Dezbatere HotNews.ro

Cade sau trece Guvernul Ungureanu?

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 26 aprilie 2012, 13:38 Actualitate | Politic


Guvernul Ungureanu va da vineri, 27 aprilie, primul test politic major in Parlament de la instalarea sa in functie pe 9 februarie 2012: votul la motiunea de cenzura depusa de USL, intitulata "Opriti Guvernul satajabil. Asa nu, niciodata". In acest moment, opozitia ar avea nevoie de cateva voturi pentru a trece motiunea. Tradarile din PDL din ultimele zile pun sub semnul intrebarii sansele Guvernului Ungureanu. Pe de alta parte sunt insa voci care spun ca nici PSD n-ar avea, in realitate, interesul ca Guvernul sa pice acum.
  • HotNews.ro face un inventar al argumentelor pro si contra caderii Guvernului Ungureanu si invita cititorii sa spuna ce cred ca se va intampla maine in Parlament, daca e bine ca guvernul sa plece sau sa ramana si sa-si argumenteze pozitia
Motiunea trece, Guvernul Ungureanu cade - argumente
  • Tradarile parlamentarilor PDL din ultimele zile au slabit majoritatea parlamentara. In prezent, opozitiei ii lipsesc cateva voturi. UNPR, UDMR si minoritatile sunt parteneri nesiguri, pot oricand schimba tabara.
  • Guvernul Ungureanu ar putea fi subminat chiar de o parte din PDL, in special de garda veche. Teoretic, "greii PDL" nu au motive sa intareasca pozitia politica a lui MRU. Presa a speculat pe marginea faptului ca ultimii parlamentari trecuti la PNL sunt apropiati de presedintele Senatului, Vasile Blaga. 
  • MRU insusi are tot interesul sa cada: la Senat nu mai are majoritate, prin Parlament nu va mai trece nici o lege importanta. In plus, problemele mostenite de la guvernul Boc (vezi dosarul proprietatii, restituirea pensiilor) ii afecteaza credibilitatea. Caderea la motiune i-ar oferi posibilitatea sa se victimizeze cu sloganul clasic: am vrut sa fac, dar nu m-au lasat. 
  • O noua constructie politica are sanse mai mari sa se impuna din opozitie, PDL are de  castigat retragandu-se de la putere. MRU si PDL renunta de bunavoie la avantajul teoretic al organizarii alegerilor calculand beneficiile trecerii in opozitie si impingerii USL la guvernare in ultimele luni.
  • Pentru Crin Antonescu, preluarea Guvernarii acum este esentiala. Nimic nu-i garanteaza ca in 2014 va ramane candidatul USL la prezidentiale, mai ales daca PSD va obtine in alegeri un scor  semnificativ mai bun decat PNL. Prin urmare, liberalii au tot interesul sa intre la guvernare, eventual sa forteze suspendarea lui Traian Basescu si sa declanseze concomitent alegeri parlamentare si prezidentiale cat mai repede. 
  • Opozitia stie ca daca va reusi sa tranteasca Guvernul Ungureanu va accelera fenomenul migratiei, va transmite public, in an electoral, un mesaj de forta si va amplifica ideea ca alegerile sunt ca si castigate. 
  • Mai multi lideri USL (Nastase, Voiculescu), in dosarele carora termenele de judecata se succed cu repreziciune, au tot interesul sa preia fraiele puterii pentru a prelua controlul asupra justitiei si pentru a inlatura pericolul unor condamnari definitive. Ei vor face tot posibilul ca Guvernul Ungureanu sa cada cat mai repede. 
  • Mai exista apoi mizele economice: USL cauta sa se rebranseze cat mai repede la resurse dupa ani de opozitie si sa controleze procesul marilor privatizari in curs.
Motiunea este respinsa, Guvernul Ungureanu ramane - argumente
  • PSD nu doreste sa-si asume functia de prim ministru, asa cum vor liberalii. Victor Ponta si Ion Iliescu au declarat public ca pledeaza pentru un guvern de tranzitie, care sa pregateasca alegerile, dupa ce Crin Antonescu a spus ca liderul PSD ar trebui sa preia functia de premier in caz ca Guvernul Ungureanu pica.
  • Prin urmare, liderii PSD vor avea grija ca o parte din parlamentarii lor sa asigure voturi impotriva motiunii daca vor constata ca exista un pericol real ca Guvernul Ungureanu sa cada vineri la votul din Parlament. 
  • Liderii PSD, in special, au declarat in repetate randuri ca sansele motiunii sunt slabe, ca nu au suficiente voturi si ca nu-si fac iluzii, ca scopul motiunii este de a transmite un mesaj politic. Aceasta atitudinea demobilizatoare indica faptul ca cel putin o parte din opozitie nu conteaza in mod real pe caderea Guvernului Ungureanu.
  • Chiar la depunerea motiunii, Victor Ponta a declarat ca a strans minimun de semnaturi pentru a putea depune in luna iunie alta motiune, ceea ce indica iarasi ca liderul PSD nu-si pune mari sperante in aceasta motiune.
  • USL stie ca, daca va fi chemat sa formeze Guvernul, risca sa piarda puncte importante din cauza scandalurilor inevitabile la impartirea functiilor. In acest fel risca sa-si scada singuri sansele obtinerii unei majoritati confortabile la alegerile generale. Cu alte cuvinte, castigul iluzoriu pe termen scurt risca sa compromita sansele pe termen lung.
  • PDL si actuala coalitie se tem ca, daca Guvernul Ungureanu pica, semnalul transmis opiniei publice va fi dezastruos, avantajele guvernarii dispar, prin urmare vor mobiliza toate resursele pentru a-si asigura majoritatea la votul motiunii. 
  • Guvernul Ungureanu beneficiaza de sustinere si credit inclusiv in plan extern, din partea marilor finantatori, mentinerea sa in functie fiind o garantie ca Romania continua programul reformelor convenit cu FMI si Comisia Europeana si ca nu risca derapaje economice. 
  • Caderea Guvernului Ungureanu ar insemna destabilizare politica si blocaje administrative prelungite intr-un context economic dificil. Efectele negative (haos politic, investitii blocate, echilibre macro-economice amenintate) ar fi decontate in final tot de USL, care va fi acuzat ca a stat la originea crizei.


