Ludovic Orban, la TVR Info: Avem nevoie de 20 de voturi ca sa-l dam jos pe Traian Basescu. Referendumul de demitere ar putea fi simultan cu alegerile parlamentare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:40 Actualitate | Politic


USL mai are nevoie de 20 de voturi pentru a-l suspenda pe Traian Basescu, a declarat marti, la TVR Info, deputatul PNL Ludovic Orban. "Traian Basescu va fi suspendat imediat ce avem o majoritate, asta este convingerea mea, nu putem coabita cu Basescu daca vom castiga alegerile si vom forma Guvernul", a afirmat acesta.

"Avem nevoie de 20 de voturi ca sa-l dam jos pe Traian Basescu. Daca dam jos Guvernul Ungureanu, mai scoate din palarie vreun alt iepuras; problema democratiei in Romania este ca Traian Basescu nu poate sa se comporte constitutional si democratic", a spus Orban, in cadrul emisiunii Foc Incrucisat.

"N-ar fi rau ca referendumul de demitere sa fie simultan cu alegerile parlamentare. Daca tot le plac referendumurile domnilor de la PDL si mereu paraziteaza orice alegere cu cate un referendum care nu foloseste nimanui si nu sunt aplicate, poate le dam un referendum de alegerile parlamentare, de demitere a lui Traian Basescu; nu e exclus; aceasta idee exista de mult, nu am putut sa o materializam pana acum, dar cand va fi posibil, asa vom face", a adaugat deputatul liberal.


Citeste mai multe despre   


















954 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    corect (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:53)

    El Condor [anonim]

    Ar scapa si el, am scapa si noi. Mai ales ca, asa cum zicea nu cu mult timp in urma : cand n-o sa mai fie presedinte se lasa si de politica.
  • +7 (7 voturi)    
    e grosolan (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:55)

    zaboo [utilizator]

    presedintele este suspendat DACA si CAND incalca legea fundamentala, nu cand strange opozitia suficienti traseisti cat sa dobandeasca majoritate in parlament... sau nu? s-a intors lumea cu fundul in sus si opozitia liucreaza la singurul ei proiect: jos Basescu
    • 0 (0 voturi)    
      Suspendare (Miercuri, 4 aprilie 2012, 14:12)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Anul 2015, intr-un univers paralel cu al nostru:
      - Domnule Orban, impreuna cu domnii Crin Antonescu si Victor Ponta, ati blocat timp de 15 minute Piata Universitatii. De ce?
      - Basescu trebuie sa cada!
      - Domnule Orban, Basescu nu mai e presedinte!
      - Ba da! Conduce din umbra totul!
      - Domnule Orban, ati consumat bauturi alcoolice?
      - Nu obisnuiesc. Dar de ce ma intrebati? Multi ma intreaba asta. Basescu va trimite pe toti.
      - Ce parere aveti de dosarele de coruptie in care sinteti implicat?
      - N-au ce sa-mi faca. Voi primi numai cu suspendare. Scorul e 3-0 in razboiul dintre mine si Basescu. Si nu ma opresc aici. Am sa mai primesc citeva cu suspendare.
  • +8 (8 voturi)    
    gresit (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:57)

    goto [anonim]

    aveti nevoie de jumatate plus unu din voturile alegatorilor, adica cateva milioane.

    dar voi oricum nu bagati in seama cetateanul de rand, constitutia, legile si regulamentele. nu mai zic de cinste, moralitate si bunul simt. va faceti in continuare calcule pe spinarea cetatenilor (care platesc toate prostiile pe care le faceti) fara sa ii bagati in seama. si va mai si numiti reprezentantul cetateanului.
  • +5 (5 voturi)    
    se vede ca n-a dat de mult pe la lucru... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:00)

    dodu [anonim]

    Altfel ar fi aflat ca tocmai s-a modificat legea referendumului si ii cam trebuie vre-o 9.000.000 de voturi sa-l dea jos pe Basescu....
  • +2 (2 voturi)    
    A scos si ariciul asta capul... (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:39)

    raduela [utilizator]

    Ce sa faca si gunoaiele astea de parlamentari inperioada chiulului de la serviciu?
    Stau pe la piscine,pe la spa-uri si numara cam de cati traseisti nenorociti mai au nevoie sa-l suspende pe Presedinte.Am insa speranta ca sunt mult prea obtuzi pentru a-l clinti pe acesta.
  • 0 (0 voturi)    
    orban si suspendarea lui Base (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:47)

    freemistake [anonim]

    orban.....ce pot spune!...
    pacat ca a fost inpuscat doar Ceausescu la revolutie!
    Sau pacat ca nu suntem ca in SUA sa avem drept de port arma...ca ati ami fi facut si voi ceva in parlamentul ala...macar de frica.
    NU veti suspenda pe nici un BAse!
    Nu veti castiga alegerile parlamentare suficient sa faceti guvern.
    Si tot Base va va face!
    Si stiti bine asta..de aceea si tot o dati toata ziua cu suspendarea presedintelui..ca nu va convine ca exista!
    Incercati voi sa suspendati pe BAse, ca eu in locul lui as decreta lovitura de stat si v-as aresta pe toti! Ca presedeintele nu se suspenda pe motiv ca aveti sau nu voi majoritate....idiotilor!