VIDEO Congresele PSD, PNL si PC s-au incheiat: Victor Ponta a fost desemnat candidat la functia de premier iar Crin Antonescu la cea de presedinte

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:51 Actualitate | Politic


"Nu avem ce negocia cu Traian Basescu", a declarat sambata dimineata liderul PSD, Victor Ponta, in deschiderea Congresului social-democratilor. Congresele celor trei partide din opozitia s-au incheiat sambata in jurul orei 13:00 cu desemnarea lui Victor Ponta drept candidat la functia de premier, in timp ce Crin Antonescu va candida la prezidentiale. Cele trei partide au adoptat o rezolutie prin care se interzice colaborarea cu PDL si cu Traian Basescu. Cristian Popescu Piedone si-a anuntat intentia de a candida la Primaria Generala in 2016: " Vreau sa va anunt acum, in premiera, ca in 2016 vreau sa candidez la Primaria Generala".

Ora 12:45 Cristian Popescu Piedone: Ii multumesc generalului Oprea. Nu se stie niciodata cand drumurile noastre se vor intalni

Primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, i-a multumit liderului UNPR, Gabriel Oprea, afirmand ca "nu se stie niciodata cand drumurile noastre se vor intalni".

"Tot ce am facut eu am facut pentru cetatenii din sectorul 4.

Eu nu pot sa acuz de aceea trebuie sa-i multumesc generalului Oprea pentru sprijinul acordat. Impreuna am facut un monument al eroilor cazuti la datorie in teatrele de operatiuni si vreau sa va anunt acum, in premiera, ca in 2016 vreau sa candidez la Primaria Generala.

El a precizat, pentru HotNews.ro, ca a tinut sa-i multumeasca generalului Gabriel Oprea pentru ca se cunosc de 10 ani si "nu se stie niciodata cand drumurile noastre se vor intalni".


Ora 12:30 PSD a votat unanim desemnarea lui Victor Ponta ca premier al Romaniei si a lui Crin Antonescu drept candidat la presedintie si rezolutia prin care se interzice colaborarea cu PDL si Traian Basescu.

Declaratia lui Victor Ponta:
  • Au trecut 12 ani de cand am votat, desi nu eram membru de partid, PSD, crezand ca un guvern al PSD va face bine Romaniei, si cred ca am votat bine in 2000
  • In 2001 am primit propunerea de a ma alatura unui guvern care cred ca a facut bine Romaniei
  • Am fost presedintele organizatiei de tineret a PSD
  • In urma cu doi ani mi-ati incredintat un mandat extrem de greu
  • Vreau sa fiu liderul dvs care sa va spuna cum castigam alegerile, nu de ce le-am pierdut
  • Pentru mine, o functie administrativa e mai putin importanta decat calitatea mea de membru al PSD
  • Sunt convins ca putem castiga impreuna, sunt convins ca o sa fie greu la guvernare, sunt convins ca putem reconstrui Romania
  • Vreau sa va multumesc ca ati dovedit inca o data ca sunteti un partid de oameni seriosi, responsabili
  • Cred si va multumesc ca decizia de azi de a sustine o persoana care nu e membru al PSD pentru functia de presedinte e decizia buna pentru Romania
  • Impreuna cu Crin, o sa incercam sa facem tot ce tine de noi sa va dovedim ca ati facut bine avand incredere in noi
  • Vreau, impreuna, sa sarbatorim victorii, sa nu mai trecem prin infrangeri, prin divizari





Ora 11:40 Liberalii au adoptat o rezolutie privind necolaborarea cu PDL si cu Traian Basescu (Agepres)
    
Congresul extraordinar al PNL a adoptat, sambata, o rezolutie prin care liberalii isi asuma nu colaboreze cu Traian Basescu si PDL.

Prin aceasta rezolutie, adoptata cu o abtinere, PNL se angajeaza sa nu colaboreze cu Traian Basescu si cu reprezentantii PDL in planul administratiei locale, in Parlament sau in Guvern. Decizia adoptata sambata este in conformitate cu Protocolul de functionare a Uniunii Social Liberale.

Potrivit rezolutiei, PNL reconfirma astfel politica de aliante decisa anterior, precum si determinarea de a guverna in plan local si central alaturi de partenerii din USL, respectiv alaturi de PSD si de PC.

Ora 11:25 Sorin Frunzaverde a fost votat vicepresedinte al PNL, cu majoritatea voturilor. Au existat patru voturi impotriva. Unul dintre voturile impotriva a fost exprimat de Ludovic Orban

Declaratiile lui Sorin Frunzaverde
  • "Sunt onorat ca am devenit membru al PNL. Sunt onorat pentru modul in care am fost primit azi aici, la acest congres extraordinar si ma bucur ca mi-ati acordat ocazia sa ma alatur actiunii politice de dreapta pe care PNL a promovat-o cu consecventa in Romania.
  • Demersul meu politic a fost posibil pentru ca dvs astazi ati acceptat ca eu sa fiu membru al PNL si sa fac parte din conducerea centrala a gruparii noastre.
  • Acest demers a fost posibil datorita faptulu8i ca in mod traditional am avut relatii bune cu organizatia de acasa a PNL, din Caras Severin
Ora 11:10 Discursul liderului PNL, Crin Antonescu, la congresul la congresul liberalilor:
  • Asistam la un moment foarte aproape de declansarea primului mare moment electoral
  • Razboiul, pentru ca stim cu totii ca am fost si suntem inca intr-un razboi, e departe de a se fi terminat, insa frontul s-a rupt
  • Razboiul de rezistenta intre o putere decisa sa recurga la orice mijloc pentru a se mentine acolo si o opozitie incoltita, atacata, ravasita in anumite momente, razboiul acesta a fost castigat deja de noi
  • Am dovedit alegatorilor Romaniei, noua insine, partenerilor siu adversarilor nostrui ca PNL ste sa lupte pana la capat atunci cand in joc sunt valorile sale, principiile sale, destinul democratiei romanesti
  • S-a vorbit de pierderea identitatii PNL. Identitatea PNL e mai puternica decat oricand
  • Identitatea noastra nu a slabit cu nimic, identitatea noastra s-a intarit
  • USL e un proiect de mare uniune nationala
  • Daca urnele vor valida victoria USL si vom avea un guvern al USL acela va fi un guvern de adevarata uniune nationala
  • E clar ca vom castiga alegerile locale, parlamentare si prezidentiale
  • Aceasta constructie trebuie sa reziste un ciclu de guvernare
  • Particularitatea cu totul memorabila a congreselor de azi e ca noi, un partid nedezmintit de dreapta, vom da votul pentru un prim ministru de stanga
  • Poate si mai spectaculos e ca PSD va investi drept candidat al USL la presedintia Romaniei un om de dreapta
  • Acestea sunt insa la nivelul cel mai de sus doar semnele angajamentului unei constructii impreuna
  • Stim care sunt diferentele dintre noi. Avem nevoie acum sa stam impreuna o perioada, pentru ca suntem doua partide, doua ideologii, dar avem impreuna o tara care acum are nevoie de noi
  • Nu stiu ce ne rezerva viitorul. Stiu doar ca daca acum suntem convinsi ca asta trebuie sa facem, vom face
  • PNL va fi mereu garantul sincer si eficient al statului de drept si al democratiei in aceasta tara





