VIDEO Victor Ponta: Vreau ca FMI sa plece din Romania cu scrisoarea de intentie semnata de noul Guvern. Imi doresc ca Guvernul sa obtina votul de incredere, daca nu, mergem la anticipate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 29 aprilie 2012, 11:53 Actualitate | Politic


Premierul desemnat Victor Ponta, prezent duminica dimineata la depunerea candidaturii lui Sorin Oprescu la Primaria Capitalei, a declarat ca a discutat deja telefonic cu reprezentantii partidelor parlamentare pentru sustinerea Guvernului pe care urmeaza sa il formeze, si "probabil incepand de marti dimineata" va purta discutii fata in fata cu acestia. "Guvernul va fi format din ministri USL si din tehnocrati sustinuti de USL", a afirmat Ponta, intrebat de jurnalisti daca si UNPR va face parte din noul Executiv. El a adaugat ca intentia sa este ca delegatia FMI, BM si CE, care se afla in aceste zile la Bucuresti, sa plece din Romania cu o noua scrisoare de intentie semnata de noul Executiv.



"Eu stiu bine ce imi doresc, imi doresc ca acest guvern sa obtina votul de incredere si sa gestioneze cat mai rapid un guvern cu drepturi depline, un exemplu este ca delegatia FMI si BM se afla in Bucuresti in aceste zile si intentia mea si interesul Romaniei este ca aceasta delegatie sa plece din Romania cu noua scrisoare de intentie semnata de un guvern care are asemenea puteri", a precizat el.

Premierul desemnat a mai spus ca "Imi doresc ca acest Guvern sa obtina votul de incredere, daca nu, mergem la anticipate, pentru ca doua Guverne consecutive nu au obtinut votul de incredere, conform Constitutiei" (Guvernul Ungureanu a fost demis prin motiune de cenzura, iar Cabinetul Ponta ar fi al doilea respins, a explicat liderul PSD).

Victor Ponta a aratat si cum va fi alcatuit noul Cabinet: "Primul criteriu este cel al propunerii facute de mine, pentru ca raspunderea principala imi apartine, iar al doilea cel de paritate PSD - Alianta de Centru Dreapta (PNL si PC - n.red.). Dreptul de a face aceste nominalizari imi apartine, iar domnul Antonescu a fost ca intotdeauna un partener. Eu pe 7 mai solicit votul de incredere."



















3763 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    ai vrea tu , smechere (Duminică, 29 aprilie 2012, 11:57)

    richard [anonim]

    nu taticu, alege-ti ceata de smecheri cinstiti si dovediti de ce sunteti in stare acum cand trebuie sa faceti ce le-ati reprosat alorlalti ca nu sunt in stare.....acum sa va vedem, baieti cum o sa ne inecam cu mierea si laptele vostru.......
  • +11 (13 voturi)    
    Victor Ponta: (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:06)

    ty [utilizator]

    "Imi doresc ca Guvernul meu sa obtina votul de incredere, daca nu, mergem la anticipate"
    Nu aceasta este procedura constitutionala.
    • +11 (11 voturi)    
      V. Ponta: VREAU ... (Duminică, 29 aprilie 2012, 16:31)

      Petre [anonim] i-a raspuns lui ty

      Intradevar , NU aceasta este procedura constitutionala . In ultima vreme Domnul Ponta a dat de multe ori cu batul in balta ,este mai putin pregatit si cu pretentii multe . Vorba aceia : Baiat bun , dar cu multe lipsuri .
  • +10 (12 voturi)    
    Comasate? (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:09)

    Bogdan [anonim]

    ... pana la urma tot ca Base' iese :))
  • +7 (9 voturi)    
    "Nicio nunta fara sluta", Ponta nu rateaza nicio (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:09)

    John [anonim]

    candidatura??
    Sa-i spuna careva ca a fost numit premier si Romania are nevoie de guvern facut de EL caci altfel motivatia schimbarii lui MRU devine nula!
  • +10 (12 voturi)    
    pontasu poznasu (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:13)

    sanchi [anonim]

    cic'ar fi om de drept. sau cu dreptul..la baza.

