Marko Bela: Este greu sa votezi un Guvern care promite anularea unei hotarari privind drepturile minoritatilor    

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2012, 20:31 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al UDMR, senatorul Marko Bela, a declarat joi, la Deva, ca este greu ca Uniunea sa sustina guvernul condus de premierul desemnat Victor Ponta, in conditiile in care acesta si-ar propune anularea hotararii de Guvern prin care a fost infiintata facultatea de medicina in limba maghiara de la Targu Mures, informeaza Agerpres.

"Sustinerea guvernului este o decizie a grupurilor parlamentare. Probabil ca inainte de vot, luni, o sa mai avem o sedinta cu grupurilor parlamentare si acolo sa finalizam pozitia noastra. Dar este cam greu sa votezi un guvern care iti promite, ca prima masura, de exemplu, anularea unei hotarari de Guvern privind drepturile minoritatilor. Aici sunt si probleme, nu?", a declarat senatorul Marko Bela.

Liderul UDMR a explicat ca, in cazul Universitatii de Medicina si Farmacie (UMF) din Targu Mures, guvernul a respectat legea invatamantului, care prevede ca in Romania exista trei institutii de invatamant superior multiculturale: Universitatea Babes-Bolyai din Cluj, Universitatea de Arta si UMF, ambele din Targu Mures.

"Regret foarte mult ca s-au trezit atat de mari respingeri si impotriviri fata de o solicitare justa si legala, ca si in cazul Universitatii de Medicina si Farmacie (UMF) din Targu Mures sa se aplice acele dispozitii ale legii care ar conferi atributii decizionale acelor cadre didactice care predau in limba maghiara. Atat si nimic mai mult. [...] Guvernul nu a facut altceva, prin acea hotarare, decat a impus aplicarea legii si eu consider ca responsabilitatea respectarii drepturilor minoritatilor, cele constitutionale si cele legale, revine, cu tot respectul, nu Senatului unei universitati, ci guvernantilor, Guvernului si institutiilor statului. Guvernul trebuie sa vegheze asupra respectarii legii in orice domeniu, inclusiv in domeniul drepturilor minoritatilor", a precizat Marko Bela.

Marko Bela a precizat ca spera ca noul guvern sa isi revada pozitia fata de aceasta problema, "pentru ca altfel vom avea o premiera extrem de trista in Romania, si anume anularea unor drepturi deja dobandite. Pana acum, in Romania, in acesti 22 de ani de dupa 1989, mai incet sau mai repede, cu pasi mai mici sau mai mari, am largit conditiile si drepturile minoritatilor. Ar fi o premiera in Romania, foarte trista si foarte periculoasa, sa se anuleze un drept deja dobandit. Cred ca va trebui sa mai avem discutii in sensul acesta."


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1165 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Idee (Joi, 3 mai 2012, 20:38)

    ady624 [utilizator]

    Domnule Bela, am o idee... ce-ar fi să votați dvs. contra dacă nu vă convine?! Se numește democrație. Ahh, era să uit... și scutiți-ne de neplăcutul șantaj.

    O zi bună,
    Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      votul de luni (Joi, 3 mai 2012, 21:15)

      guvernu de pe genunchi [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Mai, Adrian, e firesc sa vrea si ei ceva in schimb...asta nu se numeste santaj.Se cheama negociere.E deasemenea firesc sa doreasca o evolutie pentru ungurime ca si natiune conlocuitoare...de ce nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Corect, dar... (Vineri, 4 mai 2012, 13:20)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui guvernu de pe genunchi

        Negocierile astea nu se fac la știri... Să le facă între ei și să vină cu niște concluzii. În schimb, ei se dau de ceasul morții prin presă... cum că ei ar vrea, dar... sunt sătul de stilul lor. Cum se spune prin alte țări "grow up". Asta le cer.

        Adrian
    • -2 (2 voturi)    
      Ce conteaza? (Joi, 3 mai 2012, 21:28)

      ddr1975 [utilizator] i-a raspuns lui ady624

      Nu inteleg de ce ne doare pe noi in ce limba invata ungurii la facultate. Din partea mea pot sa existe facultati de stat si in Lituaniana atata timp cat exista cerere si criteriul de admitere este uniform cu universitatile in limba romana.
      Nimeni nu pare deranjat de faptul ca avem universitati cu predare in limba engleza, creand astfel niste absolventi care vor pleca din tara cu prima ocazie. Ba chiar ajutandu-i sa plece. In contrast, absolventii in limba maghiara au o piata a muncii mai restransa, deci sanse mai mari sa ramana in tara.
      Ungurii sunt si ei cetateni romani, iar prosperitatea si bunastarea lor contribuie la prosperitatea si bunastarea tarii in general. Decat sa ne tot ciondanim intre noi, mai bine sa lucram impreuna la constructia unei Romanii moderne is prospere. Stiu, suna cam utopic, but I can't help it.
      • +1 (1 vot)    
        Personal nu am nimic (Vineri, 4 mai 2012, 13:24)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui ddr1975