Ora 11:00 Vicepresedintele PC Maria Grapini a anuntat sambata, la finalul Consiliului National, ca echipa de conducere a partidului va fi completata cu un nou vicepresedinte in persoana lui Mircea Banias, potrivit Agerpres.

Senatorul Mircea Banias a demisionat din PDL si este cercetat de DNA intr-un dosar privind afaceri ilegale in Portul Constanta.

Ora 10:55 Presedintele PC, Daniel Constantin, a propus numirea lui Cristian Popescu "Piedone" in functia de presedinte al Consiliului National al partidului.

Ponta a rupt simbolic scrisoarea transmisa vineri seara de seful statului, in care acesta se arata dispus sa-si dea demisia, pentru a arata cat valoreaza "minciunile si promisiunile otravite" ale lui Traian Basescu pentru PSD.

In timp ce rupea scrisoarea, Victor Ponta a comentat: "Speram sa fie demisia!".

El a subliniat ca opozitia a "rezistat" in toti acesti ani in fata puterii si la Congresul de sambata se va vorbi despre "romani si despre Romania".

La aceeasi ora, au inceput si congresele extraordinare ale PNL si PC.

In cadrul Congresului PNL, vor fi adoptate trei rezolutii privind numirea lui Sorin Frunzaverde vicepresedinte al liberalilor si modificarea Statutului PNL, politica de aliante in planul administratiei locale, in Parlament si in Guvern si desemnarea liderilor USL Crin Antonescu si Victor Ponta drept candidati pentru functiile de presedinte si, respectiv, prim-ministru, dupa viitoarele alegeri, potrivit Agerpres.


Citeste mai multe despre   


















5430 vizualizari

  • +67 (67 voturi)    
    Ponta sa primeasca premiul Zmeura de Aur (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:02)

    Adrian [anonim]

    Ponta, chiar era demisia ! Daca ai fi avut un gram de intelepciune nu tranteai mingea pe care ti-a ridicat-o Base la fileu. La tine se intampla a doua oara, dupa faza cu mandatul de prim-ministru, asa ca nu mai exista niciun dubiu - esti prost de tot !
    Si daca tot ai rupt scrisoarea, cred ca ai rupt si orice legatura cu electoratul, deoarece in scrisoare nu se spunea altceva decat sa se respecte ceea ce poporul a decis, cu majoritati covarsitoare, la referendum.
    In materie de politica, Ponta ar trebui sa primeasca premiul Zmeura de Aur iar Base Oscarul pentru scenariu, regie, interpretare si montaj. USL - sunteti vraiste.
    • +39 (39 voturi)    
      Ponta a rupt rezultatele la referendum (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:13)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Mojicii astia din USL intrec orice limita nu a bunului simt ci a unei farame de ratiune.
      Striga de ani de zile ca scopul lor este sa lupte impotriva lui Basescu si au sansa sa-i vada demisia contra aprobarii rezultatului Referendumului adica reducerea numarului de parlamentari si parlament unicameral. Si decid in nesimtirea lor ca ei nu vor ce vor romanii. Eu chiar ma bucur ca Basescu este acolo ca si garantie impotriva jafului care o sa urmeze daca USL ajunge la ciolan.
      • +19 (19 voturi)    
        referendum (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 15:16)

        elis [anonim] i-a raspuns lui CalinM

        dupa cum se vede nu tin cont de vointa celor multi. Daca nu ar fi aroganti ar fi fost la un pas de a "scapa" de Basescu asa cum doresc si respectau si vointa noastra dar cum nu tin cont de nimic ei si au impartit locurile ca la piata noi nu contam decat in ziua alegerilor.Ar trebui sa le aratam forta noastra.Gestul de a rupe scrisoarea e a unui copil de la gradinita caruia i s a luat jucaria.Tot mai astept sa apara cineva cu capul pe umeri pt.alegerile din toamna si din 2014.Dar poate a si aparut sa l urmarim cu atentie pe MRU.
        • +6 (6 voturi)    
          CONGRESSS (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:48)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui elis

          As spune ca acest congres de trista si sinistra amintire nu este decat o ultima rabufnire a nostalgicilor care inca nu accepta ca noi vrem in viitor. Cu Europa vrem un viitor de dreapta sub nici o forma ceea ce vor acesti nenorociti san e dea !!!
        • +6 (6 voturi)    
          TINERET (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:50)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui elis

          Multi tineri nu vor sa-si dea tara pe mana odiosilor comunisti !!! Acest congres mi-a dat fiori !!! Ma intreb daca nu cumva astia vor san e rapeasca prezentul si viitorul !!! Mi-e frica ca intr-o buna zi sa ma trezesc cuc aceste opre comuniste la putere din cauza mentalitarii poporului roman, deoarece efectul de turma in Romania nu a fost nimicit !!!
      • -1 (3 voturi)    
        Referendum expirat! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 17:08)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui CalinM

        Eu am votat atat pentru parl. unicameral cat si pt reducerea la 300 parlamentari. Acum, dupa episodul Roberta Anastase la o Lege extrem de importanta, votul meu nu-l mai consider valabil. Nu mai doresc parlament unicameral!
      • +5 (5 voturi)    
        intinderi de mana (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:17)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

        Basescu le a intins mana de 2 ori pana acum,au refuzat ca niste lasi deoarece pe ei nu ii intereseaza tara asta decat functiile...s au numit in functii intre ei s au facut presedinti,premieri...JOS CIUMA USL.Nu i mai vrem.
    • +28 (30 voturi)    
      Clasa noastra politica (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:14)

      Cicci [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Este zero. Pdl-istii am vazut ce pot, e clar! Dar nici cu psd-ul nu imi e rusine: candideaza R. Negoita, care saracul nu poate sa impresioneze cu discursul sau presarat cu greseli gramaticale, decat prostituatele de lux, dupa care urmeaza discursul pacaliciului de la CT,imbracat in uniforma militara insotit la pupitru de cateva prostituate de lux.