    este vorba de doua guverne consecutive care Nu Primesc investitura parlamantului.
    ungureanu a obtinut investitura parlamentului.
    base va trebui sa numeasca altul, daca pica pontasu.
    si basel'l poate numi be boc, cel care iese mereu !

    si ontanu s'ar trezi ca s'a lepadat de satana si a dat de insasi talpa iadului.
    pentru unpr, n'ar fi mare lucru. comanda ghinararu stanga'nprejur.
    ia varu jan papucian, primeste telefonia in noul guvern boc.
    udmr trece la loc.
    si iar o noua majoritate !

    hai la lupta cea mare !

    vrem introducerea in buletine a votului negativ !
    • +1 (1 vot)    
      vot negativ (Duminică, 29 aprilie 2012, 23:10)

      nyx [utilizator] i-a raspuns lui sanchi

      subscriu la votul negativ, parcă SPMSC-ul e cu propunerea asta, nu ?
  • +13 (15 voturi)    
    Ce socoteli face împăiatul ăsta? (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:15)

    ro [anonim]

    Constiţuţia, ARTICOLUL 89
    (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.

    Or, Guvernul MRU n-a solicitat încrederea Parlamentului şi i-a fost respinsă, ci a fost respins fără să i-o ceară.
    Când a solicitat încrederea a obţinut-o. Dacă n-ar fi obţinut-o acum 80 de zile, abia atunci ne-am aflat în situaţia în care o a doua respingere a unui Guvern să ducă la alegeri anticipate.
    (Care nici măcar nu sunt obligatorii, deoarece preşeintele POATE dizolva Parlamentul, dar TREBUIE, nu e OBLIGAT s-o facă).

    Şi ăsta a fost procuror?...
    • +4 (4 voturi)    
      A uitat ca e nominalizat, face socoteli gresite... (Duminică, 29 aprilie 2012, 17:29)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ro

      Trage de timp, pentru ca acum nu mai are "obiectul muncii", adica "Jos..." oricine.
  • +11 (13 voturi)    
    constitutia victore, constitutia! (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:16)

    basescu [anonim]

    ARTICOLUL 89
    (1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură.
    ARTICOLUL 63
    .....
    (2) Alegerile pentru Camera Deputaţilor şi pentru Senat se desfăşoară în cel mult 3 luni de la expirarea mandatului sau de la dizolvarea Parlamentului.

    vorba lui MRU: la scoala taticu!
    • +1 (1 vot)    
      Imi place (Luni, 30 aprilie 2012, 10:30)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui basescu

      si sincer, eu as lua in calcul si prima solicitare, cea de la Cotroceni pe care Ponta a luat-o drept "ironie". Astfel ar fi acum a doua solicitare. Geoana a tzopait o noapte. USL-asii sper sa tzopaie doar maximum 60 de zile fiindca prea mult efort poate duce la infarct.
  • +10 (12 voturi)    
    asta e (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:20)

    silviu [anonim]

    suntem condamnati sa ne autodistrugem, noroc ca am intrat in U.E. si avem alternativa sa plecam, intelectualii care ar putea lua pozitie sunt la pamant, viitorii intelectusli sunt Spiru Haret, avem tigani, sudisti, minoritati nationaliste,etc, doamne ajuta!
    • +1 (1 vot)    
      raspuns la constatare (Luni, 30 aprilie 2012, 10:42)

