VIDEO Traian Basescu: Victor Ponta e premierul desemnat, sper ca marirea salariilor sa se faca in timp util / Victor Ponta: Este un moment special in viata noastra politica

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2012, 19:40 Actualitate | Politic



Foto: Mediafax

Traian Basescu a anuntat ca Victor Ponta este premierul desemnat sa formeze guvernul, dupa ce Executivul Ungureanu a picat in urma unei motiuni de cenzura depuse de USL in Parlament. "Sper ca ceea ce eu am rugat in Parlament, legat de obligatia morala, politica si economica - revenirea la salariile din 2010 sa se produca in timp util", a spus Basescu vineri seara la Cotroceni. In declaratia de presa comuna cu Traian Basescu, Victor Ponta a anuntat ca a acceptat nominalizarea si ca va prezenta "in scurt timp" programul de guvernare si lista guvernului.

Nominalizarea lui Victor Ponta ca premier desemnat vine dupa ce liderul PSD declara acum o luna ca nu va accepta sa fie "premierul lui Basescu", iar in urma cu un an Basescu declara la rindul sau ca "Ponta nu are maturitatea necesara sa fie premier".

Reamintim ca Guvernul Ungureanu a fost demis in urma motiunii de cenzura a USL votata vineri de majoritatea parlamentarilor.



Declaratiile lui Traian Basescu:

  • Minoritatile au spus ca vor ramane consecvente abordarii pe care au avut-o dintotdeauna, vor sustine orice premier desemnat
  • UDMR nu a avut o propunere, mesajul principal e stabilitatea
  • PDL nu a avut o optiune pentru premier
  • PSD e singura optiune pentru desemnarea unui premier, sustinuta si de PNL si de PC
  • Victor Ponta e premierul desemnat. Drept pentru care l-am invitat la Cotroceni, am semnat decretul si ii incredintez misiunea de a forma noul cabinet
  • As vrea sa pastram putin calmul. Azi nu s-a intamplat nimic dramatic pentru Romania
  • A fost un proces democratic care a probat ca guvernul MRU nu mai avea majoritate parlamentara
  • Ca atare, conform acelorasi principii democratice, optiunea catre dl Ponta a fost cu atat mai legitima
  • Cateva lucruri esentiale pentru Romania, exact pentru a nu da ocazia sa se creeze o panica, o agitatie inutila: Misiunea FMI ramane la nivel tehnic si isi continua activitatea, urmand ca dupa validarea guvernului sa se discute pe continutul scrisorii
  • Trebuie sa mai stiti ca in momentul de fata nu exista motive de panica pe piete, cu atat mai mult cu cat e cunoscut ca Romania are o rezerva consistenta la Ministerul Finantelor, cu care poate face fata oricaror evenimente
  • O comparatie: guvernul Emil Boc a preluat guvernarea cu zero resurse, iar dobanzile la care ne imprumutam erau de 14,26% pe piata interna. Azi, Romania s-a imprumutat cu 6,6% ceea ce arata o evolutie de credibilitate, iar in rezerva Ministerului Finantelor se afla 5 mld de euro, si un program de a imprumuta inca un miliard de euro de la Banca Mondiala pe termen lung
  • Romania nu are niciun motiv de panica
  • Totul este in limite democratice si controlabil din punct de vedere al sigurantei statului
  • Sper ca ceeea ce eu am rugat in Parlament, legat de obligatia morala, politica si economica revenirea la salariile din 2010 sa se produca in timp util.  A fost unul din principalele puncte discutate cu delegatia FMI si sper ca noul guvern care sper sa se instaleze foarte rapid sa ia in consideratie aceasta rugaminte


Declaratii Victor Ponta:

  • Mi s-a incredintat de catre presedinte un mandat de a incerca sa formam un nou guvern
  • Este un moment special in viata noastra politica si inteleg alaturi de colegii din  USL sa accept acest mandat si sa incerc sa-l duc la indeplinire cu toate puterile
  • Ma bazez in special pe USL si pe toti ceilalti parlamentari care vor intelege sustinerea unui asemenea guvern cu un mandat limitat pana la alegerile locale
  • Responsabilitatea care trebuie sa-i revina fiecarui om politic trebuie sa functioneze si voi incerca sa asigur o guvernare pana la alegeri care sa le dea romanilor speranta ca lucrurile se indreapta in directia cea buna
  • Voi prezenta in scurt timp programul de guvernare si lista guvernului


Transmisia VIDEO:



Citeste si:


Citeste mai multe despre   




















21425 vizualizari

  • -52 (80 voturi)    
    hehe (Vineri, 27 aprilie 2012, 19:57)

    Mazeta [utilizator]

    Pe Basescu il doare in brisca de PDL sau de USL, cauta doar sa-si salveze pielea. L-ar pune si pe Scaraotchi prim-ministru daca asta l-ar scapa de puscarie.
    • -28 (64 voturi)    
      cum? a dat tara pe mana unui copilot? (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:23)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ce a facut jucatorul? a dat tara pe mana unui copilot?
      • -34 (62 voturi)    
        Basescu a jucat si a pierdut (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:29)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dan

        Basescu a avut toate cartile dar si le-a jucat cat se poate de prost. Nu ma astept sa mai reziste prea mult la Cotroceni.
        • +64 (82 voturi)    
          e mai bine cu ponta... (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:36)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          ne creste salariile...ne creste pensiile...ne creste euro...ne creste tot...ne da la toti...de toate...
          • +27 (33 voturi)    
            O veste buna... (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:28)

            Andrei [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

            singura veste buna....Realitatea TV si Antenele o sa dea faliment....
            • +3 (3 voturi)    
              TUNUL (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 7:29)

              sipu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

              So crezi tu, sa vezi acum contracte de publicitate cu statul. Sa invartit VARANUL ,felix a facut bani pe spatele PROSTILOR (vezi DUNAREA ,ENERGIE IEFTINA.................................samd)
            • +2 (2 voturi)    
              si vestea proasta.. (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 15:01)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

              bombonel nu va face nici macar o zi de inchisoare...
          • +16 (26 voturi)    
            si mai ales... (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:45)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

            ...da inapoi ajutoarele sociale, unei minoritati, alta decat cea maghiara, care tocmai a fost "promovata" in DEX. Din ce bani? Din ai nostrii, evident, "ca sa mananca si gura lor ceva" . Deh,, serviciile "se plateste".
          • -2 (2 voturi)    
            o imensa oftica..... (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 8:08)

            suliman pasa [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

            Din majoritatea comentariilor nu rezulta decat o imensa si nesfarsita oftica si nimic despre manariile si abuzurile facute de Basescu,presedintele PDL adica tot Basescu,siluirea Constitutiei de catre profesorul de drept constitutional Boc si hotzomanii Hudrea,Videanu,Toader,Anastase & Co. Ce trebuia spus este faptul ca daca ca si pana acum fostii guvernanti(si nu ma refer la sosiile lor din guvernul MRU)nu vor da socoteala ptr.jaful facut atunci putem astepta ca vitele sa fim incalecati si furati in continuare indiferent de culoarea politica care ne guverneaza ptr. ca alesii (sanchi !) nostri se vor vedea mereu ca fiind stapanii nostri.
        • +33 (47 voturi)    
          Razi tu razi. (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:47)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Da ce zambet avea Basescu cand citea cu cata disperare partidele politice si-au propus premierul asa dupa cum urmeaza:
          PDL, UDMR, minoritati - fara candidat
          USL - Ponta

