​​VIDEO Ce nu s-a vazut la TV la discursul presedintelui Consiliului European in Parlamentul Romaniei

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:05 Actualitate | Politic


Presedintele Consiliului European, Herman Van Rompuy, a sustinut, miercuri, un discurs in fata a peste jumatate dintre deputati si senatori reuniti in sedinta comuna. In timp ce Van Rompuy se adresa plenului, vorbind despre ratificarea Pactului Fiscal si despre intrarea in Schengen, multi dintre deputati si senatori au avut indeletniciri diverse. Tableta si mobilul au fost din nou preferate de catre unii parlamentari, in timp ce altii s-au multumit sa citeasca ziarul, sa rezolve cuvinte incrucisate, sa faca poze cu mobilul, sa vorbeasca la telefon, iar un deputat PDL a contemplat indelung doua bilete la finala Europa League ce se va tine in Bucuresti pe 9 mai.
  • Vezi mai jos un videoreportaj marca HotNews.ro cu imagini de la sedinta Parlamentului
Dupa discursul lui Van Rompuy, liderii opozitiei, Victor Ponta si Crin Antonescu, au parasit sala de plen inainte ca presedintelui Consiliului European sa-i fie acordata distinctia "Colanul Parlamentului Romaniei".

La finalul sedintei, fostii premieri ai Romaniei Adrian Nastase si Emil Boc au purtat o discutie mai lunga cu actualul premier Mihai Razvan Ungureanu.




Citeste mai multe despre   




















14448 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    preocupat rau dl. Antonescu... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:36)

    ilien [utilizator]

    Pentru Arici Pogonici era si greu sa inteleaga (atat ideile din discurs cat si limba engleza).
    • 0 (0 voturi)    
      flacara verde (Joi, 26 aprilie 2012, 7:25)

      flacara multiplicata [anonim] i-a raspuns lui ilien

      Trebuie alesi cei care au dovedit ca pot sa tina carma in furtuna crizei.Pana la urma poporul va culege si roadele eforturilor de pana acum.Schimbarea nu inseamna nici uitare nici un nou inceput.
    • +1 (3 voturi)    
      Infractorii din parlament (Joi, 26 aprilie 2012, 7:41)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui ilien

      Crin reprezinta ceea ce la vremea lor au reprezentat Emil Constantinescu si Adrian Cioroianu, o nulitate plina de vanitate care se uita dimineata in olginda si isi spune ""Bai eu sunt lider
      national!".

      Infractorii din parlament, toti acei smenari nu pot fi opriti decat votand independenti. Presa este corupta si lenesa, iar filme precum cel de mai sus au mai degraba rol de divertisment nu de expunere a unor tare politice.
  • +25 (25 voturi)    
    rau (Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:38)

    ady [anonim]

    HN multumim pt realitatea crunta a Romaniei de azi..sa vezi inculpati inca in parlament si repetenti care-si inghit mucozitatile nu e usor sa digeri tot ce vezi..
    • +9 (9 voturi)    
      e linistiti baietii (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:19)

      body guard [anonim] i-a raspuns lui ady

      PARTIDU(!) are grija sa'i puna la loc, la toamna.
      ce face ei, nu e treaba noastra.:)
  • +25 (29 voturi)    
    asa opozitie? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:39)

    Dragos.C [anonim]

    Crin esti cel mai antipatic personaj politic.
    Pontoo tu mai ai pana ti se coace mintea.

    vine presedintele Consiliului European iar ei se tin de glume. doua personaje ieftine ...
  • +20 (20 voturi)    
    Pai cred si eu... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:46)

    translativus [utilizator]

    ....ca parlamentarii s-au plictisit, oricum nu inteleg nimic din "pasareasca" politicii.
    Daca s-ar fi vorbit despere o invarteala sau cine stie ce manevre financiare sau macar despre curve, poate le mai capta atentia.
    Cat despre parasirea salii de catre cei doi lideri P si A, mi se pare cat se poate de normala atata timp cat distinctia respectiva era"Colanul" si nu "Ciolanul Parlamentului Romaniei"
    • +1 (3 voturi)    
      parasirea parlamentului (Joi, 26 aprilie 2012, 8:44)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      inainte de acordarea distinctiei presedintelui Rompuy denota ceace stiam de mult si anume lipsa de educatie a lui ponta si antenescu pe care din pacate fata de pres R,PM,si nu numai si-au manifestat-o din plin de fiecare data.Sper ca mai sant multi ca mine care nu le iarta acest comportament de golani.
  • +17 (19 voturi)    
    asteptari desarte (Miercuri, 25 aprilie 2012, 16:33)

    calin [anonim]

