Opt ONG-uri acuza USL de "FIDESZ-irarea" Romaniei

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2012, 17:06 Actualitate | Politic


 documente
(16 Mai 2012) PDF, 68KB
Opt ONG-uri acuza "FIDESZ-irarea" Romaniei si faptul ca premierul Victor Ponta ar putea calca pe urmele omologului sau ungar, Viktor Orban, prin epurarea administratiei si mass-mediei de stat de vocile critice.

Intr-un comunicat semnat de Freedom House Romania, Expert Forum (EFOR), Centrul Roman de Politici Europene (CRPE), Grupul pentru Dialog Social (GDS), Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI), Societatea Timisoare, ProDoMo si Centrul de Resurse pentru Participare Publica (CeRe) se arata ca guvernul Ponta, care se dorea "cel mai curat guvern" pe care l-a avut Romania vreodata, a pierdut deja doi membri inainte de investitura, din cauza unor "serioase" probleme de integritate.

"Un altul este asteptat sa demisioneze din aceleasi motive (Ioan Mang, care a demisionat marti, n.r.); despre purtatorul de cuvant al Guvernului, un ziarist, se zvoneste printre colegii sai ca a luat bani de la persoanele pe care le invita in show-ul sau TV", se arata in comunicatul remis HotNews.ro.

Cele opt ONG-uri apreciaza ca, in ciuda acestor fapte, noul guvern a luat o serie de decizii "potential periculoase".

Una dintre acestea se refera la noul sistem de vot uninominal, desi actuala majoritate acuza, atunci cand se afla in opozitie, schimbarea regulilor cu un an inainte de alegerile din noiembrie.

"O data aflata la putere, alianta social-democratilor si liberalilor si-a uitat ingrijorarile si a initiat aceasta shimbare radicala fara nicio traditie in Romania, care le-ar putea majora, potrivit simularilor, cele aproximativ 45-50% din voturi la o super-majoritate parlamentara de 65-70%, pe modelul ungar, permitand modificarea Constitutiei fara acordul opozitiei", potrivit sursei citate.

In plus, a doua zi dupa investitura, Victor Ponta a cerut demisia tuturor prefectilor si subprefectilor, desi acestia erau facuti functionari publici de o lege adoptata de liberali in 2006.

Ziaristii inconfortabili de la radioul public au fost nevoiti sa-si intrerupa emisiunile, iar la televiziunea publica emisiunea unui director de programe si a doi ziaristi independenti a fost suspendata fara vreo "explicatie credibila".

"Faptul ca astfel de lucruri se intampla in prima saptamana a noului mandat tradeaza, daca nu un plan atent orchestrat, cel putin o dorinta irepresibila de a reduce la tacere vocile critice, in Parlament si in media, inainte si dupa alegerile parlamentare din noiembrie 2012", acuza cele opt ONG-uri.

"Contam pe sprijinul grupurilor PSE si ALDE din Parlamentul European care, in cooperare cu colegii lor romani, ne vor putea ajuta sa evitam aceste excese vazute in alta tara", se arata in incheierea comunicatului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4640 vizualizari

  • -24 (26 voturi)    
    noul (Miercuri, 16 mai 2012, 17:16)

    am [anonim]

    guvern s-a instaurat de vreo saptamana cu bune si cu rele. Observ ca antenele care muscau din pdl au inceput sa muste din usl.....deci nu erau chiar asa de vandute...........nu cumva isi fac datoria de caine de paza a democratiei..? ...asa cum se pricep ei ....cu bune si cu rele. Cine sunt ong-urile astea ?eu nu cred ca sunt apolitice. Oricum puterea ,oricare ar fi ea,trebuie hartuita ca sa faca ce trebuie.
    • +22 (22 voturi)    
      Crezi??? (Miercuri, 16 mai 2012, 19:01)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui am

      Treaba cu Antenele???? Scopul lor e JOS BASESCU
    • +9 (9 voturi)    
      papagal obosit (Miercuri, 16 mai 2012, 20:35)

      michi maus [anonim] i-a raspuns lui am

      tu chiar crezi ca antenele ataca usl-ul?
  • +26 (26 voturi)    
    USL se dovedeste nefast Romaniei (Miercuri, 16 mai 2012, 17:19)

    CalinM [utilizator]

