Antonescu: Ideea alegerii presedintelui tarii dintr-un singur tur - o trasnaie

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2012, 22:53 Alegeri 2012 | Legea Electorala


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a catalogat luni seara ideea alegerii presedintelui tarii dintr-un singur tur drept o 'trasnaie'.

'Nu putem sa discutam o asemenea trasnaie pentru ca ne ajunge. Avem o aberatie si anume votul dintr-un singur tur la primari si la CJ, aberatii de care se fac vinovate PNL, PSD si PDL. Spun de PSD si PNL pentru forma legii la presedintii de CJ, votata pe vremea cand aveam o majoritate legiuitoare, PDL acum, cand a votat impreuna cu ceilalti - UDMR. Nu este normal, democratic si corect. Daca ajungem sa alegem si presedintele tarii si sa avem in principiu vreo 45 de candidati care se aliniaza la startul acestei competitii cu un singur tur si teoretic poate castiga unul cu 8% din voturi sa fie presedintele Romaniei. Daca dl Lazaroiu vrea sa se joace de-asa ceva, noi nu', a spus Antonescu, la TVR 1 citeaza Agerpres.

El a mai sustinut ca nu are niciun dubiu ca la alegerile prezidentiale nu va fi sustinut de USL.

'Daca in 2014 sau cand vor avea loc alegerile prezidentiale voi fi un candidat a carui soarta sa depinda exclusiv de sustinerea PSD sau PNL, cu alte cuvinte sa nu am o pozitie in optiunea electoratului, sustinerea lui, plec eu singur. Nu voi fi la mana PSD sau PNL in sensul acesta', a spus Antonescu.

Liderul PNL a admis ca premierul Mihai-Razvan Ungureanu ar putea fi contracandidatul sau la alegerile prezidentiale.

'Este intr-o pozitie in care poate fi mediatizat, in care poate castiga sau pierde puncte. Este o pozitie ideala in care poti sa te lansezi in politica. Fara niciun fel de rautate dl Mihai-Razvan Ungureanu in aceasta postura trebuie sa se nasca', a spus el.

Liberalul a afirmat ca desi premierul nu l-a contactat nu are nicio problema sa poarte discutii cu acesta.

'Daca maine ar exista o problema pentru care trebuie sa stau de vorba cu dl prim-ministru, fie si o problema a unui cetatean (...) ma duc maine in audienta la primul ministru', a spus Antonescu.



















760 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Io zic (Luni, 9 aprilie 2012, 23:06)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca si sahul e o trasnaie!

    Ideea e alta, voi va bazati exact pe al 2-lea tur, ca din primul nu aveti nici o sansa! Sansa voastra e sa iasa ca atunci cu Vadim vs. Iliescu, in cazul asta un Diaconescu vs. Antonescu (mi-oi fi luat pastilele azi?). Altfel nu aveti sanse! Sunteti ZERO. Antonescu=ZERO barat!
    • -1 (1 vot)    
      Io zic ca il vrei pe Dan Diaconescu... (Marţi, 10 aprilie 2012, 8:02)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      ...la presedfintie.
      *
      Domnului Lazaroiu nu o sa ii treaca in timp
      predispozitia de a face analize si profetii.
      Vor fi insa foarte putine prilejuri
      de a le mai arunca pe piata.
      Bascalia sa care are ca scop exclusiv enervarea
      adversarilor - si care acum inca mai are efect ,
      recunosc ca pe mine ma irita - nu
      va mai avea cautare - va fi cam cum e acum
      Guse ...cel ”tare in analize” , dar care nu a luat
      niciodata 1 % voturi.
      Sau va fi ca Tantareanu, Lis ori Dichiseanu...
      ....invitatul special pentru caterinca la emisiunile Marinei Almasan.
      *
      Sunteti atat de imbibati de ranchiuna că vedeti
      prabusindu-se sandramaua , incat sunt sigur ca ati accepta mai dgraba un presedinte gen
      Vadim, Becalli sau OTV.
      Nu ma surprinde.
      Sunteti dupa chipul si asemanarea celui
      care v-a creat: el a inventat si PP-DD si UNPR
      doua tumori ale politicii romanesti...doar din dorinta de a se razbuna pe ”poporul ingrat”
      care s-a prins si nu se mai lasa pacalit
      de vechile scheme....doar de cele noi
      fluturate de Dan Diaconescu
  • +4 (4 voturi)    
    Pai (Luni, 9 aprilie 2012, 23:55)

    mihai_42 [utilizator]

    poti sa pleci de acum. Drum bun!
  • +3 (3 voturi)    
    alegeri,alegeri si iar alegeri! (Luni, 9 aprilie 2012, 23:56)

    max [anonim]

