Teodor Baconschi despre partidul lui MR Ungureanu: Da, ma voi implica intr-o asemenea miscare, daca ea va capata corp si chip. Nu o voi face din afara PDL, ci dinauntrul acestui partid

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 19 aprilie 2012, 12:48 Actualitate | Politic


Teodor Baconschi a scris joi pe blogul sau, referitor la noua miscare politica anuntata de premierul Mihai Razvan Ungureanu, ca "ma voi implica intr-o asemenea miscare, daca ea va capata corp si chip", dar cu precizarea ca "nu o voi face din afara PDL, ci dinauntrul acestui partid".

"Privit cu spirit critic moderat, PDL a stat si sta de partea buna a baricadei... Insa are destui oameni de calitate pentru a-si asigura un viitor decent in batalia pentru dezvoltarea Romaniei si consolidarea unei democratii functionale. Acesti oameni vor contribui la evolutia corecta a PDL. Si la Miscarea lui MRU, daca MRU intelege, cum declara aseara, ca nu poate nimic de unul singur", mai scrie Teodor Baconschi, prim-vicepresedinte al PDL si creator al Fundatiei Crestin-Democrate.

Citeste postarea integrala a lui Teodor Baconschi:

"Un prieten ma intreaba zglobiu pe Facebook: ce faci, intri in Miscarea lui MRU ? Am si eu cateva intrebari, dublate de cateva pozitionari clare. Numarul 1: care Miscare ? Numarul 2: cu cine ? In fine: poti merge undeva neinvitat? Cat despre pozitionari, iata-le: Da, e nevoie de o miscare politica mai ampla, cu scopul de a recoagula toate fortele dreptei (ma refer deopotriva la formatiuni politice existente sau la personalitati de dreapta, luate individual). Da, MRU poate juca rolul de catalizator, pentru ca este prim-ministru si pentru ca are nu doar ambitii personale, ci si o viziune sustinuta in timp cu argumente biografice si intelectuale. Da, ma voi implica intr-o asemenea miscare, daca ea va capata corp si chip.

Nu o voi face din afara PDL, ci dinauntrul acestui partid. E o iluzie sa crezi ca PDL - cea mai vasta organizatie politica de dreapta - dispare la comanda USL sau pentru ca un numar de bloggeri intransigenti viseaza la Alba ca Zapada. PDL nu e nici imaculat, nici condamnat. Are potential de reforma si bilant de partid reformator, care nu s-a temut sa tina calea dreapta in plina furtuna a crizei economice.

Privit cu spirit critic moderat, PDL a stat si sta de partea buna a baricadei. Ca a comis greseli prin omisiune sau erori de comunicare nu se poate nega. Insa are destui oameni de calitate pentru a-si asigura un viitor decent in batalia pentru dezvoltarea Romaniei si consolidarea unei democratii functionale. Acesti oameni vor contribui la evolutia corecta a PDL. Si la Miscarea lui MRU, daca MRU intelege, cum declara aseara, ca nu poate nimic de unul singur. "



















1062 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Corect! (Joi, 19 aprilie 2012, 13:01)

    George [anonim]

    Corect dle Baconschi. Subscriu.
  • +3 (11 voturi)    
    ...vreau si euuu !! (Joi, 19 aprilie 2012, 13:07)

    MenInBlack [utilizator]

    "ma voi implica intr-o asemenea miscare, daca ea va capata corp si chip", dar cu precizarea ca "nu o voi face din afara PDL, ci dinauntrul acestui partid".

