Teodor Baconschi: Hristos, temelia convietuirii armonioase. Nu vad alt model pentru revigorarea natiunii

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:23 Actualitate | Politic


Prim-vicepresedintele PDL Teodor Baconschi considera ca Iisus Hristos este temelia convietuirii armonioase, el precizand ca nu vede alt model pentru revigorarea natiunii romane, cu tot cu ura de sine sau de ceilalti care defineste, nefericit, acest ceas istoric de criza, transmite Mediafax.

"Se apropie Sfintele Pasti. Suprema taina a crestinismului, ca religie a Invierii. Din prea multe pacate - aratate cu degetul, dar neasumate personal - societatea noastra pare slab pregatita pentru aceasta sarbatoare majora. Oricat ne-ar otravi cotidianul, politica facuta prost, cu spatele la binele comun, ea nu are dreptul sa invadeze si acest ultim teritoriu necontaminat. Invierea straluceste dincolo de rivalitatile in care ne complacem si deasupra orizontului dezbinat sub care ne petrecem zilele", scrie Baconschi pe blogul sau.

El aminteste ca Lumina pascala ramane cel mai proaspat izvor de speranta pentru fiecare si pentru toti laolalta.

"Nu vad, de jur imprejur, alt model pentru revigorarea natiunii din care facem parte, cu tot cu ura de sine sau de ceilalti care defineste, nefericit, acest ceas istoric de criza. Hristos Cel Inviat este temelia convietuirii armonioase de care ducem lipsa. Sa-L intampinam asadar cu tot ce avem mai nobil in suflet, pentru a rascumpara numeroasele noastre nevrednicii. Le doresc tuturor un Paste binecuvantat, cu pace si bucurie, alaturi de familii, de prieteni, in duhul regasit al iertarii si al iubirii de semeni", mai scrie Baconschi, care este si teolog.


Citeste mai multe despre   


















1847 vizualizari

  • -1 (39 voturi)    
    se pare (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:33)

    cipri_ [utilizator]

    se pare ca baconschi n-a auzit de marele filosof Kant, care acum sute de ani a ajuns la concluzia ca pentru o convieturie civilizata/armonioasa religia nu este necesara.
    Probabil ca cel mai important factor este ... inteligenta.
    • -10 (18 voturi)    
      de Udrea nu zice? (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 17:05)

      sile [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      parca Baconscki era strivit de admiratie fata de Udrea!!
    • +6 (14 voturi)    
      sau poate ca a auzit :) (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 17:18)

      kansas [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      ...dar considera ca nu exista mai mare dovada de intelepciune decat compasiunea de inspiratie Hristica. A fi cresin inseamna a trai in armonie cu semenii, cu tine si cu intreaga natura perceptibila.

      L-as respecta infinit mai mult daca nu ar fi membru al vreunui partid, a fi crestin este mai mult decat suficient pentru un teolog.
    • +6 (14 voturi)    
      Kant (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:36)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      Era totuși un filosof. Inteligenta te va ajuta sa aprofundezi acest aspect.
    • +12 (16 voturi)    
      conveţuire civilizată, armonioasă... (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 19:17)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      Ai putea să precizezi un an, din ultima sută de ani, în care să fie confirmată concluzia pe care o atribui lui Kant?
      Din cîte cunosc, nici Hitler, Stalin, Lenin, Pol Pot sau alte personaje sinistre, nu au dus lipsă de inteligenţă....
      Mai degrabă bunătatea este ceeace lipseşte omului recent.
    • +10 (18 voturi)    
      Numai inteligenta? (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 19:47)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      Si comunistii erau inteligenti si considerau religia inutila. Ba chiar o urau. Dar cu toate astea inteligenta si increderea oarba in umanism nu i-a dus nicaiari. Si nici pe noi.

      Si un alt detaliu bine de stiut ar fi ca in inchisorile comuniste au rezistat cel mai bine oamenii credinciosi, fie ei ortodocsi sau de alte denominatii. Oamenii inteligenti dar necredinciosi au rezistat si ei, dar nu pana la capat sau nu atat de multi.

