Kelemen Hunor: Cand am plecat de la guvernare am lasat lucrurile in regula, salariile trebuiau majorate cu 15-16%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:03 Actualitate | Politic


Liderul UDMR Kelemen Hunor a declarat sambata, la Bistrita, ca, atunci cand fostul Guvern a plecat, lucrurile au fost lasate "in regula" pentru ca Executivul sa mareasca din iunie cu 15-16% salariile din sistemul bugetar, cu respectarea tintei de deficit, motiv pentru care, spune el, nu intelege de ce bugetarii primesc doar 8% de la Guvernul Ponta.

"Am punctul de vedere exprimat imediat dupa caderea guvernului Ungureanu. Eu am fost cel care a spus prima data in spatiul public ca exista cinci miliarde de euro in rezerva Ministerului de Finante pentru a mari salariile cu 15-16%. Eu cred ca aceasta ar fi fost decizia corecta si nu inteleg de ce nu au luat aceasta hotarare, doar despre 8% se vorbeste, fiindca noi, cand am plecat de la guvernare, am lasat lucrurile in regula si eram pregatiti sa facem acest pas, sa luam aceasta decizie pentru iunie, asa cum am inteles ca a luat si guvernul USL aceasta decizie. Dar noi eram pregatiti pentru 15%, nu pentru 8%", a afirmat Kelemen Hunor, citat de Agerpres.

In opinia liderului UDMR, cresterea deficitului bugetar va fi suportata tot din imprumuturi, iar prin aceasta decizie salariile bugetarilor ar fi putut fi reintregite inca de luna viitoare.

"Stiu ca ei au acceptat, ma rog, au insistat mult si au crescut deficitul bugetar mult peste limita pe care noi am votat-o si am respectat-o. Asta inseamna ca tot din imprumuturi va fi alocata o gramada de bani, nu stiu unde. Dar daca tot au acceptat cresterea deficitului, nu am inteles de ce nu au dat atunci aceasta crestere a salariilor cu 15%. Eu atat pot sa va spun: acel guvern care a plecat in urma votului din Parlament era pregatit sa mareasca salariile cu 15% incepand din iunie si respecta si tinta de deficit. Acum tinta de deficit a crescut, deficitul va fi mai mare, probabil ca din imprumut se poate acoperi acest deficit, ca din alta parte nu. Nu cred ca cineva vrea sa tipareasca bani in plus in Romania, dar nu mai este treaba noastra. Noi vom urmari foarte atent ce face guvernul si il vom critica, bineinteles, cand trebuie criticat", a mai spus presedintele UDMR.

Kelemen Hunor a fost prezent sambata, la Bistrita, la lansarea candidatilor UDMR pentru alegerile locale din judet.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2521 vizualizari

  • +1 (23 voturi)    
    lipitori (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:19)

    El Conodor [anonim]

    Cand ati plecat de langa guvernare, nu de la guvernare, pentru ca tot timpul ati fost lipitorile care trebuiau inlaturate de pe organismul sanatos. Voi , practic nu ati facut nimic, dar v-ati asumat totul ( coparticipanti la conducere , mucegaiul care creste cand se strica ceva bun ) .
    • 0 (0 voturi)    
      Ce suparat e asta micu (Luni, 14 mai 2012, 10:36)

      Radu Mihai [anonim] i-a raspuns lui El Conodor

      De ce nu a marit el salariile cand era la guvernare. Deja nu mai este reprezentantul maghiarimii ci este un alt politician penibil, care isi urmareste propriul interes. Asa a ajuns si udmr-ul dupa atata guvernare.
    • 0 (0 voturi)    
      UDMR (Luni, 14 mai 2012, 10:56)

