Ambasadorul ungar, convocat la MAE in urma criticilor secretarului de stat Zsolt Nemeth la adresa Guvernului roman

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 mai 2012, 10:41 Actualitate | Politic


Ministerul roman al Afacerilor Externe l-a convocat pe ambasadorul Ungariei la Bucuresti in legatura cu unele declaratii critice formulate de secretarul de stat in Ministerul ungar de Externe, Zsolt Nemeth, cu privire la politica in materie de minoritati a noului Guvern roman, a informat miercuri diplomatia de la Budapesta, potrivit MTI, citat de Agerpres.

UPDATE: MAE a confirmat, la solicitarea HotNews.ro, invitarea ambasadorului Ungariei la Bucureşti la data de 16 mai. În contextul în care acesta efectua o deplasare în provincie, la MAE a venit domnul Adam Balazs, prim-colaborator al ambasadei. În cadrul întrevederii nu a fost insa abordat subiectul Universităţii de Farmacie şi Medicină din Târgu-Mureş, ci doar cele referitoare la reînhumarea lui Nyiro Jozsef şi declaraţiile recente ale unor politicieni ungari.

În cadrul audienţei, partea română a transmis disponibilitatea de a aborda orice subiect în cadrul unor discuţii bilaterale, la nivel diplomatic, nu prin intermediul mass-media, în contextul relaţiilor de parteneriat strategic dintre România şi Ungaria şi al colaborării excelente la nivelul Uniunii Europene, au mai aratat reprezentantii MAE.

Potrivit MTI, partea romana si-a exprimat dezaprobarea fata de declaratiile formulate de Nemeth in cursul saptamanii trecute, cand oficialul ungar a apreciat ca unele dintre noile legi din Romania, printre care legea electorala si cea a minoritatilor, constituie 'un motiv de preocupare'. Diplomatia romana a criticat, de asemenea, eforturile Ungariei de a organiza reinhumarea osemintelor scriitorului maghiar Jozsef Nyiro in orasul natal al acestuia, Odorheiu Secuiesc.

Adam Balazs a precizat partii romane ca guvernul de la Budapesta considera reinhumarea o dovada de respect fata de cel decedat, precum si un eveniment cultural. Guvernul ungar este deschis cooperarii cu noul executiv roman si asteapta cu nerabdare o astfel de colaborare, a adaugat diplomatul.

Secretarul de stat ungar Zsolt Nemeth a afirmat joi, 10 mai, ca o serie de evolutii recente din Romania, intre care declaratiile guvernului despre legea electorala si legea minoritatilor, ca si problema Universitatii de Medicina si Farmacie de la Targu Mures, constituie un motiv de preocupare pentru Budapesta.

In declaratii facute pentru MTI, Nemeth a subliniat ca, in ultimii ani, relatiile romano-ungare au fost caracterizate de respect reciproc si de recunoasterea mutuala a intereselor, ceea ce a dus la numeroase proiecte de succes.

Ar fi o greseala 'daca aceasta evolutie promitatoare a relatiilor ungaro-romane ar lua sfarsit, si ar fi o greseala nu doar in ce priveste cele doua tari, ci ea ar afecta, de asemenea, stabilitatea Europei Centrale, cresterea si prosperitatea', a apreciat Zsolt Nemeth.

Acesta a mentionat insa ca este vorba despre un pericol care poate fi inca evitat si ca guvernul ungar are vointa politica de a face acest lucru.

MTI scrie ca una dintre primele masuri ale noului Guvern roman a fost de a impiedica infiintarea unei sectii maghiare la UMF din Targu Mures. Reprezentanti ai guvernului au afirmat, de asemenea, ca sistemul de reprezentare proportional va fi eliminat, trecandu-se la votul uninominal pur, si au precizat ca legea minoritatilor din Romania va fi adoptata fara capitolul privind autonomia culturala, mai scrie MTI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4543 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    nationalistii intre ei (Joi, 17 mai 2012, 10:54)

    t [anonim]

    guvernantii români si maghiari de azi isi baga reciproc unghia-n beregata ca sa smulga uralele (urile) si voturile (moco)fanilor de pe margine. tot înainte spre europa dezlînata!
  • -2 (12 voturi)    
    . (Joi, 17 mai 2012, 11:01)

    radukku [utilizator]