    Au ajuns la putere prin cooptarea a 20 de traseisti si ce fac acum din Romania este incredibil. Ar trebui acum sa iasa romanii in strada pentru ca democratia se schimba intr-o dictatura a coruptilor si analfabetilor din USL.
    • 0 (0 voturi)    
      "dictatura a coruptilor" (Miercuri, 16 mai 2012, 22:24)

      ty [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      sau mai bine spus "democratia" privilegiatilor. Vezi de citi ani ii tot judeca pe vechi lor corupti si nu pot sa le faca nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      analfab (Joi, 17 mai 2012, 14:46)

      taher [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      Au avut predecesori:igas,eba si inca vreo 30 de pedelei
    • +1 (1 vot)    
      Gogu (Joi, 17 mai 2012, 14:49)

      miki [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      Da,dar ei nu au un Hrebenciuc si un Ponta sa orchestreze manifestatii de strada ca in ianuarie si nici o latrina unde sa-si indruge minciunile de dimineata pina seara tirziu.Nu l-am mai vazut pe marele latrau, scuzati, politolog de serviciu,Bogdan Teodorescu.Sau a fost recompensat de Ponta la vre-un minister?
  • -21 (25 voturi)    
    cata grija... (Miercuri, 16 mai 2012, 17:26)

    catalin_mattei [utilizator]

    cata grija au aceste ong-uri.. pacat ca taceau cand se politiza si femeia de la curatenie.. adevarata societate civila..
    • -13 (15 voturi)    
      ONGurile astea sunt portocalii !! (Miercuri, 16 mai 2012, 19:19)

      vio [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Apropiate Dlui Baconschi... satelitii care voiau sa sprijine Miscarea populara a lui Basescu, esuata lamentabil....
      Nu le-am auzit protestand cand PDL si Traian Basescu au vorbit despre uninominalul pur, mai la sfarsit de 2011!!!
      Nu le-am auzit protestand cand Guvernul Boc a aprobat acea OUG37 din 2009 care POLITIZA totul in adminsitratia publica, asa cum le-a reprosat ulterior chiar Traian Basescu celor din PDL!!!
      Nu misca nimic in administratia publicadecat culoarea portocalie pe vremea lui Boc!!
      Nu i-am auzit p-astia sa protesteze deloc!!!
      De ce or protesta abia acum ?!
      • +6 (8 voturi)    
        portocalii, portocalii... (Miercuri, 16 mai 2012, 20:00)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui vio

        cu atat mai bine mai ales ca sunt multe ... opt ... sa fie toate ale lui Baconschi ???
  • -12 (14 voturi)    
    Intelectuali (Miercuri, 16 mai 2012, 17:30)

    Jorin [anonim]

    Niste prosti,
    Pacat ca domnu Ion I. nu vrea canalul Bucuresti Dunare.
  • -19 (19 voturi)    
    ??? (Miercuri, 16 mai 2012, 17:35)

    clujean [anonim]

    care ziaristi inconfortabili au fost nevoiti sa-si intrerupa emisiunile, la SRR si TVR? e vorba despre opriri definitive sau doar pe timpul campaniei electorale?
  • +19 (21 voturi)    
    pai cum altfel credeati (Miercuri, 16 mai 2012, 17:35)

    liliana [anonim]

    ca se va purta micul dictator cand mentorul si promotorul sau in spatiul public si in politica romaneasca a fost adrian nastase, cel care s-a purtat ca un tiran cu tot ceea ce i-a fost potrivnic. Si este doar inceputul. Mai urmeaza sa-l vedem pe pastorul gadea directorul tvr si lucrurile sunt mai mult decat evidente in ceea ce priveste liberatetea de opinie din Romania.
    • -5 (7 voturi)    
      Traian Basescu: Adrian Nastase =Prim Ministru bun! (Miercuri, 16 mai 2012, 19:44)

      vio [anonim] i-a raspuns lui liliana

      "Preşedintele Traian Băsescu a declarat marţi că liberalul Călin Popescu Tăriceanu a fost un premier catastrofal, care a guvernat cu o furie extraordinară împotriva viitorului României, în timp ce despre liderul Consiliului Naţional al PSD, Adrian Năstase, a spus că a fost un prim-ministru bun, potrivit Agerpres."

      http://www.novanews.ro/news/traian-basescu-tariceanu-a-fost-un-prim-ministru-catastrofal-nastase-a-fost-un-premier-bun

      Despre Boc, sunt sigur ca ar spune ca a fost un DEZASTRU !!!!!
  • +21 (21 voturi)    
    Vine dictatura (Miercuri, 16 mai 2012, 17:37)

    mi [anonim]

    Unde-i dictatura lui Basescu?
  • +20 (20 voturi)    
    Micul, micutul (Miercuri, 16 mai 2012, 17:38)

    hcr [anonim]

    Cum, nu stiati ?

