenta economica americana? Este destul de mare aceasta prezenta in România, folosim si alte aspecte, cum spunea si domnul presedinte, educatia, cercetarea, tehnologia.
  • Dupa aceea am spus ca sunt capitole care trebuie relansate in politica externa a Romaniei si anume: relatia cu Rusia, cu China, cu alte puteri sau supraputeri, daca vreti, emergente in lume. S-a scos din context. Daca vreti, referinta la liderul de la Kremlin a fost in context foarte precis. Am spus ca am avut ocazia sa-l insotesc pe premierul de atunci Radu Vasile la Kremlin si ca trebuie reluate contactele personale, de ce nu, si ele fac parte din politica externa. Doi, trebuie folosite ofertele care sunt, si pot sa va spun, atunci, conducerea de la Kremlin oferea venirea pe piata rusa cu exporturi substantiale, mobila, sticla, portelan, multe alte produse. Îmi pare rau ca s-a preluat decupat si s-a misinterpretat , ca sa folosesc un termen englezesc.
  • Cum spunea si domnul presedinte, sigur, directia politicii externe o stabileste Parlamentul, autoritatile si, sigur, presedintele este cel care conform Constitutiei are intreaga autoritate în acest domeniu.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20597 vizualizari

  • -101 (125 voturi)    
    S.O.S.- Imaginea SUA in RO! (Duminică, 20 mai 2012, 9:13)

    stefan jicol [anonim]

    Faptul ca un om total nepopular sustine o alianta sau un parteneriat poate sa se transforme intr'o adversitate a majoritatii populatiei pentru respectiva alianta sau parteneriat...
    Partenerii NATO si aliatul SUA fac o imensa gresala lasandu'se reprezentati de un om pe care romanii, in marea lor majoritate, il urasc.
    Idem si pentru dl Dl Mark Gitenstein, perceput ca fiind corupt si pe statele le plata ale lui Basescu, aduce imense deservicii SUA… ceea ce e
    in contra fisei postului sau diplomatic. Administratia Obama-Clinton ar trebui sa remedieze situatia si sa instaleze un ambasador credibil care sa fie ascultat cand vorbeste.
    • +124 (142 voturi)    
      nu generaliza (Duminică, 20 mai 2012, 12:22)

      andu [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      de unde stii tu ca majoritatea romanilor il urasc pe Base? sunt opinii si opinii, iar faptul ca multi s-au lasat spalati pe creier de uitatul prea mult la antene e alta problema. Alianta cu NATO e varianta cea mai buna pentru Ro, iar daca tu crezi ca SUA isi alege ambasadorii in functie de cine e la putere in tara respectiva te cam inseli, ii aleg intotdeauna in functie de propriile interese, americane.
      • -26 (46 voturi)    
        cred ca din sondajele de opinie (Duminică, 20 mai 2012, 14:38)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui andu

        ca desteptul asta de basescu a facut cum l'a taiat capul si a ajuns la 15%. e penibil ca penibilul ala de Voiculescu are mai mult capital de incredere decat presedintele. Si asta nu e bine.
        • +17 (21 voturi)    
          Ai si tu o opinie (Duminică, 20 mai 2012, 17:56)

          neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          ... a celor 15 % !!!
        • +12 (16 voturi)    
          Basescu NU mai candideaza! (Duminică, 20 mai 2012, 18:42)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          Pe care parte nu o intelegi?
        • +25 (31 voturi)    
          Gresesti (Duminică, 20 mai 2012, 18:49)

          Cel [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          am inteles voiculescut are -20 si in rest tu te uiti la sondajele facute de voiculescu dupa ce a intoxicat de 8 ani prin toate canalele media oameniii cu mai putina inteligenta
          Eu am vazut oameniii destepti cu care am vorbit il prefera pe Base in locul ponta sau antonescu
          Voiculescu este urat de majoritatea intelectualilor.
          Din pacate nu prea am discutii cu muncitorii si pensionarii petnru a putea vedea cum gandesc ei
          • -1 (7 voturi)    
            ! (Luni, 21 mai 2012, 12:20)

            Loredana Mihalache [anonim] i-a raspuns lui Cel

            Suspendarea lui Basescu ar fi cea mai buna solutie pentru remedierea situatiei dezastruoase care se petrece in Romania!Acest om este un incompetent habar nu are cum se conduce o tara!!!
      • -6 (12 voturi)    
        presedinte fara caracter (Luni, 21 mai 2012, 9:49)

        Radu Mihai [anonim] i-a raspuns lui andu

        Dar cine mai are pretentii de la acest presedinte cazut in disgratie. Caruia nu ii pasa de romani si imaginea Romaniei atat timp cat el nu este in prim-plan. Acest lucru l-a demonstrat inca o data. Trebuie sa plece cat mai grabnic de la conducerea tarii pentru binele romaniilor.
        • -2 (8 voturi)    
          .. (Luni, 21 mai 2012, 10:04)

          adrian timofte [anonim] i-a raspuns lui Radu Mihai

          felul in care actioneaza basescu e atat de previzibil incat credibilitatea sa e aproape nula. astfel de neintelegeri intre reprezentantii statului nu fac bine imaginii romaniei, iar traian basescu ar fi trebuit sa stie asta din moment ce se considera seful politicii exerne.
        • +3 (9 voturi)    
          PLEACA TU IN ALTA TARA (Luni, 21 mai 2012, 10:07)

          Cela [utilizator] i-a raspuns lui Radu Mihai

          daca se poate i-al si pe ponta,nastae,iliescu,voiculescu si alti excroci care au praduit tara 19 ani .
    • +88 (98 voturi)    
      Romanii se indragostesc din nou de Basescu! (Duminică, 20 mai 2012, 12:29)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      Dupa venirea mizeriei de guvern oferit de USL in frunte cu premierul-TV Victor Ponta, am ajuns sa aud lucruri pe care nu credeam sa le mai aud curand prin masinile RATB, pensionarii sarind la gatul lui Ponta pentru deziluzia enorma creata.
      Strategia lui Traian Basescu e simpla: ati vrut USL, spalati-va cu ei pe cap! Dupa aceea o sa veniti in genunchi la mine sa ma rugati sa va scap de ei!
      • +21 (27 voturi)    
        mi-e teama ca este [prea tarziu! (Duminică, 20 mai 2012, 19:53)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ar fi excelent ca romanii sa se lamureasca asa de repede care sunt "beneficiile" guvernarii pedeseriste, dar tare ma tem ca nu vor fi asa de usor de dat jos de la Putere!
        Degeaba nhe plingem noi, nici Base, nici altcineva nu mai poate sa ne scape de ciuma rosie! Apropo de Gitenstein, degeaba este SUA singura supraputere mondiala, daca noi avem in imediata apropiere pe "marele vecin de la Rasasit", caruia ii se subordoneaza in mod implicit toti uslasii!
      • -28 (34 voturi)    
        in visele tale (Duminică, 20 mai 2012, 20:27)

        fdsfgs [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        in realitate e terminat de mult, si el si pdlul
        • +19 (25 voturi)    
          s-o crezi tu si Gadea! (Duminică, 20 mai 2012, 21:59)

          leopold [anonim] i-a raspuns lui fdsfgs

          I-a intins o plasa lui Ponta care a cazut ca un fraier (care este) in ea.
          • -5 (11 voturi)    
            visati baieti, visati.....somn usor (Luni, 21 mai 2012, 9:00)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui leopold

            Hai, pana mai puteti, toamna este aproape si o sa va treziti ca nu aveti incotro, dar pana atunci...mai visati....albe ca zapada, un ungurean pe un cal alb.....niste pitici (care fac boc, boc, cioca-boc)...vise, frumoase vise.
    • +57 (69 voturi)    
      SOS e pt tine, vuvuzea antenista (Duminică, 20 mai 2012, 13:31)

      flit [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      daca Basescu ar putea candida a 3-a oara la prezidentiale, ai vedea tu atunci, USLinosule kaghebist, cat de mult il urasc romanii... Satelitul Romania a iesit definitiv de pe orbita mami-tale Rusia, iar politica lui Basescu a fost hotaratoare pt asta ! De aia veti avea cosmaruri cu Basescu toata viata, chiar daca el va redeveni un simplu cetatean dupa actualul mandat de presedinte !
    • +47 (55 voturi)    
      oho (Duminică, 20 mai 2012, 13:31)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      Friendo, ce e in capul romanilor nu poate sa controleze nimeni. Daca exista psihotici care isi inchipuie ca un ambasador al singurei superputeri mondiale este "pe statele de plata" ale presedintelui tarii in care-si efectueaza mandatul (desi cred ca-ti exprimi numai parerea ta) nu pot decat sa imi aduc aminte de scena din Morometii in care aia din Silistea-Gumesti se intrebau daca regele, "agricultorul numarul 1 al tarii" iese la prasit in curtea palatului.
      Hai sa nu confundam limitarile mentale ale unui segment de populatie cu imperativele strategice. M rog, asta daca nu suntem si noi limitati.
      • -14 (20 voturi)    
        corect (Duminică, 20 mai 2012, 21:57)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui hollow

        basecsu e sluga americanilor, nu invers, aici trebuie sa-ti dau dreptate.
    • +36 (48 voturi)    
      Pe undeva iti dau dreptate (Duminică, 20 mai 2012, 14:48)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      Cu un asa ministru de externe care nu are pic de diplomatie si care, fie-mi ierttata expresia neacademica, linge cismale lui Putin la audieri, imaginea externa a noului guvern e clar depreciata. In plus rusii nu apreciaza niciodata lingaii, chiar daca se folosesc de ei. Ca sa ai succes la rusi trebuie sa-ti pastrezi o minma demnitate, ceea ce Marga nu a dovedit. Pentru mine Marga e o mare dezamagire, ca si multi dintre demnitarii mai mari sau mai mici din timpul guvernarii CDR care s-au aliat cu "dusmanul de clasa " pdsr ( miniscule intentionate) dovedind ca nu au doctrina ci doar lichelism si o dorinta infinita de a ajunge la ciolan. In plus nu stiu cine te-a mandatat sa masori popularitatea lui Basescu. Oi fi facut tu vreun sondaj care nu s-a publicat? Pentru ca sondajele celor platiti de uslasi sunt tatal viciate din start.
    • +46 (56 voturi)    
      te inseli! (Duminică, 20 mai 2012, 15:15)

      marmota [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      Te inseli amarnic. Nu cred ca sunt majoritari cei care-l urasc pe presedintele Basescu. Doar cei care au acea execptionala "capacitate" de a se utia la antene si pe care acestea au reusit sa-i spele pe creier. Numai cei mai prosti si cei mai ticalosi sunt cei care-l urasc pe presedintele Basescu.
    • +35 (43 voturi)    
      noi (Duminică, 20 mai 2012, 15:22)

