VIDEO Victor Ponta: USL e decisa sa isi asume guvernarea pana la alegeri. Eu, Victor Ponta, voi fi propunerea USL pentru conducerea Guvernului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 27 aprilie 2012, 15:16 Actualitate | Politic


"USL e decisa sa isi asume guvernarea pana la alegeri. Eu, Victor Ponta, voi fi propunerea USL pentru conducerea acestui Guvern", a declarat, vineri dupa-amiaza, liderul PSD Victor Ponta, dupa votarea motiunii de cenzura care a dus la demiterea Guvernului Mihai Razvan Ungureanu.

Ponta a adaugat ca "Dupa scene care mie imi vor ramane pentru totdeauna in minte si in inima, cu un deputat, Ionut Chisalita, care a venit in scaun cu rotile sa voteze motiunea, iar doamna Sorina Placinta a fost amenintata in plen, s-a facut dreptate. Vreau sa le multumesc tuturor celor care au avut curajul si demnitatea de a vota. Cred ca am facut un lucru bun pentru Romania. 6 luni mai devreme in care sa incepem drumul spre reconstructia Romaniei sunt foarte importante."

Victor Ponta a mai adaugat ca "Daca vom avea doua Guverne care nu intrunesc numarul de voturi in Parlament putem avea alegeri anticipate. Astazi, o putere disperata a folosit arme mafiote. Niciodata USL nu va ameninta un parlamentar cu dosare penale pe numele copilului sau (aluzie la Sorina Placinta - n.red.)."



Citeste mai multe despre   


















6224 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Bravooo (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:23)

    nano2k [utilizator]

    Copilotul a ajuns la volanul cel mare.
    Atentie la copaci!!!
    • +11 (11 voturi)    
      Deja a intrat intr-unul (copac) (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:38)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Ponta este deja in totala contradictie cu "tatucul" Iliescu, care a declarat ca, vrea un "Guvern de serviciu" (adica un guvern de anonimi, care sa nu compromita USL-ul), sa le asigure sansele de a castiga urmatoarele alegeri.
      • +3 (3 voturi)    
        Ilici (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:47)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui uluit

        tot Ilici, stie el ce stie ca astia ai lui sunt in stare sa dea cu ... in fasole pana la alegeri suficient incat sa nu ii mai voteze nimeni... e el c...va politica da'l duce capul...
  • +23 (29 voturi)    
    mi sa indeplinit dorinta (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:23)

    kostel [utilizator]

    cel putin jumate din ea. acum mai ramane sa faci la fel de multe gafe in cele 5-6 luni de guvernare (gafe nefortate ci efectiv atata poate capul tau de blonda) si apoi mai vb la alegeri cum si pe unde scoti camasa. marlane.
    • +14 (14 voturi)    
      nu va face gafe (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:59)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui kostel

      Ponta va lua o gramada de masuri populiste, ca sa mentina populatia multumita pana la alegeri. Abia dupa alegeri o sa se vada cat de rea e situatia.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:22)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Am certitudinea ca acest lucru va face Ponta,dar ce vor spune cei care dau banii?Vor fi de acord?Sincer sa fiu,ma indoiesc! Ramane de vazut!
  • +18 (22 voturi)    
    multa bafta! (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:26)

    exilatul [anonim]

    esti asa de ``nevinovat`` ca nici nu ti dai seama in ce ra-at ai intrat..sper sa te afunzi cit mai mut si sa nu mai iesi...
  • +20 (24 voturi)    
    Tot raul spre bine, poate (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:27)

    Cici [anonim]

    6 luni pot aduce 10 procente, cu plus sau minus. Cum nu exista capacitate, vor fi mai degraba in minus. Pacat ca va scapa Nastase.
    • +3 (3 voturi)    
      si ... (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:42)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Cici

      Catalin Voicu (poate viitor Ministru de Interne !?). O mare rusine pentru Romania.
  • +18 (22 voturi)    
    Welcome (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:33)

    florin [anonim]

    "D-nule" Ponta, tare imi este teama ca urmeaza o noua era glaciara in Romania. Inca imi mai amintesc de guvernarea Nastase
    In ultimii cativa ani am vazut doar un ponta arogant, artagos si obraznic. Sunt putine sanse sa se schimbe aceasta imagine. Cainele se bucura cand ajunge sa roada osul, nu?
  • +11 (15 voturi)    
    Chiselita a provocat accidentull.. (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:35)

