VIDEO Emil Boc: Este o victorie a traseismului si oportunismului. Grupul minoritatilor ne-a infipt un cutit in spate

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2012, 15:32 Actualitate | Politic


Presedintele PDL, Emil Boc, a acuzat vineri ca o parte din membrii grupului minoritatilor nationale a "infipt un cutit in spatele" guvernului, desi au sustinut pana in ultima clipa ca nu vor vota pentru demiterea cabinetului condus de Mihai Razvan Ungureanu.

"Daca grupul minoritatilor nu ar fi votat motiunea de cenzura guvernul ar fi ramas in exercitiu. Mi se pare absolut incorect pentru un partener de guvernare sa nu fie fair play (...) Verbal au declarat ca sustin guvernul iar in practica i-au infipt un cutit in spate", a afirmat liderul PDL.

El a sustinut ca grupul minoritatilor ar fi putut sa anunte coalitia de guvernare ca nu mai sustine guvernul si a citat exemplul Olandei unde, in momentul in care un partener a spus ca nu mai sustine cabinetul, primul ministru si-ar fi dat demisia.

"In democratia damboviteana nu se intampla acest lucru (...) Fara voturile unui partener din coalitie motiunea nu ar fi trecut", a continuat liderul PDL.

Emil Boc a precizat ca isi asuma acest esec, "in masura in care oportunismul si traseismul au castigat in politica".

Presedintele democrat-liberalilor a tinut sa le multumeasca partenerilor de la UDMR care "ce au spus au facut intotdeauna" si celor de la UNPR.

"Am un regret fata de grupul minoritatilor, care ne-a lucrat pe la spate. Daca am fi fost informati din timp am fi stiut ce decizie sa luam. Democratia romaneasca mai are inca multi pasi de facut pana sa castige eleganta democratiilor europene", a adaugat acesta, afirmand inca o data: "Votul este o victorie a traseismului si oportunismului in politica. Un vot al traseismului si a lipsei de caracter in politica. Oportunistii au plecat, partidul s-a curatat si a ramas intarit".



Citeste mai multe despre   


















6328 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    De la Bozgori vreti voi loialitate?? (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:37)

    gogu [anonim]

    Bocule, esti chiar infantil sa crezi ca astia sunt cu vreunul dintre voi. Sunt cu si pentru ei, nici voi PDL si nici USL nu reprezinta altceva decat mijlocul de transport necesar.
    • -7 (15 voturi)    
      minoritati (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:49)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Gogule, grupul minoritatilor este format din reprezentantii altor etnii decat maghiara.
      Daca tacea Boc, filozof ramanea..Pai el cum a guvernat ? Nu cu tradare ?
      • -2 (2 voturi)    
        asta voiam sa spun si eu (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:28)

        dan [anonim] i-a raspuns lui gigi

        cat tupeu poate sa aibe juma de buletin?
        pai el cum a ajuns prim-sinistru?
        nu cu ajutorul oportunistilor si traseistilor din unpr?
        inca n-a invata ce e umilinta, tot plin de tupeu gretos da dovada
    • +10 (12 voturi)    
      Geniule (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:49)

      zet [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Vezi ca nu e vorba de UDMR, e vorba de grupul minoritatilor nationale (armeni, turci, ucrainieni si altii). UDMR a votat contra motiunii si pentru ca motiunea a trecut UDMR se va afla in opozitie.
  • +11 (23 voturi)    
    Victoria coruptilor si trasesistilor din USL (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:38)

    andreea [anonim]

    Cand ma uit la Ponta si la Antonescu, cand ii ascult, ii aud pe sponsorii lor politici din USL Iliescu, Adrian Nastase si Voiculescu.

