Ion Iliescu considera posibila schimbarea conducerii Senatului in favoarea Opozitiei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2012, 13:42 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat vineri, la Palatul Parlamentului, ca este posibila schimbarea presedintelui Senatului in favoarea Opozitiei, in conditiile in care raportul de forte s-a schimbat in Camera superioara a Parlamentului, potrivit Agerpres.

"Este posibil. Asa cum s-a schimbat majoritatea in favoarea celor de la putere si au schimbat conducerea Senatului, schimbarea aceasta poate sa duca intr-adevar la schimbarea si a conducerii (n.r. - Senatului)", a spus fostul sef de stat.

Intrebat daca este oportuna o astfel de schimbare, acesta a raspuns: "Posibil".

Referindu-se la ultimele veniri la USL ale unor reprezentanti ai PDL, Ion Iliescu a apreciat ca aceasta arata "deruta unei formatiuni care isi pierde suflul".

"E o reactie generala la traseismul acesta politic. Asta arata deruta unei formatiuni care isi pierde suflul, dar altminteri sigur cei din Opozitie au si ei retinerile lor in legatura cu traseismul si valoarea celor care vin", a adaugat presedintele de onoare al PSD.


Citeste mai multe despre   
















1427 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    eu nu prea cred (Vineri, 20 aprilie 2012, 13:53)

    catalin_mattei [utilizator]

    sa fim cinstiti! seful se schimba la cererea celor care l-au propus asa cum s-a intamplat cu " Mihaela dragostea mea".. daca PDL-ul a condus cu nesimtire fata de orice legi sau cutume nu este cazul sa faca toti la fel
  • -3 (3 voturi)    
    Blaga nu trebuie schimbat (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:22)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    1. Cu siguranta ca nici lui Blaga nu-i convine umflarea cu pompa in aceste zile a statuii gonflabile a lui Mihai Razvan Ungureanu...
    2. Greu de crezut ca , oricat de impaciuitor s-ar da,
    Blaga nu pastreaza resentimente lui Basescu pentru
    inlaturarea lui de la Ministerul de Interne, apoi pentru
    torpilarea incercarii lui de anul trecut de a ajunge sef la PDL
    3. Omul a mai spus la naduf ca s-a cam saturat si de al de Raluca Turcanu....
    *
    Din pozitia de Sef la Senat Blaga dispune de oarecare autoritate pentru
    a grupa in jurul lui pe toti PDL istii care nu sunt dispusi sa migreze, dar nici nu mai au chef sa merga in prapastie cu Base ori sa devina niste pioni intr-un
    viitor partid ONGist condus de MRU.
    *
    USL ar putea negocia cu el o
    forma oarecare de tradare ne-declarata.
    Dimpotriva- debarcarea lui de la Senat i-ar
    lasa lui Basescu in continuare rolul de ”unica solutie”...sustinuta de Boc sau Udrea...

    PS. Sa nu uitam ca Base l-a lasat sef la Senat
    pe Geoana , tocmai pentru ca era un caraghios pe care il putea manevra....să invatam de la
    Basescu manipularea oamenilor aflati la ananghie...
  • +12 (12 voturi)    
    Cum asa? (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:26)

    Cataleya [utilizator]

    Puterea a avut majoritate pe vremea lui Geoana dar n-a purtut sa-l dea jos decat dupa ce PSD i-a retras sprijinul politic. Chipurile asta este metoda care trebuie respectata.
    Acum vine Ilici KGB-ici cu o noua metoda?
    Batranul asta nu se lasa pana nu face praf Romania. Atat cat mai poate.
  • +10 (10 voturi)    
    :) (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:28)

    dumnezeu [utilizator]

    e intotdeauna reconfortant sa citesti parerile acestui cimitirean destoinic! sau ca sa citez: "mai e putin, mai e un pic..."
    :)
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:44)

    eu [anonim]

    nea ilici kgb srl... dar uitati ca la conducerea senatului a fost geoana pana acum jumate de an.. asta in conditiile in care coalitia are majoritate de prin 2009
  • +7 (7 voturi)    
    nu ma intereseaza (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:56)

    doi [anonim]

    opiniile lui ion iliescu si nici nu vreau sa mai stiu ca exista. Pana si rusii isi pun problema sa-l ingroape pe ilici.
  • +9 (9 voturi)    
    Specific PSD. (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:56)

    mircea [anonim]

    Ion Iliescu interpreteaza legile dupa propriile interese,la fel cu toti cei de la PSD.
    • -2 (4 voturi)    
      ete mircea (Vineri, 20 aprilie 2012, 15:17)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      ma si intrebam Mircea unde esti..
  • +1 (1 vot)    
    Tatuca (Vineri, 20 aprilie 2012, 19:56)

    Valentin Teodorescu [anonim]

    Romania trezeste-te!!!! Cunoasteti care este inca lozinca Tovarasului Ion Iliescu ? Izolati PDL si pe Basescu ca sa punem din nou mana pe putere.” Si cateii lui s-au conformat. Ce observam acum? Ca PSD+PeNaL pun in aplicare acest plan diabolic. Romani nu va puneti aceasta intrebare simpla? De ce ataca aceste hiene pe presedinte inclusiv de la a doua sa investitura? Ca sa aiba PSD+PNL primul ministru si sa aiba acces la resurse. Mai este ceva de furat? Daaaaaaa. Rezervele de Sare si OLTCHIM de catre Voiculescu, Posta de catre Vantu, Romgazul de catre Patriciu. Cat despre resursele de petrol si gaze acestea au fost amanetate de Nastase si Tariceanu pe multi ani de acum incolo. Romani treziti-va! Justitia a inceput sa functioneze!! Chiar daca este un mecanism gripat!!! Arestarile vor continua. Stiati ca peste 25 de judete sunt controlate de mafiile tiganesti? Asa a declarat Nicu Paun, deputat al etniei rrome din Parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai pa! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 21:58)

    Papadopol [anonim]

    Domnul Iliescu ar trebui sa ne scuteasca de comentariile sale si de vasta lui experienta.
  • 0 (0 voturi)    
    a (Duminică, 22 aprilie 2012, 9:35)

    a [anonim]

    Deruta pentru cine? pentru opozitie nu?