          Bucurati-va cat mai puteti, poate scapa Nastase de puscarie sau poate nu.... cine stie.
        • +51 (67 voturi)    
          Ponta era ud... (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:48)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Nene, Ponta e varza! Ce rahat de discurs! Penibil! E total depasit de miscarea lui Basescu....
          • -7 (23 voturi)    
            care miscare? (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:42)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            ca a fost pus a zid si apoi aplecat ?

            turba piratul , de nervi !
          • +4 (26 voturi)    
            Total depasit? (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:55)

            io [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Cred ca si copii de gradinita stiau ca Ponta va fi premier. De fapt, votul de azi din Parlament a fost un fel de "Sunteti de acord sa fie Ponta noul premier"

            Basescu n-a facut nimic inteligent, a ales singura optiune existenta.
          • -11 (25 voturi)    
            Mare om, Basescu asta ... (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:32)

            Marse [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Si cand ii tzatzaie popoul, tot genial este, asa-i ? SI cand l-a pus libanezu in genunchi, in ianuarie, tot maretz a fost cand isi cerea scuze, umil.

            Este bine sa intelegi ca ne intoarcem la o guvernare de tip Tariceanu 2, care presupune ingerintza practic nule din partea presedintelui.
            Baselu e marinar; stie ca inca nu e totul pierdut cat ai capul deasupra apei. Asta e intelesul cedarii logice in fatza USL, singura sansa de a fi uitat, ca un pensionar de lux, la Cotroceni, pana in 2014.

            Pana atunci m ai este, iar romanii sunt iertatori, scapa si el cum a scapat si Ilici de raspunderea magariilor comise.
          • -8 (22 voturi)    
            :) (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:46)

            sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Tu esti inca in faza de negare. Aterizarea va fi dura, iti recomand sa-ti pui centura.

            "I'll see you all go down and witness your demise."
            • +3 (9 voturi)    
              cd (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:20)

              uzu [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

              ce te face pe tine sa cerzi ca citatul ala (dintr-o piesa muzicala) e ceva de valoare ?
              bine ca nu ai citat pe copilul minune ...
              mare englez ...
            • -2 (2 voturi)    
              Ai grija ce-ti doresti! (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 9:03)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

              Urarile tale se pot intoarce impotriva ta! Ai grija!!!
              • 0 (0 voturi)    
                Marinica.. (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 19:32)

                sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                Dpdv politic nu are cum sa se intoarca impotriva mea. Ma amuz pe seama propagandistilor usl exact asa cum ma amuz pe seama propagandistilor pdl (asa cum esti tu).
                P.S. Daca se scoate un ban bun din asta, as vrea sa ma angajez si eu ca propagandist, nu conteaza doctrina politica, cat timp iese un banut din postat comentarii pe net e in regula. Contacteaza-ma printr-o replica la acest mesaj daca imi pui o pila buna.
        • +50 (66 voturi)    
          gresit, (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:59)

          mihai_42 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Basescu a jucat magistral, pana in noiembrie e timp destul ca sa isi dea seama toata lumea ca Ponta si Antonescu sunt niste diletanti :)
          • +9 (19 voturi)    
            cum sa isi dea seama? (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:35)

            Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui mihai_42

            Pina in septembrie - atunci vor fi anticipatele - Ponta are tot timpul sa faca campanie pentru Ilici, aruncand cu bani in toate partiel, chiar daca ajunge Euro la 10 lei!
            Evident ca dublarea salariilor bugetarilor si apensiilor nu este sustenabila-pe termen lung - insa asta nu intereseaza pe nimnei, esential este sa dea bine la alegeri! DDD nu are de unde sa dea cate 30.000 fiecarui alegator, asa cum a promis, insa seful Executivului va putea sa o faca - Ponta va avea parte de celebritate ...
            • +2 (2 voturi)    
              Pai asta e si ideea! (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 10:55)

              Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

              Chiar atunci lumea va intelege cine este Ponta si ce face el cu economia. Chiar sunteti atat de naivi ca Ponta ? Mai era unu pe aici care comenta ca Basescu nu a avut de ales. Evident ca nu a avut de ales de vreme ce vroia sa-l puna pe Ponta! Cat despre dublarea veniturilor eu zic sa va ganditi ca avem un acord cu FMI!
            • +1 (1 vot)    
              da ponta... da (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 12:15)

              Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

              FMI si BM nu mai dau nimic
              ne scade rating-ul de tara
              ...
              ne ia 10 ani sa mai iesim din groapa in care ne baga ponta al tau
          • +3 (17 voturi)    
            a mai jucat el magistral , cu tariceanu .. (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:43)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui mihai_42

            apoi a turbat ani de zile ca nu putea sa faca nimic .
          • -11 (23 voturi)    
            ehehe (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:08)

            smen [anonim] i-a raspuns lui mihai_42

            in ochii basistilor si cand pierde basescu e genial,e dumnezeiesc,delirium tremens
            • +3 (9 voturi)    
              Numai cetatenii pierd (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 0:10)

              VictorS [utilizator] i-a raspuns lui smen

              nu uitati ca avem un singur partid: al Coruptilor Securisti Excomunisti.
              Mai bine fac o alianta cu totii si ne lasa sa emigram in liniste
              • +2 (2 voturi)    
                ponta este infometat (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 8:34)

                lzrd [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

                de putere si atentie,mare atentie de bani!
          • +4 (12 voturi)    
            totul trece prin burta, (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:34)

            vero [anonim] i-a raspuns lui mihai_42

            nu numai iubirea. Pana in toamna, leprele astea or sa tot zvarle cu bani in stanga si in dreapta, sa vezi atunci ce succes or sa aiba la alegeri.
          • +15 (21 voturi)    
            asa sper si eu (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:41)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mihai_42

            si mai sper sa rupa acordul cu FMI si sa aduca Ilici bani de acasa sa creasca pensii, salarii si ce mai e de crescut si, odata rupt, se vor simti toti sustinatorii USL "dezrobiti" de astia si de americani (asa manca ieri unul aici pe forum, se simtea "robit" slugoiul)
        • +26 (30 voturi)    
          @BOGDAN SI COMPANIA (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:54)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Felul cum s-a amuzat la investitura lui Ponta si de cat de bine dispus era cred ca ar trebui sa-ti dea de gandit. Nu-l mai subestimati pe Basescu. Mereu v-a surprins si v-a lasat cu gura cascata, desi n-o sa recunoasteti asta niciodata.
          • +18 (20 voturi)    
            Am incredere in Basescu (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 0:17)

            roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui carat

            Cred ca pana la toamna MRU sa-si faca partid - bineinteles ca noi i9l vom vota. Cred ca tineretul nu mai vrea sa auda de PSD, vor toti cu MRU. Ramane sa ne convingem cunoscutii si prietenii ca e soarta copiilor nostri in joc. Un model moral de urmat e MRU, nicidecum Ponta. Avem tot interesul sa-l sustinem.
        • +17 (17 voturi)    
          ce ? (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:17)

          uzu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          ce a pierdut. l-a pus pe Ponta la guvernare exact cat trebuie ca sa vada prostimea ca nu vione nici un lapte si nici o miere. singura sansa a PDLului sa creasca in sondaje.
          • -1 (1 vot)    
            si asta denota responsabilitate? (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 12:44)

            cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui uzu

            asta face un presedinte responsabil? jocuri politice pentru a creste partidul preferat in sondaje?
    • +45 (59 voturi)    
      Reiei bacul anul asta ? (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:24)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Amice nu e rau sa mai treci si pe la scoala. Faptul ca tu crezi ca democratia inseamna ca atunci cand adversarii politici ajung la putere trebuie sa-i bage la temnita pe ceilalti este foarte rau.
      La fel cum USL spune ca atunci cand preluam puterea suspendam presedintele doar pentru ca putem vota asta in parlament nu neaparat ca a incalcat ceva cum ar fi de ex. constitutia.
      Ca e Basescu sau altul nu conteaza, dar e ingrijorator modul de gandire al maselor needucate...
      Nu ti-ar prinde rau sa mai treci pe la scoala..
      • +30 (36 voturi)    
        Daca trecea pe la scoala nu-l mai iubea pe Ponta (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:58)

        John [anonim] i-a raspuns lui Reader

        Fiecare lider isi are electorii lui !! Probabil anul asta USL vor schimba legea si vor permite intrarea la facultati si fara bacalaureat !! Asa ca.... nici macar sa-i cereti sa absolve bacalaureatul nu va mai fi nevoie . Va ajunge licentiat direct la 15 ani :)))
      • +7 (13 voturi)    
        Ar trece degeaba... (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:13)

        Socrate [anonim] i-a raspuns lui Reader

        ...pe-acolo! Singurul lucru care nu i se poate reprosa este numele pe care si l-a ales, care inseamna jucator prost, ageamiu, neindemanatec. Un rol pe care il interpreteaza si el cum poate, sau cum i s-a cerut....
    • +29 (31 voturi)    
      Ai si tu un fix, o obsesie: BASESCU! (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:20)

      24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Voi astia spalati pe creier de Antene & Company, nu mai stiti decat telul lui Voiculescu: Jos Basescu!

      Pentru voi, manipulatii isterizati, nu mai conteaza nimic; nici problemele economice, nici cele sociale, nici dezbaterile constructive, nici ce ar trebui sa facem fiecare dintre noi ca sa schimbam starea proasta in care ne aflam.... ni-mic decat persoana lui Basescu.

      Pe Voiculescu il inteleg cand vrea sa il dea jos cu orice pret pe Basescu. Omul, de specialitate escroc, are interese majore vis-a-vis de caderea PDL si gandeste rational. Vrea acces neingradit la banii publici si sa scape odata de justitia sacaitoare.

      Dar voi? Voi de ce urâți? Pe voi Voiculescu vă joacă psihicul pe degete si își râde în barbă de voi, de cat de usor ii e sa va prosteasca. Sunteți, cum ar veni, ”prostimea” flămândă, gata de orice pentru kilul de făină. Dacă vă închipuiți că în PSD se gândește altfel despre voi decât în curtea PURului Voiculescu, vă înțelați foarte tare.
      • +1 (1 vot)    
        NU UITATI (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 8:39)

        lzrd [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

        ca voiculescu il vrea pe al lui,neaparat la ministerul agriculturii ,oare de ce?
    • +9 (9 voturi)    
      sa vedeti ce-o sa-l "ajute" Base pe Ponta... (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 0:27)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sincer, MRU, mi s-a parut un tip integru si de aceea, char daca ar fi gresit, ar fi fost absolvit, iar daca ar fi fost ales in urma alegerilor prezidentiale, cred ca ar fi fost un premier f. bun. probabil acum regreta ca a muscat momeala lui Base...
      nu spun ca Ponta ar fi mai bun decat MRU, dar sa vedeti ce o sa il "ajute Base pe Ponta...
      nush... sunt de parere ca ar trebui introdusa legea privind votul obligatoriu, cu optiunea votului de blam, iar politicienii care au primit o treime din voturi de blam, sa nu mai aibe voie sa candideze niciodata pt o functie publica, de conducere si poate asa, in inca vre-o 5-10 ani am ajunge o tara civilizata si democratica... altfel, toti politicienii nostri is o apa si-un pamant...
  • -18 (30 voturi)    
    E deja 8:20... (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:17)

    timantius-raptor [anonim]

    ...n-o fi fugit în Kenia la safari...?
  • +46 (56 voturi)    
    Ei sa vedem (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:17)

    Maisafie [anonim]

    Sa vedem despre ce or sa mai cinte analistii de la tembeliziuni....si sa-l vedem pe tembel cum derapeaza.....acum nici Ilici nu-l mai opreste din lanul de prostii....acum e si mai interesant.....MRU- te sustinem. Ajuta-i sa-si de seama de ei si lasa-i in vazul lumii.....se vor repezi ca hienele si vor uita ca lumea se uita la ei.....
    • +45 (53 voturi)    
      acum urmeaza circoteca (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:24)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Maisafie

      sa speram ca isi vor da suficient cu stangu'n dreptu' pana la alegeri incat sa nu mai aiba nici o sansa...
    • -17 (29 voturi)    
      MRU (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:32)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Maisafie

      MRU=adeptul exploatarii de la Rosia Montana + cel care facea observatie inzapezitilor ca nu pun mâna pe lopata, greu de inteles cum specimene precum asta ajung premier. Totusi cu Ponta premier parca iti vine sa iti iesi din minti.
      • +10 (14 voturi)    
        toti sunt la fel (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:37)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Nu, nu-s identici, insa se comporta la fel o data ajunsi la Putere.
        Sa vezi tu cum de maine, cu Ponta premier si majoritatea absoluta in Parlament, devin pedeseristii cei mai mari adepti ai cianurilor RMGC si ai exploatarii prin "fracking" a gazelor de shist!
      • +14 (16 voturi)    
        Izbavirea (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:47)

        boker [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Trebuia sa le dubleze somajul inzapezitilor,macar sa dezbata problema cu satisfactie in barurile alea...cit despre Rosia Montana,sunt sigur ca nici macar prin apropiere n-ai ajuns,de aratat pe harta nici atit,tu probabil crezi ca vor sa planteze portocale sa le trimita pe luna si ti-e frica sa nu vina extraterestrii in vizita prea des....stai linistit in camara ta din Caracal si asteapta izbavirea de la Ponta cu o bere la pet in mina.
  • +39 (49 voturi)    
    ... (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:27)