        Nu am nimic cu facultatea lor. Eu am ceva cu stilul lor de a șantaja pe oricine. Dacă au ceva de cerut, să o ceară într-o întâlnire cu partea adversă, da sau ba, apoi să decidă ce fac, nu să se "plângă" prin presă sau să sugereze subtil ce vor face ei dacă nu iese ca ei... Eu vreau doar să lase șantajul și să se apuce de politică. Politica aia în care toți cei de la masă au o demnitate și ceva legat de gentleman-ism... Le cer prea mult? Să plece... să lase pe alții care pot oferi măcar atât...

        O zi bună,
        Adrian
  • 0 (0 voturi)    
    Asta trebuie !!!!!!!!11 (Joi, 3 mai 2012, 20:54)

    Teodor [anonim]

    Victor Ponta nu uita,Transilvania te va vota, dacă mârlănia nemeşească vei anula.
  • 0 (0 voturi)    
    Ati sarit calul ! (Joi, 3 mai 2012, 20:59)

    Golescu [anonim]

    Asa se intimpla cind nu stii sa te opresti, te frigi. Singurul lucru bun cu motiunea usl e ca ramine UDMR-ul fara coledzi ! Era si cazul dupa 20 de ani de santaj. Sper sa ramina pururi in afara guvernului. Sa ne mai lase, au sarit deja calul mult de tot, ajunge ! O mai bagau si pe-aia cu modificarea Constitutiei in sensul ca sa scoata ca Romania e stat national.
    Mai subtire ca ati exagerat destul, auguri !
  • 0 (0 voturi)    
    Prostie si manipulare (Joi, 3 mai 2012, 21:30)

    Kamelot [anonim]

    Atunci cand o decizie incalca o lege, si anume, cea a autonomiei universitare, pentru domnul Marko Bela aceasta actiune de a respinge o lege ce se afla in incompatibilitate cu o alta lege, se numeste "incalcarea drepturilor minoritatilor".

    Domnule Bela, nu v-a ajuns cate drepturi ati primit ca minoritar din 90 incoace? Nu va ajunge aceasta discriminare pe care o faceti fata de populatia majoritar romaneasca acordand drepturi peste drepturi si privilegii minoritatii maghiare? Totusi, tara asta se numeste Romania, nu Ungaria. Daca nu va convine, puteti sa nu votati guvernul, dar si mai bine, luativa jucariile si plecati la contropitorii bozgori, ca prea mult ati poluat tara. Nu exista tara in Europa, poate chiar in lume, care sa acorde atatea drepturi unor minoritati, ce nu va mai convine?
  • 0 (0 voturi)    
    Interesanti sefii astia Yudemereu (Joi, 3 mai 2012, 21:35)

    Catch 22 [utilizator]

    Se bat pentru principii, da-i si lupta, lupta si da-i...si la finalu' bataliei, se umplu de banet. Bune principiile. Atit de multe principii cu numai doua calorii :). 22 de ani de principii, vericule si zeci de mii de hectare de paduri mai putin. Si altele, desigur.
  • +4 (4 voturi)    
    sunteţi îndurerat, dle bela? (Joi, 3 mai 2012, 22:40)

    ampersand [utilizator]

    Recunosc că nu vă compătimesc absolut deloc, dle bela, nici pe dvs, şi nici pe "aleşii" minorităţii maghiare.

    Când eram copil, românii aveau o vorbă: "cutră". Cutra era cam ceea ce-aţi dovedit, de-a lungul anilor, dvs şi colegii "aleşi" maghiari, că sunteţi: intriganţi, bârfitori, egoişti, oportunişti, cineva în care nu poţi avea încredere.

    Sigur, foarte mulţi îmi vor replica imediat "ei doar îşi apără interesul!". Foarte corect - interesul LOR, nu interesul ţării ai cărei cetăţeni sunt. Într-un mod paradoxal, aţi devenit, ca maghiari, exponenţii uneia dintre cele mai detestabile "calităţi" ale noastre, ale românilor, "calităţi" de care noi încercăm să ne dezbărăm: "calitatea" de cutră.

