Deputatul PDL Petru Calian propune tichete de masa electronice

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 aprilie 2012, 16:49 Actualitate | Politic


Deputatul democrat-liberal Petru Calian a prezentat, duminica, o propunere legislativa potrivit careia tichetele de masa sa poata fi emise si in format electronic, transmite Agerpres.

El a declarat, intr-o conferinta de presa, ca prin propunerea sa urmeaza sa fie modificata Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa.

"Conform actualului cadru legislativ, emiterea tichetelor de masa este permisa numai pe suport de hartie. In conditiile economice actuale, consideram ca este importanta inlaturarea obstacolelor birocratice existente cu privire la modul de repartizare si de decontare a tichetelor de masa prin introducerea unui instrument nou, modern, si anume emiterea de tichete de masa sub forma electronica", a precizat Petru Calian.

El a adaugat ca prin proiectul sau legislativ, bancile ar putea sa emita tichete de masa sub forma electronica, direct pe carduri bancare concepute special pentru acest obiectiv.

Petru Calian a subliniat faptul ca initiativa sa nu are ca scop eliminarea tichetelor de masa pe suport de hartie, ci introducerea, alternativa, a posibilitatii de plata pe card bancar a beneficiilor sociale oferite angajatilor pentru acoperirea costurilor zilnice de masa.

"Posesorul acestui instrument va putea primi lunar de la angajator echivalentul in bani al tichetelor de masa cuvenite pentru perioada respectiva. O astfel de decizie ar avea un efect benefic in lupta impotriva economiei subterane. In Romania, introducerea cardului in acest domeniu ar impiedica fenomenul de revanzare a tichetelor de masa, intre comercianti. In acest context introducerea cardului bancar va fi un instrument eficient de lupta impotriva evaziunii fiscale", a mentionat deputatul clujean.


Citeste mai multe despre   
















1479 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    inca o dedicatie dedicatie pt banci (Duminică, 22 aprilie 2012, 17:56)

    GOTO [anonim]

    inca o propunere legislativa care se incadreaza la hai sa facem activitate in parlament la sfarsit de mandat pt ochii alegatorilor sau la categoria sa mai inventam cate ceva pt a incasa comisioane. nu numai ca nu ar aduce nimic bun pt angajat, ba din contra il va baga la alte datorii. din cate stiu orice venit in bani se impoziteaza (oricum si bonurile sunt impozitate acum). pe langa asta el va trebuii sa mai achizitioneze un serviciu bancar care de obicei presupune si comision. singurele avantajate vor fi bancile si bineinteles cei smecheri care vor face contractele cu bancile.
  • +3 (5 voturi)    
    Probabil alt tun ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 18:44)

    Alin_N [utilizator]

    Ca si cel cu semnatura electronica ... La un moment dat ar trebui impuscati hotii ... Cine stie ce firma mai castiga si din asta .... Imi este sila de "reformele" pentru "binele omului". Am vazut ce inseamna. Bani cheltuiti in plus de-an sulea. Semnatura electronica o am degeaba, inseamna niste bani dati in plus. In schimb as fi curios ale cui sunt firmele "profesioniste" care furnizeaza aceste semnaturi electronice. Offf! Muriti!
    • -2 (4 voturi)    
      Preferi actualul sistem de tichete? (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:53)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alin_N

      Poate faci parte din sistem,sau confuzi niste termeni.Ce legatura are semnatura cu tichetele si emiterea lor si in format electronic pentru a se putea identifica falsurile?Sau preferi sa fii furat in continuare,sa strigi "hotii",dar sa nu faci nimic pentru a limita hotia?
      • +2 (4 voturi)    
        da, eu prefer (Duminică, 22 aprilie 2012, 21:39)

        ktalin [anonim] i-a raspuns lui mircea

        pot sa le dau la parinti.
        pot sa le folosesc oriunde.
        ce au rau tichetele?
        asta este un program pt banci.
        calianu o fi terminat studiile despre prostituate?
        ca el facea studii practice, studia la sursa
      • +1 (3 voturi)    
        Prefer sa nu arunc banii aiurea. Asta prefer. (Duminică, 22 aprilie 2012, 22:50)

