Motiunea de cenzura "Opriti Guvernul santajabil. Asa nu, niciodata!" a fost depusa la Parlament

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:56 Actualitate | Politic


 documente
(18 Apr 2012) PDF, 163KB
Liderul grupului parlamentar al PSD de la Camera Deputatilor, Mircea Dusa, a depus miercuri, in numele Opozitiei parlamentare, motiunea de cenzura. Documentul a fost depus la Cabinetul presedintelui Camerei Deputatilor, anunta Agerpres.

Presedintele PSD, Victor Ponta a anuntat miercuri ca USL ii lipsesc 15 voturi pentru a trece motiunea de cenzura: "Nu este cazul sa cream iluzii, acolo unde realitatea matematica ne spune ca in acest moment avem 216 de colegi in grupurile reunite USL, avem nevoie de 231 de voturi".

"Conform calendarului regulamentar, urmeaza sa o votam, probabil, saptamana viitoare. Nu este cazul sa cream iluzii, acolo unde realitatea matematica ne spune ca in acest moment avem 216 de colegi in grupurile reunite USL, avem nevoie de 231 de voturi", a declarat Ponta la intalnirea cu grupurile prlamentare.

Presedintele PSD a precizat ca temele motiunii de cenzura vizeaza modul in care sunt gestionate resursele tarii, folosirea banilor publici si incalcarea principiului constitutional al autonomiei universitare.

Potrivit lui Ponta, motiunea de cenzura va fi semnata de un numar minim de parlamentari, respectiv 116, astfel incat Opozitia sa mai poata initia un astfel de demers dupa alegerile locale.

















2291 vizualizari

  • +23 (31 voturi)    
    Nu le ajunge cit se vad la televizor? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:15)

    Liviu Iordache [anonim]

    Adica mai au un prilej sa vorbeasca la televizor cum moare lumea de foame, cumparind de Paste alimente de 1 miliard de euro, cum ne iau ungurii Ardealul, prin 120 de moase si dentisti, dar si prin faptul ca cumpara alimente de la noi, iar noi ne ducem la ei sa ne operam, ca e mai fara spaga si mai curat, cum au crescut inmatricularile de autoturisme noi cu 44 la suta in 2012, nenorociri din astea. A, si cum a scazut inflatia la 2,4 la suta, in timp ce pe timpul glorioasei guvernari vacaroiu era de 280 la suta, cu 10.000 lei vechi cumparai dimineata 4 felii de salam, iar seara doar 3. Succes
    • +4 (8 voturi)    
      Intr-adevar (Joi, 19 aprilie 2012, 2:40)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      Tin minte cum practic nu puteai sa-ti faci lista de cumparaturi cu preturi de pe o zi pe alta, se pare ca romanii uita repede.
      • -2 (2 voturi)    
        sunt convins ca si nemtii (Joi, 19 aprilie 2012, 9:59)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        voteaza gandindu-se la lipsurile din timpul razboiului, ca englezii voteaza gandidu-se la Napoleon, iar italienii se gandesc cum sa voteze pentru a reinvia gloria Imperiului Roman!

        Puteti sa le aduceti aminte romanilor si de Nastase, si de Iliescu, si de Vacaroiu, si chiar de Ceasusescu. Ura pe care o au fata de conducatorii de astazi, foamea care ii macina astazi vor conta mult mai mult fata de amintirea unor vremuri trecute.

        Si apropos:
        - 1 miliard de euro impartit la 19 milioane de suflete face 52 de euro adica mai putin de 250 de lei de om.
        - "Vânzarile de autovehicule au scazut cu 8,60% fata de primele 3 luni ale lui 2011, autoturismele înregistrând o scadere de -6,20%" (http://www.auto-business.ro/articole/primul-trimestru-din-2012.html)... +44% zici?
  • +18 (20 voturi)    
    neseriosi (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:47)

    ady [anonim]

    cu exceptia catorva puncte referitoare la bonitatea participantilor la licitatia societatilor scoase la privatizare ,restul e gargara de 2 lei
    • +8 (12 voturi)    
      Nici macar asta nu este cazul (Joi, 19 aprilie 2012, 1:46)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui ady

      A privatiza inseamna ca un investitor iti cumpara un numar de actiuni pentru care cere transparenta , reducerea cheltuielilor si profit. Ceeace nu spune USLul in aceasta motiune de cenzura este faptul ca prin privastizare (partiala 10-15%) este pusibil ( mai mult ca sigur) ca sefii finantatorii USLul sa trebuiasca sa-si caute de lucru pentruca investitorul, indiferent daca este strain sau roman nu va accepta furtul, risipa sau capusarea companiei. Asa ca lozinca iliesciana "nu ne vindem tara" nu mai tine.
      Asta de fapt este frica PSDului, PNLului si nu mai putin a PCului (Felix cum ar mai face un ban din contractele ca bait destept de fapt hot?)
    • +2 (6 voturi)    
      e mult 2 lei (Joi, 19 aprilie 2012, 5:13)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui ady

      e de numai 2 bani...
  • -9 (15 voturi)    
    usl (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:52)

    sentenced [utilizator]

    Astia din usl sunt batuti in cap. Ei nu vad ca pedeleu' isi da singur la gioale? Si ca tot ce trebuie sa faca ei e sa astepte si sa nu deschida gura, ca mai mult ii conving pe altii sa nu voteze cu ei.
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 18:09)

    Aph [anonim]

