USL da startul campaniei electorale la Romexpo/Miting in forta anti-Basescu si PDL si lansarea tandemului Victor Ponta-Crin Antonescu

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 6 aprilie 2012, 20:38 Actualitate | Politic


USL organizeaza, sambata la Romexpo, un miting de proportii impotriva guvernarii PDL si a lui Traian Basescu. Organizatorii au anuntat participarea a 10.000 de membri de partid la acest eveniment, care are ca scop transmiterea unui mesaj de forta si unitate a tandemului Ponta-Antonescu. Cei doi lideri vor fi oficial validati drept candidati ai USL pentru functia de premier, respectiv candidat la presedintia Romaniei. Desi initial evenimentul avea in program si lansarea candidatiilor USL la locale, s-a renuntat la acest punct din cauza neintelegerilor pe candidaturile de la sectorul 6.

Evenimentul va debuta cu congresele extraordinare ale celor trei partide care alcatuiesc Uniunea Social Liberala - PNL, PSD si PC unde fiecare formatiune politica va vota trei rezolutii.

Presedintele PSD, Victor Ponta, a anuntat vineri ca social-democratii vor adopta in Congresul de la Romexpo o interdictie cu valoare statutara de necolaborare cu PDL. "O rezolutie care va fi adoptata de catre Congresul PSD, una din cele trei, prevede categoric ca PSD nu va colabora cu Traian Basescu si cu PDL.

Fiind votata de catre Congres, are valoare statutara pentru ca numai Congresul poate sa o schimbe, daca o va schimba vreodata, dar eu nu cred", a declarat Ponta.

Presedintele PSD a adaugat ca a doua rezolutie se refera la desemnarea sa si a liderului PNL Crin Antonescu pentru functiile de premier, respectiv candidat la alegerile prezidentiale din partea USL. "A treia este cu decizia la nivel de Congres a participarii noastre in alegeri sub forma USL la locale, parlamentare si prezidentiale", a adaugat Ponta.

Totodata, prim-vicepresedintele PNL Mihai Voicu a explicat intr-un interviu acordat HotNews.ro ca cele trei rezolutii sunt hotarari ale congresului care vor avea valoare statutara.

"Sunt documente care nu pot fi rasturnate, anulate, la alt nivel decat tot la nivelul congresului PNL. Faptul ca toti membrii partidului, prin reprezentantii lor, delegatii la Congres, vor aproba aceste documente este un semnal foarte puternic", a explicat prim-vicepresedintele PNL, Mihai Voicu intr-un interviu acordat HotNews.ro.

De asemenea, liberalii si social-democratii vor face un execitiu de imagine si isi vor valida noile achizitii politice. PNL il va valida pe Sorin Frunzaverde in functia de vicepresedinte al PNL iar social-democratii vor anunta primarii si parlamentarii care au parasit PDL si vor participa pe listele USL la alegerile locale.
 
"Scopul acestui eveniment este pentru a inaltura orice speculatie vis-a-vis de tensiunile din interiorul USL. Dorim sa transmitem si sa aratam unitatea si forta USL", au explicat organizatorii. 

Dupa congresele separate, toti membrii PSD, PNL si PC se vor reuni in pavilionul mare de la Romexpo unde este programat mitingul USL. La eveniment vor participa 10.000 de membri de partid care urmeaza sa valideze tandemul Victor Ponta-Crin Antonescu.

Potrivit organizatorilor Victor Ponta, in calitatea de premier al Romaniei sustinut de USL va prezenta programul de guvernare in timp ce Crin Antonescu isi va rosti discursul din postura de prezidentiabil.

Liviu Dragnea va fi amfitrionul evenimentului si va prezenta delegatiilor atat invitatii USL cat si pe cei care vor tine discursurile. Potrivit desfasuratorului primul care va lua cuvantul va fi presedintele PC, Daniel Constantin, urmat de primarul Sorin Oprescu, Victor Ponta si Crin Antonescu. Organizatorii au estimat ca discursurile vor dura aproximativ 2 ore.

Evenimentul va fi incheiat in stil triumfator in aplauze, ovatii, baloane si confetti.

Initial, la evenimentul organizat de USL era prevazuta si lansarea candidatilor la locale insa aceasta a fost amanata din cauza neintelegerilor dintre PSD si PNL pe desemnarea candidatilor la primariile de sector. La sectorul 6 cele doua partide nu au reusit sa ajunga la un consens, PSD sustinandu-l pe senatorul Gabriel Mutu in timp ce liberalii nu vor sa renunte la candidatura lui Rares Manescu iar conservatorii au pledat pentru Stefan Florescu.