      Concluzia: nu mai avem scapare! Nu cred ca exista cineva in actuala clasa politica care sa directioneze tara spre orizonturi mai liminoade!!
      • +6 (6 voturi)    
        Cloacaa (Duminică, 8 aprilie 2012, 0:55)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Cicci

        Toata cloaca adunata la congres mi a aratat inca o data fata adevarata a lor.Oricat ar ascunde ca sunt politicieni moderni si ca vor sa faca ceva pentru noi tinerii.Nu vor decat putere co orice chip fara eforturi daca s ar putea chiar asa peste noapte.
    • +21 (25 voturi)    
      La rece (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:09)

      Nevermind [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      1. Ponta a refuzat functia de premier pentru ca nu putea sa fie sef peste un guvern care era format de pdl si udmr.
      2. USL refuza propunerea lui Base din cauza ca se vor produce adevarate lupte in interiorul coalitiei pentru posturile de parlamentari... PDL nu ar avea ce pierde... Sau chiar ar avea de castigat daca vor atrage pe cine trebuie din tabăra USL.
      3. Propun ca sedintele parlamentului sa se tina la ... Rahova sau la Gherla ... Ca sa se simta tot parlamentarul ca acasă.
      4. Ponta si Antonescu, va pasa sau nu, votul meu nu-l aveti. Sunteți ridicoli
    • +18 (18 voturi)    
      TRAIT (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 15:56)

      ranga [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Am trait sa vad inca o data ceea ce vedeam in trecut ! M-au trecut fiorii !!! Oameni buni unde ne indreptam ?? Spre vest sau spre trecutul sinistru ??
    • +9 (9 voturi)    
      O sa fac tot ce-mi sta in putere (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:01)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      pentru ca mascaricii astia sa nu castige acolo unde traiesc.
      • +3 (3 voturi)    
        E simplu ! (Duminică, 8 aprilie 2012, 6:53)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Convinge citiva prieteni (care altfel n-ar vota) sa vina cu tine la vot. Astfel transformi votul tau in 3-4 sau chiar 5-6. Iar daca stii pe cineva care merge sigur sa voteze contra USL atunci roaga-l sa mai ia pe cineva care altfel nu ar merge. Si tot asa...
        Eu asa am facut si mi-a iesit atat in 2004 cat si in 2008. Degeaba ne vaicarim pe site-uri. Trebuie sa facem ceva atata timp cat putem vota !
  • +55 (55 voturi)    
    Comportament imatur (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:03)

    Wurhox [utilizator]

    Nu mi se pare normal sa te incapatanezi fara sens cand este vorba despre interesul Romaniei . Cred ca USL trebuie sa se maturizeze , de ce sa nu accepte un dialog? Omul intelept nu scoate securea razboiului ... Daca nu esti de acord este ok, dar macar incerci... Pe mine ma ingrozesc politicienii din tara asta. Se comporta ca si cum Romania ar fi o "vaca de muls", si fiecare vrea sa puna mana pe vaca asta, parca nu ar fi tara lor...
    Si mi se pare normal ca mandatul presedintelui sa fie de 4 ani...
    • +2 (2 voturi)    
      Asta este cometariul meu... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:21)

      Wurhox [utilizator] i-a raspuns lui Wurhox

      Asta este comentariul meu... mi,...am uitat sa sterg setarile altui utilizator...
    • -9 (13 voturi)    
      Sunt persoane publice (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:43)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Wurhox

      insa un dialog public contine o foarte mica doza de sinceritate. Atat propunera lui Basescu cat si gestul de a rupe scrisoare a lui Ponta, desfasurandu-se in vazul lumii, sunt facute pentru impresionarea publicului.

      Dialogul cel mai sincer e cu tine insusti, cu cat participa mai multe perechi de ochi cu atat dialogul isi dilueaza sinceritatea.
    • +3 (3 voturi)    
      Comunistii nu pot guverna decat singuri (Duminică, 8 aprilie 2012, 7:13)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Wurhox

      Este in natura partidului lor sa nu suporte opozitie. Asa i-a invatat Lenin si Stalin si asa au condus lumea de apropape un secol. Pentru ei legea a fost dintotdeauna o vorba goala care se aplica doar prostimii ("pulimii"-cum a zis Nastase pe blogul sau).
      Cu acest nevolnic in frunte, PNL se va dilua in PSD. Cu 66% majoritate in Parlament vor schimba Constitutia ca Presedintele sa fie numit de ei si nu ales de popor. Vor intari legea imunitatii in timpul mandatului si dupa. Vom asista la cel mai mare banditism "legal" din istorie.
      • +1 (1 vot)    
        Ati descris un cosmar (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:45)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Se va ajunge la razboi civil in acest conditii, romanii liberi contra cei ce vor comunismul inapoi. Atentate si tot tacamul, USL da dovada de mare iresponsabilitate!
  • +45 (45 voturi)    
    dull (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:05)

    ady [anonim]

    cand oare scapam de corigenti ,repetenti si copii ajunsi acolo unde n-au ce cauta
  • +55 (55 voturi)    
    ce gest scarbos! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:07)

    cet23 [anonim]

    Presedintele tari trimite o scrisoare oficiala, cu o propunere oficiala importanta, indiferent ca suntem sau nu de acord cu acea propunere, este totusi importanta, iar Ponta rupe acea scrisoare in public.
    Ce gest scarbos!
  • +38 (38 voturi)    
    Cat de prosti sunt :) (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:15)

    Vizitiul [utilizator]

    Acum lumea va vedea ca "Jos Basescu" e doar un pretext.