Citeste mai multe despre   
















6944 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    hm... (Joi, 26 aprilie 2012, 13:56)

    calin [anonim]

    Daca PDL (Traian Basescu) chiar joaca sah in politica din ziua de azi, atunci guvernul MRU va pica. PDL nu prea mai poate sa atraga multe voturi asa ca o astfel de manevra ar pune USL la guvernare iar USL inevitabil ar scadea in sondaje.
    Totusi cel mai mare castigator, in cazul in care trece motiunea, va fi Dan Diaconescu (in direct dar si in reluare :) ).
    • -4 (12 voturi)    
      sah mat (Joi, 26 aprilie 2012, 16:42)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui calin

      PDL joaca cu negrele, USL joaca cu albele, iar FMI muta piesele.
      • +6 (6 voturi)    
        cine pierde? (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:09)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Daca pica motiunea, USL scapa de raspundere si are sanse mari la alegerile din toamna dar "condamnabilii" s-ar putea sa isi petreaca vara la "racoare".

        Daca pica guvernul, USL isi salveaza "condamnabilii" dar va avea mari probleme la alegerile din toamna.

        Si in primul caz si in cel de al doilea, cei care pierd suntem noi, platitorii uiversali, pentru ca in primul caz vom avea doar o amanare pana in toamna iar in al doilea caz vom pierde o groaza de timp si bruma de stabilitate economica pe care o avem acum.
      • +1 (1 vot)    
        Hodoronc tronc.... (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:47)

        radub [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        la asa comentar
      • 0 (0 voturi)    
        mat (Vineri, 27 aprilie 2012, 12:30)

        El Condor [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Partida a fost jucata de mulr, iar ceea ce se intampla acum nu este dacat o reluare inregistrata a ei. La sfarsit s-a dat mat de ... ( oculta mondiala , adevaratii conducatori ai lumii si nu de marionetele lor ) .
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 27 aprilie 2012, 15:21)

      calin [anonim] i-a raspuns lui calin

      Si iata ca guvernul a picat si PDL & Basescu a dat sah la USL si culmea nu a dat sah la rege ci la nebun(i) :).
      Sunt curios cum se va desfasura partida mai departe :).
  • +32 (36 voturi)    
    Din pacate cred ca o sa cada (Joi, 26 aprilie 2012, 14:05)

    CalinM [utilizator]

    Pentru ca USL a folosit din plin toti traseistii politici, multi fugind pentru a scapa fara condamnari in dosare de coruptie.