    Cioatele aluia poate sa le ingroape unde vor, nu-mi pasa. Specializari la UMF in maghiara ar fi fost inutile. Iar autonomia culturala a minoritatilor ar trebui sa insemne ca invatamantul in limbile minoritatilor - de la gradinita pana la cel superior - sa fie finantat in proportie de 100% de catre statul apartinator.
    • -4 (16 voturi)    
      :) (Joi, 17 mai 2012, 11:09)

      selim [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      statul apartinator este statul roman, pentru ca vrei nu vrei etnicii maghiari sunt cetateni romani, si daca sunt suficienti ar trebui sa aiba macar un cuvant de spus cu ce se intampla cu cultura si limba lor. Cat priveste finantarea, nu esti singurul care contribuie la bugetul de stat, cred ca si maghiarii platesc taxe si impozite.
      • 0 (14 voturi)    
        gresit (Joi, 17 mai 2012, 11:28)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui selim

        Am fost de multe ori in Covasna si Harghita unde am avut contact cu romani si etnici maghiari.Numai daca nu mergi acolo nu stii cum isi bat joc ungurii de romani in propria lor tara, habar n-ai cat se tem putinii romani ramasi acolo de hoardele de "minoritari" care ii terorizeaza.
        Nu ai de unde stii ca acolo s-a facut si se face epurare etnica adica romanii sunt fortuiti de atatea atentate la adresa sigurantei lor, de faptul ca la scoala copii lor nu au clase de invatare in lb romana, de faptul ca angajarile se fac daca esti ungur...si muuulte altele.
        Cat despre impozite, hai sa nu fim ipocriti la nici o pensiune maghiara nu se dau bonuri fiscale ungurimea nu plateste taxe statului roman.
        Ar vota 90% din tara asta un partid care ar promite ca se termina odata cu batjocorirea nostra in propria noastra tara.
        • -2 (8 voturi)    
          ??? (Joi, 17 mai 2012, 12:10)

          calin [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Tu, roman verde, ai oare habar ce inseamna "fortuit"???? E evident ca nu!!!

          A da, sigur, si pensiuniele romanesti dau bonuri fiscale intr-un delir, nu?
        • 0 (6 voturi)    
          de curiozitate (Joi, 17 mai 2012, 12:38)

          t [anonim] i-a raspuns lui Dan

          dar greselile de limba din comentariul tau ("i"-uri puse anapoda sau, dimpotriva, mîncate, cuvinte al caror sens nu-l cunosti, topica schioapa...) tot existentei ungurilor in Ardeal se datoreaza? din cauza pensiunilor ungurilor covasneni nu esti tu in stare sa scrii si sa vorbesti corect limba româna?

          sau faptul ca nu stii / nu esti capabil sa vorbesti corect limba româna sa fie doar un simptom al gîndirii tale? mda, înclin sa cred ca asta trebuie sa fie explicatia... stii de ce? pt ca un alt simptom al gîndirii tale e ura interetnica si xenofobia sufocanta.
        • 0 (2 voturi)    
          mai (Joi, 17 mai 2012, 20:27)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          romanasule verde, invata sa scrii si, probabil, sa vorbesti romaneste. Fortuit egal intimplator.
          In al doilea rind, nu cred ca esti matale mai roman ca mine, sau ca altii de pe acest forum, ca sa ne aperi de persecutiile maghiarilor. Ne aparam si singuri.
          Apara-l pe michi maus, pe mang, marga si altii ca ei, ca astia chiar au nevoie, sint tare desoperitil a multa capitole.
      • +2 (4 voturi)    
        Toti platim... (Joi, 17 mai 2012, 11:29)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui selim

        ...taxe si impozite dar Harghita si Covasna dupa PIB pe cap pe locuitor is cele mai saraci judete.Nu compara taxele platite in Timis si Cluj cu cele platite in HarCov.Si sa nu uitam ca Harcov sta fruntas si la numarul de someri.Prin urmare , iti zic sincer la naiba cu invatamintul in limba maghiara si autonomia, as prefera ca din taxele mele sa le faca fabrici si uzine ca sa nu mai fie muritori de foame.
    • +1 (9 voturi)    
      dupa nume (Joi, 17 mai 2012, 11:54)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui radukku

      pari un provocator, ungar (!).