      am [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      ii iubim pe americani pentru calitatile lor si nu pentru defecte. America a fost, este si va fi un etalon si o aspiratie pentru inca multa vreme de acum incolo chiar daca acest etalon nu este unul al perfectiunii.
    • +39 (47 voturi)    
      oare cine-ti da minusuri? (Duminică, 20 mai 2012, 17:04)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      .Parca n-ar fi toata lumea de acord cu tine!.. Se pare ca nu-i chiar asa de corect sondajul baietilor platiti de Voiculescu! Vezi c-ati mai pierdut un referendum cu 75% mergand pe mana lor.
    • +19 (25 voturi)    
      Imaginea ta in RO (Duminică, 20 mai 2012, 17:13)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      Poti sa-mi dovedesti ca Dl Mark Gitenstein este
      platit pe statele de plata ale lui Basescu? Nu aveti in
      cap decat fumigene gen Antene,precum si Ponta care
      a spus o prostie,ca Presedintele nu reprezinta in
      streinatate Tara,ci numai pe el insusi.Tipic comunisti,
      pentruca ei prezinta minciunile ca adevaruri,crezand
      vor crezuti.....Auzi prostie,trimetem noi trei ministrii cu
      mentiunea ca sa stie Americanii ce oameni capabili
      prezinta acest nou Guvern.nu cumva zicala aceasta
      se potriveste de minune cu cei trei ministrii-ca ei se
      reprezinta pe ei insisi----Lasati-va domnilor use-listi
      de minciuni si vorbe aruncate in vant ca nu va mai
      crede nimeni.Vreti sa-i convingeti pe Americani cat
      sunteti de capabili? Ii credeti chiar asa de redusi?
      Nu va este de ajuns ca a-ti calcat cu stangu aici in
      tara,vreti sa exportati prostia si in afara?Dovada ca
      cei de acolo stiu,consta in faptul ca Domnul Marga
      fost intrebat,despre declaratiile dela inscaunare si
      le-a cam scaldat.dovada comunistilor este,si asa a
      fost intotdeauna ca ei se vad destepti,ei au dreptate
      intotdeauna,si mint de ingheata apele
    • +15 (21 voturi)    
      sos - salvati Romania de prorusi (Duminică, 20 mai 2012, 17:57)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      asta este imaginea Romaniei, nu ca base i-a intors aluia spatele.
      cand unu ca marga vine si tine lectii europei despre putin si spune ca toti ar trebui sa fie ca putin, cam cum crezi tu ca este imagina Romaniei?
      vedeti-va de iresponsabili vostri inainte sa dati lectii :)
    • +12 (18 voturi)    
      daca iti inchipui cumva (Duminică, 20 mai 2012, 18:14)

      putin mai mult creier tovarasi [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      ca administratia americana nu vede comportamentul de bodyguard de discoteca a lui ponta, te inseli. Toate declaratiile acestui imatur trimit in eter veninul acumulat al bolsevicului ilici si acompaniatorilor sai felix si nastase. Cu un astfel de premier Romania poate aluneca usor, de la o tara care face pasi catre o alta oranduire, spre un Kosovo instabil si nesigur. Sper din toata inima ca acei peste 70% dintre romanii care nu s-au prezentat in general la urne sa realizeze pericolul care pandeste la usa Romaniei, prin intoarcerea la putere a bolsevicilor. Acestora le cer sa dea un vot de blam urmasilor lui Ana pauker si gheorghe gheorgiu dej, atat la alegerile locale cat si la cele parlamentarele din toamna acestui an.
    • +14 (20 voturi)    
      Romanii care-l urasc pe Base (Duminică, 20 mai 2012, 18:19)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui stefan jicol

      ti-au dat la minusuri de te-ai dus pina in centrul pamintului. Lasa-ne cu citate din Varanul Otravitor.
      • -4 (10 voturi)    
        Hotnews va face un mare deserviciu (Luni, 21 mai 2012, 9:14)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        V-a adunat aici, unde, voi intre voi, va simtiti bine.
        va dati plusuri unul la altul si-i pocniti cu minusuri pe nepoftiti, aia care nu-s basisti.
        Ce sa vezi? daca au minusuri, dispar comentariile deranjante.
        CE FAIN !
        Si uite asa, traiti senini iluzia ca voi sunteti cei mai tari, voi sunteti majoritari, vointa voastra este lege....
        Grava iluzie.
        Democratia, pe care stiu ca nu o iubiti, este, din pacate pentru voi, impusa de institutiile internationale, de care depindem total.
        Vreti, nu vreti, trebuie sa avem alegeri libere (macar de forma), un for legislativ de tip parlament.
        Trebuie sa-i fiti recunoscatori PSD-ului.Da, nu va mirati, datorita lui are base o constitutie de care profita.
        A fost facuta pentru Iliescu, mare greseala, spuneam si atunci....
        Adica, da, in'89 nu am mai vrut un conducator atotputernic ca Ceausescu, dar am strecurat fel de fel de soparle, omisiuni in constitutie ca sa poata Iliescu sa controleze cat mai mult.
        El nu a abuzat pe fata, de mirare, dar base.....base a sarit si peste constitutia asta schioapa si face numai ce vrea muschii lui.
        Ca acum....asta-i presedinte?Asa se poarta unul?
        Iar voi va bucurati si va ingropati in plusuri .... tare, sau ce?
        la ce va foloseste? Este un fel de drog?Vezi realitatea altfel, cum o vrei?
        Alo! Trezirea!
        Votul Hotnews si cel de la alegerile oficiale sunt doua lucruri complet diferite.
        Acolo voteaza si aia care ies dezgustati de pe Hotnews, dupa ce dau de voi.
        • -2 (8 voturi)    
          ai dreptate ! (Luni, 21 mai 2012, 10:01)

          maria [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          AI DREPTATE ! Nu vad de ce mai scriu ceva daca cenzureaza ce nu le convine ! E mai simplu sa se uite in oglinda si sa zica : sunt frumos, destept, democrat, obiectiv , ce mai : sunt perfect !Mai stim unul perfect ! E caraghios ca vezi un comentariu cu + care ii raspunde unui comentariu notat cu - si , bineinteles, cenzurat !
    • +21 (27 voturi)    
      buna seara ,Mihai Gadea! (Duminică, 20 mai 2012, 21:56)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui stefan jicol

      Te sfatuiesc sa vorbesti in numele tau ,al motanului si al slugoilor acestuia.Ceea ce stiu este ca Basescu ma reprezinta,pe cand tu si sleahta ta imi provocati sila.
  • -67 (87 voturi)    
    sefu statului (Duminică, 20 mai 2012, 9:15)

    vasile [anonim]

    in constitutie nu exista sintagma 'seful statului ' poate reminecentele comuniste l-au indus in eroare pe nea base'
    • +41 (49 voturi)    
      Nu e "de jure", e "de facto" (Duminică, 20 mai 2012, 12:41)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Presedintele ia masurile urgente, APOI convoaca Parlamentul ("Baieti, adunarea !") si il intreaba daca a fost bine sau nu.


      ARTICOLUL 93
      (1) Preşedintele României instituie, potrivit legii, starea de asediu sau starea de urgenţă în întreaga ţară ori în unele unităţi administrativ-teritoriale şi solicită Parlamentului încuviinţarea măsurii adoptate, în cel mult 5 zile de la luarea acesteia.

      (2) Dacă Parlamentul nu se află în sesiune, el se convoacă de drept în cel mult 48 de ore de la instituirea stării de asediu sau a stării de urgenţă şi funcţionează pe toată durata acestora.

      Ti se pare ca e altceva decat SEFUL STATULUI ?!

      Pana si la Antene este indicat asa...

      http://www.antena3.ro/politica/traian-basescu-romania-va-insista-ca-nato-sa-ramana-o-organizatie-cu-usile-deschise-167620.html

      Preşedintele Traian Băsescu a declarat vineri că România va insista la Summit-ul NATO de la Chicago, care va avea loc în perioada 20-21 mai, ca NATO să rămână o organizaţie cu uşile deschise către accesul altor state.

      De asemenea, şeful statului a declarat, la Palatul Cotroceni, că "vizăm, de bună seamă, în primul rând, statele din Balcani".
      • -4 (12 voturi)    
        Dl Presedinte nu este seful statului (Duminică, 20 mai 2012, 20:02)

        nu costa nimic sa visezi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Tara noastra NU are sef, are presedinte. Statul roman nu are sef are presedinte. Dl presedinte NU este seful meu, al dvs, al institutiilor, are prerogative limitate stabilite prin Constitutie. Adica noi l-am ales si il platim sa ne faca o treaba , nu sa ne fie sef. Isi doreste, dar nu se poate. Sef a fost CEausescu. Spunea sa se faca ceva si imediat toate structurlii vegheau sa nu miste cineva in front. As vrea ca dl Pesedinte Basescu sa fie un pic mai serios, sa respecta Constitutia si , implicit , pe noi ,cetatenii. Pt ca l-am ales sa ne slujeasca tara cu seriozitate si responsabilitate.
    • +38 (42 voturi)    
      Mai studiaza (Duminică, 20 mai 2012, 14:55)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Daca ai studia, fie si wikipedia, ai vedea ca orice stat are un comducator, numit generic seful staului. Este o problema elementara de organizare statala pe care si un elev de clasa a VIII-a pregatit la un nivel mediu ti-o pate explica. In cazul unei republici seful statului e presedintele. Cum Romania e republica conform constitutiei, presedeintele e seful stului conform unei logici elemntare. Dca faci un minim efort intelectual sper ca intelegi. Oricum nu am posibilitatea sa iti desenez pentru ca programul informatic nu permite.
      • -2 (8 voturi)    
        cine este seful Germaniei? (Luni, 21 mai 2012, 9:17)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Dar al Austriei? Elvetiei? etc
        republici toate.....
        Nici nu stiti cum ii cheama pe presedintii lor....
        asa sunt de sefi
        • -4 (4 voturi)    
          presedintii Austriei, Germaniei etc. (Luni, 21 mai 2012, 11:35)

          mamitza [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

          inainte de a vorbi, cauta pe net si vezi ce inseamna republica prezidentiala (ex. Franta), republica semiprezidentiala (ex. Romania) si republica parlamentara (ex.Germania, Austria, Italia etc.)
          • 0 (0 voturi)    
            Romania, republica semiprezidentiala? (Marţi, 22 mai 2012, 10:48)

            Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui mamitza

            De unde ai scos-o?
    • +23 (25 voturi)    
      "Reminecentele" comuniste... (Duminică, 20 mai 2012, 16:18)

      nick [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Probabil cele nascute din sinergia folosirii unui cuvant "misinterpretat", ca sa-l citam si pe domnul ministru de externe, ca si el e om cinstit si de valoare
    • +25 (29 voturi)    
      Ai citit tu constitutia? (Duminică, 20 mai 2012, 17:07)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Parol? Din scoarta-n scoarta? Si ce-ai mai gasit acolo, lumineaza-ne: suntem republica parlamentara cu presedinte decorativ sau ce?
    • +14 (20 voturi)    
      marga vorbeste despre Putin la Chicago???? (Duminică, 20 mai 2012, 19:58)

      neuronu'stingher [anonim] i-a raspuns lui vasile

      am vazut-o si pe asta...marga al nostru vorbind americii despre Putin si-a sa maretie... =))=))=))

      mare ti-e gradina doamne si parca cu tare multe gauri :) :) ar trebui sa mai repari gardul ala...

      Vai de capul lui Marga...pai uselicii de aia au insistat sa mearga oamenii seriosi, sa vorbeasca despre putinica :)))...si unde...taman la Chicago :) :).
      • +1 (7 voturi)    
        de cine se tem americanii cel mai mult? Putin. (Luni, 21 mai 2012, 9:19)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui neuronu'stingher

        Singurul pericol serios pentru SUA este rusia condusa de tzarul Putin.
        PUNCT.
  • +49 (57 voturi)    
    precizari (Duminică, 20 mai 2012, 9:35)

    Robert MIHAI [anonim]

    Dle Tapalaga,

    Ma numesc Robert MIHAI si am avut ocazia sa urmaresc slujba de la Catedrala Sf Imparati Constantin si Elena din Chicago exact langa umarul dvs. Eram in partea dreapta, aveam un tricou albastru. Dnul Turturica va poate confirma schimbul de amabilitati avut cu dansul la finalul sedintei foto inainte ca Presedintele sa paraseasca sala unde s-a tinut slujba.
    Pot sa va certific faptul de de aceasta vizita la biserica nu s-a stiut aproape deloc. Eu am aflat de intalnirea aceasta cu totul intamplator de la cancelaria bisericii in urma telefonului pe care l-am dat in cautarea unei invitatii la acea intalnire cu comunitatea de la hotel. La acea intalnire nu s-a intrat decat pe baza de invitatie iar acele invitatii au fost impartite la biserici, dar numai cateva la fiecare biserica ( asa cum mi s-a spus de la Cancelaria Bisericii Nasterea Domnului de catre o doamna " Noua nu ne-au ajuns decat 10 invitatii si aici la biserica suntem deja 6 persoane care dorim sa participam")

    Daca nu ascultam cu totul intamplator declaratia de la Otopeni inainte de plecare nici nu stiam de vreo intalnire fie ea la hotel sau biserica, pentru ca nu s-a anuntat mai pe nicaieri.

