Valeriu Stoica, la TVR Info: E necesar sa se creeze echipa MRU-PDL

de R.H.     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2012, 11:48 Actualitate | Politic


E necesar ca pana la alegerile parlamentare sa se creeze echipa Mihai Razvan Ungureanu-PDL, miza fiind mobilizarea electoratului de dreapta, a declarat miercuri al TVR Info, Valeriu Stoica, presedinte al Institutului de Studii Populare. "Premierul Ungureanu de unul singur nu poate mobiliza electoratul de dreapta, dar are capacitatea ca intr-o echipa sa reuseasca acest lucru si aceasta echipa trebuie sa cuprinda si PDL”.

„E necesar ca pana la declansarea campaniei pentru parlamentare sa se creeze aceasta echipa Mihai Razvan Ungureanu - PDL si mai ales segmentul electoral al dreptei", a continuat Stoica.

Valeriu Stoica nu a exclus posibilitatea unei miscari politice mai ample, din care nu poate lipsi insa PDL: ”Dreapta de care vorbim astazi, indiferent cum s-ar construi nu poate face abstractie de fenomenul politic PDL, pentru ca electoratul PDL de astazi este majoritar de dreapta”.

Presedintele ISP a mai amintit in cadrul emisiunii Foc Incrucisat ca ar putea exista diferente importante de strategie la alegerile parlamentare, in raport cu strategia PDL de la locale.​



















1619 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Nu ai priceput Stoico, este fara PDL (Joi, 5 aprilie 2012, 12:04)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Daca esti baiat destept....ai o sansa sa te ia si pe tine, da' nu la pachet cu tot PDL-ul ca miroase prea tare si se prinde electoratu'
    • +2 (4 voturi)    
      plus (Joi, 5 aprilie 2012, 12:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      unii din PDL simt ca rateaza ultima barca de salvare. altii isi dau seama ca nu se pot urca si arunca zvonuri gen 'MRU a acceptat sa dea bani la primarii' ca sa-l traga si pe el in joc o data cu ei...
      surpriza va fi mare...
    • -3 (7 voturi)    
      Afla acuma, (Joi, 5 aprilie 2012, 13:01)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      Dl Stoica este mult mai destept decat tine ( altfel nu ar fi profesor la facultatea de drept) ,dar,tu in numele cui vorbesti ,in numele repetentului sau al procurorului( rasuflat) ? Te cunosti dupa cum te adresezi cu,Stoico....
      • +1 (1 vot)    
        E destept, dar ... (Joi, 5 aprilie 2012, 21:44)

        Cri [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        cum a ramas cu cladirea din Cotroceni a carei constructie a continuat si dupa ce s-a dat o hotarare judecatoreasca pentru oprirea lucrarilor ? OK, recunosc ca, fata de tot ce se intampla in tara asta, o constructie ilegala nu chiar un capat de lume. Dar mie mi-a facuta sila, pentru ca dl. Stoica a fost ministru al justitiei. Daca nici un fost ministru al justitiei nu se simte obligat sa respecte legea ...
        Probabil ca exista si alte lucruri pe care le-a facut si pe care nu le cunosc, poate mult mai grave. Dar, totusi, atat dispret fata de lege, incat dupa o hotarare judecatoreasca nu numai ca nu se opresc lucrarile, se intensifica, in vazul tuturor, ca o constructie nu e ceva ce poti sa faci pe ascuns. Oameni pentru care o HOTARARE JUDECATOREASCA, indiferent de obiectul ei, e doar un fleac, isi dau cu parerea despre cum ar trebui sa fie un nou partid care sa semnifice despartirea de trecut ?
  • +2 (4 voturi)    
    pardon? (Joi, 5 aprilie 2012, 12:32)

    Codruta N [utilizator]

    Dar de CAND treaba unui prim-ministru este sa faca campanie electorala?!!
    S-a schimbat cumva Constitutia - si nu stiam eu?
    "Domnul" acesta - nu stie legea? ca se pretinde "jurist"!!
    • 0 (0 voturi)    
      asa (Joi, 5 aprilie 2012, 23:00)

      asa [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      asa intransigent ai fost si pe vremea lui tariceanu si a lui nastase?
  • +3 (3 voturi)    
    Cine reprezinta dreapta? (Joi, 5 aprilie 2012, 12:39)

    catalin_mattei [utilizator]

    Dl Stoica vorbeste de dreapta dar tare imi este ca in acest moment nu exista jucatori pe acest palier.. si ma refer la cei care promoveaza valori si politici de dreapta. In teorie avem chiar 3 partide care fac parte din familii politice ale dreptei- PDL, PNL si UDMR, gruparea etnicilor maghiari fiind totusi un fel de multime a mai multor platforme politice a caror punct comun este apartenenta la natiunea maghiara. In fapt avem doua partide care nu reprezinta deloc dreapta. PDL-ul a guvernat intr-o totala indiferenta fata de principalii reprezentanti ai curentelor de dreapta: liber profesionistii, patronate. Avem si o clasa medie mult subtiata care a primit din plin loviturile guvernarii Boc ( alaturi sau fara PSD). Nu au existat masuri de sprijinire a mediului de afaceri iar utilizarea fondurilor nerambursabile de la UE arata ca pt Putere exista clar "favoriti".. si avem PNL.. un partid care s-a anemiat sub conducerea unui personaj care devine pe zi ce trece mai greu de votat. Dl Antonescu nu merge pe pragmatism ci degaja un populism care il apropie mai mult de limbaj marca PRM. Alianta cu PSD pune sub semnul intrebarii spatiul de manevra pt anumite masuri de dreapta cu atat mai mult cu cat partenerul este mai puternic. Mai mult, actualul lider a acceptat sa isi ia in propria casa mortul PSD-ului ( aici ma refer la PC care este partidul unui fost securist comunist), actioneaza ca un SRL cu actionariat ascuns).. si atunci ma intreb de care dreapta vorbim. Apartenenta la liberalism a MRU, tineretea si apartenenta sa la elita intelectuala il pot face pe premier un personaj interesant pt cineva care are idei de dreapta.. Faptul ca MRU merge inca in genunchi in fata Cotrocenilor ma face sa imi pun mari semne de intrebare asupra domniei sale.. nu doresc un conflict cu presedintele ( ar fi idiotenie sa ceri asa ceva) dar cred ca MRU tb sa se manifeste ca pol de putere si nu ca executant... Mi-as dori o dreapta puternica si reala in Romania...
  • 0 (4 voturi)    
    Să ne aliem bine! (Joi, 5 aprilie 2012, 12:43)