    Poanta [anonim]

    Romania, noapte buna. Asta meriti.
  • +33 (41 voturi)    
    OMNILOGIC (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:27)

    Ghita [anonim]

    hai cu noul bussines de la omnilogic, tatucii securisti ai lui pontaaaaaaa. hai cu voicu la interneeee, hai cu clorul nastase si hai cu cei ce au vorba dar nu au fond.
  • +38 (46 voturi)    
    fulgi (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:28)

    ION [anonim]

    Săracul Ponta va fi mâncat cu fulgi cu tot de către Băse!!! I-au dat lui Băse mediu de conflict în care e ca peștele în apă!!! Singurele pericole: Justiția și Internele vor fi în mâna uslașilor corupți!!!
    • +16 (16 voturi)    
      ...de Base? (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:15)

      T34 [anonim] i-a raspuns lui ION

      Cred ca pe Ponta or sa-l manance rapid hienele din PSD. Va dati seama ce batalie pe ciolan e acum la aia? Lui Base n-o sa-i mai ramana decat sa se uite la cadavrul lui politic :D
    • +5 (11 voturi)    
      mai e un pericol : (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:45)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui ION

      acum sunt in postura de unde pot afla toate magariile facute de angajatorii tai !
    • -5 (9 voturi)    
      O sa-l manance ca pe Tariceanu, asa-i ? (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:37)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui ION

      Basel se topeste ca neaua primavara cand are adversari hotaratzi. Stai sa vezi ce o sa se simta ca pestele in apa cand si PDL-ul se va dezice de el, macar sa intre in Parlament ....
  • -16 (26 voturi)    
    Vreat tot ! Vreau mai mult ! (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:31)

    gfbdjfjfjfjd [anonim]

    Vreau si continuarea si anume schimbarea la Cotroceni pe principiul " Ghici ghicitoarea mea : Ia ghiceste cine pleaca?"
    • +5 (7 voturi)    
      De plecat pleaca toti.. (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:43)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui gfbdjfjfjfjd

      Important e cine vine. Aste ghicitoare!
  • +36 (48 voturi)    
    Ponta a pășit pe calea lui Ungureanu... (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:36)

    timantius-raptor [anonim]

    Și o va urma cap-coadă. Făcând enorma greșeală de a intra la guvernare, se vor trezi că: 1. majoritatea din parlament e fragilă rău, depinzând de voturile te miri cui, așa că posibilitatea lor de a trece legi importante va fi mai mult decât discutabilă; 2. funcțiile din administrație vor rămâne ocupate în tot acest timp de funcționari devotați pedeleului, așa că se vor trezi sabotați pe toate fronturile, ajungând în situația de a fi incapabili să conducă țara; 3. bugetul e probabil să îl găsească gata tocat încă din luna aprilie, așa că posibilitatea lor de a plăti salariile, pensiile și celelalte cheltuieli necesare funcționării statului vor fi practic nule, ceea ce va duce la punerea pe butuci a țării și declanșarea unui val de nemulțumire care i-ar putea îngropa rapid. De aceea, intrând ACUM la guvernare, useliștii nu vor obține altceva decât să-i facă viața ușoară domnului prezidente, cel care pun pariu că se află în spatele acestui plan de-a dreptul diabolic de aducere la putere a useleului pentru a se compromite cât mai mult la guvernare, respectiv trimiterea pedeleului în opoziție pentru a se albi prin uitare…
    • +13 (23 voturi)    
      . (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:47)

      bibishte [utilizator] i-a raspuns lui timantius-raptor

      m-am logat special ca sa-ti dau un upvote. imi place cum gandesti.
      • +12 (18 voturi)    
        excelent! (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:56)

        jap [anonim] i-a raspuns lui bibishte

        dar mai cifrat ca se prind fraierii :)))
  • -28 (38 voturi)    
    Mor pedelicii de ciuda .... (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:36)

    K Terinca [anonim]

    ..... si ungurocii ........ si mai ales El Kapitan.
    Da' asta nu scapa asa usor.
    O sa infunde puscaria, asa cum merita.
    • +22 (26 voturi)    
      Hm! (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:50)

      madame [utilizator] i-a raspuns lui K Terinca

      Chiar crezi ce scrii?
    • +11 (13 voturi)    
      Sa stii ca te inteleg... (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:46)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui K Terinca

      Si eu am gandit la fel cand a ajuns Basescu presedinte: Iliescu, Nastase, Mazare, Vanghelie.. etc. toti hotii din PSD la parnaie credeam ca o sa-i vad. Realitatea este care este (vorba lui Vanghelie). Cam asa o sa-l vezi si tu pe Basescu la parnaie, cum i-am vazut si eu pe cei enumerati mai sus.

      Succesuri!
  • +38 (44 voturi)    
    cine minte mai mult? (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:38)

    michela [utilizator]

    "Nu o sa fiu niciodata premierul lui Basescu. Nici măcar la mişto"
    "La treizeci de secunde după ce se va anunţa că moţiunea de cenzură a fost adoptată, împreună cu preşedintele PNL, Crin Antonescu, se va anunţa componenţa Guvernului şi programul de guvernare. Totul este pregătit, avem o moţiune constructivă"

    S-au marcat deja 2 minciuni la domnu' Ponta. Cine face un site sa tinem contorizarea?
  • +29 (35 voturi)    
    Stimati tovarasi (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:38)

    Tov Nicolae ceausescu [anonim]

    Stimati tovarasi, înarmaţi cu cinstea şi curajul strămoşilor voştri tin sa va felicit pe aceasta cale pentru succesele din ultimiili 20 de ani in creiarea societatii romanesti multilateral dezvoltate. Doresc sa urez sincere impliniri Partidulu Comunist Roman care de 20 de ani continua sa lucreaza pentru maretele figuri, si la aceasta data aniversara cu intreita mandrie tin sa le multumesc tovarasilor care continua sa lucreze in toate muncipiile Romaniei pentru victoria nestramutata a comunismului.
    • +14 (16 voturi)    
      a venit ziua in care (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:45)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Tov Nicolae ceausescu

      chiar cred ca a murit degeaba, romanii nu aveau nevoie de nicio democratie, doar de pomeni si nemunca
  • -11 (19 voturi)    
    ok (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:45)