    Ma puteti gasi la robmih@gmail.com .

    Toate bune !

    Robert MIHAI
    • +33 (43 voturi)    
      Felicitari<Robert! (Duminică, 20 mai 2012, 15:42)

      Alberta [utilizator] i-a raspuns lui Robert MIHAI

      Iata,ca mana celor ce-l urasc pe PRESEDINTELE BASESCU,este ffff.lunga! Aajuns chiar la Chicago.Ne rugam LUI DUMNEZEU,sa ne apere de ciuma rosie si de toate cozile de topor,dornice de miliarde prin frauda!
    • +13 (19 voturi)    
      subscriu (Duminică, 20 mai 2012, 19:24)

      tril [anonim] i-a raspuns lui Robert MIHAI

      A fost intr-adevar foarte dificil sa aflu cand si unde se va intalni presedintele cu romanii din Chicago. La fel ca Robert, am fost la slujba de la biserica si sunt convinsa ca multi alti romani din Chicago ar fi fost prezenti daca ar fi stiut. Sper ca lipsa mediatizrii a fost din motive de securitate si nu pentru a ne impiedica sa ne intalnim presedintele!!
    • -9 (13 voturi)    
      voi intrati in casa Domnului cu INVITATIE ? (Duminică, 20 mai 2012, 22:00)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Robert MIHAI

      Asa e in tara ,,democratiei '' : se intra in casa Domnului cu invitatie ? ! Domnul e pdl-ist ?
      • +13 (15 voturi)    
        Numai scrie prostii. (Luni, 21 mai 2012, 1:49)

        ddoina [utilizator] i-a raspuns lui maria

        Regulile la o biserica romaneasca din Nord America sunt facute de Preot si de Consiliul Parohial nu de americani sau Obama.
        Invitatiile au fost facute de Consiliul Parohial probabil pentru a evita ca romanii sa vina in numar foarte mare. Dupa mine au facut o greseala ca nu au anuntat vizita Presedintelui pentru ca multi romani din America si Canada ar fi dorit sa-l vada.
        • -2 (8 voturi)    
          e f posibil sa vbr. prostii ! (Luni, 21 mai 2012, 10:14)

          maria [anonim] i-a raspuns lui ddoina

          DA, poate vorbesc prostii ! DAR, am o scuza : traiesc in Romania unde presedintele tarii tine discursuri in ALTAR ( ! ! ! ) , face poze hahaind cu inalte fete bisericesti, , unde preotii fac campanie electorala ! PE SCURT : BISERICA ROMANEASCA SE PROSTITUIAZA !
          • -1 (1 vot)    
            maria draga (Luni, 21 mai 2012, 22:57)

            tril [anonim] i-a raspuns lui maria

            Presedintele a vorbit la biserica despre biserica! nu a facut politica. Pentru ca pe noi "astia de aici", biserica ne uneste, iar Basescu a multumit preotilor pentru contributia la pastarea culturii romanesti.
            Nu fi rea si nu "behai" fara sa stii despre ce e vorba.
            Iti place sau nu, Basescu este inca presedintele Romaniei si sunt mandra ca am avut ocazia sa-l vad in persoana.
            Imi doresc o Romanie de dreapta, europeana si pro americana. Apropierea de Rusia nu este o optiune pentru mine!
      • +7 (11 voturi)    
        citeste cu atentie (Luni, 21 mai 2012, 3:09)

        tril [anonim] i-a raspuns lui maria

        "a unei invitatii la acea intalnire cu comunitatea de la hotel. La acea intalnire nu s-a intrat decat pe baza de invitatie iar acele invitatii au fost impartite la biserici".
        Nu in casa Domnului se intra cu invitatie, ci la intalnirea de la hotel. Sau poate tu te intalnisti la cina cu presedintele cand vrei tu si fara sa te invite nimeni.
        • -1 (7 voturi)    
          invitatie (Luni, 21 mai 2012, 10:23)

          maria [anonim] i-a raspuns lui tril

          Evident ca la intilnirea de la hotel s-a intrat cu invitatie ! S-o fi saturat si presedintele tau de huiduieli ! Deci trebuia sa se asigure ca macar acolo e primit bine ! Daca basescu si-a permis ,, politate'' si ,, diplomatie '' fata de Marga s-a vazut si calitatea celor invitati ! Adica : NUU apelezi la mirlanii in fata unor oameni finuti !
  • +81 (95 voturi)    
    lichelism (Duminică, 20 mai 2012, 9:39)

    echilibru [utilizator]

    Ma intreb ce este in capul acestui domn Marga? Un om de formatie intelectuala ,cu activitate academica si care se ocupa de instuirea tinerilor ce au misiunea de a duce mai departe valorile acetei tari ,se preteaza si accepta golaniile derbedeului Ponta ,ce mai e de spus....Caracterul abject si lichelismul individului ar trebui sa fie taxat ,iar studentii lui ar trebui informati despre " valorea" morala a acestia.
    • +34 (40 voturi)    
      dUPA CE ANI SI AI (Duminică, 20 mai 2012, 12:44)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui echilibru

      ai predat socialism stintiific, ce poate fi in cap, atunci?
    • -20 (26 voturi)    
      lichelism contra mitocanism (Duminică, 20 mai 2012, 12:50)

      Traistan BS [anonim] i-a raspuns lui echilibru

      Daca neamului de traista ne-am incapatinam sa-i incredintam reprezentarea, atunci sa mergem cu el inainte, nu-i asa.
    • +19 (27 voturi)    
      stirea (Duminică, 20 mai 2012, 15:29)

      unu [anonim] i-a raspuns lui echilibru

      este despre reusita Romaniei de a se afla in postura fericita de aliat NATO intr-un parteneriat bun ( il speram excelent in vciitor cu USA)-LUCRU CARE AR TREBUI APRECIAT DE TOT ROMANUL.......si cand colo ce sa vezi ....romanii profita de ocazie ca sa se murdareasca intre ei inclusiv pe acest forum. Noi nu vedem lucrurile mari si importante din cauza celor marunte si neinsemnate.
    • +12 (16 voturi)    
      Althenhimer? (Duminică, 20 mai 2012, 17:11)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui echilibru

      Se mai intampla, are o varsta saracul!
    • -8 (14 voturi)    
      Dezinformatori (Duminică, 20 mai 2012, 20:31)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui echilibru

      Tovarase comentator! Dezinformezi cu multa ardoare! Vrem sa scapam de Base. Vrem sa scapam de toti cei care-l sustin! Si vrem sa scapam de voi! Cat mai repede! Nu vreau sa-l mai vad pe CHIOR niciunde infara tarii! Americanii NU dau doi bani pe el! SIGUR CEEA CE DORESTE SA CREEZE ESTE O IMAGINE FALSA A DIASPOREI CARE, FIIND PROBASESCU, VA VOTA PDL-UL (FALS PT CA IN IARNA DIASPORA ERA FOARTE VOCALA IMPOTRIVA LUI BASESCU SI CAMARILA) ... Cat atasament are el fata de valorile democratice vestice, dl presedinte care a furat voturile si a castigat ultimele alegeri FRAUDAND - ne amintim faza cu "i-am ciuruit"! Sa ma lase cu Chevron. Atasamentul fata de valorile democratice se dovedeste prin ALTCEVA nu prin
      Chevron si etc ci spre exemplu prin comportament decent si civilizat si prin respectul alegatorilor care a realizat cat sunteti de periculosi si chiar letali! Este un barbar si in continuare traieste in lumea lui si a celor care sug bani de pe urma camarilei sale.
      • +7 (13 voturi)    
        Alo, alo (Luni, 21 mai 2012, 1:56)

        ddoina [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Ponta, tu esti?
  • +74 (88 voturi)    
    degeaba... (Duminică, 20 mai 2012, 9:45)

    dodu [anonim]

    degeaba d-le Marga, vremurile bune alaturi de "tovarasi" se uita greu...
  • +76 (92 voturi)    
    declaratii (Duminică, 20 mai 2012, 9:47)

    ali [anonim]

    Mai crede cineva ca ponta si marga nu sunt dusi cu capul? Poate Romania sa fie reprezentata de dementii astia doi? Basescu are canoanele lui pentru greselile facute, dar cred ca daca ramane ponta sef o sa ne scoata la pascut cu turma. Mai vedem!!
  • +78 (94 voturi)    
    Traian Basescu (Duminică, 20 mai 2012, 9:55)

    costel [anonim]

    Se profileaza un nou conflict intre guvern si seful statului.Daca USL o sa formeze guvernul dupa alegeri,Romania o sa se opreasca din mersul inainte,pentru ca USL nu vrea modernizarea statului ci subjugarea romanilor.
    • +26 (30 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 mai 2012, 14:37)

      [anonim] i-a raspuns lui costel

  • +76 (92 voturi)    
    Cat de indobitocit poate fi Marga! (Duminică, 20 mai 2012, 9:56)

    mircea [anonim]

    Intr-o discutie cu romanii din SUA sa pui accent pe relatia Romaniei cu Rusia,mi se pare total nepotrivit.Acei romani,daca aveau simpatii fata de Rusia,emigrau in Rusia.Si chiar asa.Marga nu se va fi intrebat cum de nici-un roman nu emigreaza in Rusia,ca doar granitele sunt libere acum.Nu-i impiedica nimeni.Nu vezi nici etnici rusi din Romania sa vrea sa plece in Rusia,asa ca d-l Marga,cred ca ar trebui sa-l trimitem cativa ani in Rusia si pe urma sa vina sa ne spuna ce si cum.
    • +7 (13 voturi)    
      poate (Duminică, 20 mai 2012, 17:33)

      meterninch [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ...d-vs vorbiti cu logica unui om independent ; poate tov.marga nu e independent si poate ca a avut trasata sarcina de la prietenul lui sa preaslaveasca rusia in
      America...poate si ilici i-a dat aceeasi sarcina , iar daca omului i s-a lipit de suflet "liberalismul" sovietic,poate ca face munca voluntara!
  • +63 (81 voturi)    
    Sa inteleg ce? (Duminică, 20 mai 2012, 9:58)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Ca cel hulit de uslasi, marinarul, are mai multa diplomatie decat hotul si turnatorul de la cluj?
    Ca ala care se presupune ca este mai din topor, Basescu, este mai diplonat decat ala care a cam nenorocit un invatamant si care se crede ca este mai citit?
    Ca ala care, zice/se, bea, este mai lucida ca ala care cica este... ministru?
    Ce, Dumnezeu, nu exista nimeni care sa/i traga una in barba "carlanului", caruia mai bine i s/ar spune... marlan?!
  • -44 (64 voturi)    
    Oameni care nu ne fac cinste! (Duminică, 20 mai 2012, 10:02)

    Pavel [anonim]

    Aici toata vina ii revine lui Ponta care l-a obligat pe Marga sa-l insoteasca pe Basescu.Era de asteptat ca Basescu care este un presedinte care nu face cinste Romaniei prin comportamentul si declaratiile care le face sa aiba acest gen de manifestare.
    Exista o categorie foarte numeroasa de oameni cu un comportament execrabil si care, cu toate ca ajung in anumite functii sau dobandesc o situatie materiala (cinstita sau necinstita) raman la fel.Singura solutie este ca oamenii cinstiti si cu bunul simt sa faca front comun impotriva lor si presa sa le dea peste nas de fiecare data cand se iveste ocazia!
    • +26 (36 voturi)    
      Mitocanul Ponta (Duminică, 20 mai 2012, 13:14)