    Iar astia doi Ponta si Antonescu, prin astfel de derapaje de bun-simt, se asterapta ca daca vor castiga alegerile, ca prim-ministru, respectiv presedinte, sa fie tratati cu respect atunci cand se deplaseaza la consiliul european si dau cu nasul de von rompuy ?
  • +26 (28 voturi)    
    Multumim pentru imagini HN, concluziile ne apartin (Miercuri, 25 aprilie 2012, 16:48)

    uluit [utilizator]

    Ce se poate vedea in Parlamentul Romaniei din imaginile pe care le-ati inregistrat inainte si in timpul discursului Presedintelui Consiliului European, D-nul Herman Van Rompuy?

    Ca avem o clasa politica expirata. Ca opozitia USL-ista nu mai este in "greva" parlamentara si face "mici" grupulete cu discutii la "misto". Fiindca ei se simt bine in "gasca". Ca doar, daca nu faci parte din gasca lor, trebuie sa dispari ca partid politic. Au viata grea de parlamentarii, cu plictiseala multa monsher!

    L-am vazut pe proaspatul puscarias-penal, recent eliberat, Voicu de la PSD, era bine merci.

    Imaginati-va, oare cum s-a simtit D-nul Rompuy intre toti acesti parlamentari cu care ar trebui sa ne mandrim ca natiune?

    Nimic nu se schimba, aceleasi figuri se vor roti la viitoarele alegeri.
    Parca suntem blestemati.
    • +15 (15 voturi)    
      Ce s-a vazut? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:09)

      Ov [anonim] i-a raspuns lui uluit

      am vazut ca Voicu nu stie sa foloseasca o tableta (nu are cred), si nici nu stie sa citeasca (nu avea nici ziar, nici integrame, nici pliante, nici macar SMS pe telefon).
    • +15 (15 voturi)    
      Parafrazandu-l pe Eminescu,parca vedem Parlamentul (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:25)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Voi sunteţi aleşii ţării? Nişte răi şi nişte fameni!
      I-e ruşine omenirii să vă zică vouă oameni!
      ..............................................................................................

      Şi acum priviţi cu spaimă faţa noastră sceptic-rece,
      Vă miraţi cum de minciuna astăzi nu vi se mai trece?
      Când vedem că toţi aceia care vorbe mari aruncă
      Numai banul îl vânează şi câştigul fără muncă,
      Azi, când fraza lustruită nu ne poate înşela,
      Astăzi alţii sunt de vină, domnii mei, nu este-aşa?
      Prea v-aţi arătat arama sfâşiind această ţară,
      Prea făcurăţi neamul nostru de ruşine şi ocară...
      • +6 (6 voturi)    
        Doi golani (Joi, 26 aprilie 2012, 8:48)

        lzrd [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ce fac de rusine Romania !
        Derbedei cu putina carte ce isi inchipuie ca noi santem la fel de fraieri ca prin anii 90!
      • +1 (1 vot)    
        da (Joi, 26 aprilie 2012, 13:11)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Iti multumesc prietene .Mi-ai luminat un pic aceasta zi mohorata,mohorata pentru ca ieri fiica mea de 39 a suferit o operatie grea,mohorata pentru ca suntem o natiune de tot rasul.Versurile lui Eminescu exprima un adevar ce nu va muri niciodata in Romania ,el fiind dumnezeul versului ce ne susura adevarul infinit despre noi! O gasca de golani de carenu vom scapa niciodata!
  • +9 (9 voturi)    
    cine is cei doi? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 18:48)

    cine is cei doi? [anonim]

    cine is cei doi cu mainile in buzunarele pantalonilor ce au iesit din sala dupa discurs? ????
  • +13 (13 voturi)    
    imaginile vorbesc de la sine. (Miercuri, 25 aprilie 2012, 21:53)

