VIDEO Senatorul Petru Filip a anuntat ca paraseste PDL si se inscrie in PSD. Colegul sau Marian Rasaliu a ramas in PDL dupa o discutie cu Emil Boc

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2012, 13:57 Actualitate | Politic


Odata cu inscrierea senatorul Petru Filip in randurile PSD, USL are majoritate in Biroul permanent al Senatului, a declarat luni seara presedintele PSD, Victor Ponta, la Palatul Parlamentului. Marian Rasaliu a fost convins sa ramina in PDL de Emil Boc, sustin sursele HotNews.ro.

UPDATE 18:42
Odata cu inscrierea senatorul Petru Filip in randurile PSD, USL are majoritate in Biroul permanent al Senatului, a declarat luni seara presedintele PSD, Victor Ponta, la Palatul Parlamentului, informeaza Agerpres. Liderul social democrat a precizat ca Petru Filip va face parte din grupul senatorial al USL si va fi " in continuare, reprezentantul nostru in Biroul permanent".

UPDATE 18:42
Senatorul Petru Filip a anuntat ca paraseste PDL si se inscrie in PSD. Senatorul a sustinut o declaratie de presa la Palatul Parlamentului alaturi de presedintele PSD, Victor Ponta.

"Decizia nu a fost deloc usoara, dar este o decizie personala. Ma bazez pe experienta pe care o am in administratie - am fost timp de trei mandate primar de Oradea, primar de Opozitie multa vreme, am trecut prin furcile caudine ale politicii romanesti. Vor fi multe comentarii din partea colegilor din PDL, sunt hotarat sa mai pot spune ceva atat in politica romaneasca, dar si in partea de reforma a administratiei, cu buna-credinta", a explicat Petru Filip, citat de Agerpres.

Senatorul a precizat ca, inainte de a se decide sa paraseasca PDL, a avut o discutie cu presedintele formatiunii, Emil Boc. El a refuzat insa sa precizeze motivele pentru care i-a parasit de democrat-liberali.



UPDATE 15:45
Marian Rasaliu a fost convins sa ramina in PDL de Emil Boc, sustin sursele HotNews.ro, iar Petru Filip ar urma sa plece in PSD

UPDATE 15:16 Senatorul PDL Petru Filip si-a anuntat intentia de a parasi PDL precizand ca "nu este vorba nici de oportunitate, nici de traseism, este o decizie personala". "Am de gand sa fac acest pas, nu stiu cand o sa il fac, maine, poimaine [...] Deocamdata ma mai gandesc", a declarat Petru Filip.

UPDATE 15:15 Marian Rasaliu a declarat pentru B1 TV ca nu va pleca din PDL
: "Au fost lucruri discutate cu coelgii PNL, nu despre plecare in mod explicit. Apar tensiuni, frustrari, probleme, care pot fi interpretate in felul acesta. Nu am semnat si nu voi semna nicio demisie din partid. Nu am semnat nicio adeziune. Singura adeziune pe care am semnat-o este cea prin care am intrat in PDL".

UPDATE 15:10 Liderul senatorilor PNL, Puiu Hasotti, a declarat ca a discutat cu Marian Rasaliu iar acesta l-a asigurat ca trece in tabara liberalilor. "Domnul Rasaliu, imi pare rau daca infirma discutiile avute cu noi", a declarat Puiu Hasotti. In ceeea ce priveste trecerea senatorului Petru Filip la PNL, Puiu Hasotti a precizat ca nu detine informatii cu privire la acest lucru.


Potrivit surselor Hotnews.ro senatorii PDL Marian Rasaliu si Petru Filip sunt pe cale sa plece din PDL. Daca cei doi ar intra in partidele din USL, Puterea ramane cu 62 de senatori, iar USL va detine o majoritate confortabila. Vicepresedintele Senatului, democrat-liberalul Petru Filip, a declarat luni, inaintea Biroului Permanent al Senatului, ca nu s-a inscris in PNL. Intrebat daca demisioneaza din PDL, Filip a replicat: "O sa vedeti mai tarziu, surprizele fac parte din placerea jocului".