    Trasnaie ar fi daca te-ar alege lumea pe tine mare prezident,tot trasnaie gasesc c-ar fi ca tu ai iesit de pe locul trei senator iar alta trasnaie e ca al care te-a scos l-ai dat jos din functie !
    • 0 (0 voturi)    
      vai (Marţi, 10 aprilie 2012, 19:09)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui max

      ce inventeaza pedelistii astia. ma intreb ce efecte secundare are whiskey ul, daca debitezi asemenea prostii. jos cu Basescu. sa avem in sfarsit un presedinte, de ce nu ca si Antonescu
      • 0 (0 voturi)    
        parol, (Miercuri, 11 aprilie 2012, 10:58)

        liana [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Efectele whiskeyului sunt mult mai reduse decat efectele pokerului +votka ,placerile lui Adormescu.Fereasca-ne D-zeu de asa o nulitate ca presedinte.Lasatil acolo, in patul lui, sa-si faca somnul .
  • +4 (4 voturi)    
    niciodata (Marţi, 10 aprilie 2012, 1:02)

    Solistul [anonim]

    nu-mi plac prevziuni,dar imi plac certitudini:
    Crin Antonesccu NU va fi NICIODATA Presedintele tarii
  • +3 (3 voturi)    
    Haha! (Marţi, 10 aprilie 2012, 1:37)

    Clop [utilizator]

    Vai, ce-l doare pe cetateanul Antonescu ca MRU nu l-a contactat!

    Cred dl. Antonescu e capabil sa mearga si la zana voodoo cu papusele pentru contactare 100% garantata.

    "Daca maine ar exista o problema pentru care trebuie sa stau de vorba cu dl prim-ministru... "
  • 0 (0 voturi)    
    optimist (Marţi, 10 aprilie 2012, 12:26)

    aron [anonim]

    Antonescu vrea o lupta corecta si e dispus sa mearga pana la capat si sa castige !!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Antonescu: (Marţi, 10 aprilie 2012, 14:40)

    mercedes [utilizator]

    ...ma duc maine in audienta la primul ministru', a spus Antonescu. Vei sta matale la coada si vei primi audienta peste doi ani si jumatate.
  • -1 (1 vot)    
    BRAVO (Marţi, 10 aprilie 2012, 15:51)

    Carbonu [anonim]

    Bravo Crin cu toti te sustinem si iti suntem alaturi
  • 0 (0 voturi)    
    desigur ca este o trasnaie (Marţi, 10 aprilie 2012, 17:09)

    Bianca2012 [utilizator]

    dar fiind una care ar veni in interesul PDL, are un aer de credibilitate. Dar, la urma urmei, nu sunt decat ultimele balbaieli ale unui partid condamnat de toti la moarte...
  • -1 (1 vot)    
    pdl e in rosu (Marţi, 10 aprilie 2012, 19:02)

    M_ada [utilizator]

    O traznaie e toata guvernarea asta de 7 ani incoace. Nu ma mai mira nici o propunere disperata a lui basescu. Se vede teama in actiunile lui.
  • -1 (1 vot)    
    Frica (Marţi, 10 aprilie 2012, 20:39)

    GTudor [anonim]

    Se aproprie primele alegeri, si PDlisti in frunte cu dictatorul Basescian simte presiune frica creste, pe masura ce timpul trece, cat despre declaratiile dlui Antonescu sunt perfect corecte si cu o viziune democratica
  • 0 (0 voturi)    
    da (Marţi, 10 aprilie 2012, 21:56)

    unguru [anonim]

    'Daca in 2014 sau cand vor avea loc alegerile prezidentiale voi fi un candidat a carui soarta sa depinda exclusiv de sustinerea PSD sau PNL, cu alte cuvinte sa nu am o pozitie in optiunea electoratului, sustinerea lui, plec eu singur. Nu voi fi la mana PSD sau PNL in sensul acesta', a spus Antonescu.
    Foarte bine,asta vroiam sa aud!!!
  • 0 (0 voturi)    
    alegerea presedintelui (Marţi, 10 aprilie 2012, 22:49)

    CONSTANTIN+ [anonim]

    DA - dintrunsingur tur , dar de catre parlament
    iar parlamentari sa fie alesi diferentiati pe lista
    se poate aplica si la europarlamentari si la consilieri .
    SI ATUNCI SA VEZI IERARHII IN PARTIDE
  • 0 (0 voturi)    
    sss (Marţi, 10 aprilie 2012, 22:57)

    romanulbv [utilizator]

    Se mai poate schimba legea?