UDMR va desemna, marti, noul ministru al Mediului. Functia ar putea fi preluata de Korodi Attila

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2012, 7:01 Actualitate | Politic


UDMR va desemna, marti, in sedinta Consiliului Permanent, noul ministru al Mediului, dupa ce Laszlo Borbely a demisionat din functie, surse din cadrul Uniunii afirmand ca postul ar putea fi preluat de Korodi Attila, transmite Mediafax.

Surse din UDMR au declarat, luni, corespondentului Mediafax, ca Uniunea isi doreste ca numirea noului ministru al Mediului sa fie transata marti, pentru a nu se prelungi interimatul la acest minister.

"Consiliul Permanent al UDMR se va intruni marti in sedinta, de la ora 13.00, la Bucuresti, si vom desemna inlocuitorul lui Borbely la Ministerul Mediului, dupa care vom inainta propunerea premierului Ungureanu. Nu dorim sa fie prelungit interimatul la acest minister pentru ca sunt multe proiecte in derulare si decizii de luat. Sunt trei posibili inlocuitori - Tanczos Barna, Borbely Karoly si Korodi Attila. Probabil ca noul ministru va fi Korodi, care a mai detinut aceasta functie la Mediu", au spus sursele citate.

Korodi Attila are 35 de ani. Dupa alegerile parlamentare din noiembrie 2004, Korodi a fost desemnat de catre UDMR pentru postul de secretar de stat la Ministerul Mediului si Gospodaririi Apelor, ocupandu-se de coordonarea Departamentului de Integrare Europeana. In aprilie 2007, Attila Korodi a fost numit ministru al Mediului, post ocupat timp de un an.

Borbely Karoly are 36 de ani si a fost ministru al Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei in perioada decembrie 2007-decembrie 2008, iar din ianuarie 2010 este secretar de stat in Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri.

Tanczos Barna are tot 36 de ani si este presedintele Federatiei Romane de Hochei pe Gheata. El a fost secretar de stat la Ministerul Transporturilor, in perioada 2007-2009, apoi la Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului (ianuarie - iulie 2010), iar in prezent este secretar de stat la Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale.

Laszlo Borbely a demisionat, joia trecuta, din functia de ministru al Mediului, el spunand ca a luat aceasta decizie desi nu are motiv si precizand ca a transmis aceasta decizie premierului, dar si presedintelui, cu care a avut o intalnire. Borbely declara ca a aflat din presa despre comunicatul Directiei Nationale Anticoruptie privind solicitarea de declansare a procedurilor pentru obtinerea cererii de urmarire penala si imediat a decis sa demisioneze.

Borbely sublinia ca refuza cu tarie orice fel de acuzatie pe care o considera nefondata si ca spera sa isi poata dovedi nevinovatia. Premierul Mihai Razvan Ungureanu a preluat portofoliul de la Ministerul Mediului, pe care il detine ca interimar dupa demisia lui Borbely, si-a elogiat predecesorul si a spus ca isi doreste un interimat cat mai scurt.



















508 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    UDMR (Marţi, 10 aprilie 2012, 12:25)

    ManuBasoc [anonim]

    PD-L numeste inca un ministru la presiunile UDMR.PD-L se lasa manipulat de maghiari care ameninta in momentul in care doresc sa obtina ceva cu iesirea de la guvernare.
    • 0 (0 voturi)    
      Da! (Marţi, 10 aprilie 2012, 13:32)

      E [anonim] i-a raspuns lui ManuBasoc

      Pan' la urma urmei s-au lasat manipulati de UDMR? Mi se pare ca dorinta lor de a lua decizii gresite este una vie si lipsita de remuscari.
      Cum poti fi manipulat de cineva, sa faci ceva, cand tu deja faci acel ceva!? (joc frumos de cuvinte)
      Se duce de rapa Romania noastra!
  • 0 (0 voturi)    
    Pf. (Marţi, 10 aprilie 2012, 12:51)

    Zâmbetoniera [anonim]

