Victor Ponta, la intalnirea cu delegatia FMI: Dorim sa pastram stabilitatea si credibilitatea macroeconomica a tarii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2012, 16:09 Actualitate | Politic


Premierul desemnat Victor Ponta a declarat, in debutul discutiilor cu Fondul Monetar International, ca noul guvern doreste sa pastreze stabilitatea si credibilitatea macroeconomica a tarii.

"Dorim ca pana luni sa avem un nou guvern pentru a ne respecta responsabilitatile fata de partenerii internationali", a spus el. Victor Ponta era insotit la discutiile cu delegatia FMI de actualul ministru de Finante, Bogdan Dragoi, de Daniel Daianu, Liviu Voinea (nume vehiculat pentru Ministerul Economiei) si Daniel Constantin (liderul PC, posibil viitor ministru al Agriculturii).

"Sunt recunoscator ca sunteti aici pentru ca nu e o situatie comuna si sunt foarte recunoscator ministrului Bogdan Dragoi pentru ca este aici pentru binele tarii", a adaugat Ponta.



















2897 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    nimeni dintre...leberali ?! (Luni, 30 aprilie 2012, 16:25)

    ginel oboreanu [anonim]

    nelipsitul varu jan floshcanian ?!
    rello fistichiu ?!
    • +22 (22 voturi)    
      stabilitatea, zici? (Luni, 30 aprilie 2012, 16:59)

      Catch 22 [utilizator] i-a raspuns lui ginel oboreanu

      pai ar cam trebui sa lauzi pedeleaua, Pontosule, daca zici ca-i stabilitate.
      PS: si cu promisiunile erectorale cum ramine?
      • +20 (20 voturi)    
        sa pastram (Luni, 30 aprilie 2012, 17:30)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Catch 22

        "stabilitatea si credibilitatea macroeconomica"... pai daca vrei sa o pastrezi inseamna ca au realizat-o altii deja, nu?

        gura pacatosului...
  • +27 (27 voturi)    
    _ (Luni, 30 aprilie 2012, 16:30)

    v [anonim]

    Cum asa? Pai nu zicea Ponta ca in clipa cand vine la guvernare rupe acordul cu FMI?
    • +14 (14 voturi)    
      unde mai pui că (Luni, 30 aprilie 2012, 18:16)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui v

      Formularea "păstrăm stabilitatea şi credibilitatea" este un omagiu adus guvernării pdl. Cine-l numea pe ponta "micul Titulescu"?
  • +16 (16 voturi)    
    Ceva concret? (Luni, 30 aprilie 2012, 16:39)

    Torp [anonim]

    Da' ceva concret asta nu stie sa spuna nici acum, cand e prim ministru?
  • +22 (22 voturi)    
    pai stai asa (Luni, 30 aprilie 2012, 16:43)

    adyQ [utilizator]

    sa intelegem si noi astia mai prosti..adica nea pontica zicce ca este stabilitate financiara? adica acuma ca au prins osu la ros au gasit si stabilitatea financiara a tarii?? haha asteptam de la ei niste masuri suplimentare sa o faca si mai stabila...mai ales justitia aia care este instabila mai ceva ca o bomba atomica de la o vreme incoace :)))
    PS: acuma de curiozitate asa: ce o sa se intample acuma cu antenele si realitatile alea? o sa dea faliment??
    • +2 (2 voturi)    
      buna remarca (Luni, 30 aprilie 2012, 21:26)

      Dragos.C [anonim] i-a raspuns lui adyQ

      pe cine mai spurca Hantenele la comanda?

      dar Mircea Badea? ramane fara job?

      cred ca si ei sunt confuzi.
      • +2 (2 voturi)    
        Badea (Marţi, 1 mai 2012, 8:04)

        gelu [anonim] i-a raspuns lui Dragos.C

        are ce face, face spagatul in direct :D
  • +11 (15 voturi)    
    2 (Luni, 30 aprilie 2012, 16:44)

