Victor Ponta: Am discutat cu Mircea Geoana, va vota motiunea de cenzura. USL e pregatita sa preia guvernarea

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2012, 21:12 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat joi seara, la Romania TV, ca Mircea Geoana va vota motiunea de cenzura, astfel incat in acest moment opozitia are 227 de voturi. Pentru demiterea guvernului, mai este nevoie de patru voturi, considerate de Crin Antonescu drept "probabile".

"Am avut o discutie cu Mircea Geoana, mi-a confirmat ca va vota motiunea alaturi de PSD. S-a intalnit cu mine, a discutat si va vota motiunea", a precizat Victor Ponta.

El a adaugat ca nu a fost vorba de impunerea unor conditii in schimbul acestui vot.

Crin Antonescu a precizat ca obtinerea a inca patru voturi este "probabila" si ca "nu exista niciun dubiu asupra prezentei tuturor parlamentarilor".

In momentul in care Victor Ponta a incercat sa scrie pe tabla cele sase "probleme grave" pe care guvernul Ungureanu nu a reusit sa le rezolva, markerul acestuia nu a functionat.

"Ne dati un marker sau mergem la alta televiziune", a comentat Crin Antonescu. Problema a fost rezolvata de Catalin Striblea, care i-a dat un alt marker lui Victor Ponta.

Atat Victor Ponta cat si Crin Antonescu au subliniat ca USL este pregatita sa preia guvernarea daca motiunea de cenzura va trece.

"Mergem pentru prima data cu o motiune constructiva, vrem schimbarea acestui guvern, dar nu ramane tara in haos. Lucrurile sunt foarte clare, stai pe margine in continuare si critici, ca spectator, sau intri pe teren", a subliniat el.

Crin Antonescu a precizat ca USL nu va evita raspunderea guvernarii "din calcule electorale" si "are variante pregatite". "Stim ce este de facut", a subliniat el.

"De maine, dupa trecerea motiunii de cenzura, nu se mai accepta niciun transfer. De maine, de la ora 15,00, cand se voteaza, s-au inchis portile la USL", a avertizat Victor Ponta, intrebat cum comenteaza valul de plecari din PDL.


Citeste mai multe despre   
















2663 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Mihaela (Joi, 26 aprilie 2012, 21:20)

    becicherec [utilizator]

    Dragostea mea,ce parere are?
  • +6 (6 voturi)    
    dumb & dumber (Joi, 26 aprilie 2012, 21:36)

    zaboo [utilizator]

    de Romania...( "We're in a hole, we're just gonna have to dig ourselves out.") de ce a adaugat ca nu exista nicio conditie? se simtea cu musca pe caciula?
  • +8 (8 voturi)    
    Operatiunea "Restauratia" (Joi, 26 aprilie 2012, 21:40)

    George [anonim]

    Pe scurt, cam asta inseamna revenirea la putere (de data asta intr-o casatorie oficiala) a PNL-PC si PSD.
  • +9 (9 voturi)    
    Motiune (Joi, 26 aprilie 2012, 21:52)

    Lucian P. [utilizator]

    "Mergem pentru prima data cu o motiune constructiva". Atunci celelalte 4-5 motiuni sau cate au mai fost, in ce categorie intrau? Cumva distructive? Oricum singurul scop este sa pice actuala guvernare, nu conteaza ca o sa ajungeti la guvernare si habar nu aveti sa conduceti o tara, nu aveti niciun plan pentru asa ceva. Imi imaginez ca si scuzele in caz ca ajungeti la guvernare si sigur o dati in bara sunt ceva de genul :"este vina fostei guvernari".
  • +5 (5 voturi)    
    Pastarnacule, ai capiat? (Joi, 26 aprilie 2012, 22:03)

    Angela Muresan [anonim]

