Liderii PDL s-au intalnit pentru a discuta pe tema motiunii de cenzura. Ioan Oltean: Va asigur la modul cel mai serios ca motiunea nu va trece

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:17 Actualitate | Politic


Liderii PDL s-au intalnit, miercuri, pentru a discuta despre strategia partidului pentru motiunea de cenzura, au declarat surse politice pentru HotNews.ro. Printre cei care au luat parte la intalnire se numara Roberta Anastase, Vasile Blaga, Emil Boc, Ioan Oltean. Secretarul general al PDL, Ioan Oltean a declarat la finalul sedintei ca s-a discutat despre voturile de la motiune. "Am avut o discutie pentru a vedea ca niciunul dintre parlamentarii nostri nu va fi implicat in votarea motiunii (...)

Nu avem o liniste totala, dar avem o liniste normala vizavi de motiune. Va asigur la modul cel mai serios ca motiunea nu va trece", a spus Oltean.

De asemenea, conducerea PDL a numit un presedinte interimar la organizatia de Giurgiu in persoana lui Bogdan Cantaragiu."Astazi a fost o analiza legata de situatia existenta in organizatia judeteana Giurgiu. Asa cum stiti, presedintele organizatiei judetene si-a prezentat demisia si nu a dorit sa mai candideze.

"In aceasta situatie, noi am stabilit un presedinte interimar, in persoana domnului deputat Bogdan Cantaragiu, care a fost mandatat sa se deplaseze sa preia conducerea acestei organizatii, sa alcatuiasca o noua structura de conducere a PDL Giurgiu, sa finalizeze activitatea de depunere a listelor si sa depuna listele de candidati pentru toate structurile alese la nivelul judetului Giurgiu", a declarat Ioan Oltean, citat de agentia Agerpres.

Totodata, premierul Mihai Razvan Ungureanu s-a intalnit miercuri dupa discursul presedintelui Consiliului European, Herman van Rompuy cu presedintele Senatului Vasile Blaga. La finalul intalnirii Blaga a declarat ca are convingerea ca motiunea de cenzura initiata de Opozitie nu va trece.

"Partidul este mobilizat si coalitia este mobilizata. Eu nu cred ca va trece motiunea de cenzura. Am aceasta convingere(...) Domnul Emil Boc stia foarte bine cum sta. A si spus aseara la o emisiune televizata ca motiunea nu va trece", a spus Blaga.

Si premierul Mihai Razvan Ungureanu a declarat, intrebat de presa daca are emotii la motiune, a spus ca emotiile sale sunt legate de pensii si salarii, de cum sa puna in aplicare hotararea Curtii Constitutionale.

Motiunea de cenzura "Opriti Guvernul santajabil. Asa nu, niciodata!" va fi dezbatuta si votata vineri, incepand cu ora 9:00.


Citeste mai multe despre   


















1472 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    mitologie (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:35)

    Mazeta [utilizator]

    dar ce a spus Zeus?
    • 0 (2 voturi)    
      zeus spune.... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:41)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in grecia ,criza se acutizeaza, atat in olimp cat si pe plajele insorite ale eladei.....afrodita e desnadajduita.,hera plange in hohote iar atena e in fruntea grevistilor.....PA.
      • 0 (0 voturi)    
        Jos guvernul (Joi, 26 aprilie 2012, 14:23)

        Ionut Dumitru [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Motiunea asta nu are rost sa existe, ar trebuii sa aiba bun-simt si sa isi dea demisia guvernul. Acum motiunea, daca nu va trece, e din cauza ca PDL-ul tine la putere si nu ii pasa de populatie.
    • 0 (0 voturi)    
      A spus ca... (Joi, 26 aprilie 2012, 11:59)