    Astia nu doresc binele Romaniei.
    • +20 (20 voturi)    
      asta se vedea de la inceput (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:16)

      ned [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      dosarele penale sunt unul dintre motivele ce-i mana in lupta, Apoi furtul a ce mai e de furat..or sa puna cu botul pe labe DNA-ul, si ne vom intoarce in anii 90..
      • +6 (6 voturi)    
        Se vedea, pentru noi (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:47)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui ned

        Astia mai deschisi la minte, sper sa se vada si pentru cei ce stau cu ochii beliti in realitatea si antene toata ziua si care chiar cred ca Basescu a instaurat dictatura. Astia ori au uitat perioada comunista ori s-au prostit de tot.

        E bataie de joc sa spuna ca acum e dictatura. E o insulta pentru cei ca noi care am trait si inainte de 1989 cand ti-o luai pe coaja de nu te mai gasea nimeni daca strigai dictatorul si multe altele mai mici. Nu mai zic ca nu gaseai de nici unele, in ziua de azi ai sansa de a face ceva, de a munci si avea ce-ti trebuie, dar nu pe degeaba, ci prin munca!

        Cu tot cu statul asta si cu taxe si alte rautati invocate, poti face ceva! Chiar merita sa stai cu mana intinsa?

        RUSINE categoriei "sa ne dea"!
  • +28 (28 voturi)    
    USLASI naivi (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:15)

    Mosu [anonim]

    Razboi e in capul vostru incultilor. Aveti impresia ca daca voi urmariti ciolanul toti romanii ar fi de partea vostra.
  • +30 (30 voturi)    
    Urmeaza la putere mafia rosie comunista ? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:16)

    bmarius [anonim]

    Viitorul romanilor nu este prea optimist , mafia rosie aliata cu fostii turnatori securisti va pune mana pe putere ....
    • -1 (7 voturi)    
      Ponta-Catavencu (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:16)

      zavaidoc [anonim] i-a raspuns lui bmarius

      Da, un viitor sumbru. Nu ma duc la vot pentru ca votul meu nu conteaza in fata prostimii usor de manevrat, din pacate majoritara.
      • +5 (5 voturi)    
        Ba conteaza! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 22:44)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui zavaidoc

        Anulezi un prost, ti se pare putin? Daca toti desteptii ar anula cate un prost media voturilor ar fi mai buna.
        Fiecare destept care sta acasa pune umarul la scaderea mediei de inteligenta a votului global. Curat act de inteligenta nu-i asa?
        • +2 (2 voturi)    
          contează (Duminică, 8 aprilie 2012, 9:46)

          zavaidoc [anonim] i-a raspuns lui denvarel

          eram supărat, dar ai dreptate!
  • +31 (31 voturi)    
    Prosti (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:18)

    Claude [anonim]

    Nici nu-si dau seama ca au dat apa la moara lui Basescu care va clama din nou "vointa populara" careia Ponta si Anonescu i se opun chiar daca, iata, Basescu este de acord sa se dea la o parte.

    In timp ce Basescu face un gest prin care isi intoarce fata catre popor, Ponta si Crin tocmai si-au intors curul la popor.

    Prevad un minus 5% in urmatoarea saptamina pentru USL in sondaje. Astia chiar intra in marja preconizata de Lazaroiu :)))
    • +1 (1 vot)    
      Prosti (Duminică, 8 aprilie 2012, 9:48)

      zavaidoc [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Doamne ajută!
  • +26 (26 voturi)    
    Indobitocire in masa (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:19)

    Vizitiul [utilizator]

    "o putere decisa sa recurga la orice mijloc pentru a se mentine acolo"

    Daca dupa scrisoarea lui Basescu vii tu si spui asemenea ineptii, deja inseamna ca electoratul USL este masochist!
    • +5 (5 voturi)    
      Continuare (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:49)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Problema nu e ca electoratul USL e masochist, dar faceti-va harakiri la voi in "partid" unii altora, nu trageti toata tara dupa voi.

      Club de masochisti integrati in absolut :)))
  • +31 (31 voturi)    
    sunt de ras (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:22)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Au inceput sa adune toti puscariabilii si au tupeul sa se bata cu caramida in piept ca vor sa faca diverse pentru romani. In afara de gesturi teatrale nu sunt in stare de nimic, nu au niciun program economic, singurul scop este sa ajunga ei la putere si apoi fiecare cu bisericuta lui sa isi faca reguli in zona si sa inceapa sa suga.

    Sper ca la alegeri sa se trezeasca lumea si sa mearga la vot. Daca lasam electoratul psd sa voteze pentru noi atunci vom avea vremuri si mai grele de aici inainte.
  • +27 (27 voturi)    
    uniune nationala (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:26)

    thebblack [utilizator]

    "Daca urnele vor valida victoria USL si vom avea un guvern al USL acela va fi un guvern de adevarata uniune nationala"

    de ce imi pare ca defapt vroia sa spuna "marea adunare nationala"?
  • -3 (17 voturi)    
    Daca era o scrisoare pierduta (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:29)

    Constantin [anonim]

    ce sfori mai tragea Ponta, doamne fereste s-o rupa, o tinea ascunsa cusuta la piept in haina. Daca Basescu nu stie cum sa procedeze si i-o transmite-n vazul lumii foarte bine ii face Ponta ca i-o rupe-n fata.
  • +28 (28 voturi)    
    E clar ca vom castiga (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:29)

    mareanvan [anonim]

    alegerile locale, parlamentare si prezidentiale, regionale, europene, americane, canadiene, australiene, martiene, klingoniene, cala lactiene...
    aaaa ce ????...e amiaza...am avut asa un vis frumos...
  • +35 (37 voturi)    
    vom regreta cu totii (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:33)

    andimi [utilizator]

    e clar ca USL castiga alegerile. Si cu 45% tot le castiga, caci nu cred ca Base va mai putea forma o coalitie ca in anii trecuti, nu cred ca mai are ce sa scoata din caciula. Ungurii vor mai fi in aceasta alianta numai daca li se promite autonomia, ceea ce e deja prea mult.
    INSA, vom regreta guvernarea PDL, cu toate tarele ei, cu alde Udrea et co, caci macar Boc sau MRU au fost si sunt oameni de buna-credinta, in timp ce Poanta mi se pare nu numai imatur, dar si incapabil de o guvernare serioasa. Justitia va fi prima victima, asta e clar, apoi incet incet vom reveni la vremurile Nastase, caci individul, la fel ca si Crin, imi miroase putin a mic dictator. Ei critica acum "dicatura" Base, dar sa vedeti mai incolo, cind vor fi pe cai mari, ce va fi. Discutam peste un an.
    • -11 (11 voturi)    
      cu capu rau... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:30)