    Pastarnacule !
    Dupa ce le-ai fost presedinte la rosiii lui Ilici, ei au facut din tine o carpa, o carpa cu care s-au sters in partea dorsala, dupa care te-au aruncat la gunoi, pastarnacule ! Iar tu promiti acum ca votezi cu nemernicii pedeserei... care te-au scuipat si s-au lepadat de tine ca de ciuma? Ai capiat, pastarnacule??? Daca chiar vei vota alaturi de Micul Titulescu, zau ca esti demn de mila!
  • +7 (7 voturi)    
    Sa vedem (Joi, 26 aprilie 2012, 22:05)

    redklown [utilizator]

    ce va face un premier din USL fata de ce a facut Boc sau Ungureanu pana acum?Raspunsul e :NIMIC.Istoria o va dovedi.
  • +7 (7 voturi)    
    Crin Antonescu (Joi, 26 aprilie 2012, 22:07)

    Iorest [anonim]

    Crin Antonescu mi se pare un personaj sumbru. Ce reacţie aici! A avut multe altele. Am impresia că dacă ar ajunge preşedinte, atunci va pupa Frunzăverde adevăratul pardon dictatorial.

    Apropo de stat poliţienesc: dacă tot e stat poliţienesc acest regim Băsescu, nu înţeleg cum se face de pe mine nu m-a persecutat nimeni până acum.

    Să înţeleg, aşadar, că e stat poliţienesc pentru mafioţi, iar regimul Iliescu reprezenta statul democrat, în care fiecare fura cât putea şi ce putea, fără să fie nicio tulburare.

    P.S. Mă uit la "ctitoriile" baronilor locali PSD şi văd că din 2004 nu au mai avansat cu lucrările. Ce dovadă mai bună că se făceau din banii românilor?
  • +3 (3 voturi)    
    Haoleu fratilor! (Joi, 26 aprilie 2012, 22:09)

    Alius [anonim]

    Se inchise portile la useleu!!! Ce tragedie!! Unde sa se mai ascunda hotii din PDL?...
  • +6 (8 voturi)    
    USL e pregatita (Joi, 26 aprilie 2012, 22:13)

    Radu [anonim]

    sa preia guvernarea? Ce-ntelegi tu mai tolomacule prin guvernarea unei tari? Tu chair crezi ca esti capabil sa conduci o tara, mai muciosule? Ce-ai condus mai tu in viata ta cu succes ca sa pretinzi ca poti conduce Romania? Ce va legitimeaza si ce va recoamnda mai pe voi, sa conduceti tara asta? Acum 4 ani romanii au votat in majoritate impotriva voastra, pe cine reprezentati voi acum de ignorati vointa majoritatii cetatenilor acestei tari? Nu sunteti pregatiti sa preluati guvernarea, sunteti pregatiti sa calcati ne calcati din nou in picioare; sunetti pregatiti sa va umpleti matele, sa va umflati burtile scarboase, sa va masati falcile rontaind la mititei in chiolhanuri de neam prost, pentru asta e pregatita unsurimea! Presupunand (prin reducere al absurd) ca ati vrea sa schimabti in bine fata acestei tari, nu aveti cum pentru ca sunteti o adunatura de incompetenti, de prosti, de analfabeti, de potai nesimtite, de golani si derbedei. Cine sa conduca ma Romania, tu, antonescu, vanghelie, mazare, fasole, rizea, banicioiu, voiculescu? Nu va este mai rusine sa emiteti pretentia de reprezenta o tara ai carei inaintasi au fost Take Ionescu, Bratianu, Nicolae Iorga, Armand Calinescu, Maniu, Mihalache, Micescu?
    Daca aceasta motiune trece, romanii trebuie sa se razvrateasca si sa ceara reformarea rapida a parlamentului; sa ceara presedintelui, dizolvarea acestuia si renuntarea la institutia asta pana in noiembrie. Oricum functionarea lui in forma actuala nu reprezinta decat o cheltuiala mare adusa bugetului tarii; fara el macar facem niste economii!
  • +5 (5 voturi)    
    motiune (Joi, 26 aprilie 2012, 22:24)

    imaros [anonim]

    si iata asa USL isi taie craca de sub picioare daca intra la guvernare,Basescu nu doarme,surprize......
  • +5 (5 voturi)    
    Scleroza (Joi, 26 aprilie 2012, 22:36)

    Razvan [anonim]

    Ponta e bolnav grav:))))))))))))
  • -7 (7 voturi)    
    Dupa motiune.. (Joi, 26 aprilie 2012, 22:49)

    Parol [anonim]

    Se va inchide si hotnews ca prea il lauda lumea pe Base pe aici.
    • +2 (2 voturi)    
      Ia uite-i frate! (Vineri, 27 aprilie 2012, 1:08)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Parol

      Luptatorii pentru libertate, cei care se plang de dictatura lui Basescu! Nici nu au ajuns la putere si incep sa inchida gura presei...