    Dar mi se pare consternant faptul ca multi din romani nu inteleg ce reprezinta USL in Romania si faptul ca o sa pierdem tot ce am castigat: o rigoare si stabilitate a tarii, o justitie care incepe sa aresteze marii corupti. O sa avem in loc doi iresponsabili Antonescu care a vandut PNL turnatorului de Voiculescu si un Ponta sluga lui Adrian Nastase care a trecut la amenintari cu moartea'discursul' lui politic.
    • -13 (15 voturi)    
      Daca inlocuiesti USL cu PDL, asa e ! (Joi, 26 aprilie 2012, 15:36)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      A folosit PDL din plin traseistii ? A folosit !
      Asa a castigat majoritatea parlamentara si a evitat sa mai fie suspendat , inca o data si inca o data, guvernul Boc, asa a evitat si Basescu suspendarea (posibil definitiva de data asta, nu scapa la referendum).
      Cu traseistii a infiintat fantoma UNPR, rasturnand reprezentarea electoratului roman, asa cum rezultase ea la urne....a aoparut in parlament partidul care nu a fost ales de nimeni !
      De ce au fugit , atunci, traseistii?
      Nu pentru a scapa de condamnari si dosare?
      Ce-mi place de voi, cum acuzati pe altii de faptele voastre...povestea cu paiul si barna din ochi.
      Sa cada guvernul MRU si sa vad pe cine propune Basescu.....Normal (dupa capul lui) este sa-l puna tot pe MRU, cu Boc asa facea.
      Eu zic sa folosim metoda concesionarilor, asa cum cocesionam aurul, cuprul, gazele si petrolul sa concesionam si guvernarea.
      Sa aducem niste nemtzi.
      Vorbeste Base cu Merkel si ne trimite aia catziva.
      Sa va vad atunci !
      • +16 (16 voturi)    
        da, ai dreptate (Joi, 26 aprilie 2012, 16:25)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        si atunci au fugit in speranta ca scapa de dosare, dar dupa cum s-a vazut, in perioada pdl nu au scapat de dosare. si-au "revizuit" strategia si s-au dus tot la aia care sigur ii scapa de dosare. doar au judecatorii lui voicu inca in functie :)
        vezi amanarea sentintei definitive pentru nastase pusa dupa motiune sa vada judecatorii cine vine la putere, sau ramane :)
        daca inlocuiesti usl cu pdl o sa-ti iasa iar o tara corupta fara corupti.
        sa va vedem atunci ce osanale le ridicati :)
        • +6 (6 voturi)    
          iti dai seama (Joi, 26 aprilie 2012, 18:31)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui sucaa

          Judecatorii asteapta sa vada cine vine la putere? Nu cred ca vom avea un guvern pana pe 2 mai in cazul in care pica acesta.
          Si ce sa inteleg acum? Ca justitia tine cu ala care e la putere? Cand l-au bagat pe boldea la racoare tineau tot cu aia de la putere? Dar cand l-au bagat pe parlamentaru ala pnl direct la mititica pe 5 ani cu cine tineau? Atunci nu le era frica de cine vine la putere?

          Din cauza ca nu i-a scapat base s-au intors ei in partid... Si le-a trebuit 3 ani si cateva asumari de raspundere sa isi dea seama ca nu o sa scape de dosare.
          Stau si ma intreb, Frunzaverde asta, in ce partid "s-a intors"? Dar Dugulescu?

          Esti penibil, ca de obicei.
      • +4 (4 voturi)    
        pai si eu as face la fel (Joi, 26 aprilie 2012, 22:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Adica l-as pune tot pe MRU.

        Cat despre traseisti.. de vina sunt fraierii care-i voteaza. Nu exista nici o justificare pro sau contra. Se muta dupa ciolan. USL nu are doctrina, iar PDL a derapat semnificativ de cateva ori.
        Le multumim totusi ca au votat cateva legi importante pentru Romania in ultimii ani si le dorim sa ajunga toti exact acolo unde merita....
      • 0 (0 voturi)    
        presupunera ta (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 6:12)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        era falsa. Vezi presedintele tarii nu la propus pe MRU. din nou, ci la propus ce era mai rau ,pe prostovanul de Ponta !Ai auzit ce a declarat ? voi INCERCA, deci el ca incerca sa formeze un guvern si sa guverneze ! DOAMNE FERESTE ROMANIA !
  • +17 (21 voturi)    
    Ponta nu doreşte ca Moţiunea să treacă (Joi, 26 aprilie 2012, 14:23)

    săgetător [anonim]

    În obrăznicia lui de circar al pseudoopziţiei uslaşe Ponta face numai gargară în public şi nu e interesat ca Moţiunea să treacă deoarece ştie precis că aceasta iar crea prejudicii electorale ireparabile ducând chiar până la destrămarea organizaţiei mafiote numită USL.
    • +3 (3 voturi)    
      si eu zic ca nu vrea (Joi, 26 aprilie 2012, 18:15)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui săgetător

      tot ce vrea e sa vada cati au "pe bune" cand vor incearca sa il suspende pe Basescu
  • -8 (12 voturi)    
    sigur nu cade ! (Joi, 26 aprilie 2012, 14:27)

    geronimo [anonim]

    si asta pentru ca usl nu-l va lasa sa cada, e prea slab acest guvern, se face de kko mult prea bine inca...
    probabil Basescu e singuru care ar vrea sa cada...dar n-o sa-i iasa, nici daca voteaza toti pedeleii motiunea :)))
    circul continua pana la alegeri...
  • +10 (12 voturi)    
    Rezumat (Joi, 26 aprilie 2012, 14:40)

