Victor Ponta: Daca motiunea trece, ne dorim un guvern cu mandat limitat pana la alegeri. Daca voi fi nominalizat serios, nu in gluma, nu in bascalie, vom analiza impreuna in USL

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2012, 12:40 Actualitate | Politic


"Daca motiunea trece, ne dorim un guvern cu mandat limitat pana la alegeri. Daca voi fi nominalizat serios, nu in gluma, nu in bascalie, vom analiza impreuna in USL", a declarat luni co-liderul USL Victor Ponta. Presedintele social-liberal a subliniat ca in conditiile unui vot favorabil pentru Uniune "nu ne dorim sa ramanem in aer cu guvernarea. [...] Dorim sa sustinem un guvern cu mandat limitat pana la alegeri care sa opreasca lucrurile rele care le-am pus in motiune, sa respecte obligatiile Romaniei, sa aplice bugetul. USL va sprijini un asemenea guvern."

Victor Ponta a precizat ca "nu mergem doar pe o formula distructiva, ci pe una constructiva, o formula inevitabil provizorie, pana la alegeri. USL va sprijini un asemenea guvern, deocamdata formula nu depinde doar de noi [...] USL este dispus sa sprijine o formula guvernamentala care sa faca aceste lucruri bune pana la alegeri."

Liderii USL au planuri diferite daca motiunea de cenzura reuseste sa inlature Guvernul Ungureanu. Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, duminica, la Realitatea TV, ca in cazul in care motiunea va fi adoptata, USL este pregatita sa-si asume guvernarea si sa il nominalizeze pe Victor Ponta premier.

De partea cealalta, liderii PSD par sa nu fie de acord cu declaratiile lui Antonescu. Ion Iliescu a declarat ca daca motiunea de cenzura va trece, ar trebui instalat un guvern provizoriu care sa organizeze alegeri anticipate altfel situatia "risca sa devina cam aventuroasa".

Victor Ponta a intarit, luni dimineata, la RFI, declaratiile lui Iliescu, evitand sa spuna clar daca isi asuma functia de premier in cazul in care Guvernul Ungureanu pica la motiune. Votul in Parlament ar urma sa aiba loc la sfarsitul acestei saptamani.


Citeste mai multe despre   
















3284 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Mintea cea de pe urma (Luni, 23 aprilie 2012, 13:12)

    Moise [anonim]

    Deci recunosate tov.Ponta ca a fost nominalizat si prima oara ,singura diferenta ,el acum o da totul pe glumite
    • +10 (12 voturi)    
      Traducere (Luni, 23 aprilie 2012, 14:52)

      Penalty [anonim] i-a raspuns lui Moise

      daca motiunea trece noi nu vrem la guvernare.ca tot aia trebuie sa face ce face Ungureanu azi.Da o sa scadem in sondaje pana la toamna si nu ne convine.Vrem sa venim la putere dupa alegeri cand avand legitimitate de la alegeri tot aia o sa facem si o sa zicem de mostenirea dezastroasa de la PDL alegatori o sa isi ia leapsa si nu o sa mai aiba ce face 4 ani .
      • -4 (8 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 23 aprilie 2012, 15:05)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Penalty

        ma duc repede sa votez cu pdl acum ca mi-ai explicat
    • +3 (5 voturi)    
      ia sa vezi! (Luni, 23 aprilie 2012, 15:43)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Moise

      va trebui Ponta sa rezolve: A. CEDO si retrocedarea B. gaura de la sanatate (nu numai ca vor lipsi bani de acum inainte, ba mai vrea sa si ia retroactiv de la sanatate) C. FMI D. Tratatul fiscal E. Buget pe 2013 cu deficit MIC F. pregatirea pt. Eurozone (deficit mic, inflatie mica). G. Crearea unui milion de locuri de munca H. cresterea pensiilor I. cresterea salariilor la bugetari cu 40% J..... Tot ce am scris se bazeaza pe declaratiile proprii. si sa nu uitam si trecerea la impozitare progresiva, la care 2/3 din salariati nu mai platesc impozit.
  • +14 (18 voturi)    
    un guvern serios (Luni, 23 aprilie 2012, 13:15)

    mav [anonim]

    un guvern serios cu Voicu, Nastase si totii derbedeii penali..asta propune USL...si mai mult, tinta lor este sa puna pumnul in gura si sa-si ingoapre dosarele lor de oameni seriosi si nevinovati.....
    • -1 (9 voturi)    
      hai ca mai e putin si PDL face 6%!! (Luni, 23 aprilie 2012, 14:18)

