Kovacs Peter (UDMR): Ne dorim ca maghiara sa devina limba oficiala la nivel regional

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:10 Actualitate | Politic


Secretarul general al UDMR, Kovacs Peter, a declarat, miercuri, ca scopul formatiunii pe care o reprezinta este ca limba maghiara sa devina oficiala in regiunile in care comunitatea maghiara detine o pondere importanta, transmite Agerpres.

"Prin pasi marunti am ajuns de la 0 drepturi lingvistice in 1989 la 64 si nu vrem sa ne oprim. Pe termen lung scopul nostru este ca limba maghiara la nivel regional sa fie limba oficiala", a declarat, intr-o conferinta de presa, Kovacs Peter.

El a adaugat ca pentru acest obiectiv mizeaza inclusiv pe sprijinul politicienilor romani.

"Acest lucru o sa-l atingem prin acei pasi marunti, fiecare drept lingvistic este un drept in directia oficializarii limbii maghiare la nivel regional. Ne referim acolo unde comunitatea maghiara traieste in bloc -in Secuime, respectiv in regiunile din Bihor, Satu Mare si o parte din Salaj, unde comunitatea maghiara este in proportie de peste 60-70-80%. Pentru asta este necesara modificarea Constitutiei si contam pe votul a 44% din politicienii romani si contam pe sprijinul comunitatilor locale romanesti", a explicat Kovacs Peter.

Secretarul general al UDMR nu se asteapta insa ca acest obiectiv sa fie atins foarte repede. "Daca in 22 de ani am ajuns de la 0 la 64 de drepturi lingvistice, atunci in urmatorii 20 de ani o sa ajungem ca limba maghiara sa fie limba oficiala la nivel regional", a spus acesta.

Kovacs Peter a mai anuntat ca UDMR si Institutul pentru Studierea Problemelor Minoritatilor Nationale au editat o brosura cu drepturile lingvistice ale maghiarilor, pe care o vor distribui in sapte judete din Transilvania.

"Cu ajutorul organizatiilor de tineret maghiare o sa popularizam acest material, aceste drepturi lingvistice, o sa ajungem in sapte judete ale Transilvaniei - Bihor, Satu Mare, Salaj, Cluj, Mures, Harghita si Covasna, o sa impartim 2.000 de exemplare din acest material, o sa ne bazam pe 300 de voluntari si o sa mergem din usa in usa, respectiv o sa organizam 14 forumuri cetatenesti", a spus secretarul general al UDMR.

Presedintele Institutului pentru Studierea Problemelor Minoritatilor Nationale, Horvath Istvan, a declarat ca din studiile institutiei pe care o conduce rezulta ca exista probleme in privinta respectarii drepturilor lingvistice ale maghiarilor.

"Nu se respecta cu aceeasi implicare in fiecare tip de localitate si aici ma refer la localitati in functie de ponderea vorbitorilor de limba maghiara. Am constatat ca aici putem ajuta cel mai bine daca ne implicam pe doua planuri: pe de parte prin comunicarea cu administratia, pe de alta parte prin comunicarea cu cetatenii, la care le clarificam care le sunt drepturile, pe de o parte ca sa nu aiba asteptari exagerate in anumite situatii, pe de alta parte, ca sa poata sa aiba asteptari foarte clare, care sunt prevazute de lege", a spus Horvath Istvan.


Citeste mai multe despre   


















1902 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Pt asta trebuie modificata Constitutia (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:27)

    Cataleya [utilizator]

    Atata timp cat in Constitutie este scris clar ca pe intregul teritoriu al Romaniei singura limba oficiala este limba romana, ungurii pot cere orice, dar fara acordul populatiei, prin referendum, nu pot obtine nimic.
    Ma indoiesc ca , in cazul in care parlamentul ar aproba cererile maghiarilor, populatia va fi de acord cu acest lucru.
    UDMR o da inainte cu populisme, pt ca si la ei s-a cam imputit treaba. La ora asta, ungurii au de ales intre 2-3 partide maghiare ceea ce duce la scaderea influentei UDMR in randul maghiarilor, ca unic partid.
  • +4 (12 voturi)    
    limba maghiara (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:30)

    bogdan [anonim]

    Unde ai mai auzit tu asemenea porcarie?Nu vreti voi sa emigrati cu totii in Ungaria unde maghiara e limba oficiala?Ti se pare ca in SUA unde traiesc cateva sute de mii de chinezi de exemplu, limba chineza a devenit limba oficiala la nivel regional?Cam mult tupeu aveti mai...
    • -3 (7 voturi)    
      tupeul e alimentat de PDL (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:09)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      pai normal ca au ungurii tupeu daca PDL-ul le canta in struna si le aproba orice cer...