    Gipsi [utilizator]

    Bah voi chiar sunteti cu capu? Romania nu poate supravietui fara imprumuri de la FMI, daca voua vi se parea ca Boc glumeste sunteti doar naivi. Ponta face ce trebuie sa faca, toata mascarada antenista cu facem aia si ailalta a fost ca sa puna mana pe putere, atat.
  • +12 (12 voturi)    
    Concluzie (Luni, 30 aprilie 2012, 17:40)

    Mike [anonim]

    Deci o sa continui ce au inceput raposatii... Vinderea centralei nucleare si hidroelectrica. Ce gunoi de aghiotant!
  • +10 (10 voturi)    
    asa (Luni, 30 aprilie 2012, 17:50)

    uzu [utilizator]

    a zis el asa, dar de fapt va rupe cordul cu FMI, ca doar asa a promitr inc ampania electorala care se deruleaza non stop in romania ...
    asa a promis. se intoarce pana nici nu si-a facut echipa ?
  • +7 (7 voturi)    
    adica (Luni, 30 aprilie 2012, 19:16)

    visio [utilizator]

    treaba facute de pdl-isti a fost buna? adica pdl-istii au stabilizat economia? speram sa aud altceva dela ponta; cu aberatii din astea nu va castiga alegerile; marirea pensiilor si a salariilor bugetarilor se va putea face pe spatele pdl-istilor...deci, ce merit are usl aici? ce cauta la guvernare?....
  • +10 (10 voturi)    
    Pai sa va explic... (Luni, 30 aprilie 2012, 19:19)

    Radu [anonim]

    creiez 1 milion de locuri de munca, deci o sa am bani pentru stabilitate. Desecretizam contractele cu statul- deci avem si credibilitate. Dam salarii marite- deci si impozitele vor fi mai mari, se umple visteria. Reducem csas-ul, bun, ce o sa mai duduie economia, ca pe vremea colegilor pnl-isi din noul usl. Majoram salariul minim la 850 lei- ce de bani o sa fie atunci.... Diferentiem impozitele, deci o sa vina si mai multi bani la buget. Nu v-am spus ca e usor? Economistii nostri ai usl au solutii la toate. putem sa si rupem acordul cu fmi... si nu v-am zis?... stopam risipa bugetara...

    Ce glume proaste ...cum ai deschis gura, cum a sarit euro de 4.3 lei.
  • +1 (1 vot)    
    dle Ponta... (Luni, 30 aprilie 2012, 21:31)

    egroeg [anonim]

    stiti cumva cine a realizat aceasta stabilitate si
    credibilitate macroeconomica?...cei pe care i-ati hulit toata ziua si acum declarati f fetselor luminate ale FMI-BM si cine-o mai fi ca vreti sa le pastrati.
    inca o dovada ca numai obtinerea puterii va interesa.
  • +1 (1 vot)    
    poveste (Luni, 30 aprilie 2012, 22:12)

    El Condor [anonim]

    Copilu', te-ai ars : dai bani poporului - te-ai ars ; cooperezi cu FMI - ul , iarasi te-ai ars ; ai o usita si , dac-o gasesti , du-te la raby Ilici , culca-ti capul in poala lui si roaga-l sa-ti spuna povestea aia cu " A fost odata ... " . Noapte buna copii ... Si inca ceva, ca sa poti dormi bine : vezi ca marinarul te coace la foc marunt , ca sa te patrunzi ...
  • +1 (1 vot)    
    Penibil (Luni, 30 aprilie 2012, 23:00)

    arogant [anonim]

    Acum se gudura pe langa FMI? Parca zicea ca rupe acordul din primul moment!
    Astia s-au cerut la putere, au dat gras la traseisti iar acum nu stiu de ce au ajuns acolo. Ce bine era in opozitie: greva parlamentara, tranca fleanca pe la tv-uri.
    EHEE, munca asta nu-i atat de usoara!