    Eu nu stiu de unde vin astia cu titlurile astea ridicole, care parca intra in categoria "Administratorul de bloc loveste din nou"...
    • +8 (10 voturi)    
      is de rasul curcii.. (Miercuri, 18 aprilie 2012, 22:17)

      noname [anonim] i-a raspuns lui Aph

      pai parlamentarii nu copywriteri.:) is de aia de doi lei școala... iar la materie cenușie, a lor e roz.. de unde nu e, nici dumnezeu nu cere.. iar de la ponta, nici atat.
  • +17 (17 voturi)    
    Greva parlamentara??? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 18:26)

    gigel [anonim]

    Daca parlamentarii usl sunt in greva, atunci cum vor vota motiunea? Sau merg acolo doar pentru interesul lor , interes pe care sincer eu nu il vad.. Doar citeva luni pina la alegeri- cine are interesul sa destabilizeze politic Romania in aceata perioada??. Practic alegerii anticipate nu se mai pot tine si atunci care e interesul parlamentarilor usl???
    • +13 (15 voturi)    
      Campanie politica pe gratis (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:34)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Yep, asta e interesul, e cea mai ieftina campanie politica. PSD a inventat-o de mult timp.
      Se adreseaza romanilor cu IQ foarte scazut (adica la >60-70% dintre romani). Se lupta pt voturi. La toamna vor sa culeaga roadele.
      Ah, am mentionat ca e si pe gratis?
  • +5 (7 voturi)    
    nu e bine cu PDL,dar va fi jale cu usl. (Joi, 19 aprilie 2012, 6:36)

    gigi n [anonim]

    Urez psd-ului ca cele 231 de voturi (eventual chiar de mii )sa le obtina-in total- la alegerile din noiembrie.
    • 0 (2 voturi)    
      nu sunt fan USL... (Joi, 19 aprilie 2012, 10:41)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui gigi n

      ...însă, atunci când o să ajungeţi VOI să-i înjuraţi pe El Băse şi ai săi, o să fie vai şi-amar de noi toţi, cei rămaşi în RRrhomânăria...
  • +6 (6 voturi)    
    Acei politicieni "albi ca zăpada" (Joi, 19 aprilie 2012, 8:09)

    Audit [utilizator]

    cum ar fi: Năstase a vândut Petrom, Vosganian a dat BCR - GRATIS iar EI SUNT CEI CARE VORBESC DE DISTRUGERE SI SANTAJ!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Apropo de privatizari... (Joi, 19 aprilie 2012, 9:15)

    Rescatorul/Judex [anonim]

    Nastase si PSD au dat spuma industriei romanesti (Alro Slatina si Combinatul de oteluri speciale Targoviste) pe degeaba rusilor. A vandut Petrom (inclusiv rezervele de gaze si petrol) cu mai putin de un miliard de euro, in timp ce MOL nu a acceptat 15 miliarde de la acelasi cumparator, OMV. A dat combinatul siderurgic de la Galati cu 50 milioane de euro lui Mittal, care, peste aproape doua luni i-a facut nunta fiica-si de 200 milioane de euro....Tariceanu, printre altele, a vrut sa vanda resursele din platforma continentala unei companii obscure, Sterling, nu unui Chevron sau Exxon Oil, firme de mare prestigiu international, Si atunci, cine este tradator de tara?
    • +2 (2 voturi)    
      privatizari (Joi, 19 aprilie 2012, 11:45)

      grivei [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul/Judex

      Raspund eu, USL este tradator de tara
      • +2 (2 voturi)    
        Asa este, dar... (Joi, 19 aprilie 2012, 12:01)

        Rescatorul/Judex [anonim] i-a raspuns lui grivei

        golanii de la USL au gura mare?! De altfel, numai gura este de ei; fapte nimic. Mi-e scarba!
  • +4 (4 voturi)    
    Motiune sau multuine? (Joi, 19 aprilie 2012, 10:43)

    Gabriel [anonim]

    Ponta are numai 116 semnaturi pe motiunea de acum pentruca vrea sa aibe o rezerva pentru luna iunie cand vor depune alta motiune. Cum USLul nu are treaba, adica o freaca la rece se tin de motiuni. Poate vor sa demonstreze ca ii preocupa soarta tarii? Cum aceasta motiune, ca si celelalte va avea aceiasi soarta, "arhiva parlamentului" isi pregatesc terenul pentru ceva ce inca nu exista, dar vor gasi ei un motiv, poate ca nu le place cum se imbraca MRU, sau ca poarta ochelari, ca acum a fost furtuna de nisip si el nu a luat nici o masura. Au imaginatie baietii nu gluma. Ceeace nu vor spune in nici o motiune (simpla sau complexa) este faptul ca ei sunt campioni la santaj ca nici un partid, formatiune politica nu a fost mai santajabila si penala decat aceasta, USLul.
  • +2 (2 voturi)    
    Corect (Joi, 19 aprilie 2012, 11:37)

    Liviu [anonim]

    Da nu depun si motiunea "Stop. Dati bani mai multi la Oprisan pentru drumuri" ?
    Atata stie USL sa puna motiuni, ceva concret ati facut pentru tara asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Vineri, 20 aprilie 2012, 1:11)

    vio.w [anonim]

    Aceasta motiune de cenzura trebuia depusa acum douazeci si ceva de ani cand au preluat ei conducerea."USL=Asa niciodata!"
  • 0 (0 voturi)    
    d (Duminică, 22 aprilie 2012, 9:53)

    al [anonim]

    asta e o lipsa de ocupatie nu altceva