      Lasa ca o sa ramaneti voi si cu antenele sa va laudati realizarili... si sa va schimbati batistutele intre voi.
    • +2 (2 voturi)    
      stai tu linistit (Vineri, 27 aprilie 2012, 3:23)

      NL [anonim] i-a raspuns lui Parol

      Ca hotnews nu s-a inchis nici pe vremea lu' Nastase.
  • +3 (3 voturi)    
    .... .... .... (Joi, 26 aprilie 2012, 22:51)

    flacara violet [anonim]

    Up is down and down is up.
  • -3 (7 voturi)    
    De ce nu-mi (Joi, 26 aprilie 2012, 22:59)

    Radu [anonim]

    postati ami trepadusilor, comentariul? Este mai violent decat al acestui excrement pe care-l promovati voi pe post si care se vrea seful tarii mele? Voi in slujba cui sunteti a tarii sau a nesimtitului asta? ca oameni de media aveti o responsabilitate enorma fata de tara asta, dublata daca nu intreita de de vina manipularii prapaditilor care nu vor nimic altceva decat cald inc asa si paine pe masa. Este asta prea mult pentru voi ca sa va trezeasca constiinta si sa intelegeti cine are nevoie cu adevarat de ajutor in tara asta? Sprijiniti-i pe limbricii astia si fiti fericiti ca ati marcat istoria Romaniei in cel mai eroic mod posibil!
  • +4 (4 voturi)    
    hop (Joi, 26 aprilie 2012, 23:07)

    ady [anonim]

    mongoloidul vrea guvernul inainte de alegeri..de ce oare?
  • +4 (4 voturi)    
    bravo tovarasi (Joi, 26 aprilie 2012, 23:12)

    Micu Ina [utilizator]

    Clasa muncitoare mandra ca un soare, mandra ca un munte de fier, clasa ne-ndrumeaza, si ne lumineaza :)
    • +3 (3 voturi)    
      taci, bre (Vineri, 27 aprilie 2012, 1:30)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Micu Ina

      ca noi muncim, nu gandim
  • +8 (8 voturi)    
    palavre (Joi, 26 aprilie 2012, 23:17)

    Gg [anonim]

    1. mergem pentru prima oara cu o motiune constructiva....
    Sa intelegem ca pana acum cu Boc au fost distructive?Si dintr-o data sunt constructivi?
    2.In ce-l priveste pe dl Geoana, cred ca mai bine era sa discutati vineri dimineata.De seara, pana dimineata se schimba el un presedinte, darmite un vot!
    • +5 (5 voturi)    
      Corect! (Vineri, 27 aprilie 2012, 0:47)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui Gg

      el joia, seara, are programare la sauna.. la SOV..
  • +6 (6 voturi)    
    Paradox (Joi, 26 aprilie 2012, 23:25)

    kiope [anonim]

    Victor Ponta vrea să mă convingă că Mircea Geoană trebuie "convins" ca să facă o prostie?