      Ramona [anonim] i-a raspuns lui Pavel

      Nu uita sa lupti si contra lui Ponta care da dovada de o continua mitocanie! Nu banuiam ca poate fi atat de mojic! Nu poate spune doua vorbe serioase fara vreo glumita! Nu el se plangea de comportamentul lui Basescu? De ce il imita, de ce vrea sa il depaseasca?
    • +29 (35 voturi)    
      ce ipocrizie ! (Duminică, 20 mai 2012, 13:44)

      flit [anonim] i-a raspuns lui Pavel

      cred ca te simti tare atins in sufletul tau de bolsevic cu diploma luata la Antene, ca Basescu precizeaza si pt pro-Kremlini pur -sange ca Marga si pt navi ca tine care VA FI pt totdeauna politica externa a Romaniei !
      "Comportamentul execrabil" in politica l-a perfectionat mafia oligarhica vopsita in USL: mita cu portbagajul de caltabosi sau cu mici si bere sau cu 1kg de zahar / faina este un nimic pe langa marile tunuri date economiei de pe vremea lui ilici-kgb incoace de catre cei ce se ascund de justitie in spatele USL !
      Reia articolele din presa si vezi de cate ori li s-a "dat peste nas" rechinilor pe care-i ascunde USL si cum i-a spalat justitia veche, a lui Nastase, pe toti !
    • +22 (30 voturi)    
      Corect! (Duminică, 20 mai 2012, 14:17)

      Apostolul Petru [anonim] i-a raspuns lui Pavel

      Ponta, Antonescu, Mang, Marga, Voiculescu... nu ne fac cinste!
    • +25 (29 voturi)    
      Corect (Duminică, 20 mai 2012, 14:20)

      costel [anonim] i-a raspuns lui Pavel

      Dati-le peste nas lu' ponta, crin, voiculescu si gruparea lor de analfabeti.
    • +19 (23 voturi)    
      Ce sa inteleg? (Duminică, 20 mai 2012, 14:40)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Pavel

      Te referi la Ponta? Cam greu sa-i dea oeste nas o poresa care le este inrobita uslasilor.
    • +9 (11 voturi)    
      Tu chiar crezi ce spui? (Duminică, 20 mai 2012, 14:50)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Pavel

      Te intreb foarte sincer, chiar crezi ce spui? Sa fim oare asa de diferiti incat uitandu'ne la un obiect, unul sa spuna ca este alb si celalalt sa spuna ca este negru?
      Pavel, daca esti sincer te respect ca pe un prieten.
    • +15 (19 voturi)    
      bravo postacule! (Duminică, 20 mai 2012, 14:51)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Pavel

      Desteptule iliescu ne-a facut multa cinste romailor si tarii per ansamblu, nu-i asa?
      jaful care a fost pina in 2004 ti-a placut nu-i asa sau ai fost direct beneficiar de el??
    • +9 (11 voturi)    
      Cum se obliga un ministru? (Duminică, 20 mai 2012, 17:14)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Pavel

      Ii tragi o scatoalca sau..? Intreb si eu, nu cunosc codul bunelor maniere din USL
  • -36 (52 voturi)    
    Acordaj (Duminică, 20 mai 2012, 10:02)

    Observantul [anonim]

    Ambele precizari duc catre o aceeasi atitudine oficiala "bonne pour ...l'exterieur". Afirmatiile Domnului Andrei Marga sunt corecte; nadajduiesc ca atitudinea sa va fi mentinuta pe parcursul intregului sau mandat. Reactia Domnului Presedinte (spate intors, dialog cu cineva...) in timp ce ministrul clarifica propriile-i declaratii, nepotrivita. Cred ca, daca Domnul Ministru va continua sa fie mai atent in declaratii, cu atitudini in favoarea "coabitarii", Presedintele isi va nuanta limbajul...corporal. Oricum, Domnul Marga va trebui sa asume rolul sau oficial de ministru de Externe al Romaniei, nu pe cel de politician al unui ..fragment privat, care sunt partidele politice. Va avea de castigat simpatia romanilor, chiar in, eventual, pofida particularei, dar, temporarei nemultumiri a unora...
    • +22 (24 voturi)    
      nemultumirea temporara? (Duminică, 20 mai 2012, 14:53)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Observantul

      multumirea temporara a unora nu este de ieri de azi ci din vremea mandatului de Ministru al Educatiei si stim prea bine ce rezultate a avut. In privinta limbajului corporal vreau sa va intreb sincer: daca eu, prieten cu un colonel GRU v-as compara cu Hitler, spre exemplu, si apoi am fi invitati la o nunta... ati avea pretentia sa stau langa Dvs. si sa va pup pe gura? Oricum mie nu-mi va castiga simpatie si incredere oricat v-ar dezamagi.
    • +21 (27 voturi)    
      Nu te inteleg (Duminică, 20 mai 2012, 14:59)

      Un roman anpnim [anonim] i-a raspuns lui Observantul

      De ce ar castiga Marga simpatia romanilor? Pentru ca s-a manifestat slugarnicia fata de tatucul Putin? Pentru declaratiile belicoase pin care compara regimul din omania cu regimul Italiei din timpul lui Musoloni? Ar mai trebui sa studieze istoria si sa isi impuna o atitudine mai diplomata, principalua cerinta pentru un mninistru de externe.
    • +14 (22 voturi)    
      dar cine e (Duminică, 20 mai 2012, 16:54)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Observantul

      ma mosul ramolit securistoid turnator prosovietic marga de scrii despre el domnul cu d mare? Ce-o fi in capul tau mi-e groaza sa ma gindesc.
    • +2 (4 voturi)    
      Ce "acordaj"? (Duminică, 20 mai 2012, 17:19)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Observantul

      Vorbesti de un instrument muzical sau in vreun dialect, ca nu suna romaneste ce spui. Mai puneti si voi copii mana pe un DEX ca nu musca.
  • +61 (71 voturi)    
    imatur politic (Duminică, 20 mai 2012, 10:02)

    paganini [utilizator]

    Ponat asta nu numai ca e imatur politic dar "rasfatatul" mamei crede ca numai el traieste in tara asta....slobod mai poate fi la gura...impertinent,necioplit...cum Doamne o ajuns asta unde o ajuns...asta reprezinta neamul romanesc ?
  • +73 (85 voturi)    
    Foarte slab Marga (Duminică, 20 mai 2012, 10:06)

    tic [anonim]

    Din pacate, avem poate cel mai slab ministru de externe din ultimii 23 de ani. Dupa mine, este mult mai slab decat multi dintre ministri de externe ai Romaniei comuniste: Ion Gheorghe Maurer, Grigore Preoteasa, Stefan Andrei, Corneliu Manescu, etc.
    Halal guvern avem: un prim-ministru diletant, la externe un pafarist, la invatamant niste plagiatori ordinari...
    "Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita"!!!
    Sa ne fie de bine!!!
    • +16 (22 voturi)    
      Aveti dreptate, (Duminică, 20 mai 2012, 13:38)

      SS [anonim] i-a raspuns lui tic

      Geoana ar fi fost un ministru de externe mai potrivit.In America a fost apreciat candva
  • -52 (64 voturi)    
    aia de acolo il plac pe basescu? (Duminică, 20 mai 2012, 10:25)

    clujean [anonim]

    perfect, pai sa-l ia naibii o data, de ce ni-l mai tin pe cap? hai, bashti catre Chicago, baiete!
    • +34 (38 voturi)    
      "Aia de acolo" nu se uita la Antene... (Duminică, 20 mai 2012, 12:49)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Aia judeca lucrurile cu propriile creiere, neintoxicate de presa lui Voiculescu.

      Basescu nu trebuie "placut", trebuie respectat ca a fost preferatul romanilor de 3 ori pana acum, asta dupa ce a castigat si 2 alegeri la Primaria Bucurestiului.

      Pun pariu ca daca 4-5 televiziuni si 10 ziare vor repeta in urmatoarele 6 luni ca Ponta este cel mai slab prim-ministru din istorie, nu-l mai voteaza decat 5% in colegiul lui din Gorj...

      Asta ca sa intelegi ca principala arma politica este manipularea, nu puterea de convingere sau discursul onest.
      • -16 (22 voturi)    
        cea mai mare calitate : HAHAIALA ! (Duminică, 20 mai 2012, 17:33)

        maria [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        de ce HAHAIE presedintele ? ! !
        • +9 (11 voturi)    
          Pentru ca nu zambeste continuu ca Iliescu (Duminică, 20 mai 2012, 19:00)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui maria

          Da, Iliescu zambeste tamp aproape continuu, chiar si cand vorbeste despre lucruri extrem de grave...
      • +8 (10 voturi)    
        corect! (Duminică, 20 mai 2012, 19:59)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Intrebarea corecta era daca romanii au incredere, nu daca "il plac"!
        Nici Presedintel, nici premierul unei tai nu poti fi foarte "placuti"!

        Ce, despre Doamna de Fier se putea spune ca este iubita de popor?!
        • -2 (4 voturi)    
          incredere in basescu ? ! ! (Luni, 21 mai 2012, 10:27)

          maria [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

          Au romanii incredere in basescu ?
    • +10 (14 voturi)    
      Stii ceva? (Duminică, 20 mai 2012, 15:01)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui clujean

      De ce sa paraseasca Basescu Romania daca nu iti place tie? Nu ar fi mai simplu sa pleci tu si sa ne scutesti de prezenta si panseurile tale?
    • +20 (24 voturi)    
      mai bine duceti-va voi la moscova (Duminică, 20 mai 2012, 15:52)

      michela [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      Duceti-va voi la Moscova, aia care l-ati votat pe Geoana cu doua maini! Acum nu mai e bun nici pentru voi, nu-i asa?
  • +52 (66 voturi)    
    si Ponta? (Duminică, 20 mai 2012, 10:25)

    costelino [anonim]

    Sa-i arate cineva cirlanului comenturile bolsevicului de Marga
    • +9 (13 voturi)    
      Las' ca-l trage Gadea de urechi! (Duminică, 20 mai 2012, 17:23)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui costelino

      Cred ca se intruneste comisia de disciplina la Antena3, sa-l traga de urechi pe mos! Care va zice ca probabil l-a lovit flacara violeta! Asta ca sa nu-i puna si Stan Laptop vreun fisier sonor - aia da tortura!
  • +53 (65 voturi)    
    Marga vs Basescu (Duminică, 20 mai 2012, 10:26)

    SergiuPlamadeala1315114273046 [anonim]

    Nici nu-mi vine a aminti declaratiile acestuii copil care este Ponta - dar tov. Marga chiar se ia drept reprezentantul nostru - ce rusine!!!
  • -47 (59 voturi)    
    Daca lasam politica externa pe mana matrozului ... (Duminică, 20 mai 2012, 10:28)

    Bula Romanul [anonim]

    .... ori nu ne baga nimeni in seama, ori rad de noi.
    Politica externa nu se face la sprituri si cu hahaieli, cum crede Marinelu.
    Sper sa scapam de acest personaj cat de curand.
    • +22 (28 voturi)    
      Pacat ca prostia nu doare! (Duminică, 20 mai 2012, 14:01)

      Ivan cel Groaznic [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      Si tu pe mana cui ai vrea sa fie politica externa? Pe mana admiratorilor lui Putin?
    • +23 (27 voturi)    
      Si pe mana cui sa o dam? (Duminică, 20 mai 2012, 15:03)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Bula Romanul

      Pe mana unora care stau in genunchi in fata lui Putin? Multumesc nu!
  • -43 (55 voturi)    
    Saracul (Duminică, 20 mai 2012, 10:29)

    pontacul [anonim]