    Sa se lase manipulati, ca au tot manipulat ei o tara intreaga atatia ani, nemernicii!
  • 0 (0 voturi)    
    patriotism (Marţi, 10 aprilie 2012, 13:44)

    the siren [anonim]

    ungur? ministru al mediului? n-au defrisat destul bozgorii in Covasna, Hargita? acum ajung ministri ai mediului? haideti, fratilor, ce urmeaza? transformarea Romaniei in provincie maghiara?
    • 0 (0 voturi)    
      Pfff (Marţi, 10 aprilie 2012, 14:31)

      Astalavista [anonim] i-a raspuns lui the siren

      Wishful thinking, aight? :D
    • 0 (0 voturi)    
      rusine (Marţi, 10 aprilie 2012, 18:36)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui the siren

      nu le este rusine. datorita UDMR ului, PDL a putut sa faca toate prostiile pe care le-a facut. rusine PDL rusine UDMR
  • 0 (0 voturi)    
    Santaju e in floare (Marţi, 10 aprilie 2012, 14:45)

    Catalin [anonim]

    Normal..alt ministru pus prin santaj.UDMR ii joaca pe PDL pe degete..alt corupt care sa umple conturile ungurilor !
  • 0 (0 voturi)    
    UDMRul obtine pt cateva voturi jumate din Romania (Marţi, 10 aprilie 2012, 15:39)

    marse [anonim]

    Nici un partid mare pana acum nu le-a acordat celor de la UDMR atatea functii. E o rusine cum PDL a raspuns la acest santaj din partea UDMR-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    santaj politic (Marţi, 10 aprilie 2012, 15:56)

    dantamas [utilizator]

    Șantajul politic folosit de UDMR văd că funcționeză foarte bine.
  • 0 (0 voturi)    
    nu cine de la UDMR va fi ministru este important (Marţi, 10 aprilie 2012, 16:46)

    Bianca2012 [utilizator]

    ci daca respectivul va semna acordurile de mediu privitoare la RMGC si altele... demiterea lui Borbely trebuie vazuta prin aceasta prisma...
  • 0 (0 voturi)    
    ne conduc ungurii (Marţi, 10 aprilie 2012, 18:08)

    M_ada [utilizator]

    asa e cand nu se poate fara unguri. isi fac nevoile in nasul nostru si PDL ii sustin, ca altfel ar pierde majoritatea parlamentara. nimic nou...
  • 0 (0 voturi)    
    aoooleeeeooo (Marţi, 10 aprilie 2012, 20:25)

    GTudor [anonim]

    Unde sunt ministrii romani din guvernul maghiar ? sau e din cauza legii minoritatilor si 4 posturi de ministri sunt garantate etniei maghiare :)) ?
    Unde e becali acuma sa spuna ca el nu vrea un ungur pe post de ministru cum a facut cu raed arafat ?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 10 aprilie 2012, 20:40)

    T.Bog [anonim]

    Saracii PDL, nu pot sa mai faca nimic de maghiari, se pare ca UDMR ii are la mana cu aproape orice. Alt ministru numit in baza santajului.
  • 0 (0 voturi)    
    Santaju........ (Marţi, 10 aprilie 2012, 21:17)

    unguru [anonim]

    UDMR-ul isi numeste inca la santaj in guvern personalu , sunt chiar penibili.
  • 0 (0 voturi)    
    Un alt șantaj... (Marţi, 10 aprilie 2012, 21:19)

    Izabela [anonim]

    Incompetenți mai sunt cei de la putere. Cad mereu în plasă la șantajele ungurilor.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 10 aprilie 2012, 22:23)

    bebe [anonim]

    un alt santaj..un alt coprupt...a devinit deja o normalitate acest lucru...nimic nu ne mai mira!!!
  • 0 (0 voturi)    
    aceeasi marie (Marţi, 10 aprilie 2012, 22:41)

    romanulbv [utilizator]

    Deci Korody va executa ce nu a vrut Borbely sa execute.