Sulfina Barbu, la TVR Info: PDL va contesta la CCR schimbarea prefectilor si subprefectilor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 9 mai 2012, 21:35 Actualitate | Politic


PDL va ataca la Curtea Constitutionala proiectul de hotarare prin care Victor Ponta a decis schimbarea prefectilor si subprefectilor PDL si UDMR, a declarat miercuri, la TVR Info, deputatul PDL Sulfina Barbu: "Categoric trebuie contestat la Curte actul acesta, pentru ca este un act care pedespseste colectiv toti prefectii si subprefectii care sunt astazi in functie".
 
Barbu a mai declarat ca echipa de juristi a PDL lucreaza si la modalitati de a impiedica recuperarea din conturile autoritatilor locale a sumelor necheltuite din cele alocate din fondul de rezerva de fostul Guvern Ungureanu: "Exista si cai de atac...fiecare primar trebuie sa dea in judecata Guvernul, pentru ca nu poti sa intri in conturile unei primarii si sa iei bani, numai daca exista o decizie judecatoreasca de executare".
 
Guvernul a adoptat, marti, o ordonanta de urgenta care prevede recuperarea din conturile autoritatilor locale a sumelor ce au fost alocate, din fondul de rezerva, de fostul Guvern Ungureanu, a anuntat premierul Victor Ponta, la finalul primei sedinte a noului Cabinet.

Tot marti Guvernul a decis schimbarea prefectilor si subprefectilor PDL si UDMR, dupa ce proiectele de hotarari care opereaza aceste modificari au fost incluse pe agenda primei reuniuni a noului Cabinet.Premierul Victor Ponta a declarat, saptamana trecuta, ca secretarii de stat si prefectii vor fi schimbati, pentru ca lucreaza cu Guvernul si il reprezinta, el precizand ca schimbarile politice se vor opri la acest nivel.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1571 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    lupta pt ciolan (Miercuri, 9 mai 2012, 21:49)

    george [anonim]

    O lupta asa apriga pentru ciolan nu am vazut de cind mama m-a facut.
    Si mai pe fata ca oricind si fara rusine in nici o parte.
  • -3 (5 voturi)    
    Cum vine asta? (Miercuri, 9 mai 2012, 22:15)

    JG [utilizator]

    Asa stiu ca se face, de cind hau!
    Cind se schimba Guvernul, se schimba si ministrii, si prefectii din judete.
    Asa a facut PDL-ul, si cred ca nimeni nu s-a suparat.
    Astept cu reala mirare temeiul contestarii.
    Fara sa ma leg de un anume partid, stiu ca toti prim-ministrii au zis ca fiecare lucreaza bine cu oamenii lui.
    Acelasi lucru l-a facut si Boc, si nu m-a ofensat deloc.
    Mi s-a parut normala abordarea.
  • -2 (4 voturi)    
    "echipa de juristi" a PDL... (Miercuri, 9 mai 2012, 22:21)

    costica [anonim]

    Aia care a ajutat la intocmirea atator acte NECONSTITUTIONALE ale Guvernului de trista amintire, Emil Boc !!!!
    Adica, RESPINSE de Curtea Constitutionala !!!
    Ati uitat, Dna Sulfina, ca noi NU am uitat de cate ori CC a Romaniei a RESPINS actele legislative ale Guvernului Profesorului de Drept Constitutional Emil Boc !!!!!!!!!!!!
    Lasati-o balta cu juristii PDL, a-popos, ati uitat cati v-au dat in judecata ca i-ati schimbat cand ati venit la Guvernare, ca ajunsese Romania sa aiba cate 3 Directori la Casa de Pensii din nu stiu care judet ...
    Iar asta cu Prefectii este si mai si, pai Dna Sulfina chiar nu va duce mintea aia sa intelegeti ca Prefectul este reprezentantul Guvernului Romaniei in teritoriu, la fel cum era si pe vremea Guvernului Boc!!!
    Cum sa nu fie schimbati, voi vorbiti care in 2009 cu acea HG ati politizat tot, pana la femeia de serviciu care devenise si ea portocalie!!!
  • -3 (5 voturi)    
    aberatiile Sulfinei.... (Miercuri, 9 mai 2012, 22:35)

    costica [anonim]

    Dna Sulfina, ia cititi Dvs ce-a patit Sefa Casei de Pensii Brasov, de culoare politica neportocalie, care a fost demisa de 3(TREI!!) ori de conducerea Casei de Pensii Bucuresti pentru ca nu era portocalie!!
    De 3 ori Instanta a repus-o in functie !!!
    JALE cu portocaliii in teritoriu, sa scapam naiba de ei !!!

    http://www.infobrasov.net/content/reportaj_61654_PDL-se-razbuna-din-nou-pe-sefa-de-la-Casa-de-Pensii.html

    "PDL se razbuna din nou pe sefa de la Casa de Pensii
    Razbunare a presedintelui CNPAS?
    Explicatia pentru actuala situatie de fapt, Camelia Bugnar o pune pe seama razbunarii din partea actualului presedinte al Casei Nationale de Pensii, Doina Parcalabu, pentru ca „am avut indrazneala de a contesta in instanta demiterea”.
    Istoria demiterilor dansei incepe in 2009, atunci cand Guvernul Boc a inlocuit directorii de la institutiile deconcentrate, prin ordonanta de urgenta. Pe vremea aceea, insa, Camelia Bugnar se afla in concediu de crestere a copilului. Mai tarziu, ordonanta respectiva a fost declarata neconstitutionala, astfel ca, in noiembrie 2010, cand i se terminase concediul de crestere a copilului, ar fi trebuit sa revina pe post. Nu a fost insa repusa in functie, iar Camelia Bugnar a contestat in instanta acest fapt.
    Cui si-a permis sa ii i-a locul Camelia Bugnar?
    De fapt aceasta s-a intors la vechiul loc de munca in locul milionarului consilier local PDL Mihai Tarba, ce este anchetat de Parchetul Judecatoriei Brasov. La momentul schimbarii, fostul director al institutiei, Mihail Tarba, a precizat, referitor la aceasta repunere in functie a doamnei Bugnar doar ca „este o decizie pe care eu o respect”.
    Modestia lui Tarba este de mentionat pentru ca, asa cum spuneam, el era director la Casa de Pensii dar si cercetat penal in acelasi timp. "
  • -1 (3 voturi)    
    DEGEABA (Miercuri, 9 mai 2012, 23:00)

