Gabriel Oprea: Nimeni nu va obtine 50% la parlamentare si vor avea nevoie de UNPR

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 mai 2012, 16:50 Actualitate | Politic


Gabriel Oprea la lansarea candidatilor UNPR
Foto: Agerpres
Presedintele Uniunii Nationale pentru Progresul Romaniei, Gabriel Oprea, a declarat, sambata, ca progresistii vor fi la guvernare si din noiembrie, avand in vedere ca, in opinia sa, niciun partid nu va putea obtine 50% din votul electoratului, transmite Agerpres.

''Noi credem ca vom avea votul romanilor fiindca suntem un partid nou, care a sprijinit in aceasta perioada Romania sa nu se prabuseasca. Avem proiectul privind taxa marilor averi pentru care trecem si prin zid ca sa fie votat. Noi mergem intotdeauna pe stabilitatea Romaniei. Speram si credem ca in noiembrie vom intra in Parlament si vom continua guvernarea. Sunt convins ca nimeni nu va face - fiindca e prima oara cand in Romania un guvern cade cu sase luni inainte de alegerile generale si e o premiera - 50% pentru ca, daca vor face, nu vor mai avea nevoie. Sunt convins ca va exista si o oarecare erodare. Sunt convins ca vor avea un scor electoral (n.r. - partidele) incat va fi nevoie de mai multe forte politice ca sa stabilizeze tara. Iar partidul acesta care merge cu onoare pentru stabilitatea Romaniei este consecvent'', a explicat presedintele UNPR.

El a catalogat drept ''o premiera'' faptul ca UNPR nu a cerut nimic PSD-ului pentru votul la investitura Cabinetului, dar a subliniat ca progresistii vor monitoriza activitatea Guvernului.

''Este o premiera cand un partid nu cere nimic pentru a sprijini un guvern, doar la investitura pentru ca in rest il vom monitoriza. Fiti convinsi ca fiecare minister, fiecare ministru va fi monitorizat'', a precizat Oprea.

Referindu-se la semnarea protocolului cu PSD, presedintele progresist a mai spus ca acesta prevede sustinerea proiectului de lege al progresistilor privind taxarea marilor averi.

''Pentru noi, foarte importante sunt primele alegeri. Sunt convins ca vom avea votul pentru a intra in Parlament in noiembrie si atunci, daca va fi nevoie de noi, pentru stabilitatea acestei tari, vom intra la guvernare'', a punctat Oprea, adaugand ca protocolul a fost semnat pentru ca presedintele PDL a spus ca nu mai exista coalitie, dar si pentru ca democrat-liberalii nu si-au desemnat un candidat la functia de prim-ministru dupa caderea Guvernului Ungureanu.

Pe de alta parte, referindu-se la aliantele UNPR cu PDL sau alte partide, Oprea a spus ca acestea se mentin si a precizat ca impreuna cu democrat-liberalii au fost incheiate aliante in sase judete.

''La alegerile locale se voteaza omul, gospodarul si mai putin ideologiile de partid. Avem cu PDL si cu alte partide aliante, iar in peste 30 de judete si in Capitala suntem singuri impotriva tuturor. Credem ca avem oameni de mare calitate, care vor primi votul'', a mai spus Gabriel Oprea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1438 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    glumetilor! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 16:58)

    UNProst [anonim]

    UNPR-eristilor n-aveti nici1% in sondaje! Ce sa dati voi, glumetilor? Dispareti!
    • 0 (0 voturi)    
      E cu capul asta (Duminică, 6 mai 2012, 16:52)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui UNProst

      Sa se duca la VC Tudor sa ii ceara niste pastile ca pe el vad ca l-au calmat. O sa intre curvele astea politice in Parlament cand or zbura uslasii
  • -10 (16 voturi)    
    sa speram ca USL sa ia peste 50% (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:11)

    petrica [anonim]

    pt ca unpr si udmr sa dispara. nu sunt partide politice. unpr a fost format artificial, iar udmr e partid politic creat pe criterii etnice, adica ILEGAL.
    • +2 (2 voturi)    
      totul corect (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:55)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui petrica

      in afara de USL peste 50%. Cum sa votez eu cu Iliescu, Voiculescu si cu repetentul ala chiulangiu de la PNL? Doar sa-mi ia Dumnezeu mintile. Votez si cu Becali, dar nu cu astia.
      • 0 (0 voturi)    
        Exercitiu de imaginatie..... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 23:19)

        asterix [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        De acord cu tine ca USL-ul este departe de a fi optiunea ideala..... Dar te rog sa faci un exercitiu de imaginatie, si sa iti inchpiui ca traiesti intr-o tara condusa de jiji presedinte cu dan diaconescu premier si cv tudor presedintele senatului.....
        Daca esti un om normal la cap o sa ai cosmaruri pentru o lunga perioada ......
  • +5 (5 voturi)    
    asta e militarul ala cu coloana vertebrala??? (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:39)

    FLORIO [utilizator]

    Care acum sare in bratele USL??? Asa de frumos vorbea de eliminarea coruptiei......... Asta e o mare dezamagire.
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Sâmbătă, 5 mai 2012, 22:56)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

      ca sa ai dezamagire, inseamna ca ai avut o amagire. Pai cum sa crezi intr-o formatiune de dezertori?
  • +9 (9 voturi)    
    gura pacatosului... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 17:57)

    menandy [utilizator]

    ...adevar graieste...! Deci, el va fi cu oricine il plateste mai bine... doar pt. tarisoara noastra, romanica !
  • -3 (7 voturi)    
    du-te, ba... (Sâmbătă, 5 mai 2012, 18:01)

    exx [anonim]

    Si asta crede ca unpr ia peste 5%?

    Dar poate il ia MRU in noul lui partid, Partidul Incruntatilor :-)
    • +1 (1 vot)    
      balamaua scartaie (Sâmbătă, 5 mai 2012, 19:44)

      no shit [anonim] i-a raspuns lui exx

      nu stiu daca vor lua o primarie, macar.
  • +1 (3 voturi)    
    Tov ministru (Sâmbătă, 5 mai 2012, 18:03)

    vic [anonim]

    Tov fost ministru la aparare (eroare) acu cateva zile era cu tov fosta la lotoprono (directoare) au fost la Iasi.La aeroport inclusiv echipajul avionului au fost scanati,tov ministru a trecut printre fraierii ce stateu la rand si a interat direct in sala de protocol evident alaturi de d-na si alti cativa .Unde este securitatea pe aeroporturile din tara,poate va raspude cineva de la aeroport (dovezi sunt banuiesc ca au camere video )
  • +2 (2 voturi)    
    Ce haios e ! (Sâmbătă, 5 mai 2012, 20:16)

    Bula Romanul [anonim]

    O singura problema.
    Uita ca ei nu intra in Parlament.
  • -1 (1 vot)    
    bai (Sâmbătă, 5 mai 2012, 21:56)

    mironovici [utilizator]

    decat ungurii mai bine cu ,,prostituatii politici,, adica unpr ul.
  • 0 (0 voturi)    
    carcotasilor! (Duminică, 6 mai 2012, 19:58)

    Anonimus [anonim]

    Celor care zic ca UNPR nu intra in Parlament asa ca sa taca din gura, tin sa le reamintesc cum exista in prezent UNPR in Parlament. Cu alte cuvinte acesti indivizi nici nu vor trebui sa participe la alegeri. Va exista un grup de dezertori din viitorul Parlament care va avea grija sa nu moara aceasta minunanta formatiune politica, fara de care moare democratia in Romania.