VIDEO Deputatii Opozitiei au incercat, fara succes, sa introduca pe ordinea de zi propunerea de suspendare din functie a Robertei Anastase

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:37 Actualitate | Politic


Deputatii Opozitiei nu au putut introduce miercuri pe ordinea de zi propunerea de suspendare din functie a presedintelui Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, anunta Agerpres. Propunerea parlamentarilor PSD si PNL a fost trimisa de catre presedintele de sedinta Ioan Oltean catre Biroul permanent pentru a urma procedurile parlamentare. Opozitia sustine ca Regulamentul nu a fost respectat in acest caz, motiv pentru care a parasit sala.

Liderul PSD Victor Ponta a declarat, miercuri, la inceputul sedintei BPN, ca presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, va "pica" asa cum au "picat" Emil Boc, Elena Udrea si Sorin Blejnar, potrivit Mediafax.



"Boc a picat, Udrea a picat, Blajnar a picat si el. Deci "BUB" s-a realizat. Mai e "A". O sa pice si "A". E foarte bine si vreau sa le multumesc colegilor deputati care s-au batut in aceasta prima batalie. (...) Colegii nostri au dat o prima batalie dintr-un razboi lung, dar important", a spus Ponta.

El a sustinut ca deputatii puterii s-au facut, miercuri, de ras, intrucat nesupunerea la vot a solicitarii opozitiei in privinta Robertei Anastase si suspendarea sedintei au dovedit ca acestia erau mai putini in sala decat cei de la opozitie.

"Cei de la PDL s-au facut de ras, au refuzat sa supuna la vot desi spuneau ca sunt mai multi. Pana la urma s-a dovedit ca chiulesc de la serviciu, ca eram noi mai multi, si, tipic pentru modul in care merg lucrurile la Camera, Oltean - un fel de Anastase masculin - a tinut ce a tinut sedinta si pana la urma au fugit, au suspendat-o", a spus Ponta.

Parlamentarii USL au parasit, miercuri, sala de plen a Camerei Deputatilor, nemultumiti de faptul ca propunerea de introducere pe ordinea de zi a cererii de revocare din functie a presedintelui forului, Roberta Anastase, nu a fost supusa votului.

Dezbaterile aprinse intre opozitie si putere pe tema introducerii pe ordinea de zi solicitarii USL de revocare din functie a presedintelui Camerei, Roberta Anastase, au durat aproape o ora, timp in care coalitia majoritara a sustinut ca propunerea opozitiei trebuia discutata mai intai in Biroul Permanent al Camerei, in timp ce opozitia a aratat ca plenul este suveran.



















1352 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    unora le e frica de vot? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:56)

    tomaso [anonim]

    nasol pentru ei.
  • +3 (5 voturi)    
    Si mai ce? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:06)

    Cataleya [utilizator]

    USL se agata de orice.
    Se pare ca acel 50% +1 la care spera Ponta si Antonescu devine din ce in ce mai fantezist!
    • -1 (3 voturi)    
      Lupta politica nu se duce asa.... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:24)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Este corect la ce manevre se preteaza pedeleii?
      Este onorabil?
      Este cinstit?
      Ah, dar ce intrebari idioate pun eu, astia sunt in stare de absolut orice, doar sa ramana la butoane.
      Iar Andradda este fericita.
      • +3 (3 voturi)    
        Si care-s manevrele alea? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:34)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Adica USL chiuleste de aproape 3 luni de la lucru, dar PDL face manevre?
        Sau la ce te referi?
        Adica PDL sa lase deputatii la vot, iar acestia sa faca pe marii PDL-isti dar pe la spate sa voteze cu USL?
        Cum vine asta?
        PDL-istii sunt liberi sa se ridice din fotolii si sa mearga la urne si sa voteze cu USL.
        Sa vada toata lumea si sa-si asume gesturile.
        Nu-i opreste absolut nimeni!
        Dar la voi la USL se practica doar metoda "pe la spate"
        Adica sa faci pe PDL-istul dar sa votezi cu USL, pt ca nu se vede la urne.
        Sau sa faci pe USLamistul dar sa votezi pe ascuns cu PDL?
        Ce nu va convine?
        Nu va convine pt ca n-aveti curaj sa va asumati deciziile.
        Vreti la ciolan cu orice pret, dar totul sa se faca pe ascuns.
        Iar prostimea PDL-ista sau USLamista sa voteze in continuare un deputat sau un senator, cu toate ca respectivul, pe ascuns, a tradat!?
        Asta vreti voi?
        Uite ca nu va merge, cu toata chiulangeala si cu tot circul execrabil facut cu aceasta greva parlamentara, ceva ce nu s-a mai pomenit , niciodata, nicaieri in lume intr-o tara democrata!
    • -1 (1 vot)    
      magarie pedelista (Joi, 19 aprilie 2012, 11:21)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      USL se agata de orice? Pentru tot omul informat e clar ca Anastase a fraudat votul in camera deputatilor, asa ca de ce ai apara-o? E clar ca trebuia sa isi dea demisia singura. Se cheama demisie de onoare, nu ca voi pedelistii ati sti ce e aia onoare... Atat timp cat Anastase submineaza forurile democratice, faptul ca USL vrea sa o dea jos mi se pare o miscare buna pentru popor si onorabila pentru partidele lor.
    • 0 (0 voturi)    
      La marginea democratiei. (Joi, 19 aprilie 2012, 14:39)