    Trist ca Romania a ajuns sa sufere din cauza lor si a traseistilor. Poate ca romanii se vor trezi macar in ceasul al 12-lea.
    • +3 (7 voturi)    
      hello !! (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:57)

      val [anonim] i-a raspuns lui andreea

      Dar de UNPR ce zici ??!!!!! "Sunt ai nostri" !!!!!!
  • +12 (22 voturi)    
    Asteptam geniile de la USL (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:39)

    zet [anonim]

    Sa faca rahatul praf :)).
    Bai, asa m-am saturat sa aud de nu stiu cand cat sunt de prosti si de corupti si de hoti pedelistii... asta e, uslasilor, luati carma in mana, si sa va vad. Nu uitati sa aduceti cosuri mari in care sa strangeti covrigii din coada maidanezilor!
    Doamne, va ploua cu lapte si miere peste Romania!
    LOL!
    • +4 (6 voturi)    
      Si oua? (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:39)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui zet

      Ai uitat de ouale lui Nastase. Acum curnu si laptele si puale dela Nastase. Traseistii merita un scuipat in ochi. Sa vedeti criza acum. Daca in ultimii 3 ani Romanii au suportat destul de bine criza, acum cand si FMIul pleaca, intrerupe negocierile cu romania veti vedea adevarata criza si la noi. Au vrut un USL acum vor manca un rahat tot atat de mare cat USLul. HUOOOO USL, HUOOOO Frunzaverde, Popa si alte curve, indiferent daca sunt barbati sau femei tot curve sunt.Cat priveste minoritatile cat de naivi au putut sa fie, Boc si altii din conducerea PDLului sa creada ca armenii, turcii rusii si ceilalte lifte vor sustine actualul guvern.? Armenii frati cu Vozganian au primit promisiuni dela PNListi si ca si alta data s-au manjit.
  • -5 (15 voturi)    
    Ipocrizie (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:42)

    Rali [utilizator]

    PDL nu a facut asa guvernul tau sau ai uitat de UNPR?
    Golan penibil, tu te gasesti sa vorbesti?
  • +3 (7 voturi)    
    E surprins? (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:42)

    www [anonim]

    Acum aveti timp sa mergeti in filiale si sa vedeti dezastrul de acolo la fata locului.De la Bucuresti totul aparea roz.
  • +5 (9 voturi)    
    euro (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:50)

    brahmaputra [utilizator]

    atentie la cursul euro!
    aventurile astea politice se intorc impotriva romanilor, ei nici nu se gandesc la implicatiile economice!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu numai cursul euro! (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:06)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui brahmaputra

      Cursul euro a si crescut. Leul astazi este devalorizat la maximul din nultimii ani. Bursa a cazut vertiginos. Noroc ca peste 25-30 de companii au AGA astazi si sunt oprite dela tranzactionare. Numai fondul proprietatea a cazut cu 3-4%. USListii nu inteleg ca au distrus tara, nu se gandesc decat la ciolanul pe care viseaza sa-l roada imediat. Va fi insa un bumerang si se va intoarce impotriva lor. In plus ei nu stiu ca ciolanul este gol, fara carme, doar un os. Asa ca asteptati noembrie si vor sta in opozitie inca 4-5 anisori.
  • +5 (9 voturi)    
    baieti, (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:51)

    yellowdog [utilizator]

    lumina de la capatul tunelului a inceput sa se indeparteze...
  • +14 (16 voturi)    
    La noi in sat (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:53)

    becicherec [utilizator]

    Toata lumea a inceput sa curete santurile sa aiba loc raul de lapte si miere!
  • -4 (10 voturi)    
    anticipate stop circului (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:58)

    ion [anonim]

    Dar Boc , cum a condus , tot cu traseisti!
    Alegeri anticipate!
  • +3 (7 voturi)    
    pentru PDL (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:01)

    alip [utilizator]

    Poate este o buna ocazie sa stea, sa se gandeasca si, daca ii preocupa cu adevarat tara asta, sa isi faca un partid puternic cu oameni seriosi, nu cu traseisti. Daca nu iti consolidezi partidul, nu rezisti. Carpaceala am mai vazut, o s-o vedem si cu USL si parca ne-am saturat. Poate este momentul pentru o noua etapa, pentru altfel de partide politice. Cu ocazia asta au iesit la iveala si oameni valorosi, inclusiv Ungureanu.
  • -6 (10 voturi)    
    am scapat de Boc ?!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:08)

    costica [anonim]