    DROID04 [anonim]

    Deci, deci, deci:

    1.PDL are interese ambivalente -Base vs.BVB
    2.PNL are cel mai mare castig daca trece
    3.PSD nu are interesul sa treaca - 1) ca se poate parli Ponta ca premier si 2) se intareste pozitia PNL in cadrul USL

    Concluzia: motiunea nu trece.
  • +2 (6 voturi)    
    de ce e important sa cada? (Joi, 26 aprilie 2012, 14:42)

    woe [anonim]

    n-are nici o importanta daca pica la motiune sau nu.
    Guvernul guverneaza prin HG si OUG care trebuie aprobate de Senat ca sa poata produce efecte.

    In Senat, guvernul nu are sustinere parlamentara care sa ii aprobe legislatia, deci nu va putea guverna. Deci, e pe vine demiterea sub forma de infirmare prin motiune sau demisia din cauza de nesustinere parlamentara.
  • +11 (13 voturi)    
    daca motiunea trece... (Joi, 26 aprilie 2012, 15:04)

    dodu [anonim]

    Desi USL castiga, prin venirea la putere mai mult ca sigur cele cateva luni de guvernare USL, vor ajuta indeosebi, culmea!, PDL - devenit peste noapte principalul partid de opozitie. Timpul pana la alegeri este prea scurt ca USL sa faca ceva concret pentru termen lung si cel mai probabil isi vor pierde timpul "depolitizand" administratia, "administrand" putini bani din buget sau incercand sa-l suspende pe Basescu(o obsesie mai veche).
    Ce uita USL, e ca ziarele si televiziunile nu mai sunt ca acum 4 ani, si s-ar putea ca nu toate sa ramana simpatetice "noi puteri" si sa treaca bruc paraul si ofere munitie suficienta PDL-ului pentru campanie...
  • +1 (5 voturi)    
    plus/ minus (Joi, 26 aprilie 2012, 15:07)

    catalin_mattei [utilizator]

    si daca ramane si daca pleaca MRU pierde. MRU este un pericol pt cei din PDL care au dat din coate pt a trece la butoane.. el este vazut ca omul care poate lua caimacul fara ca macar sa fi fost vreodata in situatia de a intelege ce este viata de partid ( campanii electorale, intelegeri ). Daca ramane MRU va fi sapat din interior.. daca pleaca orice sansa de constructie noua va slabi mult caci ii va lipsi vizibilitatea ( fara sa fie premier nu va mai exista un interes atat de mare al presei fata de persoana sa). Guvernul care s-ar forma in urma motiunii de cenzura cred ca va fi unul care va pregati alegerile. Este in avantajul Opozitiei ca aceste alegeri sa fie organizate de ei. Tb recunoscut ca atat suporterii actualei puteri cat si cei ai opozitiei considera partea adversa dornica sa fraudeze alegerile. Indiferent de cat de multa transparenta ar exista sunt sigur ca cei ce vor pierde alegerile vor acuza fraude. Trebuie sa cada Guvernul? Da. Pt ca nu mai are majoritate in senat, pt ca nu exista dialog intre opozitie si putere si astfel nu vor putea trece de Parlament legile importante. Mediul de afaceri are nevoie de stabilitate si acest lucru nu poate exista fara ca politicul sa fie asezat pe baza dorintelor electoratului. In acest moment orice actiune guvernamentala contestata de opozitie are sanse sa fie schimbata dupa noiembrie si acest lucrur care denota instabilitate genereaza slabiciune economica
    • -3 (5 voturi)    
      Nu cred (Joi, 26 aprilie 2012, 17:10)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      MRU nu are carismă. A candidat la preşedenţia României Mugur Isărescu şi nu a reuşit să ajungă la Cotroceni deşi era un candidat foarte serios.
  • +9 (9 voturi)    
    tara arde si baba se piaptana... (Joi, 26 aprilie 2012, 15:17)

    gelu [anonim]

    criza se adanceste in toata Europa si parlamentarii nostrii stau in greva sau...schimba guvernul !
    Asta este grija lor pentru crestere economica !
    Practic, guvernul interimar nu ar putea sa faca nimic in afara de pregatirea alegerilor (care oricum au loc in toamna).
    In aceste conditii care este semnalul catre toti investitorii si bancile la care ne imprumutam ?
    Daca s-a reusit cu greu o stabilitate economica si chiar o crestere, ce se va intampla acum ?!
    Intereseaza pe cei care au depus motiunea aceste lucruri ? Eu sunt sigur ca NU !
    • -3 (5 voturi)    
      ...pe picioare :) (Joi, 26 aprilie 2012, 16:48)