      George [anonim] i-a raspuns lui mav

      in 2 luni....
    • -2 (6 voturi)    
      sau cu Boldea si Ritzi. Plus mafiotul Oprea! (Luni, 23 aprilie 2012, 14:19)

      bleen [anonim] i-a raspuns lui mav

      e mult mai bine!
      • +3 (5 voturi)    
        Daca motiunea trece, (Luni, 23 aprilie 2012, 15:37)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui bleen

        ne dorim un guvern cu mandat limitat pana la alegeri.
        Ponta nu stie nici atit ca guvernul, chiar si cel de azi, are mandat limitat pina la alegeri. Dupa alegeri va fi investit un nou guvern.
        Cred ca avem foarte multe de cistigat daca politicieni nostri se joaca toata ziua de-a jos guvernu, sus guvernu. Ca de lucruri serioase nu sunt in stare
  • +6 (12 voturi)    
    rusine! (Luni, 23 aprilie 2012, 14:09)

    Tudor Milica [anonim]

    Nomnule Pontanescu-terminatia poate veni de la Antonescu,Voiculescu,liescu etc.Cat credeti voi asa zisi politicieni ca va mai ducem in spate?In legislatura aceasta nu ati lucrat nimic ,nu credeti ca ne mancati banii de pomana.Plecati toto!NU degeaba au adus rege in tara asta.Cred ca avem o problema genetica amplificata de cei 50-70 ani de comunism si de comunisti.Ati devenit insuportabili!Nu aveti nici macar rusine.
  • +8 (12 voturi)    
    DIleme constitutionale (Luni, 23 aprilie 2012, 14:11)

    stelian [anonim]

    In 2009, Guvernul Croitoru nu atrecut, iar guvernul Negoita nici nu s-a discutat-scapare constitutionala, iar cutume n-avem, la 20 de ani. Plus ca pe justitie nu te poti baza (cei doi rectori de la Timisoara).
    Exista o motiune de cenzura depusa. Si ce daca?
    Am citit si recitit art 113 din Constitutie. Ea se dezbate si se voteaza la 3 zile de la citire in sedinta comuna. Dar sedinta comuna pentru asta poate fi si la anul. Ca nu scrie cind.
    Deocamdata toti se bat pe sticla in declaratii. USL nu merge inca la servici. Se poate intimpla invers, adica puterea sa intre in greva (gasesc ei o formula sa-si ia banii, nu-mi fac griji).
    Romania are nevoie urgent de o Constitutie mai putin stufoasa si mult mai clara.
  • +5 (11 voturi)    
    jos comunistii (Luni, 23 aprilie 2012, 14:12)

    mariana [anonim]

    un guvern mascat cu Iliescu in spate ,niciodata domnule Ponta
  • +5 (9 voturi)    
    Pacat de Romania (Luni, 23 aprilie 2012, 14:29)

    Vizitiul [utilizator]

    :((((
  • +7 (9 voturi)    
    N-ai cu cine ma... (Luni, 23 aprilie 2012, 14:34)

    SS [anonim]

    Ponta mai rasfoieste dracului Gramatica ,se spune:" lucrurile rele PE CARE le-m spus..."Pronumele relativ se pune in Acuzativ cu prepozitia "pe" ca sa nu devina subiect in propozitie. Si Tariceanu avea aceeasi carenta garamaticala asa ca ai putea deveni prim-ministru:)
    • +4 (6 voturi)    
      E grele... (Luni, 23 aprilie 2012, 15:39)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui SS

      Desi se dadea examen la Gramatica limbii romane la admiterea la Facultatea de Drept, a avut noroc chior si nu i-a cazut un asemenea subiect. Si pe deasupra 1 an, 2 ani si 6 luni si alte sentinte pe care trebuia el sa le ceara din pozitia de procuror nu necesita o utilizare prea profunda a gramaticii. Si daca gresea oricum nu il baga nimeni in seama,
    • +2 (4 voturi)    
      neste politiceni (Luni, 23 aprilie 2012, 16:09)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui SS

      Tu ce te bagi?
      Decat ca oamenii il iubeste pe Victoras ca le zice bine si injura fain pe Base, cum nici Vanghele care este nu mai poate.
      Si oamenii toti aplauda ca este fericiti ca da jos guvernu ca le-a taiat pensile si salarile, sasa nu se mai poate.
      Si daia trebe dat jos guvernu si dictatoru si dupaia o sa fie bine.
  • +2 (4 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste - Ponta (Luni, 23 aprilie 2012, 16:05)

    bizonul [anonim]

    "nu mergem doar pe o formula distructiva" - in sfirsit pontici a recunoscut ca tot ce fac ei duce la distrugerea Ro.
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta vrea ,nu in gluma,nu in bascalie. (Luni, 23 aprilie 2012, 22:24)

    mircea [anonim]

    Oare va mai reusi Ponta sa convinga romanii ca el vorbeste serios,daca de cativa ani,la el totul a fost o gluma si bascalie pe seama adversarului politic.Partea proasta este ,ca de glumele lui nu a ras decat tot Ponta,pe noi afectandu-ne serios neseriozitatea lui.
  • 0 (0 voturi)    
    a (Luni, 7 mai 2012, 21:11)

    a [anonim]

    ee va analiza...o sa uite de tot