Reprezentantii USL i-ar fi promis lui Filip ca vor vota proiectul de modificare a Legii educatiei, initiat de acesta si colegul sau Catalin Croitoru. Potrivit surselor citate proiectul prevede cresterea autonomiei universitatilor particulare si confesionale si a trecut prin adoptare tacita de Camera Deputatilor, iar Senatul este forul decizional.

Filip este senator de Bihor si vicepresedinte al Senatului. Totodata, Filip a fost presedinte interimar al Senatului dupa ce Mircea Geoana a fost revocat din functie pana cand a fost ales Vasile Blaga.

Marian Rasaliu este senator de Brasov.

Saptamana trecuta doi senatori si un deputat au demisionat din PDL si s-au inscris in PNL. Senatorul de Iasi Mihaela Popa si-a anuntat plecarea la mijlocul saptamanii trecute urmata de senatorul de Alba, Dorin Paran care a anuntat, vineri, la Deva, ca a trecut de la PDL la PNL.

Tot in cursul zilei de vineri, deputatul Marius Cristinel Dugulescu a parasit PDL si s-a alaturat PNL Timis. Dugulescu spune ca a luat aceasta decizie pentru ca a ajuns la concluzia ca "dreapta in Romania poate fi cladita doar in PNL, cu oameni care nu promoveaza afaceri in folosul lor".






















4815 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    Suntem istorie (Luni, 23 aprilie 2012, 14:07)

    P D L [anonim]

    Parol!
    • +11 (23 voturi)    
      Daca ajung USL la putere (Luni, 23 aprilie 2012, 14:43)

      alin [anonim] i-a raspuns lui P D L

      Justitia o sa ajunga istorie in Romania. De-abia incepuse sa faca curatenie in coruptie ca o sa inceapa cea mai crancena perioada de hotie din istorie.cam ca cea din anii '90.
      • +3 (5 voturi)    
        in ritmul asta... (Luni, 23 aprilie 2012, 15:35)

        iulianv [anonim] i-a raspuns lui alin

        ...daca vine USL la putere de fapt vor veni la putere aceiasi oameni care erau si pana acum la putere - mai stii, poate asta-i strategia electorala a PDL: se muta toti la USL, iar dupa ce castiga USL alegerile se muta inapoi la PDL :P
  • +16 (28 voturi)    
    Asa... (Luni, 23 aprilie 2012, 14:08)

    Cataleya [utilizator]

    Plecati cu totii!
    Si pana la urma nu mai vorbim de USL ci de o noua aripa a PDL!
    Sa plece si sa-si ia cu ei si neamurile!
    )))))
    • +9 (15 voturi)    
      nicio schimbare (Luni, 23 aprilie 2012, 14:51)

      mara [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Vor fi tot ei la conducere, exponenti ai altei denumiri. Votati fratilor!(daca aveti cu cine)
      • 0 (2 voturi)    
        culmea e ca... (Luni, 23 aprilie 2012, 15:27)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui mara

        ... atunci cand ai cu cine, cand apare un candidat 100% curat, destept, capabil, cum e Nicusor Dan la primaria capitalei, oamenii il privesc cu suspiciune.
        Unii ajung sa spuna - daca va puteti imagina - ca isi irosesc votul pe el! Adica nu si-l irosesc pe canaliile astea, mafioti de partid, si il irosesc pe Nicusor Dan.

        La mentalitatea asta, va meritati conducatorii!