    spuneti fratilor ce iarba creste-n ograda pdl ???
    atatea declaratii haluci...nante in ultimele zile, din toate guritzele politice...
    vreau si eu din iarba voastra ;(
  • +3 (7 voturi)    
    adica cum adica? (Joi, 19 aprilie 2012, 13:07)

    cosminrs [utilizator]

    faceti un partid in interiorul altui partid?
    • +1 (7 voturi)    
      :)))) (Joi, 19 aprilie 2012, 13:11)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      vreau iarba voastraaaa !!!
      • +2 (6 voturi)    
        ati rezumat corect (Joi, 19 aprilie 2012, 13:39)

        teo [anonim] i-a raspuns lui MenInBlack

        Nu cred ca as fi putut sa exprim mai clar!
        Raman totusi fara raspuns cele doua intrebari ale voastre! (cosminrs si kansas)
        Ori eu m-am prostit la batranete, ori mi-a pierit mie simtul umorului, dar totusi: cum... poti sa faci un partid in interiorul altui partid?
    • +2 (8 voturi)    
      nu draga, isi fac o arca a lui Goe (Joi, 19 aprilie 2012, 13:20)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      Pun mana de la mana, ii fac lu' MRU un partid pe structura si cu oamenii PDL, se muta toti in el si zic :
      "huo PDL, jos coruptia PDL, votati cu noi, cei albi ca zapada"...
      Deja sunt verzi....ca portocaliul nu le mai place...
      Astia da, oameni politici....curajosi si cinstiti !
      Nu ca USL-asii care prefera sa fie zilnic balacariti pentru greselile din trecut, da' nu renunta la culori sau oameni....niste incapatzanatzi.
    • 0 (4 voturi)    
      Partidele Matrioska (Joi, 19 aprilie 2012, 13:39)

      aura [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Baconschi face un nou partid in PDL, iar MRU unul in PNL. Sa vedem cine face in PSD. :))
  • -1 (7 voturi)    
    DA. (Joi, 19 aprilie 2012, 13:24)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    este necesar,sa se reorganizeze ideologia de dreapta democratica,unde legea e seful tuturor dela vladica la opinca.

    daca MRU se implica......subscriu.
  • +2 (8 voturi)    
    . (Joi, 19 aprilie 2012, 13:24)

    RockerJegos [utilizator]

    Nu, Baconschi, te rog nu te implica nicaieri. Chiar nu as vrea sa iti vad faptura jenanta in partidul asta.
  • +2 (6 voturi)    
    Se implica ca la Paris (Joi, 19 aprilie 2012, 13:33)

    Mihai [anonim]

    Va face Baconschi rost de voturi una-doua. Important e sa aiba si portia lui de ciolan, restul e doar de fatada.
  • -1 (3 voturi)    
    Edgar Cayce-Arsenie Boca-Tatal Nostru (Joi, 19 aprilie 2012, 14:14)

    roman [anonim]

    Unde se pot întâlni Edgar Cayce şi parintele Arsenie Boca? Într-o descriere a rugăciunii Tatăl Nostru: esoterism.ro/ro/edgarcaycesitata.php. Această rugăciune poate vindeca şi prin reglarea activităţii centrilor glandulari. Este greu de imaginat ce beneficii uriaşe are asupra noastră Rugăciunea Divină Sfântă (rugăciunea mileniului III) prezentată în cadrul site-ului armagheddon.ro/, rugăciune impusă şi de transformările planetare şi umane din ultima perioadă. Rugăciunea seamănă şi include parţial rugăciunea Tatăl Nostru dar nu o veţi înţelege pe deplin decât după citirea Divinei Cărţi.

    Nu lăsaţi denumirea site-ului sau a altor nume (pot părea pretenţioase sau holiudiene) să fie piedica între dv. şi adevărurile divine. Site-ul nu are intenţii financiare, este lipsit de orice reclamă, prezintă adevăruri divine revelate iniţiatului român Gheorghe Olteanu şi cuprinse într-o singură carte – Divina Carte.