Citeste mai multe despre   


















1286 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Colaoborare (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:57)

    HP [utilizator]

    Cum vine asta cu "nu colaboram cu PDL" dar "ii sprijinim pe traseistii care vin din PDL la noi" ?
    • +1 (1 vot)    
      vine exact ca pana acum (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:05)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui HP

      intotdeauna au fost razboaie intre opozitie si putere si traseistii s-au scurs (ca niste scursori) de la o culoare la alta....
      • 0 (0 voturi)    
        TRAIIIIT (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 15:56)

        ranga [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Am trait sa vad inca o data ceea ce vedeam in trecut ! M-au trecut fiorii !!! Oameni buni unde ne indreptam ?? Spre vest sau spre trecutul sinistru ??
        • 0 (0 voturi)    
          congresss (Duminică, 8 aprilie 2012, 0:55)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui ranga

          Acest congres este doar o rabufnire a trecutului dar noi tinerii vom avea grija sa ne mobilizam si sa nu ne lasam pe mana sobolanilor comunisti.Trebuie sa votam inteligent!Trebuie sa rationam si sa nu ne mai lasam influentati de acesti indivizi care pzoeaza ca politicieni democrati si cu mintea libera.
        • 0 (0 voturi)    
          POLITICA (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:42)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui ranga

          Ponta si Crin, stanga si dreapta, doua curve politice, doi odiosi, doi oameni care nu au facut absolute nimic niciodata in cariera lor politica, doi indivizi care vor la putere deoarece s-au saturat sa doarma in paturiele lor si vor sa doarma in fotoliile de presedinte de tara, premier si alte functii ravnite pentru BANI !!! Strict pentru BANI ! Jos ciuma USL !! Trebuie sa puenm punct treutului !!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:07)

      boboc [anonim] i-a raspuns lui HP

      Ia priviti cine da sfaturi “congressman-ilor” imbracati in rosu comunist: TURNATORUL FELIX VOICULESCU. Este incredibil,este strigator la cer daca a ajuns un turnator al securitatii sa vina sa el dea sfaturi!!!!!!!!!!! Asta este USL,asa a ajuns opozitia , la mana unui turnator.
      • 0 (0 voturi)    
        Cloacaaa (Duminică, 8 aprilie 2012, 0:56)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui boboc

        Toata cloaca adunata la congres mi a aratat inca o data fata adevarata a lor.Oricat ar ascunde ca sunt politicieni moderni si ca vor sa faca ceva pentru noi tinerii.Nu vor decat putere co orice chip fara eforturi daca s ar putea chiar asa peste noapte.
      • 0 (0 voturi)    
        CONGRESSS (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:47)

        bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui boboc

        As spune ca acest congres de trista si sinistra amintire nu este decat o ultima rabufnire a nostalgicilor care inca nu accepta ca noi vrem in viitor. Cu Europa vrem un viitor de dreapta sub nici o forma ceea ce vor acesti nenorociti san e dea !!!
  • +5 (5 voturi)    
    urare: (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:29)

    Bogdan_S [anonim]

    Sa va rupeti gatu' bine!
  • -6 (6 voturi)    
    scapati-ne de ciuma portocalie si de Basescu !! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:35)

    vio [anonim]

    Gata cu ei, Domane ajuta-ne !!!!!!
    Si suspendati-l pe Basescu dupa ce ajungeti la guvernare, vrem sa-l vedem suspendat !!!
    • +3 (3 voturi)    
      vio (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 9:41)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui vio

      draga,ca sa il suspende mai trebuie sa vrem si noi,cei care l-am votat !
      USL mai bine s-ar stradui sa puna in aplicare referendumul cu 300 parlamentari si o camera deoarece din cauza asta vor pierde enorm .
      • 0 (0 voturi)    
        Nuuuuuuuuuu (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 13:03)

        Anonimul [anonim] i-a raspuns lui lzrd

        Nu vor accepta reducerea la 300 de parlamentari. Au prea multe obligatii. Boborul a ajuns o turma de oi. Nenorocirea este ca nu vad ca sunt pe marginea prapastiei . . Cum sa tina ei cont de ce am votat noi? Nu vedeti ce fac? Reclama cu premii pentru cei ce trec dela orice alt partid la ei (USL) reclame comerciale. Treci la USL si ai scaunul de parlamentar asigurat.
        • 0 (0 voturi)    
          CEAUSESCUUU (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:19)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul

          Partiduuuul ceausescuuuuuu si poporuuuuuuul! Uraaaaaa, apalauze! Partidul-Ponta-Crin= hazanaua Voiculescu! Uraaaaaaaaaa! Aplauze si scandare obligatorie: PCR, PONTA CRIN...URAAAAA!
        • 0 (0 voturi)    
          TINERET (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:49)

          bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Anonimul

          Multi tineri nu vor sa-si dea tara pe mana odiosilor comunisti !!! Acest congres mi-a dat fiori !!! Ma intreb daca nu cumva astia vor san e rapeasca prezentul si viitorul !!! Mi-e frica ca intr-o buna zi sa ma trezesc cuc aceste opre comuniste la putere din cauza mentalitarii poporului roman, deoarece efectul de turma in Romania nu a fost nimicit !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Hopaaaa! Incepe circul! (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:39)

    Tase Rotta [utilizator]

    Cu renumitii clovni Floricel, Viktoras si ala micu', imi scapa numele lui!
    Vom avea distractie la maximum, seara de seara, cu clovnii de mai sus si marionetele lor!
    • 0 (0 voturi)    
      BASESCU (Duminică, 8 aprilie 2012, 1:19)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