    Gabriel [anonim]

    Raul cel mai mic este cel care face cel mai mult bine, adica celor mai multi, adica SOCIALISMUL !
    • +10 (10 voturi)    
      :) (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:32)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      nu mai astepta sa-ti faca altii bine, pune mana si fa ceva:)
      • +18 (18 voturi)    
        pai de ce? (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:07)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        cine-i harnic si munceste are tot ce vrea, cine-i smecher si chiuleste are tot asa! cati voluntari vezi ca se strang pentru un proiect (alege oricare unul) si cati la coada sa ia ceva de pomana? cand vor fi mai multi cei din prima categorie, atunci incepe sa se schimbe ceva, pana atunci nu-ti face iluzii...
  • +14 (20 voturi)    
    pt toti cei cu capul pe umeri (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:45)

    noname [anonim]

    de ce ne e frica, nu scapam...
  • +21 (25 voturi)    
    Asta sa fie... (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:47)

    madame [utilizator]

    ultimul guvern al RO, pana la alegeri? In sfarsit, Victor Ponta si-a vazut visul implinit! :) Are de guvernat doar cateva luni! Doar asta si-a dorit? :)

    Hotnwes, va rog frumos, poate editati un articol cu o analiza a tuturor guvernelor Romaniei din ultimii 20 de ani. Ar fi distractiv, acum sa se poata face o comparatie si o evidenta a rezultatelor din toti acesti ani.
  • -14 (20 voturi)    
    Acum Ponta e bun? (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:48)

    Mosotti [anonim]

    Eu tot nu inteleg de ce Basescu a cedat acum cu Ponta si de ce nu l-a refuzat ca pe Johannis? Cu ce difera situatia de acum fata de cea de atunci? Fiindca si atunci PSD a iesit si a spus ca aveau o majoritate pentru sustinerea lui Johannis, iar Base a refuzat sa-l nominalizeze, zicand ca il are pe Vantu in spate etc. De ce nu a mai zis si azi la fel despre Ponta, cum de n-a mai pus aceeasi placa cu mogulii?
    Cum de s-a razgandit la 180 de grade, cand il facea pana de curand copilot, cum sa-i dea volanul in mana, imatur etc?
    Ponta e bun numai atunci cand ii convine lui? Acum cand s-a vazut abandonat de toti si ca sobolanii din PDL parasesc corabia, Ponta e bun?
    • +9 (11 voturi)    
      E grele :) (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:04)

      unu' [anonim] i-a raspuns lui Mosotti

      Cred ca jocurile politice sunt prea complicate pentru tine.
    • -8 (12 voturi)    
      Putea fi al treilea an al guvernarii Yohanis ! (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:10)

      gcfbgxgbjg [anonim] i-a raspuns lui Mosotti

      Cat timp pierdut, cate suferinte ale poporului, cate destine strambate , cate umilinte si cata deznadejde s-au produs in acesti trei ani in care oamenilor li s-au taiat veniturile , altii au fost dati afara de la slujbele lor , zeci de mii au plecat in bajenie prin lume dupa o bucata de paine si guvernantii nu au stiut decat sa faca cheltuieli inutile si sa vanda resursele tarii. Doar niste orbiti politic si niste creiere spalate cu detergent portocaliu nu ar putea vedea stea si in loc vad numai realizari marete pe care nu le pot intelege muritorii de rand.
      Dar ghicitoarea ramane : " Ia ghiceste cine pleaca ?"
    • +8 (12 voturi)    
      da (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:45)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Mosotti

      Pai vezi mata don Bosotti,de aceea pe pamantul acesta sunt dou categorii de oameni:unii destepti si altii mai putin.Atunci asazisa majoritate de fapt nu exista(doar in capul lor), Azi la numit pe Ponta din mai multe motive:1)a fost singura propunere:2)are in spate, acum,omajoritate clara:3)iti convine sau nu,a sesizat ca acum are ocazia sa-i dea mat,lui si USL-ului:4)era neaparat necesar sa nu se nasca o criza politica acuta:5)a salvat in mare masura PDL de la colaps:6)la urcat pe o pozitie mai buna pe M.R.Ungureanu! DACA tot nu ai priceput noteza ce ti-am scris...cele 6 puncte si nu uita numele meu. Ponnta si USL i-au dat o sansa unica lui Basescu,nici acum nu si-au dat seama cu cine au incepur razboiul! Ii asteapta de circa 2 ani sa se impiedice si iata carabdarea i-a fost rasplatita!
    • +9 (11 voturi)    
      Johannis e mai bun ca Ponta. (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:48)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Mosotti

      Tocmai asta e si problema. Mai ai rabdare, ca pana la sfarsitul anului o sa ai si raspunsul la intrebarea de ce a cedat Basescu acum. ;)
      • +9 (9 voturi)    
        n-a cedat (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:43)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        le-a intins o capcana pe care cucuveaua a simtit-o ca i-a sfatuit sa nu se bage la guvernare... stie el ilici ce stie
    • +11 (13 voturi)    
      inteleptii (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:46)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Mosotti

      iti lasa suficienta funie cat sa te spanzuri singurel...
  • +23 (29 voturi)    
    Victor Ponta (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:50)

    bogdan [anonim]

    asta tare ma tem ca e din ciclul "ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa se intample"
  • +19 (25 voturi)    
    SA FIU SCUZAT! (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:51)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Dar am vazut in judetul lui Marian Oprisan ce inseamna PSD!

    Nu suport o iotă...sa fiu scuzat din nou, stiu prea bine ce e PSD
    • -7 (9 voturi)    
      pai sa vezi in sect 6 , bucuresti (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:50)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      ce inseamna PDL .
      • +5 (5 voturi)    
        ia zi (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 0:13)

        sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Stau in sector 6. Ia zi ce inseamna PDL? Ca sa vedem daca avem aceleasi opinii.
      • 0 (0 voturi)    
        Din intamplare chiar in Crangasi stau (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 7:53)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        Parcul Crangasi
        Lacul morii
        Parcul de la Moghioros
        Iesirea de la Iuliu Maniu
        Reabilitare blocuri
        Reabilitare calea giulesti
        'sa mai continui?
        este cumva dictatura?