      ca sa zic asa, un ungur supt acoperire.:))

      deci, mai draga, asta inseamna ca romania sa finanteze scolile in lb. romana din iugoslavia, bulgaria, ucraina si, eventual, transnistria.

      daca nu si prin muntii pinzilor din gretzia si chiar in albania.

      dece nu, niste scoli si facultati finantate de statul roman prin spania si italia. normal, in limba romana.
      acolo chiar ar trebui, dupa banii care'i pompeaza, romanii de-acolo, in tzarisoara lor mioritica, picior de plai si de rai.

      nu stiu ce mare univ. din italia tinde sa'si schimbe limba de predare din italiana, in engleza.

      fac. propusa, de la tg.mures, era in maghiara si engleza.

      vreti in uniune, vreti federatie ioropeana, state unite, dar nu vreti un invatamant ioropean.

      jenant pentru marga, care pan' la urma tot o sa ia manga!
      normal ca un secretar de stat de la afacerile externe are dreptul sa fie ingrijorat, mai ales ca ungaria, inainte de orban, declarase ca este statul ungurilor de pretutindeni, toti recunoscuti ca cetateni romani.

      si, pentru orice contraragument, ungurii sunt si ei pa pamantul asta de multe sute de ani.
      ce mare rahat era.
      este o ambitie politica ?
      este nationalizm ?
      ba !
      este capcana motiunii de cenzura
      este un ciuleandra in care s'au prins ca boii si nu mai pot iesi usor, fara fisuri la oase.
      sper sa'si rupa coloana vertebrala, sa scapa de izme, comunizm si nationalizm.

      ura si ceasul mare de la gara !

      hai marga, forza viktoras !
      • -1 (1 vot)    
        recitind (Joi, 17 mai 2012, 16:24)

        p.f. [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        am vazut greseala si cer scuze:

        jenant pentru marga, care pan' la urma tot o sa ia manga!
        normal ca un secretar de stat de la afacerile externe are dreptul sa fie ingrijorat, mai ales ca ungaria, inainte de orban, declarase ca este statul ungurilor de pretutindeni, toti recunoscuti ca cetateni _maghiari.
  • -1 (5 voturi)    
    Capra vecinului (Joi, 17 mai 2012, 11:30)

    maria popescu [anonim]

    Daca nu ne-am preocupa asa mult de capra veciunului minoritar poate am avea o capra mai sanatoasa si mai grasa in propria curte.
  • +3 (5 voturi)    
    Intr-adevar... (Joi, 17 mai 2012, 11:45)

    Zummm [utilizator]

    Un mareee eveniment "cultural" pentru un criminal de razboi
    http://www.puterea.ro/articol/osemintele_unui_extremist_in_campania_electorala
  • +8 (10 voturi)    
    cu tot respectul cuvenit (Joi, 17 mai 2012, 11:56)

    @selim [anonim]

    daca vorbim de Romania, nu vorbim de maghiari ci de romani de etnie maghiara. sigur ca platesc impozite si taxe pentru ca asta e si tara lor. iar drepturile pe car le au romanii de etnie maghiara nu le are nici o alta comunitate etnica in alta tara, oricat de importanta ar fi ea. si spun asta ca un "bravo" la adresa Romaniei. ce se intampla, insa, atunci cand nu exista acelasi respect?! se da curs atitudinilor extremiste. pe scurt, etnicii romani din Ungaria nu au batut unguri, nu au ars insemne si nu au adus atingere memoriei unor personalitati ungare. stat politienesc? poate. integrar si respect pentru tara adopiva? mai degraba. apropo, de ce ar mai incuviinta statul roman manifestari culturale sau de alta natura care intotdeauna - fara exceptie - degenereaza cel putin in declaratii ofensatoare pentru acest popor, atat aici cat si la Budapesta?! in plus, din cate imi amintesc eu, ungurii au facut valuri mari acum cativa ani cand Romania a vrut sa organizeze un eveniment la ei, care a fost ulterior anulat?!? respectul cere respect. iar atunci cand o mana de politicieni iresponsabili alimenteaza tensiuni interetnice aiurea, e normal sa existe o reactie. bravo, pentru prima oara facem ce trebuie exact cand trebuie (si nu la mult timp dupa, la presiunea opiniei publice, asa cum a fost cazul Frantei, Italiei, Olandei etc). m-am saturat sa fim prosti de buni sau cu caciula in mana. pur si simplu nu e cazul.
  • +6 (6 voturi)    
    prag electoral 10% (Joi, 17 mai 2012, 12:06)

    majoritar [anonim]