      Vise [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Domnule Silviu,
      Sunt sudist,cum spuneti dvs;nu vreau sa ma laud,dar weekend-ul trecut am platit calatoriile de metrou pt niste ardeleni de-ai dvs,pe care,altfel ,nu-i cunosc-asta ca sa stiti ca si fruntea se mai pleaca cateodata.
      am locuit 8 ani in ardeal,diferenta nu mi se pare semnificativa,mandria aceasta nu e intocmai justificata de realitate.
      Toate cele bune!
      p.s. comentariu meu nu e la obiect,mi-l asum,ce vroiam sa spun e ca noi doar ca natiune putem insemna ceva,din pacate suntem atat de dezbinati si o prada sigura pentru oricine ar dori sa ne transforme in asa ceva.
  • +8 (12 voturi)    
    E trist... (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:29)

    dami365 [utilizator]

    ca au pus neocomunistii mana pe putere.Ii vor face scapati pe toti hotii si banditii in timp ce noi vom comenta mai departe despre cum vedem ca ar fi normal sa se intample chestiile in tara numita Romania.Vorba aia:cainii latra,caravana trece!MRU era prea bun.S-au coalizat toti impotriva lui pentru ca au simtit ca nu poate fi corupt.De data asta,cred eu, raul a invins!Noapte buna Romania!
  • +10 (12 voturi)    
    Ponta si Constitutia (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:45)

    Radu [anonim]

    Stimabilul nostru premier desemnat face exact ce ii reprosa mereu li Basescu: interpreteaza Constitutia cum are chef. Cred ca i-ar prinde bine sa o mai citeasca odata.
  • +6 (8 voturi)    
    politicienii ? haita de caini (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:49)

    rou [anonim]

    care se lupta pe o bucata de paine (a noastra) in timp ce romanii stau si casca gura la cancan uri! haideti la anticipate, haideti sa le aratam politrucilor ca ei ne reprezinta pe noi, nu interesele si orgoliile lor proprii!!
  • +6 (10 voturi)    
    bufonul curtii (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:50)

    noname [anonim]

    deja incepe cu idiotenii, cu al doilea gv respins.. etc, bla, bla, anticipate.. ufff, ne-o facu base...!!
  • +7 (11 voturi)    
    :) (Duminică, 29 aprilie 2012, 12:50)

    calin [anonim]

    Oare se pregatesc sa fac un blat, sa isi respinga singuri guvernul ca sa mearga la anticipate acum pana mai au scor bun in sondaje?
    • +2 (2 voturi)    
      Este cat se poate de evident, (Luni, 30 aprilie 2012, 10:40)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui calin

      altfel nu ar fi propus ministri "defecti" ca Sova, Dragnea, Nica, Banicioiu etc. - toti cu bube in cap.
  • +10 (10 voturi)    
    Anticipatele ar prinde PPDD cu izmenele-n vine (Duminică, 29 aprilie 2012, 13:05)

    Catch 22 [utilizator]

    Bun scenariu :) . Pina la urma, vechiul FSN impartit in partide care se combina cate doua, cate trei si guverneaza, nu vor sa aiba nepoftiti la masa (in fruntea bucatelor). Anticipatele i-ar prinde pe diaconesti si pe evantualii independenti fara organizare.
  • +11 (13 voturi)    
    Habemus Guvern "motanii aritocrati"?! (Duminică, 29 aprilie 2012, 13:18)

    aciduzzu [anonim]

    Astia parca aveau si guvern si program de guvernare !Acum vad ca se discuta despre guvernare in carutza spre Brasov. Poate ca dupa mici si bere in Poaina , le vine si vreo baliverna pe care sa o arunce spre 'pulime".
    Vai de noi !!!
  • +8 (10 voturi)    
    pe bune? (Duminică, 29 aprilie 2012, 13:19)

    michela [utilizator]

    Atunci de ce nu s-au facut anticipate cand a cazut Boc si a fost respins Croitoru? ....Halal procuror!
    • +4 (4 voturi)    
      Acum crede ca face ce vrea el, nu ce spune legea (Duminică, 29 aprilie 2012, 17:31)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui michela

      Lasa-l, ca e deja beat de putere...
  • +5 (7 voturi)    
    Victor Ponta (Duminică, 29 aprilie 2012, 13:26)

    Adrian [anonim]

    Hai baieti, lasati gargara si treceti la treaba. Mai putina vorba si mai multa munca. De asta e nevoie acum in Romania si nu de cum va impartiti voi beneficiile.
  • +10 (10 voturi)    
    din masina sau din birou, e simplu.... (Duminică, 29 aprilie 2012, 13:42)

    costica [anonim]