        Alin_N [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Orice rahat de "reforma" pentru "binele meu" are o poezie frumoasa ca si cea pe care o reciti tu care in momentul aplicarii se concretizeaza tot intr-o scatoalca de bir pe spinarea mea. Dupa ce m-am fript in ciorba suflu si-n iaurt. Nu am incredere ca nu vor sa-mi mai ia hotii de la stat niste bani in plus. Nu confund tichetele cu semnatura electronica, dar am dat exemplu de "reforma" asemanatoare semnatura electronica. Singura reforma a fost in buzunarul meu in sensul ca o firma privata (probabil vreun mafiot) imi fura an de an 160 de RON pentru 20kb. Daca tichetele ma costa 3600ron pe 3 luni cu taxele, bag mana in foc ca dupa "reforma" ta ma vor costa 4000. Asa ca las-o balta. Multa sila .... Colcaie tara de banditi...
  • +1 (3 voturi)    
    tuseau romanii fara asta... (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:25)

    costica [anonim]

    Alte prioritati nici ca au romanii azi.... habar nu au ametitii astia de parlamentari sa vina cu solutii pentru crearea de locuri de munca, pentru eficientizerea administratiei publice birocratice si ineficiente si corupta, habar nu au de greutatile si viata milioanelor de romani facuta praf de guvernarea incompetenta a lui Boc.... habar nu au ca miliardele de Euro de la UE alocate pprin fondurile europene le pierdem maine poimaine, ieri Leonard Orban avertiza ca exista "riscul suspendarii a 5 programe operationale, programele vizate sunt POS Mediu, POS Transport, POR, POS CCE si POSDRU, in cazul carora se aplica corectii financiare preventive de catre UE, relateaza Mediafax.
    Potrivit spuselor sale, trebuie indeplinite pana in iunie anumite conditii, inclusiv elemente legate de achizitiile publice sau lucruri ce tin de nerespectarea unor recomandari facute de misiunile de audit ale Autoritatii Romane de Audit si ale Comisiei Europene."
    Cu idiotenia asta a bifat analfabetul asta PDLIst o initiativa... altfel, jale !!!!
    Vai de noi cu asemenea parlamentari.... ne mai miram cum merge Romania cu asemenea "alesi" ?!!!
    Cum altfel sa mearga ??!!!
    Incompetentilor !!
  • +2 (2 voturi)    
    economie (Duminică, 22 aprilie 2012, 19:31)

    luc [anonim]

    ce mai pupati vor in cu-r bancile. Sub pretextul prevenirii evaziunii obligati lumea sa dea comisioane bancilor. Ca sa traiasca ele bine. Uitati-va mai bine la cum cheltuiti banii publici. Bani sunt la buget dar nu pentru ce trebuie !
    • -3 (3 voturi)    
      Din ce lume vii? (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:56)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui luc

      Banii circula prin banci.Asta-i menirea lor ,sa asigure fluxul de bani.Cum vezi o lume fara banci?Crezi ca vor mai exista banii?
  • +4 (4 voturi)    
    d-ale portocaliilor.... (Duminică, 22 aprilie 2012, 20:02)

    vio [anonim]

    "Gest incredibil al unui primar PDL: Ştrand din fonduri europene, contrafăcut în Photoshop.

    Primarul PDL din Marghita, judeţul Bihor, Dorel Talpoş, a vrut să evite restituirea sumelor alocate pentru construirea unui ştrand, impusă dacă lucrarea nu era gata. Şi a găsit o soluţie originală: a prelucrat pe calculator pozele ştrandului neterminat, ca să justifice în faţa guvernanţilor banii europeni investiţi, potrivit rtv.net.

    Guvernanţii au primit poze cu oameni bălăcindu-se fericiţi în apă, chiar dacă ştrandul nu a fost deschis niciun moment publicului. Lucrările la ştrandul din Marghita au început în octombrie 2010, iar proiectul a fost recepţionat în ianuarie 2012, adică exact după ce a expirat garanţia de un an. Ştrandul ar fi trebuit să aibă 10 hectare, să aibă două bazine, parcări, vestiare, terenuri de sport şi drumuri de acces. Evident, toate apar în fotografii, însă nimic din realitate nu corespunde cu imaginile primite de Ministerul Dezvoltării."
  • 0 (0 voturi)    
    util.. (Miercuri, 25 aprilie 2012, 22:23)

    vio.w [anonim]

    Sunt total de acord, este mult mai bine asa, mai practic.