    P.S. Ca căpşunar, vorbind cu alţi căpşunari, de alte naţionalităţi, despre manifestările şi atitudinea "dvs", am fost întrebat, cu nedumerire: dacă nu le convine-n România, de ce nu se duc "la ei, în Ungaria"?
  • +1 (3 voturi)    
    U.D.M.R. (Joi, 3 mai 2012, 22:47)

    adrian88000 [utilizator]

    se pare ca isi va atinge unul din scopuyrile importante ( pentru ei ).Alegeri anticipate ,pe care nu s-au saturat sa le ceara. Pentruca se tem de cresterea celorlalte partide maghiare , ceea ce le-ar bloca intrarea in parlament.
    Vor vota impotriva acestui guver. Daca reusesc si la al doilea guvern , e da rau. Se fac anticipate si aper doua pericole pentru Romania:
    1.romanii nu au timpul necesar sa vada ce le poate pielea la USL-isti si ii vor vota. Si vom avea o guvernare USL de 4 ani si nu de 6 luni cum ar fi daca alegerile s-ar desfasura la termen.Ar fi JALE!
    2. MRU nu ar avea timp sa-si faca un partid si piere o speranta pentru mai bine in Romania.
    Deci , sper ca sa-i promita ceva Ponta lui Bela si UDMR sa voteze pentru Ponta.
    • 0 (0 voturi)    
      politica udmr-ului ? (Vineri, 4 mai 2012, 8:09)

      El Condor [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      In noul partid infiintat de mru ar trebui sa treaca toti ( sau PATATII ) de la pd-l, astfel incat sa li se piarda urma ? Dom'le grozav politichie mai unii in cap. Dar sa faceti ceva bun pentru tara v-ati gandit ?
      • 0 (0 voturi)    
        pentru El Condor (Vineri, 4 mai 2012, 9:23)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

        Ai prea multa imaginatie ! Cine a spus sa treaca toti patatii din PDL in noul partid a lui MRU ?
        Ar fi o prostie , o pierdere de timp si de bani din partea lui MRU. Il suspectezi de prostie pe MRU ?
  • +4 (4 voturi)    
    Mai lasa-ne (Joi, 3 mai 2012, 22:50)

    daniel2111p [utilizator]

    L-ati dat jos pe Ungureanu ca sa il puneti pe Ponta. Ati simtit ca aveti unde sa va jucati cu santajul in parlament. Ati distrus o tara intreaga pentru obiective marunte si partizane. Nu sunteti in stare dupa atatia ani de guvernare sa aduceti bunastarea in Covasna si Harghita dar alergati dupa victorii de palmares care dau bine la televiziune. Nu a mai ramas nici un pic de simpatie pentru mafia UDMR-ista care spoliaza in primul rand minoritatea pe care pretinde ca o apara.
  • +3 (3 voturi)    
    minoritati ? (Joi, 3 mai 2012, 22:55)

    El Condor [anonim]

    Hotararea de guvern este pentru o singura minoritate, nu pentru 2 sau mai multe, asa ca se pare ca este vorba de abuz de incredere si santaj din partea politicienilor minoritatii respective ( sau cei care se " dau " drept reprezentanti ai ei ) .
  • +4 (6 voturi)    
    Guvernul trecut... (Joi, 3 mai 2012, 22:59)

    eu [anonim]

    Imi pare nespus de rau, fiind o persoana de dreapta, ca Poanta a ajuns PM, insa in ceea ce priveste guvernul trecut nu pot, repet, sunt o persoana de dreapta, sa nu ma bucur de faptul ca UDMR a pierdut controlul.

    Guvernele Boc si MRU au fost, in opinia mea, guverne competente - nu perfecte. Ceea ce am sa le reprosez, desi stiu ca altfel nu se putea, e ca au cedat santajului UDMR.

    UDMR, prin felul idiot prin care incearca pastrarea identitatii ungurilor romani, ii marginalizeaza de fapt, taindu-le o mare parte dintre sansele de a se dezvolta profesional. Cati angajatori din restul Romaniei, adica in afara de Targul Mures si Covasna, ar angaja un inginer (doctor, avocat, cocator de covrigi) care a studiat in ungureste si, eventual, vorbeste o romana de iti trebuie translator? Oare scopul UDMR este de a tine inchisa in granitele celor 3 judete populatia maghiara?

    Concluzie: una calda, alta rece: am scapat de UDMR, insa ne-am ales cu Poanta.
    • -3 (3 voturi)    
      help! (Joi, 3 mai 2012, 23:54)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui eu

      tineti-va bocul cel obraznic la Bucale, vrea sa vina iar la Cluj!!!
      • +1 (1 vot)    
        pentru clujean (Vineri, 4 mai 2012, 9:29)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        Are dreptul legal sa candideze ? Locuieste in Cluj?
        Nu ai ce face decat sa votezi cu altcineva si sa astepti linistit rezultatul.
        Dar , de obicei. de ce ti-e frica de aia nu scapi!
        Deci obisnuieste-te mai bine de pe acum cu gandul ca vei avea un destoinic primar , in persoana lui Boc.