      Manu [anonim] i-a raspuns lui El Conodor

      UDMR dupa multi, multi ani ajunge in opozitie.Acest timp departe de guvernare ii va readuce cu picioarele pe pamant si Romania va scapa de influentele maghiare.
    • 0 (0 voturi)    
      !!! (Luni, 14 mai 2012, 11:18)

      ioniioni43 [utilizator] i-a raspuns lui El Conodor

      Kelemen Hunor este foarte suparat pentru ca nu va mai putea sa fure...acum va aratati vitejia cat timp ati fost la putere de ce nu ati facut acest lucru prin fapte?
  • 0 (14 voturi)    
    Promemoria (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:30)

    STEFAN A. [utilizator]

    Dupa cum au declarat toti cei de la FMI si UE , acele 5 miliarde euro+ 7 miliarde lei sint fructul unor imprumuturi si constituie o rezerva strategica pentru vremuri negre . Nici vorba de bani economisiti .
    Bineinteles ca daca dumneavoastra ginditi la fel ca domnul Tariceanu , erati in stare sa cheltuiti si banii aia pentru ceva voturi in plus .
    USL , avind eceiasi gindire , a fost trezita la realitate de respectivii "functionari" (vorba lui Iliescu) a organismelor internationale . Deci , sa nu fiti suparat . Unica preocupare a politicienilor , de ieri si de azi , cheltuirea cit mai rapida a fiecarui leu intrat prin datorie in mana statului . La viitoarele generatii nu va ginditi nici macar unul din voi , "oameni politici".
    • +4 (10 voturi)    
      Scoateti banii, bugetari nenorociti sa mancam noi (Sâmbătă, 12 mai 2012, 20:30)

      Parlamentar USL [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      De ce sa ne gandim la generatiile viitoare? Ne gandim la degeneratiile noastre. Am gasit ceva banuti de la MRU dar nu eram prosti sa vii dam voua.I-am sifonat cum se cuvine catre partide (PC,USL,PSD) ca sa aibe si gura lor ce manca.Si-asa se scola tarziu Antonutu, cum mai vreti sa si mearga la munca sa aduca bani?
  • -5 (17 voturi)    
    FMI a avut ULTIMUL CUVANT (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:45)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    Kelemen mai avea putin si dadea in plans
    in ziua cand a cazut Guvernl Ungureanu.
    Chiar m-a mirat cat de bine au parat atunci Udrea , Anastase Boc , Turcanu si restul fetelor din PDL.
    In schimb Kelemen barbat cu barba nu asa,
    isi tragea nasulsi suspina.
    *
    Are si de ce.
    El este strategul ducerii pana la capat a
    fratieui cu PDL, iar cum , cand il vor intreba
    camarazii din UDMR cum se explica rezultatele de la locale, eventuala neintrare
    in Parlament la toamna si pierderea accesului
    la Ciolan - ce le poate raspunde ?
    Nem tudom.
    *
    Asa ca a lasat maghiara deoparte si a inceput sa vorneasca pe limba BOACA...
    *
    Ce conteaza ce spuneau si visau ei pana sa cada.
    Intotdeauna FMI a avut ultimul cuvant..
    Doar ca echipa in formare a lui Ponta a mai si negociat cu ei, nu a facut SLUJ ca eiacum 2 ani...
    • +5 (9 voturi)    
      of (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:12)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      vere, nu stiu cum e cu Kelemen, dar in mod sigur s-ar fi facut mai bine inteles decat tine, cu toata maghiara lui...
    • 0 (4 voturi)    
      ai mari probleme de comunicare (Duminică, 13 mai 2012, 0:25)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      nu se intelege nimic din ce vrei sa spui, deci n-am cum sa te aprob, sau sa te contrazic
  • -1 (11 voturi)    
    sa lase (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:46)

    trei [anonim]

    minciunelele...
  • +1 (17 voturi)    
    si banii furati de la pensionari? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:57)

    George [anonim]