      ieri la b1tv, Frunda declara: nici un roman nu este roman adevarat daca nu stie si ungureste...
  • +3 (9 voturi)    
    Ne dorim... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:31)

    unu' [anonim]

    Dom'nu ... noi adica eu cel putin...nu ne dorim ceea ce iti doresti matale....prin urmare, cred ca-ti poti lua dorintele (implinite si nu) si ti le poti indesa undeva. Zic si eu.
  • +4 (8 voturi)    
    Calcul corect (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:33)

    VULPCRIS [anonim]

    Calculul este corect pentru ca numai asta inca NU au optinut.
    Li s-au retrocedat cladiri pasuni si paduri.
    Au facultati si invatamant in limba materna.
    Corect este ca limba maghiara sa devina oficiala dupa care sa aiba si propria politie, administratie si armata.
    Felicitari UDMR ; romanii maras
  • +4 (8 voturi)    
    cu pasi marunti (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:47)

    libertate responsabilitate [utilizator]

    cu pasi marunti udmr ocupa tot. politicienii fac compromisuri pentru putere si in curand o sa ne trezim ca nici limba nu mai avem. rusine rusine rusine.
  • +3 (9 voturi)    
    tara de vanzare (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:49)

    GEORGE [anonim]

    uite usor usor cand unguri o sa preia prin santaj politic toata transilvania, nu stiu cum de un partid care obtine max 7 % sunt la guvernare de 22 de ani, pacat ca nu stau in zona ca daca veneau la mine la poarta cu asa ceva le rupeam picioarele.
    unde este mandria de ardelea "cum mai zic uni politicieni" de ii lasa pe unguri sa faca ce vor ei?
  • +8 (10 voturi)    
    prin pasi marunti.... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:54)

    translativus [utilizator]

    ....si santaj parlamentar. De ce nu? Atata timp cat sistemul parlamentar permite orice rautate, de ce nu si pe aceasta. Urmeaza limba oficiala rroma, apoi turca, araba iar la sfarsit rusa si gata.
    Schimbam firma, inchidem si plecam.

    In sistemul politic de administrare a statului prin contract, o data cu parlamentul, vor disparea si falsele probleme iar invrajbirea cetatenilor de catre politicieni nu va mai fi posibila.
  • +1 (9 voturi)    
    da, da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:55)

    imparaturosu [anonim]

    cu romana te mai descurci in Spania, Franta sau Italia dar cu maghiara nicaieri in afara de Ungaria.
    • +3 (3 voturi)    
      re: (Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:24)

      robertcj [utilizator] i-a raspuns lui imparaturosu

      eu stiam ca stiind maghiara te descurci in Romania, Serbia, Ucraina, Slovacia si Austria:) la fel cum si cu romana te descurci si in Moldova, Ucraina, Bulgaria, Serbia sau chiar Ungaria.
  • +6 (6 voturi)    
    :)) (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:58)

    Adonis [anonim]

    Și capră cine stă?
  • -2 (8 voturi)    
    constitutia? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:59)

    SiriusB [anonim]

    "Daca in 22 de ani am ajuns de la 0 la 64 de drepturi lingvistice, atunci in urmatorii 20 de ani o sa ajungem ca limba maghiara sa fie limba oficiala la nivel regional" pai normal daca de 22 de ani UDMR-ul este la putere, si alta treaba n-are.

    dar pentru oficializarea limbii trebuie modificata constitutia, asa ca mai greu...dar eu va sustin in actiunea asta...HAI SEGREGAREA...mai santajatii inca o data pe cei din pdl...poate faceti implozie si ne scapati si pe noi de puterea asta infecta....si asa scapam si de voi (UDMR) macar pentru cativa ani.
  • +7 (11 voturi)    
    Pana aici ! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:00)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Adica in tara al carei cetatean sunt sa fiu obligat sa vorbesc in alta limba decat romana ?!