      SiriusB [anonim] i-a raspuns lui andimi

      cum sa regreti guvernarea PDL?? Boc "neconstitionalul" si MRU "vanzatorul de tara" au fost niste papusi in mainile marinarului. Europa a fost in criza si tarile europene au mai luat 2-3 masuri de austeritate...noi le-am aplicat pe TOATE, combinate...ne-am si imprumutat de la FMI si acum trebuie sa cotizam ca sclavii la americani dand resursele de sub noi. Sa regret guvernarea pdl??? eu sper sa apuc vremea cand vom iesi din scalvia FMI in care ne-a bagat pdl-ul.
      Ce voi regreta este ca m-am lasat pacalit de base in 2007 la suspendare si in 2009 la referendumul parlamentar...asta este
      • +6 (6 voturi)    
        revin, caci tre sa raspuns (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 19:58)

        andimi [utilizator] i-a raspuns lui SiriusB

        ma lasi, nene! ti se pare ca noi suntem ca in Grecia? murim de foame? s-au deschis la toate colturile cantine ale saracilor? sa nu exageram, cele 25% taiere de salar (cu revenire cu 15% ulterior) au facut mai mult bine, caci au mai degrevat bugetul, era bine daca mai taia si de la pensionari. S-au mai taiat din ajutoarele sociale de la lenesi, masuri bune, nu le regret!
        Aa, dar daca matalute esti din cei atinsi la buzunar de taierea privilegiilor, atunci te inteleg, esti suparat!
      • +6 (6 voturi)    
        Tu ai fost pe Sirius in ultimii 20 ani? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 22:47)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui SiriusB

        Altfel nu inteleg cum poti compara perioada de astazi cu mineriadele din 90, Caritas, Bancorex, Petrom, si multe altele.
        Celor care uita istoria le este harazit s-o retraiasca!
  • +30 (32 voturi)    
    Pentru USL.....SA ZBORI BINE ! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:34)

    B.Michelle [utilizator]

    Un teatru ieftin....marca Victor Ponta...!!!
    USL-ul a cam luat-o la vale si acum isi joaca ultima carte...!
  • +37 (37 voturi)    
    ponta a procedat exact cum si-a dorit T. Basescu (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:35)

    bizonul [anonim]

    Imaturul si imberbul ponta a reactionat exact cum si-a dorit presedintele tarii adica sa refuze propunerea lui de a demisiona, daca uslinosii vor accepta 300 de parlamentari + parlament unicameral. Sa mai zica ponta ca respecta vointa electoratului!!!!

    Gestul ruperii scrisorii unui presedinte este un gest de mahala, de lipsa celor 7 ani de acasa, de absenta totala de instinct politic.

    Fereasca Sfintul ca gunoaiele politruce si cleptomane sa ajunga la butoanele Romaniei!
  • +29 (31 voturi)    
    de ce mi se pare mie ca USL se comporta (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:37)

    dorel [anonim]

    precum o faceau nazistii in anii 30 ?!
    • +27 (27 voturi)    
      cred ca seful cu propaganda la USL... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:02)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      este inspirat de Goebbles..seful cu propaganda tre sa fie sova,ca asta e antisemit...in anii 30 partidul nazist facea dezordine in germania si apoi se plangeau ca e instabilitate in tara....demagogia si ipocrizia prinde in orice tara...
  • -23 (31 voturi)    
    Hai la mos' Basescu cu proverbe: (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:45)

    codrutz [utilizator]

    1."Cine seamana vant...culege furtuna!"
    2. "Ce-si face omul cu mana lui nici dracu nu mai dezleaga!"
    3. "Cui pe cui se scoate!", etc.
    ...Si ar mai fi multe invataminte pe care daca le-ar fi stiut prezidentul-jucaus, nu s-ar fi ajuns la radicalizarea vietii politice romanesti in halul asta.
    Se pare ca Ponta a invatat "meserie" de la Basescu si joaca la fel de tare ca si "marinelu". Bravo Victoras! Inseamna ca ai sange in "pasarica" daca nu ti-e frica de Mos' Traianica. Acum sunt de partea ta, dar sa te vedem si dupa ce vei fi tu "la timona" cum o sa te descurci cand o sa se supere "boboru" pe 'mneata:
    Tare sunt curios pe unde o sa scoateti, matale si alde Antonescu, camasa?!
    ...Ca... de aia zic: "Nu te ambala ca sa nu faci spume la gura prea devreme!" Si-ti mai zic: "Cateii dintai turbeaza!" Ia-o mai catinel si mai asculta si de tata socru cand spune: "Never say never!"
    Sau, poate, matale esti deja inteles cu Baselu si/sau cu stapanii lui sa faci putin circ sa aburesti "votatorii" si, dupa ce vei fi ales, totul o sa fie "business like usual!"
    Victoras, tata, sa concluzionez: Politica este o treaba serioasa! Nu repeta greselile baciului Traian si cel Ungurean! Caci mioriticii s-au desteptat si s-au informat. Si prin informare e greu sa-i mai duci in eroare!
    Asa ca ai grija! Suntem cu ochii pe tine!
    • +23 (23 voturi)    
      bravo costica... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:04)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui codrutz

      am ras cu lacrimi...tu nu ai fost la congres astazi?
      ai ramas sa postezi>?
  • +26 (28 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:45)

    PaulAtreides [anonim]

    O sa castigati nimic sau in cel mai fericit caz o sa aveti un loc intr-o parodie. Imaturi, iresponsabili si complet neprofesionisti.
  • +28 (28 voturi)    
    gest simbolic (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:46)

    mos ion roata [utilizator]

    simbolizeaza imaturitatea,superficialitatea si incompetenta.USL-istii ar trebui sa se gandesca urgent la alti lideri-doi au expirat si unul nu exista.
  • +29 (29 voturi)    
    si Geoana era sigur :), urmeaza Antonescu (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:49)

    cineva [anonim]

    hehehe...cata bucurie si voiosie
    cata siguranta

    si pretenul Geoana spunea la fel ...