    Pentru ca nu acel guvern care a plecat nu-si propusese sa returneze si banii furati de la pensionari. De aia, Mr. Hunor!
    • +6 (12 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:02)

      bau [anonim] i-a raspuns lui George

      Dar banii furati de "pensionarii de lux" de la alti pensionari? Sunt pensionari care incaseaza zeci de milioane de ROL pentru activitate inexistenta pe durata vietii lor...
      • +2 (6 voturi)    
        atunci ii "executi" (Duminică, 13 mai 2012, 2:04)

        Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui bau

        pe pensionarii de lux.
        Si daca ai astfel de pensionari (de lux), nu te apuci sa dai in toti ceilalti- ptr ca nu e vina lor. In asta consta nelegitimitatea si imoralitatea deciziilor anterioare.
  • -3 (17 voturi)    
    politician mincinos (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:06)

    evoque [utilizator]

    politica se bazeaza pe minciuna unora si prostia altora.
    Unii puri si simplu nu inteleg ca meciul este terminat.
    Basescu tatucul mincinosilor care au guvernat pana acum afirma sus si tare ca sunt 5 miliarde de euroi pentru reintregirea salariilor.
    Problema este ca Mormonul a declarat public ca nu exista asa ceva, cei cinci miliarde erau de fapt o suma tampon pentru o alta situatie critica si nu puteau fi cheltuiti pentru reintregirea salariilor.
    Pentru hunor baci este greu se pricepe romaneste sau englezeste sau mormoneste inse se minciuneste pricepeste minunat.
    • +4 (12 voturi)    
      ciudat (Duminică, 13 mai 2012, 0:27)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      este ciudat ca-l vezi pe Basescu mincinos, cand il ai in fata ochilor pe Ponta. Pai daca Basescu e mincinos, Ponta e deja IREAL
      • -3 (7 voturi)    
        stai asa, (Duminică, 13 mai 2012, 2:16)

        Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        ca nu a spus despre ponta ca n-ar fi mincinos. A zis doar de base. Daca dam la o parte reflexele pdliste (si anume de a deschide subiecte si acuze usl-iste de fiecare data cand primesc critici) trebuie recunoscut ca base e un mincinos. Si da... si ponta e la fel. E mai bine asa? Ok... si antonescu tot la fel e si voiculescu tot la fel si oricine mai vreti voi.
        Dar existenta tuturor mincinosilor astia nu-l fac pe base sincer. Asta trebuie inteles si acceptat chiar si de catre suporterii pdl-isti. Cel mai corect ar fi sa fie sinceri cu ei mai 'nainte de toate.
      • 0 (0 voturi)    
        banii (Luni, 14 mai 2012, 10:17)

        sava catalin [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        sa fim seriosi!banii pentru pensii si salarii au fost anuntati de catre basescu atunci cand au simtit ca le aluneca grav pamantul de sub picioare.daca situatia nu ar fi stat asa , iar usl nu ar fi avut o atitudinte atat de hotarata, nici macar nu s-ar fi pomenit ceva despre vreo marire!
  • -1 (19 voturi)    
    si de ce nu ati facut asta pana acum ? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:07)

    moldoveanu' [anonim]

    cu totii stim ca multi se dau eroi dupa "razboi"... mai ales ungurasul
  • +3 (11 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:16)

    Elod [anonim]

    Presedintele spunea ca de cele 5 miliarde de euro nu se atinge nimeni. Este rezerva cu care tinem in sah speculatorii care ne vor indatorati peste masura.
  • +4 (16 voturi)    
    Parafrazand" Perversitate USL" (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:37)

    echilibru [utilizator]

    Si uite asa" teribili" bugetari sant trasi in piept !!!! Voteaza USL sau diferenta de 8% o s-o primeasca cind o sasi vada ceafa!!!
    • +2 (4 voturi)    
      "sasi vada ceafa" (Duminică, 13 mai 2012, 0:28)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui echilibru

      te referi la cetatenii sasi?
  • +4 (16 voturi)    
    ciocoii noi (Sâmbătă, 12 mai 2012, 18:55)

    florin_f [utilizator]

    pai diferenta trebuie investita in alegeri, la USL sunt buzunarele goale, de undeva trebuie scos, asa ca dragi bugetari... mu.... :))
    • -1 (5 voturi)    
      da (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:47)

      doi [anonim] i-a raspuns lui florin_f

      ...pe ciocoii vechi de ce nu-i pomenesti ??
  • 0 (12 voturi)    
    cand ati plecat de la guvernare ati lasat (Sâmbătă, 12 mai 2012, 20:10)

    vio [anonim]