      Radu Mihai [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Desi in vechea Elada criza face ravagii, sunt lupte de strada, dezastrul economic. In Olimp (Romania zilelor noastre) curge lapte si miere, nectar din belsug, lumea este fericita, el este in continuare adorat.
      Si revenind, motiunea va trece.
    • 0 (0 voturi)    
      Motiune (Joi, 26 aprilie 2012, 12:32)

      Manu [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      S-au intalnit sa isi planga de mila ca o sa iasa cat de curand de la guvernare si ar mai fi avut ceva de furat.
      • 0 (0 voturi)    
        PRO MOTIUNEA (Joi, 26 aprilie 2012, 12:50)

        Ares [anonim] i-a raspuns lui Manu

        da da, dar ce credibilitate are si Olteanu asta. clar ca motiunea va trece
  • +2 (4 voturi)    
    Ei, nu, zau! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:11)

    radu [anonim]

    Ei, nu, zau! Oltene, de Ali Chimicul ai auzit? Si ala spunea la fel la televizunea irakiana: "am castigat!", exact in momentul in care intrau in studio soldatii americani sa-l aresteze.
    • 0 (0 voturi)    
      bv (Joi, 26 aprilie 2012, 12:08)

      vadim teodosiu [anonim] i-a raspuns lui radu

      acest guvern si-a pierdut de mult credibilitatea in fata romanilor, prin urmare , astfel de declaratii mai pot alimenta doar stima de sine a membrilor pdl, in niciun caz increderea opiniei publice!
  • +1 (5 voturi)    
    cine numara voturile ? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:27)

    adrian [anonim]

    ca acolo e cheia !
  • -1 (5 voturi)    
    Motiunea de cenzura (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:32)

    costel [anonim]

    USL a promis pensionarilor si bugetarilor ca le dau toti banii inapoi.Au promis ca rezolva problema retrocedarilor.Au promis locuri de munca.Au promis eradicarea coruptiei si multe alte promisiuni.In aceasta situatie cred ca PDL ar trebui sa voteze pentru motiune,sa cada guvernul Ungureanu,Boc sa propuna desemnarea lui Ponta ca prim-ministru si in Parlament sa voteze guvernul Ponta.I se ofera astfel USL,lui Ponta,Antonescu,Nastase,etc.sa rezolve problemele de mai sus imediat asa cum au promis.Daca in anul 2012 USL o sa dea guvernul,bugetarii si pensionarii sa se pregateasca sa NU PRIMEASCA BANII.Creditorii Romaniei vor suspenda finantarea si vor majora de 3 ori dobinzile.Acesti creditori au incredere in BASESCU SI PDL.
    • -1 (1 vot)    
      Nu (Miercuri, 25 aprilie 2012, 21:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui costel

      Nu ai inteles bine, aceste puslamale de USL-asi vor un mandat intreg adica 4 ani sa faca ce-au promis si abia la sfarsit sa spuna ca nu au avut timp si sa mai fie votati inca o data si apoi la nesfarsit caci numai ei sunt singurii care doresc "binele" (bineinteles al lor propriu si al averilor lor) minciuna are picioare scurte
  • +3 (5 voturi)    
    Zdrumm - Zdrumm ... se aud lanturile (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:37)

    Gardianul [anonim]

    ...
    • -1 (1 vot)    
      Da (Miercuri, 25 aprilie 2012, 21:30)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gardianul

      Lanturile care trebuiau puse la Nastase si alti parlamentari de teapa lui ...
      Voi USL-asii aveti idei fie, chiar daca Basescu si-a dovedit nevinovatia cu flota voi nu Batman, Batman
  • +2 (2 voturi)    
    Blaga e glumet ! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 20:33)

    pandele [anonim]

    '' Mihai Razvan Ungureanu s-a intalnit cu presedintele Senatului Vasile Blaga. La finalul intalnirii Blaga a declarat ca are convingerea ca motiunea de cenzura initiata de Opozitie nu va trece.''