        Votati orice, numai nu mai bagati aceeasi gasca de nemernici in parlament. Votati nume noi, independenti! Spalati legislativul!
    • +2 (4 voturi)    
      numarati-i seara ! (Luni, 23 aprilie 2012, 14:57)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      numarati-i seara , deja sunt 3 !
      • +2 (8 voturi)    
        Deja sunt doar 2 (Luni, 23 aprilie 2012, 15:53)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui maria

        Populatia o sa numere, la alegeri.
        Iar daca poporul roman va alege USL, inseamna ca asta merita.
        Nici nu merita discutat.
        daca electoratul roman doreste ca Romania sa fie din nou condusa de Iliescu, Voiculescu si Nastase...absolut nimeni nu poate sa comenteze.
        Mai ales cei 5-6 milioane de romani care nu merg la vot dar care sunt cei mai tari in clantza, cand e vb de criticat guverne si presedinti.
        Romania va primi exact ceea ce merita.
        • -1 (1 vot)    
          eu zic (Luni, 23 aprilie 2012, 18:07)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

          Sa ii lasi pe aia 5-6 mil care nu voteaza sa stea acasa. Nu de alta, dar nu iti mai intra partidul mult-iubit in Parlament daca vin si ei la vot.

          Cat despre a primi ce merita, chiar nu cred ca ne-am "meritat" aceasta guvernare boc-basescu.
    • +5 (13 voturi)    
      Scapa cine poate! (Luni, 23 aprilie 2012, 15:05)

      Cil [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Fug toti acum cat mai au sanse in alta parte.
      Traseistii............ Asta e politica mioritica.....
      USL = PDL = MIZERIE
  • +6 (22 voturi)    
    podul de piatra s-a daramat (Luni, 23 aprilie 2012, 14:12)

    Mazeta [utilizator]

    nu inteleg de ce toata lumea vorbeste despre hemoragia din PDL, cred ca mai corect ar fi termenul "diaree".
    • +10 (16 voturi)    
      Diareee, da... (Luni, 23 aprilie 2012, 14:45)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dar cine sta cu gura cascata sa inghita tot?
      Nu cumva USL?
      ))))))
  • -5 (15 voturi)    
    vug toti mancand pamantul (Luni, 23 aprilie 2012, 14:16)

    jackalphonse [utilizator]

    in curand vor mai ramanedoar cei ""äpropiati"". ultimul va fi videanu, acest nastase portocaliu
  • +12 (22 voturi)    
    Lichelism: (Luni, 23 aprilie 2012, 14:23)

    SS [anonim]

    Numai astfel putem afla ca acestia exista in parlament altfel muream prosti!M-am hotaratt nu voi vota cu PNL(USL) Toate nulitatile si cei lipsiti de caracter au migrat la ei.Mi-e sila!
    • 0 (10 voturi)    
      stai linistit (Luni, 23 aprilie 2012, 14:45)

      costache [anonim] i-a raspuns lui SS

      Stai linistit ca nu s-au terminat nulitatile in PDL! Au ramas destule, poti sa ii votezi cu incredere! :)
    • 0 (0 voturi)    
      eee ! (Luni, 23 aprilie 2012, 19:18)

      farfitza [anonim] i-a raspuns lui SS

      chiar nu'l stiai pe musiu felipe ?
      s'a facut prima data remarcat, la o votare cu bile, cand, aratand victorios bilele, la mare vedere, a votat "gresit" impotriva pdl, adica impotriva propriului partid. la acelasi eveniment in care s'a remarcat, artistic, si teo.
      si'a cerut scuze si regrete eterne, facand chiar pe prostul.
      apoi, a fost sef de camera la etaj, cand si'a dat mirccea demisiunea din jiltul celui de al doilea om in stat.
      asa, don felipe a fost si el, cateva zile, al doilea ...
      spera sa ramana, chiar ii placea sa incurce lucrurile de la tribuna onor senatului.
      dar, nu este pentru cine se nimereste, este pentru cine se pregateste.:)
      si ca tot veni vorba, se pare ca, inca, se mai pregateste ceva pentru vassili blagoev.

      cum sa nu fie omul suparat, cu asa o istorie de "si dai si lupta neicusoruli".