    Andrei966 [utilizator]

    nu il mai victimizati, el e autorul accidentului, nu victima..
    http://www.ziare.com/articole/ioan+chisalita+accident
  • +2 (10 voturi)    
    Asta e. (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:39)

    fakebook [anonim]

    Same shit.
  • +7 (13 voturi)    
    din ciclul" mi-am luat jucarica noua" (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:40)

    safalax [utilizator]

    si totusi, nea nelu are dreptate
    vara e fierbinte, si de, poti sa faci arsuri si insolatie
  • +9 (15 voturi)    
    haha (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:40)

    TRUJohn [anonim]

    Se putea sa nu isi asume ponta responsabilitatea sa conduca el guvernul :D:D:D:D:D

    niste excroci.....
  • +15 (19 voturi)    
    Batista pe tambal (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:41)

    Batista pe tambal [anonim]

    Ponta a zis: "Niciodata USL nu va ameninta un parlamentar cu dosare penale pe numele copilului sau (aluzie la Sorina Placinta - n.red.).""

    Cu alte cuvinte: BATISTA PE TAMBAL pe faradelegile parlamentarilor si ale odraslelor acestora!
    • -6 (10 voturi)    
      batista pe capul tau (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:44)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Batista pe tambal

      ca amenintare inseamna altceva .

      daca ai nevoie de lamuriri suplimentare , sa le ceri .
  • +3 (9 voturi)    
    Bine ca esti tu iertator bai ponto (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:41)

    mircea [anonim]

    Da, nu va veti folosi de dosare penale pentru ca stiti si voi prea bine cum e sa ai povara asta ;)
    Felurile in care e udrea si v ponta au abordat situatia asta ( santaj vs promisiuni de pasuire ) sunt la fel de grave si denota asemanarile dintre politicieniie pe toate fronturile .
  • +1 (5 voturi)    
    Proverbe (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:43)

    dorin bretan [anonim]

    Inca odata s-a dovedit ca hotul fuge mai repede ca pagubasul.
  • 0 (10 voturi)    
    La Naiba cu totii (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:43)

    Adrian Je [anonim]

    Sä väd cum respectati ästia care ati mai fost la putere si nu ati fäcut nimica , Ce veti mai mai face sau mai bine spus ce veti mai fura .Asta da Democratie ....
  • +10 (16 voturi)    
    Sa nu spui niciodata NU... (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:43)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    19.03.2012
    "VIctor Ponta a precizat, inaintea inceperii sedintei saptamanale a PSD, ca nu va accepta niciodata un post de prim ministru oferit de Traian Basescu."

    27.03.2012
    "Eu, Victor Ponta, voi fi propunerea USL pentru conducerea Guvernului"

    Cred ca Ponta are acum impresia ca va fi desemnat prim-ministru de PF Daniel, nu de presedintele Romaniei...
  • +14 (18 voturi)    
    Cinismul si coruptia USL (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:44)

    stef [anonim]

    Declarau ca trasesimul trebuie distrus, a doua zi au inceput sa primeasca traseisti.

    Ponta declara intr-o duminica ca vrea sa faca un nou tip de politica. Lunea urmatoarea l-a declarat pe Robert Negoita, cel care a gazduit o retea de proxenetism cu sute de fete traficate in hotelul lui drept candidatul USL la primarie intr-un sector din Bucuresti.

    Ponta declara ca adversarii politici merita mai mult decat sa fie impuscati. La cateva zile se auto-proclama Premier.