      Radu Mihai [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Parlamentul ar trebui sa fie un simbol, un loc in care se iau cele mai bune decizii pentru binele tarii. Sa fie locul in care parlamentarii sa discute ce este bine de facut indiferent de culoarea lor politica. PDl-ul a reusit sa duca in mocirla aceasta institutie prin guvernarea lor despotica, trecand peste Parlament prin asumarea raspunderii de prea multe ori. Separarea puteriilor in stat este un deziderat atat de departe, in aceasta tara unde totul este numit politic.
  • +3 (5 voturi)    
    La Geoana cum era? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:37)

    anion [utilizator]

    Cand puterea voia sa-l schimbe pe Geoana de la conducerea Senatului, propunerea nu a putut fi discutata in plen. De ce acum s-ar face?
  • +4 (4 voturi)    
    .. (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:58)

    anca [anonim]

    Vreau si eu dnule Ponta sa fiti doar 300 acolo, si asa multi.. De asta ce spuneti ? Sa plece si "A" si inca 100 si ceva , in acelasi timp, sunteti de acord?
    • -1 (1 vot)    
      nu citesti stirile, ai fi aflat ca... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:21)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui anca

      Opozitia, nu numai ca sunt de acord cu reducerea nr. de parlamentari, dar au si depus un proiect de lege in acest sens acum un an....
      De ce nu-l voteaza PDL-ul?
  • -1 (5 voturi)    
    pacat.... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:16)

    costica [anonim]

    as fi vrut s-o vad pe Roberta la AJOFM, la Somaj !!!
    • +2 (4 voturi)    
      vise (Miercuri, 18 aprilie 2012, 15:42)

      solo [anonim] i-a raspuns lui costica

      vrabia malai viseaza...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 16:20)

    George [anonim]

    USL incearca orice strategie pentru a-i decapita pe cei din PD-L dar nu reuseste decat sa astraga si mai mult atentia asupra problemelor lor.
  • +2 (2 voturi)    
    normal (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:51)

    Ciprian_Marius [utilizator]

    Eu nu vad din partea opozitiei altceva decat cereri de demisii.Daca asa trebuie sa se conduca tara asta atunci nu mai trebuie sa avem pretentii.USL e o rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    ...nu votul o va schimba, ci una mai frumoasa..... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 19:37)

    jango cage [anonim]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Demiterea Anastasei (Joi, 19 aprilie 2012, 11:56)

    Manu [anonim]

    Miss Anastase trebuie demisa din functie pentru toate abuzurile pe care le-a facut in Camera Deputatilor.Forul in care ar trebui aparata democratia este condusa de un tiran pe numele Roberta Anastase.
  • 0 (0 voturi)    
    roberta (Joi, 19 aprilie 2012, 12:39)

    Luci_v [anonim]

    Roberta Anstase trage cu dinții de putere.
  • 0 (0 voturi)    
    roberta anastase (Joi, 19 aprilie 2012, 12:40)

    mihai_r [anonim]

    PDL după ce a evitat o ședință de plen timp de două săptămâni acum refuză să treacă problema Anastase pe ordinea de zi.
  • 0 (0 voturi)    
    halal (Joi, 19 aprilie 2012, 13:40)

    cojocariu alexandru [anonim]

    sa intelegem ca afisele acelea mari ce ii vizeaza pe parlamentarii usl care chiulesc ar fi trebuit de fapt sa ii prezinte pe domnii din pdl. din moment ce ei pozeaza in parlamentari constiinciosi care sunt prezenti zi de zi pe cand colegii din opozitie lipsesc, nu ar fi avut niciun motiv sa omita propunerea de suspendare. daca ei erau oricum prezenti iar cei din usl chiuleau, era clar ca propunerea nu avea cum sa treaca ,nu?
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Joi, 19 aprilie 2012, 13:50)

    jeje [anonim]

    De picat or sa pice toti... cit de curind... este doar o kerstiune de timp... astept cu nerabdare ziua incare se vor tavali in gasca ....
  • 0 (0 voturi)    
    sfat (Joi, 19 aprilie 2012, 14:35)

    Roxanaa [anonim]

    Roberta mai bine ai renunta singura si nu ai mai complica lucrurile prin refuzul tau. Oricum pdl se va dezintegra.
  • 0 (0 voturi)    
    Puscaria va mananca! (Joi, 19 aprilie 2012, 15:46)

    Izabela [anonim]

    Va pica si mimoza aceasta, asa cum au picat Boc, Udrea si Blejnar. Fiecare isi merita soarta. Pai cat sa mai mearga ulciorul la apa? La puscarie cu voi!
  • 0 (0 voturi)    
    sigur ca USL nu a putut (Joi, 19 aprilie 2012, 15:53)

    Bianca2012 [utilizator]

    deoarece nu are majoritatea si - ghici ce! - pedeleii o tin in brate pe orca grasa... De altfel inspre binele USL, pentru ca prezenta Robertei in fruntea Camerei aduce puncte USL.
  • 0 (0 voturi)    
    PENIBIL (Joi, 19 aprilie 2012, 19:28)

    unguru [anonim]

    Corupti din PDL dupa ce au evitat o ședință de plen timp de două săptămâni acum refuză să treacă problema Anastase pe ordinea de zi.
  • 0 (0 voturi)    
    eh (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:28)

    romanul [anonim]

    Macar au incercat. Ii dam jos pe hot curand...cu tancul daca e nevoie!