    Sa va vedem dupa ce ajungeti la guvernare, faceti strategii, guvernati cu rezultate bune si apoi socotiti banii!!!
    Mai vorbim, DUPA !!!!!
    Mai vorbim si dupa ce vedem numirile ce ne vor da pe spate(??!!!), adica sa vedem cata competenta si integritate aduceti dupa ce ati atacat corect incompetenta si coruptia portocalie!!
    Sa va vedem si pe voi !!!
    Succes pentru voi, noroc pentru noi romanii, sper !!
    Daca nu, mergem la anticipate!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Interpretare!!!! (Duminică, 29 aprilie 2012, 13:49)

    gigel [anonim]

    Fiecare intelege constitutia si legile asa cum vor sau cum le dicteaza lor interesele. Constitutia se refera la 2 voturi de investitura ale unui nou guvern si nu la demiterea unuia vechi si investitura unui nou. De altfel Domnul Ponta e un as in drept dar numai in dreptul care il avantajeaza pe el. Suces Domnule Ponta.
  • +9 (9 voturi)    
    Lecitina (Duminică, 29 aprilie 2012, 13:54)

    sipu [utilizator]

    Pai parca voi nu erati deacord cu FMI-ul,parca aveati solutii ????
    • +2 (2 voturi)    
      parca (Duminică, 29 aprilie 2012, 21:09)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui sipu

      era vorba ca Boc si Basescu ne-au vandut tara, ca au amanetat viitorul copiilor nostrii.
      Cand Basescu zicea ca acordul cu FMI este ca "o centura de siguranta" pentru a pastra stabilitatea economica, acesti papagali radeau si faceau glume (ca e centura de castitate).
      Cum e mai tov procuror si tov. bibliotecar ?
  • +7 (7 voturi)    
    ARTICOLUL 89 din Constitutie (Duminică, 29 aprilie 2012, 14:09)

    MrMeisenshi [utilizator]

    "(1) După consultarea preşedinţilor celor două Camere şi a liderilor grupurilor parlamentare, Preşedintele României poate să dizolve Parlamentul, dacă acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare şi numai după respingerea a cel puţin două solicitări de învestitură."
    il contrazice pe procurorul Ponta. Dar deh, e greu sa renunti la obiceiul de a deforma realitatea in interesul propriu.
  • +9 (9 voturi)    
    AR FI IDEAL (Duminică, 29 aprilie 2012, 14:22)

    Trident [utilizator]

    Ar fi ideal pentru USL ca acest guvern sa nu fie confirmat. Sunt sigur ca asta isi doreste si Victor Ponta pentru ca daca va fi confirmat Guvernul, in mod sigur la alegeri USL nu va fi confirmat prin vot.
    Nu stiu de ce dar am senzatia ca viitorul guvern va fi votat mai mult de PDL decat de PSD.
    • +7 (9 voturi)    
      eu ramin convins (Duminică, 29 aprilie 2012, 16:16)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Trident

      ca plecarile din PDL catre USL au avut ca scop dorit de partid sa asigure caderea guvernului si intrarea USL in "real politik", adica in rahatul de dinaintea alegerilor
  • +8 (10 voturi)    
    USL (Duminică, 29 aprilie 2012, 15:29)

    bref [anonim]

    Sa vedem cu ce dobanzi va obtina Romania imprumuturi pe piata si apoi sa vedem succesul vechii opozitii.
  • +10 (12 voturi)    
    marele dusman al FMI (Duminică, 29 aprilie 2012, 16:01)

    Aramis [utilizator]

    face acum pe catzelusul cretz: Vreau ca FMI sa plece din Romania cu scrisoarea de intentie semnata de noul Guvern.