    dar s-au bucuat degeaba
  • +37 (39 voturi)    
    Congresele psihopatilor (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:50)

    George [anonim]

    Iata cine sunt cei pe care doresc romanii sa aduca la putere! Fereasca Sfantul de asa personaje! Dezgustator. PNL s-a ingropat definitiv intr-un bolsevism mizerabil, alaturi si brat la brat cu gasca unui securist si organizatia infractionala a unui kagebist. Daca astfel de specimene vor sa aduca romanii la conducerea acestei tari, atunci ne meritam soarta. Ponta si Antonescu au creat o lume a psihopatilor periculosi, dispusi la orice ticalosie ca sa-si aduca idolii la putere, cat mai repede si cu orice pret.

    P.S. Gestul lui Ponta a fost unul mizerabil. Descalificant. Asta nu e democratie, asta nu e dialog, asta nu e politica. Asta e o mizerie revoltatoare, venita din strafundurile gragarismului si grobianismului. Antonescu si Ponta vor ramane in istorie, la groapa acesteia, ca fiind cei mai mizerabili politicieni pe care i-a avut Romania in intreaga ei istorie. Alaturi de Ion Iliescu si Dan Voiculescu.
    • -17 (21 voturi)    
      hăhăhă (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:58)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui George

      de parcă comandantul basescu ar fi vreun sănătos...cu diavolul NU se negociază!
      • +7 (9 voturi)    
        daca as avea certitudinea (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 15:21)

        cristi_an [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

        ca Romania a ramas doar cu cei de teapa ta...pai sa fii sigur ca nu as face nici cel mai mic efort sa mai votez .
        • -2 (2 voturi)    
          hăhăhă super (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 21:45)

          bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

          mai puţini ca tine la vot, mai mulţi ca noi la putere!
        • +2 (4 voturi)    
          Mare adevar ai spus! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 22:52)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

          Din pacate fica mea are cetatenie romana, ca tare i-as mai lasa pe "inteligentii" astia singuri cu alesii lor, sa traiasca 4 ani de zile cu o galeata de faina si un Thunderstruck.
          • -1 (1 vot)    
            oh da! (Duminică, 8 aprilie 2012, 9:12)

            bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

            am putea trăi doar cu pâine şi rock'n'roll !
  • +28 (30 voturi)    
    Băsescu o să-i rupă gâtul. (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:52)

    ro [anonim]

    Simbolic, fireşte.
  • +38 (38 voturi)    
    scrisoare (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:54)

    zavaidoc [anonim]

    doua panarame vor sa conduca romania! pentru ca se bazeaza pe dobitocimea care este majoritara nu vom reusi sa scoatem tara din mocirla. Imi pare rau, dar asa este.
  • +33 (33 voturi)    
    Inteleg ca eu, orice as vota (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:54)

    yellowdog [utilizator]

    la orice referendum as participa, USL-ul nu va tine niciodata cont de rezultatul acelui referendum?

    Cum se numeste asta poanto iubitor de popor si ales suprem al natiunii romane????
  • +28 (28 voturi)    
    Ponta (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:00)

    Razvan [anonim]

    Grow up !

    Gesturi infantile !
  • +24 (24 voturi)    
    ciuciu (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:16)

    dorel [anonim]

    victor ponta,o data ce a rupt scrisoarea, nu va fi niciodata premier, doarece conform constitutiei facuta de iorgovan, iliescu in 1991 si modificata de nastase in 2003, presedintele desemneaza premierul, poate sa aiba usl, 99 %, de , suspendat, numai merge ca in 2007, doarece, trebuie avizul obligatoriu al curtii constitutionale, plus prezenta la vot,trebuie sa fie, jumate plus unu, din totalul alegatorilor, iar, antonescu, pana in 2014, se va degrada politic si moral, de fapt este de acuma
    • +1 (1 vot)    
      Antonescu (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:48)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      Se va degrada si fizic pana atunci :)
  • +27 (27 voturi)    
    !!! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:21)

    cristiian [utilizator]

    MAT la Opozitie!

    In acest moment asistam la dovada clara a faptului ca Opozitia nu doreste reforma in Romania!

    Presedintele a zis ca isi da demisia iar ei nu accepta reforma, deci sunt alte interese la mijloc si nicidecum binele romanilor si a Romaniei!

    PDL poate defila deja cu acest fapt in parlamentul european si se poate face public la nivel european faptul ca opozitia socialista liberala din Romania, nu accepta reforma!
    • -2 (2 voturi)    
      reforma = santaj? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:40)

      SiriusB [anonim] i-a raspuns lui cristiian

      basescu nu a demisionat la vointa poporului din strada, dar pentru astia 2 ar fi demisionat?? asta-i alba-neagra la misto. de ce nu a facut referendum atunci cand a iesit lumea in strazi sa vada cati il vor jos, si sa se supuna "vointei poporului", dar se tot leaga de un referendum ignorat in secunda 2 atunci in 2009 de cei de la putere.
  • +18 (18 voturi)    
    cum adica, simbolic? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:25)

    buha [utilizator]

    A mimat ca l-a rupt?
    Adica chiar daca l-a rupt, nu l-a rupt?
    Eu zic ca l-a rupt pur si simplu.
    Dar daca zici ca l-a rupt simbolic ca sa atenuezi din radicalitatea gestului care arata disponibilitatea la dialog a USL arati ca n ai curaj sa spui lucrurilor pe nume.
    Mie mi s-a parut ca l-a rupt pur si simplu.
  • -21 (25 voturi)    
    hotnews (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:25)

    gica [anonim]

    Acest site reprezinta ultimul bastion propagandistic al actualei puteri.