      multi parlamentari sunt agenti secreti, lucreaza sub acoperire, pentru "ailantzii".:)

      dupa alegeri vor fi alte permutari intre "adversarii politici".
      ce e romanesc, nu piere !
      • +1 (1 vot)    
        pt. "Farfitza-a votat "gresit" impotriva pdl, adic (Marţi, 24 aprilie 2012, 12:13)

        Liviu Stoian [anonim] i-a raspuns lui farfitza

        Frustrarea Dvs. nu are o acoperire fireasca. Votul ar trebui mereu sa fie dat nu pentru sau impotriva partidului ci pentru sau impotriva unei dispozitii legale aflate in dezbatere. Daca nu acceptam ca fiecare parlamentar sa gandeasca cu creierul lui, inseamna ca nu meritam democratia. In aceasta logica ar fi mai simplu si mai ieftin sa voteze doar sefii de partide cu numarul de voturi ale propriului partidului. Unul cu 62 de voturi, altul cu 63, unul cu 15 etc. Deocamdata, de ani de zile, votul in parlament este doar un circ. Se incalca masiv constitutia prin incalcarea secretului votului. Noi cand votam beneficiem de cabina de vot. Ce ii opreste pe parlamentari sa faca una si in parlament ? De ce nu au fost trimisi in justitie cei care au impiedicat votul secret sau cei care ii obliga pe parlamentari sub amenintare cu excluderea sa nu voteze ? Cand vom intelege ca este esential ca acei oameni sa poata gandi singuri si sa voteze ?
  • +15 (19 voturi)    
    joc??? (Luni, 23 aprilie 2012, 14:27)

    oare [anonim]

    normal, pentru ei e un joc pe spinarea poporului roman. apropo, dupa schimbarea taberei, ei raman in parlament? nu prea e corect, cred.
    • +8 (8 voturi)    
      joc??? (Luni, 23 aprilie 2012, 15:14)

      JLS [utilizator] i-a raspuns lui oare

      "O sa vedeti mai tarziu, surprizele fac parte din placerea jocului"...
      Astia isi bat joc de noi? Cum adica surpriza, cum adica joc? Eu le dau bani "sa se joace"????
  • -6 (16 voturi)    
    alegeri anticipate! (Luni, 23 aprilie 2012, 14:29)

    catalin_mattei [utilizator]

    situatia actuala din Senat indica un unic lucru: singura solutie este cea a alegerilor anticipate. Suntem in plina criza politica si acest lucru trebuie aflat si la Cotroceni.. daca T Basescu vb de imposibilitatea unor astfel de alegeri tocmai pt pericolul instabilitatii politice iata ca situatia de care ii era teama este realitate asa ca tb sa actioneze astfel incat sa nu ne mai balacim im mizeria de acum. T Basescu se vede tradat de oamenii sai!
    • +6 (10 voturi)    
      Anticipate! (Luni, 23 aprilie 2012, 14:47)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Numai USL putea cere anticipate cu o luna inainte de alegerile normale!
      Pana la urma totul se va intoarce impotriva USL.
      O sa vedeti!
      Putintica rabdare!
      ))))
      • +6 (10 voturi)    
        Tanti (Luni, 23 aprilie 2012, 15:19)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        ma doare in cot si de PDL si de USL.. ce ma doare insa la modul serios este ca in lipsa unei stabilitati politice cam tot ce inseamna stat ( sau mai precis lucrul cu statul) este blocat. Cei ce sunt in functii de conducere nu mai semneaza de frica ca vor fi represalii dupa ce se pierde puterea, cei din functii mici platesc polite sefilor pusi politic doar pt a avea o pozitie mai buna dupa alegeri.. ce se intampla atunci?.. te duci ca ai treaba cu aceste institutii ale statului si cei de acolo te poarta aiurea caci nu vor sa isi asume actiunile intr-o astfel de perioada.. de asta trebuie alegeri anticipate.. cand gandesti in nota politica este mai greu sa vezi aceste lucruri dar din pacate exact aceste lucruri inseamna pt cel din mediul privat pierderi.. asa ca cine si cum nu conteaza dar sa existe stabilitate!
  • +8 (10 voturi)    
    Se separa ciurucurile (Luni, 23 aprilie 2012, 14:31)