        S-a vazut in sect. 6 lume care sa se lege cu lantul de tonetele de presa?

        este cumva ca si cum ai deschide o firma si daca nu ai sponsoriza un eveniment te-ai trezi cu inspectia si amenda pe cap? este ca si cum ti s-ar zice ca daca nu iese presedinte Geoana, nu pupi drumuri asfaltate?
  • -17 (25 voturi)    
    Hopa, 5 miliarde de euro ? Cativa sunt de la mine (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:53)

    bbjbjdjhfff [anonim]

    Basescu mi-a luat peste 50% din venituri si ministerul de finante (nu BNR) avea rezerva 5 miliarde de euro?
    La ce-i trebuiau ? La alegeri ?
    Eu stiu ca si BNR are multe miliarde in rezerva asa ca finantele nu trebuiau sa aiba atat de mult decat daca voiau sa faca achizitii sau cheltuieli uriase.
    Mi se pare extrem de grav ce zice basescu , sa faci rezerve uriase (miliarde la finante si alte miliarde la BNR) in timp ce populatia sufera.
    O rezerva de bani nu produce nimic , ea produce alti bani daca este pusa in circulatie.
    • +10 (12 voturi)    
      plimba ursul (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:04)

      michela [utilizator] i-a raspuns lui bbjbjdjhfff

      Incearca la Click sau la Libertatea cu soparlele astea, aici sunt comentatori mai isteti...
    • +8 (8 voturi)    
      daca scrii asta (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:44)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui bbjbjdjhfff

      inseamna ca esti bugetar. Deci nu a luat din banii tai, a economisit din banii nostrii!
  • +13 (19 voturi)    
    teoria conspiratiei :) (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:54)

    crap [anonim]

    o posibila varianta (de probabilitate redusa dar imposibil de a fi scoasa din calcul) e ca s-a decis mai demult provocarea caderii de la guvernare a pdl. chipurile s-a ajuns la concluzia ca fiind la putere pdl n-ar avea nici o sansa in a lua suficiente procente ca sa poata forma din nou guvernul impreuna cu pdl si minoritatile. singura solutie ar fi fost calmarea opiniei publice fata de pdl cu ceva timp inaintea alegerilor, readucand in vizor incompetenta si coruptia crasa a actua lei USL. ptr a face sa contrasteze si mai mult inptitudinea usl cu maginea favorabila a guvernarii pdl peste hotare, s-a ales sacrificarea lui ungureanu, cu imagine buna externa, cu ceva opinie buna interna, si mizandu-se pe hotararea usl de a da jos guvernarea pdl sub orice pret. e interesant ca si chiar daca un laureat al premiului nobel ar fi luat conducerea guvernului, tot ar fi fost dat jos, reactia usl fiind atat de previzibila incat nu e greu sa-i anticipezi reactiile.. studiu de caz idea ptr sociologi si psihologi. reactia usl e atat de previzibila ptr ca in general grupari lipsite de valoare si nivel intelectual sunt simplu de manipulat. interesant de vazut va fi daca perioada ramasa pana la alegeri va fi suficienta ptr ungureanu sa reformeze imaginea boborului suficient ptr a vota un tandem ungureanu-vasile blaga (evident viitorul lider al pdl si viitorul prim ministru). daca usl nu grabeste alegerile si permite incompetentei proprii sa iasa in evidenta ca untdelemnul la suprafata, usl se va dezintegra la alegeri. tot ce trebuia sa faca usl e sa stea pe spate si sa capitalizeze din cresterea nemultumirii populare fata de un guvern pus pe masuri de austeritate; sa fie asta o subtila miscare basescu-pdl cu care sa incerce sa dea sah usl la alegeri? probabil ca nu, insa lunile urmatoare ne vor arata despre ce a fost vorba. daca e adevarata, blaga va deveni seful pdl in mai putin de zece zile..
    • -1 (3 voturi)    
      pentru Crap. (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 0:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui crap

      Cald, cald spre fierbinte. O intrebare la care daca raspunzi, va fii foarte fierbinte si vei afla ce vrei sa stii.
      De ce motiunea de cenzura a fost votata de asa de multi parlamentarii? Prea multi! Mult prea multi ! Aproape TOTI!
      De ce ?
  • -3 (15 voturi)    
    Rusine ! (Vineri, 27 aprilie 2012, 20:57)

    Virgil [anonim]

    Haideti ba la miting , impotriva javrelor care pun stapinere pe noi ! Aia hoti , astia hoti - * lor la toti ! Haideti la Universitate ! A cui mai e Romania ?!?! Unde sunteti ba ?Ascultati la tv ce va manipuleaza unul si altul , luptati pentru voi , pentru tara asta , pentru cei ce au murit spre binele…
    • -9 (9 voturi)    
      cine sa iasa? (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:46)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui Virgil

      nu vezi ca toti cei de pe hotnews traiesc bine ? e bine fara principii, fara credinta, fara istorie...
    • -1 (5 voturi)    
      unde ? (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:48)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Virgil

      ce sa faci tu acolo ?
      cumva "miting" neautorizat ? si daca da , sa vina jandarmii sa te bage la duba ?
  • +5 (7 voturi)    
    acum ca sant la putere! (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:10)

    constitutia! [anonim]

    daca tot sant la putere USL ar avea cum sa modifice si constitutia!
    cred ca le da si PDL o mana de ajutor sa o modifice conform referendumului(ajung la peste 66% i parlament)
    Ce zice-ti o vor face?Ia sa vedem daca mai au motiv de
    de zazanie.
  • +10 (12 voturi)    
    Desi a fost avertizat (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:14)

    Daniel [anonim]

    ... iar a luat teapa junelu tinerelul Ponta, care se crede cel mai mare.

    Vulpoiul comunist de Iliescu, mai versat in politica si mai versat in subtilitati si versat in a-si infunda adversarii. s-a prins de miscarea lui Basescu si l-a avertizat sa nu se bage, dar el nu..batman...batman...

    Ponta o sa isi franga gatul in urmatoarele luni, precum batman din videoclipul cu preotii care arunca pe dracul de la etaj... va pierde din popularitate, aducand dupa sine si pierderea alegerilor.... Dupa ce vor pierde alegerile, USL se va destrama complet iar PDL nu va avea opozitie.
  • -11 (11 voturi)    
    nici o lacrima prezidentiala ?! (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:23)

    costica [anonim]

    Pe mormantul defunctului PDL ?!
    Sau pentru Boc cel acultator ?!
    Ce pacat, Presedintele nu da 2 bani pe cei ce-l urmeaza plecati, se dezice repede de oricine nu-i mai este de folos..
    Acum trebuie sa se dea bine pe langa "imaturul si iresponsabilul" Ponta, daca vrea sa nu fie demis repejor de catre coaltia USL !!
    Ne scapati si de Traian Basescu ?!
    Va rugam, faceti Referendumul pentru suspendare si vor veni 40% sa zica DA !!!!!!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      sa vedem (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 0:21)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui costica

      cine plange la urma ;)
  • 0 (6 voturi)    
    Ceeea cu 3 de e (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:27)

    cobra [anonim]

    Sper ca ceeea ce eu am rugat in Parlament...
    Dragă redacţie,

    Dacă nu te duci la reciclare lingvistică te trimit eu undeva să te faci mică de tot şi când vei ieşi de acolo să reiei ciclul şcolar şi să nu mai poceşti limba română ca orice cocălar care scrie cu doi de i.
    N.R. Multumim! Am corectat!
  • -3 (5 voturi)    
    Intrebari (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:34)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    1. De ce a trepidat camera cand s-a pronuntat numele prim-ministrului?