    Singurii sustinatori ai lui basescu si PDL doar acolo mai sunt ,in USA,
    Marga este cu 10 clase peste basescu ca educatie si a dat dovada de respect la adresa presedintelui.
    Ponta a facut foarte bine ca l-a trimis pe Marga acolo ,vor vedea americanii si altceva decat hahaieli si pupat in fund pe la usa din dos a Casei Albe.
    Base spera ca va fi salvat de americani ,va avea un soc cand isi va a seama ca democratia din tara draga lui ii va da un sut in fund.
    ROMANUL vrea altceva si asta e forte clar pentru toata lumea mai putin pentru EL.
    De fapt basescu mai are de vorbit liber pana la alegerile parlamentare dupa aceea o sa-si afirme simpatiile pro America dupa gratii.
    • +53 (61 voturi)    
      mda (Duminică, 20 mai 2012, 12:03)

      flo [anonim] i-a raspuns lui pontacul

      ar fi bine daca nu te-ai uita tot timpul pe antena3....
      • +16 (20 voturi)    
        AStia sunt iremediabil pierduti (Duminică, 20 mai 2012, 15:06)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui flo

        Nu le mai scoate nimeni din capa Antele si Irealiatatea. Dar daca ne bate soarta cu un guvern al uslasilor pe termen mai lung, peste vreo doi ani sa vezi cum or sa chitaie de foame cu toate ca vor avea salarii de marimi astronomioce ca cifre si vor urla contrauslasilor in loc sa-si traga pumni in cap.
  • +52 (64 voturi)    
    Pentru maimutoiul Ponta (Duminică, 20 mai 2012, 10:38)

    hare [anonim]

    Sa stii ca presedintele Basescu a fost votat de peste 5 milioane de români pe care îi reprezinta, pe când pe tine, retardatule, nu te-au votat decât vreo 3 mii!
  • +46 (52 voturi)    
    Rusii=comunisti (Duminică, 20 mai 2012, 10:47)

    Captain Obvious [utilizator]

    Mickey Mouse nu stia ca americanilor nu le plac comunistii?
  • +53 (59 voturi)    
    "Purtare"... (Duminică, 20 mai 2012, 10:47)

    Mih. [utilizator]

    ...nu-i tocmai cuvantul potrivit in contextul dat.
    Titlul, in ansamblul sau, mi se pare mai mult decat nepotrivit.
    Trecand peste asta, discursurile presedintelui Basescu si cel al ministrului Marga sunt, asa cum era de asteptat, la mare distanta, in favoarea clara si absoluta a presedintelui Romaniei.
    "Introducerea" facuta de Ponta ( despre marlania caruia nu mai are rost sa insist) acestei prime iesiri in afara tarii a ministrului de externe al "celui mai..." guvern USL, il caracterizeaza pe PM, pe Marga, guvernul si USL-ul in ansamblul sau, asa ca isi merita cu totii spatele presedintelui si sper, al majoritatii romanilor pentru care bunul-simt, onoarea, demnitatea si interesul national nu sunt cuvinte goale.
  • -42 (50 voturi)    
    SEFUL (Duminică, 20 mai 2012, 10:51)

    Jamal [anonim]

    Romania nu merita un presedinte ca Base omul este bolnav cu sefia lui comandant de nava este ALL IN ALL
    • +32 (34 voturi)    
      Dupa mintea ta... (Duminică, 20 mai 2012, 14:06)

      Halal [anonim] i-a raspuns lui Jamal

      ... Romania ar merita un presedinte ca Crin Antonescu, Dan Diaconescu, Miron Cozma, Vadim Tudor sau Dan Voiculescu... Sa ne fereasca Dumnezeu de asa alegatori ca tine!
  • -37 (47 voturi)    
    Relevante, (Duminică, 20 mai 2012, 11:00)

    cornel19 [utilizator]

    raman manifestarile lipsei de minim respect, fata de parteneri din delegatia ro. Aici se evidentiaza caracterul, lipsa educatiei si autoeducatiei. La figurat, basescu se gaseste in stare avansata de ebrietate, atunci cand nu poarta dialog real, nu este contrazis si se manifesta simpatie/admiratie/adulatie, fata de persoana sa.
    • +11 (15 voturi)    
      despre care educatie este vorba? (Duminică, 20 mai 2012, 22:13)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui cornel19

      Vorbesti despre Marga care sta ca nesimtitul cu spatele rasucit spre presedinte,vadit ostentativ?Vorbesti despre betia pentru putere a unui profesor de socialism stiintific caruia i se da o sarcina si ,anume,aceea de a-l infuria pe presedinte in detrimentul interesului national?
  • -17 (21 voturi)    
    oameni maturi... (Duminică, 20 mai 2012, 11:04)

    klaudyuxxx [utilizator]

    si unul si altul
  • +41 (53 voturi)    
    de marga nu ma mir ca bate campii,varsta (Duminică, 20 mai 2012, 11:10)

    Eneas [anonim]

    il recomanda ca responsabil cu Alzheimer in guvern,interesant e celalalt catarator ,Dobritoiu, care are la activ numai tamaieri si acatiste date cu limba lata sefilor pnlisti!chiar e general?chiar are notiuni constitutionale? in afara de freza aia de ghiuj batran cred ca altceva nu mai are pe cap sau in cap ,in afara afacerilor familiei.....
  • -13 (37 voturi)    
    Marga nu avea ce cauta acolo (Duminică, 20 mai 2012, 11:18)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    Trebuia sa mearga Baconscki
    sa verifice care este stadiul pregatirilor pentru alegerile din toamna.
    Intrucat comunistii au blocat Legea votului
    prin corespondenta trebuie gasita o modalitate
    prin care toti cei 17 milioane de romani din SUA, 12 milioane din Europa de Vest si 4,5 milioane in Africa sa isi exprime optiunile.
    *
    Este un motiv de satisfactie ca romanii din Chicago
    s-au manifestat in favoarea Presedintelui.
    In fond este Seful Statului Roman.
    In plus omul a fost reaes de ei
    si orisicat si-ar fi dorit lor nu a putut
    sa le faca retineri ilegale din pensie
    • +47 (53 voturi)    
      simtul orientarii lipsa (Duminică, 20 mai 2012, 12:00)

      noname [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      margafoi a gresit avionul.. trebuia sa-l ia spre est, nu spre vest.. deh, n-are busola omul.. nici minte prea multa. tupeu are ca tot bolsevicul.
    • +29 (35 voturi)    
      un nu hotarat (Duminică, 20 mai 2012, 12:23)

      viktor/victoria [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      votului prin corespondenta !

      frauda ! frauda ! frauda !

      dau cuvantul copilotului coleg, cicerone antenescu, care va va explica frauda !

      cine vrea sa voteze, sa vina in tzara !
  • -31 (41 voturi)    
    Traian Basescu si diplomatia... (Duminică, 20 mai 2012, 11:25)

    costica [anonim]

    Sunt incompatibilitati notorii si evidente si strigatoare la cer ....
    El are nevoie numai de YES-MANi ca Boc si PDListii lui, ramasi complet debusolati si pierduti in spatiu fara Basescu....
    Nu le are p-astea cu diplomatia, d-aia nici nu este bagat in seama pe unde merge, se plimba mereu aiurea nebagat in seama si pe la Brusselles....
    Ma intreb cum ar fi arata atunci Boc la Brusseles, daca pe Basescu ca Presedinte nu-l baga nimeni in seama?
    Scapam de el, mult nu mai este, a fost o pacoste pe capul Romaniei....
    SCAPAM !!!!!!!!!!
    • +54 (58 voturi)    
      Si peste ce dam? (Duminică, 20 mai 2012, 12:04)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui costica

      Bai si pe mine m-a enervat Basescu cu niste chestii. Dar Doamne-Dumnezeule, Ponta imi face parul maciuca! Știi cum vad eu situația? Cand un avion(România) care intra intr-o zona cu turbulente puternice, de abia se menține in zbor, vin niște pasageri (Ponta-USL) si preiau comanda. Avionul intra in picaj, iar pasagerul de la mansa(Ponta) si acolitii lui habarnisti(practic niște tarani cu diplome cumparate si niște foști politruci ceausisti) îl înjura pe căpitan in interfon. Știi ce urmează, nu?
      • +24 (26 voturi)    
        picaj in leninism (Duminică, 20 mai 2012, 12:53)

        Palax [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        un mare accident, si inca nu inteleg cum noi ca romani mai acceptam o conducere cu iubire bolshevista? Nu ne-au ajuns comunistii?
    • +42 (46 voturi)    
      corect (Duminică, 20 mai 2012, 12:11)

      MM [anonim] i-a raspuns lui costica

      ai dreptate de aceea va veni MRU si eventual altii din diaspora vor prinde curaj a.i sa se puna umarul la dezvoltarea tarii ca rosu ramane tot rosu si limitat lucru previzibil de altfel fiindca fundamental nu stiu altceva.
      o mare problema va ramane mentalitatea romanului de rand care dupa cum se vede dupa ciolan alearga pe orice traseu politic, nu are coloana vertebrala.
      Deci este nevoi de de o educatie solida inca de la cei mici.
    • +7 (9 voturi)    
      parca ai face parte dintr-o secta (Duminică, 20 mai 2012, 22:17)

      leopold [anonim] i-a raspuns lui costica

      care urla in delir venirea lui Iisus.Concluzie:otravire cu antenita pe fondul unui psihic labil.
  • +56 (62 voturi)    
    Ponta confunda NATO cu Antena3 (Duminică, 20 mai 2012, 11:29)

    Tase Rotta [utilizator]

    Ponta i-a trimis pe Marga si pe Dobritoiu la NATO ca si cum i-ar fi trimis la Antenele lui Felix sa vomite ei acolo tot felul de aberatii.

    Si totusi este un lucru pe care eu nu-l inteleg: Daca Basescu zice ceva despre Ponta, hopa repede cu suspendarea, dar iata ca Ponta spune tot felul de tampenii si jigniri la adresa presedintelui, iar Base nu-i poate face nimic?
    Poate m-a lamureste cineva.
    • +24 (26 voturi)    
      ... si asa se va manifesta si cu Romanii (Duminică, 20 mai 2012, 12:50)

      Palax [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

      Basescu e intr-o pozitie vulnerabila cred, din pacate. Dar asta ne arata noua cu ce arme lupta fiecare, si ce pretentii de putere au. Basescu cred ca are pretentii mult mai modeste, decat Ponta, care probabil a conduce o tara inseamna pentru el sa o "subjugheze".
  • +43 (55 voturi)    
    bizar (Duminică, 20 mai 2012, 11:43)

    mihailstanciu [anonim]

    dl.Tapalaga pare sa puna semn de egalitate intre Presedinte si Marga.Pare sa fie suparat pe Presedinte pentruca n-a ascultat,politicos si cu gura cascata elucubratiile lui Marga.Pare deranjat ca adunarea a fost "evident pro-Basescu".Pare deranjat ca "abordarile critice au fost quasi-absente" la adresa Presedintelui.Ne da in extenso extrase din cuvintarea lui Marga care de fapt nici nu raspunde la intrebarea privind admiratia fata de Putin(cealalta afirmatie despre faptul ca lumea e condusa de Putin si de Papa este si mai aiuritoare).
    Oare care crede dl Tapalaga ca ar trebui sa fie atitudinea Presedintelui cand va afla declaratiile luiPonta?"Grosolanie inimaginabila si dispret fata de statul roman" le-a calificat Baconschi,pe care nici
    Hot News nici Tapalaga nu se obosesc sa le reproduca.Ca orice situatie limita, acest atac nedisimulat la Presedinte,este un test al turnesolului pentru multi ziaristi,pe care dl.Tapalaga,spre marele meu regret l-a picat.Pana la urma e foarte simplu:cine vrem sa conduca politica externa a tarii?Ponta(deci si Iliescu si Nastase),Marga prieten cu ofiteri rusi de securitate,Antonescu(adica si Voiculescu)?Nu va sfiiti,dle Tapalaga,this is a free country(inca).
  • -33 (43 voturi)    
    “seful politicii externe este seful statului roman (Duminică, 20 mai 2012, 11:58)