    Cataleya [utilizator]

    Sa vedem, cati vor fi realesi in fotoliile de deputati si senatori, in Noiembrie!
    ))))
  • +4 (10 voturi)    
    Foaarte interesanti (Luni, 23 aprilie 2012, 14:36)

    gore [anonim]

    Culmea e ca sobolanii astia au si placerea de a fi in fata cand fac gesturi din astea. Auzi, cica surprizele fac parte din joc. Pai ba Filip, ce faci tu e jocul lasilor, cum reacu v-ati prins voi abia acu pe final ca in PDL se fac afaceri in interes propriu? Sunteti jenanti. Habar n-aveti sa bagati un motiv decent, chiar daca fals. Nici politica nu stiti, ce sa mai zic de altele. Dar de ce ar trebui sa stiti cand voi sunteti doar pt furt acolo, in parlament?
    Cu aceste mizerii care trec dintr-o barca in alta trebuie facuta o lista. Indiferent care este sau A FOST (acum 4 ani) barca din care au plecat.
  • +2 (10 voturi)    
    asta nu e traseism (Luni, 23 aprilie 2012, 14:38)

    licurg [anonim]

    e o gluma, vreo 7 parlamentari au trecut de la PDL la USL. in 2009, 50 (!!!!) de parlamentari au parasit PSD si PNL si au trecut in barca puterii, la PDL si UNPR.
    ASTA a fost traseism adevarat.
  • +7 (11 voturi)    
    "O sa vedeti.... (Luni, 23 aprilie 2012, 14:39)

    translativus [utilizator]

    ....mai tarziu, surprizele fac parte din placerea jocului". Brava la el! Om cinstit (sau doar obraznic), ne anununta ca telenovela "Parlamentul, joaca de-a tzara" este in toi si ca inca ni se rezerva surprize. Pe banii cui?
    Cata batjocura la adresa noastra aduce acest sistem politic.
    Suntem scuipati in fata tocmai de cei raspunzatori de dezastru si ni se cere sa dam dovada de spirit civic si sa ii mai votam o data.
    Scarbos sistem!
  • +5 (7 voturi)    
    sunt din BH ... (Luni, 23 aprilie 2012, 14:39)

    hot news [utilizator]

    Daca Petru Filip pleaca din PDL, sunt curios cine din organizatia de BH a PNL il va accepta, el a fost cel mai mare dusman al acestui partid pe plan judetean.
  • +4 (10 voturi)    
    alegeri (Luni, 23 aprilie 2012, 14:39)

    kiron [anonim]

    pai de ce sa mai mergem la locale si parlamentare? sa votam ce?! niste neica nimeni independenti care pot pleca oricand la orice partid!

    o clasa politica facuta ca in '50 din golani analfabeti;

    rusine!!!!
  • +5 (11 voturi)    
    Da, daaa (Luni, 23 aprilie 2012, 14:40)

    nelu [anonim]

    Eu nu-s cu nicio scursura de partid, dar parca le-as dorii mai mult pe scarnaviile hamesite din usl sa le vad cum pierd din nou. Ca ce poti astepta de la un partid condus de acelasi Bombonel? Cat de [beep] sa fii ca sa nu-ti dai seama ca PSD e condus de Nastase?! De cand asteapta el sa inceapa iar sa ia terenurile statului pe mocca, ca i se blocase accesul in ultimul timp.
    In ce tara de rusine traim! Rusinea suntem noi in principal, astia de tacem ca sclavii cand vedem fapte din ce in ce mai evidente!
  • -1 (7 voturi)    
    E normal. (Luni, 23 aprilie 2012, 14:46)

    jale [anonim]