    2. De ce presedintele a zis ca a purtat discutii cu toate partidele, dar a omis PNL+PC (nu ca i-as iubi)

    P.S.: Victor Ponta a avut acelasi limbaj evaziv ca MRU...prin urmare prezic aceasi soarta

    P.S.2: A-ti vrut circ? Luati circ ! ...si ce placere o sa am postand comentarii sa va enervez :D
  • +4 (8 voturi)    
    2 randuri care definesc perfect samsarii (Vineri, 27 aprilie 2012, 21:47)

    adrian [anonim]

    din politica :
    In urma cu o luna, Victor Ponta declara ca "eu nu vreau si nu o sa fiu niciodata primul ministru al lui Taian Basescu. Eu nu sunt nici Emil Boc si nici Mihai Razvan Ungureanu"
    In urma cu un an, Basescu declara "Nu cred ca domnul Ponta are maturitatea necesara sa fie prim-ministru al Romaniei, nu in mandatul meu de presedinte al Romaniei. Un presedinte trebuie sa fie responsabil cand desemneaza un prim-ministru"

    asta avem si asta votam .

    iar pentru astia 2 voi va injurati si va balacariti aici pe HN .
  • +5 (7 voturi)    
    Remarca (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:05)

    grigs1981 [utilizator]

    Iata ca "dictatorul"Basescu nu este dictator si guvernele nu sunt marionete...Dispare o tema falsa de campanie electorala?Mi-e teama ca nu.Suntem multi chiori in tara orbilor!Acum vom trai mai bine?Mi-e teama ca tembeleviziunile vor spune ca da impotriva oricaror evidente.
  • +8 (12 voturi)    
    noapta buna fosta mea patrie... (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:11)

    io [anonim]

    ...n-am crezut c-am sa ajung sa-mi fie rusine sa spun de unde provin.Am sa mint .Voi spune ca sunt moldovean.Sau ungur.Orice ,numai nu adevarul.Trist.Jalnic. Iar acum 22 de ani , inca soldat ,umbland cu un ecuson ``Votati Ratiu`` in piept ,am fost luat la bocanci de colegii de mai jos de Carpati. Acum ,vad ,sunt fostii colegi de armata in politica ,la posturi chiar bune.Cred ca si lu´ Ceausescu i s-ar face greata.Va rade Europa......
    • +3 (3 voturi)    
      nu ca n-ai dreptate (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:51)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui io

      dar las-o mai moale cu "mai jos de carpati", parca la sibiu au gasit nu stiu ce pedofili. Deci usor cu regatenii si ardelenii, ca toti is o apa si un pamant.
  • +14 (16 voturi)    
    fotografia (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:14)

    cristi [anonim]

    Prima fotografie spune tot.
    Basescu (tavalindu-se de ras in sinea lui): Bine ma Victoras, chiar trebuia sa te zvarcolesti in halul asta pentru o jucarie?
    Ponta: Hmm, mm..gm..md...mu...mmm..ulltu...pffii..
    Basescu: Hai, treci la joaca si sa nu te prind ca strici jucaria ca nu mai pupi alta!
  • -3 (9 voturi)    
    Nu inteleg modul insinuant in care ... (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:26)

    Marse [anonim]

    ... este redata declaratia lui Victor POnta de acum o luna:

    "eu nu vreau si nu o sa fiu niciodata primul ministru al lui Taian Basescu. Eu nu sunt nici Emil Boc si nici Mihai Razvan Ungureanu"

    Desigur, asta nu include situatia de a fi premier independent de vointza lui Traian Basescu. Oare Taricanu a fost "primul ministru al lui Traian Basescu" ?
  • -3 (5 voturi)    
    5 mld de euro, 6,6% dobanda !!! (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:29)

    vero [anonim]

    Trai, neneaca, pe banii babachii!" Fratilor, suntem mancati, dracu' ne-a luat! Viermii astia au ce sa toace, or sa arunce cu banii cu amandoua mainile, prostimea o sa-i voteze si iar intram adanc in cacat! Ghiciti cine o sa plateasca pana la urma cu varf si indesat toate imprumuturile si furturile si risipa? NOI, din putinul pe care abia mai reusim sa-l obtinem!!
    "Romania nu are niciun motiv de panica" - basescu, esti nebun!!
  • +2 (8 voturi)    
    alegeri anticipate (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:34)

    hmm [anonim]

    Ma tem ca nu cumva urmatoarea miscare a socialistilor sa nu fie cea de vot negativ la adresa a doi premieri desemnati, Ponta&co, fortand astfel anticipatele. Cred ca ar fi cel mai rau scenariu posibil pentru Romania. Cateva luni fara guvern. Sper sa ma insel.........
    • +6 (6 voturi)    
      nu cred ca-i duce capul (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:48)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui hmm

      desi pentru ei, daca chiar vor ciolan, cam asta ar fi singura sansa...
    • +9 (9 voturi)    
      te inseli (Vineri, 27 aprilie 2012, 23:52)

      sfinxsoft [utilizator] i-a raspuns lui hmm

      Nu l-ai auzit pe oprisan? TREBUIE sa intre neaparat la guvernare. Le arde buza, daca nu au acces acum la fonduri, au PUS-O. La propriu.
  • +7 (9 voturi)    
    Asta e . (Vineri, 27 aprilie 2012, 22:34)

    durul [anonim]

    Ne-am procopsit .
    • 0 (0 voturi)    
      hiihihi (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 16:27)

      mary_ [utilizator] i-a raspuns lui durul

      Da, rau de tot!
  • +7 (11 voturi)    
    sansa hotnews (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 1:10)

    amycus [utilizator]

    acum aveti si voi sansa de a va comporta ca o adevarata institutie de presa: critic la adresa guvernului.
  • 0 (2 voturi)    
    Scenarii (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 8:18)

    qazpl [utilizator]

    Teoria cosnpirației :)

    1. Guvernul Ponta nu trece de Parlament.
    2. Ponta formează alt guvern, sau președintele desemnează alt prim-ministru care formează alt guvern.
    3. Nici acest al doilea guvern nu trece de Parlament.
    => Președintele dizolvă Parlamentul și convoacă alegeri anticipate, apoi își depune demisia pentru a asigura și alegeri prezidențiale în același timp.

    sau

    Guvernul Ponta e lăsat să se facă de râs și să compromită definitiv USL înainte de alegerile din toamnă.

    Una peste alta, cred că asistăm la ultimele zbateri ale comuniștilor USL. În naivitatea lor - ca să nu zic ignoranță sau prostie crasă - sunt atât de avizi de ciolan și grăbiți să execute ordinele primite din umbră încât au început chiar ei (doar ei) să creadă că sunt pe cai mari acum.