    Alin [anonim]

    Este absolut indispensabil să se creze o alianţă MRU-PDL, mai ales acum după încheierea unor alianţe strategice pe care PDL, partidul Preşedintelui Traian Băsescu, Conducătorul nostru Neobosit, le-a încheiat, dând o mare lovitură în politica românească. Mă refer la alianţele strategice ale PDL cu PNŢCD, cu Partida Romilor, cu UNPR şi cu Partidul Ecologist.
  • -1 (1 vot)    
    un alt scenariu.... (Joi, 5 aprilie 2012, 13:47)

    egroeg [anonim]

    vad posibil ca,pana la urma,dl.Ungureanu,care a repetat-o de mai multe ori ca este liberal,sa fie ales in locul penibilului Antonescu si...sa asistam,in final,la o coalitie PNL-PDL sau chiar mai mult.
  • +2 (2 voturi)    
    echipa MRU-PDL.... (Joi, 5 aprilie 2012, 15:10)

    costica [anonim]

    Cu Dna Udrea in frunte si cu Roberta si cu Oltean si cu Boc si cu Talmacean si cu Popoviciu si cu Visan si cu Hoara si cu alte specimene portocalii de care ne-am saturat!!
    NU, mersi, NU ne trebuie asa ceva!!
    Vrem ca MRU sa NU aduca nimic din fauna portocalie cocotata in fucntii inalte EXCLUSIV din cauza linguselii si a supuseniei fata de Traian Basescu !!
    NU !!!
    MRU sa aduca in nou partid VALORI, adica OAMENI COMPETENTTI, recunoscuti ca au facut ceva, nu ca au pupat undeva pe cineva sus-pus in politica romaneasca, NU din fauna portocalie incompetenta care a distrus Romania in astia 3 ani!!
    Sper ca asta va FACE !!!
    Altfel, NU are nici o sansa sa ne pacaleasca, altfel de ce si-ar face alt partid daca ar cara dupa el balastul portocaliu sus-mentionat ?!
    Ar fi un alt PDL, de care romanii fug ca de dracu' iar MRU vede asta !!!
  • +1 (1 vot)    
    da! (Joi, 5 aprilie 2012, 15:48)

    annoying_orange [utilizator]

    noi, romanii, fix asta vrem! nu inteleg, parca ne-ar citi mintile...ce salarii, ce pensii, ce locuri de munca, vrem o DREAPTA puternica! ca in asemenea timpuri grele, uitati ca avem timp sa gandim si ideologic
  • +1 (1 vot)    
    Valeriu Stoica este... (Joi, 5 aprilie 2012, 21:07)

    codrutz [utilizator]

    ...cel mai mare oportunist de pe scena politica romaneasca. A profitat din plin de pe urma comunismului fiind adoptat si crescut, dupa cum recunoaste, de parinti adoptivi care au fost "comunisti de omenie" si care i-au asigurat o educatie marxist-leninista care l-a ajutat sa devina un om de nadejde al sistemului comunist...
    Dupa "lovilutia" din 1989, dl. Stoica Valeriu, si-a amintit ca parintii care l-au zamislit au fost anti-comunisti si democrai. Deci, s-a facut "liberal" si a devenit iara "smecher" pana a la nivelul de Ministru de Justitie pe unde a incurcat lucrurile la fel ca "tovarasul lui de arma" Basescu de la Transporturi . Mai tarziu, dupa ce a ocupat toate functiile care i-au fost incredintate de tovarasii din umbra, Dl Stoica i-a tradat pe liberali dar a ramas consecvent cu sine insusi devenind si mai oportunist prin trecerea cu arme si bagaje la adevaratii lui tovarasi aliniati in spatele Basescului la PD. Ajuns oficial alaturi de cei cu care a comploatat tot timpul, si anume: Basescu, Magureanu, Stolojan si toti ceilalti securisti-aripa-de-west, V. Stoica a devenit ideologul "grupului de smecheri din Modrogan" la fel cum a fost Brucan pentru FSN-ul din a carui radacina se trage si "noul" PDL. "Camarazii din Modrogan", cu ajutorul "tovarasilor" mai noi sau mai vechi-da-reactivati de prin strainatate, au reusit sa-i fenteze pe cei de la Parlamentul European si au trecut de la stanga la dreapta tot asa de repede precum, o parte importanta si mai colorata a electoratului PDL, prosteste pe naivi cu jocul
    alba-neagra.
    Oportunistul Stoica Valeriu are si viitorul asigurat pentru ca, in calitate de avocat-milionar( din banii de la stat dati de catre Basescu), va avea de lucru ani de zile in apararea gastii portocalii formate din toti cei care au nenorocit Romania in ultimii 7-8 ani in frunte cu Basescu, Udrea, Videanu, Berceanu, Blaga, Stolojan si, poate chiar M.R.U. care a primit ordinul de a juca rolul de "noul Mesia" care salveaza Romania.