    PDL se erodeaza enorm.
    Romanii au vazut ce inseamna PDL de la Arafat.
    PDL este pus sa privatizeze tot: sistemul medical, sistemul energetic, CFR marfa, OLTCHIM.
    • +2 (4 voturi)    
      Sa-i sanctionam la vot!!! (Luni, 23 aprilie 2012, 15:25)

      Carmen Meli [anonim] i-a raspuns lui jale

      Eu cred ca se erodeaza totul!!! De fapt acesti sobolani dezertori + sobolanii primitori Infometati de putere nu ne vor ajuta pe noi cu absolut nimic. Sa se duca in gaura neagra a istoriei. Haideti fratilor sa votam pe altii !!! Unii care nu-s impotmoliti in melasa coruptiei
      Nu avem ce pierde!
    • +2 (4 voturi)    
      Doar prin privatizare (Luni, 23 aprilie 2012, 15:53)

      bunicuta66 [utilizator] i-a raspuns lui jale

      scapam si de firmele capusa care au supt din firmele de stat, bani grei din '90 si tot mai vor!...
      A fost interesat cineva sa vada ce salarii au cei din firmele de stat? Cei de la Hidroelectrica, Nuclearelectrica, CFR, Oltchim & comp? Doar cateva zeci de mii de euro, pe luna. De aceea ,,nu ne vindem tara"! Sa nu dispara firmele de stat, pentru ca dispar si firmele ,,baietilor destepti"!
  • +4 (8 voturi)    
    scapa cine poate :) (Luni, 23 aprilie 2012, 14:49)

    alex [anonim]

    sunt curios cand o sa intoarca armele si presa/media ( se stie care :) )
    • 0 (4 voturi)    
      ? (Luni, 23 aprilie 2012, 15:13)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Care?
  • +9 (11 voturi)    
    Momeala (Luni, 23 aprilie 2012, 14:52)

    Un alegator [anonim]

    "senatorii PDL, Marian Rasaliu si Petru Filip se afla in negocieri cu PNL". Oare ce negociaza ? Banuiesc ca nu viitorul Romaniei.
    • +8 (10 voturi)    
      probabil (Luni, 23 aprilie 2012, 15:16)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Un alegator

      li se promite imunitatea la viitoarele procese, ca locuri eligibile nu cred ca mai sunt
  • +4 (10 voturi)    
    hahaha...ce ma bucur!! (Luni, 23 aprilie 2012, 14:52)

    cristi_an [utilizator]

    lasati sa vin USL ca doar atat merita Romania.
  • +4 (8 voturi)    
    huooo...hotzilor (Luni, 23 aprilie 2012, 14:55)

    taz [anonim]

    sa fiti toti "fetite traseiste"..las ca vine ea vremea sa raspundeti toti...;) astia care va dati politicieni...
    v-ati batut joc de fonduri si de ..principii si de tot ce mai ramasese bun...
    O sa vina un baiat destept sa va curete lingailor....v-ati batut joc de gene si de toata lumea din tara asta. Stop acestor trseisti politici care si-o ...ling intr un mandat intr o parte si apoi schimba macazul ....ce hal de oameni.......rusine voua care dormiti in Parlament!
  • 0 (10 voturi)    
    doare (Luni, 23 aprilie 2012, 15:15)

    evoque [utilizator]

    pentru creduli de rand ai pdl este dureros.
    Tacerea lui basescu este stranie sau poate nu. Toata cariera lui basescu a fost axata pe o singura directie, te folosesti de ceva si dupa aia arunci la gunoi. Gunoiul insa a devenit atat de mare incat murdareste tot ce atinge. A incercat o spalatura cu mru dar a esuat.
    Acum este foarte tacut si asta dauneaza rau pdl, care fara instructiunile lui tata traian nici macar nu isi poate stabili candidati.
    Cand pdl a primit cu bratele deschise traseistii veniti via unpr era minunat, acum platesc pretul.
    Roata se invarte iar planurile pdl nu prea mai stau in picioare.
  • +4 (4 voturi)    
    şi cei care i-au votat? (Luni, 23 aprilie 2012, 15:22)

    andi [anonim]

    Ar fi normal ca cel care trece la alt partid să fie înlocuit în funcţia din parlament, CJ sau primărie de un reprezentant al partidului de care aparţinea iniţial.