      SiriusB [anonim] i-a raspuns lui gelu

      daca intr-adevar este stabilitate si crestere economica ar trebui dati banii inapoi MAINE, IN TOTALITATE, pensionarilor inselati de actualul guvern, sa se reintregeasca salariile (care ar fi trebuit sa se faca la termen, acum DOI ANI) si sa nu se mai vanda resursele strategice ale tarii pe 2 lei....zic...

      dar cum se vede clar ca am ajuns la sapa de lemn, si datoria nationala este una record (incluzand cea de pe vremea comunista), acest guvern trebuie oprit cu orice pret, pana nu ne vinde si viata (sa ajungem sa fim obligati sa lucram pentru chevron sau RMGC...ca sclavii)
      • +2 (2 voturi)    
        Farmaciile (Joi, 26 aprilie 2012, 19:17)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui SiriusB

        nu si-au primit banii pe retetele gratuite si compensate din luna mai 2011.Daca pensionarii isi vor primi inapoi banii aia,exista riscul sa nu se mai gaseasca medicamente compensate sau gratuite.Cotizatiile la fondul de sanatate insumeaza vreo3 mld. de euro,iar sanatatea papa vreo 6 mld.Deficit bugetar, pe intelesul tau,inseamna ca tara mananca mai mult decat produce,si atunci guvernul se imprumuta...Foarte prost ar fi daca nu se mai poate imprumuta.
        Ca sa scoti aur sau gaze din pamant iti trebuie bani,pe care nu se stie daca-i mai iei inapoi la sfarsitul activitatii..
        Venirea la putere a USL ar fi,sper,educativa pentru toti comunistoizii,cam 90%,ai acestei tari.Cu oameni ca tine tara asta n-are viitor!
        • -2 (2 voturi)    
          deci sa inteleg... (Joi, 26 aprilie 2012, 19:45)

          SiriusB [anonim] i-a raspuns lui Jar

          sa moara pensionarii, ca si-asa si-au trait viata...si sa aiba farmaciile medicamente gratuite si compensate...misto asa...si imi spui mie comunistoid...

          dar putem face asa...iti iau eu banii ca mi se pare mie ca-mi datorezi...si dup-aia iti decontez din taxa de prostie care vine pe viitor...e bine??

          si sa ne imprumutam ca sa scoate gazul si aurul din pamant, sa-l dam pe trei lei este de 2 ori prostie...de cand resursele sunt ale mele sau ale tale?? sau ale lui basescu sau mru??...eu credeam ca sunt ale urmasilor nostri (pentru ca e la mintea cocosului sa-ti dai seama ca o tara fara resurse in subsol e moarta economic...pentru ca nu mai are parghii financiare pe piata mondiala)

          pentru mine guvernarea PD-L a fost foooarte educativa...mi-am dat seama ce inseamna sa fi cenzurat, umilit, indatorat si inrobit FMI-ului si americanilor (de parca ar fi vreo diferenta intre rusi si americani, in afara de hollywood)
          • +2 (2 voturi)    
            sa intelegi? (Vineri, 27 aprilie 2012, 4:18)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui SiriusB

            esti dovada vie ca antenele dauneaza grav sanatatii, bre! atrofiaza capacitatea de a asculta, intelege si emite propriile pareri si, cu timpul, te transforma in stampila ieftina de vot
            • -1 (1 vot)    
              e greu (Vineri, 27 aprilie 2012, 9:21)

              SiriusB [anonim] i-a raspuns lui zaboo

              ca doar antena3 candideaza la sectorul 3 si antena1 la sectorul 1, nuh?? :))))
              si eu daca zic ca B1 te spala pe creier cine are dreptate? (ca m-am uitat la B1 si woooow...au scenariu scris cu replici ce sa spuna...mai ales acum pe ultima suta de metri)

              vrei sa auzi parerea mea: Antena1 este cel mai de kk post de divertisment din romania...pe bune acum...te pui cu blondele...pfff...dar cu toate astea nu vreau sa-i cenzurez...la fel cum se vede clar ca taraf si etno dauneaza grav nivelului de inteligenta, dar daca exista lasa-i sa se descurce daca au piata. Este o radiografie a societatii romane...care este aparent consumatoare de rebuturi de "entertainment"

              pana la urma (cei cu TV si telecomanda, ca eu fac streaming online) te intereseaza la ce te uiti TU, sau la ce se uita VECINU???
  • -2 (8 voturi)    
    o logica alternativa (Joi, 26 aprilie 2012, 15:41)

    phoenix5 [anonim]