    LOL
  • +9 (11 voturi)    
    Politica nu-i ca la gradinita cu vreau.... (Duminică, 29 aprilie 2012, 16:37)

    Victor [anonim]

    Victore,mai treci pe la scoala,ca in limbajul unui politicean de fapt nu prea exista"vreau".Oi fi vrut tu la tine acasa(vrei nu vrei eu ti-o var),dar in viata publica nimic nu depinde vreaul tau,ci de ce vor sau cred alti.
    Imi doresc sau imi propun sa fac tot posibilul,etc.
    ca FMI sa plece ...blablabla.....
    Pana se va face ce vrei numai tu,oho,este inca cale lunga de parcurs!
  • +10 (10 voturi)    
    d-le prim ministru desemnat, (Duminică, 29 aprilie 2012, 16:50)

    iulian-bz [utilizator]

    nu ales,vad ca incepeti sa va balbaiti,sa va contraziceti,faceti guvernul pe genunchi in masina,aceasta numire pe aceasta functie nu prea vi se potriveste,nu se compara cu trancaneala de prin conferintele de presa sau latratul pe la latrine,s-ar putea sa va faultati singur,o sa vedeti ca,cel care tocmai l-ati inlocuit,d-nul MRU,mult mai destept si mai competent decat tine,a venit cu dovezi clare nu vise de-ale lui somnorosul Antenescu,omul chiar era documentat,tu o sa fii un simplu executant,ce primesti dimineata pe mail sau prin mesageria telefonului o sa le aplici,fara a verifica ordinele de la cei cu putere de decizie,asa ca,numaratoarea inversa a inceput,sper sa nu te apuce paltonul!!!
  • +6 (6 voturi)    
    om de paie , de tinichea sau de forma (Duminică, 29 aprilie 2012, 17:01)

    zoe [anonim]

    pai ce zisa nastase iti da voie sa semnezi?Nu era fmi 'adevaratul guvern" ,criminal?Semnezi ceva (orice) cu ei?
  • +2 (4 voturi)    
    spuneti scrieti -cat mai puteti (Duminică, 29 aprilie 2012, 17:59)

    zoe [anonim]

    va dati seama ce incurcatura de ite cu atatia sforari :
    nr.1 felix (care prin "ala micu" e direct vicepremier)
    nr.2,3,4,5 iliescunastaseantonescucubaroniilor
    nr.2570 : danieladragosteamea (doar un capat de ata).
    Si pentru aia spalati pe creer : pre cine popea base intai si intai daca procuratura respectiv justitia era la ordinele lui ?Pai nu stiu ca ei iau ideile doar la pachet ! Va amintesc : "Solutia imorala" din prima saptamana a primului mandat care acum e (din nou) cu un partid inexistent numarul 2 in stat multumita lui pogonici care trebuia sa se bage sluga la altcineva dupa ce Patriciu (vazand cat de prost e) l-a lasat balta.
  • +2 (4 voturi)    
    Abra-ca-dabra cu tara (Duminică, 29 aprilie 2012, 18:06)

    ghenter [anonim]

    Din cate am citit din parerile oamenilor care au postat la HotNews, se pare ca nici nu te-ai ridicat pe doua picioare si ai cazut in cur. Hopa.
    Alegeri anticipate se obtin in aceasta situatie de fata, numai daca va cadea si AL DOI-LEA GUVERN propus de Presedintele Romaniei
    Ce dracu cauti la conducerea une tari, daca habar nu ai de legile si Constitutia tarii. ???
    Mare rahat esti tu si cu umbra ta Crin Antenescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Curiozitate... (Duminică, 29 aprilie 2012, 21:39)

    Paul Atreides [anonim]

    Sunt extrem de curios daca frecventa arestarilor de care tot auzim in ultima perioada o sa fie tot atat de mare si sub figurantii astia...foarte curios sunt... Apoi mai discutam si de "cinstea membrilor" cu care se lauda noul guvern. Eu zic ca totul e un bullshit aruncat sub nasul celor care cred si care repeta mecanic "jos ceilalti" fiindca mai mult nu pot / inteleg. Tot ce este peste capabilitatea lor de intelegere devine "arogant", cu toate ca sunt aproape sigur ca ei nu inteleg nici acest cuvant. Iar daca toti astia sunt majoritatea...ne meritam soarta!