    Citiţi Rugăciunea Divină Sfântă, varianta de pe site care are o completare faţă de cea publicată în Divina Carte. Rugăciunea se citeşte în gând şi doar de atât ori de câte ori simţiţi. Parcurgerea ei mecanică are o valoare redusă. Veţi fi întrerupţi în timpul citirii acesteia de gânduri care par (sau nu) ale dv. (există forţe care nu doresc ca această rugăciune să aibă efect). Continuaţi rugăciunea de unde aţi rămas şi nu recitiţi pasajele. Acestea nu sunt sfaturile mele eu sunt doar mesagerul lor.


    Vă doresc GÂND BUN.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Joi, 19 aprilie 2012, 20:22)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Medicamente, medicamente, medicamente.
  • +2 (2 voturi)    
    "destui oameni de calitate" ?!!!!!!!!! (Joi, 19 aprilie 2012, 15:02)

    costica [anonim]

    Astia or fi aia pe care i-ati pus in functiile cele mai inalte: Boc, Oltean, Roberta, Udrea, Berca traseistul, Popoviciu, Visan, Hoara, Talmacean si alte specimene portocalii ?!
    NO WAY !!!
    Daca MRU vine in fruntea acestor "oameni capabili" din PDL nu are nici o sansa !!
    Nici una!!!
    NU ne mai prostiti a 2-a oara, am crezut o data in PDL si ce-a iesit vedem dupa 3 ani de guvernare incompetenta Boc!
    Vedem dezastrul pe care l-a gasit MRU si la ANAF si la ANRP si la CNP si la CNAS si la Educatie si peste tot!!
    Nici vorba sa mai ajungeti voi la guvernare, uitati-va ca Boc NU are macar curajul sa candideze la Cluj, la fel Udrea la Bucuresti !!!
    ADIO PDL !!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    a misca, miscare (Joi, 19 aprilie 2012, 18:13)

    oboreanu [anonim]

    verb de prima conjugare !
    eu misc din mana, tu misti din ureche, el misca din picior, ea misca din ...
    si asa mai departe.
    deci toti miscam pana la urma !
    miscarea este sanatate curata !
    dupa cum recomanda la teve, cel putin un sfert de ora zilnic.
    de la o anumita varsta, sfertul de ora de miscare, se intampla mai rar.

    o miscare politica implica in mod obligatoriu mase mai largi de oameni.
    o miscare politica, musai sa aiba un Conducator.
    iar acel lider, tre'sa fie charismatiq, sa aiba mult vino-n-coa.
    deci, avand in vedere si luand in consideratiune politrucienii, dar si distinsii telectoali, dedati la politichie, cam greu de gasit unul.
    mru, cu mshchii fetei incordati, raspunzand prin intrebari, asteptand un.. solid turf/teren mai stabil...
    cum naiba vrea el miscare cand asteapta un teren mai stabil ?!
    neeee.
    e un neamtu doi.
    numai ca este mai impins din spate.

    altfel, e miscare de dute-vino, mai mult cu mana.
    succesuri si sa traiti bine !
  • 0 (0 voturi)    
    A treia intrebare a ramas, totusi, fara raspuns (Joi, 19 aprilie 2012, 19:27)

    Bill [anonim]

    Dar daca nu il invita nimeni pe dl. Baconschi? Desi si-a pus problema, a trecut repede peste ea. Adica, ce dreaq, chiar pe el sa nu il invite? Recunosc insa ca e totusi ceva faptul ca s-a gandit macar o secunda ca ar putea ramane pe afara.

    Ma rog, pana atunci ar face bine dl. Baconschi sa isi caute o slujba pt ca momentan este, din punct de vedere juridic, fara ocupatie (banuiesc ca nu a cerut somaj dupa ce a fost revocat de la MAE, desi indeplinea conditiile legale).
  • 0 (0 voturi)    
    sustinere totala! (Vineri, 20 aprilie 2012, 11:58)

    vio.w [anonim]

    MRU este un om inteligent si foarte realist, de aceea nu va face nimic in pripa, ci va gandi totul pana la ultimul detaliu, iar cand aceasta miscare va lua contur sant sigura ca va fi una buna.