    Dar DATORIA de a cunoaste limba tarii care iti da cetatenia si drepturile, unde este, d-le Kovacs ?
    • +3 (3 voturi)    
      re: (Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:18)

      robertcj [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      nu intelege gresit. in anumite zone limba maghiara va avea acelasi statut cu cel al limbii romane. Nimeni nu te va obliga sa o vorbesti. Oricum ca e oficiala regional ca nu e oricum e vorbita....
  • +2 (4 voturi)    
    Magnific. (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:02)

    Tura de noapte [anonim]

    Ramane, totusi, printre alte multe probleme, cea a ratei sinuciderilor in randu prietenilor maghiari de la noi. Sant dispus sa invat maghiara, macar basics, dar, in 20 de ani, cu cine voi putea conversa?
  • +1 (5 voturi)    
    Brava ! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:13)

    Avram Istvan [anonim]

    Deci convietuire, convietuire dar tot la deznationalizarea romanilor atentati.
    De ce nu ar fi si aici ca in 'Maghiaria' sau in alte tari multiubite de voi?
  • +7 (7 voturi)    
    Cetatenia (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:18)

    Zsolt [anonim]

    Cunoasterea limbii nationale este in toate statele civilizate o conditie pentru obtinerea cetateniei.
    Daca in paralel cu oficializarea regionala a limbii maghiare se impune si cunoasterea obligatorie a limbii romane, votez si sustin! Asa mi se pare corect!
    • -1 (5 voturi)    
      Ai spus-o bine pe asta (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:57)

      c_o_d [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt

      "Cunoasterea limbii nationale este in toate statele civilizate o conditie pentru obtinerea cetateniei."
      Consecinta imediata a acestei legi este pierderea cetateniei romane de catre multi unguri. S-ar rezolva elegant si problema udmr-ului la guvernare.
      Si in plus ma intreb demult de ce udmr-ul care se bate in piept ca trebuie aplicata legea nu zice nimic si-n acest caz? Cand se cere univ in limba maghiara idiotii de la guvernare de ce dracu nu vad ca aceasta lege va fi imediat incalcata? Pe langa multe altele care sunt incalcate? Doar de dragul puterii pentru 4 ani ne impinge pe noi peste nu stiu cati ani la un razboi interetnic. Pentru ca sincer eu stiu ca romanu' rabda cat rabda dar si cand izbucneste.
      Si totul paradoxal de la tot mai multe drepturi castigate de unguri. Le deschide apetitul si le infierbanteaza creierele revizioniste chiar si celor cuminti si uita invataturile din istorie. Pacat
  • +2 (10 voturi)    
    zicale care imi vin in minte (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:21)

    ion daniel [anonim]

    -vrabia malai viseaza
    -ii dai cuiva un deget si iti ia toata mana
  • -1 (7 voturi)    
    Da' mai lăsați-vă de vadimisme! (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:24)

    timantiu-raptor [anonim]

    Sau încă nu v-ați prins că secuii voștri au învățat între timp fluent românește? Nu din drasgoste, ci din interes! Iar voi, dacă v-ați cunoaște interesul, ați renunța la fantasmagoriile de acest fel și ați începe să vă reprezentați cu adevărat alegătorii - nu de alta, dar defilând cu asemenea trăsnăi chiar riscați să nu mai prindeți nici măcar un loc în Parlament...
    Chiar, voi nu v-ați întrebat de ce nu vă mai votează maghiarii?!?
  • +2 (8 voturi)    
    si pasul urmator... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:28)

    costica [anonim]

    Enclava Tinutul secuiesc, adica autonomie teritoriala si ceva urme de romani prin Tinut....
    Cred ca nici nu este nevoie de 20 de ani, cred ca mai repede veti obtine... fiecare guvernare are nevoie de UDMR....
  • +4 (8 voturi)    
    Mda (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:34)

    ion [anonim]

    Ce fain o sa fie cand o sa mergi in acea zona si faci un accident sa zicem, sau ti se face rau si ajungi la spital. Si aia de acolo oficiali ai statului roman (politist, judecator, procuror, medic etc) nu o sa stie o boaba romana. O sa fie super. Abia astept
    • +2 (6 voturi)    
      mda (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:54)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui ion

      stai linistit ca nu e departe nici acum situatia :) intrebi ceva in romana si ei raspund in pasareasca lor
  • -3 (5 voturi)    
    normal ca va deveni (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:40)

    visio [utilizator]

    eu sunt chinuit de un gand de ceva vreme incoace: teritoriul actualei ungarii a fost romanesc, deci e firesc sa ne revendicam si sa obtinem drepturile teritoriale cuvenite de fapt si de drept; este posibil ca la nivel regional, pe teritoriul actualei ungarii, sa permitem folosrea limbii maghiare ca limba oficiala; este o posibilitate de viitor....
    • +4 (6 voturi)    
      alo (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:45)

      dook [anonim] i-a raspuns lui visio

      tu unde ai studiat istoria draga Visio?
      • 0 (4 voturi)    
        nu ca zic (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:02)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui dook