    Cămaaan!
  • +6 (6 voturi)    
    pariu !!! (Joi, 26 aprilie 2012, 23:29)

    Alex [anonim]

    Pariu ca Geoana a zis doar asa ca sa te vada si pe tine cum tzopai o tura :-)
  • +7 (7 voturi)    
    program de functionare (Joi, 26 aprilie 2012, 23:32)

    Adrian [anonim]

    Deci a fost afisat programul de functionare: maine la ora 15 se inchide promotia transferuri de primavara; daca tot a fost anuntat orarul de functionare, pacat ca nu se anunta si lista de preturi !
    Oricum, la toamna urmeaza o noua promotie !
  • +5 (5 voturi)    
    Afara cu PSD-ul din tara (Vineri, 27 aprilie 2012, 0:04)

    Test [anonim]

    Sa plece toti in frunt cu Ponta si Crin.
    Ahtiati dupa bani.
  • +3 (5 voturi)    
    Nici markerul ala PDL-ist n-a vrut (Vineri, 27 aprilie 2012, 0:18)

    PoneiulTroian [utilizator]

    sa scrie pe tabla elucubratiunile lor, ha, ha.
    Bine ca au gasit unul USL-ist...
  • +4 (4 voturi)    
    astia ma omoara (Vineri, 27 aprilie 2012, 0:28)

    visio [anonim]

    cat p`aci sa fac infarct; cica ponta a vorbit cu geoana...parca citesc o fabula; pont asi geoana...acelasi geoana care mergea l amasaj la SOV ca era prea incordat...nu credeam ca voi rade atat la o afirmatie marca ponta....de pe ce lume vine baiatul asta? e retardat? a cescut la orfelinat de e atat de prost?....
  • +1 (1 vot)    
    O sansa pt. PDL (Vineri, 27 aprilie 2012, 1:18)

    V.R. [utilizator]

    PDL trebuie sa renunte la guvernare pentru urmatoarele 6 luni, sa-i lase pe ceilalti sa-si faca de cap o vreme. Altfel risca sa piarda la alegeri in noiembrie.
  • +2 (2 voturi)    
    Alergei (Vineri, 27 aprilie 2012, 1:38)

    POPORUL [anonim]

    Doar nu-si imagineaza cineva ca sunt atat de prost incat sa votez partidele conduse de Victor Ponta si Crin Antonescu...Aata minte mi-a mai ramas si mie...
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule Ponta , (Vineri, 27 aprilie 2012, 1:59)

    micu l [anonim]

    cred ca nu ati inteles bine la telefon , poate nu se auzea prea bine !
    'Kiss my ass,you asshole! 'nu inseamna , de fapt 'Da , sefu , sigur ca votez motiunea!'
  • +1 (1 vot)    
    a (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:13)

    dan [anonim]

    Da is convins ca e foarte pregatita sa o preia , acesta este visul supre al acestei aliante sa conduca indiferent de reprecursiuni.Odata cu venirea lor la guvernare va incepe adevaratul HAOS .
  • +1 (1 vot)    
    Iarta-l doamne ca nu stie ce face (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:20)

    Moldoveanu [anonim]

    Daca Ponta nu minte ca Geoana ia promis votul la motiune, inseamna ca dragostea mea.dupa ce a fost dat afara din partid de Ponta, este un lingau ca toti ceilanti, poate poate obtine un loc pe lista USL la parlamentare. Votati fratilor lingai, oportunisti, tradatori, etc si romanilor le va fi tot mai greu condusi de asemenea specimene
  • +2 (2 voturi)    
    Oportunistii de la USL (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:41)

    Remus [anonim]

    cred ca vor avea o mare surpriza la vot. Desi prostimea este in numar ingrijorator de mare. Totusi, nu are cum sa nu te apuce greata cand ii vezi pe imbecilii astia doi, care nu isi aduc nici o contributie notabila la dezvoltarea societatii, cat de nerabdatori sunt sa ajunga la ciolan. Discursurile, ca si platforma politica a USL-ului, sunt adresate vulgului, care inghite orice, in emisiunile asa ziselor posturi de televiziune. Problema este alta si nu aceea ca vor sa acceada la putere: sunt incapabili. Mai mult decat atat, sa nu uitam cat au devalizat tara cat timp au guvernat. Nu le e rusine unor Ilici, Nastase sa mai apara in fata noastra? Se pare ca nu! Pentru bugetari: credeti ca daca vin astia la guvernare o sa vi se tripleze salariile! Sunteti cel putin naivi.....Despre traseistii politici, care nu au scrupule, nu are sens sa mai pomenesc, s-au scris articole pertinente in ultimul timp.