    ...adica la final a primit convingerea de undeva, de la cineva ...? mai sa fie !! :)))
    • 0 (0 voturi)    
      opinie (Joi, 26 aprilie 2012, 12:18)

      Monica V [anonim] i-a raspuns lui pandele

      Liderii PDL sunt penibili de unde atata siguranta ca motiunea nu va trece, motiunea va trece si veti avea de suferit va trebui sa raspundeti pentru tot ce ati facut.Cu aceasta ocazie Romania va avea un guvern competent si responsabil.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Joi, 26 aprilie 2012, 11:59)

    biby1503 [anonim]

    Strategia pe care PDL ar trebui sa o adopte odata ce motiunea va trece este aceea de a parasi scena politica! Nu avem nevoie de hoti si de oameni incapabili la conducerea tarii!
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Joi, 26 aprilie 2012, 12:17)

    roxanaa [anonim]

    MRU spera ca motiunea sa treaca,dar sunt slabe sanse pt ca pdl a pierdut multi lideri importanti,incompetenta de care a dat dovada pana acum ii face pe multi sa renunte si sa voteze pt motiune,si sa-l demita pe MRU.
  • 0 (0 voturi)    
    Me gusta. (Joi, 26 aprilie 2012, 13:15)

    Zambetoniera [anonim]

    Ce-mi place cand se simte panica si frustrarea in cuvintele nesimtitilor astora care au tavalit tara prin praf si noroi. Motiunea va trece, nenorocitilor, pentru ca cetatenii au nevoie de dreptate, nu de hoti si mincinosi in stadiu cronic!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Adunatura (Joi, 26 aprilie 2012, 15:14)

    jeje [anonim]

    A venit vremea dl Oltean sa strea linga urne ca la precedentele bile introduse... Ce are sa pateasca cel ce nu voteaza cu ei..? O sa fi dat afara din pedele? Uau !!! E grava situatiunea moncher la ei... si ce daca, se poate si mai rau.
  • 0 (0 voturi)    
    ????? (Joi, 26 aprilie 2012, 15:36)

    Mihai [anonim]

    Ca de obicei nu au nici un interes pentru binele tarii.
    Se baricadeaza dar de data asta trebuie sa cada si apoi trebuie sa fie pedepsiti pentru marlaniile lor.
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Joi, 26 aprilie 2012, 16:41)

    Mihai Arad [anonim]

    Indiferent de ceea ce spun, celor in PD-L le este frica , deoarece sunt constienti ca poporul nu ii mai vrea.
  • 0 (0 voturi)    
    motiune (Joi, 26 aprilie 2012, 18:16)

    ciprian [anonim]

    Nu o sa treaca aceasta motiune pentru ca suntem pe drumul cel bun si trebuie continuitate.Cei din USL fac mereu acelasi lucru:vor sa strice lucrurile bune facute de altii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 26 aprilie 2012, 18:59)

    Adela [anonim]

    acum cand se vede cu "cutitul la os" ,se gandeste la reintregirea salariilor bugetarilor,tipic PDL,mint pana in ultima clipa crezand ca vor capata increderea celorlalti,dar nu au nici o sansa!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Joi, 26 aprilie 2012, 19:12)

    unguru [anonim]

    PDL-ul pierde teren, lideri nu mai stiu ce sa fac, toata lumea fuge din PDL ca dintr-un vapor care se scufunda.
  • 0 (0 voturi)    
    Portocaliii nu o sa doarma in noaptea aceasta.. (Joi, 26 aprilie 2012, 22:02)

    Laura [anonim]

    "Liderii" au mari emotii in ceea ce priveste ziua de maine si au si de ce! Doamne ajuta sa treaca motiunea si sa dispara toti incompetentii de la putere! ADIO PDL!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa plece mafiotii! (Joi, 26 aprilie 2012, 22:45)

    Mihalache Marius [anonim]

    Va asiguram ca la modul cel mai serios motiunea va trece, penibililor mafioti. Iar voi veti plati pentru tot ce ati facut!