    Desigur majoritatea alegătorilor români nu votează ideologii, iar corupţi şi penali sunt toţi politicienii - din PSD, PDL UDMR - însă odată votat pe listele unui partid logic ar fi ca politicianul vizat să reprezinte acel partid şi alegătorii lui nu pe alţii.
  • +1 (3 voturi)    
    Autodemolarea . (Luni, 23 aprilie 2012, 15:28)

    Didos [anonim]

    Este o tampenie ! Pentru a castiga , cu orisice pret , majoritatea in parlament , USL se transforma intr-un adapost al oportunistilor , cocori politici , in detrimentul membrilor loiali . E greu de crezut ca electoratul va primi cu urale asta ! Le-a luat Dumnezeu mintile ! Asta-i hal de politica ! Sunt dezamagit si ma intreb : " Vorba e , eu cu cine votez ? " .
  • +1 (3 voturi)    
    O lista a rusinii (Luni, 23 aprilie 2012, 15:30)

    A_Radu [utilizator]

    Sa se faca o lista cu toti traseistii indiferent de partid si sa se publice in media, pe stalpi, oriunde , ca sa stie toata lumea care sunt jigodiile alese care fug doar dupa ciolan, sa nu mai aiba acces in veci la posturi publice sau sa fie alesi ....
    Lipsa de caracter si verticalitate! Marii politicieni ai tarii, Iuliu Maniu, Bratienii se rascolesc in mormant vazand lichelele care au ajuns sa conduca tara faurita de ei
  • 0 (2 voturi)    
    Ce e politica ?!? (Luni, 23 aprilie 2012, 15:32)

    coco04 [anonim]

    Pana la urma daca pe aceeasi oameni scrie PDL sau USL,care mai e diferenta?!
  • +2 (4 voturi)    
    Scuzata-mi fie intrebarea? (Luni, 23 aprilie 2012, 15:37)

    Relu [anonim]

    In ce consta pregatirea distinsului si onorabilului parlamentar de a trece la alt partid? Sa fie oare chestiuni de doctrina pe care nu le intelege si doreste sa le aprofundeze sau o fi necesara o mai indelunga studiere a trecutului istoric al PNL-ului astfel incat sa nu se faca de ras cand va lua cuvantul in fata urmasilor liberali de frunte?
    Suntem o tara de prosti daca ne lasam guvernati de astfel de oameni!
  • +1 (3 voturi)    
    rasu-plansu la noi cum isi dau arama pe fata.. (Luni, 23 aprilie 2012, 15:44)

    Marius [anonim]

    e bine de stiut cum sta USL mai ales ca acum aproape saptamanal au alte (2 si iar 2, samd) motive in plus sa nu fie votati (cel putin de mine si de cei care-i cunosc).
    asa, ca sa stim o treaba si sa ne asiguram ca prin aceasta mutare chiar nu vor avea ce "roade" pe viitor. sper pentru noi romanii ca ne desteptam odata.. desi cantam asta de cca 100 de ani..
    ganditi-va la astea inainte sa va dati votul usor oricui asa.. si amintiti-va ca au fost romani care au murit in trecut pentru ca noi sa putem vota azi - sa nu ne batem joc!
    DESTEAPTA-TE ROMANE!
    eh.. acum mi-am spus oful.. cine-o avea minte sa inteleaga bine, cine nu, vai de noi, ca de multi santem multi...
  • +2 (4 voturi)    
    Lichelismul (Luni, 23 aprilie 2012, 15:47)

    solar [utilizator]