    Cat de prosti sunt romanii sa-i inghita pe indivizii astia din USL? Asta vreti sa pateasca Romania??
    • +1 (1 vot)    
      stii ce e tragic? (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:49)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui stef

      sunt doi Negoita care candideaza pentru sectorul 3 si celalalt e chiar capabil, ca-l avem primar de 8 ai.
  • +10 (18 voturi)    
    COMENTARIU (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:47)

    IONICA [anonim]

    Domnule Ponta, mai intai de toate deveniti un om matur si apoi ganditi-va sa deveniti premier sau presedinte al acestei tari,pentru multi romani sunteti un semn de intrebare si o acolada in care sunt mai multe puncte
  • +5 (7 voturi)    
    graba mare! (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:51)

    Lucian* [utilizator]

    a uitat un lucru, presedintele desemneaza premierul. :D

    Sa vezi ce faza o sa fie daca este propus din nou BOC sau Ungureanu! :P
  • +7 (11 voturi)    
    Ponta, GROPARUL Romaniei (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:53)

    cix [anonim]

    PDL chiar daca a realizat mai mult decat celalalte guvernari, chiar daca a avut ghinionul sa conduca intr-o perioada de criza a si facut multe alegeri, numiri gresite, compromisuri paguboase, promisiuni netinute. Cu alte cuvinte situatia actuala nu a fost una casuala, inevitabila, ci si au creat-o singuri.
    Cel mai rau ma dezgusta este faptul ca vor conduce din nou cei care au tras Romania in jos mai bine de un deceniu, dar este alegerea romanilor care prefera inca un stat asistent social falimentar in loc sa participe. Sper doar sa gresesc in privinta USL.....
  • +1 (5 voturi)    
    ce e clar (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:56)

    Bogdan [anonim]

    Pana la alegeri, Basescu va baga bete in roatele USL cu fiecare ocazie pe care o va avea. USL va lua masuri populiste cat cuprinde, ca sa ramana sus in sondaje. Iar daca USL continua sa isi mentina majoritatea in Parlament, Basescu va zbura de la Cotroceni pana la sfarsitul anului.
    • +5 (5 voturi)    
      Ciuma rosie (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:37)

      victorasu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Si vrei sa spui ca romanii vor vota cartoforul?
      Atat de rau stau cu IQ?
  • +9 (9 voturi)    
    sper ca in guvernul sau (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:57)

    ginel din obor [anonim]

    voicu sa aiba portofoliul internelor, bonbonel pe cel al justitiei si gieoana pe cel al externelor.
    ba, nu ala e dat.
    poate ambasador la wash.

    dar nu !
    probabil va fi unul de tineri, cu prapastii ca negoita, banicioara, zgornea, soava si alte figuri din gasca de homeboys a lui bonbonel si felix, care, desigur, vor fi eminentzele din umbra.
    tata socru cu binecuvantarea si sov cu hidrantul.
    si bineinteles, guru ilici va avea ultimul cuvant.

    va fi un guvern de tineri, care stiu ce au de facut ! :))

    dar, un bob zabava.
    sa vedem ce zice badica traian !
  • +6 (8 voturi)    
    Guvernul"sa ne dea" (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:11)

    cetatean [anonim]

    Minerii au invins din nou Romania!
    FMI nu mai negociaza. U.E. ne va intoarce spatele in curand.
    Sa vedem la ce dobanzii se mai imprumuta primitivii astia. Ne putem astepta la tot ce e mai rau.
    Daca pana acum am stat pe val, ciuma rosie ne va prabusii.
    • -4 (4 voturi)    
      ai fost pe val ?? (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:55)

      omul de neanderthal [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      FMI nu mai negociaza ca nu mai are cu cine
      Europa ne-a intors spatele de vreo 2-3 ani de zile
      Esti bugetar cumva si ai nevoie de bani de la stat ??
      "primitivi" ?? adica portocalii sunt speriori ca rasa ??
      esti demn de mila !!
  • +8 (8 voturi)    
    As paria ca Base NU va avea nimic impotriva (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:12)

    AG [utilizator]

    Chiar daca e un comunist, Ilici e totusi un mare politician si i-a dat un sfat intelept lui Ponta. I-a sugerat sa nu se arunce la guvernare ca fata mare la mare la maritat pentru ca asta ar eroda serios capitalul de imagine al USL, timp de cateva luni, pana la parlamentare.
    Ponta chiar daca a inteles situatia, nu a rezistat tentatiei.
    Pe de alta parte Base constientizeaza situatia la fel de bine ca si Ilici si sigur o sa-l lase pe micul Titulescu sa-si rupa gatul.
  • +4 (4 voturi)    
    ponta? (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:14)

    ah [anonim]

    pacat, era si Guardiola liber de contract
    • 0 (0 voturi)    
      superb comentariu! (Vineri, 27 aprilie 2012, 17:51)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui ah