    Doamne ajuta!!!!
    Urmeaza DEMISIA din fruntea PDL, urmeaza ANONIMATUL pentru acest incompetent care timp de 3 ani impreuna cu clica lui portocalie si incompetenta a distrus vietile a milioane de romani !!
    La gropa istoriei cu PDL, cu Boc, cu Udrea, cu Roberta, cu Oltean si la final cu Traian Basescu !!
    Urmeaza SUSPENDAREA lui Traian Basescu, sper, altfel de ce a venit USL la guvernare ?!
    Scapati-ne si de Traian Basescu, faceti Referendum si va iesi 90% poporul roman la vot sa-l demita !!!
    Am scapat de PDL, de Boc, de Udrea, de Roberta, de Oltean !!
    La AJOFM cu voi, la somaj !!!
    • +2 (8 voturi)    
      găinaţule! (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:29)

      loop [anonim] i-a raspuns lui costica

      cum rămâne cu celalalt referendum? ăla nu se pune?că mult eşti prost!
      • -2 (2 voturi)    
        Referendum ??!! (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:15)

        costica [anonim] i-a raspuns lui loop

        Cam cati dintre romani crezi ca ar vota PENTRU suspendarea lui Traian Basescu ??!!!!
        MUUUUUULTI, peste 80% cel putin !!
        Numai clica portocalie care timp de aproape 4 ani a fost la putere fara sa-i pese de romaniar vota impotriva!! Nesemnificativ !!!
        Astept DEMISIA incompetentului Boc, o rusine pentru PDL, sa stii ca in 2004 eu am votat PD(L) si Traian Basescu crezandu-l pe Basescu care in 2004 ne mintea cum PDL va fi "altceva" decat PSDul corupt!!
        Minciuni si ipocrizie, PDL este la fel de corupt, daca nu si mai corupt decat PSD !!!
        Uita-te la ei cum au trecut de la PDL in barca PSD+PNL, care urmeaza sa vina la guvernare!!
        Asta-i PDL, o adunatura de ipocriti, corupti si mincinosi!!!
        La groapa istoriei cu PDL si Traian Basescu, asta-i asteapta, daca pana acum nu ai inteles !!!!
        ADIO PDL !!!
  • -4 (10 voturi)    
    emil boc (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:15)

    zorro [anonim]

    nici un traseism draga BOC!!Totul este din cauza tradarii tale,asa vei fi pana vei ajunge pe lumea cealalta,daca ii lasa-i in sala pe toti ,mai mult de jumatate votau motiunea!...ai tradat ARDEALUL DELA 1918..DRAGI ARDELENI luati-va revansa asupra tradatorilor!.....AVRAME SCOLATE SI NE UNESTE!....Un biet pensionar care nu mai are mult de trait,dar doresc sa ma intalnesc pe cealalta lume cu:BASESCU,BOC si toti ai lor....
    • +1 (1 vot)    
      da' poate iei cu tine (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:59)

      jack [anonim] i-a raspuns lui zorro

      si pe Ponta, Antonescu ..si toata clasa politica romaneasca. Faceti acolo o hora toti.
  • +4 (8 voturi)    
    niste jegosi,da-i ciuruim! (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:23)

    heroes del silencio [anonim]

    daca s-ar fi concentrat jegosii din opozitie sa faca ceva bun pentru tara tot atat cat s-au concentrat sa distruga guvernul ar fi avut mai mult de castigat.acum sper sa se duca cu totii cat vad cu ochii,de n-ar mai vedea in veci!!!
  • -2 (4 voturi)    
    pdl isi ataca aliatii (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:17)

    luciken [anonim]

    urat din partea lui boc sa-si atace aliatii din coalitie.

    sa-i numesti pe unpr-isti oportunisti si traseisti, dupa ce te-ai folosit de ei atatia ani de zile, arata adevarata fata a lui boc.

    urat.
  • -2 (4 voturi)    
    E JALEEE!!! (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:09)

    worker [anonim]

    Murim! Se crapa pamintul! Se tulbura apele! Se inchid vazduhurile! Se schimba axa pamintului! Se prabusesc placile tectonice! Se prabuseste leul, euro, dolarul si lira stermina! Fuginti! E de rau! Am auzit ca in Moldova au aparut cazuri de ciuma bubonica!

    Zau: nu stiu ce viitor mai putem spera!