        dar chiar nu esti in stare sa emiti o idee? uite, sa nu zici ca sunt rau saui partinic, ti sugerez istorici neutri; hai ca poti....
        ps. te rog sa ma ierti de ideea marelui si uriasului dar si giganticului imperiu austro-ungar; altfel, imi voi cumpara o ditamai insula (poate sa fie si de dimensiunea Terrei) pe o planeta de dimensine uriasa spre gigantica, cu multe si minunate privelisti catre insula mea; deci, te astept cu o idee decenta....
  • +2 (8 voturi)    
    adicatelea (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:48)

    gi [anonim]

    eu român în romania, nu am să mă mai pot angaja la o instituţie de stat în tîrgu mureş (39%) maghiari, dacă nu cunosc limba maghiară. asta nu este discriminare?
    adică protejarea minorităţilor naţionale (mult invocata directivă) presupune învăţarea limbii de către majoritate? adică voi învăţa şi romani şi sîrba şi rusă?
  • +2 (8 voturi)    
    limba maghiara (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:03)

    Sebi [anonim]

    Daca eram eu la guvernare va expulzam pe toti in Ungaria, bai frate ungurii astia au un tupeu super jegos in ei ! Adica limba maghiara oficiala sa zic in Covasna, asta inseamna ca daca merge un maghiar la primarie poate vorbi si in maghiara ca e oficial, dar daca angajatul de acolo e cetatean roman si nu stie maghiara ??! Trebuie sa invete ca doar oricum acolo daca nu stii maghiara esti ca in alta tara ! Eu as interzice cu desavarsire toate scolile de stat cu predare in maghiara ! Vreti sa invatati in ungureste mergeti la privat sau in Ungaria !
    Din pacate guvernul sa nu cada ei voateaza toate legile cu care vin udmeristii, fara sa fie interesesati de ce spun romanii !
  • +1 (5 voturi)    
    Are dreptate... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:22)

    Damocles [anonim]

    ...doar ca s-a exprimat gresit! Maghiara va deveni limba regionala la nivel oficial!
  • +2 (4 voturi)    
    exemple europene.... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:16)

    robertcj [utilizator]

    SPANIA=spaniola, catalana,basca,occitana ELVETIA=germana, franceza,reto-romana,italiana BELGIA=franceza, flamanda,germana FINLANDA=finlandeza,suedeza, DANEMARCA-daneza, germana, groenlandeza,feroeza NORVEGIA-norvegiana, sami si niste exemple de la vecini UCRAINA-ucraineana, rusa, tatara BULGARIA-bulgara, macedoneana( bulgarii zic ca e doar dialect), Rep MOLDOVA- romana, rusa, gagauza, ucraineana SERBIA-reg autonoma Voivodina are 6 limbi oficiale: sarba,maghiara, ROMANA,slovaca,rutena,croata,ruteana. In Ungaria traiesc doar 8.500 de romani conform recensaman
  • 0 (2 voturi)    
    nem tudom?!?!? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 23:47)

    mary [anonim]

    Pai, ca sa fiu sincera trebuie sa analizam contextul, adica in zone cu populatie majoritar maghiare,DA, sa fie doua limbi folosite uzual:
    1.romana si
    2. maghiara,
    dar atat cat este un stat romanesc nu vad de ce romanii care se duc in Transilvania ar trebui sa vorbeasca in maghiara.

    Precedentul care imi place cel mai mult este USA unde
    1. prima limba este engleza si a
    2. doua spaniola.

    Explicatia este ca populatia care vorbeste spaniola a crescut ff mult si de aceea s-a ajuns involuntar la a doua limba spaniola, dar cu O SINGURA limba oficiala ENGLEZA.

    Asadar, in Romania avem populatia maghiara majoritara doar pe arii restranse si atunci mi se pare normal ca a doua limba sa fie maghiara, fara insa sa renuntam la folosirea limbii oficiale ROMANE.

    In Europa, de exemplu in Belgia tara are doua limbi folosite, dar prima este franceza totusi si apoi ... Populatia tarii este impartita clar in doua zone una cu majoritari flamazi si cea de a doua cu majoritari valoni.

    Mai sunt nuantele: orice lingvist poate sa faca distinctie intre dialecte si limbi diferite: vezi limba romana si cea moloveneasca....

    Sigur daca facem talmes-balmes putem sustine orice si oricand, dar cred ca trebuie sa trecem prin cap si prin bun-simt.

    Erti?
  • 0 (0 voturi)    
    as (Duminică, 22 aprilie 2012, 9:54)

    a [anonim]

    aoleu sa ramana la ei in tara