    Nu era micutul Titulescu ci micutul Ceausescu!
  • +20 (20 voturi)    
    era de asteptat (Miercuri, 16 mai 2012, 17:40)

    MirceaA [utilizator]

    cand prostimea a adus iar comunistii la putere, nu stiau? Asta au facut comunistii intotdeauna. Intoarcerea comunistilor la putere este cel mai rau lucru petrecut in Romania dupa mineriade. Pute tara asta de milogi si puturosi pe care ii tin comunistii in brate.
  • -18 (18 voturi)    
    Mai bine ai nostri, decat ai lor. (Miercuri, 16 mai 2012, 17:45)

    Sange de roman [anonim]

    Toate ONG-urile sponsorizate de indivizi gen George Soros vin acum sa faca 'dreptate' in aceasta tara. Am inteles ca, de fapt vestul la noi in tara este reprezentat de interesele maghiare in Transilvania, exprimate intr-un mod mascat prin ONG-uri. Mai bine hotii nostri, decat hotii lor in tara noastra. Ganditi-va la asta cand alegeti, fratilor. Mentineti-va tara unita, nu deschideti portile invadatorilor. Ei ne vor Transilvania. Cu respect tuturor.
    • +5 (5 voturi)    
      Gura pacatosului... (Miercuri, 16 mai 2012, 20:17)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Sange de roman

      Inchidem portile, tinem tara captiva in mainile clanurilor politico-mafiote autohtone - adevaratii invadatori/cotropitori ai bizonilor cu cetatenie romana. Chestia cu "ne vor Transilvania" este doar in mintea unora cu capetele infierbantate. Nu mai suntem in anii '90... Oamenii s-au desteptat, s-au destupat la minte!!!
    • +2 (2 voturi)    
      of (Miercuri, 16 mai 2012, 21:18)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Sange de roman

      Doamne, numai sa vina s-o ceara... Eu le-as da-o in secunda 2. Macar sa o faca la nivelul Budapestei, daca nu Vienei. Sa pot sa ma duc si eu la 200km de Bucuresti si sa simt ca sunt in Europa si ma trateaza cineva civilizat. La fel cum atunci cand ma duc la Balcic si ma simt excelent si ma cutremur gandindu-ma cum ar fi aratat localitatea si marina aia daca erau inca sub romani.
    • +1 (1 vot)    
      au trecut pastele (Joi, 17 mai 2012, 17:51)

      kkciosuldelahamangia [anonim] i-a raspuns lui Sange de roman

      asa ca ia fat-ti niste analize, poate mai ai singe'n alcool !
  • -21 (21 voturi)    
    aberatii (Miercuri, 16 mai 2012, 17:57)

    victor [anonim]

    Daca vi se pare ca o coalitie de forte democratice care lupta pentru reinstaurarea democratiei, pusa in pericol de un partid condus de un dictator, reprezinta un pericol, sunteti ori tampiti ori subordonati dictatorului.
    • +20 (20 voturi)    
      tampitul (Miercuri, 16 mai 2012, 18:41)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui victor

      se pare ca tampitul esti tu. basescu nu a avut vreo situatie in care sa anuleze vreo emisiune tv sau sa ameninte procurorii cu puscaria. ponta al tau a facut efectiv demersuri dictatoriale, concrete, nu povestile voastre debitate de antene.
      • +8 (8 voturi)    
        ai mare dreptate gigel (Miercuri, 16 mai 2012, 20:21)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Basescu a refuzat o buna bucata de vreme sa isi puna reprezentant in conducerea TVR tocmai ca nu era de acord cu politizarea. A coabitat cu Sassu, seful TVR si secretar general al PSD. Basescu le striga in fata mogulior, dar niciodata nu a cerut sa fie oameni dati afara, sa fie desfiintate emisiuni sau alte presiuni in care PSD are doctoratul. Pe vremea lui Nastase nu mai era niciun talk show, acum ai zeci si in 95% Basescu e de vina pentru tot. Unde e dictatura, Victor?
  • +20 (20 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 mai 2012, 17:59)

