AFP despre Victor Ponta: Un lup tanar al politicii. Avand un aer de elev model, el isi afiseaza admiratia pentru Che Guevara

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2012, 21:27 Actualitate | Politic


Liderul PSD, Victor Ponta, desemnat vineri premier de catre presedintele Traian Basescu, este "un tanar lup al politicii care are ambitia de a intra in curtea celor mari", scrie agentia franceza de presa AFP intr-un articol in care il prezinta pe Victor Ponta. "Cu aerul sau de elev model, isi afiseaza admiratia pentru revolutionarul bolivian Che Guevara si se declara «un om de stanga pur si dur»", considera jurnalistii AFP.

Agentia de presa trece in agenda activitatea politica a lui Victor Ponta, remarcand ca este unul dintre cei mai tineri deputati din Romania si ca detine sefia Partidului Social Democrat de mai bine de doi ani.

"Cu toate ca este considerat mai moderat decat colegul sau liberal, Antonescu, el a surprins in ultimele luni opinia publica prin declaratii calificate drept «socante» de catre mass-media", mai scrie AFP.


Citeste mai multe despre   
















2252 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Marioneta (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:43)

    Radu [anonim]

    Ponta este un prim-ministru marioneta! Din spate se vede umbra Matusii Tamara si a mostenitorilor sai.
  • +11 (11 voturi)    
    un lup!?:)))) (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:02)

    hazard [anonim]

    Lupul este un animal inteligent ...va rog sa nu exagerati.
  • +7 (7 voturi)    
    + (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:15)

    oprici [anonim]

    ...si cu ceva simptome de sindrom London-Down.
  • +8 (8 voturi)    
    Bolivian?? (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:20)

    Radu [anonim]

    ...Ernesto ¨Che¨Guevara este argentinian, nascut in Rosario, Argentina in 1928....e drept, a murit in Bolivia, dar asta nu-l face sa fie bolivian.....lol!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Che Guevara (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:32)

    revelare [anonim]

    a fost un medic argentinian, ajuns ministru in cuba odata cu instalarea lui castro si s-a dus in Bolivia sa exporte revolutia, unde a mierlit-o.
    AFp e dus cu pluta, dar nu e de mirare, cand auzi ca Ponta a fost desemnat prim-ministru...
    Aoleu, ce-am ajuns...
    Base, ori esti machiavelic ori o sa vezi tu de aici inainte ce e aia umilinta...
  • +7 (7 voturi)    
    erori (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:43)

    ciobanu [anonim]

    Che Guevara era bolivian?
    Ponta a fost desemnat Presedinte?
    Inainte de a scrie ceva, ganditi-va!
  • +3 (3 voturi)    
    Toti,putem a fi. (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:14)

    bonicud [anonim]

    Tanar lup poate a fi oricare dintre noi,conditia este ca LUPUL ce apare,trebuie a fi,nu pentru a manca oaia,ci pentru a pazi turma,dar lup paznic la oi,nu cred ca poate a fi.Dar dupa spusa unui GENIU al ROMANILOR,:"La DUMNEZEU si in TARA ROMANEASCA,totul este cu putinta".Dupa a mea parere,N-ar fi rau sa fie bine".Cu ochii pe EL,de va calca alaturi de cele promise,pusca la ochi si fara regret,TRAGE-TI.Numai intr-un cuget si-o simtire spre binele de obste,vom invinge.Nicu.
  • +3 (3 voturi)    
    Deja au inceput sa faca misto de Romania europenii (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:31)

    V.R. [utilizator]

    Daca Ponta o tine tot asa si este privit in continuare intr-un mod complet derizoriu de catre Occident, PDL are mari sanse sa obtina un scor bun la alegeri si poate chiar guvernarea in urmatorul ciclu electoral (lucru la care nici nu ar fi putut spera inainte)

    Un bun strateg stie cand trebuie sa se retraga putin (6 luni) pentru a avea sanse sa castige in schimb 4 ani de guvernare. Nota 10 pentru Base.

    Eu insa in locul lui as fi aplicat aceasta strategie inca de mai demult si nu l-as fi erodat 3 luni pe Ungureanu.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 0:27)

    Dani [anonim]

    "lup tanar"? Mai degraba un catelus prost...Nu e cu nimic mai bun decit Boc, ba dimpotriva. Boc era o sluga si nu poate fi acuzat de nimic, deoarece nu a facut nimic..."toate relele erau marca Basescu", pe cind Ponta va face numai prostii. Guvernul ar trebui alcatuit doar din tehnocrati neaserviti FMI, nimeni nu mai poate avea incredere in politicieni, si pe buna dreptate.
  • +3 (3 voturi)    
    oare cine suntem? (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 11:31)

    dan [anonim]

    Am avut cu totii un om desteptept si onest in fruntea tarii dar cretinii si-au batut joc de el . Romania nu a avut niciodata un astfel de prim ministru. Oare noi nu meritam sa fim condusi de un astfel de om? Haideti fratilor sa-l aducem inapoi
  • 0 (0 voturi)    
    Che= ponta (Duminică, 29 aprilie 2012, 18:11)

    Ali [anonim]

    Saracu Ponta la cat de destept se crede, habar nu are de istoria Cubei si de " Che" . Care Che, l-a Ajutat pe Castro in revolutia care a distrus democratia din Cuba si a dus- o pe mainile unui dictator, Castro. Si ce sa ales din Cuba..... Praful! Exact ceea ce vor sa faca Ponta , Nastase si gasca!!!!! Stiu bine cine e Che , deoarece prietenul meu este un nepot de-a lui Castro, dar si impotriva lui! Asa ca oameni ca Ponta nu dorim in Romania, sa se mute in Cuba daca tot admira dictatori- out!
  • 0 (0 voturi)    
    assfd (Luni, 30 aprilie 2012, 9:47)

    dan [anonim]

    Domnu` Ponta , sa nu credeti ca am uitat de unde veniti si cine va sustine. Niciodata in tara asta n`a fost mai rau decat pe vremea lui Iliescu si Nastase si Tariceanu si toti hotii nenorociti care au distrus tara. TU doar reprezinti o noua politica , chipurile , flancata de un chip tanar si competent. Vrajeala , ciorba e aceeasi , doar ca are alt ambalaj.
  • 0 (0 voturi)    
    asdfsfd (Luni, 30 aprilie 2012, 10:40)

    ficus [anonim]

    Nici in veci nu ma incred in ce zice papusa asta politica. E doar o marioneta , pusa acolo de greii din PSD , un elev model cu fata noua ca sa uitam noi chipurile de comunism si de cat au furat aia tara.