Victor Ponta, "Ultima scrisoare catre MRU": Domnule prim-ministru, cereti-le parlamentarilor puterii sa se ridice din banci si sa voteze la motiune!

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2012, 19:50 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, ii solicita primului ministru Mihai Razvan Ungureanu sa ceara public liderilor PDL, UNPR si UDMR sa voteze la motiunea de cenzura care va fi dezbatuta vineri in Parlament.

"In caz contrar, in scenariul in care nu veti solicita public sa fiti sprijinit prin vot la dezbaterea motiunii, veti transmite, cel putin partidelor din opozitie, ca nimic nu s-a schimbat in modul in care Guvernul Romaniei intelege sa respecte mecanismele democratice din tara noastra. Ca sunteti, si la acest capitol, continuatorul politicilor lui Emil Boc", afirma Victor Ponta, in ceea ce el numeste "Ultima scrisoare deschisa catre MRU" si care a fost postata joi pe blogul sau.

Liderul PSD afirma ca practica de a nu vota la motiune de cenzura reprezinta "o exceptie fara precedent pentru sistemul nostru democratic, care si-a depasit abaterea punctuala si s-a sedimentat pe parcursul Guvernului condus de predecesorul dumneavoastra, Emil Boc".

"Avand in vedere aceasta proiectie, faptul ca toti parlamentarii puterii vor respecta aceasta directiva de partid, este lesne de inteles ca motiunea de cenzura va avea voturile pentru ale opozitiei, dar niciun vot impotriva. Guvernul dumneavoastra, domnule prim-ministru, nu va beneficia de niciun vot pentru, de niciun vot de incredere din partea coalitiei majoritare. Pe cale de consecinta, se va perpetua aceasta regula profund nesanatoasa, implementata sub guvernul lui Emil Boc si sedimentata, se pare, sub guvernul dumneavoastra", adauga Ponta.

In opinia sa, refuzul parlamentarilor puterii de a participa la votul motiunii de cenzura echivaleaza "cu un vid de legitimitate in dreptul dumneavoastra (al primului ministru, n.r.) si al cabinetului pe care il conduceti".


Citeste mai multe despre   


















1881 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    Iresponsabili (Joi, 26 aprilie 2012, 19:55)

    matei [anonim]

    Dar USL-ul este mai responsabil, cand nu participa de cateva luni la activitatea parlamentului? Sunteti toti la fel de iresponsabli
  • -16 (22 voturi)    
    cum ar spune frantuzu ' ... (Joi, 26 aprilie 2012, 19:57)

    nufarul alb [anonim]

    TOUCHE !

    Copil Ponta asta, dar cateodata atinge binisor ...
    • +8 (12 voturi)    
      touche? (Joi, 26 aprilie 2012, 20:07)

      florin [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      Ca sa touchezi ceva ar trebui sa te duci lafata locului, n'est ce pas?
      Ori copilu' isi cam raceste gura de-acasa de vreo cateva luni si guvernul n-are decat voturi de incredere pana acum.... :)
    • +7 (11 voturi)    
      Din pacate... (Joi, 26 aprilie 2012, 20:11)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      .. se atinge pe el. Copil, cum singur ai remarcat. Daca nu pica guvernul o ia in freza, daca pica.. o sa ajunga prim-ministru pentru cateva luni si nici nu va reusi sa faca ce a promis, ca nu are cum. Alea au fost doar vorbe de campanie elctorala. Daca nu accepta nici acum sa fie prim-ministru.. pa la revedere.