    Tibi [anonim]

    Corect. Din cauza asta Romania are o imagine asa proasta in Europa si in lume.
    • +24 (26 voturi)    
      Nu, ma, ... (Duminică, 20 mai 2012, 14:09)

      Ti Bip... [anonim] i-a raspuns lui Tibi

      ... Romania are o imagine proasta in strainatate din cauza cersetorilor, hotilor si tampitilor care fac tara de rusine!
    • +13 (19 voturi)    
      Nu zau? (Duminică, 20 mai 2012, 15:09)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Tibi

      De unde stii? de la Antena 3?
      • +4 (4 voturi)    
        Re: Nu zau? (Duminică, 20 mai 2012, 17:17)

        Cineva [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        Incearca sa porti o discutie cu oricine din vestul Europei si acesta va fi raspunsul pe care il vei primi. Nu cred ca cei din vest urmaresc "antenele tale"
  • -37 (43 voturi)    
    Rusia (Duminică, 20 mai 2012, 12:00)

    Ionutz [anonim]

    Sa vedem la iarna cand or creste iar preturile la gaze ce mai zice lumea. Poate subventioneaza americanii pretul...Sau pune Base de la el, fii-sa si frac-su ...fara numar.
    • +45 (49 voturi)    
      Pai hai sa ne unim cu Rusia sa avem gaz ieftin (Duminică, 20 mai 2012, 12:17)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Ionutz

      Daca ar fi război, eu as fi comandant de tanc. Daca ai fi in subordinea mea si ai spune așa ceva te-as împușca in cap direct. Nu mi-as permite sa-mi las viața pe mâinile unui TRADATOR!
      • +7 (7 voturi)    
        in caz de razboi, poate (Duminică, 20 mai 2012, 20:07)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Alui

        In vremuri normale, nu te poti gandi la astefl de solutii extreme, mai ai ales ca - in mod evident - Ionutz este iresponsabil. Federeatia Rusa NU poate fi un vecin bun, problema NU este ca noi vrem cu Occidentul, cu Marele Licurici, si nu ne intoarcem fata catre Rasarit! CHiar daca am fi in subordinea lor, NU ne-ar da gaz mai ieftin, in fond exista proverbul stravechi "frate, frate, dar brinza este pe bani!". Rusii vind scump gazele chiar si fratilor lor din Ucraina, Romania nu poate spera la un tratment preferential: chiar daca maine revine Ilici la COtroceni, si in locul scutului de la Deveselu, vom avea aici baze rusesti, tot NU vom cumpara mai ieftin gazele la iarna!
    • +42 (44 voturi)    
      N-am mai avea emoţiile ăstea (Duminică, 20 mai 2012, 12:21)

      ro [anonim] i-a raspuns lui Ionutz

      sau n-am mai fi şantajabili dacă preferatul tău - Ponta & co nu s-ar opune exploatării gazelor de şist.

      Dar voi preferaţi să fim la mâna, ca să nu zic altceva, a ruşilor.

      "Patrioţilor"!
      • -1 (3 voturi)    
        ei,da, gazele de sist, fara ele nu avea farmec (Luni, 21 mai 2012, 9:36)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui ro

        Cand spui base, spui Rosia Montana, cupru, gaze de sist.....multzumesc ca ne-ai adus aminte.
        Nu stiam de ce nu ma simt bine.
    • +17 (21 voturi)    
      amintiri... (Duminică, 20 mai 2012, 14:49)

      mihai... [anonim] i-a raspuns lui Ionutz

      Rău era cu "der, die, das"
      Da-i mai rău cu "davai ceas"
      De la Nistru pân' la Don
      Davai ceas, davai palton
      Davai ceas, davai moşie
      Haraşo tovărăşie
    • +19 (23 voturi)    
      Lasati-o mai moale cu pretul asta! (Duminică, 20 mai 2012, 15:12)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Ionutz

      Dca vreti gaze mai ieftine de ce incitai populatia contra prospectiunilor privind gazele de sist? In final nu ca sa ramanem trbutari Rusiei in probleme energetice? Si pretul va creste oricum, pretul l agaze ne e impus de UE. Mai informeaza-te!
      • 0 (2 voturi)    
        si daca.. (Duminică, 20 mai 2012, 18:12)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        si daca moare cineva din cauza asta... si daca o sa fie un cutremur din cauza asta, esti de acord sa intri tu la puscarie?
  • +30 (32 voturi)    
    De cand e numit Min de Ext (Duminică, 20 mai 2012, 12:46)

    releu [utilizator]

    Marga doar se vaita de dezinterpretari, scoateri din context si ne zgarie urechie cu asumptii, misinterpretari si alet barbarisme. Cica e prof. univesitar.
    • -1 (3 voturi)    
      DAAAA, MARGA E PROFESOR UNIVERSITAR !AR (Luni, 21 mai 2012, 10:33)

      maria [anonim] i-a raspuns lui releu

      Va convine, nu va convine MARGA E PROFESOR UNIVERSITAR ! Puteti scorni vrute si nevrute , nu puteti sa-i luati titlurile si lucrarile ! Va cred si pe voi : voua va plac mirlanii, mitocanii, incultii, betivanii !Gusturile nu se discuta !
  • -9 (13 voturi)    
    de la americani vine hotdogul si cola si internetu (Duminică, 20 mai 2012, 13:12)

    americanofil [anonim]

    In locul lui Marga i-as da un cap in gura domnului Basescu asa ca sa il pun la punct pe teritoriu american ca sa se complice situatia.
  • +30 (32 voturi)    
    Trădare ! (Duminică, 20 mai 2012, 13:36)

    Fisherman [utilizator]

    Victor Ponta a declarat, sâmbată, la lansarea candidaților USL pentru județul Cluj:
    “Pe domnul Marga l-am rugat sa mearga la Chicago, impreuna cu presedintele tarii, pentru ca stiti ca presedintele tarii merge in general in strainatate si nu reprezinta pe nimeni, decat pe el.”

    Cu alte cuvinte, cetățeanul V. Ponta insinuează că cetățeanul T. Băsescu, în exercitarea mandatului de Președinte al României, încredințat de cinci milioane de români (de trei ori la rând !) s-a deplasat la Chicago pentru rezolvarea unor probleme personale.
    Numai un individ care este convins că românii sunt niște proști poate debita o astfel de afirmație fără a-și da seama că (dacă cu adevărat este român) el însuși este este excepția care confirmă regula !

    Care a fost prima prima frază cu care cetățeanul T. Băsescu și-a manifestat bucuria câștigării alegerilor din 2004 ? Afirmarea parteneriatului strategic pe care România trebuie să-l inițieze cu Statele Unite ale Americii, un parteneriat așteptat de români încă din 1947 !
    Ce dovadă mai clară poate fi produsă că cetățeanul V. Ponta, vremelnic PM al Guvernului României, minte atunci când îl acuză pe Băsescu ?
    Prin această voalată acuzație V. Ponta sugerează românilor că o politică antagonică este cea necesară, adică o politică pro-rusă, acea politică este respinsă visceral de covârșitoarea majoritate a românilor !

    Asigurarea dată de V. Ponta că A.Marga, vremelnic ministru al Afacerilor Externe ale României, va fi capabil să stopeze ”malversațiunile” de care este suspectat T. Băsescu nu înseamnă decât confirmarea că A. Marga este și el plătit de aceiași stăpâni.

    Abia această presupunere este cu adevărat cea care trebuie să declanșeze acțiunea de apărare a neamului românesc:
    -ARDEALUL TREBUIE SĂ FIE ÎNTOTDEAUNA APĂRAT de invazia trădătorilor de țară !
    • 0 (2 voturi)    
      Antirevolutie (Luni, 21 mai 2012, 10:09)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui Fisherman

      Ponta, Marga = Pauker, Luca,Teohari G.
  • +25 (33 voturi)    
    hai Base (Duminică, 20 mai 2012, 13:51)

    costin- [utilizator]

    Domnule presedinte ne faceti cinste, toata stima.
  • -2 (18 voturi)    
    Pariu (Duminică, 20 mai 2012, 13:54)

    horatiu [anonim]

    Marga isi va da demisia In maximum 2 luni, daca are coloana vertebrala. Si eu cred ca are. Va pleca de la Externe. Cum s-a intimplat si cu Plesu, si cu alti intelectuali. care au ceva mai bun de facut decit sa fie "sclavi".
  • +24 (26 voturi)    
    mare imb.. Ponta (Duminică, 20 mai 2012, 14:01)

    mary [anonim]

    La o asemenea reuniune nu trimiti ilustrii necunoscuti, total nepregatati fata de asteptarile partenerilor americani.

    Iute asa isi manaca singur coliva domnul Ponta!

    Pot sa ii spun de pe acum - linistea care o sa-l astepte o sa fie indelungata, daca nu pe veci! Amin!
  • -9 (19 voturi)    
    moka (Duminică, 20 mai 2012, 14:08)

    adonis84 [utilizator]

    Dam moka resursele pentru Exxon, Chevron, RMGC, etc
  • -14 (22 voturi)    
    rusinos (Duminică, 20 mai 2012, 14:27)

    anonim [anonim]

    Mda.. politica externa la biserica. Genial, magistral, extraordinar, cel mai bun presedinte din istoria recenta a Romaniei, partenerul strategic al tuturor... si al nimanui de fapt. Nu ma doare ca e vai de el, ca are un caracter infect, ca de 8 ani e penibil... ma doare ca e vai de noi ca tara, ca imagine in ochii altora. Laudati unii din voi un comportament grobian manifestat in fata catorva zeci de romani stransi cu arcanul de pe acolo.. are curajul sa faca aceeasi baie de multime (daca 30 de persoane poate fi considerata multime) in orice oras din tara asta pe care a "condus-o" atata timp? Indiferent ca are un conflict cu X,Y sau Z, acolo nu e cetateanul Basescu, acolo e presedintele Romaniei.. si astazi, ca de atatea ori in mandatul sau, mi-a fost rusine ca este presedintele tarii in care traiesc (ca presedintele meu nu a fost niciodata).
  • -7 (11 voturi)    
    componenta delegatiei romane (Duminică, 20 mai 2012, 14:43)

    cosminrs [utilizator]

    sa mearga doar Basescu si Danila la un summit Nato e ok, dar cand vrei sa duci consilieri prezidentiali... atunci mai bine iei in locul tau minsitri aia doi. E vorba de cine face ce.
  • -15 (21 voturi)    
    marinar (Duminică, 20 mai 2012, 15:12)

    andrei [anonim]

    dovedest base inca o data ca a ramas un marinar, in timp ce marga este o personalitate si un profesor deosebit
    base continua cu bascalia pe oriunde ar fi. Dar ce sa facem daca asta prinde la o buna parte din electorat
  • +28 (32 voturi)    
    Normalitate (Duminică, 20 mai 2012, 15:15)

    Serje [utilizator]

    Cei care au plecat in SUA sau alte state au plecat din cauza regimului neocomunist instalat de Iliescu-Nastase si acum Ponta. E normal sa fie proBasescu care a pornit destule actiuni pentru realizarea unui stat de drept ce nu convine noii mafii oligarhice.
    Ei au plecat si stiu de ce.
    Problema este de cum se gasesc 50-60-70 % de romani din tara care sa voteze restauratia !?
    Haznalele lui Felix varanul au facut minuni. Le-au turnat cu picatura chinezeasca minciuni si iar minciuni, perfide, diabolice. Dracu ne ia.
    • -4 (6 voturi)    
      Ne cunoastere de situatie (Duminică, 20 mai 2012, 18:07)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui Serje