      Daca vreodata ajungi intr-un impas al vietii, nu-ti fie frica sa spui o rugaciune. S-ar putea sa mearga mai bine decat o replica inteligenta.

      Numai bine!
      • -2 (2 voturi)    
        mda (Luni, 16 aprilie 2012, 2:37)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Ana

        deci dupa mata,daca comunistii erau religiosi, triumfa sistemul. Pai acum ca 99% sunt credinciosi in africa, de ce nu prospera nici macar la nivelul URSS?
      • -3 (3 voturi)    
        pe principiu (Luni, 16 aprilie 2012, 8:10)

        ginel [anonim] i-a raspuns lui Ana

        Pe principiul, hai sa cred in ceva ca am numai avantaje.
        Ador trocul pe care il fac romani cu dumnezeu. Poate le iese si lor de o spaga mica.
    • -1 (7 voturi)    
      In zadar. (Duminică, 15 aprilie 2012, 14:54)

      sase sase [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      De ce cauti aur intr-o mina parasita si epuizata?De care inteligenta vorbesti?Nu vezi ca politicienii vor sa ne faca pe toti niste bigoti ca sa ne rugam diviniattii si sa nu dam vina pe ei prntru toate nenorocirile care se abat asupra populatiei din Romania?Mai intai ne-au transformat din popor in populatie iar acum urmeaza sa trecem la organizarea tribala prin descentralizare desantata si lipsita de orice logica.Adica problemele descentralizate,iar sursele financiare centralizate.Sau date pa mana baronilor locali,rosii sau portocalii ,ma rog mai nou verzi.Probabil inverziti de grijile pentru romanii de rand!
  • -16 (20 voturi)    
    Pace voua (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 16:30)

    DanB [utilizator]

    Asta se uita in jur si nu-l vede pe Base care-i mai dihai decat Mesia. Lumina romanilor de la presedinte pleaca. Am zis si eu, n-am dat cu paru'. Craciun fericit, caci de Pastele asta nu-mi arde !.
    • +8 (14 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 17:22)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui DanB

      Aceasta este o sarbatoare a sufletului,lasa-i sansa sa inunde propia-ti fiinta ,nu o lovi in moalele capului cu mizeria politica.Lumineaza-ti un pic inima si mintea cu indemnul sfant:"ia-ti cruce si urmeaza mie"! Daca nu exista un minimum de echilibru spiritual in modul nostru de a trai,sigur,la fiecare pas ne vom" juli piciorul".Fara credinta in Dumnezeu,inaintasii nostri ar fi dezertat imediat de pe campul de lupta,azi am fi fost o natie nomada cu cortul in spate plimbandu-ne prin lume,chiar daca nici acum nu suntem departe de aceasta.Macar ne-au pastrat acest pamant pe care unii il injuram de mama focului. FIE CA LUMINA SF.PASTE SA NE LUMINEZE INIMA SI MINTEA!
  • -8 (16 voturi)    
    he (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 16:56)

    Gabriel [anonim]

    Darwinistul asta social, neoliberalul asta are tupeul sa vorbeasca despre crestinism ?
  • +5 (29 voturi)    
    Hristos a inviat (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 16:59)

    victor sainiuc [anonim]

    Frumos articol.
    Reformarea spirituala si morala a natiunii romane o poate face numai Mantuitorul Isus Hristos, Cel inviat din morti. Cel Sfant. Cel Drept si Adevarat. Cel care este Calea , Adevarul si Viata. Cel care face nasterea din nou/renasterea oricarui suflet si a oricarei natiuni.
    Romania are nevoie de Hristos cel binecuvantat.
  • +9 (17 voturi)    
    Foarte frumos (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:05)

    Allexander [utilizator]

