Ilie Sarbu (PSD): Vom stabili in cadrul USL daca revenim in Parlament, cred ca vom reveni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2012, 16:16 Actualitate | Politic


Liderul senatorilor PSD, Ilie Sarbu, a declarat miercuri ca o decizie privind revenirea parlamentarilor Opozitiei la lucrarile Parlamentului urmeaza sa se ia in cadrul Uniunii Social Liberale, potrivit Agerpres. El crede ca participarea Opozitiei la lucrarile Senatului este aproape o certitudine, in timp ce la Camera Deputatilor aceasta este conditionata de viitoarea majoritate. 'Daca avem majoritate la Camera, ceea ce nu excludem, cred ca se va reveni', a afirmat Ilie Sarbu, la Palatul Parlamentului.

'Asa cum ati vazut, in ultimele doua saptamani am fost prezenti. Saptamana viitoare vom vedea daca majoritatea ne apartine. Daca se stabileste in cadrul USL ca vom reveni, vom reveni. Acestea sunt decizii pe care trebuie sa le luam in cadrul USL, saptamana viitoare', a precizat Ilie Sarbu intrebat despre apelul facut miercuri de senatorul PC Dan Voiculescu prin care acesta cheama Opozitia la Parlament.

In ceea ce priveste suspendarea Robertei Anastase de la sefia Camerei Deputatilor, Ilie Sarbu a spus ca este o tema care tine de acest for legislativ. 'Eu nu ma pot pronunta', a adaugat el.

Pe de alta parte, liderul senatorilor PSD a precizat ca sistemul adoptat de comisia parlamentara pentru modificarea legii electorale este similar celui de vot mixt german.



















496 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Ilie Sarbu (PSD): Vom stabili in cadrul USL daca r (Miercuri, 11 aprilie 2012, 16:37)

    grivei [utilizator]

    Daca v-a comandat tatucu Voiculescu asa sa faceti. Sa nu-l suparati cumva, ca va taie orele de acces la "splendidele "Antene. Deci cine e conducartorul USL ? Voiculescu .
  • +10 (10 voturi)    
    ???? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 16:51)

    Cataleya [utilizator]

    Nici nu mai stim care-s mai penibili.
    USL care nu se prezinta la lucru decat daca au majoritate...?
    Sau romanii care voteaza in continuare cu USL?
    • -3 (7 voturi)    
      mie mi se pare tragic (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:21)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ca unii se vad nevoiti sa voteze usl, pt ca pdl ar fi mai rau. au dreptate si unii si altii. partea tragica este ca nu poti sa alegi altceva, pentru ca numai astea doua mai sunt in TOP. USL=PDL=coruptie, e clar, numai ca primii sunt mai nesimtiti decat ceilalti (diferenta nu este mare). deja s-au epuizat optiunile de vot. am sa votez cu un partid mic, romanesc, doar ca sa mai scad din procentul ungurilor, care sunt veeeesnic la guvernare
    • -7 (7 voturi)    
      Neprezentarea ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:43)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ... la lucru a opozitiei si blocarea deciziilor actualei majoritati parlamentare nelegitime (UNPR) imi reprezinta perfect interesele de votant USL. Din variantele prezentate cred ca cei mai penibli sunt fanii PDL care au impresia ca opozitia ar trebui sa voteze si sa sustina initiativele puterii (prezenta obligatorie).
      • 0 (0 voturi)    
        la cum gandesti tu... (Joi, 12 aprilie 2012, 13:45)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        o sa avem o democratie adevarata in romania peste vreo doua mii de ani...
        esti penibil daca tu crezi ca opozitia trebuie sa stea capra la tot ce propune puterea, indiferent daca sunt sau nu bune aceste propuneri iar pe de alta parte, parlamentarii trebuie sa justifice salariul si cheltuielile printr-o activitate, care de cele mai multe ori se desfasoara in parlament...
        in alta ordine de idei, sunteti penibili, sa nu zic penali, voi cei din usl si sustinatorii daca considerati ca veniti in parlament numai daca aveti majoritate...
        ps nu am votat niciodata psd-ul, am votat pnl si campeanu la presedinte, am votat alianta da, dar niciodata, absolut niciodata, nu o sa votez usl- macar in amintirea celor care au suferit in inchisorile comuniste...
        dar ce sa-i faci, ciolanul impaca de multe ori si cei mai inversunati dusmani, mai ales cand e vorba de binele poporului, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    ce e destabilit? (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:02)

    jackalphonse [utilizator]

    1. daca este ceva de votat care sa va avantajeze (salarii, vot uninominal etc) - reveniti
    2. daca nu, mai bine va tineti de afacerile voastre, ca oricum semnati condica
  • +4 (4 voturi)    
    Multumim, slaviti conducatori! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 17:52)

    serioussam [anonim]

    Multumim pe aceasta cale conducerii superioare de partid(e) pentru amabilitatea de care dau dovada mult iubitii parlamentari USL de a se intoarce in Parlament, adica la locurile lor de munca!
    Si mai multumim si Romaniei ca exista si ca in aceasta tara alesii neamului pot veni la munca cand doreste muschiul lor si, bineinteles, isi incaseaza indemnizatiile grase chiar daca nu le merita!
    Si mai multumim tuturor romanilor de bine care-i vor vota pe acesti tovarasi si partidele lor la alegerile din vara si, mai apoi, la cele din toamna!
    Un Paste fericit tuturor, inclusiv tovarasului presedinte al PSD si co-presedinte USL, Victor Ponta, aflat intr-o binemeritata vacanta in Dubai!
  • +2 (2 voturi)    
    marsavi! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:58)

    vio.w [anonim]

    Tot sutineti sus si tare cum ca Romania are nevoie de un guvern stabil, samd si cum ca voi faceti si desfaceti, dar pana acum nu ati facut nimic altceva decat sa dati dovada de iresponsabilitate si ignoranta crancena.Voi sunteti un exemplu clar de "ASA NU"!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 13 aprilie 2012, 1:15)

    Nicu [anonim]

    V-ati plictisit?