      Romanii din USA nu sunt probasesti, dar ei iau de bune ce spune un politician de varf, pentru ca asa este in USA. Niciodata un presedinte american nu o sa-si minta electoratul, cum face Basescu, pentru ca s-ar descalifica in fata alegatorilor. Din aceasta cauza presedintii americani si congresmenii se bucura de mult respect din partea poporului american. Scopul politicienilor americani este bunastarea poporului american si prosperitatea USA .Pentru Basescu aceste notiuni nu exista, el actioneaza numai dirijat de scopurile grupurilor de interese din afara si din interiorul tarii si uita de interesele poporului.
  • +27 (33 voturi)    
    Summit NATO (Duminică, 20 mai 2012, 15:23)

    Grigore [anonim]

    Stimati domni, toate parerile exprimate de dvs. sunt indreptatite.
    Dar nu si-a pus nimenea intrebarea: a cui voce se aude din gura lui Ponta, Marga, etc.?
    Eu am convingerea ca e vocea lui Ilici, a carui misiune nu s-a terminat cu punerea pe butuci a Romaniei.
    • +8 (10 voturi)    
      un pic mai departe (Duminică, 20 mai 2012, 20:11)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Grigore

      Ai dreptate, insa puteai sa mergi un pic mai departe: asa cum Ponta, Antonsecu, Marga, anterior Geoana, sunt doar marionetele lui Ilici, la randul sau batranul kaghebist cu rinjet hidos nu reprezinta decat interesele tzarului Putin, ale Maicii Rusia!
      Prin gura lui Ilici, se aude vocea Stapanului din rasarit ...
  • -16 (24 voturi)    
    Observ ca Basescu a gasit pupincuristi chiar si in (Duminică, 20 mai 2012, 15:34)

    .... [utilizator]

    SUA. E adevarat ca mult mai putini decat la noi (nu-i asa Hotnews?) si in plus o parte dintre acestia s-ar putea sa fie stimulati de interesele americane fata de resursele Romaniei (cum Basescu executa toate ordinele licuriciului, pare sa fie omul lor).
    Penibilul continuu in care se afla diplomatia romaneasca nu va putea fi oprit decat prin disparitia din viata politica a sursei acestuia, Marele Traian Basescu Intaiul (sper si ultimul).
  • +22 (26 voturi)    
    basescu (Duminică, 20 mai 2012, 15:44)

    alle [anonim]

    atentie BASESCU a fost votat de 5 milioane de romani ati luat puterea cu forta ce inseamna ca ne omoriti si pe noi
  • +21 (25 voturi)    
    pile si relatii personale (Duminică, 20 mai 2012, 16:31)

    adv [anonim]

    D- lui Ministru Marga, sa-i spuna cineva ca diplomatia la nivel inalt nu se face cu pile. Si daca ar avea putin simtul realitatii ar realiza ca el , amaratul, nu are nici o relatie personala nici cu Putin si nici cu Angela Merkel cum ridicol, se lauda.

    Ptr ei este un neinsemnat intre cei multi, doar daca nu cumva, atrage admiratia acestora cu ceva calitati diplomatica native sau profesionale. Insa nu e cazul!

    Ca D-l Marga reprezinta liberalismul romanesc- fara comentarii!
    PNL s-a intors la origini - nu este decat o aripa amarata a PSD caruia politrucii, cu pretentii de lideri socialisti - democrati , ii baga pumnul in gura dupa bunul plac. Iar Crin Antonescu doarme si viseaza ,viseaza in timp ce PSD il mangaie usor pe crestet si vegheaza!
  • +32 (36 voturi)    
    super ministru de externe! (Duminică, 20 mai 2012, 16:31)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Am fost extrem de plăcut impresionat despre expunerea făcută de domnul Ministru de Externe privind modul în care "conducerea de la Kremlin oferea venirea pe piata rusa cu exporturi substantiale, mobila, sticla, portelan, multe alte produse" :))))

    Acum, serios, cine l-a adus pe maimuţoiul ăsta în fruntea diplomaţiei române? Nu, nu-mi răspundeţi, era o întrebare retorică.
    • 0 (2 voturi)    
      nu se poate, chiar asa a spus !!!???!!!! (Luni, 21 mai 2012, 10:13)

      Cleo [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      Absolut uluitor:
      «conducerea de la Kremlin oferea venirea pe piata rusa cu exporturi substantiale, mobila, sticla, portelan, multe alte produse.....................!!!!!!!!!!!!
      Iata ce inseamna sa fi predat materialismul socialist!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Simplu: Presedintele reprezinta ROMANIA! (Duminică, 20 mai 2012, 16:41)

    Simplucetatean51 [anonim]

    Toata aceasta contraversa se poate explica simplu: Presedintele reprezinta tara! De ce? A fost ALES prin vot. Dl. Marga a fost numit de seful guvernului desemnat de Presedinte si executa sarcinile Guvernului si NU ale Presedintelui... Dar NU aceasta este cea mai arzatoare problema a romanilor.
    • -4 (6 voturi)    
      Nu o mai reprezinta !!! (Luni, 21 mai 2012, 6:38)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Simplucetatean51

      Basescu este un accident istoric pentru Romania, la fel ca actuala guvernare USL.
      Basescu nu mai reprezinta demult Romania, nu mai este recunoscut nici de catre romani(la un Referendum ar zbura de urgenta!!) si nici p-afara nu este bagat in seama decat FORMAL.
      Ti se pare ca reprezinta tara, adica are vreo PUTERE recunoscuta altfel decat FORMAL in virtutea functiei ocupate?!
      La fel sunt dictatorii din tarile unde desi poporul si comunitatea internationala ii vrea plecati, ei reprezinta tarile acelea in virtutea functiei detinute.(in Belarus, Lukasenko, de exemplu...)
      In opinia mea, Basescu NU mai reprezinta demult Romania.
  • +6 (10 voturi)    
    faza cea mai fază (Duminică, 20 mai 2012, 17:31)

    tiana [utilizator]

    cand vorbea Marga despre portelanuri, sticla, mobila... Hi, hi, hi.
  • -2 (6 voturi)    
    opinie (Duminică, 20 mai 2012, 17:49)

    Gigi Kent [utilizator]

    Mi se pare mie sau foarte multi americanofili de pe aici au impresia ca nu s-a incheiat razboiul rece? Nu trebuie sa fii rusofil sa ca sa constati ca exista Consiliul NATO-Rusia sau ca Rusia face parte din G8 alaturi de SUA. Traim in alte realitati geopolitice fata de acum 20 de ani dar multi inca nu s-au trezit la realitate. Multi inca au impresia ca nu e bine sa ai relatii economice foarte bune cu China pentru ca este "comunista" samd.

    Pana acum majoritatea "contactelor" cu SUA s-au limitat la vanzarea unor cutii de conserve gen F14 si la exploatarea resurselor naturale. Nici macar eliminarea vizelor nu am reusit sa obtinem din aceasta "colaborare", noroc cu UE ca poate cere reciprocitatea pentru toate statele membre. Daca am avea o diplomatie care sa reprezinte intradevar interesele Romaniei (si nu pe ale SUA sau ale Rusiei, doh!) ar trebui spus pas la afacerile dubioase si / sau paguboase cu oricare dintre parti si sa exploreze oportunitatile reale pentru noi (gen Ford) chiar daca (atentie momentul in care va creste tensiunea!) vin dinspre Rusia, China sau alte state.

    Potentiale dezastre ecologice in Romania pentru ca anumite companii cum ar fi Chevron sa-si realizeze profitul anual si sa mai creasca un pic bursa din Wallstreet, totul impachetat frumos in grija deosebita pe care SUA o poarta pentru independenta energetica a regiunii - asta de la sfarsit chiar m-a facut sa ma tavalesc pe jos de ras - ar trebui evitate in mod diplomatic.
  • +4 (8 voturi)    
    Alo, domnul Antonescu, se aude? (Duminică, 20 mai 2012, 19:02)

    Nicu [anonim]

    Fiti atent domnule viitor presedinte al Romaniei cum va este tratata pozitia de sef al statului de catre PM Victor Ponta. Domnilor liberali, cum va simtiti? Mai aveti coloana vertebrala?
  • -2 (6 voturi)    
    Habarnistii securisti (Duminică, 20 mai 2012, 19:18)

    Mihai [anonim]

    Nu stiu ce economia si pietele de vanzare nu se fac dupa afinitati politice, daca iti place de Puitin sau nu sau de oricare altcineva.Daca tot timpul te ratoiesti la unii si altii vei ajunge o enclava in civilizatie. Daca era sa fi fost in relatii bune cu Rusia si Romania sa fi actionat ca un intermediar intre NATO si Rusia pentru scutul antiracheta parca am fi fost in alta pozitie. Dar unora ca esti "cool" daca te rataoiesti la rusi. A fost a doua piata de desfacere a Romaniei, va e teama ca sunt comunisti desi avem presedinte un securist, unul din cea mai infioratoare institutie de opresiune a regimului comunist.
    • +2 (4 voturi)    
      pentru rusofili (Luni, 21 mai 2012, 8:24)

      negreanu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      cred ca nu ai cunoscut rusi.toti rusii cunoscuti de mine in sua cred despre romani ca suntem creoli, adica tigani si ca le-am ocupat teritoriul care de drept le apartine venind candva din vest. aceste lucruri le invatau de mici , chiar din scoala.Rusia nu ne-ar accepta in nici un fel de relatii fara a fi o tara rusofila si satelitul lor. Politicienii care dau vina pe presedinte ca nu avem relatii cu rusii mint si vand fantezii ieftine.
  • +6 (8 voturi)    
    About red rats (Duminică, 20 mai 2012, 19:21)

    Andrew Morga [anonim]

    Stenograma convorbire Ponta - Iliescu

    Dl. Ion Iliescu: Salut Victoras, ce faci?
    Dl Victor Ponta: Buna ziua Domnule Presedinte.
    Dl. Ion Iliescu: Victoras, vezi ca tu esti presedinte acum.
    Dl Victor Ponta: Da, dar stiti cum este....
    Dl. Ion Iliescu: Lasa asta acum. Spune-mi te rog cum facem cu Mazare la Constanta. Ne face de ras pe toti. Face de ras partidul si pe toti membri.
    Dl Victor Ponta: Da, stiu dar altul mai bun nu avem. Am vorbit si cu Dl. Antonescu si a ramas ca il lasam sa castige si dupa aia...cum am vorbit, pentru toamna sau pentru prezidentiale.
    Dl. Ion Iliescu:Eu zic ca pentru toamna ca sa ajutam partidul. Asa, daca il mazilim dupa parlamentare il ajutam doar pe Antonescu.
    Dl Victor Ponta: Si cu Dl. Constantinescu ce facem, ca daca cade unul, cade si celalat.
    Dl. Ion Iliescu: Ce, nu mai avem alte cadre bune in partid pentru Constanta? Eu cred ca sunt oameni seriosi sa ii inlocuim pe astia acum cat opozitia este la pamant. Acum este momentul sa reimprospatam partidul.