      Cam astea sunt optiunile copilului. Deci, va ramane cu atingerea si cu visele umede.
      • 0 (4 voturi)    
        oameni buni ... (Joi, 26 aprilie 2012, 20:34)

        nufarul alb [anonim] i-a raspuns lui Alius

        ... haideti sa fim corecti !
        ce guverne au fost alea boc 1 - 2 - 3 - 4 ... fara sustinere la nici una dintre acele 27 (??) de motiuni de cenzura pentru ca parlamentarilor puterii li s-a impus sa stea in banci ?
        haideti sa stam stramb si sa gandim drept: a fost corect ca respectivii alesi sa nu-si exercite votul FAVORABIL guvernului pe care il sustineau ? ? ?

        nu se aude ! ?

        mai cu suflet va rog ... ! ! ! ? ? ?
        • 0 (0 voturi)    
          Ce guvernare a fost ... (Joi, 26 aprilie 2012, 21:53)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

          .. aia a lui Tariceanu, cu PSD-ul in spate? Nu se aude?..Mai cu viata, va rog!

          Ce am scris eu nu e vorba de corect sau necorect, ci de niste situatii. Nu vad legatura intre ce am scris eu si ce ai scris tu. Dar continua: esti pe drumul cel bun. In rest, ramane cum am stabilit: se atinge binisor copilul asta. Are si el visele lui umede, ce sa-i faci?
        • 0 (0 voturi)    
          Cand (Joi, 26 aprilie 2012, 21:55)

          Jar [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

          impui parlamentarilor tai sa stea in banci,inseamna ca n-ai incredere in ei;dar ,cand la vot secret,impui votul vedere,ce inseamna?
          Hai,sa fim corecti!
    • +1 (1 vot)    
      Domnule prim ministru (Joi, 26 aprilie 2012, 22:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui nufarul alb

      Nu le cereti USlasilor sa munceasca ca nu stiu.
  • +14 (16 voturi)    
    Pacat pentru romani (Joi, 26 aprilie 2012, 20:01)

    daniel [anonim]

    Dle Ponta
    Faptul ca opozitia refuza sa participe la sedintele Parlamentului nu este "profund nedemocratic".
    Faptul ca orice ar face actuala putere, care e clar ca are bubele ei, opoztia spune ca nu e bine ce face. Nu e profund nedemocratic ? O fi din cauza lipsei de discernamant sau din prostie ?
    Orice ati spune dle.(procuror in rezerva) Ponta faptele si modul de comunicare ale dvs si ale dlui.(profesor in rezerva) Antonescu nu va recomanda ca si alternativa la actuala guvernare.
    Ceea ce cereti este sinonim cu "pleaca ai lor si vin ai nostrii"
    Pacat ca tara asta frumoasa nu are o clasa conducatoare .... decit (treceti aici ceea ce spuneti despre actuala putere, e in egala masura valabil si pentru usl)
    • 0 (0 voturi)    
      De ce? (Joi, 26 aprilie 2012, 21:53)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Totusi, de ce paralamentarii Puterii sa nu voteze?
      Nu vor voturi pentru sustinerea guvernului lor?
      E revoltator ce fac ei (Puterea) si nu e prima ci ... a cata oara?
  • +13 (17 voturi)    
    Sper sa aiba dreptate.Sa fie ultima scrisoare. (Joi, 26 aprilie 2012, 20:02)

    mircea [anonim]

    Dupa respingerea motiunii,Ponta sa-si faca harachiri.La cat de nesuferit a devenit nu cred ca-i pare cuiva rau.Fudul si mitocan,asta-i Ponta.
  • +8 (12 voturi)    
    Ultimul tango :))) (Joi, 26 aprilie 2012, 20:08)

    kansas [anonim]

    Sa-ntelegem ca usl intrati iar in greva...?? :)))
    ...sau e ultima scrisoare ca politician...nu pot sa creeed...Ponta vrea sa-si dea demisia din politica ???

    Nu esti tu un pic cam... tare, Ponta ? :)))
  • +8 (10 voturi)    
    ieftin (Joi, 26 aprilie 2012, 20:12)

    patetic [anonim]

    Ce romantic! Ponta deci , i-a scris o ultima scrisoare lui MRU , pe hartiuta rosie cu trandafirasi si parfumata cu iz de cacao.
  • +2 (6 voturi)    
    O nulitate absolută ! (Joi, 26 aprilie 2012, 20:23)

    Balthazar [anonim]

    Măi copile, tu nu ştii ce înseamnă democraţia şi activitatea parlamentară !

