PDL va depune motiune simpla impotriva ministrului Educatiei, Ioan Mang

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2012, 13:58 Actualitate | Politic


PDL va initia o motiune simpla impotriva ministrului Educatiei, Ioan Mang, a anuntat luni liderul democrat-liberal Emil Boc. Potrivit acestuia, motiunea va fi depusa saptamana viitoare.

Vineri, PDL i-a cerut premierului Victor Ponta sa decida pana luni inlocuirea lui Ioan Mang de la conducerea Ministerului Educatiei. Fostul ministru al Educatiei Catalin Baba declara in cadrul unei conferinte de presa ca "tactica de a solicita Academiei Romane sa se pronunte asupra plagiatului nu face decat sa prelungeasca o stare de fapt care este intolerabila".

Tot saptamana trecuta, PDL a cerut demisia ministrului Educatiei, Ioan Mang, "pentru faptul ca intreaga opera pe care o are este un plagiat de duzina", dupa cum declara miercuri presedintele PDL, Emil Boc. "Demisia este necesara si evidenta. Este inadmisibil sa ai in fruntea Ministerului Educatiei un om care din nefericire a fost promovat pe baza de plagiat", a mai spus Boc.

In replica, Ioan Mang a comentat acuzatia de plagiat lansata de PDL spunand despre aceasta ca este "o actiune politica", al carei scop ar fi, in opinia lui, crearea de haos in sistemul de invatamant.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2217 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Mult (Luni, 14 mai 2012, 14:12)

    Baba Ana [anonim]

    Sa speram ca pana saptamana viitoare n-o sa mai fie nevoie.
    • +4 (8 voturi)    
      One Mang Stand(for duplicate) (Luni, 14 mai 2012, 14:50)

      marinica [anonim] i-a raspuns lui Baba Ana

      Would you like to bet that this man(g) bite the dust in one week?
      • +7 (7 voturi)    
        nu cred.... (Luni, 14 mai 2012, 15:18)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui marinica

        ...pentru ca ministerul are o suma frumusica de cheltuit, ori daca pleaca, la ce bun toata lupta pentru putere?
        • +4 (4 voturi)    
          Cred ca nu pui bine problema (Luni, 14 mai 2012, 16:24)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Cu cine-l inlocuiesc pe Mang? Mai au resurse nepatate? Precis trag de timp pentru a luat o decizie cat mai tarzie!
          • +3 (3 voturi)    
            Cu cine? (Luni, 14 mai 2012, 16:45)

            twitty [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

            Grea decizie... Ar putea să-l înlocuiască pe Mang cu Vanghelie dar acesta este din păcate ocupat la Primăria Sectorului 5...

            Poate cu nevasta lui Mang, Gerda Erica Mang? Sunt sigur că este o bună profesionistă, mai presus de orice reproș, etc.
    • +10 (10 voturi)    
      mang (Luni, 14 mai 2012, 14:58)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Baba Ana

      lasa sa fie, sa se arate la fata cei care il sustin pe mang
    • +5 (5 voturi)    
      f.f.interesant! (Luni, 14 mai 2012, 16:07)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui Baba Ana

      ii va obliga pe PARLAMENTARII PSD sa se pronunte pro plagiat sau contra unui stab din partid (seful departamentului de educatie, subaltern direct al integrului Nastase).
  • +6 (8 voturi)    
    motiune (Luni, 14 mai 2012, 14:16)

    skyradio [anonim]

    ar fi culmea sa cada guvernul lui Ponta! Din cauza plagiatorului si a lui StanDford! Circ si paine vom avea
    • +8 (8 voturi)    
      nu are cum (Luni, 14 mai 2012, 14:35)

      florin [anonim] i-a raspuns lui skyradio

      rezultatul motiunii simple este recomandarea, nu obligativitatea, char daca e votata de majoritate.
  • +11 (11 voturi)    
    Dece tac profesorii ? (Luni, 14 mai 2012, 14:34)

    Corina [anonim]

    Dece tac profesorii ?! Intotdeauna cand vorbesc despre ei, ne spun ca fac o meserie din vocatie, remunerata cu mai nimic... Sunt intelectuali prin definitie, care conteaza enorm intr-o societate normala dar cand e vorba sa se pronunte in legatura cu examene fraudate, profesori incompetenti, hoti, sau politicieni dublu repetenti tac malc.
    • +6 (6 voturi)    
      raspuns (Luni, 14 mai 2012, 15:03)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui Corina

      intreaba-l pe croitoru, ala are toate raspunsurile
    • +7 (7 voturi)    
      Nici ei nu sunt fericiti! (Luni, 14 mai 2012, 15:23)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Corina

      Cunosc trei fosti profesori simpatizanti ai USL care acum dau cu pietre in USL! Nu sunt chiar asa incuiati cum crede USL, care vor sa-i momeasca cu bani ca sa fie votati.
      Mi-e scarba!
      • +6 (6 voturi)    
        Mi-e scarba intradevar! (Luni, 14 mai 2012, 16:01)

        Dorina [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Chiar daca nu esti extraordinar ca profesor, eu cred ca trebuie sa stii macar atata ca nu trebuie sa incurajezi si sa treci sub tacere frauda si minciuna. Ori aici este vorba de o minciuna exemplara pe care putini dintre profesori au curajul s-o spuna. Ca si cum toti ar fi niste neispraviti de plagiatori. Se comporata ca niste pomanagii.
    • +4 (4 voturi)    
      tac pentru ca.... (Luni, 14 mai 2012, 15:24)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Corina