    John.Doe [utilizator]

    Mda, multi am vazut lucrurile astea. Ce mai ii de zis, ultimul care pleaca din Romania sa instinga lumina. Si nu spun asta datorita actualei puteri, ci ma refer la oamenii de pe strada, colegii si vecinii care au huiduit "Jos guvernul" dar fara sa aiba un argument logic si rational, fara sa se intereseze ce este acela deficit bugetar sau cum se rezolva problema sa. Oameni care prin huiduielile lor, directe sau indirecte i-au pus pe acesti oameni la putere. Alianta intre stanga si dreapta??? de rasul lumii....
  • -21 (21 voturi)    
    nimic nou, totul conform traditiei (Miercuri, 16 mai 2012, 18:02)

    bozo [anonim]

    Nu e niciun pericol mai mare dact a fost la venirea PDL la putere.

    Si ei au schimbat prefecti utilizand principiul mobilitatii si justificand cal PNL politizase prea mult institutia prefectului. Aici amintiri de pe cand a venit PDL la putere: http://stiri.acasa.ro/politica-126/guvernul-se-va-folosi-de-principiul-mobilitatii-pentru-a-schimba-prefectii-83849.html
    Nu-i va da afara daca sunt functionari publici ci ii va muta pe alte posturi de taiat frunza la caini pe bani grei dupa cum a procedat si PDL.

    Schimbarea sistemului electoral a fost tema predilecta a presedintelui si a PDL pana de curand cand au constatat ca nu-i mai aranjeaza. Presedintele Basescu a fost cel mai aprig sustinator al 'uninominalului pur' acuzand opozitia USL ca se teme de aceasta schimbare.

    Faptul ca Ponta i-a demis pe cei doi ministeriabili prinsi cu mata in sac e mai degraba o bila alba pentru premier decat un pericol social.
    Pericol a fost in guvernele Boc cand orice si oricate s-au spus despre multi ministri, acestia au ramas bine merci pe posturi. Un guvern ce-si perie membri la dezvaluirile societatii civile este un guvern democratic. Nu era de datoria premierului sa analizeze plagiatul lui Mang inainte sa-l nominalizeze, dar era datoria sa sa-l dea afara atunci cand a fost prins ca a copiat ordinar. La fel s-a intamplat recent si in Germania cu un ministru ce era vazut ca succesorul lui Merkel dar s-a dovedit ca lucrarea lui de doctorat era facuta de altii si cu copy/paste.
    In schimb am avut o Dna Udrea care era doctor dar nu avea nicio lucrare relevanta sau disponibila public, pe dl Petrescu ministru la dezvoltare regionala dar cu facultatea de sport absolvita la 32 de ani la univ. Ecologica, pe dl Igas la interne cu Bacul luat la 22 de ani, pe dl Videanu cu o condamnare de plata a unor despagubiri de pe cand era primar la Bucuresti samd

    De ce nu au sesizat pericolul 'FIDESZ-arii' pe cand eram condusi de persoane vizibil incompetente si fara reactie la opinia publica?
    • 0 (2 voturi)    
      ai spus numai adevaruri... (Joi, 17 mai 2012, 9:40)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui bozo

      si totusi ai luat 21 de minusuri pana acum... nici macar unul nu a fost argumentat de talibanii portocalii.
  • +18 (18 voturi)    
    Speranta.. (Miercuri, 16 mai 2012, 18:11)

    mercedes [utilizator]

    Observ cu satisfactie ca mamaliga poate exploda din directia mass-media care s-a obisnuit in ultimii ani cu adevarata libertate a cuvantului si gandului. Este greu sa uiti cum arata mass media in perioada Nastase iar ce se intampla in ultima saptamana (constructia cultului personalitatii in jurul Führer-ului Ponta) face sa se cutremure carne pe noi. Le doresc din suflet curaj si succes si sper ca se pot bizui pe sprijinul celor care au sesizat pericolul.
  • +3 (7 voturi)    
    Asa si (Miercuri, 16 mai 2012, 18:12)