    Commenturi nepublicate, ip=uri sterse,cenzura, tot ce vrei si ce nu vrei. Acest lucru ma inversuneaza si mai tare sa imi continui demersurile. Lasati sa posteze propaganda basesciana, 3 insi in spatele a N postari. Ia sa vedem,"publicati" ce am scris eu acum?Sufletul...pupati-l la bas* pe domn' president in continuare!
    • +14 (16 voturi)    
      !!! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:30)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui gica

      Azi Opozitia a luat MAT de la Basescu!
    • +13 (15 voturi)    
      "Commentul" publicat (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:38)

      Laba trista [anonim] i-a raspuns lui gica

      Ti-ai tras-o ! Cin' te-a pus !
    • -11 (17 voturi)    
      Comentariile de pe acest site (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:46)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui gica

      imi produc si mie o puternica antipatie la adresa puterii. Cred ca si ei isi dau seama de acest lucru insa nu mai au ce face, au format o adevarata armata de postaci care se comporta precum niste zombii politici si nu mai stiu cum s-o opreasca.
    • +15 (15 voturi)    
      Deviatie (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:06)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gica

      Du-te Gica si savureaza-ti victoria politica pe un site care iti publica comentariile. Unde majoritatea iti cinta in struna. Unde va intelegeti dincolo de cuvinte decente si explicatii rationale. Unde coeficientul tau de inteligenta ocupa locuri fruntase. Du-te acolo unde esti si te simti acasa.

      Nu inteleg de ce mai citesti stiri si publici comentarii pe HotNews. Nici macar poze viu colorate nu apar pe HotNews. Ce fel de deviatie te impinge acolo unde nu-ti gasesti locul si placerea?
    • +1 (1 vot)    
      Ti-a sters IP-ul? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 22:54)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui gica

      Mai sa fie... Te-au lasat fara IP. Niste magari...
      Noroc cu ISP-ul tau ca ti-a dat altul. Ce te faceai cu ip-ul sters?
    • +1 (1 vot)    
      Cenzura (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:52)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui gica

      Io zic ca la Jilava chiar va blocheaza IP-ul din scrisori :)))) Postati-va comentariile aici: penitenciaruljilava.ro
  • +17 (19 voturi)    
    Marionetele (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:26)

    Trojan.H [utilizator]

    Se vede cu ochiul liber ca pitzifelnicii astia nu sunt decit marionete. Se stie si cine sunt stapinii lor. Adevaratii dusmani ai acestei tari.
  • +20 (20 voturi)    
    EU NU VOI VOTA... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:45)

    schroedinger [utilizator]

    Niciodata USL! Scurt si cuprinzator!
  • +6 (6 voturi)    
    Remember! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:46)

    Mbvf [anonim]

    http://www.antena3.ro/politica/frunzaverde-pdl-e-singurul-partid-cu-un-cod-etic-riguros-niciodata-n-am-facut-rabat-la-intransigenta-143805.html
  • +17 (17 voturi)    
    urasc imbecilitatea majoritara din Romania (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:49)

    cristi_an [anonim]

    in frunte cu reprezentantii lor : cei doi papitoi. Eeste IMPOSIBIL sa faci ceva bun atata timp cat iti dai votul pentru o tuica sau un mic...sau si mai rau, il dai de buna voie cu convingerea ca papitoii astia doi impreuna cu gasca lor vor binele tarii. TREBUIE SA FIi ORB/REDUS MINTAL INCAT SA GIREZI PT EI!!!
    • -8 (10 voturi)    
      Si eu o urasc! Este cea care a votat pe Base... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:42)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      .
    • -3 (3 voturi)    
      scapare (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:45)

      SiriusB [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      nu vad alta solutie sa scapam de basescu...ce vrei de la mine alegator?? votez si eu pe cine cred ca e in stare sa-l DEA JOS P-ASTA!
  • -15 (17 voturi)    
    lasati gargara pro-basista! (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:49)

    alain [anonim]

    Ponta a gasit iesirea cea mai transanta si fara pierderi majore din sahul dat de Ahab. Cine se mai uita la gura ex-piratului?...
  • +15 (15 voturi)    
    sub orice critica (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:55)

    adela [anonim]

    usl -ule nu ne mai furati baniii.desi sunteti in opozitie reusiti sa furati banii nostri ca sa va luati drepturile salariale .nu pot sa cred cum de doua luni milioane de euro se duc din bugetul statului ca sa va plimbati ,sa mancati stand degeaba.daca nu va place in parlament duceti-va la prasit si dati-va demisia tooooti.drepturile voastre salariale le vom lua noi si ne vom trata in spitale si vom da despagubiri celor muscati si ucisi de caini,ca doar toti ati votat impotriva eutanasierii.mai corect spus ati votat pentru eutanasierea cetatenilor.bravo.ve -ti primi o lectie la alegeri.
  • +17 (17 voturi)    
    poate intereseaza pe cineva si parerea mea (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:09)

    c# [anonim]

    Doar in caz ca intereseaza pe cineva:

    nu am de gand sa dau votul unor indivizi care pun problema in felul asta. Refuzam orice negociere cu X.
    Pentru mine asta inseamna ca nu exista un respect la adresa democratiei, in conditiile in care presedintele in functie reprezinta vointa poporului,iar dovada o reprezinta fraudele (ma gandeam sa scriu masive, dar probabil ca as fi gresit, asa ca o sa scriu multe si marunte = gainarii) multe si marunte de la toate alegerile care au avut loc in ultimii arpoape 25 de ani.

    asa ca va doresc guvernare placuta din opozitie inca un mandat.
  • -2 (6 voturi)    
    Mircea Banias (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:09)

    Rokka [anonim]

    http://www.antena3.ro/romania/perchezitii-intr-un-dosar-de-contrabanda-senatorul-pdl-mircea-banias-sub-urmarire-penala-125936.html
  • +18 (18 voturi)    
    in ce tara traiesc astia? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:13)

    mav [anonim]

    Ponta poate candida ca premier poate in Italia de exemplu, ca acolo se desemneaza si candideaza premierul..in Romania este desemnat..
    Fabuolasa declaratia lui Crin: Vom vota un premeir de stanga, si vom avea un presedinte de dreapta..impecabil..
    Oricum de la gasca asta de impostori si de derbedei, nu ai la ce te astepta!
    • +16 (16 voturi)    
      catindat (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:34)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui mav

      exact asta am remarcat si eu acum. cum o vrea el sa candideze la functia de prim-ministru numai el stie... sau poate asta era contributia lui crin... stiti voi... ce viseaza noapte, spune ziua.

      dar oricum arata cam cat stie el despre sistemul politic in care se afla si pe care vrea sa il conduca. metaforic vorbind, ati lasa sa conduca o masina pe cineva care nu stie cum se schimba vitezele?
  • +9 (9 voturi)    
    dezbatere (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:42)

    neagu [anonim]

    usl o alianta de care nu are nevoie poporul ROMIN au facut mult rau ROMINILOR de cind au aparut pe scena politica.USL=PDL=PCR.
  • -6 (10 voturi)    
    Votantii de aici... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:55)

    Christian [anonim]

    ... manifesta o unanimitate mai ceva ca CC al PCR.