    Lichelele politice de toate nuantele si culorile posibile, rod nesatioase la viitorul tarii noastre. Speta acestor rozatoare nesatule si cameleonice trebuie starpita prin lege la prima ocazie
    USL-istii odata adusi la putere de miopia generalizata si mintile cele scurte , nu au cum sa aduca mai binele tocmai pentru cei care-i vor vota. Mecanismul economic nu are cum sa nu se gripeze si mai grav , odata ce ajung la putere. Mai ales ca vor fi ajutati copios de insasi Europa ajunsa in deriva neo-comunista. Cei care ani la rand l-au votat pe Iliescu pot sa-l pupe in bot si sa se duca la naiba cat de curand. Nu cred ca vor trece mai mult de doi ani sumbri pentru toti de-a valama. Atunci sa vad cum se vor mai redresa lucrurile. Pentru asta insa , cei care duc cu buna stiinta de rapa un popor intreg, vor trebui sa plateasca. Fara nicio jena si fara nicio mila. A fost destul 23 de ani de jaf si anarhie. E prea mult.
  • -2 (4 voturi)    
    Mare om, mare caracter. (Luni, 23 aprilie 2012, 15:50)

    Alex [anonim]

    Sunt trup si suflet pentru succesele Domnului Senator Petru Filip.
    Am fost ieri la biserica, am pus o lumanare pentru sanatatea lui. Sa-l ajute Dumnezeu si Maica Domnului.
    Amin
  • 0 (2 voturi)    
    traseisti (Luni, 23 aprilie 2012, 16:52)

    ardelean [anonim]

    daca nu ma isel ati avut o impresie foarte proasta de d-ni care trec de la un partid la alul(ati spus traseisti,nu)acum cum e?
    v mam crezut ca sinte ti mai seriosi si nu i primi ti inteleg ca si udmre daca vin ii luati
    dorea m f.mult sa va aleg acum .....?
  • +1 (1 vot)    
    precum sobolanii care (Luni, 23 aprilie 2012, 17:01)

    kalu [anonim]

    parasesc corabia cand simt ca se scufunda. Este clar, pdl este putregait si este istorie. Iar oportunistii care nu au nimic de a face cu politica isi pregatesc intrarea intr-un partid mai profitabil. Mi-e scarba de toti, fara exceptie.
  • 0 (0 voturi)    
    Bai pai voi nu vede-ti adevarul din spate (Luni, 23 aprilie 2012, 20:53)

    Adrian [anonim]

    Pai astia sunt lupi vopsiti mai oameni buni. Ei se duc ba in PSD ba in PNL ca sa ii saboteze, ca sa transmita informatii la baza PDL. Pai prost sa fi sa accepti soldati inamici in armata ta. Asta arata disperarea USL iar ultimele "achizitii" vor sufunda irevocabil Corabia USL.
  • 0 (0 voturi)    
    Senatorul Petru Filip a anuntat ca paraseste PDL (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:50)

    Liviu Stoian [anonim]

    Intregul sistem este gresit. In mod normal, "uninominalizatilor" n-ar trebui sa le pese de partide sau de doctrine. Ei ar trebui sa isi vanda votul celui care le indeplineste promisiunile facute de ei la alegeri. Ei au fost alesi ca un fel de primari fara primarii ai circumsiptiilor lor. Ofertele lor electorale au fost nu de legi mai bune, ci de biserici, locuinte, floricele, etc Acesta este "uninominalul". Daca vrem loialitate doctrinara trebuie sa revenim la alegeri pe liste de partid. Doar in acest caz ar fi normal ca alesul care si-a parasit promotorul sa fie obligat sa demisioneze din functia pe care a primit-o pe lista unui partid. Doar asa i se poate imputa alesului abandonarea doctrinei de partid. A-l face tradator pe acela care a fost ales uninominal este o prostie.
    Asta am semanat, asta culegem.
  • 0 (0 voturi)    
    a (Luni, 7 mai 2012, 21:13)

    a [anonim]

    suntem satui de prefacuti ! alte stiri nu aveti?