    cine trebuie sa cada... e Traian BASESCU, el este si a fost la originea multor dezbinari din politica romaneasca...cine se face ca nu vede asta prelungeste o agonie de cel putin 3-4 ani...Partidele de stinga sau de dreapta se vor reaseza in spectrul politic si actuala conjunctura de moment adica USL-ul ma gindesc ca va disparea...Tara trebuie sa fie condusa de un guvern prin intermediul primului ministru iar prerogativele unui presedinte reduse printro noua constitutie. E singura solutie viabila pentru o pace politica si mai apoi o pace sociala.
    • +8 (8 voturi)    
      sa vina Crin (Joi, 26 aprilie 2012, 16:09)

      waru [anonim] i-a raspuns lui phoenix5

      asa e, sa vina Crin , cu Ponta, cu Nastase, cu Voicu, cu Voiculescu..etc, si sa reinstaleze linistea din anii '90 si 2000; linistea aia cand s-au facut averi fabuloase in cateva luni.
    • +9 (9 voturi)    
      pacea sociala (Joi, 26 aprilie 2012, 16:12)

      deco [anonim] i-a raspuns lui phoenix5

      atat timp cat iliescu e liber dupa ce a omorat oameni in 89 si 90, atat timp cat esalonul 2 din PCR a preluat si a furat tot ce se putea in romania, si acum vin copii si nepotii lor la butoane, atata timp cat justitia este o casta politico-mafiota, nu o sa existe pace sociala.
  • -5 (7 voturi)    
    Zdrrumm - Zdrrumm ... Se aud lanturile (Joi, 26 aprilie 2012, 15:47)

    Gardianu' [anonim]

    ... Pe drumul spre Jilava.
    • +2 (2 voturi)    
      voci auzi (Joi, 26 aprilie 2012, 18:16)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Gardianu'

      ?
      • +2 (2 voturi)    
        D-le, (Joi, 26 aprilie 2012, 19:38)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        mi-ai descretit fruntea,dupa toate prostiile de aici.
  • +8 (8 voturi)    
    atunci sa cada guvernul (Joi, 26 aprilie 2012, 16:13)

    Denoro [utilizator]

    Foarte bine, sa cada guvernul. Daca cade guvernul, atunci Basesca va nominaliza pe Ponta premier.
    Si asa de atata amar de vreme, urla si straga USL ca vrea sa dea jos acest guvern (si pe cel al lui Boc precedent), sa "scape tara" si sa inceapa ei o guvernare buna! Bun.
    Exista doua variante.
    Ponta refuza postul de prim ministru si atunci se face de cacao! Adica urla de atata vreme ca sa plece Boc si apoi Ungureanu si sa vina ei, si cand primeste postul (a doua oara) sa-l refuze, ar fi un gest infantil (in cel mai propriu sens al cuvantului). Daca totusi il refuza, atunci va fi un scandal monstru si tara va avea parte de o paralizie "made by USL". Si astfel USL demonstreaza ca foloseste motiunile de cenzura doar pe post de jucarie, nimci altceva, iar cand vine vorba de responsabilitate, fuge ca dracu' de tamaie!
    A doua varianta, singura fireasca de altfel, Ponta accepta postul si isi formeaza propriul guvern USL. Astfel, pana la alegerile generale din toamna, are posibilitatea sa ne dovedeasca competenta, seriozitate, lupta impotriva coruptiei si toate cu ce s-au laudat. Daca dovedesc astea, eu sunt primul care in toamna voteaza USL-ul! Serios! Si mai este un avantaj in aceasta varianta: noi, romanii, avem posibilitatea sa vedem un "demo", o mostra de guvernare USL. Asta e foarte bine pentru noi.
    Dar m-am saturat de atatea motiuni! Motiuni peste motiuni! M-am saturat, pe bune ca vreau sa cada guvernul si sa se termine odata cu toate si sa stim ori ca-i alba, ori ca-i neagra!
  • -1 (5 voturi)    
    Planu psd e urmatorul (Joi, 26 aprilie 2012, 16:47)

    smen [anonim]