    Părerea mea e că președintele Traian Băsescu a prevăzut căderea guvernului MRU, dacă nu cumva chiar a susținut=o. MRU va fi noul președinte al României, cu Traian Băsescu prim-ministru. Zic.
  • -2 (2 voturi)    
    comunisti (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 8:26)

    dkz [utilizator]

    iar au venit comunistii la putere ? trebuie sa plec din tara neaparat.
  • -2 (2 voturi)    
    minoritati nationale altele decat cea maghiara, (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 8:32)

    lzrd [utilizator]

    practic reprezentantii a catorva mii de oameni au decis in locul celor 19 mil de cetateni majoritari.Eu cred ca legea care prevede cate un parlamentar pentru fiecare minoritate in parte trebuie schimbata.Acum suportam cheltuielile cu cca 16 parlamentari insa daca vom avea cate un parlamentar si pentru chinezi,iraniweni,irakieni,egipteni,sirieni,libieni,senegalezi, sudanezi,etc.atunci vom avea ,poate,mai mult de 100 parlamentari pentru minoritati ceace este greu de acceptat deoarece cheltuielile cu toti ,peste 500 parlamentari sant greu de suportat.Noi am cerut reducerea numarului de parlamentari la 300 si vad ca TOTI,ocolesc punerea in practica a referendumului.Acum Ponta,dupa cum a clamat sus si tare,va trebui sa determine adoptarea votului uninominal,reducerea numarului de parlamentari,organizarea-modernizarea tarii,modificarea constitutiei cu cele cerute de toti incl.presedintele R,si apoi toate punctele din discurs si nu numai.Depinde numai de noi,cei care deoacamdata ne spunem parerea numai prin cele ce scriem pe forumuri ,indiferent de culoare politica si preferinte, sa reamintim cat mai des lui ponta si antonescu ca este timpul sa ne demonstreze ca se tin de cuvant!
  • -1 (1 vot)    
    avantaj PP-DD (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 8:51)

    bors cu miere [utilizator]

    acum se vor convinge oamenii ca toti sunt o apa si un pamant si doar un partid anti sistem, ca PPDD, e solutia. vor lua lejer 40 %.
  • 0 (0 voturi)    
    Vorba lui Paleologu (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 10:09)

    radionet [utilizator]

    Vorba lui Paleologu, tot ce a reprosat USL in textul motiunii ca nu a facut Ponta in cele 2 luni de mandat sunt obligati sa faca ei in cele 6 luni pana la alegeri. Credeti ca e posibil?
  • 0 (0 voturi)    
    cea mai mare greseala (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 10:25)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    sa il puna pe MRU....o papusica....un om cu fler de diplomatie.....bufon

    cat de PSD,....nu cred nimic...stiu de ce sunt in stare si stiu ce va urma
  • +1 (3 voturi)    
    da (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 11:15)

    hot news [utilizator]

    Din cat ma oricep eu la oameni(slava Domnului),Basescu mi se pare mai al dracului decat grecii,in a face daruri otravite!Si cum USL este atat de idiot ca s-a otravit singur de cateva ori pana acum,imi explic si cum de s-au pacalit iar.Ura lor viscerala pentru Basescu i-a orbit definitiv si prin urmare vom avea o guvernare de orbi!
  • -1 (1 vot)    
    INTOARCEREA IN INFERN (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 11:44)

    Serje [utilizator]

    Probabil ca aceasta cadere va zdruncina ambitia PDL, ii va trezi sa treaca la treaba serioasa, care pe care. Sper ca la alegeri vor veni mai indarjiti, mai pregatiti. Mafia oligarhica e tare si e vicleana din cale afara.
    Lunile pana la alegeri vor da adevarata fata a coruptiei si netrebniciei din USL.
    USL o sa se arunce acum pe imparteala ciolanului care, din pacate, nu prea e. N-o sa fie pentru toti nepricopsitii care s-au aruncat din Titanic. Pana la alegeri se vor da cu capul de grinda. De facut ceva bun pentru tara nu-i duce capul si nici macar nu gandesc la asa ceva.
  • +1 (3 voturi)    
    Clasa politica de tradatori (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 11:48)

    CristianG [utilizator]

    Caderea guvernului este consecinta desecretizarii contractului cu Chevron si a intreruperii vanzarii Cupru min, nu a jocului politic.
    Oamenii astia nu si-au tradat doar partidul, si-au tradat tara.
  • -1 (1 vot)    
    Joaca lui Base... (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 12:36)

    jeje2 [utilizator]

    Nu mai e timp de cacialma... a jucat si a pierdut tot... premier, ministrii, partid, etc... Nu ne ramine decit de vazut ce are sa urmeze...
  • -1 (1 vot)    
    !!! (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 12:42)

    mihaelaroman [utilizator]

    Un guvern condus de Victor Ponta este solutia mult asteptata de toti! in curand conducerea tarii va fii in mainile USL,coalitie capabila sa redreseze starea actuala a tarii!
  • +2 (2 voturi)    
    BASESCU cred a suferit MULT (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 13:22)

    Bianca2012 [utilizator]

    cand l-a noiminalizat pe "pilotul Ponta"... ha ha ha... ce imi plac glumele mele!
  • 0 (0 voturi)    
    Eterna si fascinanta Romanie (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 14:11)

    alexei28 [utilizator]

    Bugetarii sunt animale puturoase formate de PSD ...impreuna cu ei vor bucura si pensionarii comunisti pentru o marire de cateva procente...in campanie vor manca mici si va iesi din nou PSD la putere cu un Iliescu comunist care a distrus tara.
    Din pacate au plecat foarte multi din tara din cauza acestor nenorociti, sunt foarte putini care inteleg ce se intampla in tara si vor sa schimbe ceva, dar sunt multi si care inteleg dar care nu le mai pasa...nu exista PDL..PSD...PNL...exista un singur partid ..partidul impotriva romanilor
  • +1 (1 vot)    
    este ceva ce imi lipseste (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 16:25)

    mary_ [utilizator]

    Sunt cateva elemente care lipsesc din aceasta nou desemnare.

    Imi pare ca simultan cu caderea guvernului FMI-ul a anuntat incetarea discutiilor cu guvernul ceea ce, pana la un punct, este normal. Nu prea este normala reactia pietelor si mai ales declaratia presedinte-lui legata de ziua normala de vineri in care a cazut guvernul MRU. Este ceva ce ne lipseste...SI nu este de bine...

    PSD=ul vine la putere intr-un moment in care mai sunt cateva privatizari de facut, se asteapta sentinta in dosarul lui 4case. Imi pare ca acum Ponta ori merge pe drumul cel bun, putin contra curentului PSD, ori va pleca de tot din istorie.

    Personal regret caderea si plecarea guvernului MRU.
    As vrea sa cred ca pe MRu il vor astepta si zile mult mai bune.