    Stenograma convorbire Antonescu - Ponta

    Dl. Ponta: Salut, ce faci?
    Dl. Antonescu: Pe aici, cu niste treburi. Zi ce ai vorbit cu mosu'.
    Dl. Ponta: Dl. Presedinte vrea sa il legam pana la parlamentare ca sa ajutam si partidul.
    Dl. Antonescu: Da, dar stii ca asta cu Mazare era bomba pentru Prezidentiale mai ales in lupta cu MRU ( Mihai Razvan Ungureanu). Si cu Mazare ce ai vorbit? Sper ca nu ne-o face sa se retraga inainte. Daca e asa, pierdem o mare oportunitate.
    Dl. Ponta: Stii ca e nebun. I-am zis sa nu se retraga ca ne bazam pe el. Da' pe asta il doare la basca. Doar il stii.
    Dl. Antonescu: Victore, nu trebuie sa se retraga el ca ne trage si pe noi la fund. Trebuie sa il legam noi. Convinge-l sa ramana in cursa... Stii cat inseamna asta pentru mine ... tu esti Prim Ministru dar eu inca nu sunt Presedinte si doar stii ca suntem in scadere. Avem nevoie de o bomba ca Mazare dar sa explodeze cand vrem noi, nu cand vrea el. Te rog rezolva asta.
    Dl. Ponta: Bine, hai ca o rezolv. Vorbim mai t
  • +13 (15 voturi)    
    Intalnirea pres. Basescu cu romanii din Chicago (Duminică, 20 mai 2012, 20:12)

    Petre Mihailescu [anonim]

    Am asteptat cu interes aparitia presedintelui, stiind ca un capitan de vapor - eu am fost marinar - nu fuge de pe puntea de comanda cand incepe furtuna. Pres. Basescu a rezistat eroic timp de 7 ani la furtuna de invective si de insinuari de neimaginat deslantuita fara nici-un pic de autocontrol si de obiectivitate de catre parti din mas media romana.
    Am fost foarte curios sa aflu cum este in realitate acest Presedinte al Romaniei?

    Impresia lasata romanilor din sala si mie personal a fost excelenta: un om care gandeste inainte, care priveste in viitor, cu un bogat bagaj informational, cu o mare intelegere pentru problemele sociale-politice-economice ale Ro si ale lumii. Raspunusrile date la intrebarile publicului au fost clare, bine judecate si fundamentate: Presedintele a considerat factori economici si politici pe care nu i-am gasit de multi ani in presa romana, cea care nu mai gaseste ce invective noi sa-i arunce in fata.

    In urma cu ani am avut ocazia sa cunosc personal si pe dl Nastase, fostul premier. In timp ce dansul este putin mai teoretic si mai versat in anumite privinte, Pres. Basescu a aparut ca un om cu vederi largi, foarte direct in comportamentul sau, foarte personal, care gandeste pentru binele Romaniei; A aparut drept o personalitate spontana in stare sa faca haz si de sine insusi, un excelent prezentator al conceptiilor sale politice - pe care le si are, nu le simuleaza - si un om convins de ceea ce face, de misiunea lui. Are un concept strategic pentru Ro...ceea ce n-am gasit la partidele care formeaza acum guvernul.

    In comparatie...recenta discutie provocata de dl Ponta - care afirma ca Presedintele Basescu se reprezinta numai pe sine insusi la Summitul NATO - apare atat de primitiva, de copilareasca ca ...nici nu merita discutata.

    Romanii din Chicago ii ureaza succes presedintelui Basescu!
    • 0 (2 voturi)    
      comentariu (Luni, 21 mai 2012, 10:45)

      sasu [anonim] i-a raspuns lui Petre Mihailescu

      Ma bucur ca printre cei care comenteaza realitatile zilei sunt si oameni seriosi ,oameni care cunosc si stiu ce spun , oare cum ar putea presedintele Ro.sa se reprezinte pe el intr-o vizita facuta in alta tara ?mai ales la o asemenea intalnire ?Numai un necunoscator sau un cetatean care vrea raul acestei tari poate gandi asa.Asa ca , domnilor vedeti-va de treburile interne ale tarii daca ati ajuns in fruntea guvernului , respectati Constitutia si legile , astfel veti sfarsi rau....
    • -1 (1 vot)    
      Bravo Petre Mihailescu! (Luni, 21 mai 2012, 13:05)

      monmon [utilizator] i-a raspuns lui Petre Mihailescu

      Suntem si noi aici vreo cativa cu aceleasi opinii.. Basescu a condus nave pe ocean, stie ce e aceea raspundere, are viziune, are caracter, e om dintr-o bucata... Astia, USL-ul... niste pigmei caraghiosi manati de ura si de lacomie.. nu au ideologie, dar au in schimb fantastice talente securiste.. sunt foarte periculosi.. e trist, dar lumea ii crede.. si pana sa se convinga, mai e mult.. Greu de crezut ca ne-am intors inapoi in anii 90, dar asta e.. trebuie sa luptam, sa o luam de la capat!
  • -10 (16 voturi)    
    nesimtit basescu (Duminică, 20 mai 2012, 20:25)

    jkfnaskfjds [anonim]

    la un mom dat dupa ce a picat guvernul ungureanu si a venit guvernul ponta mi se facuse putina mila de base...il vazusem intr-un interviu televizat putin cam timorat/intimidat si castigase putina simpatie...dar se pare ca m-am inselat...cum prinde putin tupeu cum devine nesimtit in secunda urmatoare...asta e atat de jigodie incat merita sa-i dai un pumn in fata si cand vine cu coada intre picioare in fata ta submis sa-i mai dai unul ca se faca pe el de frica
  • +18 (24 voturi)    
    Imi reinnoiesc pasaportul (Duminică, 20 mai 2012, 20:26)

    Lizuca [anonim]

    Ca tara sa nu cada iar in ghearele PSD-ului ,va trebui o mobilizare serioasa a celor care mai cunosc si alte democratii, nu doar cea "originala", a lui Ilici.

    Este singurul mod in care-i mai putem ajuta pe cei lasati in urma .
    • +11 (15 voturi)    
      Avem nevoie de cei din afara! (Duminică, 20 mai 2012, 21:54)

      Ramasul in Tara [anonim] i-a raspuns lui Lizuca

      Bravo Lizuca! De asta PSD-ul nici nu isi doreste votul prin corespondenta pentru ca majoritatea celor plecati nu ii iubesc. Au plecat din cauza violentelor de pe vremea lui Ilici si a furturilor patronate de Nastase. Nu mai ramasese nicio speranta in tara si intregul sistem se biziua doar pe spagi si coruptie. Si pentru ca oamenii din afara tarii sunt mai informati, deoarece au acces la mai multe surse de informare si nu numai la TV-urile controlate din tara, PSD+PNL+PC nu isi doresc ca romanii plecati sa voteze. In ce tara oare doresc sa ne crestem copiii?
  • +11 (13 voturi)    
    base are carisma ,este invincibil ! (Duminică, 20 mai 2012, 20:39)

    capy [utilizator]

    cel mai bun lucru care i s-a intaplat Romaniei dupa 89 este basescu . la primaria buc. a facut reforme si a dezvoltat capitala iar ca presedinte a lucrat in interesul national mai mult isi poate imagina majoritatea romanilor ....dar asta se va vedea peste ani din pacate -suntem un popor care nu iubim patriotii ci...hotii !
  • +12 (16 voturi)    
    Nesimtit e 'diplomatul' Marga (Duminică, 20 mai 2012, 21:42)

    Ioan [anonim]

    De la inceputul discursului sau, Marga vorbea vorbe goale cu spatele intentionat intors catre Basescu. Evident, Basescu rezista cat rezista, dupa care ii da o lectie Celui-fara-Egal. Perfect normala reactie la nesimtirea programata a lui Marga.
  • +12 (16 voturi)    
    Daca nu deschidem ochii (Duminică, 20 mai 2012, 22:21)

    Lucianmotzul [anonim]

    Si mintea ;atunci acesti pro rusi instalati la putere revin ,dac vreti cu hoti de rusi care ne_au furat din tara ,care au instalat comunismul ,care au omaorit peste un milion de romani ,care ne_au furat bogatiile tari ,care ne_au furat tezaurul ,care ne-au facut doar rau ,ATUNCI INAINTE CU pontulescu care il are in spate pe Iliescu ,nastase <Voiculescu si toata sleahta de hoti si tradatori de tara si neam.Deci DESCHDETI OCHII SI JUDECATI CU MINTEA si mai vizionati si MEMORIALUL DURERI nu doar antena 3
  • +6 (10 voturi)    
    SUA (Duminică, 20 mai 2012, 22:57)

    Serje [utilizator]

    Am inteles de la B1 TV ca in timp ce vorbise Basescu musiu Marga era la bufet sa infulece sarmale !!!
    Deci cam tot dracul ala.
    Asa ca suntem chit.
  • -4 (6 voturi)    
    Basescu-Marga sau diferenta cerebel-neocortex (Duminică, 20 mai 2012, 23:29)

    fvfvfdss [anonim]

    Eu vad diferenta dintre Basescu si Marga aproape ca diferenta dintre cerebel (mai exact partea lui arhicerebelul sau creierul reptilian si neocortex sau creierul uman, instincte de prada contra logica si argumentare, interesul propriu imediat contra interesul generaliilor viitoare. O sa primesc minusuri la greu dar eu asa vad lucrurile.
  • +4 (6 voturi)    
    asdfasd (Luni, 21 mai 2012, 9:31)

    corina [anonim]

    Poate va bucurati voi multi ca au ajuns astia la putere ,dar va zic eu ca bucuria o sa fie de scurta durata. Sub nici o forma nu vor face ce trambiteaza ca au de gand , pentru ca asa ceva este imposibil de implementat in asa scurt timp si oricum , nu sunt ei cei potriviti pentru asta.
    Cat despre politica externa ... mi-e scarba , sincer.
  • +2 (4 voturi)    
    asadsf (Luni, 21 mai 2012, 10:17)

    dan [anonim]

    Saracul Ponta , cred ca s-a inhamat la mult mai mult decat poate duce. O raspundere ca aceasta e pentru oameni maturi si competenti , nu unii care nu sunt in stare sa isi gestioneze propriul partid in prag de alegeri.
    Iar cu un asemenea ministru ca Marga , vom ajunge de rasul lumii in afara!
  • -2 (4 voturi)    
    nimic nou (Luni, 21 mai 2012, 10:32)

    crina.seria [anonim]

    Atitudinea actualului presedinte nu mai mira pe nimeni.
  • -2 (2 voturi)    
    seful statului si politica externa (Luni, 21 mai 2012, 11:49)

    gicu [anonim]

    stimati cititori si comentatori, aveti acces la internet si la cautarea oricarui subiect sau date publice, va rog cautati cate vizite la nivel inalt (presedinte-presedinte) a facut sau a primit seful statului in ultimii 4 ani de mandat.....si comparati cu ce sef de stat european doriti dumneavoastra.....comentariile sunt de prisos....concluziile le trage fiecare dintre dumneavoastra
  • -1 (1 vot)    
    asfasdf (Luni, 21 mai 2012, 21:57)

    bww [anonim]

    Ponta asta stie doar sa dea din gura la televizor si sa arunce vina pe altii , cand de fapt el e responsabil pentru situatia in care ne aflam acum
  • -1 (1 vot)    
    asdfsadf (Luni, 21 mai 2012, 22:36)

    costel [anonim]

    Ce vrajeala aveti in voi , n-am vazut asa ceva. Nu gasiti bani la buget precum va laudati la inceput si ati inceput sa dati vina pe guvernul Ungureanu si BOC? Mi-ar fi rusine , sincer
  • -1 (1 vot)    
    asdfsadf (Luni, 21 mai 2012, 22:48)

    dede [anonim]

    Sunteti nebuni la cap , rau de tot. Dupa ce ca situatia noastra interna este cum este , mai apare si marga asta sa ne faca si mai rau de ras in fata UE , de parca nu eram deja de rasul lumii.
  • -1 (1 vot)    
    asfasdfsda (Luni, 21 mai 2012, 22:53)

    asd [anonim]

    Stii victoras , prea multa vorba saracie aduce. Cred ca tie ti se potriveste perfect acest proverb , dar na , hai sa avem incredere in tine ca ne duci departe. N-ai sa vezi !
  • -1 (1 vot)    
    asdfasdfads (Luni, 21 mai 2012, 23:02)

    aa [anonim]

    Uite inca un aspect negativ la Ponta : nu este in stare sa se abtina de la declaratii aberante si iarasi ne terfeleste imaginea externa , dar ce sa te astepti de la unul ca el ?