    kappy [anonim]

    ce imagini graitoare ...uitati va la antonescu cum chicoteste ,rade si barfeste ca la carciuma cu nicolaescu,priviti pe nastase cu atatea procese de coruptie si condamnari cum rade si se saluta cu antonescu intelegandu se din priviri si pe voicu venit direct din celula inchisorii cu burta pana la genunchi si cu ochii dupa praduiala ,pe cei care completeaza integrame si altii cum ii vedeti voi guvernandu ne in urmatorii ani ,chiar nu vede nimeni corbii care stau la colt,penalii care vor aduce hotia la rang de arta in romania daca vor castiga .NIVELUL DE TRAI AL UNUI POPOR ESTE PROPORTIONAL CU NIVELUL LUI DE INTELIGENTA !
    • +4 (4 voturi)    
      Sistem de vot (Joi, 26 aprilie 2012, 10:08)

      eleven [anonim] i-a raspuns lui kappy

      Pana nu schimbam sistemul de vot, adica sa conteze doar voturile CETATENILOR din tara asta, nu vom vedea alte figuri in Parlament. Prin CETATENI sa se inteleaga acei compatrioti care contribuie cu ceva la evolutia acestei natii, oameni care-si merita cu adevarat acest statut. Cat timp parlamentarii si presedintele sunt alesi de asistati sociali si de oameni care nu sunt in stare sa-si castige existenta (nu mai vorbim sa mai si contribuie cu ceva la viata comunitatii), vom avea tot timpul parlamentari dupa chipul si asemanarea personajului Voicu.
  • +1 (5 voturi)    
    >>>>>>>>>> (Miercuri, 25 aprilie 2012, 23:13)

    Invincible [utilizator]

    Jocurile sunt facute, copii! Degeaba spumegati pe-aci ca USL e asa, ca PDL e pe dincolo.... Se vede ca sunt intelesi si ca sunt acelasi drac.

    Circul e pentru voi.
  • +5 (5 voturi)    
    Astia ne sunt alesii, trist! (Miercuri, 25 aprilie 2012, 23:42)

    Clop [utilizator]

    Berbecii astia nu au preocupari pentru tara, sunt in majoritate niste agarici gonflati, aflati pe orbita politicii la momentul T. Dintre acestia, o buna parte /daca nu in majoritate/ nu stapaneste limba engleza si nici nu este interesata sa o stapaneasca. :D


    O adunare de maimute care se scarpina bine sub boabab pentru propriul interes si care mimeaza vag, fara insa sa si reuseasca, interesul pentru bunastarea tarii.
  • +6 (6 voturi)    
    pleaca (Joi, 26 aprilie 2012, 0:32)

    Palax [utilizator]

    Nastase nu e in inchisoare? ce cauta acolo ?! Iar crin si ponta sunt clar de o ipocrizie greu de inghitit. Vor putere, dar nu au pic de respect sau interes pentru responsabilitatiile acelei puteri. Astfel de oameni si partidele din care fac parte trebuiesc ocolite de voturi cu orice pret. Cu cat ei dispar din posturile publice cu atat alte personaje mai demne le pot lua locul.
  • +2 (6 voturi)    
    cum functioneaza sistemul (Joi, 26 aprilie 2012, 2:25)

    Lucian Ilea [anonim]

    Am aflat si io de curand
    Te inscrii intr=un partid politic,meri in audienta la presedintele partidului ii pui 5000 de euro pe masa daca vrei sa fii deputat si 10000 daca vrei sa fii senator si ii spui
    -Pune-ma pe un loc eligibil
    dupa asta sigur ca tre sa te voteze si prostii
    ca sa te voteze fraierii mai dai inc ape atata pentru pomeni,gen zahar ulei faina etc ce are nevoie omu
    La mine or venit cu Campari la usa data trecuta pedeleul
    Amu sigur ca daca vrei sa iti cumperi parlamentarul tau sclavul tau in Parlamentul Romaniei,tre sa cotizezi cam de 10 ori mai mult
    adica 50-100000 de euro
    cam atata o cotizat si DD pt oroarea politica