Victor Ponta: Rezolutia privind necolaborarea cu Basescu si cu PDL se refera inclusiv la Ungureanu

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 aprilie 2012, 21:06 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, ca rezolutia care va fi adoptata, sambata, la Congresul PSD privind interzicerea colaborarii cu PDL si cu Traian Basescu vizeaza, de asemenea, necolaborarea cu Mihai Razvan Ungureanu, transmite Mediafax.

Intrebat daca rezolutia care va fi adoptata include o "necolaborare" cu Mihai Razvan Ungureanu, presedintele PSD a raspuns: "Bineinteles, dar nu-i puteam pune pe toti membrii PDL, reali sau ascunsi. Ca domnul Ungureanu e membru PDL de fapt, dar nu e inca ... ".

Ponta a precizat ca USL nu colaboreaza cu "tot ce se naste din Traian Basescu".

"Sigur, nici nu stim cum se va numi viitorul partid al domnului Ungureanu. Cam tot ce se naste din Traian Basescu nu poate sa colaboreze cu USL. Viitorul PDL si al domnului Ungureanu e greu de anticipat, importanta este decizia noastra", a spus Ponta.

El a mai spus ca in sedinta Comitetului Executiv al PSD a fost ratificata convocarea, sambtata, a Congresului PDL si propunere, adresata acestui for, de adoptare a celor trei rezolutii privind candidatii sub formula USL, tandemul presedinte-premier si, respectiv, cea referitoare la interdictia colaborarii cu Traian Basecu si PDL.

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, ca la Congresul PSD vor fi adoptate trei rezolutii, iar una dintre acestea "prevede categoric ca PSD nu va colabora cu Traian Basescu si cu PDL".

Ponta a aratat ca o alta rezolutie se refera la participarea PSD in alegerile sub forma USL, iar cea de-a treia, la desemnarea unui candidat la functia de presedinte si a unui candidat la cea de prim ministru.

"Este o rezolutie care va fi adoptata de catre Congresul PSD, eu vorbesc in numele PSD, dar vor fi si in Congresele PNL si PC. Una dintre cele trei rezolutii prevede categoric ca PSD, vorbesc in numele partidului pe care-l conduc, nu va colabora cu Traian Basescu si cu PDL. Fiind votata de catre Congres, are valoare statutara, pentru ca numai Congresul poate sa schimbe. Daca-l va schimba vreodata, eu nu cred", a precizat Ponta.


Citeste mai multe despre   
















1057 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    tz, tz, tz...Ponta tot mic si rau :))) (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:14)

    geronimo [anonim]

    ...chiar din ce in ce mai mic...
    Spune, dar mai in soapta, sa nu-l trezesti pe Dom' subPresh de Cotroceni, si anume Panselutza isterica :)))
    p.s.
    cred ca MRU deja isi roade unghiile de spaima, nu ??
    • +2 (2 voturi)    
      vai de capul nostru (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:44)

      poanta [anonim] i-a raspuns lui geronimo

      asta se vede prim-ministru, viseaza saracu
  • +7 (7 voturi)    
    Foarte utila informatia !!! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:22)

    neagoe [utilizator]

    Eh, cu asta Ponta a aratat de cine se teme cu adevarat!

    Daca Ungureanu joaca cu cap (si, atentie!, nu devine arogant) va trimite USL-ul sub 40 % !
  • +6 (6 voturi)    
    maaare atentie, vere Ponta !! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:40)

    kansas [anonim]

    ...pentruca pe linie genealogica ajungi repejor la Bunicutza ta si a Presedintelui tau, Baselu :)))

    ''Ponta a precizat ca USL nu colaboreaza cu "tot ce se naste din Traian Basescu". ... Familia se respecta vere !!! ;)
  • +4 (4 voturi)    
    s-a suparat ca proasta pe sat (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:41)

    gogu [anonim]

    daca nu am stii ca e doar o continuare a politicii 'JOS BASESCU' poate ca am fi tentati sa credm. Dar clasa politica si-a demonstrat din plin calitatile de centurista unde cuvantul niciodata dureaza pana la prima oportunitate de ciolan
  • +7 (7 voturi)    
    nici o gara (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:42)

    lucian [anonim]

    n-aveti alesilor nici o gara in Romania; va doare-n cot de ce se intimpla in tzara; voi aveti o tzinta in viata: Base si ai lui. Sunteti doar niste pacalici masochisti pe care-i tavaleste marinarul cind vrea el.
  • +7 (7 voturi)    
    Viktoras s-a imbolnavit! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:44)

    Tase Rotta [utilizator]

    Si va ramane MeReU bolnav!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Mda... (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:52)

    George [anonim]

    USL=PCR. Asadar, iata cum intelege dialogul tovarasul demagog iresponsabil Ponta. Il neaga si il refuza dar, in aceeasi masura, il invoca ca fiind ... lipsa. Acuzand puterea ca refuza dialogul cu opozitia... Dumnezeu sa-i mai inteleaga pe infractorii astia din USL. Romanii chiar vor sa aduca la putere, iarasi, cele mai retrograde forte politice din societatea noastra? In spatele carora stau, hlizindu-se fericiti si frecandu-si mainile de fericire, toti infractorii din politica romaneasca... Sper ca nu. Pentru binele acestei tari, am speranta ca USL nu va ajunge la putere.
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta e dus de acasa... (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:58)

    Grasu [anonim]

    Ponta e putin dus de acasa.de cand a aprut MRU in prim planul politicii noastre cam tremura indispensabilii pe el.Somnorila Antonescu face pe desteptul cica il primeste in PNL prin 2016 sau 2020.Astia chiar sunt paranoici.Medicamente, medicamente....
  • 0 (0 voturi)    
    Parca Ungureanu si Ponta erau prieteni... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:14)

    Wurhox [utilizator]

    ...sau cel putin asa am inteles eu la inceputurile guvernarii lui Ungureanu ; parca asa am citit sau n-am citit bine?
    Ce nu-mi place mie la Ungureanu este faptul ca aproba tot ce cere UDMR-ul si nu ii intreaba si pe romani... De romani cine are grija???