    SANDU IOAN [anonim]

    Degeaba se zbate PDL-ul.Responsabilitatea guvernarii revine USL asa ca trbuie lasat i sa conduca tara .
  • -2 (2 voturi)    
    CAP (Miercuri, 9 mai 2012, 23:07)

    Crv [anonim]

    ... adica colectiv :) sunt cumva toti prefectii si subprefectii pedelaci? Pur intamplator, evident.
  • -1 (3 voturi)    
    of, saraca femeie... (Miercuri, 9 mai 2012, 23:40)

    titirica [utilizator]

    nici ea nu crede ce prostii debiteaza...

    pai parca prefectul era reprezentantul puterii centrale in teritoriu, adica al Guvernului....deci, alt Guvern, alt reprezentant in teritoriu...
    • +2 (2 voturi)    
      Constitutia Romaniei pentru Sulfina (Joi, 10 mai 2012, 8:32)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      ARTICOLUL 123

      Prefectul


      (1) Guvernul numeste un prefect în fiecare judet si în municipiul Bucuresti.

      (2) Prefectul este reprezentantul Guvernului pe plan local si conduce serviciile publice deconcentrate ale ministerelor si ale celorlalte organe ale administratiei publice centrale din unitatile administrativ-teritoriale.
  • +1 (1 vot)    
    PDLul (Joi, 10 mai 2012, 11:23)

    Gabi M [utilizator]

    ar trebui sa atace la CCR orice hotarare,lege a USLacomilor!Sa le faca la fel cum au nfacut si ei.In plus,ar trebui sa depuna motiuni peste motiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 10 mai 2012, 13:02)

    ofelia [anonim]

    Orice primar general, in primul rand trebuie sa aiba grija de siguranta cetateanului!!! Oprescu a ignorat TOTAL ASA CEVA. Ba mai mult,  a luat toti banii de la RATB.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Joi, 10 mai 2012, 13:40)

    lavinia [anonim]

    Oprescu, habar nu  are de administratie, nici de PG nu l-a interesat nimic, abia daca vine si la servici, deoarece si-a pus hotii lui sa fure pt el si sa decida in locul lui..... A stopat orice lucrare sa se finalizeze la termen,  pana acum (!!),  dand ordin sa se termine in perioada de campaie ptr a taia "cordelute roz"  sucind  mintile celor creduli. El urmareste doar voturile!  Oprescu a sistat 22 de mil de euro ptr controlul tranvaielor! Deci, a semnat sentinta la moarte a calatorilor!!
    • 0 (0 voturi)    
      pt lavinia (Sâmbătă, 12 mai 2012, 2:19)

      obama [anonim] i-a raspuns lui lavinia

      Avem "traNvaie" in Bucuresti??? Sau se scrie altfel? Caci daca se scrie altfel...cu siguranta avem... Crezi ca din cauza lui Oprescu s-au ciocnit traNvaiele alea????????? Ori esti o persoana PROASTA ori FOARTE PROASTA! Inainte de a arunca cu balegar in persoane pe care nu le cunosti(personal)..ar fi mai corect sa-ti analizezi fatzuca in oglinda pt ca, deja ti-ai dat seama..., ai nevoie de o masca faciala din balegar.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 10 mai 2012, 17:36)

    andreea [anonim]

    "Primaria generala nu va mai subventiona RATB si RADET, a anuntat luni primarul Sorin Oprescu la prezentarea bugetului:"RATB si RADET sunt gauri negre pentru buget, iar subventionarea lor a dus la sufocarea modernizarii orasului...nu le mai putem da sute de milioane de euro anual" Si iata ce s-a intamplat in urma acestei decizii  a lui Oprescu banditul!  Tragedii, mor oameni! Oprescu trebuie oprit la timp, altfel ne desfiinteaza pe toti...Capuse, caini, tramvaie neverificate, autobuze fara anvelope adecvate...O sa muriti cat mai multi....deoarece asa vrea felcerul Oprescu!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Duminică, 13 mai 2012, 15:07)

    andreea [anonim]

    Fiul, Sorin- Hirch Oprescu, in tot acest timp savura viata de beizadea comunista in cartierul de lux. Cartea nu i-a prea placut, dar tatal la functiile sale, a avut grija ca odrasla sa promoveze si de fiecare data cu note mari. Nici la medicina n-ar fi intrat daca nu ar fi fost sustinut de prietenul tatalui sau, securistul Fica- medicul personal al lui Ceausescu. Mai tarziu devenindu-i ginere, casatorindu-se cu fiica acestuia. Pe toata perioada facultatii, a fost protejatul profesorului Fica- omul de nadejde al Securitatii, iar la terminarea studiilor ca sa nu fie repartizat prin cine stie ce fundatura din tara, i s-a aranjat un post de medic chirurg la Elias, unde mai tarziu Oprescu devine director.