    Motiunea va trece maine,sunt sigur,USL va organiza alegerile si va incepe procesul de suspendare a lui basescu,chestia cu erodarea in 7 luni e neverosimila daca USL va organiza alegeri,eu cred ca PDL se va destrama,daca nu organizeaza PDL alegerile vor lua sub 10%,USL va marii salariile pentru ca bani exista si atunci vor creste si mai mult in sondaje pana in noiembrie cu mesajul ''vedeti noi cum am ajuns la putere v-am marit salariile'' asa ca sperantele pedelistilor ori ca va cadea guvernul ori ca nu va cadea sunt desarte exista o singura finalitate decimarea pdl
    • +3 (3 voturi)    
      suspendarea lui Basescu (Joi, 26 aprilie 2012, 18:00)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Daca USL il suspenda pe Basescu, atunci obligatoriu trebuie facut referendum. Ori, prin referendum, Basescu va ramane presedinte. Stiu ca poate parea neverosimil, dar aici eu cred ca e un proces psihologic interesant. Basescu - in prezent - este antipatic multori romani. Cel putin la suprafata. Dar aceeasi (52%) romani l-au votat pe Basescu presedinte, nu filipinezii sau cei din Papua Noua Guinee! Incercarea de suspendare a presedintelui ales, lasa impresia cumva ca USL nu suspeda doar un cetatean din functia de presedinte, ci SUSPENDA VOTUL SI ALEGEREA ROMANILOR. Ori asa ceva, chiar celor carora Basescu le e antipatic, nu pica bine... Lasa asa o impresie de lovitura de stat peste voia romanilor, care l-au votat. Fiindca chiar si cei care l-au votat pe Geoana (ma rog, peste 90% dintre ei) il considera pe Base un presedinte legitim, chiar daca poate le este profund antipatic.
      Pe de alta parte, in acest caz Basescu iar va fi victimizat, pe buna dreptate!
      O mare parte din oameni nu se vor duce la referendum. Mai ales cei care sunt impotriva lui Basescu nu se vor duce, le va fi prea scarba de politica in general. Ceilalti, pro-Basescu, dintr-un sentiment ca se vrea a se face o nedreptate crasa, se vor duce in numar destul de mare la acel vot.
      Din aceste considerenta, eu cred ca un potential nou referendum de suspendare, Basescu il va castiga detasat.
      Poate exprimarea mea n-a fost tocmai corecta, nu sunt psiholog, nu stapanesc termenii psihologiei asa cum o face un profesionist in acest domeniu, dar eu asa simt. Poate ma insel, dar asta e parerea mea.
    • +2 (2 voturi)    
      completare (Joi, 26 aprilie 2012, 18:05)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui smen

      M-am luat cu vorba in comentariul anterior si am uitat sa scriu ideea principala.
      Asa cum am spus in comentariul de mai sus, daca Basescu este suspendat, castiga detasat referendumul si isi pastreaza functioa de presedinte (parerea mea).
      Ori, daca se intampla asta inainte de alegeri, e o lovitura grea pentru USL si un avantaj pentru PDL.
      Poate gresesc, dar pur si simplu Ponta si ANtonescu, ca si oameni politici, sunt prosti. Iau decizii gresite, care intr-un final se intorc impotriva lor.
      • -2 (2 voturi)    
        E opinia ta (Joi, 26 aprilie 2012, 18:14)

        SMEN [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        Dar eu cred ca Basescu va fi suspendat cu peste 80% la referendum,ceea ce spui tu cu aia care ol-au votat in 2009 e frectie dintr-un motiv simplu,nu stiau ca Basescu le va taia salariile si pensiile,mamaliga din Romania suporta orice pana la un singur moment,cand ii iei mancarea de la gura,cand le tai sursele de venit
    • +2 (2 voturi)    
      USL, (Joi, 26 aprilie 2012, 19:35)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui smen

      prin antene si RTV,ti-a spus ca fura Udrea si tu crezi ca sunt bani.Ei,afla ca bani sunt putini si vor fi si mai putini,mult timp de-acum incolo...
      O sa vezi trai pe vatrai,smenule!
  • +6 (6 voturi)    
    politicieni (Joi, 26 aprilie 2012, 17:05)

    SiriusB [anonim]

    daca ar exista mai multi politicieni ca Nicusor Dan in clasa actuala (prin parlament sau guvern...ca sa nu mai vorbim de presedentie) m-as putea numi cu mandrie "cetatean roman", a carui vot chiar ar conta in dezvoltarea tarii pentru urmasii nostri.
    Si votul ar fi constructiv, nu doar unealta prin care alegem raul mai mic dintre 2 rele evidente....

    Ne tot batem cu pumnii in piept ca suntem in UE, dar gandim tot ca niste ciobani gen "Miorita" (dam in capul aproapelui sa-i luam turma aparent mai pretioasa)...cand vom avea noi (ca popor) mentalitate europeana??...

    ...raman un visator...