      Basescu le a intins mana de 2 ori pana acum,au refuzat ca niste lasi deoarece pe ei nu ii intereseaza tara asta decat functiile...s au numit in functii intre ei s au facut presedinti,premieri...JOS CIUMA USL.Nu i mai vrem.
  • +4 (4 voturi)    
    papagal (Vineri, 6 aprilie 2012, 21:40)

    andrei [anonim]

    Ce sa te astepti la papagalul de Ponta.Nu colaboram cu PDL,dar primim in randurile noastre fosti membri PDL.Ura voastra fata de Basescu fraierilor cu cioc denota ca este un politician mult mai abil,ai smecher si mai bine pozitionat la public decat voi...sau ura asta ascunde frica de ceva? mai degraba avand in vedere dezastrul care l-ati facut din 90 incoace.....
    • +4 (4 voturi)    
      ura lui ponta este patologica (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:54)

      paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      da , ponta e un caz patologic!ura lui nu are margini !se simte in inferioritate fata de base si il uraste de moarte!l-ati auzit de sute de ori a zis ca misinuea lui e sa ne scape de base ;mai bine zis sa se scape pe el de obsesie ;dar nu va reusi fara un tratament psihiatric de care are mare nevoie !e un caz patologiccccccccccccccc!
    • -2 (2 voturi)    
      Cata dreptate ai (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 5:30)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ,,mai smecher" ... criteriul dupa care se alege presedintele, tipic votantilor acestui personaj.

      Cu cat mai baetzai de cartier, ,,mai smecher", cu atat mai potrivit functiei.

      Ma bucur pentru tine ca traiesti bine !
      • -1 (1 vot)    
        ai dreptate (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:07)

        raul [anonim] i-a raspuns lui gigi

        gigi, astia sunt votantii pdl-ului, numai daca esti smecher esti bun pt. o functie publica!
  • +4 (4 voturi)    
    ce lansare frate a tandemului? (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:27)

    adyQ [utilizator]

    ca deja ne-am saturat de ei si ei nici nu erau lansati...
  • +4 (4 voturi)    
    politica... (Vineri, 6 aprilie 2012, 22:34)

    translativus [utilizator]

    ...este arta negocierii.
    Daca isi vor modifica statutul, in sensul necolaborarii cu PDL, asta inseamna nu vor mai fi posibile in veci negocierile politice? Glumiti?
    Nu pot sa cred cate aberatii se pot intampla in actualul sistem politic. Se poate si mai rau?
  • +1 (1 vot)    
    Startul campaniei USL (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 10:57)

    Savu [anonim]

    Domnilor! Si schimbarea, de fapt, "care este"? Ma dezamageste, cat de usor, acceptati "pionii otraviti"! Ba chiar pe unii ii transformati deja in piese cu pretentie de valoare ridicata, inca de acum, de la inceputul "jocului"! Asta nu se face acum, ci intr-o faza superioara a partidei. Bine, de fapt nici nu este un joc, si cu atat mai mult electoratul destept, va va taxa. Deci domnilor sefi, vremelnici, ai PSD, PNL si PC, cred ca ati ales cale gresita, cea a pierzaniei! Asumati-va, va rog, responsabilitatea gesturilor curtenitoare, actuale, pentru ca, eu cred ca cei mai in varsta din partidele dvs, cu mai multa experienta politica, nu cred ca sunt de acord cu aceasta politica. Veti pierde sigur! Intrebarea mea, de simplu cetatean, este aceea ca de ce oare, acele persoane, mai in varsta si cu mai multa experienta, despre care vorbesc, va lasa sa pierdeti? De ce oare? Sau poate totusi, totul acolo sus, este NUMAI un joc?
  • 0 (0 voturi)    
    dictatura (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 11:57)

    victor [anonim]

    Cand o tara este condusa de un singur om se numeste dictatura.
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:33)

    didi [anonim]

    Oamenii buniiiii…la acest congres s_a cheltuit o gramada de bani si este facut pentru a se lauda si pentru a se intoarce comunistii la putere….NU va mai lasati manipulate!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    sal (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 12:53)

    lau [anonim]

    La congres au fost toti prezenti cand e vb sa se laude cu nimicuri dar la munca in parlament nu pot sa mearga …acolo sunt in greva.Credetzi ca asa trebuie sa se comporte cineva caruia ii pasa de acesta tara????
  • 0 (0 voturi)    
    congresul comunistilor (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 15:51)

    bobobobo [utilizator]

    Congresul comunistilor este doar un congres al frustratilor,o rabufnire a comunistilor care nu accepta faptul ca noi vrem un viitor de dreapta.
  • 0 (0 voturi)    
    congresul unor comunisti (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 16:08)

    bobobobo [utilizator]

    S a trezit odiosul de Ponta si a ajuns la congres,acesti comunisti nu trebuie sa ajunga niciodata la putere,ne ar rapi astfel sansa la un viitor mai bun si o viata mai buna.