    Sa nu uitam in primul rand ca formatia intelectuala a lui Teodor Baconschi este cea de teolog (licentiat in 1985 la Institutul Teologic Universitar din Sibiu, membru fondator al Grupului de Reflectie pentru Innoirea Bisericii). Si in al doilea rand nu vad de ce nu i-am respecta opinia scrisa pe blog. E o tara libera, nu ne obliga nimeni sa subscriem la parerile celorlalti.
  • -1 (13 voturi)    
    Hai sa dam mana cu mana (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:50)

    Deceneu [anonim]

    Cu armia de popi ca vin alegerile.
    Poate ar trebui ca politicienii nostri odata ajunsi pe scaun sa ISI FACA MESERIA pt care au fost alesi si sa nu mai fure?
  • -2 (14 voturi)    
    Cata ipocrizie! (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 19:52)

    Vizitiul [utilizator]

    N-am mai vazut asa ceva.
    • +2 (4 voturi)    
      Cate lipsuri (Duminică, 15 aprilie 2012, 11:13)

      Mens Sana [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Probabil ca sunt multe alte lucruri pe care nu le-ai vazut, foarte multe alte lucruri pe care nu le-ai citit, nu le-ai gandit etc.
  • -2 (6 voturi)    
    Praf si pulbere (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 20:42)

    Laur [anonim]

    Si ne mai miram de ce tarisoara asta este asa cum este, daca parlametul este alcutuit din asemenea specimene ce sa mai spun? logica si ratiunea sunt straine asa zis'ului''intelectual''.
  • +3 (5 voturi)    
    zau ?! (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 23:23)

    panfil flecaru [anonim]

    i'auzi acilea:
    .......
    Traian Basescu, in mesajul de Paste: Fie ca lumina Invierii sa ne inspire in alegerile pe care le facem
    .........
    • +4 (4 voturi)    
      la el nu se pune (Duminică, 15 aprilie 2012, 8:09)

      stamate chioru [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      base nu e intelectoal !

      Hristos a inviat !
      pace voua !
  • -1 (7 voturi)    
    Ipocrizie (Duminică, 15 aprilie 2012, 7:16)

    V.R. [utilizator]

    Parca Hristos zicea sa se respecte poruncile lu' taica'su... aia cu "sa nu furi" printre ele.

    Ce face d-l Baconschi pt. a impiedica incalcarea flagranta a acestei porunci de catre colegii sai?
  • -1 (5 voturi)    
    Pe baza carui verset? (Duminică, 15 aprilie 2012, 7:31)

    Florin Clocotici [anonim]

    Hristos, temelia convietuirii armonioase - probabil datorita versetului lui Hristos care spune "Nu am venit sa aduc pacea, ci sabia". Mda, s-ar putea.
  • -2 (6 voturi)    
    hehe (Duminică, 15 aprilie 2012, 12:03)

    maryus999 [utilizator]

    Teodor Baconschi: Hristos, temelia convietuirii armonioase. Nu vad alt model pentru revigorarea natiunii

    asta este un motiv serios ca sa mai construiasca statul inca vreo 20ooo de biserici ... sa am biserica si in fatza blocului si in spatele blocului ... numai asa m-as simti revigorat ...
  • +1 (5 voturi)    
    a (Duminică, 15 aprilie 2012, 16:20)

    a [anonim]

    Macar in aceasta perioada sa se inceteze cu acuzatiile la felul in care e condusa tara si sa se puna stop conflictelor
  • -3 (3 voturi)    
    frumos zis (Duminică, 15 aprilie 2012, 19:54)

    catalin [anonim]

    macar acum in zilele astea sa ne adunm ultimele farame de umanitate si smerenie...bravo lui e un crestin si un intelectual fin...
  • -2 (4 voturi)    
    revin...rusine hotnews (Duminică, 15 aprilie 2012, 22:50)

    catalin [anonim]