    "In regula" saracia a milioane de romani dupa 3 ani de guvernare sfidatoare la adresa romanilor care abia asteptau sa plecati, veti vedea in toamna la alegeri ce esec va avea PDL, d-aia nu veti mai ajunge la guvernare si sistemul e bun macar si pentru faptul ca vom scapa de UDMR!!!!!!!!!!
    • 0 (10 voturi)    
      hehe (Duminică, 13 mai 2012, 0:30)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui vio

      ia intreaba-i pe greci, portughezi, spanioli, cum e guvernarea pe timp de criza. Cu somaj de 21% si rulote langa orase. Vezi asa ceva aici? O sa vezi de la noua guvernare.
  • +3 (5 voturi)    
    Pentru ca (Sâmbătă, 12 mai 2012, 20:50)

    gamma [utilizator]

    ...din opozitie poti sa promiti mai mult .Ba chiar orice.
  • -1 (3 voturi)    
    MDA (Duminică, 13 mai 2012, 13:49)

    UNGURU [anonim]

    Cand aud de UDMR deja mi scarba, sunt niste lipirori tot timpu la ciolan si nu fac nimic, inainte de alegeri mai ii mint o data pe unguri si mai iau un mandat.
  • -1 (3 voturi)    
    plecati acasa! (Duminică, 13 mai 2012, 13:49)

    gixx [anonim]

    ar trebui sa aveti demnitatea sa plecati acasa si sa nu va mai tineti de declaratii. ati santajat guvernele... sper ca odata cu PDL sa dispara si UDMR!
  • -1 (3 voturi)    
    nesimtre (Duminică, 13 mai 2012, 14:35)

    geo [anonim]

    cu cata usurinta se lauda unii dupa ce incompetenta i-a scos de la guvernare! cat ne-au condus parca au fost dusmanii poporului si acum se bat cu pumnul in piept ca ei ar fi facut...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 13 mai 2012, 22:08)

    gigiduru88 [utilizator]

    ce minciuna gogonata asta cu 15 16% la salarii , e foarte amuzant Kelemen Hunor se vede ca a fost aliat cu aia de la PDL niste mincinosi toti
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ne intereseaza! (Luni, 14 mai 2012, 0:20)

    bogdan [anonim]

    Ati plecat!!! Asta e important!!! Gata...lasati profesionistii sa isi faca treaba,fara sa vorbiti.Dupa razboi multi viteji se arata.De ce ati respectat doar ordine de la Base cat ati fost la putere?Acum e momentul sa taceti la fel cum o faceati cand venea o directiva de la cotroceni.,,
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de prosti ne credeti? (Luni, 14 mai 2012, 10:26)

    Tiberiu [anonim]

    Inainte sa plecati de la guvernare aveati majoritate si puteati oricand sa aprobati aceasta crestere si sa o discutati clar cu FMI(care au venit imediat la Bucuresti ce Ponta a anuntat cresterea salariilor).Voi doar ati promis , insa in speranta ca nu va pica guvernul nu ati facut nimic in acest sens , fiindu-va frica ca veti pierde bani esential pentru buzunarele voastre.De tupeul si promisiunile PDL + UDMR ne-am saturat.
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Luni, 14 mai 2012, 12:31)

    Roxanaa [anonim]

    Guvernul incearca sa remedieze greselilele celor de la pdl,se vor da banii inapoi pensionarilor si se vor majora salariile si pensiile dar totul trebuie facut cu masura,pt ca cei din pdl au furat prea mult si bani nu prea mai sunt.