    O tot dau ei inainte cu anti-comunismul, dar practicile lor sunt unele de care ar fi mandru Stalin.

    E trist ca au trecut mai mult de 20 de ani de la vechiul regim, dar inca tot se gasesc destui care sa aplaude/ scuipe fara discernamant, la comanda.

    Sunt destule lucruri de criticat la USL, si (cred) poate chiar mai multe la actuala putere. Dar nu despre asta este vorba, ci despre abdicarea voluntara de la conditia umana (respectiv de la constiinta si liberul arbitru) si despre alinierea intr-un mars numai bun de a fi descris de catre George Orwell.

    Sa va fie rusine.
  • +8 (8 voturi)    
    nu-i votez (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:33)

    Palax [utilizator]

    sigur nu-i votez pe cei doi penibili, iar daca e ales vreunul din cei doi pe postul dorit ma mut din tara
    • +9 (9 voturi)    
      Nenorocirea romanilor, bucuria canadienilor (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:29)

      Leon [anonim] i-a raspuns lui Palax

      Urmarile victoriei Partidului Uselist Roman in alegeri se vor vedea din nou la Recensamintul din 2022. Pronosticul meu? 16.5 milioane.
      • +1 (1 vot)    
        :) (Duminică, 8 aprilie 2012, 13:16)

        Palax [utilizator] i-a raspuns lui Leon

        you got that right
      • +1 (1 vot)    
        15,99 :)) (Duminică, 8 aprilie 2012, 22:02)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui Leon

        hai 15,99 sa fie la oferta :))
  • +6 (6 voturi)    
    Congrese matinale? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 14:36)

    radu [anonim]

    speram sa prind si eu un discurs USL de-al lui Ion Iliescu, d-ala adevarat socialisto-neo-comunist de 2-3 ore, dar la ora 14 cand am ajuns acasa am aflat ca deja e gata rererererere-lansarea USL.
  • +6 (6 voturi)    
    imaturi nu numai politic (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 15:10)

    mikidutza [anonim]

    Este clar ca pentru USL nu exista decit ego-ul lor. Romania si demnitatea ei nu conteaza .

    Au si aceasta mono-manie legata de Basescu - care Basescu cu toate pacatele lui este totusi presedintele Romaniei.

    Ce ne facem cu labiliii acestia doi la intilnirile Europene de rang inalt ?
    Este stiut ca sluga umila se transforma acasa in fiara tzifnoasa - Deci out vor fi sluga umila si in vor fi fiara tzifnoasa.
  • +8 (8 voturi)    
    comunistiii (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:07)

    bobobobo [utilizator]

    S a trezit odiosul de Ponta si a ajuns la congres,acesti comunisti nu trebuie sa ajunga niciodata la putere,ne ar rapi astfel sansa la un viitor mai bun si o viata mai buna.
  • +7 (7 voturi)    
    Gladiola presedinte? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:10)

    Leon [anonim]

    Antonescu presedinte? Nu-i deloc sigur. Chiar daca nenorocitii astia vor fi adusi la putere de populatia antenizata a Romaniei, in doi ani datele vor fi radical schimbate. Doi ani de putere le vor eroda popularitatea, talpa tarii se va convinge ca astia-s ca ailalti care erau ca astia, iar Ciubotica cucului va avea mari probleme cu un MRU venit cu aura de fost prim-ministru serios (comparatia cu Poanta il va pune mai mult in valoare). Asa ca, daca parlamentarele sint pierdute, prezidentialele se joaca, asta daca nenorocitii astia n-o sa-l suspende pe Basescu ca prim (si ultim) punct din programul de guvernare, ca doar la asta se pricep.
  • -4 (8 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:21)

    kaltz [anonim]

    Cine vrea sa citeasca comentariile "celorlalti" sa deschida mesajele minimizate. Alea cu semnul ... mai mare in dreptul lor. ma intreb de ce le ascund ? Nu le mai ascundeti. Opinia publica este deja cam formata.
    • +2 (2 voturi)    
      eu (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 17:35)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui kaltz

      eu le citesc si chiar ma enerveaza ca nu exista o functie (sau daca exista nu este aplicata) care sa nu mai "ascunda" comentariile apreciate nagtiv. nu de alta, da' eu tot sper sa gasesc niste argumente sau ceva ratiune in spatele acelor comentarii... da' pana la urma le dau drepatate si editorilor... 99% din ele sunt "jos basescu" fara argumente. doar asa, pentru ca se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      serios hotnews? (Duminică, 8 aprilie 2012, 0:05)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui kaltz

      mesajul asta era mai mare. nu sunt de acord deloc cu ce zicea in el, dar nu era cazul sa il editati!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa modificat Constitutia? (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:59)

    mircea [anonim]

    Eu stiu ca nu si in acest caz tot congresul celor de la USL este un balci de prost gust,facut pentru o gasca de indobitociti care pot crede asa ceva.Primul ministru nu-l propune nici-un congres si nici nu se voteaza de populatie.Alegerile prezidentiale vor fi in 2014 si nu cred ca Antonescu mai rezista pana atunci.Antonescu va fi terminat ca om politic incepand cu decembrie 2012.Ponta ,probabil ca nu va mai fi nici parlamentar ,cu atat mai putin sa fie premier.Nu am ajuns in halul de prostie pe care si-l inchipuie acesti drogati,ca sa-i votam.Degeaba incearca ei sa adune oameni de la PDL.Nu fac decat sa limpezeasca apele in PDL.Sa cunoasca cine sunt cu vederi de stanga si tradatori.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 12 aprilie 2012, 1:42)

    George [anonim]

    Poporul e satul de aliante de conventie doar pentru a dobandi puterea
  • 0 (0 voturi)