    Tot ca un act cultural se poate ridica un monument in Budapesta, langa Parlamentul ungar, in memoria ostasilor romani care au eliberat-o de fiecare data cand i-am ajutat sa scape de "eliberatorii" rusi. Si sa li se trimita respectabililor unguri care se pare ca se plictisesc sa-si vada PIB-ul, o scrisoare in forma de opinca cum ca s-a marit pragul electoral in Romania la 10% iar minoritatile vor trebui sa-si delege impreuna reprezentantii. Poate prinde ideea USL.
  • -2 (6 voturi)    
    Uitati propaganda! (Joi, 17 mai 2012, 12:32)

    maria popescu [anonim]

    Calmati-va cetateni! Live and let live, ce Dumnezeu e asa greu? Daca ne luam in gura cu extremistii ingusti la minte care nu cunosc istoria reala ci doar cea de propaganda, ajungem sa ne stricam nervii.
    Cititi LUCIAN BOIA, frati romani, rromi, maghiari, sasi, turco-tatari, sasi, lipoveni,etc! Minoritatile din Romania sunt minoritati istorice nu de imigranti, nu mai amestecati lucrurile. Vedeti-va de comunitatile in care traiti, cartier, sat, comuna, oras, judet si veti vedea ce frumos a fi prin toata tara! numa' bine!
  • +2 (6 voturi)    
    Depre cum este neajutat Marga de ministerul lui ! (Joi, 17 mai 2012, 14:26)

    Florin [anonim]

    aici se vede lipsa de experienta diplomata a profesorului marga ...daca convoci ambasadorul unei tari acreditate, in nici un caz nu accepti sa te intinesti cusetarul ambasadei....care vine ca un afrond profund la adresa rangului diplomaica al ministrului de externe dar si a romaniei ...in vremea lui ceausescu ungurii n-ar fi indraznit nici in vis un asemea afrond fiinca a doua zi ambasadorul lor la bucuresti ar fi fost eclarat personanon grata si expulzat in 24 de ore !
    • +5 (5 voturi)    
      Hmm (Joi, 17 mai 2012, 17:34)

      twitty [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Ai dreptate, nu trebuia sa accepte sa-l primeasca pe soferul de la ambasada sau pe secretara.

      Dar nici nu trebuia sa cheme ambasadorul. Ministerul de Externe roman trebuia sa inainteze un protest oficial Ministerului de Exterbe din Ungaria.

      Dar de, daca tu ai studiat filozofia marxista ca Marga de unde sa stii cum se procedeaza in diplomatie? Macar sa ia pe langa el un consilier competent, alfel se face de ras. Nu-i bai ca se face el de ras dar in postul asta face si tara de ras.
    • -1 (1 vot)    
      esti un mare (Joi, 17 mai 2012, 20:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      patriot ceausist, se vede din faptul cum scrii romania.
      Si acum scriem amindoi: Romania, Romania, Romania....
      Mai scrii afrond in loc de afront, ce mai esti un romanas verde de acasa, De acasa de la cesca zis pingelica, cancerul care a distrus Romania pentru cel putin doua generatii.
  • -4 (4 voturi)    
    Dar pdl-iștii unde sunt...??? (Joi, 17 mai 2012, 14:27)

    viorel [anonim]

    Printre comentariile de azi aș fi vrut să văd și un comentariu al unui postac pdl-ist care au fost susținuți de bozgori(pardon,maghiari) dar nu văd nici unul...!!! în ce privește criticile acestui (să-i spunem om politic maghiar) aș vrea să-i spun să-și ia toți maghiarii în ungaria și să facă gulaș cu ei,(carnea de porc merge la gulaș)...Dacă nu atunci maghiarii trebuie să ia atitudine împotriva acestor avertizări maghiare...Vreau să văd primul maghiar...
  • +1 (1 vot)