      ...sefii de sindicat "se lupta pentru ei", actionand "din/de la umbra".
      Pai cum sa protesteze, sunt prea ocupati sa-si calculeze cei 8%, ca d'aia n'are ursul coada si maimuta.....!
    • +3 (3 voturi)    
      ....tacerea lor spune adevarul despre ei.......... (Luni, 14 mai 2012, 16:16)

      jango cage [anonim] i-a raspuns lui Corina

      .
  • +19 (19 voturi)    
    CV (Luni, 14 mai 2012, 14:35)

    silviu [anonim]

    Asta e in stare sa puna motiunea in CV, la lista de lucrari.
  • +10 (10 voturi)    
    Cu Florin Georgescu ce faceti? (Luni, 14 mai 2012, 15:02)

    solomon [anonim]

    Cand veti cere public demisia lui Florin Georgescu fie de la BNR, fie de la guvern? Cristoiu are dreptate: dl. FG sugereaza la televizor cum sa voteze romanii, beneficiind de autoritatea si prestigiul BNR ca viceguvernator. De ce tace Mugur Isarescu? Cand aprecia masurile lui Boc, Florin Georgescu nu tipa si nu isi dadea demisia de la BNR in semn de protest. Ca doar la BNR e trai nene, nu munca de teren ca onoarea de a fi ministru al Romaniei... Marele finantist F.G. ministrul Caritas al lui Vacaroiu, alinia directorii de la bancile de stat (BCR, Bancorex, Banca Agricola) si striga la ei sa dea credite la intreprinderile de stat falimentare. Asta-i marele geniu?
    Asa ca Boc, nu fi bleg iar!
  • +3 (3 voturi)    
    Inca un articol plagiat de sotii Mang (Luni, 14 mai 2012, 15:45)

    Mihai [anonim]

    Articol publicat de E. Mang si I. Mang in jurnalul de casa al universitatii din Oradea in 2008, in care se regasesc pasaje intregi dintr-un articol publicat in IEEE Xplore in 1989 de catre doi cercetatori de la Universitatea Karlsruhe:
    http://electroinf.uoradea.ro/reviste%20CSCS/documente/JCSCS_2008/JCSCS_2008_10_MangE_1.pdf

    DETERMIN LARGE PRIME NUMBERS TO COMPUTE RSA SYSTEM PARAMETERS
    Erica Mang, Ioan Mang
    Department of Computers,
    University of Oradea, Faculty of Electrical Engineering and Information Technology,
    1, Universitatii St., 410087 Oradea, Romania, E-mail: emang@keysys.ro

    Articolul din care au preluat cu copy-paste:

    http://ieeexplore.ieee.org/xpl/login.jsp?tp=&arnumber=17708&url=http%3A%2F%2Fieeexplore.ieee.org%2Fiel1%2F49%2F648%2F00017708.pdf%3Farnumber%3D17708

    Algorithm engineering for public key algorithms
    This paper appears in:
    Selected Areas in Communications, IEEE Journal on
    Date of Publication: May 1989
    Author(s): Beth, T.
    Fakultat fuer Inf., Univ. Karlsruhe, West Germany
    Gollman, D.
    Volume: 7 , Issue: 4
    Page(s): 458 - 466
    Product Type: Journals & Magazines

    Textul pe care l-am cautat este scris intr-o engleza excelenta, in nota discordanta cu engleza greoaie din Abstract, de exemplu:
    "Implementation on 8-bit microprocessors, as used on chip cards (Hitachi 65901, SEEQ 72720/TMS-7000) or on circuits based on processors of the 68000 family, achieve about 10-700 bits/s (for a 512-bit RSA). Dedicated circuits built with standard techniques yield about 6800 bits/s (CYLINK Inc., RSA Inc.). This bit rate may be sufficient for authentication and signature schemes using the Fiat-Shamir protocol, which uses very few multiplications in ISDN, at least 64 Kbits/s has to be achieved, and ultimately, several megabits per second must be achieved for broadband ISDN."

    Pasajul de mai sus este doar unul dintre multele copy-paste din acest articol.
    Dati o cautare pe google cu orice text si veti avea ocazia sa gasiti sursele.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Luni, 14 mai 2012, 15:54)

    SS [anonim]

    N-ar fi cazul ca actuala opozitie sa intre si ea in greva parlamentara? Motive apar zilnic.
    • +2 (2 voturi)    
      Sa nu aud de greva parlamentara! (Luni, 14 mai 2012, 16:27)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui SS

      Asta inseamna sa nu munceasca pe banii mei, chestie care supara electoratul roman!
  • +4 (4 voturi)    
    Dar motiunea Diaconu? Motiunea Isar? (Luni, 14 mai 2012, 15:58)

    bilbofil [utilizator]

    Nu ar trebui concentrate tunurile pe plagiatorul pe care îl vor judeca colegii lui, academicienii... Ar fi mai util acum să se discute ceilalți membri din cel mai bun guvern al USL...
    • +3 (3 voturi)    
      poate fi omorat balaurul cu multe capete ???...... (Luni, 14 mai 2012, 16:19)

      jango cage [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

      .