    PS: nu m-ar mira sa primesc voturi negative, ca doar e plin de ciobani (dupa cum am spus si mai sus)
  • +4 (4 voturi)    
    ireal (Joi, 26 aprilie 2012, 18:09)

    ciprian [anonim]

    Tare as vrea sa vad cum ar conduce USL tara asta.Oare nu am mai vazut scenariul asta???Un singur lucru au astia in cap sa ii darame pe ceilalti!!!
  • +1 (1 vot)    
    Scenarii (Joi, 26 aprilie 2012, 18:35)

    Eugeni [anonim]

    Foarte important va fi discursul lui MRU maine. Multe se vor lamuri.
    Sa presupunem ca incepe si promite multe atunci motiunea trece si ramane ca USL sa indeplineasca ceea ce MRU a promis......:) .
    In Parlament pot avea proiecte de lege, pe care guvernul este obligat sa le urmeze odata votate, astfel:dublarea salariilor profesorilor, Triplarea salariilor medicilor, deblocarea posturilor de la bugetari si marirea salariilor....va aduce aminte ceva? dar pe invers.......:)
  • 0 (0 voturi)    
    Motiunea va trece (Vineri, 27 aprilie 2012, 8:30)

    PuicaConstanta1329033645217 [anonim]

    Din pacate ,motiunea va trece.Opozitia nu poate scapa o asemenea ocazie,care ii confera avantajele guvernarii.In primul rand va controla alegerile,in al doilea rand,stand atata amar de vreme pe tusa,foamea e uriasa.
    PDL-ul are grave probleme interne ,iar trecerea in opozitie sta in ordinea lucrurilor ,pentru ca acest partid trebuie sa se reformeze.
  • +1 (1 vot)    
    motiunea nu va trece (Vineri, 27 aprilie 2012, 10:16)

    maria [anonim]

    Sper ca motiunea sa nu treaca . acest joc de gleznae a NEREPREZENTANTILOR nostri nu este decat manifestarea morbida a dorintei de a ajunge la putere .Daca erau onesti si seriosi ar fi stat in parlament sa se zbata pentru electoratul care ia trimis acolo .Daca au ales puturosenia trebuia sa nu o asocieze si cu hotia Asa se cheama gestu de a lua ce nu este dreptul tau ,atat timp cat nu muncesti ,indiferent in ce categorie incerci sa incadrezi sumele respective.
    Faptul ca au si mai mintit ca au donat sumele este si mai grav sau chiar daca unii au donat nu aveau dreptul sa o faca Nu donezi ce nu-i al tau .Noi i-am ales parlamentari si nu haiduci .
    Peroada prealabila votarii motiunii ne-a mai dovedit odata daca mai era nevoie ca aceasta clasa politica trebuie scuturata din radacini pentru a scapa de oprtunisti sii ALERGATORII DE CURSA LUNGA dupa avantaje personale
    .In actuala situatie toate aceste personaje migratoare din ultimile zile au sanse sa fie FRUNCEA (vorba banateanului) in PNL sau PSD
    contand pe fraierismul electoratului .Presa ar putea sa de o mana de ajutor si sa informeze corect si permanent despre aceste comportamente, incat electoratul sa poata sanctiona iresponsabilitatea acestor politicieni(indiferent din ce partid sunt ) si sa ajute la
    reformarea clasei politice
    Sper ca Mihai Razvan Ungureanu sa ramana premier ,sa fie timp sa vedem ce capacitate manageriala are ,cat este de serios si de cuvant ,ceea ce se poate verifica pana la toamna .Este o persoana cu o inalta tinuta intelectuala si o personalitate bine conturata ,calitati care din punctul meu de vedere sunt indispenabile unui demnitar de acest nivel si din pacate avem foarte, foarte putin implicati in viata politica (de care depinde la ora actuala si viata noastra )
    • +1 (1 vot)    
      Si eu sper,dar ma tem. (Vineri, 27 aprilie 2012, 10:20)

      PuicaConstanta1329033645217 [anonim] i-a raspuns lui maria

      Doamne ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    A trecut motiunea si cazu marele telectual (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 1:39)

    Doru [anonim]

    Sunteti penibili! Toate argumentele voastre in favoarea ramanerii MRU la guvernare s-au referit la presupusa impotenta a liderilor USL. Nu vreti sa vedeti trista si crunta realitate: am fost condusi de niste incompetenti, cu studii la FF (acum se cheama pompos, la distanta), care au stiut doar sa taie. In loc sa fie in slujba poporului, au actionat in mod totalitar. I-a durut in scarbavnicul madular de tot poporul roman, de aerul, solul si subsolul tarii, de autonomia universitara, de cai ferate si autostrazi, etc. Lor (si voua) sa le mearga (sa va mearga) bine ! L-am dat jos pe Ceausescu si pentru ca ne asculta telefoanele !
  • 0 (0 voturi)    
    hmm.. (Duminică, 29 aprilie 2012, 23:02)

    vio [anonim]

    Aceasta motiune este cu dus si intors, ar fi bine totusi sa treaca, guvernul sa pice, ca apoi USL sa-si dovedeasca inutilitatea.