    EuInsumi [utilizator]

    Ce, n-au dreptate?
  • -19 (19 voturi)    
    finantarea (Miercuri, 16 mai 2012, 18:20)

    dan [anonim]

    va taie Ponta finantarea din bani publici si acum urlati la luna.hotilor la munca cu voi ,la Vanghelie la salubritate cu voi.
  • +19 (19 voturi)    
    Vai de mama noastra! (Miercuri, 16 mai 2012, 18:25)

    Punta Pinte [anonim]

    Cu un prim ministru de "calibrul" lu' Ponta nu te poti astepta la nimic bun. E praf-praf ! !
  • +14 (14 voturi)    
    Asa, DA! (Miercuri, 16 mai 2012, 18:38)

    Mih [anonim]

    Este un gest firesc, meritoriu, pe care nu prea aveam speranta ca il vor face reprezentantii societatii civile. Ma bucur ca m-am inselat. Se pare ca societatea civila autentica incepe sa existe si sa functioneze. E foarte bine!
  • +18 (18 voturi)    
    USL controleaza 90% din mass-media (Miercuri, 16 mai 2012, 18:39)

    RaduBaldea [anonim]

    90% din audienta radio si TV din Romania e sub controlul USL! de la Antena 3 la PRO TV si Radio Zu toate fac campanie electorala pt USL, guvernul si parlamentul sunt sub copntrolul USL, ne-am intors in 2002.
    • -12 (12 voturi)    
      chiar asa ? (Miercuri, 16 mai 2012, 19:07)

      alex [anonim] i-a raspuns lui RaduBaldea

      Chiar asa, dar B1 , NASU tv si DIGI 24 unde sunt?
      Ca sa nu mai vorbim de Evenimentul sau Romania Libera, cele mai tari ziare din Romania.
      • +5 (5 voturi)    
        chiar asa... (Miercuri, 16 mai 2012, 19:55)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui alex

        cele mentionate de tine sunt in procentul ramas de 10%. E chiar asa de greu ?
    • -4 (4 voturi)    
      Ce zici de preferintele neportocalii in Bucuresti? (Miercuri, 16 mai 2012, 19:28)

      costica [anonim] i-a raspuns lui RaduBaldea

      Ce-ti spun ele despre viitoarele alegeri din toamna asta ??!!

      "HotNews.ro este principala sursa online de stiri politice pentru locuitorii Bucurestiului, potrivit unui sondaj CURS comandat de Institutul Geopol.
      In ceea ce priveste televiziunile, Antena 3 conduce in topul preferintelor, Libertatea este principalul ziar care furnizeaza informatie, iar Radio Romania Actualitati este pe primul loc in rindul radiourilor.

      Clasamentele pe diferite suporturi media:

      Ziare tiparite:

      Libertatea (33%)
      Jurnalul National, Click si Adevarul, toate cu 11%.
      Evenimentul zilei (5%).

      TV:
      Antena 3 (39%),
      Realitatea TV (25%)
      Romania TV (10%)
      TVR Info (3%)"

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12267949-hotnews-principala-sursa-online-stiri-politice-pentru-bucuresteni-sondaj-curs.htm
      • +2 (2 voturi)    
        eu, eu... (Miercuri, 16 mai 2012, 21:30)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui costica

        Tovarasu, tovarasu, eu, eu, se poate? Raspund eu, eu...
        Hmmm, sa vedem... Pai daca adunam numarul de cititori de ziare gen Evenimentul si Romania Libera, sau de ziare in general, care au niste tiraje de toata jena in ziua de azi (gen cateva zeci de mii) si le comparam cu milioanele de spalati pe creier de la Antena 3, Realitatea si Romania TV, plus Libertatea si Click si Jurnalul National, cam la ce proportie de penetrare a jegului in cortexul descultilor crezi ca ajungi? O fi fo 90%? Io zic ca 95.
        Ce-mi spun despre alegerile din toamna? Nu stiu. Dar mie personal imi spun ca e cazul sa-mi scutur de praf pasaportul si sa-mi iau taxele cu mine si sa ma duc unde vad cu ochii. Chiar si in Grecia.
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Joi, 17 mai 2012, 1:35)

    Alex [anonim]

    Omul (Ponta) a fost crescut de Iliescu si Nastase. Te poti astepta la altceva?