      Am ras din toata inima...
  • +8 (10 voturi)    
    Caderea Guvernului (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:19)

    Alexandru IONESCU [anonim]

    VICTORIE !!!!!
    Urmeaza:
    - Plecarea delegatiei FMI-BM-CE din Romania (anuntata deja, in doua ore);
    - Caderea Leului (anuntata deja, 4.40 Lei pentru un Euro);
    - Plecarea investitorilor din Romania;
    - Schimbarea perceptiei Israelului (dupa gafa impardonabila a repetentului Antonescu) si a SUA privind Romania.
    De aici mai departe sunteti liberi sa adaugati Dvs. ce doriti, dar ROMANIA este terminata !!!
    • +3 (3 voturi)    
      moskova nu doarme, (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:52)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru IONESCU

      tu ce crezi? cozile de topor si-au vazut visul cu ochii
  • +7 (9 voturi)    
    LAMENTABIL (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:25)

    emanuel [anonim]

    E jalnic ce face acest usl,care de 22 de ani calareste Romania, o jefuieste si saraceste poporul.Acum se erijeaza in salavatorii tarii,dupa ce numai acest presedinte Basescu a fost in stare sa se lupte cu oligarhii,si sa/i ancheteze sau sa le confiste averile.Vom avea viata grea daca intram pe mana mafiei lui iliescu,hrebengiuc,patriciu,nastase si toti hotii din usl, bazindu/se pe prostia imensa a disperatilor dupa ciolan,si prostilor care cred in enormitatile lor.DE aceaa suferim de atita amar de ani,fiindca nu suntem in stare sa avem coloana vertebrala si sa luam taurul de coarne,uitind de tot ce a facut bun cei de acum.Suntem jalnici ca natie si ne meritam soarta,nici nu meritam mai mult la cit de ingust gindim si speram.
    • -1 (1 vot)    
      ??? (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:57)

      eu [anonim] i-a raspuns lui emanuel

      de 22 de ani ??? hehehehehe - adica in ultimii 8 ani a condus tot usl ?? adica basescu a jefuit romania ??
  • +3 (5 voturi)    
    inca putin si e rege (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:28)

    roman [anonim]

    "Eu Maria Sa Regele..." in forma upgradata suna in felul urmator:" Eu, Victor Ponta,..." ! Pacat ca au trecut doar 78 de zile. Nu cred ca revin in Romania. Pacat!
  • +4 (4 voturi)    
    uimitor (Vineri, 27 aprilie 2012, 16:30)

    valabill [utilizator]

    cum USL il critica pe Viktor Orban si totusi trag caruta romaneasca pe sleaul unguresc.Sa vedem cat rezista pana sa cada in genunchi implorand intoarcerea FMI.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:33)

    gabi [anonim]

    de acum va curge doar lapte si miere in Romania. Eu cred ca trebuie sa ne gandim sa ne dam demisiile de la serviciu pentru ca Ponta si Antonescu vor muncii asiduu sa ne asigure un trai decent, fara sa ne dam prea multa osteneala.
  • 0 (0 voturi)    
    atentie (Vineri, 27 aprilie 2012, 18:47)

    julien [anonim]

    pensionari,bugetari pregatiti buzunarele ca vine usl-ul la guvernare .
    • 0 (0 voturi)    
      Ce prostii vorbesti! (Vineri, 27 aprilie 2012, 19:11)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui julien

      Ce buzunare? Trebuie sa vina cu sacosele de-acasa! O sa curga la bani, nenicule, galeti!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 9:58)

    andreea12 [utilizator]

    Tot ce spuneti voi nu va avea nici o data valoare in fata nimanui asa ca lasati-o balta!
  • 0 (0 voturi)    
    hehe (Luni, 30 aprilie 2012, 10:33)

    VioletaWorstell [anonim]

    O perioada decisiva pentru USL, care deja a inceput cu stangul, dupa parerea mea si vor continua asa pana la alegeri.Bucurati-va de aceste luni de glorie ca dupa aia veti ramane cu amintirea.