    macar acum in zilele astea sa ne adunm ultimele farame de umanitate si smerenie...bravo lui e un crestin si un intelectual fin...am scris cuvintele astea de lauda in urma altui comentariu acid pe care l-am facut cu 6 ore inainte si nu l-ati publicat....rusine ca cenzurati pe cine nu e de acord cu opiniile voastre!!!Nu am cum sa stau sa ascult ce zice unul care ne-a facut cu piosenie si credinta intru Domnul la votul din 2009...un hot ordinar
  • -2 (2 voturi)    
    sunt curios cate voturi ia (Luni, 16 aprilie 2012, 2:53)

    visio [utilizator]

    cu acest tip de afirmatii; sunt destui fraieri care mai cred ca isus cristos reprezinta ceva mai important si maret decat edison, sau pavelescu, sau coanda, sau openheimer, sau fratii lumiere, sau...
    sunt curios ce spune acest bakonski despre Inchizitie;
    cristos este o legenda pentru masele inculte; la fel ca cele 70 de fecioare pentru musulmani;
    cand comparam religia si credinta e ca si cum am vorbi de hotie si respect; pentru ca religia fura sufletele oamenilor, le otraveste cu idei obscure si ii invrajbeste; daca tot vrem sa avem o religie putem sa incepem cu omenia si putem merge mai departe cu rafinarea omeniei; abia atunci ne vom ridica considerabil pe treapta evolutiei si poate atunci vom aduce satisfactie celor care ne-au creat; ca doar nu mai credem balivernele cu adam si eva, sau abel si cain, sau....
  • -2 (2 voturi)    
    nu ma asteptam, ca un ,,intelectual'' (Luni, 16 aprilie 2012, 10:27)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    sa vina cu asemenea discursuri, care tin mai mult de o epoca demult apusa, aceea a mentinerii ,,prostimii'' in intunericul credintei, pt. controlul si manipularea in masa mai facila. afirmatia unui fost ministru, era potrivita cu un secol in urma cin singurii ,,educati''dintr-un sat erau: popa, primarul si jandarmul....
    • 0 (0 voturi)    
      Intelectual vs. Teolog (Luni, 16 aprilie 2012, 21:28)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Sa ma lamureasca cineva de ce un teolog este intelectual si "vitza-vercea". Eu stiam ca teologii n-ar voie sa "gandeste" ca ei este dogmatici si urmeaza dogma crestina. Eu cred ca cu cat esti mai in-telectual cu atat esti mai ateu. Mai cred ca in Romania si in tarile ortodoxe in general, cei ce ar trebui sa slujeasca pe Dumnezeu si sa propovaduiasca invataturile Domnului Isus Hristos, invataturi care au schimbat lumea, au devenit niste negustori pacatosi precum cei biciuiti de Isus in Marele Templu.
      Este adevarat, Isus Hristos si crestinismul sunt cai bune de urmat pentru salvarea unei natiuni, dar, din nefericire, cei care sunt chemati sa ne arate "calea" ce trebuie sa o urmam, sunt ei insisi niste "oi ratacite" care au pierdut calea smereniei si bunului-simt. Cred ca Romania ca dealtfel intraga omenire are nevoie de o noua Revolutie; si anume de o Revolutie Spirituala.
  • +2 (2 voturi)    
    nesimtzire ,nestiinta , carcoteala de PASTI? (Luni, 16 aprilie 2012, 18:14)

    hot news [utilizator]

    orice atzi spune si orice atzi face , Teodor Baconschi ramane ceeace este de fapt , un intelectual rafinat , un teolog cultivat , si de ce nu un patriot care a reprezentat cu cinste Romania la Vatican . Se stie ca la Sfantul Scaun ambasadorii sunt agreatzi ,prin tratative prealabile ( ca sa nu spunem ca sunt alesi ) si nu sunt delegatzi ca orice corlatzean usl - ist care sa pupe poala papii ! rusine celor care , au mancat si inca mai gusta din " pasca "comunista , reinventata prin acest USL in care. doi bosorogi : Ion ILICI Iliescu si Mircea IONESCU Quintus slujbasi ai ESTULUI salbatic din tineretile lor vor sa ingroape ,viitorul copiilor , nep