    Puterea, când vrea să treacă o lege, se mobilizează şi votează. Vă întreabă pe voi ? NU ! Vă cheamă să votaţi? NU ! Ei vor legea, ei o votează !

    Voi vreţi să introduceţi o moţiune de cenzură. Votaţi-o ! De ce trebuie să facă puterea ce vreţi voi ? Ca să arătaţi că sunteţi puternici ? De ce, tot timpul, UDMR trădează ca noi să ajungem la putere ! Să-l suspendăm pe Băsescu ca noi să ajungem la putere ! Să-l dăm jos pe Boc ca noi să ajungem la putere ! TOT timpul alţii trebuie să facă ceva ca voi să beneficiaţi ! Comportament de comunişti şi turnători la securitate !
  • +4 (6 voturi)    
    o ultima scrisoare! (Joi, 26 aprilie 2012, 20:47)

    iulian-bz [utilizator]

    D-le Ponta,implorati-l pe viitorul presedinte sa se trezeasca mai devreme,si veniti in pana mea toti la munca,nu sunteti platiti pentru a racola alti puturosi ,sa vina in paturile voastre unde principala lozinca este''noi dormim si cand muncim'',indiferent de rezultat tot nimic nu realizati,poate doar cresteti audienta latrinelor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    parlamentarii nu-s obligaţi nici să voteze (Joi, 26 aprilie 2012, 21:48)

    ro [anonim]

    tovarăşe Ponta: mandatul parlamentarului nu e unul imperativ, nici cum vrei mata (citeşte Constituţia)

    NIMENI, dar ABSOLUT NIMENI nu-i împiedică pe parlamentarii puterii să se ridice de pe scaune, să meargă la urne şi să voteze moţiunea de cenzură

    însă tu speri să-şi şi ascundă şi trădarea şi laşitatea, mânca-te-ar tata de procuror al lui Năstase!
  • 0 (0 voturi)    
    democratie (Joi, 26 aprilie 2012, 22:36)

    imaros [anonim]

    Ponta zice ca trebuie un votdemocratic ,ok?
    buuunnn.Deci votul este SECRET cu bile ,de ce trebuie sa se voteze USL cu bilele la vedere ?? Pooontaaa e democratie ,ar trebiui sa voteze toti cum zice regulamentul fara figuri si alte aleacum ne este noua politicienilor mai comod.Sa auzim de bine
  • 0 (0 voturi)    
    LOL! (Joi, 26 aprilie 2012, 23:37)

    Gimmy [anonim]

    Cine vorbeste!?... continuatorul si aparatorul lui Nastase et co.!

    Omul care crede ca opozitia (minoritara prin definitie) trebuie sa vina in parlament numai cand are majoritate.. ca doar de aia a pierdut alegerile!

    Eu ii rog pe Ungureanu si pe Boc ca, in cazul in care pierd alegerile, sa nu vina in parlament si sa boicoteze majoritatea USLasa, ca doar si-asa aia vor vota numai ce vor mushii lor de majoritari! Si astfel sa dea o palma oranduirii USLase nedemocratice si tirane, care nu voteaza cum vrea PDL!
  • 0 (0 voturi)    
    HAI SICTIR PONTA !!!! (Vineri, 27 aprilie 2012, 1:40)

    cineva [anonim]

    Ponta, esti in izvor nesecat de nesimtire !!!

    Imi e o scarba de tine, Antenescu, si cei asemeni tie ...de ma doare !!!! Ne doare de fapt pe toti !!!

    Jigodii imputite de excroci ce sunteti !
  • 0 (0 voturi)    
    a (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:16)

    dan [anonim]

    Nu vad cum va putea usl sa lucreze , deoarece acestia nu cunosc termenul de lucru , onestitate si devotament pentru popr, stiu doar sa fure si sa creeze tot felu de scandaluri .